tl RnplisjE Lossing! Jaargang. 1000. Donderdag 27 September nstboden, enstbode ÏYS&8€B£&!»i Van week tot week. v. L TU ove lading KACHELKOül Vrijdag. T fl. B. BIJLEVELD I dstraat, E. 118. 1 October degelijke| de koken. Loon f xoo 24.—. Adrea: bureau vi rant. November a. s. een i|J ?oed kunnende koken huiswerk verrichten, idhuisstraat N, Ko. 228. 25 nm 1 55a) 4 45 45 2 15a) 5 05 6 20b)f) 6 40f) 55a) 3 30 5a) d 3 50 vm 8 10 8 40 2 25 *12 40 6 53 7 53 6 20 6 46 5 29 611 7 20 7 45 8 33 9 14 9 28 9 55 *6 23 6 53 8 16 10 7 10 28 10 36 9 47 *10 48 8 1 8 47 *101 D 112 «ii 13 1021 D ien reizigers le en 19 10 36 24 18 10 28 125 >0 1140 310 12 1222 3 50 18 12 38 44 12 55 4 22 616 63 725 85 8 21 VLÏSSIMSCHE PrtJs per drie maanden '1.30. Franco per poat 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Book handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by don Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, X. 187. COURANT. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts (weemaal berekend, Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelQhs, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummei" IO. Abonnements-Advertontiën op zeer roordeellge voorwaarden. ITRAMD ÏENST IU92N ez .i;DBIiLB0S3vI gen Remise .- vm 4 50 51 Wagen) Van Ztümarh j 11 45 nm 1230 2J 8 30 10 15. 1 s nm 1 15 2 4-5 4 15 5J org naar Zeilmarkt p;„J 6 23 (alleen op werkdag?] 150 nm 1 20 2 60 4"J 10 20 11 s: nm 12 35 2 5 3 35 5 ïtreskens-Malileglieu Jreenwicbtijd.j na 6.23, 8.25, 10.37, l.ll rugSluie 5,31, 6.9, 7,sa 51, 2.35, 5.33, 8.24. 9.251 hem 7.42, 10.—, 1.38, 4.31 9raaibrug 5.51, 6,29, 8.10 10, 5.6, 8.3, 9.5, 9.45. 3HE HAVENDIENST. eu:vm. 66 20 77 5fl| 0 9 40 10— 1020 104 nm 1 10 1 30 2 22( 3 40 4 4 20 5 52 7 50 8 20. Bnaluifi vin 6 10 6 30 7 lö| 9 20 9 50 10 10 103 1 50 12 10 nm 1 20 14 310 3.30 3 50 410 43j| 7 20 7 40 8 8 30. bei- 1900. :jd 1 55a) nm 3 15 6 20b) 20a) 3 50 6 50 Zij, die zicli met liet volgend kwartaalaan langen de 1 October a. a., op de Alisaiugscke Courant" abonnee- ren. ontvangen de van lieden af lol genoemden datum verschy- iieudc nummers gratis. Keu kan ziek ook abonneeren PEK WEEK, it IO eent. DE EITGEVEK an 6,20 naar Breaker iasingen uaar Bovsaeie en I aangelegd, ea het spoorwegstation Aan de Engelsche regeering wordt tlians het voornemen toegeschreven, om binnenkort officieel te verklaren, dat de oorlog in Zuid-Afrika geëindigd is. Men was voorheen altijd van meening dat een vrede gesloten moet worden en dat h(j alzoo eene overeenkomst tusschen minstens twee partijen is. Maar tot die overeenkomst, in stilte wel degelijk ge- wensebt, kan Engeland niet geraken. Evenmin kan het op den duur dat kostbare leger in Zuid-Afrika op vol doende sterkte houden en financieel onderhouden. Dringend noodig wordt het, naai buiten den indruk te geven, dat er feitelijk geen officiéél verzet meer ia tegen de inlijving der beide republieken en dat er alleen een paar ongeordende benden in het veld blyven, die men na bot officieel afkondigen van den staat van rust, als rebellen kan beschouwen en behandelen. Op die voornemens de bekrachtiging der volksvertegenwoordiging te verkrij gen, is natuurlijk het doel der parlements- ontbinding en der aanstaande verkiezin gen, die zeker wel geen belangrijke veranderingen in den staat van zaken ten gevolge zullen hebben dus,ook geen bewind van andere richting brengen. Waartoe zou dit ook dienen De groote meerderheid der liberale partij legt zich zeer rustig bij den toestand neer. Zij heeft met haar verleden gebroken en daarmede zich zelf de toekomst afge sneden. Ongetwijfeld bestaat ook de hoop, dat Je buitenlandsche mogendheden de in lijving nu zullen erkennen en de bestaan- Je betrekkingen met Transvaal en Vry- staat afbreken. In dien staat van zaken wet bet aanbod der Nederlandscbe regeering, om president Kruger met een Sederlandsch oorlogschip naar Europa over te brengen, der Engelsche regeering W«1 raar in de ooren hebben geklonken. 