Gemengd Nieuws. art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet twee amendementen voor gesteld strekkende, het eerste om ook als woningkiezers te beschouwen hen, die als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 n Januari gedurende de laatstverloopen twee jaren krachtens hun als woning in gebruik hebben éénzelfde gebouwd eigendom, waarvan, als zoodanig de grondbelasting tenminste f 1 bedraagt. En het tweedeom de cijfers der tabel betreffende den wekeHjkschen huur prijs te verlagen: van ƒ2.50 tot f 2, van ƒ2.25 tot ƒ1.80 van ƒ2 tot ƒ1.60 van 1.75 tot 1.40 van 1.50 tot ƒ1.20; van ƒ1.26 tot ƒ1 van ƒ1 tot ƒ0.80. Gisteren zjjn in de Kamer de alge- meene beraadslagingen over dit ontwerp aangevangen. De heer Veegens verklaarde al dadelp tegen te zullen stemmen wanneer de bepalingen in het ontwerp betreffende loon- en huiskiezers gehandhaafd bleven. Die bepalingen vonden ook bestrijding bij den heer Troelstra, die voorts uitvoerig betoogde de onhoudbaarheid in grondslag en be ginsel van de bestaande Kieswet, die men nu verbeteren wil. Wat thans wordt voorgesteld, is daarom uit den aard der zaak knutselwerk. Hij schetste de belachelijke gevolgen dezer Kieswet, die uiterst antidemocratisch is; ongeveer twee derden van de arbeiders uitsluit» en die niet alleen een onrechtmatig verschil schept tusschen groepen van personen, maar ook tusschen gedeelten van het land. Spreker beweerde tegen over de Regeering dat het aan de orde stellen van afdoende kiesrechthervorming als politiek vraagstuk geen belemmering zou opleveren voor het program van sociale hervormingen der Regeering. 't Tegendeel is waar. Meer dan noodig is 'tdat er eene flinke kiesrechtuit breiding komt, opdat er goed sociaal werk wordt verricht. Toch zal spreker helpen dit ontwerp te verbeteren en tot stand te brengen, om daardoor tot versterking te raken van de partij, die streeft naar algemeene uitbreiding der Grondwetsherziening. Ten slotte stelde spr. eene motie voor,waarin de Kamer als haar gevoelen uitspreekt, dat een definitieve kiesrecht regeling een noodzakelijke voorwaarde is voor een voldoende sociale wetgeving en daarvoor herziening der Grondwet den weg moet banen. De voorgedragen herziening werd door dbrn. van Gilse en van Alphen van te weinig beduidenis geacht. Daarentegen verklaarde de heer Kolkman zich tegen elke kiesrechtuitbreiding, want er zijn reeds meer dan genoeg kiezers, en zijn eigen ervaring heeft hem geleerd dat het volk het kiesrecht niet verlangt, en opdringen wil bij het niet. De heer Kerdijk m6ende dat de re geering verder had kunnen gaan zelfs op den grondslag van de bestaande wet. Hij zal dus niet medewerken aan het wetsontwerp der regeering. Uit 's Hage wordt gemeld dat de Koningin persoonlijk van haar verloving kennis heeft gegeven aan verschillende souvereinen en staatshoofden. Eene attentie, die wel op prijs zal gesteld worden. Leger en Marine. lo. Bij kon.besl.zijn de generaalmajoors keeren. In het kille, dompige vertrek bevond zich niets dan eene tafel, eene bank en tegen den witten muur eene brits, en hier bracht onze arme eandi- daat drie dagen en nachten door. En hoe hjj het gebeurde ook overwoog, hjj kon in zijn misdrijf niets anders zien dan eene vergeeflijke daad van hulp vaardigheid, daar hij zich toch alleen tot de vermomming had geleend, om de beide oudjes uit den nood te helpen. Op den vierden dag was zijne hoog heid zoo ver hersteld, dat hij in een grooten, gemakkelijken leunstoel kon opzitten, dien men voor het geopende venster had geschoven, 't welk uitzag op