:oen. 4,75 en 1S06. Tandarts, alula. Woensdag- 24 October ■Jl So. 251. rjassen, SSe J&ttfgfciig. rste tal age am G 99. BURti, l Coupeur, inj;, binnen ling. OH, L. van half een tot 85INGEN, Beurs- CONSUL- e veelt zich aan voor SSÜRANTIËN. op .am, op Huizen, In- fleren, Schepen ca transporten. nsi rv tif r- g® 9 i'j, i.i_* KIM te Malaga, et Spaansche Hof, rondbezitters, leve- E WIJNEN tegen >n franco, inclusief Eenig vertegen- rland D. ZECKEN- lperstraat, Amster- nvrage Monster en ts4ara9& 901. üui 5 30 3 7,5 1 55 2 15 3 30h) 3 i 0 to 40 naar Break**»* *D n Vliwibg*** uSöf laakt, ut spoort VLISSINGSCHE IK1RAVT PrtJs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boek bandelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENITENvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Btj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-AdrertentlSn op zeer voordeellge voorwaarden. Koningin Emma en haar toekomst. Er zijn soms berichten, die in al hun eenvoud ons treffen. Zulk een was het bericht uit Apeldoorn dat de Koningin met haar verloofde een rytoertje gemaakt bad en ook de Koningin-Moeder een der gelijk toertje gemaakt had. Zoo oppervlakkig gelezen, zegt zulk een bericht zoo heel veel bijzonders niet, inaar bij eenigszins dieper indringen, krijgt het feit dat de beide Koninginnen elk afzonderiyk een rytoertje maakten, groote beteekenis. Tot vóór de verloving toch waren beide vorstinnen onafschei- ielijk. Ze deelden eenstemmig lief en leed. Waar onze Koningin zich aan baar volk vertoonde, hetzij ten bezoek of in 's Lands vergaderzaal, by revue's over leger en vloot, in de hospitalen en gasthuizen het lijden der menschheid leerde kennen en woorden van troost en bemoediging van hare lippen vloei den, of van hare belangstelling in handel en nijverheid de blijken gaf, in 't kort geen gelegenheid verzuimde om in te dringen in de stoffelyke en geestelijke toestanden van het volk, waarover zij den schepter zwaait, volgde Koningin Emma als een getrouwe moeder hare dochter. Het waren zooals een onzer oude dichters zegt„Twee zielen gloeiende aaneengesmeed", maar hier verbonden door de reinste aller banden de moeder aan het kind, het kind aan de moeder. En dat bleef zoo, toen ook Koningin Emma het regentschap had neergelegd. Toen ook bleek de dochter het gezelschap der moeder niet te kunnen missen en zag men in het openbaar beiden steeds vereenigd de band was even innig ge- Koningin Emma zal dus nu een een zaam leven gaan leiden, en haar ervaart wat ook de minste harer onderdanen moet ondervinden als de kinderen groot geworden zijn, dat zij om den echtge noot te volgen het ouderlijk huis vaarwel Maar haar moet de scheiding pijnlijk vallen omdat het die van eeneenig kind is. In dat geval verkee- ren niet alle ouders. Wij twijfelen niet of zulk eene goede moeder zal steeds een welkome verschijning zijn in het huis dat hare 'ónderen willen stichtenhare lessen zullen gulden leasen blijven. Maar het ligt in den aard aller oenschelijke dingen dat naarmate het ztlfstandigheidsgevoel zich ontwikkelt '8 de jongelieden, de behoefte aan moe ilijken raad en steun zich minder doen gevoelen. Dat lot deelt zij met alle ouders die in dergelijke omstandigheden ver deren. Maar is zij gescheiden van het „liefste 'ft zij had", het moet haar een troost zijn in de eenzaamheid die op de scheiding volgt, dat zij haar verheven 'aak omtrent haar dochter naar eer 60 geweten verricht heeft en door haar toedoen aan deze als aanstaand gemaal een prins geschonken is, van wien zoo- gunstige geruchten gaan, dat men ajn de koningin aan zyn zyde een ge- 'ukkige toekomst voorspellen kan. £0 als er oogenblikken komen dat dar kinderen tpch haar raad behoeven, '"ijfelen wrj niet of koningin Emma zal do dien niet onthouden, Waar een toot deel van haar leven het welzijn ,an haar nieuw vaderland beoogdezal z'J ook daartoe wel bereid zijn. Nederland zal echter nooit vergeten al om zoo te zeggen koningin Emma eenigzins op den achtergrond, wat