1900. sii Debt MANS. Ie nde ;.a. Woensdag 17 October olen. EESCH, liniiHe berichten. FgyiiLLST®^. Dries. No. 245. «al mots, aste Tijken, a nVERTENTTF.Nvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. - B|j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. gesneden. Ir, F 80. Iavendienst. 38e J&ftJrg'stfig'. VlISSIUeSCBE COURANT. ïrende pigZe,j I KUHRKACHEL. pr rekening van Pr|Js per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ling puike RUHR Idkolen. DOMMISSE Z„ lingstraat. M A Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-AdvertentlSn op zeer voordeelige voorwaarden. Bveelt zich aan voor [.SSURANTIËN, op op Huizen, In- |deren, Schepen en ransporten. |M D l E N S T MIDDEL BUES 7.1 hisevm 4 50 5 55 Van Zeümarkl vm |5 nm 12 30 1 15 10 5 55 6 55 7 45 gr Zeilmarkt Vlissin pen on werkdagen) 1235 1 20 2 5 1 7 7 50 8 35 |6— 6 20 7—7 50 ,10— 1020 10 40 II 10 1 30 2 220 4 20 5 5 20 BO. rrc. 6 10 6 30 7 10 9 50 10 10 10 30 10 run 1 20 1 40 ■30 "3 50 410 4 30 lO 8—3 30. is-Maldegtiem. Itijd.j 1 8.25, 10.37, 1.18, te 5,31, 6.9, 7.35, 5.33, 8.24. 9.25 1 10.—, 1.3b, 4.32, 5.51, 6,29. 8.10 18.3, 9.5, 9.45. Ruiling. Het in het weekblad „Vooruitgang'' jo de hand gedane denkbeeld om aan Engeland een deel van ons koloniaal gebied af te staan in ruil voor de onaf- lantelijkheid der Boerenrepublikeinen, omit geen al te groote instemming in ie pers, en al mogen ruilingen op kolo- uiaal gebied nu juist niet tot de groote zeldzaam beden behooren.toch twijfeltmen et ditmaal bij de gezindheid des Engel stien volks, dat slechts met onvoorwaar- ieüjke onderwerping der republieken genoegen neemt, het plan wel tot uit meting zal kunnen komen. De Tijd o.a. vindt dat het artikel zich ieel aardig laat lezen, maar ook dat ils onze regeering den haar aangewezen jeg op wilde gaan, zij toch in elk geval iets meer in hare mars moest lebben dan Nieuw Guinea. „Behalve net Nieuw Guinea zouden wij minstens »k wel met Borneo mogen aankomen.» Nog meer afdoende zou o. i. de aan bieding van Java zijn, waarvan de Engelschen nog steeds met spijt den afstand herdenken.' De parel van Insu- linde zou een schitterend gesternte lijn aan de Engelsche kroon. De aanbieding moet dus, meent de Tijd, zoodanig zijn dat de Engelschen geen aanleiding vinden om hun oud 101 i 30b) 3 55 55 15 i 30b) 50 paar Breskanu tn Vlieringen ncat |akt. qpoorwgets^1® In matter of business the fault (of the Dutch, In giving too little and asking (too much, nt hierop neerkomt dat in zaken de Hollanders gewoon zijn te weinig te n en te veel te vragen, (eene fout, waaraan onze overburen zich natuurlijk nooit schuldig gemaakt hebben.) Gedachtig aan het spreekwoord dat raar twee ruilen er een huilen moet, ireest de Tijd ten slotte „dat de Engel sben in de meening komen zullen, dat when de huilpartij werd aangewezen; «zouden zij daaraan willen?" Wij weten trouwens niet of bjj de Engelschen de annexatie-lust niet wat «koeld zal wezen. Zij hebben toch in Óen laatsten tijd voldoende ervaren ioeveel inspanning het kost zich in hun onmetelijk gebied te handhaven en die moeilijkheid zou er zeker niet minder f worden als dat gebied nu nog ver- Sloot werd. Wij hebben overigens nog niet gelezen ®t de Engelsche pers eenige beteekenis teht aan het in Vooruitgang aangegeven nilings-denkbeeld. Naar het Iloogduitsch van C. vo N II DLLËlf. 1). Sot was een klein, vriendelijk Duitsch !ljóje, in het laatst van de vorige eeuw, van die vele'residenties, welke door '6 almacht van een kleinen potentaat "IS paddestoelen uit den grond waren terezen. Het had breede, regelmatige ®atei; en ruime pleinen, alles nauw keurig volgens het voorschrift van den "'bouwmeester in orde gebracht, terwjjl e' slot omgeven was door smaakvol omgelegde parken en plantsoenen. Bin- Dr. Treub over de vrije democratische beginselen. Dr. Treub, die als redacteur van het „Sociaal Weekblad» is afgetreden omdat de wetenschappelijke beoefening der vrije democr. beginselen hem geen tijd meer liet voor journaiistieken arbeid, schetst aldus den invloed dier beginselen „Hoezeer van beide kanten wordt tegengestribbeld, toch is het een voor uiterlijke waarneming vatbaar en