|af°ZleQ' Buiten Gemengd Nieuws. uiteiilandsciie bench over de zee verzekert, en droomon voor hun handel en industrie eene uitbreiding die hersenschimmig zeu schijnen, als niet de wonderbare vlucht die beiden reeds genomen hebben, dezen droom rechtvaardigden. Die vlucht is reeds zoo snel geweest dat zij alle andere volken, niet het minst Engeland, verontrust. Maar om haar te bestendigen heeft Duitschland vrede noodig en moet het spook dat het van over den Rijn steeds bedreigt, verdwijnen, Frankrijk tot vriend gemaakt worden. Hun triomfen op de Parijsche ten toonstelling behaald, het goede onthaal daar gevonden, het herstel van de vroegere vriendschappelijke verstandhouding, waar aan bij beide volken zich meer en meer behoefte openbaart, doen de Duitschers vurig wenschen naar eene verzoening met den vijand van vroeger, en keizer Wilhelm toont van gaDScher harte dien wensch te deelen. Het uitstel dor viering van den Sedansdag is er een doorslaand bewijs van. En voor ons die zoo groote 1 ehoefte hebben aan den vrede der wereld omdat de oorlog ons slechts rampen en nadeel zou hengen, wij moeten die vredelievend heid van ganscher harte toejuichen. Maatregelen tegen de pest. De Engelsche regeering heeft lang gewacht maar nu toch Glasgow als besmet verklaard. Het getal quarantainedagen is bepaald op tien. Met ingang van 7 September is nu de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kledingstukken en ougewasschen lijf- en beddegoed uit Glasgow verboden. Bagage, door reizigers medegebracht, is onder dit verbod begrepen, voor zoover betreft ongewasschen lijf en beddegoed. Het verbod is niet toepasselijk, wat den in- en doorvoer betreft op goederen die wel van Glasgow zijn aangevoerd, maar waarvan voldoende blijkt, dat zij van elders afKOinsiig zijn en die zoo danig vervoerd en verpakt zijn, dal zij niet in aanraking kunnen geweest zijn met besmette voorwerpen; en wat den doorvoer betreft of goederen, die zoo danig zijn verpakt dat zij onderweg geenerlei bewerking of behandeling kunnen ondergaan. Te Rotterdam is een quaranfaine- station op het schiereiland tusschen de Hoogenoordsehe gracht en de Maas gevestigd. Daar bevindt zich ook een barak voor 5 a 7 lijders met woningen voor liet verplegingspersoneel en een laboratorium. Een tweede barak zal ook tot opneming van ijjders gebouwd wor den. Te Ymuiden was reeds voor twee jaar een ziekenbarak voor lijders aan besmettelijke ziekten ingelicht met eene outsmettingsinrichting. In Nederland is men althans wat deze havens betreft, op de komst van den vijand gewapend. aan den minister van buit. zaken te vragen over het lot der Nederl. ambu lance, die door Lord Roberts gevangen genomen en naar Ceylon gezonden is. Hij wil daartoe de drie volgende vragen gesteld zien. Hebben de leden dier ambulances de Conventie van Genève geschonden (wat hjj in het laatste schrijven van dr. Koster te vergeefs heeft gezocht), in welk opzicht heeft deze schending plaats gehad Op welke gronden heeft de Engelsche regeering deze daad durven doen? Heeft de minister van buit. zaken aan het Engelsche gouvernement met allen aandrang opheldering gevraagd omtrent deze z.i. willekeurige en vijan dige daad Is dit niet geschied met allen ernst, dan ia aan de eer der Nederlandsche natie te kort gedaan, en had dit wel plaats dan behoort de minister hieraan openbaarheid te geven en wel zoo spoedig mogelijk. van den bond wier namen niet vermeld worden. Voor de