w s en Orgels Ko. 227. 38e J&argfcïig. 1900. Woensdag 26 September rstlüLLITOH. HO0D LICHT, :r 1900. D p MACORRA te Mala;1 Is van het Spaansche yf Is en Grondbezitters 1 1 1ANSCHE WIJHEN prijzen franco, incltJ1 fwtjnsen. Eenig vertegJ jr Nederland D. ZECRyvl liël Stalperstraat, Ai op aanvrage Monster 10 m verkrijgbaar do0r I de huur af te betalen, J. DEKKER, Goes. :R AMD IE HST laS'J 83 SüBBEiBSatï In Jtem'ie vaa 4 50 55J (lagen) Van Zeilmarkt .- 3 j- 11 45 nm 12 30 2 tso 10 15. nm 1 15 2 45 415 555! L'g naar Zeilmarkt. feil (alleen op Werkdagen! 150 nm 120 2 50 42/11 I020 11 1 nm 12 35 2 5 3 35 5 15 fsHkeus-Maldeghem, penwiohtijd.j 6.23, 8.25, 10.37, 1.18, hSluis 5,31, 6.9, 7.35 I, 2.35, 5.33, 8.24. 9.25 7.42, 10.—1.38,4.32, taibrug 5.51, 6,29. 8.10 b, 5.6, 8.3,9.5,9.45. E HAVENDIENST. Ira. 6— 6 20 7— 7 50 |9 40 10— 1020 10 40 nm 1 10 1 30 2 220 j 40 4 4 20 5 5 20 GO 8 20. |lmsvm 6 10 6 30 7 10 9 20 9 50 1010 1(130 12 10 nia 20 1 IC ■10 3.30 3 50 4 10 1 30 PU 7 40 8—8 .40. 15.trun 3 15 6 205) j)ai 3 50 6 50 nm 55a) 4 45 2 15a) 6 05 I) 3 30 Ö20Mf) 3 50 6 4öf) 8 10 8 40 |<i,20 naar Bi-esksns en li.geri naa: Burf.as'e en (gelegd. hu, spoor wegatabon 6 25 40 53 53 20 146 29 |U 120 45 133 In I28 155 *0 23 6 53 8 16 9 47 *10 48 7 33 81 8 47 '10 1 1021 L-eizigars le en 2e kl 10 36 24 616 10 28- 125 63 1140 310 7 25 1222 3 50 85 12 38 44 8 21 12 55 4 22 8 38 VUSSIKSCIE MURAAT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN van 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - B(j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pijjs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichë's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-AdverteutiBn op zeer voordeelige voorwaarden. 112 «iil3 Zij, die /.it'll met het volgent! kwartaalaan- vimgcnde 1 October a. s., op tie „Vlissingsebe Courant" abonnee- reit, ontvangen de van beden af tot genoemden datum verschij nende nummers gratis. Men kan zteh ook abonneereu PEK WEEK, st 10 eent. 1>E lIITGEVEJt. Onze politiek tegenover de Boeren veroordeeld. Prof. Dr. Louter heeft in het Utr. Dbl. gezegd, dat onze regeering in haar taak tekort is geschoten, omdat zij geen nota's tot de Engelsche regeering heeft gericht oni haar goede diensten aan te bieden tot behoud of herstel van den vrede. Waar dit niet baatte, had zij zich tot andere mogendheden behooren te wen den. Eindelijk had zij acht moeten geven op het verzoek der Boelendeputatie om hare goede diensten bij die re- aan te bieden en niet mogen zwijgen tegenover de willekeurige maat regelen door Engeland genomen tegen over Nederlandsche ambtenaren en de leden der Nederlandsche ambulance. De Professor geeft verder met de vol gende woorden aan zijn gevoel lucht „De meening, dat men, om te kunnen spreken in den raad der volken, ook moet kunnen slaan, is een noodlottige dwaling. „Het zou naïef zijn te ont kennen, dat een krachtige arm in dienst des rechts nuttig en noodig kan wezen. Iets anders is het echter te ontkennen, dat ook het zwaard der gerechtigheid zonder het wereldlijk zwaard, gewicht in de schaal legt en iovloed oefent, indien het onvervaard wordt gehanteerd. Een Nederlandsche regeering, die in dezen rampzaligen kriig haar onmacht om gewapenderhand het onrecht te be strijden erkent, maar juist daarom met des te meer nadruk daartegen opkomt met de wapenen des