Gemengd Nieuws. 1 der N. Z. A. S., vrouwen en kinderen. Gedurende de reis zijn 4 kinderen gestorven, waarvan 3 op één dag; ove rigens was de gezondheidstoestand aan boord goed en moet over de behandeling en over de voeding niet te klagen zijn geweest. Gisteren met den jaardag van Paul Kruger werden aan boord de Trans- vaalsche, Vrijstaatsche en Nederlandsche volksliederen gezongen en is op de ge zondheid van Oom Paul, zoowel als op die van 'zjjn wakkeren medestrijder president Steyn gedronken. Velen waren tyj deze gelegenheid met de nationale kleuren getooid. By de aankomst der boot waren vele belangstellenden aanwezig. Het van den wal gezongen Transvaalsche volkslied werd aan boord door velen medegezon gen en met het Wilhelmus beantwoord. Heden middag te halt drie vertrok de Arundel Castle naar Londen met 9 pas sagiers, waaronder 2 Hollanders. Te Goes is een valsch bankbiljet van 25 in beslag genomen. Het biljet had geen watermerk, terwijl het woord „ge vangenisstraf" foutief gespeld was. Uit de gemeente Rilland-Bath zullen binnenkort een aantal personen naar N.-Amerika emigreeren. Men schrijft ons uit Philippine Door Gedeputeerde Staten werd zooals in ons nummer van 4 Sept. j.l. is gemeld de verkiezing te Philippine, waarbij de heeren E. A. de Mul en J. B. Barbé gekozen werden tot leden van den gemeenteraad, vernietigd, op grond dat niet was uit te maken, wanneer de beide gekozen leden aan de beurt van aftreding waren. Door het gemeentebestuur werden daarna twee nieuwe verkiezingen uitge schreven. Voor de vacature de Bock (aftr. 1905), werd bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer A. P. Arbroscheer. Voor de 2e vacature (aftr. 1901), werd Diusdag alleen de heer E. A. de Mul candidaat gesteld, zoodat deze zonder stemming benoemd is. Thans zijn alle zetels weer bezet. Men schrijft ons uit Zuiddorpe Toen de zadelmaker W. V. alhier, Dinsdagavond van zijn werkzaamhed* n te Koewacht huiswaarts keerde, word hij tegen 7 uur op een kwartier afstand van ons dorp door een Belgischen rond- vouter onverhoeds aangevallen, die hem een flink pak slaag toediende, zijn kleeren stuk trok en probeerde, wat don aanvaller evenwol niet gelukte, hem van zijn porteraonnaie te berooven. Vele wingerds in deze streken hebben dit jaar geen gezonde vruchten. De druiven hebben „de plaag", heet hot hier. De holletjes, die hun gewone grootte niet krijgen, zijn bedekt met een laag witachtige stof. Sommigen, die tijd en moeite er voor over hadden, henben in het voorjaar hun wingerds met zwavel bestrooid. Op deze vertoont zich de ziekte niet of althans heel weing, maar het levert dit bezwaar op, dat nu veel bessen met een laagje zwavelpoeder bedekt zijn. Eenigen Willen nu een proef nemen, om de wijnstokken na den bladval te besproeien met Bor- deausche pap. wachten. Als die mijnheer Armsberger, wat ik na dezen brief niet betwijfel, werkelijk de man is, die hij voorgeeft te zijn, en gij, zooals ik van mijn wol- opgevoed meisje verwacht, hem zedig, bescheiden en vriendelijk tegemoet treedt, zooals wij mannen dat bij het vrouwelijk geslacht het liefste zien, zoo zullen wij, uwe moeder en ik, spoedig van een groote zorg ontheven zijn, doordien niet alleen gijzelf tot welstand komt, aan de zijde van een voortreffelijken man, maar wij ook voor uwe broeders en zusters op de noodige hulp mogen rekenen, voor het geval dat ik mocht