.ERUM, Zaterdag 13 October I Siaaisbegrootiiig voor 1901. No. 242. 1900. i]s ia LOS VERKOrn overal 4 fcR JAVA RIJST loodig direct verkriit Idres voor e n K r W*I 1 Zaandam, een hi,! 50 franco huis Ufl U JAVA RIJST A foti van l/s kilo A SPIJZENMEEL nar Peter" |on, een fabrikaat da. liet beste voor de ni I v.ieken, enteven; likt ter bereiding deï I gebakken, soepen enr ütis verkrijgbaar g. Receptenboek. Irtikelen zijn alle#>„ hle verpakking voor® jeponeerd fabriefc8. "nooit los verkookt. 38a Jaargang. (frarestraat K 81, |:M: .A. 8 ct.) |ST 10 p' oas' brck's ac a 0. I iheobromin-gehalte. rill "fl Ie i g Toeder-Cacao in hart Irsd. Jjne geur, deliciense gheid des dranks. lo«harten=45cent. |t 1 kop Cacao. Confiseurs, Banket- iZ. Mattenklodt, kstraat 103. 01. i 3 30!» 3 55 55 15 130b) 150 Jaar Bresbena en Vlieringen Daar akt. lapoorwegatatio'' 7 33 81 8 47 10 1 112 le en 2. pit1 24 125 310 3 50 44 4 22 016 i> 3 7 25 85 8 21 8 38 'ÏMSSIFIÜSCIE COURANT. Pr(Js per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÉNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr(Js slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschuilt dsgelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepboonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. (Afdeeling Landbouw.) 0p de begrooting voor 't volgende jaar komen onder de afdeeling Landbouw enkele nieuwe posten voor, andere zyn verhoogd. Wy zullen aan een en ander een korte bespreking wijden. Allereerst den nieuwen post van ƒ3500 plus ƒ1100, respectievelijk de jaarwedde en reis- en verblijfkosten voor den te benoemen inspecteur van jen landbouw. Naast den inspecteur van het middel baar onderwys, belast met het toezicht op de landbouwscholen, heeft de minister bet noodig geoordeeld een ambtenaar te benoemen, wiens werkkriDg meer ligt op het gebied van den praktischen land bouw en wel om de volgende reden De tegenwoordige inspecteur moet iich, nu het landbouwonderwijs gaande weg wordt uitgebreid, geheel daaraan kunnen wijden. Door overlading, zoowel van administratieve, als van andere werkzaamheden, kan niet de noodige tijd worden gevonden voor datgene, wat tot het eigenlijke landbouwonder- richt behoort, wijl de inspecteur thans ook de regeering van advies moet dienen in zaken, den praktischen landbouw betreffende. Yordoeling van den arbeid acht de minister dan ook hoogst noodzakelyk en wel zóó, dat de tegenwoordige titularis zich zal bezig te houden hebben met bet eigenlijke landbouwonderwijs, terwyi ie werkkring van den nieuwen ambte naar zich o.a. zal bepalen tot het adviseeren der regeering overrijks proefvelden en andere proefnemingen, landbouwkrediet, bevordering van den uitvoerhandel, coöperatie op landbouw gebied, jachtwet, vogelwet, wet op de tevloeimgen, vragen betreffende vee- en paardenfokkerij enz. Dat zich de werkzaamheden van dien ambtenaar langzamerhand zullen uitbrei den bij de toenemende ontwikkeling en verbetering van het landbouwbedrijf, laat rich licht begrijpen. Het artikel Personeel Rijkslandbouw- school is verhoogd met ƒ800, waar onder 200 voor een leeraar in de Praktische vischteelt en 600 voor een amanuensis bij het onderwijs in natuur- en scheikunde. 7000 voor het oprichten van een suikerlaboratorium in verbinding met it rrjkslandbouwschool, ten behoeve van de leerlingen der hoogere land- en doschbouwschool, die zich ten doel atollen later in Indië een werkkring te in de suikerindustrie. PEUIILL1T0N, Uit het Hoogduitsch door (1. A#ï IIELIEA. 5). .Grootmoeder," zeide Doortje op kla- toon, maar toch tusschen hare door lachend, „als het maar geen is." Grootmoeder dreigde haar met den 'r, doch ook om haar mond speelde glimlach. „Ik zal u eens wat zeg- 8®, ging zij daarop weder ernstig voort, zijt nu verstandig, wacht af hoe heer Armsberger u bevalt, denkt aan uwe ouders en dat gij hun Subsidiën voor landbouwonderwijs. Die aan de landbouwmaatschappijen zijn ver hoogd met 1000, om het getal der door haar te geven cursussen te kunnen vermeerderen, en deze ook te doen loopen overhoenderteelt, landbouwboekhouden, kunstmatige vischteelt, enz., onderwer pen, die tot nu toe achterwege moesten blyven. Voor 1901 zal moeten gerekend worden