geestes, d. w. z. van wetenschap, kennis en karakter, schenkt voldoening aan het kloppend nationaal geweten, wekt weerklank bij sterkere naburen, werkt eindelijk in het duurzaam en waarachtig belang 'an Nederland's volksbestaan. Wee den kleinen staat, die zich zwak gevoelt en laf gedraagt Eere het kleine volk, dat groot weet to zijn in datgene, waarin een klein ï0'k groot kan wezen »0m aldus te handelen, zegt de hoog- Naar A. O. IvCAlS/.MAW. 2). Ongeveer vijftig kilometer, dus bijna Wzen halven weg, hadden wij thans 'ot Berlijn in eenen af te leggen, '«sier stood op zijn gewone plaats. Wsklaps vatte hij mij bij den arm en zeide «Hebt gij hem gezien ,Wie?« vroeg ik verwonderd. 'Hij keek reeds in Falkenburg uit coupé," zei Hausler. „Hij komt van ''enen, en thans heb ik hem." Wiea bedoelt gij toch?" vroeg ik, rtatttiyk verontrust. leeraar, is vóór alles noodig karakter." Eenige kantteekeningen op dit profes soraal schrijven zijn niet overbodig. Wat zou een protest gebaat hebben hetzij van Nederland afzonderlijk of ge steund door de mogendheden, tegenover de hoogli i'-ige verklaring der Engelsche regeering dat zij van wie dan ook en onder welken vorm, een bemiddelings voorstel niet als eene vriendschappelijke daad zou beschouwen En dat was op een oogenblik dat aan het Engelsche leger door de Boeren slagen werden toegebracht, waarvan het scheen dat het zich nooit zou kunnen herstellen. Was de Engelsche regeering toen on toegankelijk voor eenigen raad of vriend schappelijke bemoeiing der mogendheden, men kan toch niet verwachten dat zij die houding zou opgeven toen Lord Roberts zijn tocht tot Pretoria had voort gezet en de harde slagen door de Boeren vroeger toegebracht, achterwege bleven. Bij de komst der Boerendeputaten in ons land toen de toestand op het oorlogs terrein reeds zoo'n nadeelig beloop had gehad, een tweede bemiddelingsvoorstel te Londen in te dienen, zou zeker ook geen gehoor gevonden hebben, maar slechts eene verwijzing naar de vroeger afgelegde verklaring ontmoet hebben. Onze regeering is zoo verstandig geweest zich niet aan zulk een echec te wagen. Dat onze regeering nagelaten heeft haar plicht te doen tegenover de wille keurige uitzetting van Nederlandsche ambtenaren en bij de gevangenneming van leden eener Nederlandsche ambu lance, wij weten nu dat zij wel degelijk heeft gedaan wat zij kon, zonder onze neutraliteit te schenden. Meer kon zij niet doen. Met eenige mooie phrases al komen zij uit de pen van een professor, brengt men de quaesties waarvoor onze minister van buitenlandsche zaken stond, niet tot oplossing. De vlagge-quaestie. De Standaard zegt dat Engeland vroeg of laat, met of zonder vlag hijschen, ons het zenden van de „Gelderland" zal inpeperen, doch dat men juist dat moet aandurven en aanwillen. Gezond mede lijden eiseht dat men ook mede durft lijden. Erg troostrijk klinkt dat „inpeperen" niet. Toch zou het in strijd zijn met de door onzen minister van buit. zaken in de Kamer afgelegde verklaring dat de Engelsche regeering op zijn kennis geving van het zenden der „Gelderland" antwoordde, dat zij zich niet met de reisplannen van Kruger bemoeide. Naar aanleiding van het artikel van bovengenoemd blad over het voeren van „Rothschild," zei Hausler. „Hij komt van Weenen om het geld af te halen, dat hij mij ontstolen heeft. En nu wil hij mij ook nog halen. Maar nu