1000. Dés;. ANS. ilen. Vrijdag 19 October m aan onze No. 247. 38e Jaargang. !S. its. te Tijken. -euze ïoudster >de j(et Nieuwe Modeblad Belangrijke Premie, ule prijzen. EREN RLOGES puike RUHR L.EN. ÏMISSE Zn. straat. [lulden. Adres nber gevraagd I, Nieuwendijk llENST DDELB0B3 v.v j vm 4 50 5 55 [ZetImarktvia 12 30 1 15 155 6 55 7 45 {imarkt Vliiêirt' pp werkdag»») 135 1 20 2 5 1 7 50 8 35 f DIENST. 20 7— 7 50 1020 10 40 |l 30 2— 220 •20 5 5 20 |lu 6 30 7 10 10 10 10 30 |uia 1 20 1 40 50 4 10 4 30 M 30. ildeKltem> 10.37. 1.18, ?1, 6.9, 7.35, 8.24.9.25 1 1.38, 4.32, t, 6,29. 8.10 6.5,9.45. Sreskeiis 'i E gen na&r VLISSINCSCHE COURANT Pr(js per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTEMTËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - Bt) directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr(js slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VersehtJnt dagelijks, nltgeaondeïd op Zon- on feestdagen, Telephoonnumraer lO. Abonnements-Advertentt&n op zeer voovdeelige voorwaarden De ondergeteekenden hebben de eer liierbi] mede te delen, dat zij, te beginnen met primo November, besloten hebben jls Premie aan hunne Courant te ver binden. Zij zqn met opoffering van veie kosten in staat aan de geabonneerden hunner Courant, deze waarvan later als proeve een exemplaar ter kennismaking wordt toegezonden, Kgen de geringe tegemoetkoming van slechts 55 cents per drie maanden aan ie Meden. Een prijs buitengewoon gering in verhouding tot dien, welke door an- itre Modebladen wordt gevoiderd. Dit blad zal tweemaal per maand verschijnen en telkens een omvang van S groot folio pagina's hebben, bezaaid met een schat van keurige afbeeldingen van toilletten en patronen, zoo geschikt voor de praktische huisvrouw als voor wie meerdere eischen stellen. Sa drie maanden bezit men aldus een plaatwerk hetwelk een schat van mo dellen bevat van onmiskenbare waarde, ter grootte van niet minder dan 104 pagina's. De inhoud wordt door zeer bevoegde band bewerkt en door een uitgebreide dames-redactie te zamen gesteld. Eenige voorwaarde voor de geregelde toezending van HET Dn IËUWE MODEBLAD, is de betaling van een bedrag van slechts 55 cents per drie manden (franco per post 75 cents.) Bet blad zal telkens vergezeld gaan van een groot patronenblad, zoodat de lezeres in staat is met behulp daarvan, zelf het model harer keuze te verwer kelijken. De Uitgevers twijfelen niet of alle lezeressen van hunne Courant zullen iereid gevonden worden, gebruik te ma ten van deze éénige gelegenheid, om zich tegen een geringen prijs den eigen tan te verzekeren van een Modeblad, dat voorzeker zal blijken haar tot veel at en genoegen te verstrekken. Zij vestigen nog de aandacht op de BELANGRIJKE VERLOTING 'elke, bij genoegzame deelname, op bader aan te kondigen tydstip, onder de {eabonneerden van HET NIEUWE MO DEBLAD zal worden gehouden en waar- Mor zuilen worden beschikbaar gesteld Twintig Naaimachines. VIJF DAMESRIJWIELEN. honderd fraai Geïllustr. Boekwerken. DE UITGEVERS. FüUMLIL&TQN, Naar het Hoogduitsch van c. VO Ji II ELIiEX. £oo stonden zy een oogenblik zwijgend J'v elkander, totdat het meisje een voorwaarts trad, hem beleefd en in vrij goed platduitsch, ver- ™?d met een eDkel Hoogduitsch woord, "k- „Neem mij niet kwalijk, mljn- ieL maar woont hier de oude Oiling?" »®m u te dienen, juffrouw," ant- hordde Milius. Het meisje scheen nog verder bescheid 4 '«wachten, doch toen Milius verlegen Verloving van de Koningin. De verloving van de Koningin gaf te 's-Hage aan velen aanleiding tot het uitsteken der vlaggen, en werd in Am sterdam en Rotterdam met bly betoog iD de "schouwburgen begroet. In den Stadsschouwburg te Amsterdam werd „Cleopatra" opgevoerd eD de heer Dibbern deelde van het tooneel het bericht mede. Voordat de derde acte aanving, rees het scherm en zag men op het tooneel een apotheose samengesteldin het midden de buste van de Koningin op voetstuk, waarachter de Ned. Maagd. Het personeel der opera voerde, onder