k u v o i: s k i.. van Maandag; 15 October 1900 No. 243 Vervolg Binnenland. I ie Wolf." Gemengrd Nieuws. BEHOORENDE BIJDE LISSINSSÏIE «LIMIT (Telephoonnummer 10) Zendelingen in China. De N. R. Ct. neemt het volgende schrijven van de Tijd over „Hedenavond 11 October, ontving ik I sac dr. Schaepman uit den Haag het [tolgende telegram: „Aan Buitenlandsche zaken bericht ontvangen van vijftien Hollandsche en Igische missionarissen uit Kiachta om ld, ten hoogste twintig duizend francs, hoort Kiachta tot u Zoo ja, waar- I borgt congregatie terugbetaling crediet'aan ie regeering Ik raad u aan dat te doen i belang van spoedige hulp aan mis- I iionarissen. Namen der missionarissen: jmmens, Stragier, De Boeck, Hulsbosch I van Eaveren, van Meirhage, Lateur, Vorwilligen, Bekkers, Verstraten, uimmers, van den Meerendonck, Rots, Het zijn missionarrissen van Zuidwest- I Mongolië, die zooals wij reeds vroeger midden vernomen zich ten getale van 15 hadden vereenigd en trachtten weerstand te bieden. Het blijkt nu dat rij hun standplaats hebben moeten I verlaten, hetzij wegens het aanrukken I ran een machtiger vijand, hetzij wegens jebrek aan levensmiddelen. Zij zijn noordwaarts getrokken naar ie grens van Aziatisch Rusland en heb- veilig de drukke handelstad Kiachta bereikt, na een reis die minstens 14 da- i moet geduurd hebben. )e consul of zaakgelastigde van I Nederland aldaar zal bovenstaand tele gram aan de regeering hebben gericht. Wij hopen dat de gevraagde hulp hen spoedig zal bereiken. Er is volstrekt geen reden om zich er ongerust over te maken, dat-in het telegram verschillende namen onzer missionarissen ontbreken, deze toch verblijven in het tegenovergestelde ge- telte van het vicariaat en konden er niet aan denken, dien weg in te slaan. Henry Raymakers, overste. Missiehuis Sparrendaal, Vucht, Vlissinffen, 13 October. Naar wij vernemen, is Zondag jl. van Kaapstad vertrokken het ss. „Guelph" "et bestemming naar Vlissingen. Aan koord bevinden zich een groot aantal tanelingen uit Zuidafrika. Von Veldheim moest met de Arundel Castle mee naar Londen. Aan de Avondpost wordt nog het 'eigende gemeld over de behandeling aan boord van de Arundel Castle. Nadere berichten uit Vlissingen beves- :'Sen dat de eergisteren ontscheepte tansvaalsche bannelingen als om strijd booten lof toebrengen aan den gezag- 'oerder der boot; humaan en innemend ils hij was, had ieder de meeste achting 'oor hem en wanneer hij in de gelegen- koid was aan zwakke kinderen en hulpbehoevende moeders versterkende Middelen te geven, deed hij dit zoo sFoedig doenlijk. Gedurende de lange zeereis was het keiler goed, alleen de hitte tusschen de «erkringen was ondragelijk. In dien tijd aio ook de 4 kinderen gestorven. Men begrijpt dat de ambtenaren die "a 1897 in dienst der N. Z. A. S. M. H® getreden, alles behalve vroolijk 'ehen toen zij hoorden dat zjj met 30 Jiv. eervol ontslag verkrijgen. In dank ontvangen bfl mej. Van der Beke Callenfels voor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangen Boeren Van dhr. L. 1,— 1 pak boven- en onderkleeren van mej. B.vrouwen- en kinderhemden en borstrokken van mej. V.boven- en onderkleeren voor vrouwen en kinderen van mej. K. en 10 kinder hemden en 35 paar kinderkousen van dames de K. Gaarne zullen nog meer goederen in ontvangst genomen worden vóór 17 Oct. Geslaagd te Amsterdam voor het le natuurkundig examen, onze stadgenoot, de heer J. J. de Groot. Te Nieuw- en St. Joosland komen vele gevallen van besmettelijke keelziekte voor. In een gezin zijn twee kinderen hieraan bezweken. Andermaal is te Goes een valsch bankbiljet van f 25 in beslag genomen. Wederom ontbreekt het watermerk, ter wijl in het woord gevangenisstraf in plaats van de v een f is geschreven. In een te Poortvliet gehouden ver gadering is gebleken dat de kosten voor aanleg van een stoomtram door het eiland Tholen op 800,000 begroot worden en zou men van het rijk en de provincie resp. 