heb ik hem. Gooi kolen op, wij hebben stoom noodig." Ik opende de deur van den haard en zag, dat er vuur genoeg was. ,/Het behoeft nog niet meester," antwoordde ik. Woedend vatte Hausler de ketting, waarmee men zich de van zelf sluitende deur van den vuurhaard opent en zeide daarop toornig„Werp kolen op, ik heb stoom noodig. Ik rijd Berlijn voorbij, regelrecht d6 zee in. Daar verzuip ik dien Rothschild, en laat hij dan nog eens mijn geld stelen. Wilt gij opstoken of niet?" Op hetzelfde oogenblik greep Hauser een zwaren, dubbelen schroevendraaier, die naast hem hing, en hief dien omhoog, als wilde hjj mij neervellen. Ik wierp kolen op, tot Hausler mij toeriep „Voorloopig genoeg! Maar pas op het de Transvaalsche vlag op de Gelderland dient de N. R. Ct. haar de volgende terechtwijzing toe ,,Men zou mogen verwachten, dat ieder die deze daad van de Regeering goedkeurt, zooals de Standaard met bijzondere ingenomenheid doet, haar daarbij zou willen steunen en vragen van internationaal recht, waartoe de reis van Kruger onder de vlrg van de Nederlandsche marine aanleiding zou kunnen geven, zou laten rusten. „Anders denkt daarover de Stand. Zij meent dat, ais het hootd van een anderen staat een Nederlandschen oor logsbodem betreedt, niet incognito, maar officieel, het gewoonte is, dat zijn vlag aan boord wordt geheschen, en betoogt zij, dat, al is Schalk Burger thans Krüger's waarnemende functionaris, daarmede Krugers titel van president der Zuidafrikaansche Republiek niet is opgeheven. „Daarmede wordt terstond reeds een van de teerste kwesties opgeworpen, die uit de daad van onze regeering zouden kunnen voortvloeien. „Wij kunnen slechts hopen dat het voorbeeld, door de Standaard gegeven, geen navolging zal vinden. „Van de wijsheid der regeering mag met vol vertrouwen worden verwacht, dat, terwijl zij een daad van courtoisie jegens Kruger pleegt, die overeenkomt met het nationale gevoel, dat iedere natie in een andere moet eerbiedigen, zij het opwekken van noodelooze gevoelig heden zal vermijden." Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Het conservatieve Haagsche Dagblad is niet van gevoelen dat bij de beraad siagingen der Kamer aan de Ongevallen wet de voorrang moet worden toege kend. Zij beschouwt zelfs die wet niet tot de gewichtige te behooren, „want' zegt zij, „als men toch van gewichtige wetsont werpen spreekt, dan moet in de eerste plaats voor behandeling in aanmerking komen de militaire reorganisatie in ons land. Of dat ontwerp nu niettegenstaande zijn „gewicht" wel in den smaak van het Dagblad valt, dat zoowat tegen alle wetsproducten van den tegenwoordigen tijd protest aanteekent, is aan twijfel onderhevig. Voor 1901. Op deze begrooting is de Rijksbijdrage voor de bijzondere scholen een bedrag van f 1,220,000 aangewezen. De'subsidieering van ambachtsscholen, waaronder die van Zierikzee, is verhoogd met ƒ31,982. vuur. Ik heb zestig atmosfeeren spanning noodig. Wij rijden nog drie uur in eenen door." Het zal iedereen wel angstig te moede worden, als hij zich alleen ziet met een man, die eensklaps sporen van waanzin toont. Erger en moeilijker wordt 't geval, wanneer men zich alleen met een waan- zinnige op de locomotief van een snel trein bevindt, die met eene snelheid van negentig kilometer in het uur voortjaagt. Ik wil voorop zetten, dat ik geen oogen blik aan mijn eigen