zij voor ons land en volk is geweest en hoe uitstekend zij hare dochter voor haar taak vormde. Maar ook koningin Emma zal wel niet vergeten hoe Neerlandsch volk haar in die taak met zyn liefde steunde. En zoo moge haar een schynbaar onbeduidende rol toebedeeld zijn, zy blijft een goed voorbeeld voor haar kind en laat een spoor van goede werken na, dat wel niet licht uitgewischt zal worden. Huwelijk van Hare Majesteit de Koningin. De uitgevers van Holkema Waren- dorf te Amsterdam, die in 1891 het Officieel Gedenkboek van de Inhuldiging hebben uitgegeven, zullen ook thans bij het aanstaand huwelijk van H. M. de Koningin Zijne Hoogheid Hendrik van Mecklenburg-Schwerin een dergelijk Ge denkboek uitgeven. Ook nu weder zal het een kloek kwarto Prachtwerk worden met zeer talrijke illustraties versierd. De bekende letterkundige W. G. van Nouhuijs heeft de hoofdleiding op zich genomen. Belangrijke artikelen en bij dragen zyn reeds toegezegd door de heeren Prof. P. J. Blok, Prof. L. de Hartog, kolonel F. de Bas, Dr. D. C. Nijhoff, Mr. Macalester Loup, E. B. Kielstra, Joh. Gram, Mr. M. G. L. van Loghem, Bernard Zweers e.a. De N. Z. A. S. M. Naar aanleiding van hetgeen deze Maatschappij .van Engelsche zijde wel licht boven het hoofd hangt, zegt het Engelsche blad de Economist het volgende „Het -heeft er veel van alsof wy zelfs nu nog niet bevrijd zullen zyn van de kwade gevolgen van die uiterste daad van onzinnigheid, de Jameson raid. Uit het verhoor voor de Commissie voor de Concessiën (te Pretoria) is duidelyk ge bleken, dat de Z. A. S. M. de grenzen ver te buiten is gegaan van hetgeen haar in haar concessie was voorgeschreven bij wijze van aan de Boeren te verleenen hulp. Inderdaad is zij zelve opgetreden als iemand, die een werkzaam aandeel nam in den oorlog, en zij heeft haar vyandelijkheden uitgestrekt tot over de grenzen van de Transvaal, binnen welke grenzen zij zou kunnen hebben aange voerd te handelen onder den dwang van de regeering. En, als bestraffing, wordt nu bepleit dat haar concessie vervallen zou moeten worden verklaard en, mis schien, haar bezittingen geannexeerd. Evenwel, hoe juist de oplegging eener voorbeeldige straf moge zijn, men herin- nere zich, dat wy onze handelwijze zullen moeten rechtvaardigen tegenover buitenlandsche regeeringen, wier onder danen het grootste aandeel bezitten in de eigendommen van de spoorwegmaat schappij. En dan is het zeker, dat men ons den Jameson raid voor de voeten werpen zal. Die rooftocht was een daad niet van vermomde, maar van openlyke vijandschap tegenover een buitenlandsche mogendheid, maar toch, ofschoon het bewezen werd, dat dat zoo was, hebben wij niets gedaan om de „Chartered Company" te laten boeten voor haar daad van beleediging. Zij had gestraft kunnen worden door nietigverklaring van haar charter, maar men verklaarde toen dat daardoor onschuldige aandeel houders gestraft zouden worden voor de daden van bestuurders en employés, waartoe dezen niet gemachtigd waren En als men ons vraagt, waarom wy niet die overweging ook uitstrekken zouden tot de aandeelhouders der Ned Zuidafrikaansche Spw. ons antwoord zijn wat zal dan De tuberculose onder het rundvee. Een wetsontwerp tot bestrijding dezer ziekte is thans verschenen. De regeering erkent dat het moeielijk is doeltreffende middelen ter bestrijding van het kwaad te vinden en is in haar wetsontwerp van de volgende grondslagen uitgegaan: De inspuiting met tuberculine is een zeer gewaardeerd en aangewezen middel om het aanwezig zijn van tuberculose in het rundvee te onderkennen; maar daarom moet de Staat, lettende èn op de belangen van onzen veestapel èn op die van den uitvoerhandel, er tegen waken dat de tuberculine kome in ieders handen. Daarom zijn bepalingen opge nomen dat de tuberculine niet anders mag bereid worden dan met bijzondere machtiging der regeering. Geregeld worden voorts in bet ontwerp de wijze waarop met betrekking tot de schadevergoeding is te handelen, de ontsmetting van