300,000 en f 150,000 subsidie verlangen. Men meldt ons uit Overslag De nieuwe steenweg is voltooid en is Donderdag door den aannemer opgeleverd. Daarmee zijn wij thans aangesloten aan den steenweg Zuiddorpe Selzaete, zeer ten gerieve van landbouwers en voer lieden. Het bestuur van den polder Wachtebeke is voornemens den aardeweg Overslag Kruisstraat te verharden. Wanneer dit plan tot uitvoering komt, zal Overslag verbonden zijn met den steenweg Koewacht Moerbeke. Vooral de landbouwers die suikerbieten ver bouwen, zoudeD dit toejuichen, want zooals de toestand nu is, moeten zij een omweg maken van ruim een uur om de suikerfabriek te Moerbeke, waaraan de meesren hunne bieten leveren, te bereiken. Er dreigt eene scheuring in de Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland. Eenige plattelandshoofden, bewerende dat de belangen van de plattelandsonderwijzers door de vereeni ging uit het oog verloren worden, doen pogingen om eene vereeniging van plattelandsonderwijzers op te richten. Op de rivier voor Rotterdam is een roeiboot waarin zich vijf Spanjaarden, van de bemanning van het Spaansche stoomschip Setiembre, bevonden, aange varen door het sleepbootje James. De roeiboot sloeg, doordat zij een groot gat kreeg om, en de vjjf Spanjaarden vielen in 't water. Twee hunner verdronken voor de oogen hunner kameraden, die slechts met moeite werden gered. Van de sleepboot was de roeiboot niet bemerkt dan toen zij voor den boeg was, te laat echter om de aanvaring te voorkomen. De lijken der beide verdronken schepe lingen zijn door de ebbe medegevoerd en nog niet gevonden. De beide schepelingen bij de overvaring verdronken, zjjn volgens de N. R. Ct. de 13 jarige kajuitsjongen Salvador Ugarte, uit Gauteguir-Arteaga (Spanje) en de 22 jarige koksmaat Guillermo Bilbao, uit Bermeo (Spanje). Laatstge noemde was juist afgemonsterd en werd door de anderen naar den wal gebracht, waarna hij als kok aan boord van een ander Spaansch schip zou overgaan. De burgemeester van Hollert, in Friesland, kreeg van een dorpeling, die op de eendenjacht was, een schot hagel in 't lijf. Deerlijk aangeschoten keerde de onge lukkige naar zijn woning terug. Te Bergeit bij Eindhoven is een hofstede tot den grond afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat ook eene nevenstaande schuur met haar inhoud verbrandde. Te Vessem bij Eindhoven werd ook een groote hofstede met schuur en stal ling geheel in asch gelegd. Niets werd gered. Eergisterenavond omstreeks zeven uur, toen de stoomtram van 's-Hertogen- bosch het koffiehuis van v. Z. teVechel voorbij stoomde, wilde een landbouwer uit Vorstenbosch, R. K., van uit het koffiehuis vlak voor de in volle vaart zijnde locomotief van de tram de rails oversteken om zich naar het tegenover gelegen koffiehuis van v. B. te begeven, doch hij werd, zooals te begrijpen is, door de locomotief, voordat de machinist die kon laten stoppen, tegen den grond geworpen en overreden, met het gevolg, dat zijn dood oogenblikkelljk was. Zijn deerlijk verminkt lijk geraakte zoodanig tusschen de raderen der locomotief verward, dat m6n de machine moest oplichten om het er onder uit te kunnen halen. Eenige meters verder vond men zijn hersenpan op den weg liggen. De politie was weldra ter plaatse, die de overblijfsels van het lijk bijeen deed verzamelen en naar het gasthuis ver voeren. De ongelukkige, die zijn dood alleen aan zichzelf te wijten heeft, laat eene weduwe en verschillende jeugdige kinderen achter. (Noordbr.) Gisterenavond is een persoon op het station Rozendaal bij het oversteken van het spoor door trein 367 overreden en gedood. Twee Rotterdammers,d e 18jarigeK W. en de 17-jarige C. De J. waren 27 Sept. j.l. als werkende passagiers met een ijzerertsboot naar Cardiff vertrokken. Spoedig verlangden zij evenwel weer naar huis, doch er deed zich geen gelegen heid voor nog eens een gratis zeetochtje te maken. Ten slotte gelukte het den avonturiers