1000. Donderdag 25 October WandsÉe berichten. No. 252. SSo J&arg&ng. ►ot. Gemeentebestuur. van week tot week. zijo wil, de Echte ontrangen Iprffifnemingen in ,]en 'ipn naam des uitvinders raardigd op de beste sldbercemde ótaWj)isSe. [iollwerck te Keulen ïieïiaelij |is met melk gekookt I ode drank voor doge- a 2 theelepel1» var, 't locolade) Als genees- j; f al van diarrhee slechts hu Lrnaamste H. H. Apo-1 1/\ Ko. pTq&firaides c. 0,90, e. Ö.3 ■iger voor Kedetlan.l Titenkiadt iaiverstraat 103 ;^j'\ v 7GEN. Itatios Haven v.v, llENST. |issingen Beursplein 4.20, 6.-, 10.30. |iven Da aankomst of booten, corres- lenstaande dienstre- lordt gestopt tot in- Isagiers. (AVENDIENST. 6— 6 20 7— 7 50 10— 1020 10 40 1 10 1 30 2 270 - 4 20 5 5 2') 120. 1 vm 6 10 6 30 7 10 9 50 10 10 10 S0 12 10 om 1 20 1 iQ J.30 3 50 410 4 Rf) |40 8 8 30. nui-Miildeghem, |htijd.j 8.25, 10.37, 1.18, lis 5,31, 6.9, 7.35, 5.33, 8.24. 9.25 |2, 10.-, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 "8.3, 9.5, 9.45. lm 3 30b) 3 55 11 55 2 15 I 3 30b) |3 50 naar Bresksns en Vlieringen naar laakt. r6 23 53 |8 16 19 47 7 33 81 8 47 101 D 0 48 112 gers le 24 125 310 3 50 44 4 22 616 63 7 25 85 8 21 3 38 VLISSIiVtNCUE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(j den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Gtroote letters en cliehé's worden naar plaatsruimte berekend. YerachtJnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnemenf»-Advertentiün op zeer voordeeliga voorwaarden. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLI8SINSEN op Vrijdag den 2S October 1900, des namiddags ten 2 ure. A. Mededeelingen. B. Overlegging van stukken. C. Benoemingen. lo. van een marktmeester. AanbevelingJ. B. van der Schaaf J, Barenlsen; H. A. de Munck. 2o. van een assistent-ieeraar aan de Burger-Avondschool. AanbevelingW. N. A. F. K. H. van Bakergem; B. Th. AvenariusIC. C. Delvoye. D. Te behandelen punten: lo. voorstel tot het verleenen van vergunning aan K. Hendrikse tot het aanbrengen van een zonnescherm. 2o. Idem van J. F. M. Hoornaert, tot het uithangen van een reclamelantaarn. 3o. Als voren tot machtiging van Burg. en Weth. tot aanstelling van 2 tijdelijke onderwijzeressen 3e klasse in de nuttige handwerken aan school A. 4o. Voorstel inzake een verzoek van het bestuur van den Cursus voor de hoofdakte te Middelburg om subsidie voor dien cursus. 5o. Idem tot het verleenen van ver gunning aan H. C. Beijerman tot het dempen van eene sloot en het kappen van eenig hout. 6o. Voorstel tot wijziging van Raads besluiten naar aanleiding van adressen van P. van der Stad en W. L. Husori en tot het verleenen van vergunning aan A. Stroo tot het dempen van een sloot voor zijn perceel aan het Kerk hofvoetpad. vo. Idem tot afwijzing van een ver zoek van I. Matthijsse om eene voetbrug te leggen voor zijn perceel aan het Kerkhofvoetpad. 8o. Voorstel tot voortdurende heffing van belasting op het gedistilleerd. 9o. Als voren tot het verleenen van subsidie aan instellingen van Weldadig heid. lOo. Idem tot vaststelling der begroo tingen van: a. Algemeen Armbestuur; b. Gasthuis; c, Burger-Weeshuisd. Kamer van Koophandel. llo. Behandeling der Gemeente-Be grooting voor 1901. 12o. Idem van de reclames tegen den aanslag in den Hoofdelliken Omslag. In den Zuid-Afrikaanschen krijg blijft ons dat geheimzinnige omzweven, waar- tor hij zich van den aanvang af heeft gekenmerkt. Verontrustende tijdingen omtrent den toestand der Britsche leger scharen houden met zeldzame hardnek- P E; y li L L Y tt. Humoreske vajj OTTO SCHIIXIA'G. Esn halve minuut later had de jonge tote, die te J3russel in de oogen van Mevrouw Peereboom geen genade had tonnen vinden, tegenover de beide hee- r®n plaats genomen. Dezen gaven alle moeite om zoo voorkomend Mogelijk tegen hunne nieuwe reisge note te zijn. Nog geen kwartier was setort haar binnenkomen verloopen, of nj had have heele geschiedenis op aller liefste wijze verteld. Zij heette made- kigheid aan. En ook zonder dat men eenige waarde hecht aan de fantastische voorspellingen van Olive Schreiner, die de Russen, Duitschers en Franschen het Britsche eiland ziet