Is ie woeste Bergkloof. 38e Ja&jrg*ng. 1000. Maandag 8 October fljite Courant Moort een tjpe&sel. ?iUWLLIT©N. Onze Staatsbegroting. No. 237. mmmm. Gemeentebestuur. ÏIISSJBSSei® COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regela 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cüché's worden naar plaatsruimte berekend. VeraekQnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Adrertentlën op zeer voordeellge voorwaarden. Eerste kennisgeving voor de loting va,n de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Ylisaingen gelet op artikel 28 en volgende der Militiewet brengen ter kennis van belanghebben den dat de loting der in dit jaar voor de .Militie ingeschrevenen in deze gemeente al plaats hebben ten Raadhuize op Dinsdag den 80 October 1900 des voor- middags te 10 ure dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden in gediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift op ongezegeld papier, ondertee kend door hem die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebracht tegen bewijs van ontvang dat op de navolgende dagen, telkens des vóormiddags van 10 tot 1 ure, ten Raadhuize zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienat, of op grond te zijn eenige vettige zoon, bedoeld in de 2e en 3e zinsnede van art. 53 van bovenbedoelde wet, ais VOOR BROEDERDIENST op Maandag den 5 November 1900 voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met G op Dinsdag den 6 November 1900, idem als voren met de letters H tot en met R; op Woensdag den 7 November 1900, idem als voren met de letters S tot en met Z. VOOR EENIGE ZOON op Donderdag den 8 November 1900 dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd ten fiaadbuize zullen moeten verschijnen vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen, ter wijl op broederdienst reclameerenden allen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van ben zeiven en van de nog in leven zijnde broeders, benevens bet paspoort of ander bewijs van ont- of een uittreksel uit bet stamboek, e' een bewijs van werkelijken dienst Naar C. WALDEK. 2). Het pad werd gevaarlijker. Ternau wernood kon de zwakke vrouw zich nog ^doende steunen op den sterken, lang zaam voortschrijdenden man. Hij werd 'piettender. Zij waren met hun beiden ®eel alleen in deze woeste, wilde natuur. Hij moest reeds meer op zijn !'°b steunen en het voortschrijden ging s' Moeilijker. Oorverdoovend brulde het *a'er beneden hen. Langzaam en steu- gingen zij verder. Hoe lang het zouden zij niet hebben kunnen f. Het kon tien minuten, maar een half uur zijn. Een uitglijden, ,tn mistred, een ongelukkig toeval, en wd dood was zeker. Wie hier viel, was ""Moos verloren. man werd zich daarvan bewust eene vreemde opgewondenheid deed van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE De Secretaris, WITTE VEEN. II. (Slot.) Tot de staatsbegrooting behoort ook de zoogenaamde wet op de middelen. Het behoeft geen betoog, dat men ook de middelen of inkomsten slechts kan ramen of begrooten. In den regel wordt zóó geraamd, dat de werkelijke opbrengst niet tegenvalt. Blijkt het nu, dat er bijzondere uitgaven te verwachten zijn, dan moeten daar vermoedelijke inkom sten tegenover gesteld worden, moet men, met andere woorden, op versterking der middelen bedacht zijn. Thans zijn er uitgaven te wachten, veroorzaakt door de aanstaande invoering der wet op den leerplicht, en daarom is reeds eene wet aangeboden tot verhooging der invoer rechten van verschillende buitenlandsche waren. Die middelenwet geeft overigens al ben vrij treurig staaltje van de inrichting der huishouding van den Staat. De totale raming is ruim honderd negen en veertig millioen, een respectabel cijfer, dat toch niet voldoende is om de uit gaven geheel te