Boeren. Uit deu volgenden brief van Louis Botha uau dr. van der Goot blijkt welke sym pathie de Nederlandscha ambulances in de Boerenrepublieken hebben verworven »Het spijt me dat ik uw brief ontviug nadat u reeds van Balmoral vertrokken was. Hartelijk dank voor uwe goede wenschen en ook voor de uitstekende diensten, door u aan ons in deze zware tijden bewezen. Ik kan u verzekeren, dat de sympathie van onze vrienden in Holland door ons hooggewaardeerd wordt. Alhoewel het mij van harte spijt u te moeten missen, ben ik blij, dat uwe ambulance nog blijft en wensch u een voorspoedige reis en alle succes op uwe verdere levensbaan toe." Ook president Kruger en vicepresident generaal Burger spraken op sympathieke wijze over het werk der Nederlandsche ambulances. De Boerendeputatie zal slechts korten tijd te 'sGravenhage vertoeven om daarna nog eenige hoofdplaatsen in Europa te bezoeken. Van terugkeer naar Zuid-Afrika is vooreerst geen sprake, want het driemanschap beschouwt zijne zending nog niet als geëindigd. De heer G. Benckhuizen, te 's Hage, schrijft in het Haagsche Dagblad dat hij den tijd gekomen acht dat de Nederl. natie er toe overga met klem opheldering Desertie cijfers. 195 personen zijn in 1899 van de laudmacht hier te lande en in West- Indië van het korps mariniers en van het Oost- Indische leger gedeserteerd. Te Brussel zal van 8 tot 16 Decern b. dezes jaars eene internationale tentoon stelling op het gebied van kookkunst, voedingsproducten en het daarvoor gebezigd materieel in den ruimsten zin gehouden worden.Gemelde tentoonstelling gaat uit van de „Union syndicale des cafétiers, hoteliers et restaurateurs de l'agglornération de Bruxelles" en staat onder bescherming van H. K. H. de Gravin van Vlaanderen. Gegadigden die inzendingen wenschen te doon, vervoegen zich tot het comité Exécutif Grand hotel Central, Place de la Bourse 3, te Brussel. VUsslngen, "7 September. Heden namiddag kwam alhier voor de binnenhaven ten anker het Duitsche oorlogschip „Stosch," commandant kolo nel Ehrlich. De commandant van het wachtschip „Bulgia," de luit. ter zee le kl. W. vau Voss, begaf zich per sloep ter begroeting aan boord. Naar wij thans vernemen, passeerde het stoomschip «Braemar Castle" den 6 dezer, des morgens 5 uur Las i Palmas, en wordt niet zooals gemeld 8 dezer, doch eerst 13 dezer hier verwacht. Aan boord van genoemd stoomschip j bevinden zich 550 passagiers, welke hiei zullen landen. Bij de gisteravond gehouden onder- handsche aanbesteding voor bet vernieu- wen van het dak enz. der Nieuwe kerk I alhier was voor het metselwerk en de betimmering de heer W. L. Huson de minste inschrijver, nl. voor 8416. Voor het schilderwerk was de heer H. L. Luitwieler de minste inschrijver, nl, voor f 1395. Wederom is aan den heer A. S. J. Dekker te Goes de levering van een pijporgel opgedragen, thans voor de Ned. Herv. Gem. te Btavenisse. De postduiven-vereeniging ,Hoop op Welvaart," te Zierikzee, hield Zondag '2 September eene internationale wedvlucht I uit Madrid (Spanje), waaraan deelnamen de heeren W. N. Jobse met 35 M. C. Vroegop met 25W. A. Verkroost met 20 D. Kerkroost met 20 J. C. G. den Appel met 20A. C. Zuidhoorn met 20 allen leden van bovengenoemde vereeni ging- De uitslag was als volgt W. C. Vroegop, Waalwijk, aankomst 10,20W. N. Jobse, O. en W. Sou burg, id. 10,25; W. A. Kerkroost, Zierikzee, id. 11,10 J. C. G. den Appel, Barendrecht, id. 11,15; A. C. Zuidhoorn, Zutfen, id. 