op 158 wintercursussen, welke ieder eene subsidie van 250 ontvangen, terwijl aangenomen wordt, dat 35 nieuwe cur sussen zullen worden opgericht, ieder met een rijksbijdrage van 200. Winterscholen. De minister is van oordeel, dat de betrekking van rijks- landbouwleeraar en directeur van een landbouwwinterschool op den duur moei lijk vereenigbaar zal blijken, wijl de eerste gedurende den winter te veel aan zijn eigenlijken werkkring wordt ont trokken. Voor het jaar 1901 zal met splitsing begonnen worden in Groningen, waar de meest bezochte school is en diensvolgens is een post uitgetrokken van 1900 voor jaarwedde van een afzon derlijken directeur. Hetzelfde kan gezegd worden van de rijkstuinbouwleeraren directeuren van tuinbouwwinterschoien. Reorganisatie wordt voorgesteld van het onderwijzerspersoneel aan de rykstuin- bouwschool te Aalsmeer en wel in dier voege, dat een vaste leeraar wordt be noemd op een jaarwedde van 1800. Rijks land- en tuinbouwleeraren. Het aantal rij kslandbouwieeraren zal met een vermeerderd worden, wijl het gebleken is, dat die ambtenaar voor Noord-Brabant, van wege de groote drukte, niet meer bij machte is, zijn betrekking geheel naar eisch waar te nemen. Een rijkstuinbouwleeraar zal worden aangesteld voor Noord-Brabant en Zee land. Voor die ambtenaren zijn jaar wedden van 2000 uitgetrokken. In verband met de oprichting vau nieuwe cursussen voor onderwijzers, die zich bekwamen voor de akte land- en tuinbouwkunde wordt 500 meer voor gedragen. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor het loopende dienst jaar, verklaarde de minister zich bereid te overwegen, in hoeverre er termen aanwezig waren op de eene of andere wijze te gemoet te komen aan het be zwaar, dat meerdere onderwijzers wel zouden trachten een akte voor land- of tuinbouwkunde te verkrijgen, indien zy in staat waren de daarvoor vereischte boeken en leermiddelen aan te koopen en de reis- en verblijfkosten te betalen. Een ingesteld onderzoek vestigde bij den minister de overtuiging, dat de gehoorzaamheid verschuldigd zijt en houd u zelve voor, dat die wildzang reeds lang met een ander meisje in zijne reis- koets zal zitten, dat het reeds anderhalf jaar geleden is, dat hy totaal niets meer van zich liet hooren en dus ook wel niet aan terugkomen zal denken. Als gij mij stellig beloven wilt, zoo ver standig te ziin, dan beloof ik u weder- keerig, dat, zoo die meneer Armsberger werkelijk een een nu dau een stoof peer" is, ik niet zal dulden, dat bij met u, met mijn Doortje, henen gaat. Zie zoo, droog nu uwe tranen en ga aan uw werk." Daarop stond grootmoeder op, Doortje droogde hare tranen en ging naar de kinderen in de huiskamer. Zy was nu veel kalmer geworden. Als nu die eerstvolgende weken maar niet zoo haastig omgegaan waren, maar zy vlogen letterlijk om, en Doortje's hart werd voortdurend meer beklemd, naarmate de tijd naderde, waarop de heer Armsberger wilde komen. In een tweeden, korten brief, dien hij op haars onvermijdelijke kosten aan het verkrijgen der bedoelde akten van bekwaamheid verbonden, niet de eenige reden is, waarom het aantal ondei wijzers, dat zich jaarlijks voor het examen aanmeldt, gering is. Het komt hem nochtans voor, dat het geven van geldelijke ondersteuning in den een of anderen vorm tot aanmoe diging voor de studie der land- en tuinbouwakten zal strekken, en in ver band daarmede wordt onder dit artikel met dit doel een bedrag voorgedragen van 3000. Het ligt voorloopig in de bedoeling aan hen, die een akte hebben behaald, eene gratificatie toe te keDnen. Zooals we uit het bovenstaande zien, heeft onze tegenwoordige minister een open oog voor de wetenschappelyke, of laat ons liever zeggen theoretische ont wikkeling van den landbouwer. Waar het maar mogelyk is, een cursus in de landbouwkunde op te rich ten, wordt die uit 's rijks kas gesubsi dieerd. Met de jaarlijksche vermeerdering van het aantal landbouwonderwijzers houdt ook gelijken tred de uitbreiding der wintercursussen en eer we nog enkele jaren verder zijn, is er geen boerendorp van eenige beteekenis meer, of de zoons onzer landbouwers kunnen er van het voor hen zoo nuttige onderwijs profiteeren. Na een jaar. En zoo staat