alleen aan velen van de daarbij het naast be trokkenen nog niet geopenbaard feit, dat zoowel van liberale als van sociaal democratische zijde naar den vrljzinnig- democratischen kant wordt toegeschoven. Bij de sociaal-democraten heeft dat ver- sehuivingsverschijnsel nog geheel onbe wust plaats en zoozeer tegen wil en dank, dat wie zich verstout er op te wijzen, er zeker van kan zijn te worden ont haald op eenige liefelijkheden over zijne domheid en zijne praatjesmakerij. Maar het verschijnsel wordt er niet door ge stuit. Bij de liberalen is het geloof aan het individualistisch beginsel al lang aan het tanen, zoo het al ooit zoo krachtig is geweest als dat van de sociaal-demo craten aan het collectivistische principe. Aan de liberale zijde is er dientenge volge ook minder fanatieke verblindheid. Het verschuivingsproces heeft van dien kant met meer bewustheid plaats, wat niet in zich sluit, dat het met meer blijmoedigheid wordt aanvaard. Doch bewust of onbewust, blijmoedig of schoor voetend, de beide uitersten schuiven naar de daartusschen liggende vrijzinnig- democratische denkbeelden toe. Dat ver schijnsel is niet specifiek Nederlandsch het is over heel de wereld waar te nemen, voor ieder, die doorzicht genoeg heeft om zich niet door de namen der partijen te laten misleiden. „Alle practische sociale politiek van de niet-kerkeljjke partijen is in den tegenwoordigen tijd vrijzinnig-democra tische politiek, zooveel mogelijk voort gestuwd door de sociaal-democraten, zooveel mogelijk verlangzaamd door de liberalen en niet liberale conserva tieven.» Verder zegt hij „Het wetenschappelijk fundament der vrijzinnig democratische denkbeelden is hier te lande echter nog door niemand gelegd en mij is niemand onder de vrij zinnig democraten bekend, wien de om standigheden veroorloven zulk een ar beid te ondernemen. Dat ik er in slagen zal dien arbeid te volbrengen, durf ik niet te beloven. Het is een taak, waar bij vele moeieiljkheden zijn te over winnen en ook afgezien daarvan, wil ik niet zoo onvoorzichtig zijn van voor spellingen te doen omtrent een zaak, nen het hek van de oprijlaan, dat be halve aan voertuigen ook ter weerszijden aan voetgangers toegang verleende, stond een net wachthuisje, welks luifel ge dragen werd door witgeschilderde houten pilaren. Op het oogenblik, dat ons verhaal begint, wierp het breede schaduwen over de straat, want het was nog vroeg in den morgen. Een vrij bejaarde man, gekleed in eene blauwe uniform en witte slobkousen, met een driekanten steek op het hoofd en het stijf gevlochten haar met een zwart zijden lint saam gebonden, stond tegen een der witte pilaren geleund. Het geweer had hij achter zich tegen den muur geplaatst en de zwart geverfde snor, die stijl en krijgshaftig omhoog was gestreken, stak vreemd af bij het uiterst vreedzame werk, dat hij onderhanden had hij breide namelijk een wit wollen hand schoen. De deur van het huisje stond open, en men kon daar binnen een flink vuur op den haard zien branden. Thans welker totstandbrenging slechts voor een ded afhankelijk is van mijn wil. Doch wél weet ik, dat van eenigszins omvangrijken wetenschappeiijken arbeid niets komt, zoolang ik telkens word af geleid door journalistisch werk. Van het oogenblik dat ik kon en moest gaan denken aan zulk een zeer omvangrijken arbeid, werd ik dus geplaatst voor een keuze, die waarlijk niet gemakkelijk was. De slotsom mijner overwegingen was, dat ik én aan den mij opgedragen werkkring èn aan de sociaal-economische denkbeelden, die ik huldig, verplicht ben den journalistischen arbeid vaarwel te zeggen." De verdreven ambtenaren van de Z. A. S. M. Er bestaat niet alleen onder de ge wezen ambtenaren der Z. A. S. M., maar ook onder hun verwanten en hier te lande wonende nabestaanden onge rustheid omtrent de verschillende fondsen, welke indertijd opgericht zijn ten behoeve van het personeel der maatschappij, zooals een pensioenfonds, een spaarfonds en nog andere, waarbjj ook onderlinge. „Men wil, naar ons uit vele aanvragen blijkt, schrijft 't „Nieuws", weten, wat de naaste toekomst zal opleveren voor hen, die bij deze fondsen betrokken zijnen in het algemeen