BIJVOEG8Ë L, eerenJ mipie i gesteli EE L%. 'e En. van Maandag 24 September 1900 iVo. 225 Baaienj Builenlandsciie «Éen. Vervolg Binnenland. r e n t i e. fe Gemengd N ieuws. 9 9 9 LS BEHOORENDE BIJDE VLISSIMSCBE C011RAIT (Telephoo n n u m m e r 10) Ontvangst Kruger. Een commissie uit Nederlanders eu Belgen is te Antwerpen gevormd om president Kruger een waardige ontvangst te bereiden. Als de president aankomt te Vlissingen, zullen eenige leden van die commissie hem daar gaan opzoeken. Maar het Dbl. meldt, zou bij de Boerendeputatie, zoodra bekend zal zijn, waarheen president Kruger zich met de Gelderland zal begeven, het voornemen bestaan, den President tegemoet te reizen en zich bij hem te voegen. Leerplicht. Men is thans aan het departement van Binneniandsche Zaken bezig aan een plan tot verandering der school- arrondissementen, met het oog op de invoering van de Leerplichtwet. Vermoedelijk zullen de arrondisse menten worden verkleind, komen er in de groote steden meer schoolopzieners en worden de abonnementsgelden dier ambtenaren verhoogd. Leger en Marine. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de Infanterie, bij het 3e reg., tot kapitein, ie le luitenant-adjudant W. F. Hartman, van het korpsbij de cavalerie, bij het le reg. Huzaren, tot le luitenant, de 2e luitenant W. *0. T. van Oudheusden, van het korps bij de genie, bij het korps genietroepen, tot kapitein, de le luitenant C ,Lankhout, van den staf der genie tot le luitenant ie 2e luitenant E. J. Duetz, van het korps; is de kapitein t. z. D. Stolp, met 16 October eervol ontheven van de be trekking van commandant van het in stituut voor de Marine te Willemsoord en directeur van het onderwijs aldaar, vervangen door den kapitein-luitenant ter zee W. J. de Bruyne; is aan den luit. ter zee 2e kl. Z. P. I ïarcella, op zijn verzoek, met ingang vair 20 September eervol ontslag ver- leentl is benoemd tot offic.-mach. 2e kl. bij rijksstoomvaartdienst, de idem le kl. S. J. A. Lagaay. Vlissingen, 33 September. Met genoegen zal wel de tijding in gemeente ontvangen zijn dat alle mop nog js opgegeven, dat ook Vlissingen eenmaal zijn stoomtram zal ^'ren via Westkapelle naar Domburg. Wij hadden den moed reeds opgegeven oen het bleek dat het comité zijn ver- ®k om subsidie door de Prov. Staten zag. Dat was eene wonde, ongeneeslijk scheen. En zie daar breekt een lichtstraal door (Ion nacht, waarin een rijp overdacht plan begraven scheen, dat eene wat ■"Oiierne vervoeimiddelen betreft zeer I b'isdeelde streek tot ontwikkeling moest 'Sen, want terwijl in bijna alle deelen Zeeland stoomtrammen tot de alge- ene welvaart bijdragen, of de spoorweg 1 groot deel van de streek doorsnijdt j s 2°n het gewensohte vervoermiddel j zijn op Walcheren alleen Vlissingen Middelburg door een stoomtram ver- I ""'en en sukkelt men verder met de 8 wegen voort, die hoe goed ook aangelegd, voor de snelle gemeenschap van onzen tijd te kort schieten. De commissie voor dezen tramweg klopte by de mannen aan, die het comité vormen voor den aanleg van een tram Middelburg—Domburg met doortrekking tot Westkapelle, met het verzoek de zaak nog eens goed onder de oogen te zien en te trachten eene combinatie tusschen de beide concessie- en subsidie aanvragers te verkrijgen. Weer zeker een bewijs dat het comité van hetwelk dit initiatief uitging, ver zekerd is van de levensvatbaarheid van het stoomtramplan dat het ontwierp. Als men trouwens de doorwrochte memo rie, die het vergezelt, aandachtig leest en overweegt, moet de overtuiging zich bij den lezer vestigen dat men met een weidoordachten arbeid te doen heeft, wat door uitnemende deskundigen be vestigd wordt. Moge dan de combinatie tusschen de beide comités spoedig een feit zijn en Walcheren door hun gemeenschappelij- ken arbeid in het bezii komen van twee stoomtrammen, die zich in