Gemengd Nieuws. 1%. Te Retranchement ia een 15-jarige boerenknecht door een met auikerbieten beladen wagen overreden en aan de ge volgen daarvan oveileden. De heer A. Vreugdenhill, opzichter bij den Rijkawaterataac te Breskens, wordt, naar wij vernemen, den 1 November naar Maaaaluis overgeplaatst. Kerk- en Sclioolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waal wijk da. J. Schultz, te Aardenburg. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Mon nikendam dr. L. Schutte, te Groede. De heer da. G. W. A. de Veer predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Middelburg, hoopt den 9 October zyn 80-jarig ambtejubileum te herdenken, Tot onderwijzeres te Drial (ge meente Heteren) ia benoemd mej. E. M. van Houte, te Middelburg. Verknopingen en Aanbestedingen- Bij onderhandache aanbesteding voor den bouw van 2 woonhuizen aan de Saiazynstraat alhier door den Bouwkun dige P. Houthuiaen voor rekening van den heer J. P. van Krieken, was minste inschrijver de heer J. Wairen, aan nemer alhier. Men meldt uit Amsterdam. Ter zake van medeplichtigheid aan moedwillige brandstichting in het houten hulplokaal op de Nassaukade, is gehoord een 9jarige knaap, die verklaarde, met 3 jongens op het dak te zijn geklommen. Om dit in brand te steken, hadden zij in spiritus gedrenkte lappen en papieren gebruikt. In de Prins-Willemstraat te Seheveningen werd een man van tachtig jaar door eenige baldadige jongens om ver geloopen. Hij brak het heupbeen. Na de Rotterdamsche werkstaking. De rechtbank te Rotterdam heeft eon bootwerker, die tijdens de werkstaking een anderen boot werker mishandeld had, omdat deze tijdens de werkstaking aldaar aan de Holland-Amerikalijn had gewerkt, tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis veroordeeld. Eergisterenavond sprong een dame, zenuwlijderes, uit een raam op de tweede verdieping van een villa aan den Bad huisweg te Seheveningen. Op last van dr. De Niet, die de eerste hulp verleende, werd de juffrouw naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, waar zij eenige uren na aankomst is overleden. Te Leiden heerscht nog een zeer rumoerige geest over het streng toe passen der verordeningen op het wiel- rijden en het besluit door den gemeen teraad genomen tot oprichting van een abattoir. Herhaaldelijk is de politie moe ten optreden om de woelige menigte uiteen te drijven. Zij deed dit met sabel en gummistok, waardoor verscheidene personen min of meer ernstige wonden bekwamen. Het zijn nu echter niet alleen de fietsers die standjes maken, maar ook da fabrieksarbeiders, die zoo talrijk te Leiden zijn. De burgemeester vooral moet het ontgelden. Het fraaie lied „Hop, hop, hop hop, hop, hop Hang den burgemeester opdoet veel dienst. volle stem van het meisje. De jonge heeren zwierven er vlijtig omheen, doch de moeder hield goede wacht en mijn man zei tot de licht zinnige jongelui, dat hij geen de minste gekheid zou dulden. Het meisje keek ook niet naar hen om, het bleef stil, schuw en weinig spraakzaam ik her inner mij niet, haar ooit veel gehoord te hebben. Alleen hare oogen en ook hare liederen spraken van een onbekend verlangen, evenals btj Mignon. Voor de ramen van het huisje ver zamelde zich somwijlen publiek, onze dienstboden, de kinderenhet praatje verbreide zich ook naar het landgoed en van daar kwamen allerlei muzieklief hebbers. En zoo zaten op een avond moeder en dochter op de bank voor het huiqje en musiceerden ijveriger dan ooit voor eene aandachtige schaar toehoor ders, die zich rondom haar onder de eiken hadden verzameld. De tonen drongen ook tot onze