overstroomen en het Engelsche bloed ziet vloeien door de straten van Londen, kan men aan die Jobstijdingen niet alle geloof ontzeggen. Maar één diug is zekerwanneer het Britsche leger in Zuid-Afrika er zoo slecht aan toe en zóó gedemoraliseerd is als men wil, dan zullen de laatste lootjes zeer zwaar wegen en kan men het vieren van het einde van den oorlog, mitsgaders het officiëele dankgebed, nog wel eventjes uitstellen. Geheimzinnig gaat het zeker toe. Wat gebeurt er toch in en om Pretoria Wegens het uiterst ernstig aanzien van den staat van zaken aldaar, laat Roberts een geheel leger, vijf en tachtig treinen met soldaten, van de Portugeesche grens komen. Een Britsche colonne zou ernstig bedreigd wezen. Welke colonne En, hoe ernstig is het wel, dat men zulk een schare noodig heeft Spreek op, heer legeroverste, die een duur telegram naar het vaderland zendt wanneer één boer in krijgsgevangenschap is geraakt. Waarom zwijgt gij thans? Of ztjt ge soms weer in de noodzakelijk heid gebracht om iets te betreuren En dan, 4 a 5000 man der Boeren uit den omtrek van Kimberley op weg naar BloemfonteinIs dat soms ook een leger van rebellen Nu, dan zijn de rebellen, die blijkbaar weer de twee hoofdplaatsen bedreigen, verbazend lastig in hun soort. Geen wonder dat de heer maarschalk boos is. Niet alleen dat die dwaze rebellen de spoorwegen blijven vernielen, maar zij vernielen ook den telegraaf, dien zij tot dusver spaarden. En is het nu niet ongehoord, in zulk een verbazend uitgestrekt land, met een groot leger, dat overal noodig is, te moeten manoeu vreeren zonder telegraaf Maar, zoo gaat het, wanneer men met onfatsoenlijke vijanden te doen heeft en zelf altijd zoo echt gentlemanlike handelt. Kruger op de „Gelderland", koers zettende naar Marseille. Het doet ons waarlijk veei genoegen dat de grijze staatsman den Franschen bodem het eerst zal betreden. Zijn naam wordt er met eere genoemd en men zal hem den lauwerkrans tooneD, die zijn buste op de wereldtentoonstelling ver siert, zooals een lange en onbevlekte loopbaaD, de lauwerkrans is die zijn schedel dekt en zijn graf zal tooien. Hoe de president in het gastvrije Frankrijk zal ontvangen worden Gelooft ons vrijhet zal er daveren, en, moiselle Thévèse. Zij was tooneelspeelster van het Edentheater te Parijs. Zij woonde rue Choiseul no. 40. Zij had juist met veel succes eene gastrol vervuld in het „Théfitre de la Monnaie» te Brussel. Zij zou nog dezen zelfden avond in een imposant tentoonstellingsstuk medewer ken. Meneer Peereboom constateerde met genoegen dat zijn aanvallige „vis-a-vis" zich bij voorkeur tot hem scheen te wenden, eene omstandigheid waarover zijn medereisgenoot nu juist niet zeer tevreden scheen te zijn. Mademoiselle Thérèse babbelde onver moeid. In de korte pauze wist zij heel handig met hare mooie vingertjes te maneeuvreeren, zoodat hare kostbare juweelen en andere ringen naar alle kanten heen schitterden, terwijl zij hare sigarette met berekende onbeholpenheid vast hield. Vooral eene kostbare brillant viel in het oog en de Parijzenaar kon dan ook niet nalaten zijne bewondering daarover te kennen te geven. een ander dan Paul Kruger zou allicht in de verleiding komen om van Marseille af een triomftocht door Europa te houden. Maar Kruger zal geen hosanna uitlokken want niemand kent beter dan hij de beteekenis van het woord, waarop reeds vóór het uitgesproken wordt de schaduw van het kruis valt. In Duitschland de vierde Rijkskanselier, de hoffelijke en in den Rijksdag zeer geziene graaf Von Bulow. De nieuwe overeenkomst, beter gezegd verklaring, door EDgeland en Duitsch land afgelegd in zake China, zal onge twijfeld door de mogendheden worden overgenomen en, voorloopig, eerlijk uit gevoerd. De verklaring bevat eigenlijk maar twee punten het is noodig en gewenscht dat China voor de vreemdelingen en den handel geopend blijft en meer en meer wordthet is tevens gewenscht dat geen deel van China wordt ingelijfd. Heel juist. Inlijven doet men Trans vaal en Vrijstaat, omdat er geen con currentie is. Waar de mededinging in het spel komt is men voorzichtiger. Amerika gaat natuurlijk met de