begeleiding van het orkest, een paar coupletten van het oude „Wilhelmus" uit. In het Grand Theatre vernamen de aanwezigen de mededeeling uit den mond van den Duitschen acteur Emil Richard, die voor de eerste maal optrad en toevallig als Onkel Brasig, in het stuk van den Mecklenburgschen schrijver Fritz Reuter, zoodat hy geheel in zijn rol, in het Mecklenburgsch dialect, zijn heilwenschen kon uitbrengen. Te Rotterdam werd in den Grooten Schouwburg het publiek per bulletin bekend gemaakt met de verloving der Koningin. De muziek speelde het «Wilhel mus", dat staande werd aangehoord en daverend toegejuicht. (H.Ct.) Mecklemburg-Schwerin. De volgende bijzonderheden lezen wy omtrent het vaderland van den aan staanden gemaal onzer Koningin. Het vaderland van hertog Hendrik neemt den 7en rang in onder de 25 Staten die met het Rijksland het Duitsche rijk vormenMecklemburg- Schwerin wordt door twee leden in den Bondsraad, door zes leden in den rijks dag vertegenwoordigd. Naar de grootte komt het in de 6e plaats met 13,162 K.M. naar het aantal inwoners (597,436 op 2 December 1895) in de 8e plaats. Van de bevolking woonden (in 1895) 86,300 in de groote steden en 80,257 in de kleinere steden de voornaamste steden zijn Rostock, 50,000 inwoners, met een universiteit; Schwerin de hoofd stad, 36.000 inwoners; Wismar, 18,000 inwoners. Bijna de helft der bevolking leeft van landbouw en veeteelt. De emigratie is in den laatsten tijd gestadig verminderd, in 1891 nog 1536 personen, bedroeg ze slechts 153 in 1898. Nagenoeg de geheele bevolking voor de deur post vatte, begon zij op nieuw „Zou er niemand thuis zijn „Neen, juffrouw 1" Wederom ontstond er een pauze, waarbij Milius het meisje en zij hem aanzag. Daaropkeerde zij zich plotseling om, wijl zy een glimlach niet onderdrukken kon, wat Milius aan zijne vermomming meende te moeten toe schrijven. Toen daarop het meisje naar alle richtingen besluiteloos rondkeek, vatte Milius opnieuw moed en zeide Oiling is op het land aan het hooien, als de juffrouw mij hare boodschap wil zeggen, zal ik die met genoegen over brengen." „O neen, dank u, dan zal ik wel wachten," antwoordde het meisje vrien delijk, trad weder terug onder de linde en zette zich daar op een omhoog ge- grooiden boomwortel neder. Te vergeefs trachtte Milius zijne ge dachten weder op de preek te vestigen steeds dwaalden zijne oogen af- naar het blonde kopje. Hij verdiepte zich in gis singen hoe zij hierheen gekomen zou is protestant, er woonden in 1890 in het groothertogdom slechts 5034 roomsch katholieken en 2182 Joden. Een ge deelte van de wetgevende macht berust, voor de beide groothertogdommen Mecklemburg-Schwerin en Mecklemburg- Strelitz gezamenlijk, by der Landdag, die het oorspronkelijke feudaal karakter heelt bewaard. Hij bestaat uit vertegen woordigers van de ridderschap en de steden, en wordt, als hij geen zitting houdt, vertegenwoordigd door eene com missie van negen leden. De Mecklemburgsche grondwet is die eener erfelijke monarchie, aan welker hoofd de groothertog met den titel van koninklijke hoogheid staat. Een eigenlijk algemeen staatsbudget kent men in Mecklenburg niet. Er be staan in het groothertogdom drie, van elkaar afgescheiden, financieels stelsels. In hoofdzaak echter wordt over de inkomsten en uitgaven beschikt door den Landesherr zonder medewerking van den Landdag. De grootte van het budget, dat door den souverein wordt vastgesteld, bedraagt gemiddeld 18 millioen mark. De Staatsschuld bedroeg in 1895 110.659,000 mark, waarvan 31.460,000 mark ten laste van het budget van den souverein en 79,199,000 ten laste van de landskas. Het actief bedroeg in dat jaar 31.635,000 mark. De Mecklemburgsche vlag vertoont in omgekeerde volgorde dezelfde kleuren als de Nederlandsche driekleur. Het Staatswapen is verdeeld in zes velden en een midüenschild; de eersten bevatten de wapen teekenen van Mecklemburg (een zwarten, gekroonden stierenkop met ziiveren horens op gouden grond), van Rostock, Schwerin, Ratzeburg, Stargard