Vrijdag 31 Augustus wn ie Denneniioeve. 1900. No. 205. 38e Jaargang. ftemeentebes tuur. SCHIETOEFENINGEN. klapte en SINGSCDE COEBAIT. PrQs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummera 6 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DFi VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÊN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel moer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-AdvertentiSn op zeer roordeelige voorwaarden. MMimWEEEè Qtfening met de Stoombrandspuit pe opperbrandmeester te Vlissingen brengt ter kennis van het personeel ie atoombrandspuit alhier ejat eene oefening in de behandeling ,,n die spuit zal plaats hebben op Maan 3 September 1900, des namiddags ten 0 ure, op de Pottekade dat bet personeel zich tot dat einde ,p den genoemden dag, des namiddags M 4.45 ure zal moeten bevinden aan jet brandspuithuis, hoek Waaigat Baktasgang en dat bij ongunstige weersgesteldheid op dien dag, des namiddags tusschen 4 en 5 uur, een roode vlag van den toren ia) worden uitgestoken ten teeken dat ie oefening tot den volgenden dag 't zelfde uur uitgesteld is. Vlissingen, den 30 Aug. 1900.', De Opperbrandmeester voornoemd J. G. GEIJSEN. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben; dat op 4 September e. k. en zoo noo- dig op enkele volgende dagen, schiet oefeningen zullen plaats bebben met zware kanonnen te IJmuiden, Noordzee dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te bekomen i«r gemeente-secretarie op eiken werk- dig van des voormiddags 9 tot des na uiddags 4 uren. Vlissingen, den 80 Aug. 1900. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE Merlandsche en Duitsche mailbooten. /let Bat. Nbld. maakt eene verge- iking tusschen de booten van de Noord deutsche Lloyd, de Rott. Lloyd en de Nederland. Daar nu de Mi) „De Schelde' 'Aer het leeuwenaandeel had in den aanbouw van de schepen van beide laatstgenoemde maatschappijen, achten I het niet onnoodig op dit artikel de aandacht onzer lezers te vestigen. Sot blad zegt •Het is verbazend moeielijk om ver- i'lijkingen te maken tusschen de ver «tillende mailbooten, maar ik wil trach- ÏB eenige verschilpunten aan te geven toschen groepen schepen van Neder- audsche en Duitsche mailbooten. 'n tiet algemeen stelt men als eischen goede mailreis datlo. de «en |uchtig zijn 2o. de tafel goed a ^gelijk is3o. de bediening vlug r- li L LIT Eene wtelling naar het leren, van W. dihaoW. Rn er komt niets van zeide eone ;b!»p vaste 3tan>- »ed ik doe het tant even har(* vastberaden woord, 't welk een frisch, krach- lsie met donker haar en donkere h„„ faf' waarbij het trotseerend in f' ^e boar van de Dennen- - rederik Volkman de heengaande zware wenkbrauwen waren ta 'aamSetrokkeu als eene on- hot op het breede, hooge en zindelijk is4o. er niet te hooge eischen gesteld worden aan de étiquette, want in den regel houden wij er in Indië niet van, om anders dan 's avonds een weinig toilet te maken. Dat de reis enkele dagen langer duurt dan een vorige en dat er vele groote familiën medereizen is geen overwegend bezwaar voor de keuze, want beide ge vallen komen bij elke maillijn voor. Op de punten 2, 3 en 4 is er weinig verschil. De hoofdzaak is punt 1. En waar vindt men de beste en lüch- tigste hutten Het is als regel op de Nederlandsche mailschepen beter dan op de Duitsche. Slechts enkele der nieuwe Duitsche Lloyd booten, zooals de Prins Heinrich en de Kiinig Albert kunnen gelijkgesteld worden met de schepen der Hollandsche lijnen, maar het type Preussen dat bij de Duitsche Lloyd de overhand heeft, staat verre ten achter bij de minste Hollandsche, om dan niets te zeggen van de oude Duitsche schepen type Aldenburg, welke voor de Europa-Amerika vaart dienen en op de Noordatlantische lijnen niet meer aan de eischen voldoen. De hutten op de Duitsche booten hebben zulke kleine poorten, dat men bevreesd is er zijn hoofd door te steken