komen te sterven, eer allen tot hunne bestemming zijn." Op dit oogenblik werd er geklopt en de postmeester weggeroepen, waarop Doortje, nog altijd buiten zichzelf, hare moeder om den hals viel en snikkend uitriep„Och, moeder, ik bid u, laat hem toch niet komen!" Hire moeder was eene zachte vrouw, m een eeniiiïifle beperkten gszichts- Op de 14e lijst van de 22e jaar-col - lecte voor de scholen met den Bijbel komen voor Middelburg f 183,9272, Zie- rikzee (G. K. en H.) f 69,777a. Brou werhaven (G. K.) f 16,79, Groede met Breskens f 97,16. Te Hulst heerscht het mond- en klauw zeer onder de koeien. De [stallen van verschillende hoeren zijn besmet ver klaard. Rechtszaken. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens stroopertj P. F. R. 3 b. s. 2 d. h.straatschendery: P. J. A., 3 b. s. 2 d. h.; rumoer: J. v. H., C. L. H., E, E. J. V. en H.H. ieder 2 b. s, 2 d. h; plaatsnemen op een door een hond getrokken voertuig K. v. V., f0,50 b. s.l d. h.wegens dronken schap J. J. L., F. S., J. D., ieder f2 b. s. 2 d. h; N. L. v. A., J. S. en E. v. O., ieder f 3 b. s. 3 d. h.; J. d. V., A. G. W., ieder f 5 b. s. 3 d. h.; H.M. f 15 b. s. 3 d. h; J. C. M., 14 d. h: J. v.d. H. en J. M. ieder 2 maal 5 d. h; J. d. L. 2 maal 10 d. h. Alle veroordeelden wonen te Vlissingen. Vrijgesproken is J. M. v. O., wed. A. E. L. v. P. mede te Vlissingen, beklaagd van drankwetovertreding. Mieuwe Barliierssalon. Uit de Barbiers- en Kapperscourant doelen wij eenige bijzonderheden mede omtrent de oprichting van een nieuwen salon voor het barbiersbebryf te Amster dam, welke de door ons en andere bladen gegevene mededeelingen aanvullen. Genoemd blad deelt daarover het vol gende mede Na een aantal maanden, wordt op een der beste standen van Amsterdam een nieuwe salon geopend, zooals er met 't oog op de groote en m >deme inrichting, bijna nergens een ter wereld bestaat. Engeland en Amerika, met hunne leuzensalons, waar circa 30 40 per sonen tegelijk kunnen worden bediend, zyn ons steeds ver voor geweest door dezen salon worden echter beide landen ver overtroffen en in de schaduw gesteld. De wording van deze inrichting is niet het werk van een ondernemenden kapitalist en ook niet van een specu- leerenden coiffeur, doch een weldoordacht plan eener maatschappij, welke den titel voert„Naamlooze Vennootschap van Amstevdamsche Coiffeurs." Met deze onderneming doet ook het groot bedrijf zijn intrede in ons vak en zal zijnen vernietigenden invloed uitoefe nen op de kleinere zaken. Deelnemer in de onderneming kan elk worden, die minstens een aandeel groot 100, binnen een bepaalden ter mijn voldoet. Aanvankelijk worden 1000 aandeelen a 100 uitgegeven. Er is een huis gekocht voor f 300,000, daarvoor is nu reeds f 50,000 gestort, rest met 20 jaar hypotheek. Dit huis wordt in overeenstemming met de be hoeften van 't vak ingericht, en wel voigender wijze Rechts van den hoofdingang komt men in een ruime zeer elegant inge richte wachtkamer, op den achtergrond bevindt zich een automaten-buffet en kleedkamer. In deze wachtkamer liggen de dagbladen. Klanten welke eventueel zouden moe ten wachten, vinden hier genoegz aam verstrooiing en kunnen desnoods zich verfrisschen, koffie drinken, enz. Onmiddellijk achter deze wachtkamer sluit zich aan de eigenlijke „heeren salon» welke in grootte en pracht door kring. Zij schrikte van de heftigheid harer dochter, maakte hare