aan boord van de te Cardiff liggende sleepboot „Oceaan" te komen en zich te verbergen in het verfhok tot volle zee bereikt was. Nolens volens werden de knapen meegenomen en Woensdag U. te Maassluis aan wal gezet, waar de politie, na opgemaakt proces verbaal voor het verdere transport van de pleizierreizigers zorg droeg. (R. Nbl.) In een Geldersch dorpje, waar de kermis aanstaande was, had de burge meester verlof gegeven tot het plaatsen van een draaimolen. Eene aldaar wonen de zoetelaarster, die er belang bij scheen te hebben, dat er geen draaimolen kwam, ging naar den burgemeester en verzocht om intrekkirrg van dat verlof, waaraan natuurlijk geen gevolg werd gegeven. Intusschen had de jeugd vernomen, dat de vrouw uit den snoepwinkel had gepoogd hun kermisgenot te vergallen, en nu werd eenparig besloten gedurende de kermis geen cent voor snoeperij in haar winkel uit te geven, op verbeurte van 5 cent boete od een pak slaag. Zondag was het kermis, en toen eenige overtreders van het verbod uit den snoepwinkel kwamen, werden zij inder daad afgeranseld en genoodzaakt de bedreigde boete te betalen. De politie kwam spoedigtusschenbeiden en maakte een einde aan deze rechts pleging op eigen gelegenheid. Een firma te Leeuwarden ontving van een Belgischen marmerfabrikant de volgende curieus gedrukte briefkaart: „Ik heb de eer van u vormen, dat ik meut u mantels in zwaart marmer aan van prijs zeer matigen met goede hoedanigheid verschaffen. Ik U verpand aan my overdragen uwe bestelling beproef. Ik my aanbevelen aan de gunst van uwen orden en allen marmeren. Ik heb de eer van U groeten." Een heer uit GorinGhem verloor te Werkendam een portefeuille inhouden de f 275 aan bankpapier. Na dit bij bekkenslag te hebben doen bekend maken kwam een oud, arm vrouwtje opdagen met de ongeschonden portefeuille. Ze kreeg f 25 voor belooning. Volgens „Het Vad. is de proef tocht van Hr. Ms. „Zeeland" ter reede Tessel niet geslaagd en heeft daarbij een 2e machinist ernstige brandwonden bekomen door het springen van een de stoomkleppon, zoodat zijn opneming in het Marine-Hospitaal noodig was. Onze begaafde landgenooten Mes- schaert en Röntgen hebben te München groote lauweren behaald. Messchaert zong vier oud-Hollandsche, door Röntgen be werkte volksliedeien en maakte daarmee een aangrijpenden indruk. Die heil'gen drei köninge van Lange-Müller moest hij op dringend verlangen herhalen. Ook onze landgenoot Anton van Rooy is met groot succes als zanger opgetreden te Berlijn in het eerste der Philharmo- nische concerten. Een Brusselsche café-houder was Maandag met zijn gezin een reisje gaan maken en had verzuimd zijn deur te sluiten. Bij zijn terugkomst 's avonds vond hij tot zijn verbazing zijn café vol menschen, die daar reeds eene massa bocks gratis gebruikt hadden, waarbij eenige voor kellners dienden. Prins Herbert van Bismarck zal met Kerstdag 500 brieven uit de corres pondentie van zijn vader met zijn moeder van 1847 tot 1892 het licht doen zien. De eerste brieven dagteekenen uit den verlovingstijd. Of al die brieven de uitgave waard zijn Volgens een bericht uit Rome aan de (Katholieke) Köln. Volkszeitung is er op het Vatikaan sprake van in Mei 1901 weder een oecomenisch concilie dat is van alle katholieke bisschoppen aldaar bijeen te doen komen. Ook de liberale Tribuna te Rome bevat hetzelfde bericht, ook zonder opgaaf van het doel van dit concilie. Het laatste werd in 1870 gehouden en leidde tot de Pauselijke onfeilbaarverklaring. Blanke slavinnen. De „New- York Herald onthult het bestaan van een internationale vereeniging, die han del drijft in blanke slavinnen. De ver dwijning van een Parijsch meisje, mej. Marie Auclair, die juist terug kon worden gevonden op het oogenblik, dat zij in New-York in handen viel van de agenten dezer vereeniging, heeft tot het openen der campagne tegen zulke schan dalen geleid. De „Herald" deelt mede, dat de vereeniging, die zich met het