als het in de hut te warm wordt, en vergelijk daarbij eens de groote ramen op de „Rotterdamsche Lloyd" en de groote ronde poorten op de „Nederland" schepen, dan is het niet moeilijk om tot de gedachte te komen, dat op de Neder landsche schepen beter aan den eersten eisch voldaan wordt dan op de Duitsche- De oudere Lloyd- en Nederland booten worden hier bedoeld, want tegenover de enkele goede Duitsche staan veel meer gelijke nieuwe Hoilandsche booten en op de nieuwe schepen is de luchtig heid der hutten ongeveer gelijk. Maar dan dringt de vraag weer op den voorgrond, waarom er toch zooveel Hollanders met de Duitsche mail gaan. Indien het is omdat er niet voldoende plaats te krijgen is op de Hollandsche booten of ingeval van plotseling op komend vertrek, dan blijft de vraag buiten beschouwing, maai dozijnen anderen, die maanden vooruit plaats bespreken, gaan met de Duitsche mail. Mij dunkt dat deze vraag wel eens overweging verdient bij de directies der Hollandsche maatschappijen, opdat de gebreken, welke haar booten nog aan kleven, waardoor het passagiersvervoer naar den vreemde geleid wordt, verbeterd kunnen worden. Dit schrijven bedoelt geene reclame voor de Hollandsche stoomvaartmaat schappijen, want steller is hun vreemd,, maar om de publieke aandacht te voorhoofd, dat door het reeds grijzende haar geheel werd vrijgelaten de geslo ten dunne lippen en het staalgrijze oog spraken van een onbuigzamen wil. „Hè zeide hij binnensmonds, ter wijl hij met de hand over het voorhoofd streek, „bijna had zij mij het harte week gemaakt, toen zij zoo vleiend smeekte en mij aan hare overleden moeder herinnerde. Maar het is goed, dat ik niet heb toegegeven. Ik kan nu eenmaal niet met een goed geweten ja zeggen I Het zou nooit goed uitkomen. Het is wel een flinke jongen, die "Wil lem Roller, en ik kan mij begrijpen, dat zij van hem houdt, maar „aardje naar zijn vaartje' en „de appel valt niet ver van den boom,* Zijn vader heeft den boel er door gelaptmag ik bet er nu op wagen, zijn zoon mijn zuurverworven en bespaard goed toe te vertrouwen, opdat hij het eveneens er doorbrengt, en mijn kind dan in ellende zit? Katrijn zal het hart er niet van breken er zijn nog knappe jongens ge vestigen op de werkelijke betere eigen schappen der Hollandsche mailbooten boven de Duitsche. De Ongevallenwet. Dr. W. H. Nolens, lid der Tweede Kamer voor Venlo, heeft ook zijn ge voelen over de Ongevallenwet gezegd Hij acht die wet een der voornaamste sociale wetten welke in den laatsten tijd aan de orde van behandeling waren. Hij wees er op dat de uitkeeringen welke werklieden, wie een ongeval overkomt, ontvangen, dan niot meer als een gunst of aalmoes behoeven worden beschouwd, maar als een recht. Het is in onzen tijd eene behoefte geworden de werklieden te verzekeren en er bestaat weinig verschil van ge voelen omtrent de verplichting van de werkgevers om hun personeel tijdens de uitoefeniDg van hun bedrijf tegen ongevallen te verzekeren. Spr. kwam tot de slotsom dat de Eerste en Tweede Kamer zich met het thans aanhangige wetsvoorstel wel zullen kunnen vereenigen en sprak den wensc-h uit, dat de Ongevallenwet zoo spoedig mogelijk tot stand kome. Er werd daarna door de vergadering besloten een adres aan de Kamers te richten, waarin op aanneming van het wetsontwerp wordt aangedrongen. Drankwet. De Kamer van koophandel te Dord recht heeft besloten aan de Tweede Kamer een adres te richten, naar aan leiding van het wetsontwerp tot her ziening der Drankwet. In dit adres wordt sympathie betuigd met de gedachte, die bij de regeering bij het samenstellen van dit wetsontwerp heeft voorgezeten de vermindering van het aantal gelegen heden waar drank wordt verkocht en de beteugeling van drankmisbruik maar de Kamer meent dat deze zeer juiste gedachte den wetgever er niet toe mag brengen, hoogst onbillijke bepalingen in 't leven te roepen, waardoor aan een groot aantal