eet kamer door en deden ons luisteren. Ja, Het klachtenboe k. Naar men verneemt worden in het vervolg de klachten door reizigers op de lijnen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ingeschreven in het daarvoor bestemde klachtenboek op de stations, niet alleen door de afdeeling exploitatie afgedaan, zooals tot heden het geval schijnt te zijn geweest, maar moeten deze ook ter keunis gebracht worden van den directeur-generaal, die in hoogste ressoit beslist. In het belang van het reizende publiek, dat thans meer verzekerd zal zijn, dat aan zijne klachten de gewenschte aandacht wordt geschonken, is deze maatregel van den onlangs in functie getreden directeur- generaal, mr. J. P. Sprenger van Eyk, zeer toe te juichen. Te Amsterdam is opgericht eene naamlooze vennootschap van barbiers, kappers en coiffeurs, beoogende de vestiging van een groote onderneming op het Rembrandplein. Het bedrijfs kapitaal wordt begroot op t 300,000 waarvan f 50,000 geplaatst zijn. Voor dat doeleinde heeft men vyf huizen, gelegen naast het café de Kroon aangekocht, waar de inrichting na verloop van niet te langen tijd verrijzen zal. Het gebouw zal concurreeren met de grootste buiterilandsche inrichtingen van dien aard en behalve de salons voor de bewerking, ook bevatten een badinrich ting, restaurant, bibliotheek, magazijn, voor verhuring van tooneel- opera- en balcostuums etc. Aan de onderneming wordt voorts verbonden een personeel van 70 man, waaronder een machinist, voor de electrische verlichting en lifts, een concierge, badknechts en bedienden. Men schrijft uit Terborg aan de „Zuth. Ct.", dat daar met zekerheid wordt verteld, dat aau president Kruger een der kasteelen Wisch of Schuylen- burch tot woonplaats is aangeboden, daar hij te kennen hzd gegeven, voor- loopig in Gelderland te willen gaan wonen, Men zegt, zoo meldt het „Vad", dat dr. Hofstede de Groot, die eenigen tyd te Kopenhagen vertoefde en van daar uitstapjes deed in zuidelijk Zweden, twee echte Rembrandts ontdekte. Heden viert de Nestor onzer Neder- landsche toonkunstenaren,Gustav Adolph Heinze, zijn 80en verjaardag. Zeldzaam. De R. K. priesters P. en H. van der Boom, tweelingbroeders, hebben te Valkenburg hot öOjarig ge denkfeest van hunne priesterwijding herdacht. Het plan bestaat te Prinsenhage bij Breda een groote jam-fabriek op te richten met een maatschappelijk kapitaal van een millioen gulden. Directeur en ondernemer is de heer F. J. Baesjou, te Tiel. Aan de Temps is Vrijdag uit den Haag geseind „dat er zeer levendige nota's zijn gewisseld tusschen de Ne- derlandsche en de Britsche regeeringen wegens de komst van president Kruger naar Europa op de Gelderland. De Engelschen zouden „getracht hebben ons bang te maken, maar het ministerie in den Haag heeft geweigerd rekening te houden met de protesten uit Londen." Onze Koningin, werd verder geseind, „zal, zonder zich te storen aan de proclamatie van lord Roberts, waarbij Transvaal is ingelijfd, den president ontvangen met alle eerbewijzen die aan het hoofd van een staat toekomen. De openbare meening hier te lande keurt eenparig deze houding goed; maar in welingelichte kringen gelooft men dat, alvorens dit besluit genomen is, men zich verzekerd heeft van hetgeen sommige groote mogendheden er over denken." zelfs onze gast, de heer Mehrboom, werd aandachtig, vergat voor een oogenblik den karper op zijn bord en vroeg: „Wel, wel! Wie zingt daar zoo smeltend?" „Het meisje uit het rupsenhuisje," antwoordde mijn man. „Wie, wat?1 En nu vertelden wij hem bont door een, hoe het met de muzikanten daar ginds stond, en