6e .gezondheidsredenen", die den presi- Jfflt tot den overtocht nopen, doen hier ol heel weinig tot de zaakhet aanbod het tegendeel van eene erkenning Jsr inlijving en de onberispelijke vorm, waarin de zaak tot groote woede der V ll Naar W. IIEIMIillU G. de nabijheid van de opperhout- sterij staat een klein huisje, waarvan hier vertellen wil. Op den aquarel, dien Date wij van ons statig woonhuis hebben, Hen het kleine ding niet zien de waar het staat, wordt eeniger aangeduid door een vogel, die in -.u. e 'u<iht zweeft. ''-t kleine huisje heeft mijn groot- r'lll"r door den dorpstimmerman en een Jse'aar naar zijn eigen idee doen aweh;!ihet zou tot eene belangrijke Engelsche bladen behandeld is, maakten de pil, die de Britsche regeering te slikken kreeg, wel fraaier, maar niet kleiner. En nu de overkomst. Verwacht de regeering van H. M. Victoria soms, dat de Belgen zich zuilen ihhouden ten believe van de pers aan den overkant, indien Kruger hun land mocht bezoeken Verwacht diezelfde regeering soms dat men in Frankrijk niet zeggen zal wat men denkt, in het land waar de onder bloemen bedolven buste van Paul Kruger op de wereldtentoonstelling, de sqhoonste hulde is, die men den grijzen staatsman brengen kon Verwacht zij soms dat de Germanen zich om hun keizer zuilen scharen en den mond houden, als Kruger Z. M. persoonlijk komt herinneren aan zeker telegram Het zal daveren in Europa en de Britten zullen tanden knarsen van woede bij de geestdrift dér volken. Zij zullen machteloos staan en men zal ze alleen laten met hun offici- eele inlijving. Van den voor ons en zeker wel voor ieder ander nog bestaanden oorlog, hooren wij weinig in de laatste dagen. Trou wens, is er wat nieuws, men zal het ons waarschijnlijk wel niet mededeelen. In verband met de Engelsche plannen, ligt het vermoeden voor de hand, dat men in het oosten en noordoosten van Transvaal niet verder vervolgen zal. Met het beletten van Komati-poort heeft men daar niet veel meer te doen maar wanneer de troepen teruggaan, het leger verminderd wordt en de generaais naar huis gaan, zal men vermoedelijk wel ondervinden, wat het zegt, een oorlog als deze als geëindigd te verklaren. Eén ding is zekerhet grootste deel van Transvaal hebben de Engelschen niet in hun bezit. De Chineesche zaken beginnen het aan zien te krijgen eener hopelooze verdeeld heid, waarvan de gladde Langstaarten niet zullen nalaten in hun voordeel partij te trekken. Amerika verwierp ronduit het verlatingsvoorstel van Rusland en het bestraffingsvoorstel van Duitschland en schijnt, zooals reeds meer gebleken is, het voornemen te hebben atzonderlyk te onderhandelen en dan zeker ook wel afzonderlijk tot een schikking te komen, ten einde zoo spoedig mogelijk te likwi- deeren. Den aangewezen onderhandelaars is althans aangezegd dat zij met den Amerikaanschen gezant kunnen spreken, en dat heeft niets van een gemeenschap pelijk overleg. Amerika's denkbeeld is, dat de keizerlijke regeering zoo spoedig mogelijk