en Wenden het middenschild, voor de eene helft rood, voor de andere helft van goud, vertoont het wapenteeken van het graafschap Schwerin. De tenanten van het wapen zijn een stier en een griffioen (half arend half leeuw) en het wordt gedekt door de koningskroon. De spreuk der groothertogelijke familie isPer aspera ad astra (Over ruwe paden tot de sterren.) Prins Hendrik zal den titel voeren van Prins-Gemaal, niet dien van Prins van Oranje die krachtens art. 29 der Grondwet alleen toekomt aan den „oudste van des Konings zonen, of verdere mannelijke nakomelingen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon". De Prins-Gemaal geniet geen inkomsten uit de NederlandscheStaatskas. De verloofden. De N. R. Ct. deelt mede dat H. M. de Koningin Hendrik van Meckienburg- Schwerin dit voorjaar te Sc.hwarzburg zijn, of zij hem ook belachelijk zou vin den in dien vreemden tooi, of zij zijne preek ook verstaan en hoe zij die wel gevonden zou hebben Eensklaps zag hij een paar groote tranen langs hare wangen rollen. Zijn medelijden werd hierdoor opgewekt, en op haar toetredend, zeide hij opzachten toon „Scheelt u iets, juffrouw, kan ik u misschien ook helpen Het meisje richtte zich op, droogde hare tranen en antwoordde „Dank u, mijnheer, mij kan alleen de goede God helpen." „En die zal u zijn bijstand zeker niet onthouden. Maar als gij mij kondt ver tellen wat u scheelt, zou ik wellicht uw leed kunnen helpen verzachten, al ben ik hier ook vreemd. En wilt gij niet liever hier op de bank komon zitten, gij zit daar zoo ongemakkelijk." En zoo nam zij op de bank onder den luifel plaats, terwijl hij tegen een der pilaren leunde, om te luisteren naar hetgeen zij hem zou hebben te vertellen. meermalen heeft ontmoet, alwaar Zijne Hoogheid oen bezoek bracht aan zijne grootmoedei, de prinses van Schwarz- burg-Rudolstadt. Ook onlangs te König heeft Hare Majesteit eenige malen den hertog ontmoet. De jeugdige verloofden brachten gis terenmiddag een bezoek aan Apeldoorn, in een rijtuig met de vier, door den hertog zelf gereden. De toekomstige echtgenoot van ODze koningin maakte een gunstigen indruk op het publiek door zijn vriendelyk groeten en zijn piettig uiterlijk. De hertog spreekt meldt het blad verder, gelijk alle prinsen van Mecklen burg, voortreffelijk platduitsch, wat hem vermoedelijk het spoedig leeren van het Nederiandsch zal gemakkelijk maken. Als bijzonderheid kan nog gemeld wor den dat de hertog zich tot dusver zeer ongaarne liet photografeeren, zoodat uit de laatste jaren maar heel weinig portretten van hem bestaan, alle in uniform. Het onderzoek tegen de 2, A. S. M. In het verslag van het onderzoek tegen de Z. A. S. M. in de Engelsche bladen, vinden wij nog afgedrukt een gedeelte van een officieel rapport van den heer Kretschmar van Veen aan de directie in Nederland. Het luidt als volgt „Als het ergste gebeurt en de En- gelschen hier meester worden, vrees ik dat wij ons hopeloos gecompromitteerd hebben in daad, woord en geschrift. Wij hebben kanonnen en taunutie ge maakt, materiaal aan de Republieken verkocht en bruggen op Britsch grond gebied opgeblazen. Wij hebben het personeel dat op commando was, niet ontslagen en wij hebben den Vrijstaat met personeel en materiaal geholpen,". Omtrent de betaling van pd. 1000 aan den heer Hargrove lezen wij nog dat zulks geschied was op order van staatssecretaris Reitz, emdat de presi dent zich niet in persoon in de zaak wide mengen. (Hdbl.) Het herstellingsoord voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Lunteren. (Ingezonden) Velen lezers van dit blad is het wel licht bekend, dat den 30sten Juni van dit jaar bovengenoemde stichting geopend werd, eene stichting, die getuigt, zoowel van ernstige collegialiteit, als van groote krachtsontwikkeling der onderwijzers. Want zij hebben dit gebouw gesticht, grootendeels uit eigen kracht, velen hun gering salaris niet achtend, maar door drongen van het besef„Daar zijn Het was eene eenvoudige geschiedenis. Haar