lokken van Parijsche meisjes naar slecht befaamde Newyorksche huizen bezig houdt, een voorzitter heeft, een secre taris, administrateurs en ingericht is als de eerste financieele of industrieele instellingen. Haar domicilie is gevestigd in de 28ste en 29ste Weststreet tusschen de 7e en 6e Avenue te New-York, Onder valsche voorspiegelingen worden zij daarheon gelokt, om een lot, dat men raden kan, te ondergaan. De geschiedenis herinnert bijna geheel aan de onthullingen over het „moderne Babyion", Londen, door William Stead vroeger in de „Pall Mall Gazette» ge daan. (Hbld). Uit Madrid wordt gemeld dat te Lerida een wapendepot ontdekt is. Er zijn in deze stad een aantal Carlisten gearresteerd. Spanje schijnt ook na de laatste felle slagen, maar niet tot rust te kunnen komen. Na den buitenlandschen oorlog nu de binnenlandsche, zoo zal het nog lang duren vöor Spanje wedergeboren is. Het aantal blanke en inlandsche Christenen, die by de gewelddadigheden der Boksers het leven hebben verloren, wordt door den missionaris pater Olivares (thans in Italië teruggekeerd) op 20 A 25,000 geschat. Het register geplaatst in het pavil joen der Transvaalsche republiek op de tentoonstelling te Parijs, bevat tallooze handteekeningeu van vrienden der Boeren. L'Eclair geeft eenige bijschriften, o.a. „Ik heb alle volken overwonnen, en ben krijgsgevangene van den lafste. O, mijn God, hoe kunt gij dat gedoogen „Napoleon op St. Helena." En verder: „Zonder gevaar te overwinnen, is zonder roem te zegevieren," wat een voorbij ganger, die verder in de cijferkunst is dan in de poesie, in het kort uitdrukte met deze algebraïsche formule 1 Boer 100 Engelschen, en door een ander „Er zijn slechts 40,000 Engelschen noodig om 1000 Boeren te pakken." Den Engelschen moeten wel de ooren tuiten als zij lezen „Heeren Engelschen, weest zoo voorzichtig en blijft van hier," wat zij echter niet doen. Een ander roept logischer de welwil lendheid in voor de Boeren „Hebt mede lijden met het Engelsche volk, de slaaf van Chamberlain." Een ander braakt verwenschingen uit tegen dezen staats man, aldus „Gooit hem in het water, dien Chamberlain Chamberlain, ver berg je, schandvlek van het menschelijk geslacht. Chamberlain, vrees wroeging.» Overigens wordt zeer onrechtvaardig in de meeste dier legerschriften het ge- heele Engelsche volk over denzelfden kam geschoren. Er zijn ook bijschriften in het Engelsch als„Weg met de Engelschen Dood voor de Engelschen Hoera voor de Boeren Of deze nu werkelijk door Engelschen geschreven zijn, is niet bewezen. Sedert drie weken komen te Glas gow geen nieuwe gevallen van pest meer voor. De twintig zieken in de hos pitalen nemen steeds in beterschap toe. 't Is een triomf voor de hedendaag- sche wetenschap dat deze ziekte zoo weinig slachtoffers heeft kunnen maken en zoo spoedig is opgehouden. De Antwerpsche graanhandel moet een aanzienlijk verlies hebben geleden door drie elkander opvolgende faillissee menten te Brussel en te Verviers. Men vreest dat deze krachs zullen gevolgd worden door andere te Antwerpen. AFRIKA. Dat het vertrek van Buller naar Engeland niet onbesproken blyft, laat zich begrijpen en dat de jingo-partij aan dit voorval de voordeeligste uitleg ging geeft, is van haar standpunt be grijpelijk daar zij het meest geijverd heeft om dezen generaal in Afrika te krygen. Toch is het zeker wel wat ver gezocht om zooals de Standard doet, dit ontslag toe te schrijven aan het feit dat nog slechts wat smeulende asch van het oorlogsvuur over is en de laatste telegrammen er op wijzen dat ook die snel uitgedoofd wordt. Als wij de waarheid moesten verne men door de Engelsche telegrammen, is er zeker geen reden om aan de bewering van het jingoblad te twijfelen. Die laatste telegrammen toch, wij noemen slechts het treinongeluk bij Kaapmuiden en de herhaalde gevechten bij Pretoria en Johannesburg, de vernieling van den

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5