moet worden heisteld en het dan de aangewezen taak van deze is, om te straffen waar te straffen valt. onderneming dienen hij wilde zijde rupsen kweeken. Moerbeziënboomen wer den er omheen geplant en in eene van de beide kamers van het huisje zou de oude Hubert wonen, een zooals hy zei bekwame zijderupsenkweeker uit Frank rijk, die naar ons was komen overwaaien en ons gouden bergen beloofde van de rupsenteelt, wat echter door mijne groot moeder met een licht hoofdschudden betwyfeld werd. Monsieur Hubert had zich op een Novemberavond bij de opperhoutvesterij aangemeld, in een weder, dat het on mogelijk maakte hem de deur voor den neus dicht te doennoch de jonge opperhoutvester,noch zijne pas getrouwde knappe vrouw Anita had zulks over zich kunnen verkrijgen. Hij werd dus, nadat honger en dorst gestild en zijne kleederen wat gedroogd waren, in eene leegstaande kamer onder dak gebracht, terwijl het jonge paar onder het woeden van den storm zich verheugde een menseh van den dood te hebben gered. De redeneering is zoo logisch mogelijk en toch zou dit in de uitvoering nog wel eens groote bezwaren kunnen op leveren. De grootste moeilijkheid zal wel hierin bestaan, den keizer op zoo danige wijze op den troon te herstellen, dat hy werkelijk regeert en onttrokken is aan kwaden invloed. Hij kan toch zeer zeker zijn eigen tante niet straffen en, daar een machtige partij deze laatste aanhangt, omdat zij het behoud ver tegenwoordigt, gelooven wij niet dat de zwakke keizer ooit genoegzame waar borgen voo!' rust en veiligheid zal kunnen geven. Wij blijven dan ook Amerika's stap beschouwen als een poging om uit het gedrang te komen. In elk geval heeft de nota der regeering te Washington alles op losse schroeven gezet, wat trouwens nog niet heel vast was aan gedraaid. Rusland heeft nu zijn eigen voorstel alvast maar aangenomende Russische gezant heeft Peking verlaten en de troepen trekken uit. De regeering te Petersburg wil hiermede te kennen geven, dat zij niets in den weg wil leggen aan de terugkomst des keizers, opdat werkelijk eene schikking met eene feitelijke regeering worde getroffen. De andere mogendheden evenwel zijn er ook nog en anderen beschouwen dan ook Ruslands besluit meer als een protest. Zooveel is zeker, wanneer ieder een voorstel doet, zonder dat het kans heeft door een der anderen te worden aange nomen, zijn wij nog lang niet aan het einde. En het ergste is, dat de Chinee- neezen van den warboel misbruik maken en hun moord werk voórtzetten waar zij er kans toe zien. De Timescorrespondent verklaart dat nu het geheele zendings wezen tusschen Peking en de Gele Rivier, het werk van zoovele tientallen van jaren, van de aarde verdwenen is. Wan neer eens ai de gruwelijke bijzonderheden der Chineesche catastrophe bekend zullen zijn, dan zal men zich misschien zijn treurigen naijver en zijn talmen, maar te laat, beklagen. Tweede Kamer. Het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede, door de Tweede Kamer met 61 tegen 1 stem aangenomen luidt als volgt Mevrouw De Tweede Kamer der Staten-Gene raal verheugde zich Uwe Majesteit weder om in het midden der Volksvertegen- Monsieur Hubert verheugde zich even eens. Hij was zoo roerend dankbaar en zoo hokvast, dat hij den volgenden mor gen het afscheid nemen vergat, maar- in de plaats daarvan den opperhout vester het hoofd met rupsennesten op vulde, en dat wel zoozeer, dat zelfs het hoofdschudden van de jonge vrouw niets hielp. Och, hoe dikwijls