dekken. Bijna 7s van het totale bedrag wordt opgebracht van accijns, dat wil zeggen belasting op artikelen van verbruik. Nog altijd bestaat de belasting op het geslacht, die niet minder dan drie en een half millioen in de schatkist doet vloeien, een bedrag dat voor het tegenwoordige zeer zeker niet kan worden gemist, noch door een ander vervangen. Onder- tusschen drukt zij op een der belang rijkste voedingsmiddelen, dat daardoor onthouden wordt aan hen die er het meest behoefte aan hebben. Verweg de belangrijkste post op de middelenwet is de accijns op gedistil leerd, die zes en twintig millioen op brengt. Het behoeft wel geen betoog, dat deze accijns niet kan worden afge schaft of verminderd. Integendeel, ver- hoogiDg van deze belasting zou eigenlijk moeten plaats hebben tot de opbrengst ging verminderen. Intusschen streeft zijn hart sneller kloppen. Daarbij stond zij hem weer voor oogen, die vrouw met hare blanke armen, haar lachenden mond, hare weelderige vormen. Als hij Zij deed hem pijn, die gedachte, en hij wierp die verre van zich. Maar een oogenblik later kwam zij weder. Als hij Het woelde in zijn binnenste even onstuimig als rondom hem. Zijne oogen stonden strak. Als hij thans eene plotselinge be weging maakte alleen maar wat sneller voortliep dan moest zij vallen Dan was bij vrij. Vrij als de huivering wekkende, schoone natuur rondom hem, vrij als de wilde beek, die donderend haar weg naar beneden vervolgde, vrij voor die andere. Het flikkerde hem voor de oogen, toen hij voor een oogenblik zich in deze gedachte verdiepte hij greep met zijDe hand naar de rots, als om steun te zoeken. Weg, weg van hier, klonk eene stemme in hem, weg weg van deze vreese lijke plaats Neen, neen, nu of nooit, zei eene andere stem, gij doet haar immers niets slechts een mistred slechts men, door herziening van de zoogenaam de drankwet naar vermindering van opbrengst. Van een zuiver financieel standpunt zou men kunnen zeggen, dat juist verhooging van opbrengst het streven moet zyn en dit is werkelijk het gevalmaar vermindering van den accijns op gedistilleerd doet de andere middelen ruimer vloeien. Minder drank- verbruik beteekent toeneming van arbeidskracht, verhooging van het peil der algemeene weivaartde conclusie ligt voor de hand. Afkeurenswaardig zijn ook de belas tingen op azjjn en zout. Zulke belas tingen op gewone artikelen van dagelijk- sche behoefte zijn nooit gewenscht.Ookdie op het bier is minder gewenscht, omdat bier een veel onschuldiger genotmiddel is dan gedistilleerd en als het ware tegen dit laatste concurreert. Zoolang intusschen de huishouding van den Staat op den tegenwoordigen voet blijft ingericht, blijft het afschaffen van de meest bedenkelijke accijnzen een onbereikbaar ideaal. Werkelijk bezuinigd kan er slechts worden op de uitgaven voor leger en vlootindien namelijk in beginsel be sloten werd beiden te handhaven ais noodzakelijke instelling tot behoud van de binnenlandsche rust en de veiligheid in onze bezittingen. Wg gaan echter, het is onzen lezers bejiend, juist den tegenovergestelden kant uit en bereiden eene legerhervorming voor, die duidelijk heen wijst naar een streven om degrootere mogendheden ook in deze na te volgen. Op de begrooting van marine vinden wij vier millioen voor de voltooiing van nieuwe oorlogschepen. Een pantserschip en drie torpedobooten moeten worden afgewerkt, nog twee andere pantser schepen zijn in aanbouw, behalve een kleiner voor de binnenlandsche verdedi ging. Zoo langzamerhand krijgen we een aardige moderne oorlogsvloot. En dan te weten dat in een werkelijken oorlog tegen een machtigen vijand, al die kostbare scheepjes in een oogenblik kunnen worden vernietigd. Spanje heeft het immers op afdoende wijze geleerd De uitgaven, benoodigd