dat de kleine LinaVol- kerling een zeer mooi, aantrekkelijk meisje was. „Dan moeten wij toch eens gaan zien," zeide onze gast, een goede veei tiger, en at verder, doch, naar het mij toescheen, wat verstrooid. Nog eenmaal bediende hij zich van zijn lievelingsvisch, maar at zonder de gewone opmerkzaamheid. Toen de lieve stem weder tot ons doordrong, legde hij de vork neer en was niet te bewegen iets meer te nemen, zoo aandachtig luisterde hij eok het dessert was hem onverschillig hij wilde naar buiten. Nu, wjj deden zijn zin, want buiten „De correspondent die dit alles geseind heeft, weet meer dan iemand anders hier te lande. Ook meer dan minister de Beaufort, die in de Eerste Kamer heeft verklaard, dat na zijne kennisgeving te Londen, daar is geantwoord, dat de Britsche regeering niet voornemens is zich te mengen in de reisplannen van president Kruger. Hettelegiam berust dan ook stellig op praatjes oi geruchten, die in den Haag gerezen zijn, of op eene of andere on derstelling geuit en als werkelijkhoid overgeseind," zegt het Handelsblad. Schadelijke mondwaters. Op een der jongste Congressen te Parijs verklaarde dr. Groot uit Halle dat de volgende mondwaters als bepaald schadeiyk beschouwd moeten worden Zoogen. Kosmin (formalinehoudend-). overmangaanzure potasch, borax,myrrhe tinktuur, thymol, waterstof, superoxyde en tannine. Volgens onderzoekingen van Prof. Rose moeten Odol en oplossingen van zout en dubbelkoolzure soda, als de beste mondwaters voor dageiyksch gebruik beschouwd worden. (Mdbl. t. d. V.) Tegen het krimpen van wollen stoffen. Om dit bij het wasscheu te voorkomen, weekt men de stof des avonds in warm, niet heet water, waaraan op één liter, V2 tot 3/i gram borax is toegevoegd en wasohl net den anderen morgen zonder zeep in het met borax doortrokken water. Ook het spoelen moet in warm, niet in koud water ge schieden. Te Overijssche, niet ver van Brus sel, is een geheel gezin van vijf men- schen vergiftigd door het eten van bloemkool, die in een koperen pan gekookt was. Vader en moeder stierven binnen enkele uren, de drie zoons vor- keeren in levensgevaar. Te Glasgow zijn weer twee nieuwe gevallen van pest geconstateerdeen man en een kind. Eene aan de pest gestorven moeder, had dit kind eenige dagen geleden ter wereld gebracht. De vrijwilligers van de Londensche City, bereden infanterie, artillerie en infanterie, vertrekken Maandag uit Pretoria, om naar Engeland terug te keeren. De burgemeester van Budapest die van den shah van Perzië slechts het commandeurskruis van de Zon en de Leeuw ontvangen heeft, oordeelde deze onderscheiding te min en heeft ze geweigerd. Koning Milan is te Bucharest aangekomen. Men denkt dat hij zijn oom, den heer Cartagin, komt bezoeken, om hem met eene zending naar koning Alexander te belasten. Die zending zou zijn koning Alexander te verzoeken aan papa zijn jaargeld te blijven betalen. De koning van Italië is pas twee maanden aan de regeering en reeds heeft hij een millioen bedelbrieven ontvangen, waarvan zeker het grootste aantal ter griffie zal gedeponeerd worden. De opgravingen, die te Knossus (op Kreta) sedert langen tijd onder leiding van dr. Arthur Evans zijn geschied, hebben van die plaats een tweede Troje gemaakt. De geheele Akropolis is nu blootge legd. In de raadzaal zijn nog de troon en de zitbanken gevonden. Op verschillende wanden zijn schilde ringen in fresco te herkennen, met dikwijls merkwaardige voorstellingen, o.a. een verzameling jonge vrouwen in sieriyke gewaden. Niettegenstaande deze scheen de maan zoo mooi en was het zoo goddelijk, dat het