stallen enz. Zullen de voorschriften echter goede vruchten dragen dan za! voor een goede uitvoering nauwlettend te zorgen zijn, en daarvoor is het noodig die uit voering op te dragen aan afzonderlijk daarvoor aan te stellen ambtenaren. De bedoeling der regeering is nu aan het hoofd van een geheelen dienst te plaatsen een inspecteur, aan wien adjunct-in specteurs zullen toegevoegd worden. Onnoodig is het, zoo eindigt de regee ring, een zuivere raming te maken van de kosten, die het gevolg zullen zyn van de aanneming van dit ontwerp.Zeker is 't echter, dat de bestrijding van de tuberculose onder het vee althans in de eerste jaren niet onaanzieniyke offers van den staat vergen zal. Pensioen voor onderwijzers. Naar men verneemt is, behalve de ontwerpen van wet tot regeling van de pensioenen van onderwy'zers en die van hunne weduwen, tevens gereed een ontwerp tot regeling van de pensioenen, eveneens ook voor de weduwen, van het personeel verbonden aan de ge meentelijke H.B. scholen, onverplichte gemeenteburgerscholen en gymnasiën, gemeentelyke middelbare scholen voor meisjes en gemeentelijke kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Kieswet. Door de heeren Houwing, Koessingh en Smeenge is een amendement voor gesteld op art. 1, strekkende om te bepalen, dat ook zij kiezer zij, die krach tens huur een huis of een gedeelte van een huis waarvoor met of zonder bij be hoorenden grond of lokalen en bijgebou wen niet ter bewoning bestemd „en met of zonder, daarbij in huur gebruikten grond» de werkelijke huurprijs bedraagt dé som in de tabel aangegeven. Atjeh. Uit Kota-Kadja wordt het volgende gemeld Een gedeelte ,der kolonne van de Westkust ondernam op 14 dezer een tocht naar Betoengte Djamboer Kroeëng, alwaar op de 17en d-a. v. werd gebivakkeerd, kieeg men vuur van de overzijde van de ondoorwaadbare Kroeëng Inong, waardoor de Europee- sche fuselier Kat sneuveldelevensge vaarlijk werden gewond de kapitein der infanterie A. J. P. Kesler, die sedert aan zijn wonden is overleden en de Europeesche tamboer Versprille, terwyl niet levensgevaarlijk werd gewond de Europeesche fuselier den Dopper. Den volgenden dag werd de marsch voortgezet tot nabij den kam van het hooggebergte, doch door totale afwezig heid van drinkwater was verder doorgaan onmogelijk en werd teruggemarcheerd naar Kintjo, dat den 20en dezer be reikt werd. Bij het vertrek van de Koninginnen en Hertog Hendrik van het paleis te 's-Hage was het Zaterdag overvol. De vorstelijke personen werden met veel toejuichingen begroet. Toen de trein wegreed hief het publiek het Wilhelmus aan. Omtrent het gala-diner dat den- zelfden dag ten Hove gegeven werd, wordt het volgende gemeld Over de tafels slingerde zich een ver siering van gele chrysanthemums en violen. H. M. de Koningin was gezeten in het midden van den disch tusschen haar Moeder, die rechts, en haar toe komstige Gemaal, die links van de vorstelijke gastvrouw had plaats ge nomen. Zoowel de Koningin als de Hertog droegen den keten der Mecklemburgsche Huisorde. H. M. de Koningin-Moeder wijdde een dronk aan de verloofden, de beste wenschen uitsprekende voor beider ge luk en waarin H. M. voor de genoodig- den het gewicht dezer gebeurtenis deed uitkomen. Na afloop van het diner onderhielden H.H. M.M. zich met de gasten, die tegen halfnegen vertrokken. Tegen negen uur verlieten ook H.H. M.M. met Prins Hendrik het Paleis om zich weer naar het station te hegeven. De heer Leyds heeft de deputatie uit de vergadering van behoeftige Trans- vaalsche bannelingen te Brussel in ge hoor ontvangen. De Afrikaansche deputatie bezit nog niet de volstrekte zekerheid dat Presi dent Kruger te Marseile aan wal zal gaan. Vlissingen, 33 October. „Hulp in Nood." De achttiende algemeene vergadering der vereeniging „Hulp in Nood", Maan dagavond in de zaal van den heer W. Stofkoper gehouden, werd behalve door de bestuursleden slechts door vier leden bezocht. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek dat in 1899 de ontvangsten hadden bedragen f 769,50, waaronder aan batig saldo van het vorige jaar f 141,10, aan jaarlijksche contributiën f 372,40, aan teruggegeven rentelooze voorschotten f 18 en aan buitengewone bijdragen f 238. Uitgegeven werd f 470,15, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 299,15. Bij het algemeen verslag uitgebracht door den Secretaris, voerde deze eerst de redenen ter verontschuldiging aan, waarom de jaarvergadering eerst zoo laat gehouden werd, vervolgens wees hij op den achteruitgang, waar te nemen niet alleen in het aantal leden, maar ook in het bedrag der vaste jaarlijksche inkomstenverder zocht hij naar de vermoedelijke oorzaken van dien ach teruitgang om ten slotte alle belang stellenden op te wekken tot medewerking om de ledeniyst uit te breiden en de kasmiddelen te versterken. Voor dit jaar kan het bestuur slechts rekenen op den steun van 180 leden, begunstigers en donateurs, die gezamen- lyk f334.40 contribueeren. Het spreekt wel van zelf, dat het Bestuur met zoo geringe middelen spoe dig de kas zal uitgeput zien en dan ge noodzaakt zal zijn zich van alle hulp te onthouden, waar die toch steeds zoo dringend noodig blijkt. De aftredende leden van het bestuur de heeren A. L. A. van ÜDen, A. A. A. E. Gewin en J. J. Klijberg werden herkozen en verklaarden hunne benoe ming aan te nemen. In de later ge houden Bestuursvergadering werd het secretariaat op nieuw opgedragen aan den heer van Unen, terwijl de heer Gewin weder de functie van Onder- Voorzitter aanvaardde en de heer Kiy- berg zijn plaats hernam^als Commissaris. Tot leden der financieele Commissie werden herbenoemd de heeren W. Klomp en J. F. Op de Zieke, terwijl in de plaats van den heer P. L. Mets die verzocht had op hem geene stemmen meer uit te brengen, gekozen werd de heer II. Loois, die zich de keuze liet welgevallen. Vóór het sluiten der vergadering dankte de Voorzitter, de heer A. J. van Ockenburg, de weinige aanwezigen voor het door hen gegeven blijk van belang stelling en deelde hij mede, dat het voor het Bestuur hoogst aangenaam zou zijn, indien bij volgende algemeene vergaderingen de belangstelling grooter is. Gaarne willen wij van onze zijde hierby een enkel woord voegen om tot toetreding tot de vereeniging „Hulp in Nood" op te wekken. Onder de talloos vele vereenigingen die hier bestaan, ver dient „Hulp in Nood" zekei meer steun dan zij thans geniet. Niets zou ons aan genamer zijn dan uit een volgend ver slag te mogen vernemen dat de vaste bijdragen, de jaarlijksche contributiën, op krachtige wijze versterkt zijn. Wij laten hier het verslag volgen dat ons welwillend ter beschikking werd gesteld, en wekken onze lezers op het niet ongelezen te laten. Moge het van gunstig gevolg voor de kas der ver eeniging zijn. Algemeen Verslag over liet jaar 1899, uitgebracht in de 18c Algemeene Vergadering der Vereeniging „Hulp in Nood." gehouden 22 Oetober 1900. Mijnt Heeren Er behoorde werkelyk eenige moed toe om, nu het jaar 1900 zich ook al weder ten einde spoedt en zich in het winterkleed begint te hullen, U nog op te roepen voor deze bijeenkomst en om voor eenige oogenblikken Uwe welwil lende aandacht te vragen tot het aan- hooren van het algemeen verslag, dat ik nu over den gang van zaken en de lotgevallen der vereeniging gedurende het jaar 1899 wensch voor te dragen. Vooraf echter eenige verontschuldi gingen waarom die vergadering eerst nu gehouden, waarom thans eerst reke ning en verantwoording gedaan en waarom niet vroeger het jaarverslag uitgebracht wordt. Zeer gaarne zou het Bestuur die al gemeene vergadering, zooals tot nog toe gebruikelijk was, in het voorjaar ge houden hebben, doch de vele werk zaamheden, waarmede Uw Secretaris in dien tijd overladen was, waren wel de voornaamste oorzaak waarom hij geene gelegenheid kreeg om de voor bereidende maatregelen voor het houden van die vergadering te nemen. Daarbij kwam nog, dat korten tyd

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1