ver klaring mee en 't is best mogelijk dat al de anderen zullen volgen. De Fransche minister van buitenlandscho zaken heeft het nooit anders gewild. Aan hem komt de eer der uitvinding toemaar bet schijnt wel dat de Duitsch-Engelsche vriendelijkheden in de mode geraken. Zal men wat moeite hebben, dan zal het met Rusland wezen maar, eerlijk gezegd, begrijpen wij niet waarover de heeren zich zoo druk maken. Op 't moment denken de Chineezen er niet aan, om zoete broodjes voor hen te bak ken en, zoo ze 't al deden, zou men den inhoud toch eerst nog eeDS dienen te onderzoeken. Als 't waar is dat Li, die oude vos, de verblijfplaats der keizerin heeft verraden en aldus aan Russen en Duitschers gelegenheid gegeven om haar le vangen, dan is er zeer zeker geen haar op zijn oud hoofd, dat aan eerlijk spel tegenover de mogendheden denkt. Bovendien, wat helpt het? Het Hof is weg en ook de verstandige raad gevingen van zijn Japanschen collega volgt keizer Kwang-Su niet op. En ondertusschen gaat de kostbare tijd ver loren en verkeert China in volslagen ontbinding en hebben opstand en moord vrij spel. Weg met de christenen en weg met de vreemdelingen en, als de dynastie der Mantschous den liberalen weg op wil of opgedrongen wordt, dan, weg ook met de dynastie, dit blijft de leuze en met dien stroom wordt alles meegesleept naar de zee der vernieling. Er kunnen nog meer schrikkelijke „Vindt u den steen zoo mooi?" zeide zij op vriendelijk innemenden toon. „Nu, dat kan ik mij voorstellen, en toch hij is niet echt!' „Neen maar, dat zal wel waar zijn 1" riep de heer Peereboom. „Dat is onmogelijk! verklaarde de andere reisgenoot. „En toch verzeker ik 't u, heeren wij tooneelspeeisters hebben het recht valscbe steenen te dragen. Voor het overige merkt niemand er iets van. De kunst heeft ook in dit opzicht groote vorderingen gemaakt. Kjjk maar eena hier. Ik heb toevallig eene kleine col lectie bij mij, die ieder voor echt zou houden." Zij haalde een eenvoudige doos uit haar reistasch te voorschijn en maakte haar open. Een twintigtal steenen, zoo groot als boonen, in het heerlijkste licht schitterend, werden zichtbaar. De beide heeren konden een uitroep van verbazing niet weerhouden. „Niet waar? heerlijk?" ging zij voort dingen in China gebeuren onderwijl de mogendheden in het verre westen tractaten sluiten Staatsloterij In het Handelsblad is de quaestie der Staatsloterij, die ingeslapen scheen en geene belangstelling meer opwekte, weder ter sprake gebracht. Voor den schrijver is het allergrootste bezwaar tegen de Staatsloterij dat de Staat zich verlaagt tot de rol van een speculant, die tracht het gemis aan opvoedingen zelf- beheersching bij de lage re klassen ten eigen voordeele te exploiteer en. Immers hot is een overbekend feit, dat in onze Staatsloterij voor een groot deel wordt gespeeld door den kleinen manloopjongens, dienstboden, enz. Want verstandige kapitalisten zullen zich wel wachten hun geld te besteden voor zulk een lot, wetende dat na de trekking niets dan een waardeloos vod in hun handen zal blijven, en de kans op een prijs miniem is. Kan men nu in het algemeen zeggen, dat elke loterij immo reel is immers de weinige uitver korenen, die den prijs trekken, zien zich plotseling in het bezit van een fortuin, zonder zich de minste inspanning daarvoor te hebben getroost, en wel ten koste van alle anderen, die mede de kans wilden wagen en dat elke loterij, door verbreeding van de klove tusschen rijk en arm, de strekking heeft, de sociale misstanden te verergeren hoeveel meer is dit het geval, waar de Staat, die niets mag doen of laten bestaan, wat in strijd is met het algemeen belang, zich aan zulk een winstbejag schuldig maakt. De schrijver is ook gewapend op tegenwerpingen. Hij zegtTot hen die mij tegenwerpen„Als de Staatsloterij weg is, zullen de dienstmeisjes in andere loterijen gaan spelen, waar de kans nog kleiner is," antwoord ik: Indien uw be wering waar is, dan is 't niet de taak van den Staat dat gemis aan zelf- beheersching te zijnen behoeve te exploiteeren, maar door goede spaar- instellingen 't mogelijk te maken dat zij voor den nood een