zou men in de toekomst willen zien, wat betreft de positie der gewezen ambtenaren. ,t Is zeker niemand gegeven, daar omtrent iets met zekerheid te kunnen zeggen doch men kan uit de huidige omstandigheden afleiden, wat zou kufinen gebeuren. De Britsche opperbevelhebber heeft, steunende op het oorlogsrecht, dat niet anders is aan dat van den sterkste, den spoorweg in beslag genomen en, met uitzondering van enkele weinigen, die in Engelschen dienst zijn overgegaan, alle ambtenaren uitgebannen. Daarbij is beslag gelegd op alle fondsen, depo- sitos, boeken enz. De Z. A. S. M. is buiten eenig verband met haar vroeger bedrijf in Zuidafrika en al haar inkom sten hebben opgehouden. In het internationale recht geldt de regel dat de veroveraar treedt in de rechten en verplichtingen van den vorigen souverein, maar zelfs hierbij heeft men eer te denken aan gebruik dan aan wet. Nu is de verhouding tusschen maatschappij en de Z. Afrik. Republiek, naar men weet, bij concessie nauwkeurig vastge steld, en zelfs is daarbij geconstateerd, op welken financieelen grondslag de naasting, bepaaldelijk als gevolg van een oorlog moet geschieden. De Britsche regeering nu, tredende in de plaats van het vorige Transvaalsche bewind, is verscheen een proper gekleede oude vrouw in de deur en zeide„Kom, Oiling, de soep is gereed. De aangesprokene legde zijn breiwerk op de houten bank voor de deur neder en trad het vertrek binnen, dat er al even net en zindelijk uitzag als de uni form van den oude en de witte muts van zijne wederhelft. De dampende soep stond reeds op de tafel en zoo begonnen beiden hun maaltijd. „Hoe zullen wij dat van daag nu maken," zoo verbrak de vrouw in haar zoo gemoedelijk klin kend platduitsch het stilzwijgen, „als het hooi binnen moet het kan niet langer wachten. De oude August, die mij altijd geholpen heeft, is helaas dood, gij moet op wacht staan en ik alleen kan het niet doen. Ja, als ik nog zoo was als voorheen, toen gij mij op de weide aan het kanaal voor de eerste maal in het hooi aantroft!" „En ik u de handen voor de oogen hield en u een kus gaf," zeide de oude, terwjjl een glimlach over zijn verweerd feiteljjk gehouden die verplichtingen na te komen. Lord Roberts bemoeit zich daarmee niet, maar verwijst naar zijn gouvernement. In de overtuiging nu dat de Engel sche regeering deze overdracht zal voorstellen, restitutie en uitkeering zal doen op den grondslag der bestaande overeenkomsten, heeft de directie van de Z. A. S. M. baar ambtenareï tot dusver in dienst kunnen en willen houden; maar er is geen twijfel aan of dit kan niet lang meer duren. Vroeger of later moet de eindregeling komen, wellicht bij minnelijke schikking, mis schien door internationale arbitrage. Bij deze algemeene liquidatie zullen natuurlijk alle schuldeischers van de maatschappij worden opgeroepen, en daarbij zullen ook onvermijdelijk de fondsen worden opgeheven. Inmiddels kan de maatschappij —die zooals wij zeiden, geheol buiten eenig verband is met haar vroeger bedrijf— niet anders dan zich voorbereiden op een geleidelijke vermindering van haar personeel. De directie heeft daarom reeds haar voornemen kenbaar ge maakt om met de ambtenaren, die aangesteld werden in de jaren '97, '98 en '99, af te rekenen en hen eervol te ontslaan; en dit kan niet anders dan de eerste stap zijn." 's Rijks financiën, 's Rijks middelen brachten in Septem ber 10,948,892 op, tegen in diezelfde maand van het vorige jaar 10,539,285. De eerste negen maanden van dit jaar was de opbrengst 98,300,360, d. i. 5,189,589 meer dan over dien tijd in 1899, en 1,971,970 boven de raming voor negen maanden. De directe belastingen zijn ruim 8 ton hooger dan verleden jaar Grondbelas ting 130,000, Personeel 250,000, Bedrijfsbelasting 360,000 en Vermo gensbelasting 70,000. De Invoerrechten gaven dit jaar 454,000 meer en de Accijnzen, per saldo, 1,600,000, niettegenstaande de wijn 90,000 en het bier 17,000 minder opleverden. Het gedistilleerd, dat ook in September weder meer op bracht, is nu al 635,000 bij 1899 vooruit. Zegel, registratie eu successie gaven samen dit jaar ƒ2,193,000 meer, waar van ƒ1,697,000 komt voor rekening