leven dacht, maar met siddering aan de ongeveer drie honderd reizigers achter ons in den trein, die geen vermoeden hadden van het gevaar, waarin zij verkeerden. De ma chinist zonder twijfel waanzinnig, zooals het scheen voor een aanval van woede staande, en bereid om den trein in geen geval aan het eindstation Berlijn tot stilstaan te brengen, maar met hem door te jagen, dat wil zeggen, eene catastrophe te veroorzaken, waarbij waar schijnlijk de helft der reizigers den dood Een voorstel is ingediend ter over neming der H. B. S. met vijfjarigen cursus te Goes. De kosten voor perso neel voor die inrichting worden geraamd op ongeveer 24,000. Voor personeel is uitgetrokken 8000 in verband met de overneming der schooi in September 1901. Voorts worden subsidiën aangevraagd van 300 voor een cursus voor schoen makersleerlingen eD eene som van f 1000 voor opleiding van kantoor- en handels bedienden, beide te Amsterdam. Uitkeering aan de gemeenten, Voor de uitkeeringen aan de gemeenten moest ingevolge de wet van 24 Mei 1897 wegens aanwas der bevolking 200,000 meer worden geraamd het eindcijfer is f 376,875 lager dan het voor 1900 toegestaan bedrag. Pietswedstrijden. In naam der beschaving protesteert het weekblad „De Amsterdammer" tegen de fietswedstrijden, die zij walgelijk noemt, in strijd met elk gezond be grip van sport en een hoon voor onze tegenwoordige beschaving, en mogen wjj er bijvoegen van geen enkel nut dan voor de fietsfabrikanten die in die wedstrijden een uitmuntende reclame voor hunne producten vinden. „Wanneer nu de Nederlandsche sport verenigingen eens een beweging wekten tot bestrijding van dit euvel indien zij eens begonnen met een schrijven te richten aan alle zustervereenigingen, om er op te wijzen hoe de sportwedstrijd te Parijs weder heeft in 't licht gesteld, dat zulke wedstrijden, worden zij niet door rede en gevoel binnen de perken van het geoorloofde gehouden, mensch- onteerend zijn, zoowel voor hen die er aan deelnemen, als voor hen die ze be schermen en in 't aanzijn roepen, zouden ze dan niet duizendmaal grooter glorie behalen, vraagt het blad, dan nu van Cordang op haar afstraalt „Ziedaar een zaak, ten opzichte waar van een klein volk, naar het terecht zoo dikwijls herinnerd koninklijk woord, groot kan zijn. Van Nederland ga de beweging uit om de spnrt-wedstrijden te brengen onder de tuchtder beschaving." Vlissingen, 25 September. stoomkannonneerboot „Hadda" is alhier aangekomen om tijdens de afwezigheid van de Bulgia, dien plaatste vervangen. Hedenmorgen te 9 uren vertrok van hier naar Hellevoetsluis om voorzie ningen te ondergaan Hr. Ms. stoomkan nonneerboot „Bulgia," commandant-lui tenant ter zee le kl. W. van Voss. De zouden vinden IWat zou het helpen, als ik beproefde, in het beslissend oogen blik Hausler weg te dringen en de loco motief tot staan te brengen Hij zou mij neerslaan, zoodra ik de hand slechts naar hem uitstrekte; ik zag het aan zijne van toorn gloeiende oogen, waar mee hij mij wantrouwend gadesloeg. En al schreeuwende en gesticuleerde ik ook nog zoo hard, om aan de stations, die langs vlogen, de beambten opmerkzaam te maken, zoo hielp zulks niet, want slechts éen man kon den trein tot staan brengen, en dat was Hausler, de waan zinnige machinist. Eerst was ik als ver lamd, maar daarna zei iktot mij zelf, dat het laf zou zijn alles verloren