heeft grootmoeder in latere jaren niet het hoofd geschud over de goedmoedigheid, hulpvaardigheid en goedgeioovigheid van haar manHare eerste ervaring in dezen was monsieur Hubert, op wiens aansporen het huisje gebouwd werdin latere jaren heeft dit eene geheele rij van wonderlijke bescher melingen van mijn grootvader geher bergd veel ergernis heeft dat bonte gezelschap zijnen weldoeners veroorzaakt, en grootmoeder heeft dagen beieefd, Waarin zij besloot het rupsenhuisje in brand te steken, om eindelijk eens rust te hebben, zij en haar man ook. Maar dan kwam er weer een tijd, waarin zij woordiging te zien ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. Aan de behandelieg van de vele ge wichtige aanhangig zynde wetsontwer pen zullen wij onze beste krachten wijden. Wij spreken den wensch uit, dat de betrekkingen met China, thans verstoord door de in dat Rijk gepleegde geweld dadigheden, spoedig op bevredigende wijze hersteld worden. Met belangstelling hoorden wij Uwe Majesteit de hoop uiten, dat het eerlang hier te vestigen Internationaal Bureau van het Hot van Arbitrage bevorderlijk zal zijn aan de vreedzame oplossing van internationale geschillen. In den oorlog, die in Zuid-Afrika ge voerd wordt, zien wij met Uwe Maje steit eene diep betreurenswaardige ge beurtenis. Wij stellen het op prijs, dat Uwe Majesteit het als de roeping van de Regeering erkent, aan landgenooten, die in moeilijkheden geraken door verwik kelingen in het buitenland, hulp of bescherming te verleenen. Voor de mededeelingen omtrent de financiën van het Rijk in Europa en van Nederlandsch-Indië, omtrent de geleidelijke verbetering van den toestand in Noordelijk Sumatra en omtrent de indiening van verschillende voorstellen van wet betuigen wij Uwe Majesteit onzen dank. Moge het Uwe Majesteit gegeven worden, in gemeen overleg met de Volksvertegenwoordiging, onder Gods zegen veel goeds tot stand te brengen voor het Vaderland en zijne Koloniën Uitgaven Waterstaat. Op de begrooting van Waterstaat zijn de uitgaven voor den gewonen dienst voor 1901 geraamd op f 7.199.000, tegen f 7.142.000 verleden jaar. Voor verbetering van rivieren is f 696.000 uitgetrokken, tegen f 743.000 in 1900. Voor verbetering van het Noordzee- kannaal f 918.000, tegen f 567.000 in 1900 en voor diverse nieuwe werken en subsidiën f 2.283.000, tegen f 1.940.000 verleden jaar. Tot voortzetting der verruiming van de Noord wordt f 20.000 aangevraagd. Verder f 23.000 voor een hoogst wen- schelijke verbreeding van den zuidelijken mond van de Noord, welk werk over 3 jaren verdeeld, f 680.000 zal kosten. Uitgetrokken is f 30.000 als eerste termijn van f 110.000, voor vergrooting der haven op Urk, f 10.000 voor uit breiding van den aanlegsteiger voor visschersvaartuigen te Stavoren, f 29.000 voor vernieuwing van 't zeehoofd te zelve verheugd was, in staat te zijn een arm, van honger en kommer vermoeid meDschenkind eene wijkplaats te kun nen bieden. In het rupsenhuisje zijn heele romans afgespeeld. Monsieur Hubert was eigenlijk alleen merkwaardig als plannenmakerzonder hem was het huisje nooit gebouwd. Hij heeft er echter niet lang in gewoond, de oude Fransoos met de fonkelende oogen onder de witte wenkbrauwen. Zijne rupsenteelt wilde bij ons niet gedijen de cocons waren gevlekt en onbruikbaar de moerbeziënboomen gedijden nieten grootvader, die in den beginne vol vuur was en onverdroten de geldbeurs trok, bekoelde van lieverlede en sprak nooit meer van het zijden