voor de vol tooiing van het vestingstelsel, zijn niet hooger geraamd dan het vorig jaar. Jammer dat voor aanschaffing van nieuwe geweren nu weer zooveel geld noodig is. Ook voor aanschaffing van geschut staat weder honderd tien duizend gulden op de oorlogsbegrooting. een kleine mistred Vreeselijk woelden de wateren en lokte de diepe afgrond Zijn hart bonsde, zijn hooid deed hem pijn, zijn blik dwaalde vol vertwijfeling naar boven naar de steile rotsen. Een dorre struik was hoog boven hem uit een rotsspleet gegroeid en trok voor een oogenblik zijn oog. Een vreemd ge voel maakte zich van hem meester die dorre struik met zijne kale takken stond daar zoo zeker op die vreeselijke hoogte, en even dor en koud als hij daar boven thans stond, zou bij er ook staan, als het ongehoorde feit geschied was zoo woelden de gedachten dol dooreen in de hersenen van den man in deze vreeselijke oogenblikken. Eensklaps wendde hij zich om als moest hij zijn slachtoffer nog eenmaal zien vóór hij het vernietigde Toen troffen hem hare oogen, hare zachte, stille oogen, waarin zulk een innig ver trouwen, zulk eene roerende lieide lag en die hem vriendelijk dankten voor zijne zorgvuldigheid, voor zijne bezorgd heid Haar teer gelaat was door de in spanning licht gekleurd en zij lachte hem toe. Geen spoor van angst of vreeze stond op dit liefelijk gelaat te lezen, slechts eene diepe, heilige liefde. De verbetering der kazerneering te Middelburg wordtin 1901 voltooid, waar voor nog 21800 noodig is, terwijl een post is uitgetrokken voor de verbetering der militaire oefeningsterreinen te Mid delburg en te Vlissingen. Een van de voornaamste jaailyksche Staatsuitgaven is de rente der Staats schuld, Het is waarlijk geen kleinigheid wanneer dertig millioen rente aan be lastingen moet worden opgebracht, en toch is dat het geval. Jaarlijks wordt iets op de schuld afgedaan, maar op den duur geheel buiten nieuwe leeningen te blijven, zal wel onmogelijk wezen. Trouwens, wanneer het geld uitsluitend geleend wordt voor ondernemingen welke de algemeene welvaart kunnen verhoogen, dan wordt daardoor van zelf ook de draagkracht van het volk ver hoogd. Leeningen voor leger en vloot en dergelijke zaken daarentegen, hebben steeds een tegenovergestelde uitwerking. Nederland zou zonder eenigen twijfel in staat zijn om zich, door afstand van een gedeelte van het koloniaal bezit, van zijne schuld te ontdoen. Het denk beeld is volstrekt niet verwerpelijk wan neer men bedenkt dat ons koloniaal bezit zooveel van onze militaire krachten vordert en aan een behoorlijke exploitatie van die schier onmetelijke landen niet kan worden gedacht. Zelfbeperking zou misschien hier wel het toppunt van staatsmanswijsheid zijn belangrijke vermindering van lasten, dus ook renten en inkrimping der kosten van bestuur en beheer, zouden er de onmiddellijke, heilzame gevolgen van zijn. Bij iedere Staatsbegrooting deelt de Minister van financiën ook iets mede omtrent de zoogenaamdeuiofferade schuld, in tegenstelling van de vaste Staatsschuld. Die vlottende schuld dient om het evenwicht in de begrooting te brengen. Zooals wij opmerkten, ontbreekt er steeds een zekere som aan de inkomsten, om de begrooting sluitend te maken. In dit tekort voorziet men dan door de uitgifte van schatkistbiljetten en schatkistpro messen. Er wordt jaarlijks beslist tot welk bedrag daarvan mag worden uit gegeven. Het zijn tijdelijke schuldbeken tenissen, die de regeering uitgeeft, en die van de muntbiljetten vooral hierin onderscheiden zijn, dat zij als gewone schuld rente geven aan den houder. Eensklaps kwam hij tot bezinning. De vreeselijke spanning, die hem zoo gruwe lijk had bevangen, week. Het warme bloed drong weer in zijne vale wangen en eene plotselinge wonderbare afmatting