verschillende richtingen bewegende, niet slechts een deel, maar het geheele Walcheren tot ontwikkeling kunnen brengen en Vlis singen en Middelburg beiden tot voordeel strekken. Walcheren met zijn uitnemenden voor den export zoo geschikten grond heeft om dien te bevorderen, moderne ver voermiddelen noodig. Wordt in die behoefte zoo ruim mogelijk voorzien, dan kan Walcheren eene schoone toe komst op landbouwgebied te gemoet gaan, terwijl zooals van zelf spreekt de beide badplaatsen Vlissingen en Domburg, door een gemakkelijk verkeer tot meer deren bloei kunnen komen. Moge dit alles het resultaat zijn van het initiatief door het comité genomen, dat thans in samenwerking het middel ziet om zijn plannen tot rijpheid te brengen. Wij zullen ons verheugen indien wij onzen lezers spoedig kunnen mededeelen dat uit overeenstemming een plan ge boren is, dat voor de toekomst van ons schoone Walcheren van het grootste gewicht is. De loting van de lichting der nat. militie voor het jaar 1901 zal hier plaats hebben Maandag 29 October 10 vm. voor Westkapelle, 11 uur voor Ritthem, 11.15 voor O. enW. Souburg, 1 uur nm. voor Biggekerke en Zoute- lande, 1,30 uur voor Koudekerke. Voor de gemeente Vlissingen op Dinsdag 30 October 10 uur. De levering van brandstoffen voor de militaire gebouwen en inrichtingen alhier, gedurende het tijdvak 1 October 1900 30 September 1901, is door den Minister van Oorlog toegewezen aan den heer A. F. G. Timmerman alhier, tegen de navolgende prijzen de steenkolen a 1,54, lange turven a 1,30, korte dito a 0,85, vuur makers a 0,22 en takkebossen a 7,50 alles per honderd kilogram of per honderd stuks. De akte middelbaar onderwijs M1 (handteekenen en de perspectief) theo retisch gedeelte, is o.a. toegekend aan den heer P. Puijpe, te O. en W.Souburg. deelnemers hebben zich aangemeld. Door het hoofdbestuur van de maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt is tot dat cfoe! rijkssubsidie aangevraagd. Wordt deze voor dit jjaar nog toege staan, dan zullen de lessen, die door den iandbouwonderwijzer Ahth. Th. Plas- schaert gegeven worden, in 't begin van November aanvangen. Te Ierseke worden pogingen aange wend tot het oprichten van een land- bouwcursus voor boerenzoons. Reeds 13 De ambtenaren der Staatsspoorwegen in België hebben van den Minister eene aanschrijving ontvangen om in hunne correspondentie met het publiek hun naam duidelijk te schrijven. Een wijze maatregel voorwaar, die navolging ver dient, niet alleen wat aangaat de ambte naren der Staatsspoorwegen, maar alle andere ambtenaren en bovendien eene vingerwijzing is voor een goed deel van het schrijvend publiek. Naar wij vernemen, zegt de „Haarl, Ct.", heeft de candidaat- nolaris van Walsem, te Haarlem, een veertien dagen geleden de stad verlaten, zonder orde op zijn zaken te stellen, en is de zaak in onderzoek bij de justitie. Hij moet een wet onbelangrijke som van een veiling hebben meegenomen. Men schrijft aan de N. R. Ct. De candidaat-notaris Van W., die volgens de Opr. H. G. voortvluchtig zou zijn met een groot bedrag van veilinggeld, was werkzaam bij den notaris Willems. Volgens bij dezen ingewonnen inlichtingen, is de kas van het kantoor volkomen in orde en is de candidaat alleen daarom ontslagen, omdat hij niet geschikt was voor zijn werk. Hij heeft zich toen naar zijn familie begeven. Hij was pas drie maanden bij den heer W. werkzaam en niet van hier. Te Gassel bij Soerendonk is Woensdagavond de werkman H. van Cranenbroek op den publieken weg door twee personen aangerand en zoo danig met messen gestoken en gesneden, dat zijn toestand levensgevaarlijk is. Als verdacht van deze misdaad zijn gisterenmiddag te Budel twee gebroeders V. gearresteerd. Te Rotterdam is door de politie een jongen aangehouden die zei niet te weten waar hij geboren was en zijne ouders niet gekend te hebben. Hij