den sierlijk aangelegden slottuin. De oude heer hield een brief in de hand, die hem blijkbaar genoegen deed, daar hij, toen hij hem uitgelezen had, belde en den binnentredenden dienaar belang stellend vroeg: „Zeg eens, Kruger, wien hebt gy daar buiten 1" „Altijd weer die drie," luidde het antwoord, C. P. van Pommeren,van den grooten staf, inspecteur van het militair onderwijs en gouverneur der residentie, H. T.Schalken, mede van dien staf, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens bevelhebber in de He militaire afdeeling, en G. L. Langguth, commandant der 2e divisie infanteiie, alsmede de luit. kolonel J. M. Buffart en de kapitein J. B. Veltman, beiden van het 8e regiment infanterie, op hunne aanvrage, de vier eerstgenoemde officieren met ingang van 16 November 1900, de laatstvermelde met ingang van 1 November te voren, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaaldvoor ieder der drie genoemde generaalmajoors op f 2700, voor den luit.kolonel Buffart op f 1800 en voor den kapitein Veltman op f 1589 "sjaars. 2o. is aan voornoemde drie opperof- ficieren Hr. Ms. dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hen aan den lande bewezen; 8o. is aan den generaalmajoor van Pommeren voornoemd, te rekenen van den datum waarop zyn fémsioen ingaat, de rang verleend van luitenant-generaal. rd Vlissingen, 19 October. Het by de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" in aanbouw zijnde stoom schip voor koloniën zal „Kwartel» ge naamd worden. Van de by het 3e reg. inf. nieuwbe noemde offiicieren zijn ingedeeld de 2e luits. H. C. van der Lely en H. A. Fiseher bij het 2e bat. te Middelburg en J. D. C. Berkhout by het Ae bat. te Vlissingen in garnizoen. In dank ontvangen door Mej. van der Beke Callenfelsvoor de kinderen der krijgsgevangen Boeren, van N. N. f 1 Mej. v. d. M. 3 stuks ondergoed, Mej. S. 2 hemden en van Mevr. D. 4 vrou wen- en 4 kinderhemden. Heden werd te Middelburg aanwijzing gedaan van de verbouwing van de ka zerne aldaar, waarvan den 25 dezer te Bergen op Zoom de aanbesteding zal worden gehouden. Zeer vele aannemers, waaronder ook van buiten de stad, waren tegenwoordig. Uit het dok te Middelburg is heden middag opgehaald het lijk van eene vrouwhet werd naar het gasthuis overgebracht. Te Oostkapelle is een dienstbode uit een zolderluik gevallen en op een stee- nen vloer terecht gekomen. Zij werd ernstig gewond opgenomen en hare toestand is nog niet buiten gevaar. Voor de 4 pets. geldleening van f80,000 ten behoeve van den polder Walcheren is in het geheel voor f 185,000 ingeschreven. Nuijtinck te Philippine. De mast we' van boven tot onderen gespleten. De twee aan boord zijnde visscheis bekwa men gelukkig geen letsel. Te Bruinisse is een gehuwd persoon, M. v. d. V. genaamd, door de duisternis misleid, in een sloot gevallen en daaruit opgehaald, eenige oogenblikken later overleden. Donderdag morgen sloeg de bliksem in den mast van de hoogaars van C. „Welke drie „Olling, zijne vrouw en dat Holland sche meisje,' antwoordde de kamer dienaar. „Welk Hollandsch meisje?" „Met uw verlof, ik weet niet hoe zij heet, maar zij behoort by de Ollings.» „Welnu, laat alle drie binnenkomen, maar waarschuw de vrouwen vooruit dat zij alleen hebben te antwoorden op hetgeen haar gevraagd wordt en mij met geeD jammerklachten lastig vallen. Begrepen Kort daarop werd de deur geopend en trad Olling binnen, gekleed in rok nom- mer 1 en helderwitte slobkousen, het haar volgens voorschrift tot eene vlecht' saamgebonden en de snor steil omhoog gestreken. Op hem volgde