12,5. Boven dien werden aan den heer W. N. Jobse nog 6 prijzen uitgekeerd en aan den heer A. C. Zuidhoorn 3. Vervolgens nog eenige prijzen aan de niet-leden Men meldt ons uit Overslag In den nacht van Woensdag op Donderdag is ten huize van den land bouwer De S. te Wachtebeke diefstal met inbraak gepleegd. De man had Woensdag drie varkens verkocht, wat de dieven schijnen geweten te hebbeu. Toen zij het geld niet vonden, namen zij de gouden sieraden der vrouw mede. Elk jaar bij het naderen der kermis, hoort men hier van diefstallen, vroeger echter slechts in konijnen- en kippen hokken, nu reeds in de geldlade. Vooruitgang dus ook op dit gebied. Kerk- en Sclioolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te St. Annaland door ds. G. A. Slagmolen, te Herkingen (eiland Flakkee.) Chr. Ger. Kerk. Beroepen te 's Gra vendeel de heer M. den Boer, cand. te Zierikzee. Ongeluk bij de manoeu vres. Bij de Dinsdagmorgen ge houden manoeuvres, nabij het station te Wouw, heeft zich een droevig ongeluk voorgedaan. Een kleine troepenafdeeling moest retireeren voor een talrijken vij and, die zich in hinderlaag had opgesteld. Bjj het vluchten liep een der soldaten in volle vaart op de bajonet van een zijner makkers, die zich achter een boom wilde verschuilen, met het noodlottig gevolg, dat de militair een levensge vaarlijke wonde aan het onderlijf opdeed. Na zoo good mogelijk door een der mi litaire dokters verbonden te zijn, werd de gekwetste per brancard naar Bergen- op-Zoom vervoerd, terwijl bij het vervoer de grootst mogelijke voorzichtigheid moest in acht genomen worden. Uit Rotterdam meldt men Gisteren zijn niet minder dan drie lijken naar het lijkenhuis vervoerd, n.l. een drenkeling die aan de schroef der Haagsche stoomboot vastzateen per soon die, door buren gemist wordende, zich reeds Zaterdag in zijn woning aan den Honingerdijk bleek opgehangen te hebben, en een Duitsch paardenkooper, die,in het koffiehuis vau den heer Clement biefstuk gebruikende, daarin was gestikt. Men schrijft aan de „Leeuw. Ct." uit Bolsward, dd. 5 dezer De reizigers, die met de tram van half negen van Harlingen naar hier kwamen, zijn gelukkig aau een dreigend gevaar ontsnapt. Do draaibrug over de gracht bij de voormalige Blauwpoort was nl. opengedraaid, en de machinist scheen dit niet te merken het seinlicht op de brug ontbrak, wat, naar men zegt, al meer avonden het geval mott geweest zijn. Een angstig oogenblik voor de menscben, die bjj de brug op de door vaart van een schip stonden te wachten. Zij riepen uit al hun macht, doch hun roepen werd op de locomotief niet ge hoord. Steeds luider werd hun ge schreeuw zij wuifden, vlogen de tram tegemoet, en gelukkig, nog juist op lijd werd het gevaar nu door den machinist opgemerkt. Slechts een paar meter was de locomotief nog van de brug ver wijderd. Twee marechaussees die met de tram meekwamen, stelden terstond een onder zoek in. Thans bleek, dat de brug wachter absent was, dat hij de bediening der brug aan een ander had opgedragen en dat de seinlaniaarn defect was. Art. 129 der algemeene politieverordening stelt den brugwachter verantwoordelijk voor het plaatsen der seinen na zons- oudeigang, bestaande uit een helder- schijnend groen of rood licht. In zake het ongeval in het pak huis van de firma Kater Co. te Groningen wordt gemeld dat de 15jarige Lucas van der Wouden is overleden en Jozef Blok nog wel leeft, maar de hoop op zjjn behoud zeer gering