handelaren zonder dat zij daarop hadden kunnen rekenen hun middel van bestaan wordt ontno men. Zulk een bepaling is ongetwijfeld de in art. 10 van het ontwerp voor gestelde. Ook kan volgens 't adres den toets der oritiek niet doorstaan art. 17, dat rechtsvordering wil ontzeggen ter zake van een schuld uit verkoop van sterken drank in het klein voortgespro ten. De Kamer geeft in overweging het bedoelde ontwerp niet aan te nemen, maar de regeering uit te noodigen een nieuw ontwerp omtrent dit punt te wil len samenstellen, waarin rekening wordt noeg in het land, ook, die een beter voorbeeld aan hun vader hebben. Kort en goed er komt niets van Als om te meer nadruk aan zijne woorden te geven, sloeg hij krachtig met de vuist op de tafel, greep zijne muts en ging met vasten tred naar buiten, waar hij met krachtige stem aan de knechten zijne bevelen gaf. Inmiddels was aan den zoom van het nabijgelegen woud een jong paar saamgekomen. Hij was een slanke jon gen met levendige blauwe oogen onder een open voorhoofd. Een kleine snor bedekte de frissche, roode lippen, waar achter zich, zoo dikwijls hij den mond opende, een rij blinkend witte tanden liet zien. Z\j, die door zijn arm omvat, naast hem stond, was dezelfde, die wij zoo straks haar trotsch„En ik doe het toch," hoorden uitspreken, de doch ter van den boer uit zijn eerste huwe lijk, de aardige Katrijn. De trots was nog niet uit hare houding geweken, en hoewel het haar verheugde, dat Willem gehouden met de eischen der billijkheid en der practijk. Atjeh. Het „Soer. Hbld." meldt, dat de gouverneur van Atjeh de noodige toe bereidselen maakt voor een excursie naar Samalangan, welke hoofd een vijandige houding aanneemt. Bentings worden in diens gebied opgericht, hij deelt geweren en ammunitie aan de bevolking uit, in het kort alles wordt gereed gemaakt voor een strijd op leven en dood. Den 14den Juli is generaal Van Hou ten naar de Westkust van Atjeh ver trokken om daar verschillende aange legenheden te regelen. Vermoedelijk zal dit een drietal weken vorderen. Daarna gaat het los op Samalangan. De gou verneur is volkomen bekend met hetgeen daar voorvalt, met de ligging der voor naamste bentings en de plannen van den radja en vertrouwt nu een afdoenden slag te kunnen slaan. De schoonvader van den radja, Toekoe Neq van Olehleh is met vergunning van den gouverneur naar Samalangan geweest om den vorst tot rede te brengen, maar tevergeefs, Een officieel karakter droeg deze poging echter nietgeneraal Van Heutsz had zelfs geweigerd een gouvernements stoomschip voor de reis af te staan. Kon de zaak in der minne worden geschikt, zooveel te beter; maar kon dit niet, dan moëst niet gezegd kunnen worden, dat het gouvernement de mindere was ge weest, welke uitlegging allicht aan een officieels zending had gegeven kunnen worden. Het lot van Samalangan zal nu door de wapens worden beslist. Het Bat. Nbld verneemt, dat het plan bestaat om na het vertrek van generaal Swart een kolonel in Atjeh te plaatsen, die ondergeschikt zal zijn aan den generaal Van Heutsz en als af- deelingscommandant voor de troepen verantwoordelijk is aan het militair departement te Batavia. Begrijpen wij den toestand goed,zegt het blad, dan zal de tegenwoordige civiele en militaire gouverneur dus in den vervolge uitsluitend optreden als civiel gouverneur, doch tegelijkertijd de vrije beschikking voor oorlogsdoeleinden houden over de in zijn gewest verzamelde troepen. Drukte om den Shah. De Haagsche Courant maakt melding van een tocht, dien Zijne Perzische Ma jesteit door 's Hage en omstreken deed, en voegt er het volgende bij, waaruit men zien kan dat de Shah wél bewaard is in de vorstelijke residentie. „'t Verwekte de algemeens lachlust van t Haagsche publiek, aan zulk maehts- reeds op haar gewacht had, keek zij hem toch niet aan, maar staarde met gebogen hoofd voor zich, als wilde zij haar voorhoofd ter kamp