te geven. Ik had Hausler gaarne toegesproken, maar wist niet, wat ik zeggen zou. Door tegenspraak mocht ik hem niet prikkelen, en tot een onverschillig praatje voelde ik mij niet in staat. Toch moest ik iets doen, om zijne opmerkzaamheid van mij af te wenden. Hij keek voortdurend naar mij met het wantrouwen, allen waan- Zondagmiddag werd op het Midden- reduit de gewone jaarljjksche schiet wedstrijd gehouden door het kader en de manschappen van de le comp. der d.d. schutterij alhier. Ondanks het minder gunstige weer werd er tamelijk goed geschoten. De uitslag voor het kader was als volgt le pr. een klokje, korporaal G. Broek- hujjsen 2e pr. een tafeitje, sergeant majoor N. Zandee 3e prys twee vazen, fourier ICesteloo en 4e prijs, een ther mometer, sergeant Th. Avenarius. Van de manschappen behaalden ach tereenvolgens C. Bosschaart de le pr., een kaartencoupeJ. W. Claudius, de 2e pr., een cognacstelA. Sanderse, de 3e pr., twee bloempotten H. Appel, de 4e pr., een rookstel J. van den Burg, de 5e pr., een waterstel J. van den Driest, de 6e pr., een kapstok, en A. J. B. Obargen, de 7e pr., een hanger met borstels. Door den commandant der compagnie, den kapitein Beker, was nog voor het kader een kist sigaren beschikbaar ge steld. De gelukkige winner daarvan was korporaal G. Broekhuyzen. Door ge noemden kapitein werden de prijzen met, een hartelijke toespraak uitgereikt. Te Middelburg heeft Zondag een voetbalwedstrijd plaats gehad tusschen de vereen. E. M. M. (le elftal) van hier, en de Midd. Ver. Olympia (le elftal) met den uitslag dat de Vlissingsche vereeniging verloor met 2 0, waaruit blijkt dat Vlissingen flink vooruitgegaan is, daar liet verleden jaar geheel tegen Olympia moest afleggen. Aan den leerling J, van den Bergen van hier is een diploma uitgereikt voor met goed gevolg den cursus in het smeden aan de Ambachtsschool te Mid delburg te hebben gevolgd. Op Donderdag 11 October zal in het Schuttershof te Middelburg een antire volutionaire partijdag in Zeeland worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren Prof. Dr. H. Bavinck, te Kam pen, met het onderwerp Antirevolutio naire politiek, Ds. A. S. Talma, te Arnhem metVerhouding der Antirevolutionaire, beginselen tot de maatschappelijke vraag stukken. Men schrijft ons uit Middelburg In de gisterenavond gehouden jaar- lyksche algemeene vergadering der Nij - zinnigen eigen, en beval mij van tijd tot tijd kortaf kolen op te werpen. Den ijzeren schroevendraaier hield hij vast in de hand en elke keer, dat hij mij bevel gaf het vuur op te stoken, hief hij dien dreigend omhoog. Ik moest trachten hem te kalmeeren en zijne opmerkzaamheid af te leiden, wijl er mij alles aan gelegen lag, een anderen grooten schroevendraaier,die in een kastje achter mij lag, meester te worden. Er was geen andere mogelijkheid om den trein en de passagiers te redden, dan om in het beslissende oogenblik Hausler neer te vellenHet zou mij hard vallen God weet het, een man, dien ik kende en hoogschatte, als een wild beest ter neer te slaan. Maar waar het de redding van hondeiden menschen gold, mocht ik niet aarzelener was geen andere uitweg. Aan mijn eigen verantwoorde lijkheid voor wat een moord zou schij nen, dacht ik niet. Ludwigsfelde waren wij voorbij. Wij hadden nog ongeveer vier-en-twintig

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1