handen los en zeide op zacht verwijtenden toon „Maar, Doortje, wees toch verstandig. Hoe kunt gij dan den heer Armsberger leeren kennen, als hij niet hier komt.» „Ik wil hem in 't geheel niet leeren kennen!" riep het meisje uit, „wat moet ik met zoo'n ouden man „Maar wij zijn dien heer dan toch grooten dank verschuldigd, mijn kind. En wat zijne jaren betreft, moest gjj blij zijn, een man te krijgen van geposeorden leeitijd, die zijne zaken zelf in goede orde weet te houden, en niet een losbol, die u hoopen verdriet zou kunr.en be rokkenen. En denk eens aan," ging zij vertroostend voort, „wat klinkt dat mooide vrouw van een advocaatDe oude geslachten van de vrije rijkssteden vormen een soort adel, zegt vader, wees dus verstandig, Doortje, en hou op met weenen. Bedenk eens, dat gij misschien gauw de bruid zijt",voegde zij er lachende bij„al uwe vriendinnen zullen u be- geen enkele wordt overtroffen. Bij de inrichting dezer salon is bijzonder gelet op 't gemak der klanten, doch ook niet minder op 't gemak van hen welke moeten bedienen. In de salon vindt men niet minder dan 25 toiletten en even zooveel stoelen, zoodat op gegeven oogenblikken 25 heeren kunnen plaats nemen. Voorts is alles aan elk toilet er op berekend, dat ue coiffeur zich niet van zijn plaats behoeft te verwijderen, wan neer hij een heer bedient. Links van de hoi fdingang bevindt zich de parfumei kei waar ook een ruime keuze van K eren artikelen als hoeden, dassen, stokken, parapluies, enz. enz. aanwezig is. De tuin achter de heerensalon is ge heel met glas overdekt en hier bevinden zich een 25 tal modern ingerichte bad kamertjes, welke van 's morgens 7 uur tot 's avonds 8 uur ten dienste der klan ten zijn. Op de eerste verdieping is een rijk ingerichte damessalon, een salon voor hand- en nagel verpleging, een atelier en salo-i voor' 't vervaardigen en verkoopen van haarw'erken, en een verhuurinrich- ting van pruiken en tooueelcostumes. In de kelders komt de centraal ver warming om 't geheele gebouw gedu rende den winter te verwarmen, een stoommachine voor het warmwater ver bruik in de badkamers, en ten slotte is hier de plaats voor 't haarwasschen, (t. w. haar dat verwerkt moet worden). Op de tweede verdieping bevinden zich droogkamers voor de waseh, mangel kamer en bewaarplaats en eindelijk een huis restauratie ten dienst» van 't ar beidende personeel. Natuurlijk is 't geheele gebouw elec- trisch verlicht. De inwendige inrichting van alle af- deelingen te beschrijven, zoude te veel tyti in beslag nemen, trouwens kan inen zonder dat, als vaststaand aaannemen, dat alles in den ruimsten zin van 't woord, naar de eiachen des tijds is in gericht. Van de grootte van de zaak kry'gt men eeuig begrip, wanneer 'k U mede deel dat er zullen arbeiden in 't geheel 70 personen en wel 1 directeur, 2 beambten, i chef voor de hoeren-salon, 25 salonniers, 3 leer lingen, 5 winkelbedienden. 