zonde was, zoo iets niet volop te genieten. En onze gast liep driftig vooruit en schoof zich door knechten en meiden heen, zijn noodlot tegemoet. De oude vrouw had hare viool weer gestemd en was juist begonnen te spelen. Toen zij den vreemden heer en ons zag, stond zy op, zonder met spelen op te houden naast haar vertoonde zich de slanke gestalte der dochter, die eveneens was opgestaan, en als elfengezang klonk het toen zoo geliefde Sag', wo sind die Rosen hin, Die wir singend pflückten door den stillen avond. De maneschijn verzilverde het lieve, kinderlijke gelaat en de donkere oogen zagen over de rnenschen henen naar de bleeke gezellin aan den blauwen hemel, als richten zij de vraag tot hem. De groote man naast mij stond diep ademhalend, maar onbewegelijk haar aan te staren. Toen zij geëindigd ha d schilderingen ongeveer 3000 jaren oud zijn, zijn de klouren nog fiisch en de omtrekken scherp. Het merkwaardigste is echter de ontdekking van letterschrift uitdittijdperk op een 1000 leemen tafeltjes, waardoor 'c mogelijk zal zijn, de reeds lang hangende vraag van het schrift in het Mycenisch tot oplossing te brengen. De toestand van de Engelschen die door Beira zijn getrokken is aller treurigst. Honderden liggen in de hospi talen en massa's zijn gestorven aan koorts en typhas. Van de paarden zijn er over de drieduizend door de tset.se- vlieg gedood, langs de geheele lijn ligt het vol zieken. De geest onder de Engelschen is gedrukt en zeer verslapt. Men gelooft niet dat er velen Rhodesië zullen bereiken. Charles Williams schryft in de „Morning Leader „Wij hebben eenigen tyd geleden uit particuliere brieven gehoord dat velen van onze soldaten groot gebrek hadden aan geld om het voedsel aan te vullen dat zij zeer onregelmatig ontvingen en dikwerf in het geheel niet, zoodat de mannen werden genoodzaakt te plun deren om in het leven te biyven. Maar nu vertelt een officier die juist van het gevechtsterrein is teruggekeerd, ons dat de mannen maandenlang geen soldij hebben ontvangen, dat sommigen van hen zelfs vier of vijf maanden tracte- ment te vorderen hebben die zy niet kunnen krijgen. Dit feit vernemen wij uit gezaghebbende bron en onze autoriteit voegde er bij, dat herhaaldelijk de officie ren gelden bijeen moeten brengen om voedsel voor hun soldaten te koopen. En toch heet het dat wij nog twee millioen per week besteden aan den oorlog in Zuid-Afrika. Er is geen gebrek aan voor raden in het land, welks spoorwegstations langs de lijnen van Durban, Oost-Londen, Port Elisabeth en Kaapstad volgepropt liggen met voedingsmiddelen uit Engeland gezonden. En toch hooren wij dat de Garde-brigade teKomatipoortheeft moeten teren op voedsel verstrekt door de Por tugeesche autoriteiten op verzoek van onzen consul te Delagoabaai," Ten slotte richt hij tot het ministerie de vraag of dit alles soms onwaar is, of de soldaten niet maandenlang hebben moeten wachten op uitbetaling van de soldij en waarom Het Rott. Nwbl. deelt een brief van eenEngelsch soldaat uit Machadodorp mede gedateerd van 14 Juli, waarin deze o.a. zegt dat de Engelschen sol daten na het ontzet van Mafeking geene bedden hadden om te slapen. Zij moes ten harder dan te voren marcheeren, maar de Transvaal, die zij introkken was een aangenamer land dan het Pro tectoraat of Rhodesia wij kregen, zegt de schrijver, lemoenen en somtijds eieren met boter en hoenders maar wij heb ben allen voorraad in dit district reeds opgegeten. Zaken gaan zeer slecht. Louis Botha, De ia Rey en de Wet, de Boeren-generaals, hebben Roberts zoo aan het lijntje gehad, dat hij byna krankzinnig