in Zondags gewaad, met saamgevouwen handen, zijne beangste wederhelft, en ten slotte de lieve, blozende Lize, die half nieuws gierig, half verbaasd hare heldere oogen vrij liet ronddwalen. Olling salueerde, de vrouwen bogen Men schrytt ons uit Overslag OVER AUTOMOBIELEN. In het hummer van Zondag 1.1. van het Zondagsblad der Vlissingsciie Courant komt eene schoone gravure voor, voor stellende, hoe men in Noorwegen de automobielen gebruikt tot het vervoer van berggeschut. Te Schaerbeek, by Brussel, heeft men onlangs proeven genomen met een au- tomoliel-brandspuit, welke uitstekend slaagden. Een heer uit Brussel, een automobiel zot zeggen de Belgische bladen, is on langs tot 4 dagen gevangenisstraf ver oordeeld, wegens voordurend snel ryden in de straten der stad. Te Parys is een corps politieagenten- photografen aangesteld om instantanó's to nemen van tuf-tufiyders, die te snel rijden. Gevraagd een Rattenfanger von Hamels. De landbouwer Abr. B., onder de ge meente Waterlandkerkj», is zoo rijk met ratten gezegend, dat de bewoners nauwelijks in staat zijn het vee behoorlijk te voederen dit moet geheel onder toe zicht geschieden, daar 't anders in de etensbakken krioelt van de ratten. Dat zy ook het ongedorsebte graan niet sparen, bleek hem deze week bij het dorschqh bij had een verlies van een halven H.L. op du 2 H.L. Alles heeft genoemde landbouwer reeds in het werk gesteld om van deze plaag bevrijd te worden doch tot heden nog zonder eenig resultaatthans zal hij 't gaan probeeren met foxterriers. II. Gt. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Heev. Keek. Beroepen te Zou- telande de heer J. W. Groot Enserink, cand. te Utrecht. -- Geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de dames A. M. Florschutz, van hier, C. A. Hartog, van Scherpenisse, J. M. de Geuze, van Poort vliet, P. G. van Oostveen, te Middelburg, eu de heer L. de Priester, te Koude- kerke. It e c li I s z a k e n. Bij bevelschrift der Arrondiesements- Rechtbank te Middelburg is r.aar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen D. v. d. K. oud 30 jaien, matroos wonende te Oost- en West-Souburg. A. J. P, oud 33 jaren, bootsman, wonende te Vlissingen. ter zake dat zij in den morgen van 27 September 1900 aan boord van het Nederlandsch stoom- vaartuig „Koningin Wilhelmina" van de te Amsterdam gevestigde stoom vaartmaatschappij „Zeeland," hetwelk lag in de haven van Port Victoria in Engeland, te zamen en in vereeniging hebben weggenomen een pak manufac turen toebehoorende aan A. Rothschild. Aan den len beklaagde is Mr. H. Oele, advocaat te Goes, en aan den 2en beklaagde Jhr. Mr. J. A. Schorer, advo caat te Middelburg, ambtshalve als ver dediger toegevoegd. Verknopingen en Aanbestedingen. Op Zaterdag 10 Nov. zal aan het ge bouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed het en ziine hoogheid knikte hen vrien- deiyk toe. „Olling, gij zijt een ezel," zoo begon de vorst. „Te dienen, hoogheid." „Waarom zijt gij van uw post weg- geloopen „Omdat ik mijne vrouw wilde helpen met het binnenbrengen van het hooi." „Zoo, en is dat nu in orde?" „Neen, hoogheid," „Maar waarom hebt gij uwe woning toch open laten staan Wat heelt die vreemde kerel u al ontstolen 1' „Men heeft mij niets ontstolen, hoog heid, en die vreemde man stond er met mijne toestemming." „Hoe onverstandig van u de kerel heeit uw uniform aangetrokken." „Daarmee heb ik zelf hem geholpen." „Zyt gij gek Hoe kwaamt gij daarby «Mijnheer de candidaat had, voor den tijd dat ik op het land werkzaam was, mijn dienst overgenomen, en nu