is. De man, die een elfjarig meisje te Rotterdam naar buiten de stad had gelokt en gearresteerd werd, is geboeid naar 'sGravenhage overgebracht. Korporaal van der Pol, van de Koloniale Reserve te Zutphen, die onlangs veertien dagen in arrest gesteld werd wegens het doen van mededeeliugen over zijn korps aan de pers. zit nu, naar aan het Volk bericht wordt, weer achter de tralies omdat hij in de kazerne een onlangs verschenen brochure „Geen man voor het leger" verkocht heeft. Onder de 4 September geslaagde candidaten voor de akte lager onderwijs landbouwkunde, behoorden de heer J Mulder en mej. E. II. Mulder, vader en dochter, beiden uit Groningen. Behoort het tot de zeldzaamheden dat vader en dochter gelijktijdig in 't zelfde vak examen alleggen, eigenaardig is 't tevens, dat mej. Mulder de eerste onderwijzeres is, die zich aan 't examen landbouwkunde onderwierp. In de woning van den heer J. C. van Asperen te Dordrecht heeft een geweldige gasontploffing plaats gehad, die het ge timmerde plafond eener kamer uiteen sloeg, verscheidene ruiten verbrijzelde en meubelen beschadigde. Gelukkig was niemand in de kamer. Op de Parijsche tentoonstelling te Vincennes zijn aan de inzending van 30 stuks paarden van de Nederlandsche paardenfokkerij toegekend 3 gouden, 3 zilveren en 3 bronzen medailles en aan geldprijzen een bedrag van 6200 francs. In het Westland is zulk een ovet- vloed van pruimen dat de telers naar den prijs der groote veilingen 100 plui men voor 1 cent moeten plukken. Dat het sport tegenwoordig in ver schillende vormen beoefend wordt, blijkt weer hieruit dat in het Poolsch koffiehuis te Rotterdam een nationale damwedstrijd zal gehouden wordeu, waaraan de beste spelers uit Nederland zullen deelnemen. Suiker als medicijn. Suiker werd vroeger veel gebruikt voor in- en uitwendige toepassingen, en ook tot het voorkomen van rotting bij organische stoffen en bij het ver binden van wonden. N )g in 1885 zond Dr. Fischer een ïapport over deze methode aan een der voornaamste Duitsche bladen. Vele voorbeelden van haar gebruik in de geneeskunde, voor al bij gevallen van koorts, worden ver meld. Hieronder volgt een typisch voor beeld, zijnde een mededeeliug van Graaf Bernstorff aan de Berliner Rund schau, zyiie eigen ervaringen ver halende. „Ik wensch een speciale werking van suiker te bespieken, welke ik ondervonden heb. Gedurende het jaar 1888 '89 was mijne standplaats te Kameroen, als eerste otficier op den kruiser „Habicht" en kreeg ik een kwaadaardige koorts gedurende de vele reizen in de moerassige districten tus schen Mimi en Old Calabar. Behalve ernstige diarrhée had ik zware galkoorts, die nog toenam niettegenstaande groate giften kinine. Toen kwam een brandende dorst dien niets kon lessohen, tot ik toe vallig een weinig suikerwater dronk. Het resultaat was uiterst verrassend het martelend gevoel van dorst verdween of was ten minste zeer verzwakt, daarna verminderde de overproductie van gal en ik gebruikte geen ander voedsel dan suiker en water, ongeveer tien tot twaalf glazen per dag, zoodat ik gedurende vijf dagen letterlijk van suiker leefde. Later, toen ik te lijden had van terugkeerende aanvallen van koorts, zelfs nadat ik eenige jaren te huis geweest was, nam ik altijd myDe toevlucht tot dezelfde behandeling en altijd met hetzelfde resul taat. Mijne mededeeling van het voor gevallene aan een geneesheer In Plün, maakte dat deze suikerwater aanbeval aan de bewoners