bieden. „Hij wil het niet," zeide zij heftig. Hij wil er niets van weten Gij behoeft de moeite niet te doen, het hem nog eens te vragen. Die stijve kop geeft niet toe dat weet gij immers te goed „Ja, ik weet helaas te goed, dat hij niet wil," zei de jonge man diep zuch tend. „HU heeft het mij immers dik wijls genoeg laten bemerken, dat ik het wel begrijpen moest. Het is nog uit oude vijandschap jegens mijn vader, dat hij zoo tegen mij is. En daar mjjn vader meer van de kaarten en den brandewijn hield dan goed was, meent hij, dat het bij mij eveneens zal gaan, en acht hij mij nu reeds zonder eenigen grond als een liederlijke borst. Wat hebt gij hem geantwoord, toen hij u afwees „Wat ik hem geantwoord heb zei Katrijn en zag hem met hare vurige oogen stijf aan. „Denkt gij misschien, vertoon ter bescherming van onze eigen vorsten niet gewoon, dat omstreeks 9 uur voor 't paleis een brigade van zeker 30 agenten aanwezig was, om dien vreemdeling te verdedigen tegen. Lachwekkend is dat vertoon van drukte rondom den vorst van Perzië. Tot diep in 't bespottelUke heeft men eerst dezer dagen in hotels gespeurd in de gangen van vreemdelingen, van waar ze brieven ontvingen, welke kranten ze lazen, enz., enz. En nu de Perzische despoot er is, geeft men hem een dwaas idee van het Hoilandsche volk, door fietsende vleeseh- houwersjongens en loopers van confec tiewinkels met bar vertoon door zwer men agenten op eerbiedige distantie van Zr. Ms. diamanten te doen houden, ter wijl inmiddelsde stad ontbloot is van bewaking. We dachten, dat de minister de Beau fort ons verleden jaar nu ridicuul genoeg had gemaakt met den onzin tegen de liberale Turken. Voor een land, dat zich zóó verlaagt als Nederland nu tegenover Engeland, komt 't er op een paar krui perijen meer of minder inderdaad niet meer aan maar ons ter wille van een „shah blanc et noir" het air te geven alsof we een slavenvolk zijn, dat zich door politiezweepen op een afstand van majesteiten laat houden, dat is toch wel de grootste zelfvernedering, die de Re geering ons kon aandoen." De Shah vond de Schsveningsche boschjes zeer mooi. HU noemde ze een „bouquet". Ook het Haagsche Bosch vond Z. M, schilderachtig en het Huis ten Bosch, waar de Vredesconfe rentie gehouden werd, gaf hem aanleiding te zeggen dat hij zich in een ,bois historique" bevond. j De R.-K, Kerk in Nederland. De Residentiebode bevat de volgende opgave In ons land waren lil het jaar R.K,parochiën Priesters 1784 350 400 1815 673 975 1860 913 1800 1877 985 2093 1900 1014 2310 Na de wederinvoering der bisschop pelijke hiërarchie in 1853 zUn in ons land ongeveer 500 nieuwe R.K. kerken gebouwd en 150 vergroot of hersteld, aan welke bouwwerken een kapitaal van ruim 50 millioen gulden is besteed. Koude als geneesmiddel. Sommige geleerden zijn tot de ont dekking gekomen, dat een zeer lage temperatuur geneeskrachtig in enkele gevallen werken kan. Vele dieren kun- Willem, dat ik zoo gemakkelijk toegeef Ik heb hem gezegd, dat ik u toch trouwen wil, en daarbij blijf ik ook." „Hoezee!" riep Willem, van vreugde zijne muts in de lucht werpend. „Dan is alles in orde; want ook ik houd vol, dat ik geene andere neem dan u, mijn schat! Hoe zou ik ook anders kunnen?" zei hij, haar teeder in de oogen ziende. Daarop trok hU haar nader tot zich en vroeg zachtkens: „Maar houdt gij ook werkelijk zoo veel van mij? Ik heb vroe ger gemeend, dat gij Walter bemindet, die ook zoo graag naar u zag. 't Is waar, hij is thans getrouwd en wiegt reeds zijn eersten jongen op de knieën maar de gedachte, dat hjj nog van u kon houden, of dat gU nog van hem hieldt, zou mij razend maken." „Onzin!riep Katrijn geërgerd, waarbij haar echter het bloed naar de wangen steeg en zij zich ietwat onzacht van Willem losmaakte. „Onzin!" herhaalde zij, zich afwendend, „en als gij mij nog meer met zulken domme praat ergeren

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1