6 posticheurs, 6 dameskappers, 3 dameskapsters, 6 haarververs, 1 chef voor den verkoop, 2 badknechts, 2 badhelpsters, 3 dames voor de hand- en nagel verpleging, 1 machinist, 1 stoker, 1 portier. Reeds zijn er nu een tiental groote zaken welke in de onmiddeltjke nabij heid der inrichting liggen, door de ven nootschap opgekocht, de patroons er van gaan nu arbeiden in de nieuwe zaak. Voorlooping is het minste salaris vastgesteld op f75 per maand vooreen salonnier of haarwerker. Men verlieze niet uit 't oog dat de inkomsten door den grooten parfumerie- handel, den winkel van heerenartikelen, den omzet in postiche-arbeid enz. enz. ernorm voel beter kunnen zijn dan in de kleinere zaken. Geloof niet dat dia zaken, in den omtrek gelegen zullen worden geruineerd, neen, deze zullen opgaan in de eene groote en 'k meen 't reeds de vorige keer te hebben gezegd dat in den allereersten tijd een tiental zaken zullen worden opgekocht, en de eigenaars, deelhebbers en arbei ders worden. Na winstdeeling wordt het resteerend kapitaal tot een pensioenfonds gefor meerd en aangezien de deelhebbers-ar beiders procentsgewijze verplicht zijn in dit fonds te storten, is het zeer verklaar baar dat de oude deelhebberarbeider wordt gepensioneerd, en wordt op deze wijze de materieele positie der deelheb bers in toereikende mate verzekerd, wat bij de tegenwoordige geïsoleerde wijze van bedrijf van den alleen staanden vakgenoot niet het geval is. Dan valt het voordeel van gemeenschappelijken arbeid nog meer in 't oog, wanneey wy i^.-^"^QjJSEC2aaiaukJaf.iiii>wbiii iii'n»»nn i ■■■■in m aawwi» nijden. En ga nu naar de kinderen hoor, wat maken zij een leven Ik moet nog naar boven, aan de wasch." „Och, moeder!" De bedrijvige vrouw was echter al weg. Als om hulp vragend sloeg Doortje nu de oogen op tot de portretten in olieverf harer grootouders, die aan den muur hingen, maar deze zagen strak en koel uit de bruine lijsten op haar neder en schenen van dezelfde meening te zijn als hare ouders. „Grootmoeder, och lieve grootmoeder!" fluisterde het meisje. En werkelijk ging daar de deur open, en verscheen grootmoeder, wie naar be- hooren door den postmeester mededeeling was gedaan van de zaak. Zij begreep al dadelijk hoe het er mee stond, toen zij den klagenden toon van Doortje's sterü hoorde en haar beweend gelaac zag. Zij nam op de harde sofa plaats, trok Doortje tot zich en zeide kalm „Ik weet alles, kindlief, alleen waarom gij nu schreit, weet ik niet." „Maar als ik dan dien stijven, loelijken, I eerst eens de velschillende wijzen, waarop 't bedrijf wordt uitgeoefend nagaan. In de inrichting wordt de 8 urige werkdag onmiddellijk ingevoerd, heeft iedere arbeider een bestemd quantum- werk te leveren, zonder verdere verant woording voor den gang der zaak. De arbeidstijd is volgender wijze geregeld. De salonniers werken in twee groepen. De eerste groep werkt van 7 uur 's morgens tot 3 uur 's namiddags, de andere van 3 tot 11 uur 's avonds. Hier wordt dus rekening gehouden met grootsteedsche behoeften en zal de zaak tot 11 uur open zijn. Alleen des Zaterdags moeten van af 6 uur namiddags en op Zondag tot 2 uur 's middags de gezamenlijke groepen aan den arbeid z(jn. Voor de dames-kappers en kapsters is de tijd vastgesteld van 7 uur tot 2 uur en van 2 tot 's avonds 9 uur. De haarwerkers werken van 8-12 en 2-6 uur en evenzoo is voor alle overigen de arbeidstyd op 8 uren vast gesteld. In de zomermaanden van Mei tot en met September, wanneer veel klanten op reis zullen zijn, krijgt elk der ar beiders een maand verlof, met behoud van tractement. Een verdere schede voorwaarts van deze gemeenschappelijke bedrijfswijze ligt ook nog hierin dat de onderdeelen van 't vak gespecialiseerd worden en wel met 't oog op bijzondere bekwaam heid. De heerenkapper zal zich alleen met heerenkappen, de dameskapper alleen met dameskappen, de