ierdam. BIJVOEGSEL, liüZOT C", Paris. Ion Naturelle1 >01. van Maandag 22 October 1900 No. 249 Mervoig Binnsoland. Rechtszaken. Kerk- en Sclioolnieuws. AGASINS DU SAUTES Dames die ons geïllu®. koor het Wintersei. rangen hebban, dit ta omgaand gratis en |_25 francs vrij van alia a vterhooging. te Roznncizal H. b. |ladies Graves! s-Z. a (dispensable lux Peraonnea ne santé. tXTE, 700 GR A VU RES ■STINCTIONS jalamo» 5 francs 1 VjtNDÜS A L'ÉTRAntI» [iutea laa Libratrles ■lz. édiUur ■teillli I PARIS fuandat pos to. MDSESSX pa atDDSLBOBS v.v faisevm 4 50 5 55 Van ZeümarH vm 145 nm 12 30 1 16 15 10 55 6 55 7 45 lar Zalmarkt Vlitim- lleen op werkdagen) |m 1235 1 20 2 5 I 7 7 50 8 35 Havendienst. 6— 6 20 7— 7 50 10— 1020 10 40 1 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 20. vm 6 lü 6 30 7 10 0 50 10 10 10 30 1: 2 10 am 1 20 1 40 1.30 3 50 410 4 30 140 8 8 80. Ihtijd.J I, 8.25, 10.37, 1.18, Lis 5,31, 6.9, 7.35, 5.33, 8.24. 9.25 |2, 10,—, 1.38, 4.32, tg 5.51, 6,29. 8.10 8.3, 9.5, 9.45. nm 3 30i.-i 3 55 1 55 2 15 3 30b) 3 50 I 10 140 naar Breakaw" en |n Vlierii-gen aa8t naakt. lit spoor 7 -jj'tAtia BEHOORENDE BIJDE (Tele pTi oonnummer 10) De correspondent te Berlijn van de N. R. Ct. schryft Met name te Dresden heeft de ver loving van Hertog Hendrik levendige belangstelling gewekt, aangezien hij daar met zijn broeders opgevoed en in hooge kriDgen geen onbekende is. Wie met hem in nadere betrekking kwam, bewaart daarvan naar uit Dresden belicht wordt - de aangenaamste herinneringen. Met zijn vroegeren leermeester Pollatz, die hem voorbereidde tot het vaandrigsexamen, staat hij nog altijd in briefwisseling. Bij de bezoeken, die hij ieder jaar aan het Dresdensche hof brengt, verzuimt hij nooit de familie Pollatz te bezoeken om zonder eenige vormelijkheid een met vreugde welkom geheeten gastin den familiekring te zijn. Naar het Handelsblad verneemt is de dezer dagen tot commandant der le divisie benoemde generaal-majoor Van Dam van isselt bestemd om later op te treden als inspecteur van het militair onderwijs. Vlissingen, SO October. Orgelconcert. De opzieners der Engelsche kerk hebben groot succes gehad met het orgelconcert dat zij gisteren avond aan tal van uitgenoodigden aanboden in het kleine kerkgebouw was geen enkele plaats ledig gebleven. Van grooter belang achten wij echter den moreelen invloed, dien dat concert heeft achtergelaten, want van lieverlede is de studie van het orgel op den achtergrond geraakt door die van andere instrumenten en kent de groote menigte de bezieling en de kracht niet, die van dit instrument knnnen uitgaan. Wat het orgel, zelfs al beantwoordt het niet volkomen aan alle eischen, geven kan, de heer J. Morks, de hier zoo gunstig bekende luit.kapelmeester der d.d. schutterij van Middelburg, heeft dit gisteren ten volle aan het daglicht gebracht. Hij bleek ten volle met het orgel bekend te zijn waar hij) zelfstandig optrad of de stukken voor zang en viool begeleidde, toonde hij zijn mees terschap. lloe schoon klonk het zoo veel technische eischen stellende «fluitconcert" van Rinck en hoe echt landelijk en lief klonk ons de „Pastorale" vanGuilman tegen. Het zoo geniale „PiJ- gerchor" van Wagner, en de bekende „Hochzeitsmarch" van Mendelssohn kwamen o.i. echter niet op dit orgel tot hun recht. Ds. Frater zeide een waar woord toen hij de medewerkenden dankende, ver klaarde dat de heer Morks hem pas dit °fgel had leeren kennen, en werkelijk het pleit wel voor de verdiensten van den heer Morks dat hij alles uit het orgel wist te halen, wat het geven kan. Eene zeer aangename aanvulling schon ken de damo3 J. E. v. d. H. en N. Z. Eerstgenoemde deed in een tweetal door hen heer Morks gecomponeerde liederen haar krachtig altgeluid bewonderen en ontplooide een nieuwe zijde van haar talent door in het „Marcia Serio," van ^orks,enhet „Abendlied" van Schumann he vioolpartij op zeer verdienstelijke wijze met mooien streek en prachtig Soluid uit te voeren. Voor velen was het zeker eene verrassing dat deze'zan geres ook zoo goed op de viool bljjkt tehuis te zijn. Mej. N. Z. liet zich hooren in een