is hy kan ze nooit vangen en hoewel zij nauwelijks 12,000 man onder de wapenen kunnen hebben, heb ben zy „Bobs" (lord Roberts) geheel uit- ge-generaald. Ik kan het domme enthousiasme niet verstaande Engelschen hebben niets om zich in dezen oorlog op te beroemen, telkenmale hebben een handvol Boeren onze troepen uiteengeslagen. En wij hebben 200,000 soldaten gehad om te vechten tegen ten hoogste 40.000 Boeren. De tien landen, die het meest uit Amerika trekken zijn Engeland 1250 millioen, Canada 240 millioen, Nederland 225 millioen, Frankrijk 205 millioen, België 11272, Mexico 8772 millioen, Italië 80 millioen, Japan 75 en Australië 65 millioen guldeD. trad hij op de oude toe, drukte haar iets in de hand en ging zonder spreken henen. Toen wij weer in onzen tuin waren, zei hij opgewonden „En dat gaat nu onder in de gemeenheid van den open baren weg en van de kroeg het is treurig „Gij vergist ude moeder heeft andere plannen," antwoordde ik, ver telde hem wat ik van den levensloop der oude wist en van hare toekomst- droomeu, die het meisje voor een eerbaar te huis en een braven echtgenoot be stemden. „Geene moeder zoo slecht of zij voedt haar kind nog gaarne tot deugd op," mompelde onze gast. „Maar hoor nu toch eens, Hendrik," zoo wendde hij zich tot mijn man, „hoe dat meisje zingen kan." Zij zong thans juist In des Gartens dunker Laube Htj bleef staan en luisterde. Op ziju rond, goedhartig gezicht lag oprechte bewondering. Te Durban is bericht out-, dat generaal llildyard op zijn toch^l Vrijheid dag en nacht heet: strijden tegen 2000 Boeren, %i..l bevel van Christiaan Botha. elk kopje en elk ravijn betwistte ;i De candidaat van het pre:, schap der Vereenigde hitaten m heeft zich den steun verzekerd t .1 millioen negerstemmen, die vro-7,1 de republikeinen gegeven werden.'^] heeft hun beloofd als hij presides, zich beslist te verklaren tegen tige behandeling en het lynch-- negers. Uit Lissabon komt hot zond,-1 bericht dat de Engelsche b aan de grenzen van Mozambiqiirj Portugeesche autoriteiten heeft t.| gedeeld dat ter gelegenheid van verjaardag van koning Karei van;-,.1 gal eene revue van 12000 man sche troepen zal gehouden worden 'I over het Portugeesche grondgebied AFRIKA. Omtrent de operation zijn leger meldde Roberts gisteren van de Boeren bij den aanval ij nabijheid van de Pienaarsrivier versctl denen gedood zijn door de ontplof van een mijn, waarvan zij het besta niet wisten. Daags te voren was patrouille bereden infanterie dooi Boeren hij Heidelberg aangevallen, drietal Boeren werden krijgsgevang gemaakt en een vijftal gekwetst. Generaal Pole Carew heeft hij op den verjaardag van den ioqd van Portugal eene revue gehouden li van de troepen te Komati-Poort en de Portugeesche vlag een saluut q toegebracht. Verscheidene ambtenaii| uit Ressano-Garcia en Lourenijo-liarq: waren tegenwoordig. Pole Carew besi| zich in hoogsteigen persoon naar Ress Garcia om den vertegenwoordiger u Konings te begroeten en zond in ne| van het Engelsche leger in Zuid-Afril een telegram van gelukwensching na den koninklijken jubilaris te Lissabot Wat zal de koning van Portugal d« om voor zooveel eer op daadwerkeljt] wijze zijne erkenteiykheid te betuigt! Wat bovenstaande berichten van Lt Roberts betreft, zij luiden zeker a gunstig voor de Engelschen, maar men het bericht daarbij ter zijde Is dat dd Engelschen in de vorige wet; bijna 2000 man verloren, moet ma wel tot de conclusie komen dat zij de waarheid om begrijpelijke redens onthouden. Reeds sedert langen tijd wordt nie gehoord van de expeditie onder Carrinj ton, wien was