haarwerker alleen met zijn haararbeid bemoeien. Zoo steeds ieder bij zijn tak van arbeid latende, ligt daarin tevens de waarborg, dat een ieder dan ook in zijn werk een speciali teit zal worden En bij goede beschou wing is dat waarlijk niet overbodig. Ten opzichte van hot leerlingwezen heeft men ook een stelling ingenomen, die heel wat beter is dan de tegenwoor dige toestanden. Er worden met 't oog op flinke op volgers een beperkt aantal leerlingen aangenomen. Deze moeten een goed onderwijs hebben genoten. Hebben zij een voldoend examen afgelegd bij 't beëindigen van hun leertijd, dan gaan ze voor rekening van de vennootschap naar het buitenland om zich verder te be kwamen. Verdacht van verduistering van hem toevertrouwde gelden en het ont vreemden van postzegels van brieven, is de postbode W., van Schoneveld, gearresteerd. Ta Gernert is een kuiperij met de machines en een groote hoeveelheid hout afgebrand. Men denkt dat de dader» een ontslagen knecht is, die uit wraak brand stichtte. Te Assendelft is een boerderij met bijna den geheelen inboedel en inventaris verbrand. De brandspuiten kwamen tengevolge van de kermisdrukte, toen de brand niet meer gebluscht kon worden. Te 's Hertogenbosch is een winkel in kramerijen en kinderspeelgoed tot den grond afgebrand. Niets kon gered wor den. Gelukkig is alles verzekerd. Uit het Drentsche kanaal is een rondreizende koopman, die reeds eenige dagen vermist werd, opgehaald. De Zuid-Afrikaansche deputatie heeft de openbare samenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, belegd om den verjaardag van president Kruger te herdenken, niet bijgewoond op grond van de omstandigheden waarin de repu blieken verkeeren. Bij de bijeenkomst in de kerk her dacht professor Mansvelt,superintendant van het onderwijs te Pretoria, Kruger als een oprecht vroom man en als een man die in de onderwijstoestanden zijns lands een helderen blik bezit en als hij van het nut van een voorstel op het gebied van onderwijs overtuigd was, de ouden heer moet trouwen, grootmoeder riep Doortje verwijtend uit. „Heeft bij u dan al ten huwelijk gevraagd 1" „Dat nog niet maar „Nu wacht dan met uwe tranen tot hij zulks gedaan heeft. En hoe weet gij eigenlijk, dat hij ieelijk en stijf is „Ja, dat denk ik toch. Htj zal het ook zeker wel zijn." „Zoo nu, ik stel mij hem heel anders voor, vriendelijk en verstandig en godvruchtig, zoo ongeveer als uw groot vader was, toen hij aanzoek om mij deed." „Maar die was toch geen acht en vijftig jaar." „Neen, maar acht en veertig en ik zestien. Ilij was ook weduwnaar en had zelfs twee kinderen uit z(ju eerste huwe lijk. Doortje, ging grootmoeder voort, „ik wil u eens eene vraag doen, die gij mij eerlijk moet beantwoorden Als gij niet in de reiskoets had gezeten, zoudt gij dan nu ook om dezen meneer Arms- gevoeligheid zyner landgenooten,dfe0., punt zeer verouderde gevoelens baziq niet ontzag, zelfs ten koste van verlies van een deel zijner popui^f Eenvroolijke advert», tie. Wordt gevraagd een juffrouw t!, gezelschap, die genoeg piano speien 7 om muziek te maken voor mijnhtt,1 zoo weinig schoon is dat ze movro i niet jaloersch maakt. Een verbleekte Slf Chamberlain gaat te ver, zijn hefe' taal verschrikt zelfs zijn vrienden j Times heeft zich zelfs verplicht geiv' den vreemdeling te verzekeren da; 'l niets te vreozen heeft van het despotism* van Chamberlain zelf. De Daily