penninkske kunnen overleggen. In elk geval komt het mij voor, dat de ten onzent door den Staat ten op zichte der Staatsloterij gevolgde gedrags lijn zeker niet consciëntieus is en niet zachter is te qualificeeren dan moreel „En tecb valsch. Ik heb gisteren dit heele stelletje bij Potin te Brussel ge kocht voor 500 francs Ik heb ze noo dig voor mijne rol als Chineesche prinses in de feeërie van van avond". Zij beschouwde de steenen met .een liefdevollen blik. Zij liet ze met kin derlijk welgevallen in het doosje been en weer rollen. Zij ratelden door elkan der als bikkeltjes waarmede de kinderen spelen. „Als ze echt waren", zeide ze in zichzelven waren ze anderhalf mil- lioen waard." „Op z'n minst", verklaarde de heer Peereboom, die een kenner was. „Ik zie, u is kenner», zeide zij tegen den kleinen dikken heer. „Ik heb thuis eene geheele verzameling. Als u mij het genoegen wilt doen mij eens een bezoek te brengen „U is heel vriendelijk, juffrouw riep de heer Peereboom, aangenaam verrast. De trein verminderde in vaart en ongeoorloofd. Met de wetenschap, dat verreweg de meeste der behaalde winsten komen uit den zak van den minder bedeelde, die, liever dan zyn geld productief te maken en het door besparing te doen aangroeien, in koorts- achtigen hartstocht de kansen van het spel najaagt en daardoor nog een sport lager op de maatschappelijke ladder komt te staan met het inzicht dat onz» Staatsloterij een schromelijke tegen stelling vormt met alle maatregelen, die men samenvat onder den naam van sociale wetgeving, is het een onver geeflijke fout de Nederlandsche Staats loterij nog langer te laten bestaan en moet men bij de bevoegde macht krachtig op hare aanschaffing aandringen.» Met den wensch des schrijvers dat de Staatsloterij spoedig tot het verleden behooren zal, zullen na deze toelichting het wel velen eens zijn. Eene,koele stemming. Minister Borgesius heeft in de Kamer gezegd dat eene koele stemming de ge schikte is om een ontwerp als het kies recht te behandelen, 't Kan zijn, zegt het Centrum, maar wanneer die stem ming nu echter bepaald lusteloos is heeft men ook geen reden zich over haar te verheugen. Die lusteloosheid wordt, beweert het blad, veroorzaakt door de onzekerheid in onzeD staatkundigen toestand, door het feit dat het ministerie geen vaste meer derheid heeft en onderling ook geen aaneengesloten geheel vormt, omdat tot de collega's ook behoort mr. De Beaufort, die staat aan den conservatieven vleugel van het liberale leger. De gemaal der Koningin. Het „Vaderland' zegt dat ook eene bijzondere wet ter vaststelling van de burgerrechtelijke gevolgen van het huwe lijk onzer Koningin met prins Hendrik onnoodig is. De vorige Regeering legde een uitdruk kelijke verklaring in dien zin af, en het feit dat de tegenwoordige nooit aan stalten heeft gemaakt om eene wettelijke regeling voor te stellen, bewijst, dat zij dit inzicht deelt. Had men een bijzondere regeling gewild, dan had zij moeten geschieden in den vorm eener algemeens wet, voordat de schijn kon ontstaan, dat zij met het oog op een bepaald per soon werd gemaakt. Nu die wet niet bestaat, is het duidelijk, dat de Koningin en baar Gemaal aan 't gemeene recht zijn onderworpen, natuurlijk met dien verstande, dat, waar het privaatrecht in botsing zou komen met de eischen van de publiekrechtelijke positie der Koningin, scheen spoedig een station te zullen bereiken, „Welk station komt nu vroeg mademoiselle Thérèse. „Jeumont", zeide de heer Peereboom. ,,'t Eerste Fransche station», voegde de Parijzenaar er bij. „Waar de douanevisitatie plaats heeft», merkte de heer Peereboom weer op. „Uwe arme sigaretten zeide made moiselle Thérèse medelijdend. „Maak u maar niet ongerustmijn zwager is opzichter der douanen u begrijpt „Maar uwe steenen, mademoiselle», zeide de Parijzenaar op waarschuwen den toon. „Bah, die zijn immers valsch „Maar ze zien er uit als echte. De beambten zouden zich kunnen ver gissen „Wat beteekent dat dan nog?» „Men zou u kunnen laten wachten, en de trein zou zonder u verder gaan „Mon Dieu!" riep zij angstig. „Als

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1