het dan nu vast dat Lord Roberts nog niet naar zijn heimat terugkeert. Te Londen heeft men zijn besluit precies op denzelfden dag ver nomen, dat het eerste jaar van den oorlog ten einde gespoed was. Reeds een jaar wordt de bange wor steling in de beide republieken gevoerd, reeds een jaar lang weerstaat eene Boe- renmacht, oorspronkelijk veertigduizend man tellende, thans met verscheidene duizenden ingekrompen, een leger van tweemaal honderdduizend man. Hoe optimistisch was men in Engeland in de laatste dagen gestemd, de bladen aldaar verkondigden luide dat de oorlog geëindigd was en officieel werd aange kondigd dat daar Roberts in Zuid-Afrika wel kon gemist worden, de generalissimus naar Engeland zou terugkeeren. De aap is nu echter uit de mouw gekomen. Nu de verkiezingen de zege praal aan Chamberlain hebben geschon ken, wordt bekend dat de maarschalk nog niet kan terugkeeren. Uit de tele grammen blijkt trouwens ten overvloede vaders antwoord geschreven had, be paalde hij den vijfden Juni voor zijne overkomst, en die dag naderde met rassche schreden. In het huis van den postmeester was alles op de komst van den voornamen gast voorbereid. De huisvrouw had ge poetst, gewreven, gebraden en gebakken. De drie oudste jongens hadden hun slaap vertrek voor den gast moeten afstaan, en waren zelf naar een zolderkamertje verwezen, waar zij naar hartelust kon den stoeien. En zoo brak dan de gewich tige morgen aan. Moeder wierp nögeen laatsten blik in het rond, en vader kwam thuis met twee flesschen, zorgvuldig in papier gewikkeld, onder zijn jas. De kinderen waren aangemaand stil en beleefd te zyn en hunne Zondagsche kleeren niet te bedervenzy waren in eene zekere feestelijke stemming, waartoe de heeilijke geuren, die uit de keuken tot de woonkamer doordrongen,het hunne bijbrachten. Doortje werd nog in den tuin gezonden, om een bouquet rozen te dat de Boeren nog lang niet zieltogende zijn, ja, dat ze op sommige punten zelis zeer lastig worden of eene dreigende houding aannemen. Men vraagt zich onwillekeurig af hoe het met den oorlog wel staat, en ot na een bloedige worsteling, die aan Engelarid zooveel schatten en mannen gekost heeft, wy nog niet zeer ver van het einde zijn. En dan komt ons in herinnering hoe de Engelsche bladen een jaar geleden van een wandeling naar Pretoria spraken om het Kerstfeest daar te vieren, en later de bloedige neder lagen der Britsche troepen verbloemden en rampen voor overwinningen trachtten door te doen gaan. Het blijkt nu weer dat het Britsche ministerie van oorlog en de bladen als medeplichtigen met het oog op de ver kiezingen den waren toestand in Afrika verborgen hebben en men dien toestand nog niet kent. Te oordeelen naar thans medegedeelde byzonderheden vertoonen zich de Boeren op punten, waar men dacht dat ze verdreven waren, ja, het blijkt zelfs dat ze niet alleen niet be dwongen zijn, maar stoutmoedig optreden. Bijgevolg wijst de verjaardag van Kruger niet het einde van den oorlog aan. Ook na twaalt maanden van stryd heeischt nog geestkracht genoeg onder de Boeren om den strijd vol te houden. Het Engelsche schrikbewind heeft dit niet kunnen beletten. Als maarschalk Roberts in Afrika blijft, is dit waarschijnlijk omdat hij er nog wat te doen vindt. En wat hij te doen heeft, is immers den oorlog voort te zetten, die dreigt nog lang te duren. De ambtenaren der N.-Z.-A.-S.-M. De directie dezer maatschappij heeft in de volgende woorden haar besluit omtrent het verleenen van een eervol ontslag aan hare uit Afrika verdreven ambtenaren medegedeeld. „Daar het zich laat aanzien, dat bet intreden van een definitieve regeling der exploitatie onzer lijnen nog geruimen tijd zal uitblijven, zien wij ons verplicht, allengs en geleidelijk het personeel in te krimpen. „Mitsdien wordt ter kennis van het personeel gebracht, dat alle ambtenaren en beambten, buiten Afrika verblijf hou dende, die na 31 Dec. 1897 in vasten dieDst der maatschappij zijn getreden en dienst hebben gedaan in Afrika, eervol uit den dienst ontslagen worden op 30 November a.s. „Zij, die in Afrika zijn aangesteld en onder bovenstaande categorie vallen, worden uitgenoodigd, zich ter verkryging van inlichtingen omtrent