kleed, dat zijne Anita van hun teelt zou bekomen. Eerst moest ieder zijne rupsen zien al spoedig liet hij niemand meer toe. Eindelijk zeide Hubert hem, dat er eene ziekte onder de rupsen was uitgebroken, dat zij niet tegen het klimaat konden, Molkwerum en een ligplaats voor vis schersvaartuigen aldaar. Voorts f 50.000 als eerste termijn van een geraamd bedrag van i 360.000 voor de nood zakelijk gebleken vergrooting van de visschershaven te IJmuiden met ongeveer 23li Hectare. De uitbreiding zal in zuidoosteiyke richting geschieden. De reis van president Kruger, In zijn antwoord aan den heer Fransen van de Putte betreffende het aanbod aan president Kruger gedaan, deelde de mi nister in de Kamerhetvolgende mede aan gaande diens reis. eWaarheen de President zich wenscht te begeven, is echter nog onzeker. En dit ligt voor de hand. Bij een reis naar Europa om gezondheidsredenen,/, geven deze den doorslag wat de keus der plaats van bestemming betreft. Het is dan ook geenszins onwaarschijnlijk dat de President niet naar Nederland zal komen. In het Zuidelijk halfrond, dat hij weldra verlaten zal, is de winter nauwelijks voorby en het zal dan ook niemand kunnen verbazen dat de grijs aard, wiens gestel door de gebeurte nissen van het laatste jaar, vooral van de laatste maanden, zeer geschokt moet zijn, niet voor herstel van gezondheid een winter in Noordelyk-Ëuropa opzoekt. Veeleer is het te verwachten dat hij naar een zachte luchtstreek zich zal begeven, naar Italië wellicht of naar Algerië of Zuid-Frankryk. Nederland is in den winter gewoonlijk geen geschikt verblijf voor hen die uit een half tropisch klimaat voor hun gezondheid naar Europa komen." Het Handelsblad voegt er het vol gende aan toe Wordt deze gissing bewaarheid, dan zullen stellig vele landgenooten worden teleurgesteld in hun verlangen den eer- biedwaardigen President een indruk wekkende ontvangst te bereiden. Men kan echter, dunkt ons, zijn waardeering van den heer Kruger niet beter toonen dan door in de eerste plaats er aan te denken dat hij om gezondheids redenen naar Europa komt, en dat daar om een rustig verblijf in een geschikt klimaat voor hem allicht het meest ge- wenscht kan zijn. En betuigingen van sympathie kunnen hem immers ook daar bereiken. Gevangenneming van President Kruger. Volgens de Temps heeft de Britsche Regeering, nadat president Kruger Transvaal heeft verlaten, verschillende rechtsgeleerden geraadpleegd over de vraag, of zij zich van den persoon van den president zou kunnen meester dat zij meest allen stierven. Wat daarvan zij het scheen althans, dat hij ook niet tegen het klimaat kon, hij werd ziek en stierf, in weerwil dat hij goed verpleegd werd. Grootvader Het hem begraven. Papie ren had hij niet gehad niemand wist dus, vanwaar hij afkomstig was. Groot moeder liet hec huisje schoonmaken, daarop sloot zij zelve deur en blinden, keek het ding van buiten nog eens goed aan, schudde nog eens het mooie bruine hoofdje en hing daarop den sleutel tehuis aan bet bord op. Met haar man sprak zij geen woord over de zaak, noch hij met haar; zij hoopte maar dat alle rup sen in zijn hoofd nu ook dood waren en dat hij zich inwendig een beetje schamen zou over zijne te groote goed willigheid want dat die alleen hem tot bouwen verlokt had, stond reeds lang bij haar vast. Het rupsenhuisjn bleef wel anderhalf jaar leeg staan, eer het weer gasten kreeg. Ditmaal op een heeten zomsr-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1