dacht driejarig onderhoud van de Rijks-eon- trescarpette Tnolen, behoorend tol de I zeewerken in Zeeland. Het is te Appaltern weer on rustig. Een 35-jarig ingezetene moet in 't midden van 't veld (meer dan een half uur van bewoonde gebouwen) aan geroepen zijn door een paar secteleden, Dibbits en Scherff, en Dibbits vooral moet hem bedreigd heben met „Ik moest je doodslaan!,, en „Dood, kapot moest je 1" De man maakte, dat hy wegkwam en deed aangifte bij den burgemeester. Er is toen proces-verbaal opgemaakt. Verder wordt verteld, dat een ander sectelid (een vrouw) eon kind van een jaar of 4 in een kelder had gestopt, waar 'tdoor een broer van die vrouw (geen sectelid) moet zijn verlost en naar huis gebracht 1 Gisteren is in de Rijnhaven te Rotterdam een roeiboot, waarin een roeier en drie bootwerkers zaten, door de petroleumboot „Marie" overvaren. De boot zonk onmiddellijkde roeiers en twee bootwerkers sprongen op de „Marie" over de derde viel te water, maar werd spoedig gered. Gisterenmorgen woedde te Vlaar- dingen een hevig onweder vergezeld van hagel en regen, van 't laatste zelfs zooveel dat Waal en Franssenstraat onderliepen. De stoommeelmolen „de Maas", werd door den bliksem getroffen evenwel zonder schade aan te richten. De bliksem sloeg door een ruit in de fabriek en verliet deze op een ander gedeelte ook door een ruit: Gisteren voormiddag is de bliksem ingeslagen in eene woning aan den Ka- tendrechtschen Lagendijk nabij den Dortschen Straatweg, een gedeelte van het dak werd vernield, evenzoo eenige ornamenten aaD den gevel, terwijl een gedeelte daklood wegsmolt door de hitte van het hemelvuur. Omtrent de betooging die door de bevolking van Apeldoorn en het muziekgezelschap „Harmonie" van daar, aan koningin Wilhelmina en haar aan staanden gemaal werd gebracht, meldt het Handelsblad het volgende „Met de banier voorop, begeleid door fakkeldragers en gevolgd door een deel der Apeldoornsche bevolking, ging het naar het Loo. De „Harmenie" werd toet gelaten tot voor het paleis. Toen het oude Wi heimus weerklonk, verschenen de vorstelijke verloofden op het balcon H. M. was gekleed in het wit, waarover een sortie ter be schutting tegen het gure weder. Het geheel gaf den indruk als ontving de land vrouwe van het Loo haar getrou wen. Gearmd bleven beiden staan tot de „Harmonie" het geheele programma had afgespeeld. Achtereenvolgens wer den tan gehoore gebraebt het Duitsche volkslied „Mein Waldeck", Kronings- marsch. „Wien Neerlandsch Bloed1 en ten slotte wederom het Wilhelmus, dat op verzoek van den Hertog tweemaal werd herhaald. Het publiek, dat buiten het hek stond geschaard, juichte harteiyk, niet het minst de dames. De eenvoudige, en daarom juist zoo hartelijke betooging was daarmee afge- loopen. Zij maakte een echt pleehtigen indruk op allen die tegenwoordig waren. H. M. zeide, ook namens den Hertog, met enkele hartelijke woorden dank voor de gebrachte hulde. Hertog Hendrik zal wellicht by deze eenvoudige betooging aan zijn vaderland hebben teruggedacht, waar, zooals uit den aard der zaak alleen in kleinere ik, dat het toch niet paste om meteen zwarte jas op schildwacht te staan. Het is mijne schuld, d.t de candidaat het gedaan heeft, en ik verzoek uwe ge nade daarom onderdanigs!, dat ik in zijne plaats opgesloten word." „Punc tum" had hij er nog bp willen voegen, doch zijne vrouw trok hem waarschu wend aan de mouw, zoodat hij dit min der passend woord weg liet. „Ik zal uw verzoek in zooverre in willigen, dat gij zelf achter slot komt, maar die candidaat blijft er ook be grepen