y, acht dat hij zich te buiten ging t0.. hij aan de kiezers van Heywood tele- grafeerde; „Elke voor het gouvernemttI verloren zetel is een aan de Boatt verkochte zetel." „Met zulk een taal," zegt het blad „kan men zich afvragen welke taal staatsman zou bezigen als hy zich ii een positie bevond, nog moeilijker dat die hy thans inneemt." „Zyn redevoering te Leicester, waarij hy Frankrijk bedreigde, is een nieu» voorbeeld geweest van die gekruid, hartstochtelijke taal, die meer in rookkamer op hare plaats is dan op jé tribune. De „Speciator" verontschuldigt Chamberlain door hem voor te stellen als iemand die do wereldsche zaken ni„t kent en onschuldig is als eeri kind, en houdt daarna een sermoen over zede- bederf. Dat Chamberlain te onschuldig is voos deze bedorven wereld, is werkelijk aardig gevonden. Niemand die er aan twijfelen durft. Aan de pers en de publieke opinie gaan dus eindelijk de oogen opeu. Zij zien nu in dat Chamberlain een gevaar is voor Engeland. Het heeft tjjd gekost om ze tot die ontdekking te brengen, maar ze zijn er dan toch toe gekomen. Koningin Victoria's hof telt meet dan 1000 bedienden. President Loubet heeft niet een millioen maar slechts 150 duizend fis. van mevrouw Perret geërfd. Hy zal ook die mindere som wel niet versmaden. Een exprestrein uit Beigie, is aan het station te Valenciennes tegen een goederenwagen aangeloopen. Een twaalf tal passagiers werden licht gekwetst. Een dame, de vrouw van een aannemer te Valenciennes, is erg gekwetst. Het on geluk is te wijten aan een dronken machinist van den exprestrein. De catacomben t,e Rome hebben een uitgestrektheid van 580 mijlen, en het getal dooden, die er in begraven zijn, wordt op 6.000.000 tot 15.000.000 geschat. Koning Oscar van Zweden heeft zijn leven verzekerd en moet eenjaar- lijksche premie van meer dan 2000 pond sterling betalen. Hij was den 21sten Januari 71 jaar oud. Uit de Brusselsche Gazette: De Westminster Gazette deelt ons mede dat de jonge Koningin Wilhelmina zelve de maatregelen heeft genomen voor de veilige reis van president Kruger en dat zij zelve heeft geregeld de honneurs, die zullen worden bewezen aan het hoofd van een vrijen staat. Deze Koningin heeft méér moed dan de souvereinen van de grootste staten. Een Amerikaan, mr. Rich. Crocker, heeft voor niet minder dan 22.500 gil de twee mooiste Engelsche bulldoggen aangekocht. De eene Kampioen Rodney- stone voor 12.500, de andere Bromley Crip voor 10.000 gld. berger weenen Doortje boog het hoofd nedereen diepe blos trok over haar gelaat. „Groot moeder", stamelde zij. „Zeg de waarheid, kind." „Weenen niet", fluisterde Doortje, „maar hem trouwen ook niet, groot moeder", voegde zij er vastberaden bij- |Nu, wat dit laatste betreft, zoover is het nog niet, en wat het eerste aan gaat, zoo moogt gij aan zulk een toe vallige ontmoeting niet zooveel gewicht hechten, dat gij er eene beslissing voor uw gansche leven van laat afhangen. Gy zoudt het in andere meisjes afkeu ren, die, als zij van zuidelijke vruchten en heerlijke druiven gedroomd hadden, ook niet anders dan zulke vruchten wilden hebben, en de goede peren ver achten, die hare ouders haar opdischten. Bedenk, mijn kind, dat uwe geheele ontmoeting met dien jongen heer zulk een droom is, en veracht de werkelijk heid niet, al ziet die er ook anders uit dan uw droom." Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2