van het successierecht, dat nu al ruim 2'/3 millioen boven de raming kwam. Kieswet. Bij nota van wijziging heeft de Re geering alsnog voorgesteld, aan art. 56 gelaat vloog, „ja, ja, oudje, toen waart gij een kloeke deern." „Ja, maar het was een leeltjke grap van u, en ik was erg boos, maar dat is nu al lang geleden." „Gij zljt nu weer goed op mij, niet waar?" zeide htj, terwijl hij haar op den schouder klopte. „Wel natuurlijk maar zeg nu eens man, hoe moet het nu met het hooi, het moet binnen en gij dient eigenlijk mee te gaan, daar ik niet goed weet hoe groot de helft is, die ons er van toekomt. Het is eigenlijk toch niet noo- dig, dat gij hier op wacht staat, er komt toch niemand voorbij, op zijn hoogst een paar melkvrouwen „Dat begrijpt gij niet, vrouw; ik heb hier mijn dienst en dien mag ik niet verzaken, anders jaagt zijne hoogheid mij weg en dat met volle recht.Punctum.» Vrouw Oiling zweeg, want dit wist zij, als hij „punctum" had gezegd, mocht zij geene tegenwerpingen meer maken. Zij schoof haar bord ter zijde, haalde van het ontwerp tot wijziging der Kies wet een nieuw lid toe te voegen, lui dende „Van 5 tot 6 uur des namiddags wordt de stemming geschorst.» Ter toelichting wordt o.a. aangevoerd, dat tegen de vaststelling van een pauze, ten einde den leden van het stembureau de gelegenheid te geven een maaltijd te gebruiken, geen bezwaar bestaat. Het uur van 5 tot 6 uur des namid dags schijnt daartoe het meest geschikt te zijn, ook in verband met de omstan digheid dat dan nog twee achtereenvol gende uren overblijven. Boterhandel. Niettegenstaande dat België een in voerrecht van 10 cent per kilogram boter heft, worden maandelijks duizenden kilo's uit Nederland naar België verzonden. Zoo bedroeg de invoer van boter in de maand Augustus 270.355 kG., tegen 266.646 kG. in de maand Juli en 287.285 kG. in de maand Juni. De geheele in voer in de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg 2.584.349 kG., terwijl de uitvoer bedroeg 1.802.393 kG., zoodat over de eerste 8 maanden in België 775.945 kG. meer in- dan uitgevoerd werd. De oorzaak van dezen ruimen invoer is de betrekkelijk hooge prijs die op Belgische markten voor boter betaald wordt. Zoo bedroeg verleden week de middenprijs te Namen en Nijvel fr. 2.90, te Enghien en te Kortrijk fr. 2.97, te Brugge, Dinant en Bergen fr. 3, te Brus sel en Charleroi fr. 3.05 per kG. (Veldpost,) Leger en Marine. Bij Koninklijk besluit zijn, met in gang van 16 dezer, bij de Koninklijke Nederlandsche marine-reserve bevorderd tot adelborst 1 ste klasse, de buiten gewone adelborsten H. J. Harms, T. W. Smit, P. Scheltes en A. G. M. Bruyns en benoemd tot reserve-tweede luitenant bij het wapen der infanterie, en wel bij het regiment grenadiers en jagers, de vaandrigs J. H. Drielsma en A. T. Keen, van genoemd korps. De „Gelderland" heeft order gekregen zoo spoedig mogelijk met president Kruger aan boord Loureni;o Marques te verlaten, nadat het schip daar een groote hoeveelheid steenkolen zal hebben ge laden. In verband met vroegere geruchten omtrent de voorziening in de behoefte aan kolen, kan worden meegedeeld, dat voor de verdere reis voldoende hoeveel heden brandstof waren gereserveerd. een grooten bijbel te voorschijn, zette den bril op den neus en las een hoofd stuk voor; zij kon lezen, waarom de oude hoog tegen haar opzag, want hij zelve had het nooit geleerd. Toen zij het boek weder dicht sloeg, slaakte zij een diepen zucht. Oiling, die zich reeds naar de deur wendde, bleef staan. Hij kon het niet uithouden als zijne vrouw zuchtte, en dat wist zij zeer goed. „Wat scheelt u, oudje?" vroeg htj, op haar toetredend. Zij schudde slechts met het hoofd en begon de tafel op te ruimen. „Zeg eens, vrouw, waarom hebt gij zoo gezucht? Dat zult gij mij nu dade lijk zeggen, punctum," bromde hij en ging voor haar staan." „Och, Frits," zoo noemde zij hem altijd als zij aangedaan was, „ik dacht zeo, hoe treurig het toch is, als men oud wordt en geen kinderen heeft. Zoo lang w(j beiden jong waren, heb ik dikwijls tot mijzelf gezegd, dat het voor arme menschen beter is, om maar

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1