tweetal andere liederen van Moiks „Licht" en „Leven en Strijden." Vooral in laatstgenoemd lied met zijne aangrijpende melodie, klonk haar sopraangeluid lief en tevens krachtig. Ten slotte kregen wij van haar „Ave Maria", van Schubert te hooren. Het is een avond vol genot geweest en dus zal de wensch wel niet bevreem dend klinken dat het publiek meer zulke orgelconcerten zullen aangeboden worden, zoowel hier, als op plaatsen, waar de gelegenheid daartoe bestaat. De kennis van het machrigste aller muziekinstru menten zal er zeker bij winnen. In de pauze werd gelegenheid gegeven om eene bijdrage te leveren voor de restauratie der kerk. Naar wij oordeelen kunnen is deze collecte goed geslaagd. Volgens achterstaande advertentie treedt Maandag 29 October a.s. de heer Huizinga, lid van het hoofdbestuur van „Patrimonium" voor de afdeeling alhier op teneinde tot de oprichting van vakafdeelingen, uitgaande van „Patri monium", te geraken. Zooals men weet is op de onlangs gehouden jaarvergadering van genoemd werkliedenverbond besloten zich niet aan te sluiten bij de bestaande neutrale vakbonden, noch tot de oplichting van vakvereenigmgen uitsluitend bestaande uit leden van Patrimonium, over te gaan. Besloten werd tot de oprichting van Prolestantsch christelijke vakbonden, waartoe ook niet-leden van Patrimonium kunnen toetreden, die zich ten doel stellen federatieve samenwerking met andereorganisaties te zoeken. In dien geest zal nu ook de afdeeling Vlissingen in de quaestie der vakbewe ging beslissen. bjj de Evang. Luth. Gem. te Groede, heeft het beroep naar Monnikendam aan genomen. Te Njjmegen zyn voor het examen vrije- en orde-oefeningen geslaagd de heeren P. M. Knieriem en W. Schneider, beiden van Goes, L. van 't Hoff, van Zaamslag, en G. Hooze, van Zonnemaire. Te Venlo slaagden voor hetzelfde examen mej. D. H. M. Leenpoel, van Vlissingen, en de heeren W. J. Cremer, van Hontenisse, en M. 0. v. d. Ende, van Nisse. Gemengd Nieuws. Te Hillegersberg is op de villa Sans Souci de zilverkast opengebroken en al het tafelzilver ontvreemd. De daders hebben zich niet aangegeven. Eergisteren is afgebrand het stoom watergemaal van den Waardpolder (N.H.) Tot 7 uur des avonds was er gewerkt en te 10 uur stond het groote gebouw in lichtelaaie. De geheele inrichting was geassureerd. Gisterenochtend is het met pulp geladen schip van H. J. Koudenburg buiten de sluizen van Mark en Dintel, bij het schutten op een paal geloopen, en gezonken. De opvarenden zijn met moeite gered. Bij den gemeenteraad van Middelburg is ingekomen een verzoek van den heer C. J. Stomps, om hem een stuk grond, gelegen in de Oude Middelburgsche haven, te verhuren, ten einde daar eene boorn- kweekerij aan te leggen. Bij het onweder dat Donderdagmorgen nabij Middelburg gewoed heeft, is de bliksem ingeslagen in een zomerhuisje, staande op de buitenplaats van den heer Snouck Hurgronje, kort onder de ge meente. De steenen vloer werd geheel opgebroken enkele meubelen bekwamen schade. De ramen waren geheel ver brijzeld. Men schrijft ons uit Zuiddorpe Een goed veld voor drankbestrijders. Onze gemeente tellende 1014 inwo ners, heeft op elke 30 inwoners een herberg. De Rechtbank te Middelburg heeft 3 jongens van 14, 16 en 16 jaar, wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid, ieder veroordeeld tot 5 weken gevange nisstraf. Ned. Hebv. Kerk. De Ned. Herv. gemeente te Rilland Bath is nu reeds twintig jaar vacant. Het kerkbestuur zal trachten een eind aan deze vacature te maken door het bouwen van eene pastorie, naast de kerk aldaar. Evang. Luth. Kerk. Ds.L. Schutte,pred. Men zegt, dat de inboedel van H. te Z.