van een groot dorp aan het Plönermeer die veel van koorts te lijden hadden. Steeds volgden goede resultaten. De koorts verscheen aldaar na het aftappen van het meer, waardoor een groot gedeelte van het land droog kwam te liggen. Dit veroorzaakte een soort van malaria, overeenkomende met die welke zich vertoonde gedurende den bouw van „Wilhelmshafen." De schrijver eindigt met vermelding der uitwerking van suiker op de zenuwen, kalmeerende en dus slaap veroorzakende. (Mdbl. t. d. V.) Te Halle, in België, is een 26jarig werkman gehuwd en vader van een kind, terwijl hy op een paal zat om den electri- schen kabel te herstellen, door den stroom getroffen en op den weg geworpen. Hij werd dood opgenomen. De Fransehe luchtreiziger Jacques Faure is j.l. Zondag in zijn ballon van hot Crystal Palace te Londen vertrokken om het Kanaal over te steken en heeft het reisje met zooveel succes volbracht dat hij besloten is op dezelfde wijze te rug te reizen en nooit naar Frankrijk te gaan dan per ballon. Natuurlijk „weer en wind dienende." De spons er over. De „Fi garo" verhaalt dat er onlangs in een Duitsch restaurant van de Tentoonstelling eene manifestatie heeft plaats gehad, zooals sedert dertig jaar in Frankrijk niet beleefd is. Toen Iemand gevraagd had het Pruisische volkslied te zingen, werd dit door al de klanten en het personeel der inrichting, allen Duitschers, in koor ge zongen. Vervolgens vroeg een ander Duitscber om de Marseillaise te zingen en toen werd het Fransehe volkslied r -t opstaande en met ontbloot hoofa gWf door de Duitschers,en ging aan hy een donderend gejuich op. - In Noorwegen zijn nu ook stekende steenkolen ontdekt de mijn die ze bevat, ontginnen. tueii - De spoorweg bij Peking is g(, vernield en het rollend materiaal brand gestokener is geen toij: bruikbare locomotief meer en Je I zijn verdwenen. Het station van p I is door Russische troepen bezet. I twee verschillende plaatsen ie menI de herstelling der lijn begounen I men heeft 67 mijl spoorweg te lt, I en het benoodigde materiaal ontbrè-, P Men tracht de Chineezen, die langsL spoorweg wonen te bewegen de I die zij gestolen hebben, tertio geven. De Peï Ho is gevallen en ook op -1 rivier is het vervoer moeilijk geworiit! I De spoorweg van Peking naar Tien-- is reeds hersteld tot Yang-Tsoen en 4 genie is bezig een brug te slaan. In een klooster te. Malaga heef men onder de novicen een jongeliq ontdekt die zulk een prachtige tenor" stem heeft en tevens zoo muzikaal i< dat men hem te Madrid wil ],it! studeeren. Hij heet Jose Lara Ortiz. AFRIKA. President Kruger heeft je inlijvingsproclamatie van Lord Roberts niet onbeantwoord gelaten, maar protest er tegen ingediend bij Lord Salis bury en de mogendheden. Van 'welken inhoud dat stuk is, wordt niet vermeld, Wij kunnen echter aannemen dat bet zooals alles wat uit Krugers pen vloeit, den grooten staatsman waardig zal zyn. Voor den ouden man, die al zooveel beleefd heeft, en die in den grootsten tegenspoed zijn vertrouwen in de strijden voor de onafhankelijkheid huns lauds niet verloren heeft, moet het wel een troost zijn dat hun wapenen voorspoedig zijn niettegenstaande de verpletterende overmacht van den vijand. De berichten die wij omtrent de be wegingen der Boeren vernemen, laten daaraan geen twijfel. Lord Roberts is naar Belfast teruggekeerd en schijnt het dus onraadzaam te achten voorloopig met zijn uitgeput leger de Boeren verder te vervolgen. Bulier gaat