opgedragen door het Por tugeesche gebied te gaan om de boert: in het noorden van Transvaal aan 8 vallen. Waarom hij die expeditie nit; uitvoerde, is hieraan toe te schri|« dat de mannen van Carringtou ras: dan gedecimeerd zijn door de typte en meer dan drieduizend paarden om kwamen door de tsetse vlieg. Get: wonder dat de soldaten gedemoraliseat zijn en wanhopen ooit Rhodesia te zien. Die arme stakkertsHet Engelscfc legerbestuur had kunnen weten wat L lot der expeditie moest zijn in een (1®, en door ongezonde streek, waar malaria koortsen inheemsch zijn en voor 4 „Neen maar, zoo iets!" riep hij, ."1 zou den geheelen avond kunnen Itej teren." Mijn man draaide zich geërgerd om I hy had reeds driemaal gevraagd hoe laatste houtveiling was afgeloopon. „De drommel nog toe 1" riep hij d"| musiceerenden uit de verte toe, „Im^T je mond, 't is genoeg Men wordt wt'| en akelig van dat sentimenteel gedoeJel De muziek hield eensklaps op. „Weet je wat, Hendrik," zeionzP?3J| verwijtend, „je bent daar al he6l lomp- „Kan wel zijn! bromde mijn 1 „Ik ben niet zoo sentimenteel als versta geen noot muziek. Ik ben boven f dien de geschiedenis mooi zat; "jj volgenden week heb ik het huisje noodig ze kunnen ophoepelen." Onze gast zweeg, en toen mijn n die spoedig weer in zijn humeur nogmaals naar de houtverkooping "'oe'I kreeg hij behoorlijk bescheid en voel» I zij verder een wijdloopig gesprek 1 zaken. Wordt veruolgA tsetse vlieg geen e De menschelijkhei aan militaire ovei De vijf dagen vo aan den Boerengen staan, zijn verstrek nog niet of hy ziel De reden waarc voert, wordt toeg dwang dien zijne vo oefenen. Een Bo< Engelsche kamp ge boden hebben de V\ met al zyn manui leveren als men h burgers te wapenen Zoo zou dus de volkje den Engelse speeld worden op blaam op de Boeren van zy zich noc zuiveren. De Enge niet in het voorste schijniyk vertrouwd Uit Pretoria komt richt, n.l. dat baron de van Zoutpansbe Volksraad, zich tot zou verklaard heb den strijd tegen de uiterste voort te zet Men gelooft echtei weerstand zal kunne aantal zyner volgel De afgevaardigden Bond, de heeren de Devos, die naar Er een door 60,000 hi in Kaapland geteekt bieden, ten einde een het Anglo-Transvaah krijgen, hebben in Engelsche volk hunni gedrukt over het goe van een groot aantal Zij stellen voor al: om een duurzamen een verbond van de Staten, waarin de eene plaats vinden. CHINA. Omtrent concert, dat zich te houdt met de Chine heden, blijkt meer bijna elke mogendhei speelt. Er bestaat wel denken dat sommige g tot een gezamenlijk sj maar het ensemble zal vooreerst wel niet ln de keizerlijke dec geen overeenstemming wij van aanmoediging de keizerlijke familie vervolging dezer geva Zelfs moet een besluit waarbij vier prinsen ToeaD zijn toelage gevolg onthouden en voor het bijzondere 1. Majesteiten te verschij In datzelfde beslu een vloed van woorden —•verklaard zyn dat de schuld van den toestand te wijten is, dat de prinsen en de be-kleeders de Bokser st'gd en zij daarom z'jn vervallen verklaar Liefelijke vredetoner vertrouwen stelt op Maar niet zoo vredelie het bericht dat in genootschappen vormei Rebben den keizer horstellen en de onat Lhina te beschermen. Pen zijn vijanden van keizerin. De toestand wordt "let beter op en dat "eden ook in te zien '■oepen, die op weg 1270OO met 172 Internationale leger, '°8.164 man en 326 ten versterken. Generaal Waldersee ^komst te Takoe et opperyevel jn pg 'oestand in China c0e de gelegenheid t scb t zi kan A ka op ts. za gev EnGELAND. De itwieini verk ieht zijn begonne

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1