-BId. in de Hoeksche Waard,wiens woning en goederen den 13n dezer door brand vernield werden, dubbel verzekerdis. Een werkman te Oud-Beierland heeft aan den gemeenteraad aldaar 1 het verzoek gericht om nu de aardap pelen zoo duur zijn, hem eene toelage uit de gemeentekas voor zijn winter provisie te geven. Men begrjjpt welk antwoord er op volgde. Door een abonné van de Haagsche Ct. werd opgemerkt dat toen de tijding der verloving onzer Koningin te Sche- veningen bekend was, dit feit herdacht werd door het uitsteken van een heel enkele vlag, ja zelfs in de Keizersstraat, waar vijf a zes hofleveranciers wonen, was er slechts één, die de vlag uitstak. En dat in het vurig Oranjegezinde Scheveningen. Een straatveger te 's-Hage is door zijne echtgenoote verrijkt met drie meisjes in eens. Een van zijn vroegere leermeesters schrijft over Hertog Hendrik aan de Külnische Zeitung Onder de vele jonge vorstenzoons in Duitschland is hertog Hendrik ongetwijfeld een van hen die door hun eigenschappen uitsteken. De zoons van Friedrich Franz II hebben voortreffelijke hoedanigheden, en vanhun zuster, groothertogin Elizabeth van Oldenburg, kan hetzelfde gezegd worden. „Ein Mensch wie Gold" zou men van een ander sterveling zeggen. Aan een zeer helder verstand paart Hertog Hen drik een zeldzame vastheid van karakter en wil, een zeer buitengewone mate van plichtsbesef, groote belangsteliing voor alles wat wetenswaardig is, een groote goedhartigheid en een diep ge voel van erkentelijkheid jegens hen, wien het vergund is geweest, zijn lichamelijke en geestelijke vorming te leiden. De ijverige jager, die geen ver moeienissen en geen gevaar kent, is ook een jageroffleier vol dienstijver en met een echt militair optreden als eenvou dig en innemend jongmensoh is hij de lieveling van zijn kameraden en ook van zijn Mecklenburgers. Daar hij opgeruimd van geest is, zon der den noodigen ernst te missen, jeugdig in zijn doen en toch door zjjn verre reizen ondervinding opgedaan en zijn blik heeft verruimd, is Hertog Hendrik een zeer gelukkige keuze zoowel met het oog op het familie-leven aan het Haagsche hof als voor Nederland. De Berlijnsohe correspondent van de Avondpost heett met een vriend een uitstapje gemaakt naar het vaderland van prins Heinrich van Mecklenburg. In de hoofdstad had hij de volgende aardige ontmoeting In de stille straat liepen een pas of twintig voor ons uit een paar kleine kleuters, een meisje en een jongen. Mijn vriend versnelde den pas, en had de kinderen herkend. „Hans!" De beide kleuters keken om, bleven een oogenblik staan en kwamen daarna in draf naar ons toeloopen. „Oom WillyOom WillyWaar komt u vandaan, en wie is die mijn heer Het kleine kereltje kijkt wantrouwend naar mjj, dan legt hj] de hand in de groote hand van zijn oom. Hij en zijn zusje Harriot moeten op een drafje loopen om ons bij te houden. Hun mondjes staan geen oogenblik stil. Meestal spreken ze door elkaar. „Ja, oom, en wjj hebben vandaag den heelen dag vacantia gekregen, en morgen ookis dat niet leuk zegt de kleine meid, terwijl ze lachend van onder haar grooten hoed naar ons op kijkt. Oom houdt zich van den domme en vraagt: „Gut kind, hoe kom je nu ineens weer aan vacantie Is er iemand ziek op school „Wel nee, oom, maar onze hertog Heinrich heeft zich vandaag geëngageerd met een koningin, en daarom hebben we vacantie, weet u. Met een koningin van Polen, geloof ik". „Je weet er niks van", valt Hans haar in de rede," met de koningin van Holland, heeft moetje gezegd". Dan vervolgt hij parmantig, en hij schuift den rooden, van voren opgeklepten vilten hoed naar achteren, „maar ik zou niet met die koningin willen trouwen". „Waarom niet, kereltje „Nee, hoor, ik zou het niet doen, als de koningin alles alleen te zeggen had en ik maar gewoon prins bleet. Dankje welDe kleine baas schudt heftig met het hoofd. „Zooals de ouden zongen" van Niemann door Het Nederlandseh Tooneel eenige jaren geleden opgevoerd, heeft te Berlijn zijn 100ste voorstelling beleefd. Geen twijfel meer mogelijk. In een modeblad gelezen. „Dit jaar zal de hooge hoed laag zijn," Zondags op het postkan toor. Mevrouw S., gebruik makende van de pas aangeboden gelegenheid om Zondags 's morgens brieven af te halen, begeeft zich daarop naar het postkan toor en vraagt of er ook correspondentie voor haar is. „Wie is u, mevrouw „Wie ik ben Mijn naam is mevrouw S „Heeft u daarvan ook een bewjjs bij u „Bewijs? wat voor bewijs?" „Ja bijv. brieven aan uw adres of een naamkaartje.' „Ik loop met geen brieven of kaartjes in mijn zak," kliDkt 't trotsch. „Dan mag ik u niet zeggen, of er correspondentie voor dat adres is." Zonder iets meer te zeggen, keert de dame zich om en verwijdert zich. Na een kwartiertje keert zij terug, met een elegant naamkaartje, hetwelk ze evenwel woedend voor den ambtenaar neersmijt. Deze vraagt aan de sorteerende be stellers, of er ook iets voor dat adres is aangekomen. „Ja een brief voor mijn heer S." De besteller roept 't zoo hard, dat mevr. S. 