dit ontslag schriftelijk aan te melden aan het hoofd- plukken voor de bloemvaas, en zij, de hoofdpersoon, was de eenige, die met een beklemd hart de komst van den gast afwachtte. Haar eenige troost was de belofte van grootmoeder, dat, in geval de gast een „stoofpeer" was, van de geheele geschiedenis niets zou komen. Toch was die troost maar een stroohalm. Nooit in haar leven had Doortje zooveel gebeden, als in de laatste dagen, Wel wilde zij daarbij gaarne, dat haar eigen wil geschiedde, en was zij er dikwijls na aan toe, om te bidden, dat de heer Armsberger inderdaad mocht zijn, zoo als zij zich hem voorstelde, namelyk een tandelooze, Ieelijke, verschrompte man met een verdrietig gezicht, die de onaangename gewoonte had te snuiven, haar in de wang te knypen en zoo meer In éen woord een echte, oude stoofpeer, Daar weerklonk het signaal van een extra-post en hoorde men een wagen nade ren over het hobbelige plaveisel. Doortje had nog juist den tijd om de rozen in de vaas te zetten en den boe bureau der maatschappij, Heerengracht 270, te Amsterdam." De gevolgen van dezen maatregel zijn in een begeleidend schrijven in dier voege geregeld, dat de in Nederland aangestelde ambtenaren, die op 30 November eervol ontslagen worden, zullen genieten twee maanden salaris, als het laatst in Afrika genoten, berekend op de wijze in vroegere mededeelingen omschreven. Daarvan zal echter afgetrokken worden, zooals vroeger is bepaald, hetgeen sedert de bij die order ingetreden opzegging in den vorm van non-activiteitstraktement of toelage is betaald. Daalt door dien aftrek de uitkeering tot beneden s/< maand salaris, dan wordt als minimum 3/t maand uitbetaald. De by de maatschappij gedeponeerde bedragen zullen, voor zoover de afrekening te Amsterdam bekend is, aan de eervol- ontslagenen worden terugbetaald, zoodra de daarvoor noodige gelden voorhanden zijn. Betreffende het pensioenfonds zullen de nu ontslagenen tot later een regeling zal zijn gemaakt de rechten behouden, welke zy vóór hun ontslag hadden. Het Hof van Arbitrage. Behalve een secretaris ad 12000 zal naar de Residentiebode verneemt, aan het Internationale llïof van Ar bitrage ook benoemd worden een adjunctsecretaiis ad ƒ4000, waarvoor in aanmerking zou komen jhr. mr. Roëll, hoofdambtenaar ter gemeentese cretarie. Er worden zeker heel drukke werkzaamheden voor den secretaris van dit Hof verwacht, althans volgens dit blad. Verzoek om rijkspensioen. Het hoofdbestuur van den „Bond van gymnastiek- onderwijzers-vereenigingen heeft een adres aan de Koningin ver zonden, waarin verzocht wordt om alle gymnastiekonderwijzers en onderwijze ressen aan gemeentelijke en gesubsieerde bijzondere instellingen van 1. onderwijs te doen deelen in de voorrechten van een rijkspensioen. Het verzoek is o.a. gegrond op het feit, dat de gymnastiek als een integreerend deel van het onderwijs is geregeld, de onderwijzer, met dat vak belast, deel uitmaakt van het onder wijzend personeel der lagere school, en de taak aan den gymnastiekonderwijzer toevertrouwd,niet alleen van groot belang is voor het kind, maar ook voor het slagen van het geheele onderwijs. De minister van Binnenl. Zaken, aan zeiaar af te doen, die haar nieuw, licht blauw kleedje bedekte, en daarop ging zy, in angstige spanning, tusschen hare ouders staan, die den gast in de geopende huisdeur opwachtten. De wagen hield stilhij herinnerde Doortje zoo levendig aan eene andere reiskoets. Het portier werd geopend en er stapte ach geen stoofpeer uitNeen, een deftig heer met een welgedaan uiteriyk. Zyne kleeding was onberispelijk, hoewel een voudig, van grijs laken, en groote zilveren gespen glinsterden op zijne échoenen. Hij hield den driekanten steek in de hand en droeg een kleine krulle- pruik met zwartzijden haarzak. Zijn frisch, gladgeschoren gelaat, met de vriendelijke oogen, wendde hij groetend eerst tot de ouders, en daarna rustte zyn blik blijkbaar onderzoekend op het arme Doortje, die de oogen niet durfde op slaan en zich het bloed naar de wangen voelde stijgen.Onder veel stry kages en ver zekeringen van wederkeerige hoogachtio. werd de gast in huis geaojligl. 4,

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1