vader was een Duitscher en stuur man op een kustvaarder van de Oostzee. Hij deed den tocht van Wismar naar Amsterdam zoo herhaalde malen, dat hij ten laatste zijn hart verloor aan de blonde Marie, de dochter van een Amster- damschen onderwijzer. Zy werden een gelukkig paar en zetten een kleinen handel op in tabak, knoopen, garen, messen en meer artikelen voor het zee volk, terwijl Marie het fijnwasschen deed. Zij hadden weinig behoeften en toen de kleine Lize geboren werd, was hun geluk volmaakt. Toen het kind nage noeg volwassen was, begon de moeder te sukkelen en stierf na jaren lang lijden. Daarop kwam in het laatst van de vorige eeuw in de Neder landen de Fransclre overheersching, en de ellende hieraan verbonden, deed den vader weei verlangen naar de zee en zijn vroeger leven. Hij verkocht zijne woning, trok met zijne dochter naar Hamburg en vond daar weldra eene collega's, die er erger aan toe zijn dan wy." Dat zijn de zwakken, de herstellenden, voor wie zich nu ons Herstellingsoord liefderijk opent. „Ons Herstellingsoord", en toch niet geheel het onze, zoolang de hypotheek, groot 15,000, niet is afgelost. Die hypotheek moet worden afgelost. Ieder zal dat met ons eens zijn. Als nu „ieder" ons eens hielp met de aflossing Dan was in korten tijd ons ideaal„Weg met het zilveren dak», verwezenlijkt. Ons plan is eene verloting te orga- niseeren. Ieder die één of meer prijzen, wat het ook zij, daarvoor beschikbaar stelt, verzoeken wij vriendelijk, dat even per briefkaart te berichten aan een der ondergeteekenden. Velen berichtten ons reeds, dat zy een prijs zullen inzenden. Van hen, die sympathie gevoelen voor het plan en van wie wij nog geen bericht ontvingen, verwachten wij nog eene toezegging. Wij stellen ons voor, de verloting zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, daarom zouden wij gaarne omstreeks 15 Nov. alle prijzen in ons bezit hebben. Verblijdt ons met vele toezeggingen. A. H, VAN GENT Kesler, Prinsengracht 801. S. C. J. M. v. d. REIJDEN, Wyttenbachstr. 36. te Amsterdam. Tweede Kamer. In eene door al de ministers bijge woonde zitting, werd gisteren voorlezing gedaan van de Koninklijke boodschap inhoudende mededeeling van de verloving onzer KoniDgin met Hertog Heinrich von Mecklemburg-Schwerin. De voorzitter hield daarop de volgende toespraak „Ik stel voor, mij te machtigen om aan Hare Majesteit de Koningin den ge- lukwensch en den eerbiedigen dank van de Kamer over te brengen voor de mede deeling van Harer Majesteits verloving een gebeurtenis voor het Vorstenhuis en het Vaderland van zoo uitnemend ge wicht en van zoo heugelijke beteekenis." Deze machtiging werd verleend. Deze toespraak werd door de aanwe zigen staande aangehoord. Eene goede tijding. Te Amsterdam heeft het steenkolen- syndicaat een rondschrijven gezonden aan de handelaars in brandstoffen, waarin gemeld wordt dat de productie der steenkolen grooter is dan waarop ge rekend is, zoodat het aanbod thans de vraag overtreft. plaats op een groot zeilschip, dat naar Amerika bestemd was. Hy liet door een advocaat een brief opstellen aan zijn broeder, den poortwachter Oiling te L., en pakte dezen brief benevens een goed gevulden buidei eu eenige eetwaren, in een kerf. Zyne dochter en de korf ver trouwde hij toe aan een hem welbe kenden voerman, die geregeld van Ham burg naar Mecklenburg reed, en die hem plechtig beloofde alles stipt en ordelijk bij Oiling af te leveren. In het laatste dorp voor L. was er iets aan den wagen gebroken en moest men by den smid ophouden. Daar de afstand naar L. slechts zeer kort was, liep Lize vooruit, na met den voerman, die zijn pakgoed voor het grootste deel van den wagen moest laden en hierdoor aanmerkelijk opont houd had, te hebben afgesproken, dat hij binnen eenige uren hare bagage zou nabrengen. Toen zjj nu niemand thuis getroffen had en zoo alleen onder den boom zat, was er plotseling een gevoel van verlatenheid bij haar opgekomen en

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1