beving hem en deed hem goed. Hare oogen hadden haar gered en hem. Langzaam, maar kalm, ging het nu voorwaarts. Hij had zich gaarne omge wend en haar opgenomen, haar in zijne armen en aan zijn hart den verderen weg door de woeste kloof gedragen. Maar de weg was zoo glibberig, dat hij gevaar liep met den dierbaren last te vallen. En nu waren zij de kloof ten einde en stonden zij weer op veiligen bodem. Hoe goed deed het hun. Hij stond voor haar en zag haar aan met vochtige, glanzende oogen. Hij hief haar op en staarde weder in haar lachend gelaat. Hij waagde het niet haar te kussen, maar blozend kuste zij hem op den mond. Hoe goed deed hem zulks. Hij had zeker maar zoo vreeselijk gedroomd. Maar neen, neen, daar het woelen en bruisen in de verte, de vreeselijke weg, de verschrikkelijke gedachten, alles was werkelijkheid geweest o God, Vredsconferentie- De minister van buit. zaken heeft aan de Kamer overgelegd een afschrift van drie ter Vredesconferentie onderteekende verklaringen, die aldus luiden. lo. De verklaring houdende het verbod, voor een tijdperk van vijf jaar, om uit ballons oi op andere dergelijke nieuwe wijzen, projectielen en ontplofbare stoffen te werpen 2o. De verklaring houdende het verbod tot het bezigen van projectielen, welke uitsluitend strekken tot het verspreiden van verstikkende of vergiftige gassen 3o. De verklaring houdende het verbod tot het bezigen van kogels, die in het menschelijk lichaam gemakkelijk zich uitzetten of plat worden, zooals kogels met harden mantel, waarvan de mantel de kern niet geheel dekt, of van insny- voorzien is. De minister is natuurlijk verplicht de Kamer met deze humane verklaringen in kennis te stellen, maar beter ware het misschien het onaangename aanden ken dat zekere mogendheid den spot gedreven heeft met de besluiten van dit zoo achtbaar lichaam, niet te verleven digen. Marinebagrooting. Het eindcijfer dezer begrooting voor 1901 is ruim 3 ton hooger dan het toegestane en opnieuw aangevraagde bedrag voor 1900. De hooge raming ontstaat voornamelijk door de nog voortdurende stijging der prijzen van materieel en steenkolen en de ook steeds stijgende kosten voor onderhoud van het moderne materiaal. Tbans is weer een totale som van 4,200,000 voor aanbouw, tuigen en nieuwe schepen aangevraagd,even als ten vorige jare. Voor den aanbouw van het kleine pantserschip voor binnenlandsche verdediging wordt ƒ375,000 op deze begrooting als tweede termijn aange vraagd. Voorts zal een wijziging in de traktementen der zeeofficieren eenige uitgaven vorderen. De nieuwe regeling hieromtrent gaat van de volgende be ginselen uit; de bezoldiging van eiken rang te doen stijgen, in verband met de anciënniteit in dien rang bereikt; de bezoldiging in eenigen rang toegekend, hij was harer niet meer waardig Doch neen. Hij was harer niet meer onwaardig, want hij was nu een ander mensch geworden Hij had weer geleerd haar lief te hebben, en zijne hatelijke hartstocht was dood. In de woeste kloof was hij hem afgestorven. Hij liefkoosde en kuste zijne vrouw en liet haar niet los. Hij sloot met kussen den mond, vóór zij hem iets kon vragen, waarop hij nooit een waar ant woord zou hebben durven geven. Ein delijk echter had zij zich toch los gewerkt en toen vroeg zij zacht„Wat hebt gij toch, Robert Hij bukte zich en zag haar lang en ernstig in de oogen. Daarop begon hij te lachen, en den arm om haar slaande en haar in bet heldere licht met zich voerend, zeide hij zacht en met eene bevende stem „U heb ik, u, mijne eenige geliefde, u en uwe schoone, heerlijke liefde En achter hen lag de duistere, woeste kloof met haar woelen en bruisen vóór hen was alles overgoten met het gouden licht der eeuwige zon. EINDE.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1