Rechtsom keert, marsch 101 ling verdween door de deur, waarop zijne vrouw over al hare leden begon te beven zij opende den mond, maar kon geen woord uitbrengen. „En vertel my nn eens wat gij te zeggen hebt, vrouw Olling," ging de vorst thans op vriendelpber toon voort. „Maak u maar niet zoo angstig, ik zal uw man niet terstond laten doodschie ten. Vooruit er mee, en maak het kort.» „Zoo waar als er een God in den staten mogeiyk is, een meer iati«tu verstandhouding tusschen Vorst en Vc,it heerscht. Te Veisen is eene premie gesteld op het vangen van ratten nl. ij cen,s voor elke rat, die gevangen is. De 12-jar,ge zoon van een lamj. bouwer te Almkerk weegt nu reed 184 pond. W-'l een geschikt voorwem voor een vermageringskuur. Te Nieuw-Schoonebeek is Wo zuigeling van ongeveer 10 maand,;I1 bij afwezigheid der moeder, van den' arm van een ouder kind in een pot kokend water gevallen. Het kind v,-il3 dadelpk een lijk. Te Antwerpen dreigt eene werk. staking onder de diamantbewerkers, die een werkdag van 8 uur eischen, en als bun die eisch niet wordt toegestaan dreigen Maandag niet meer aan 't werk te zullen gaan. De patroons weigeren, zeggende dat dit stelsel de dood is voor het diamant- bewerkersbedryf te Antwerpen, omdat te Amsterdam en op andere plaatsen de zelfde regel niet aangenomen is. Op de gemeenteschool te Schaer beek, in België, waren eenige leerlingen wegens verzet van school gezonden. Zij wreekten zich door hun onderwijzers te beletten onderricht te geven.waartoezjj tal van deugnieten van de straat hadden aangenomen, die dagen lang voor de school een vreeselljke ketelmuziek maak ten. Woensdag middag was die muziek zoo oorverdoovend, het gefluit zoo schel en het gebrul zoo hevig, dat er een geheel peleton agenten noodig was om de straat schoon te vegen. De Belgische socialistische afge vaardigde Demblon, die in het parlement den heer Carton de Wiart wegéns be- leediging omver wierp, maar belet werd tot verdere handtastelijkheden over ie gaan, is wegens dit feit veroordeeld tot twee honderd francs boete met een opschorting van vijf jaar. De Fransehen verwachten dat Kruger te Marseille aau land zal stappen, Michael Davitt, het bekende Iersche parlementslid, zou hem daar met een deputatie verwelkomen. Er wordt ook gezegd dat een rijke vreemdeling, die sedert langen tpd bij Toulon woont, aan de Boerenafgezanten in Holland een telegram gezonden heeft, waarin hy als verblijfplaats voor Kruger aanbiedt een prachtige villa te Tamaris, bij Toulon. De negende kamer van de correc- tioneele rechtbank te Parijs heeft de behandeling der volgende zaken uitge steld De zaak Picquart tegen de heeren Possieu en Galli voor acht dager.de zaak Picquart tegen Lepelletier voor veertien dagen de zaak Bonnet tegen Jules Guérin voor vier weken de zaak Judet tegen de voormalige redacteurs van de „Rechten van den Mensch" voor vier weken. De zaak Labori tegen „La Libre Parole" voor vier weken. De zaken Rolland tegen de „Intransigeant" tot den 21 November. De zaak Reinacb tegen Lepelletier voor veertien dagen. Vijf zaken zijn van de rol geschrapt', Hysterie in het leger. Een Duitsch militair geneeskundig weekblad constateert dat er in het Duitsche leger gedurende twee en een halve maand niet minder dan 142 gevallen van hysterie zijn waargenomen. Meestal openbaart zich de ziekte bij de soldaten onder den vorm van ver storingen der spierbewegingen. Hysteri sche krampen doen zich dikwijls voor na sterke aandoeningen of ten gevolge van te gvoote lichaamsvermoeienissen. Als de kramp heeft opgehouden, ver keert