't hoort. De ambtenaar komt aan het loket terug. „Er is niets voor u, mevrouw." Mevrouw, bleek van woede, verzoekt „Mag ik dien brief voor mijnheer S. hebben „Pardon, mevrouw, die mag aan u niet afgegeven worden, tenzij u een schriftelijk bewijs overlegt, dat uw echt genoot u daartoe machtigt.» Een verpletterende blik op het onschul dig gelaat van den ambtenaar, en mevr. S. vertrekt, in zichzelf mopperend „Dat's eens, maar nooit weer hoor, 't is een schandaal." De Belgische minister Liebaert heeft het vervoer per spoor van het Fransohe blad „Vie pour Rire" verboden. Men zegt dat de veelgelaakte minister Vandenpeereboom in hem herleeft, wat voor velen eene reden tot ergernis is. Eene Bel'ische vereeniging, die de „blijde inkomst" van prins Albert en diens vrouw te Brussel had bijgewoond, werd in zijn geheel opgepakt en in de gevangenis gebracht. Zij hadden te veel „pientjes" gebruikt Het Handelsblad van Antwerpen zegt dat de berichten omtrent den gezondheidstoestand van Peter Benoit eenigzins overdreven zijn. Wel is de meester tengevolge van een bloedspu wing uitgeput, doch hij is nu reeds aan de beterhand. Hot Engelsch blad „Daily Express" deelt onder voorbehoud mede het vol gende, dat het zegt uit gezaghebbende bron te weten. Lord Roberts neemt de betrekking van opperbevelhebber niet aan, daar de regeering hem niet genoeg vrijheid van handelen toestaat. Buller zou nu de be trekking op zich nemen. Goed dat het blad het bericht onder voorbehoud mededeelt. Twee vagebonden ontmoeten elkan der te Parijs. «Ik zoek, zeide de een, de rue Oudinot. „En ik, zeide de andere zuchtende, ik zoek de rue oü-diner I Gisterenmorgen had in de Metro- politain" spoorweg een botsing plaats tusschen de stations van de Concorde en dat van deCnamps Elysees te Parijs.De schok was zeer hevig, en werd vergezeld door het geluid van erekend glas en het gegil van vrouwen. Een dertigtal personen is gewond, waarvan 3 ernstig. Het verkeer is gestremd. Voor het Hof van Assisen in het Zwitsersche kanton Vaud had zich een gendarme te verantwoorden, die in zijn beroepsijver een man doodgeslagen had, die hem weigerde te volgen. Beklaagde werd deswege tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van dit vonnis kwam zijn verdediger in cassatie, op grond van het feit, dat een der juryleden gedurende de zitting was ingeslapen. Toen de zaak in hooger beroep diende, nam de rechtbank verzachtende omstandigheden aan en verminderde de straf, aan bekl. opgelegd, tot op de helft. In Rusland is aan de oevers van d6 Kamenka, een tak van de Sanarka, een diamantmijn gevonden, waarvan niemand het bestaan kende. De ontdekte mijn is zeer uitgestrekt en levert diaman ten op die door hun grootte, hun samen - stelling en hunne kleur gelijk staan met de mooiste diamanten van Brazilië. Het Engelsche karakter. Een Engelsch dagbladcorrespondent die den oorlog in Transvaal gevolgd heeft, zegt daarvan het volgende „De jongs soldaten zijn niet ongevoelig voor wat zij in den oorlog lijden of voor de geestdrift, waartoe hij aanleiding geeft, maar het is een karaktertrek van de Engelsche soldaten, zij drukken nooit hun gevoel uit. Ze vreezen er mede te koop te loopen. Die stelselmatige koel heid, hoe dikwijls heb ik ze niet op mijn reizen gezien. Ik heb jonge vrouwen gezien die met hunne mannen na maan den van scheiding, van zielsangst, ver- eenigd werden, hun alleen de hand drukten zeggende „Good morning en het is mij dikwijls voorgekomen dat ik Engelschen aan elkander voorstelde, die elkander meermalen op hunne reizen ontmoet hadden, maar nooit de begeerte hadden te kennen gegeven om elkander

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1