voorwaarts met de traagheid van zeker kruipend dier en het blijkt ook niet of de colonne tot zijn hulp gezonden, reeds ter be stemde plaatse gearriveerd is. Dal hij waar hij in aanraking kwam met de Boeren, van zijn veeren moest laten, zeggen genoegzaam de zware verliezen, die hij leed van 21 Augustus tot 3 September en die bedragen 4 officieren en 25 man gedood, 1 officier gevangen en 16 gewond, 34 man vermist en 185 gewond. Buller vindt echter troost in het feit dat de Boeren veel zwaardere vei liezen leden. Eigenlijk heeft hij dus de overwinning behaald. Aan de ver zekering van een man, die vroeger reeds zulke prachtige oorlogstelegrammen wist samen te stellen, mag natuurlijk niet getwijfeld worden. Dat hij naar Lydenburg voortkruipt in plaats van te gaan, is trouwens be grijpelijk,want de Boeren hebben eenestó- ling bezet, die veel sterker dan Vaalkrans en een tweede Langsnek moet zijn. terwijl de Boeren daar een hevige» wederstand bieden. Maar zoo troost#» zich de Engelschen, de Boeren zulle» daar hun laatsten wederstand bieden ze zullen daar hun Sedan vinden. Een frontaanval, meenen ze terecht, op zulk eene sterke stelling zal menschenvleescb kosten en daar heeft Buller geen zin e» wil dus maar liever wachten tot d* hulpcolonne is aangekomen, die de ft>È ren moet omtrekken. Bij Badfontein houden de Boeren steeds stand. Als ze echter uit die stelü»? verdreven worden, zegt de corresponded van Reuter, zullen ze op vijandige, 1»' landsche stammen stuiten, die volgons dezen correspondent voornemens zij» den Boeren niet te vergunnen de Steel- rivier over te trekken. Dat vele Kaffer3 den Boeren niet goedgezind zijn,is bekend den rook vad aan de wall machtigen v| van spoorweg een gevecht r de nabijheid en voor de was, want dooden, 1® §1 pe Engelschen grijpen dat ditj de Boerenmal ongeval aan el is de krijgsl Tommies gerei Met hun Boeren dus resultaten bet ook thans eei] tot zulke, dadel de Wet, wiens| het slagveld verdriet over en toch zün dien geest van I onder de wanl Boerenleger nul tellen. Ook in de tegenwoordig worden alle aldaar zorgvulcj is derwaarts in staat van een verwachtel denken dat hl zijn van een inl in Transvaal doon hebben, boven zeiden, Kaapsche boerej hulp komen Roberts weer moet afzonderen Ofschoon de wijzen, blijven zij dit voor, aarj den oorlog gelo van do troepen I by de spoorwegl is ontslagen. Da;f welke in dezel Kaapstad aangl laatste soldij hef Van Kruger zich voor de gereed houdt er om hem op te i behoeft wel geeh nen ons geen vlul in den steek laterT Men zegt da| Roberts als Dat zou geluk ENGELAND, tering in het ge omtrent den 01 '«wijzen. De ove Engelschen juic van ChamberlaiD wat enkele wel nog onmogelijk legen den oorloi slechts zeer enk e temmen nu niel "loedhehbenden, eene groote ve Unions, te Hud werktnansvereeni le<len telt en wa Oor>og als onr "nodeloos werd g booP 6at die ste, 'Jij de overige e" 200 tot -ande Het werd in 1 sproken dat de ''"fiers te doen f"" Hollandache 1 ""'moorden, uit; Van Parklane fin "'filionnairs. He werkman H'"' in de hitt 1 zoo hoognooc 'etft verwenschi r°"e eieren gev het verli u" fien werkma en ook dat de Engelschen van hen als bondgenooten goede diensten hebben- Dat door de Boeron eene groote werk zaamheid wordt ontwikkeld, het bewii5- niet alleen hun telkens opduiken UHiiU. Tf alai zijn. De r te,fig eu all, I anfi van 30 ki Wer ^getroffen Te P gev alle;

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2