de lijder dikwerf in een bijzondere gemoedsgesteldheid, die hem daden doet begaan, welke door het Militaire wetboek hemel is, hoogheid, mijn man is onschul dig, ik alleen draag de schuld van alles. Hij zelf wilde niet mee gaan, maar ik heb hem geen rust gelaten. „Het gaat niet, oudje," heeit hi] tot mij gezegd, „het gaat niet, de dienst gaat voor. Hij begrijpt dat niet, maar zijne hoogheid zou mij kunnen wegjagen, punctum- Zoo zei hij. Maar ik kon het hooi toch ook niet alleen binnen brengen. August, die mij er vroeger altyd voor een paar stuivers en een biersoepje meehielp, i9 dood, en nu heb ik zoo onverstandig staan zuchten en klagen, en daarop zal myn man „oudje," zei hij „Genoeg daarvan," riep de vorst, „en wat verlangt gij nu De oude vrouw slikte de woorden, die haar op de tong zweefden, weer in, slaakte een diepe zucht en zeide: „Inde gevangenis, en mijn man, och, hoog heid, laat mijn ouden man er weer uit- Slot volgt. „„streau worden ge3traf,| aangedreven zich vl 0vear\vijdereB en doelloos te zwerven. professor Molle •t te Madrid heefc gratie ter genezing va| "ibe geopereerde is de den schout-bij-nacht I ng van mevrouw Fd hevige mate aangedaan I dat genezing onmogelijk I dje zich volkomen bewul toestand, vroeg zelf aanf om operatie. In tegenvf „j-f der beste heelkund orofessor achtereen volgeJ en de long. AUe longzad gewassen met een antisep en vervolgens uitgebrand Sedert is mevr. Ferryj gchap toegenomen. Een Hongaar zeer| iea en ordeteekenen, „Magyare Hirlap", dood hij geen Belgische decor! zit had. Om dezen wenscb verl maakte hij een prachtil fotografieën van mooie pi[ gartje en zond deze ai van fielgië. Na eenigen hebben, kreeg by eed Hoffotograaf 1 - Bryan is te New-"ïl drift ontvangen. Hij heefl ringen gehouden voor er op 60,000 geschat wordt. Een Amerikaanschel Gast heeft het bijzondere! had een record te vestig mijl (3200 kil.) per rij| roed 13,325'/2 minuut stand en toen zij Maarl 't eind van haar taak frisch en monter, Dinsdad zij alweer op om de 25^ maken 1 AFRIKA. Lord Roberts neraal Botha in de richtinl burg optrekt, dat een sf heeft en kort geleden voorzien is. Men zou zoo Boeren dus ook van pi! flink weerstand te bieden, ze toch de plaats niet zool en van voorraad voorzien hl laat echter zijn bericht vl van de tamelijk hoogharl «Het is niet onmogelijk een kort beleg zal moete Eu toch is het niet o| Roberts gelijk heeft. De we! eens meer stelliDgen I die men dacht dat zij tot| zouden verdedigen. Zoo ter loops maakt Roi^ ding van het optreden den Oranje-Vrijstaat. „Hetl bij, dat de Boeren zeer maar geruststellend laat bijl dat men zich te Bloemfontl rust maakt en officieel veil dat Phiiippolis niet bedreig! Zoo nu en dan blijkt da tl verliezen van meer beduil dan oorspronkelijk werd op| sen rapport van generaal dat zijn troepen bij Caroiini| verliezen geleden hebben, 2 officieren en 8 man, gewi 'en en 25 man. Het heeft zeker wel bevr "ekt dat de Engelschen in 'lid zoovele Boeren gevang hebben, zoodat het den hebben dat deze moedeloi z'ch zeiven overgaven. H dat in streken, waar de Bo roerig zijn, b.v. in den Pretoria en Johannesburg, Pooien by heele troepen berden genomen en naar Stbracht. fcg gebruiken de Engi I ander middel om de Boeren fferping te brengen, nl. hei tot een woestenij te I Poeren-commandoes geen vo 'redende, zijn dus ged\ "orwoeste streken te vermi Pn niettegenstaande al die Waarbij slechts de beul en 1011tbreken om het schrikbew 'on te doen gelijken op d I laarden in Amerika en Nede

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2