had lang als hotel een schuitje van een kermisreiziger, die hem een kaartje enkele reis naar Rotterdam gegeven had. Het veelbelovend jongmensch schijnt zijn ouders toch wel gekend te hebben, want door dezen is zijne op sporing verzocht. Als een bewijs hoe de hooge steenkolenprijzen vele industrieën druk ken, wordt meegedeeld dat de meeste eigenaressen van fijne strijkinrichtingen te Amsterdam hare clientèle bericht hebben dat de prijzen voor het wasschen en strijken van een boord zijn verhoogd met een hal ven en voor een front en een paar manchetten met een cent. Of 't er niet menigeen toe brengen zal maar een dag langer met zijn boord te loopen Omdat het papier zoo duur is, heeft De Telegraaf, een onzer groote dagbladen, den abonnementsprijs met 3 gld. per jaar verhoogd. Het orgel dat te Leipzig in de oude Johanneskerk zoo dikwijls door Joh. Seb. Bach werd bespeeld en dat te koop was aangeboden, is in handen ge komen van onzen landgenoot Paul de Wit te Leipzig, die het in zijn muziek historisch museum zal plaatsen. De „Sun" beweert, dat een groot handelshuis, dat betrekkingen heeft op Zuid-Afrika, een cijfertelegram ont vangen heeft, volgens hetwelk Kruger maar zeer kort in Holland zou blijvBn. Men zou hem aangeraden hebben, naar Frankrijk te gaan, om een beroep te doen op de sympathie van het volk en van de regeering, en Krnger zou dien raad opvolgen. Koningin Wilhelmina, zoo weet het Amerikaansche blad verder te vertellen, zou stappen doen, om Kruger zijn taak in Frankrijk te vergemakkelijken. Men zegt dat kapitein Dreyfus weer zeer flink is. In de vorige week heeft hij een bergtochtje gemaakt in de omtrek van Genève, waar hij woont, waarbij hij toonde veel vermoeienis te kunnen doorstaan. Een zijner vrienden, die hem bezocht, zegt dat men over den kapitein even gerust kan zijn als over zijne zaak. Nu het burgemeester sfeest door den gemeenteraad van Parijs op touw gezet, deerlijk in het water is gevallen, zal het daarvoor bestemde geld, 200duizend fr., onder de armen van Parijs verdeeld worden. In een gehucht bij Llanelly (Wales) is een huis waar het wemelt van slangen. Tot de bovenverdiepingen is het onge dierte opgekropen. Men doodde er op één dag niet minder dan 22. Waar die slangen vandaan kwamen, heeft men niet kunnen ontdekken. Te Glasgow hebben zich Donderdag weder twee nieuwe gevallen van pest voorgedaan. Een Duitacher, Bujard, heeft proeven genomen om uit vuil gas te stoken. Het verkregen gas was niet bruikbaar vooi verlichting. Hij meent echter dat het met voordeel te bezorgen zou zijn, hetzij voor beweegkracht in gasmotors of voor vermenging met Te München gaat het gerucht dat een aanslag op het leven van prins Luitpold van Beieren zou beraamd zijn. Dit gerucht is nog niet officieel tegen gesproken. Er zou sprake zijn van een individu die terwijl de prins op de jacht was, uit een dicht bosch toesprong en met een revolver in de hand op hem toesnelde. De man werd gearresteerd en kon geen verklaring van zijn handelwijs opgegeven. De Shah van Perzië is op het oogenbiik de gast van Franz Joseph te Weenen. De stoomboot Sarkia is bij het eiland Andros (Griekenland) vergaan. Meer dan 100 menschen verloren het leven. Een Parijsch advokaat en zijn vrouw, die zich onder de passagiers bevonden, werden gered. Een Russisch luitenant is tot twee jaar gevangenisstraf in Siberie, verlies van zijn rang en goederen veroordeeld, omdat hij jl. Juli een Engelsche, miss Dong worthy, die hem weigerde te trou wen, vermoord had. Bij Washington in de Ver. Staten hebben 126,000 mijnwerkers het werk gestaakt. Het getal groeit nog voort durend aan. Mr. Chamberlain beschuldigd. De Morning Leader deelt eenige be langwekkende bijzonderheden omtrent de familie van Chamberlain mede. Men zal zich herinneren dat op den 8en Augustus j.l. Chamberlain op eene interpellatie in het Lagerhuis ten opzichte van contracten gesloten door het Minis terie van Oorlog en de Admiraliteit met de Kynoch Cie., verklaarde „Ik heb gee nerlei belang, rechtstreeks of zijdelings, in de Kynoch Cie., noch in eenige andere firma, die oorlogswerktuigen vervaardigt." De Morning Leader bewijst dat deze verklaring valsch is. Er bestaat inder daad te Birmingham onder de leveran ciers der Admiraliteit eene maatschappij, bekend onder den naam van Hoskins and Son Limited, die geheel in handen is van de familie Chamberlain. Het kapitaal dezer maatschappij be staat uit 7286 aandeelen, waarvan 6810 ingeschreven zjjn door de familie van den minister van koloniën, Chamberlain. Op deze lijst komen voor Mevrouw Mary Endicott Chamberlain, vrouw van den minister, 2000 aandeelen; de heer Arthur Neville Chamberlain, neef van den minister, 4000 aandeelen; de heer Joseph Auston Chamberlain, broeder van den minister en lord van de Admi raliteit, 609 aandeelen; eindelijk miss Beactrice Mary Chamberlain, 201 aan deelen. De directeur van deze maatschappij is de heer Arthur Neville Chamberlain, zoon van den minister van koloniën. Hoe komt het nu, vraagt de Morning Leader, dat de heer Auston Chamberlain, lord der Admiraliteit, geldelijk belang heeft in een maatschappij, gevormd, bestuurd en eigendom van zijne familie, een maatschappij die van de Admiraliteit concessie heeft gekregen In de Kynoch- zaak had men doen uitkomen dat de heer Arthur Chamberlain er president van was vóór zijn broeder minister van koloniën was. Maar in de Hoskins- maatschappij is het een geheel ander geval, want Auston Chamberlain was reeds sedert twee jaar lord der Admi raliteit, toen zijn familie al de aandeelen der firma opkocht. „Truth", het blad van Labouchère, nam deze onthuldigingen van de Morning Leader ovéi en schreef„Binnen eenige" dagen zuilen de heeren Chamberlain, vader en zoon, de gelegenheid hebben in 't openbaar te spreken en wij hopen dat een van beiden van de gelegenheid zal gebruik maken om op te ge ven het juiste bedrag der openbare fondsen, welke onder den naam van Hoskins and Son Limited in de zakken van de familie Chamberlain zijn over gegaan. Het schandaal Kynoch was reeds vuil genoeg, maar het schandaal Hoskins is nog veel erger." In de provincie Shantoeng is de volgende proclamatie door de Boksers verspreid „Loe-chian-miau, 28 Juli 1900. „De leden van de goddelijke Bokser maatschappij zijn inderdaad edele mannen die het Rijk beschermen en het volk vrede geven het zijn wondervolle men schen, die de schapen (buitenlanders) verdelgen en de lammeren (aanhangers der buitenlanders) uitroeien. De vreemde duivels echter, deze duivels van den tweeden rang, bezitten bij hun groote slimheid vele middelen, om de betoo- vering te verbreken. Zoo zijn er, die met een naald in het hoofd steken. Die zoo gestoken zijn, moeten na 7 dagen sterven. nIn het zuidoosten zijn meer dan 100 menschen op die wijze gestoken ge worden. Men moet overal voor deze stekers op zfjn hoede zijn. Wanneer ergens zoo een gepakt wordt, dan moet men hem precies onderzoeken en nauw keurig doorsnuffelen. Vóór alles passé men op, hem niet zoo maar weer los te laten, maar men bewake hem zorg vuldig. „Deze vreemde duivels komen tot ons en hebben het hoofdzakelijk op onze lieve vrouwen voorzienmen neme dus ook de vrouwen van deze vreemde duivels en verdrinken ze allen in zee. Deze vreemdelingen willen ons schoone land met spoorwegen en mijnwerken doorwoelen en daardoor de graven van oijze vaderen verontrusten. „Wilt het bovenstaande niet als praatjes beschouwen. „Doodt alle vreemdelingen." AFRIKA. „De oorlog is feitelijk nu gedaan, want er blijven niets over dan een paar roofbenden en de Boeren hebben zelfs hunne Long Toms, en an dere zware stukken vernield," schreef

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1