29 Augustus 38e Jaargang:. 1900. [straat 3. 51 Woensdag- en Orgels HUISD HOF JZ., en Stukadoor istbode emise.- vm 4 50 5 55 p) Van Zeümarh .- vm 45 ma 12 80 2 110 15. ear Zeitmarkt Vlüstn* llieen op werkdagen) *nm 1 20 2 60 4 20 11 Havendienst. lADAM JENSEN. No. 203. m verkrijgbaar doorl le huur af te betalen |A. S. J. DEKKER. Goes. 1S 1 R A A T naar n,.| STEENENBEER) trder minzaam aan tJ In alle ferkzaamheilcj pijn vak. It ember een flu, J I „Hotel Zeeland," Kal Merck's Cacao. bste theobromin-gehalte I leelig! |te Poeder-Caeao hi hart jepersd. fijne geur, delioieuse Jnatigheid des dranks. fcacao-harten=45cent.[ Scent 1 kop Cacao.I Confiseurs, Banket-1 enz. Ilius Mattenklodt, Til verstraat 103. MD IENST on HiDDELBÜBS 7.5 1 1 15 2 45 4 15 5 65 112 35 2 5 335 5 15 iens-afaldegkeui. Ecbtijd.j 3, 8.25, 10.37, 1.18, Jluis 5,31, 6.9, 7.35, |5, 5.33, 8.24.9.25 142, 10.—, 1.38, 4.33, lug 5.51, 6,29. 8.10 V 8.3,9.5,9.45. 6— 6 20 7— 7 50 10— 1020 10 40 1 10 1 30 2 220 4 4 20 5 5 20 P 20. vm 6 10 6 30 7 10 |0 9 50 1010 10 30 12 10 nm 1 20 1 40 3.30 3 50 410 4 30 I 40 8 8 30. 1900. |nm 3 15 6 20b) 3 50 6 50 I1 55a) 4 15 2 15a) 5 05 3 30 6 20hlf) 3 50 6 400, 1 10 40 naar Rreskeiw naar Boreaele eu go. epoorwegatatwl uissihscie courant. prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij allo Bouk handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVBRTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer lO. Abonnements-AdvertentiSn op zeer roordeellge voorwaarden. Hr, Van Houten weer aan 't woord. Mr. van Houten heeft weder een Staatkundige Brief,, het licht doen zien ju weder zopals in zijn laatste Brieven levert het tegenwoordige ministerie hem daarin de stof voor een aanval. Dat dit ministerie de schendende hand heeft ge slagen aan het meesterstuk zijner wet geverskunst, de kieswet, die z.i. tech nisch volmaakt zijnde, dus ook geen enkele wijziging duldt, nu, men kan over minder gevoelig zijn. Wat mr. Van Houten echter nog ge voeliger maakt is de onomwonden ver klaring van minister Borgesius dat hij I slechts door de meerderheid van den ministerraad weerhouden werd nog pootere veranderingen dus niet alleen op technisch gebied in mr. Van Houten's kieswet aan te brengen. Maar dit zou immers eene totale uitrafeling zijn, eene ware heiligschennis, die de noodlottigste gevolgen na zich zou sleepen. Hoe het in de Tweede Kamer dan zou gaan, zegt mr. Van Houten met de volgende woor den'. „Ik zie in gedachten al de Veegecsen sn Kinken, Kuypers en Van Alphens, Troelstra's en Schapers aangemoedigd door eene welwillende houding van den Minister, met. elkander in overleg, om die groote verandering voor te stellen en door te drijven en mr. Pierson dan ge noodzaakt om bf zooals hjj bij de ge meentewet schijnt te willen doen, zich kudabiliter te onderwerpen bf een conflict met mr. Borgesius en de zijnen te accep teeren, tot het in 't leven roepen waar- ïm hij, ware hij een goed leider geweest, door een andere verdeeling der porte feuilles dezen heeren de gelegenheid M moeten afsnijden. Ten slotte wordt mr. Pierson met I zijne halfslachtige politiek aldus terecht- sewezen. „Mij dunkt mr. Pierson moet zelf in- I tien, dat hij op de wijze waarop hij in den laatsten tijd handelt, zich zelf tot I een speelbal verlaagt voor de sociaal- raal-antirevolutionair-democraten en I ach daardoor voor de liberalen onmoge lijk maakt. En zoo hij zelf hiervoor geen !»g hepft, dan zullen de liberalen in zijn cabinet er toch niet blind voor zijn. Al z(j het ons lot, tijdelijk minderheid te in, laat ons het met eere wezen. Laat [ons de nationale politiek in de groote ffl houden, aangewezen door de voor- le tegenstellingen van onzen tijd, ds daar zijn „kiesrecht der economisch plfstandigen of kiesrecht voor allen, in fer armen en bedeelden vrijhan- jji MULSTOK. Naar P. KNIEST. neen en eeuwig neen, waarde meneer Slichting! Datmoogt ISe niet doenDat was een I ai °|00r(*' rï'en voor u' uw Sezin ,e beurs niet kunt verantwoorden. IZ1jb dat het onderschrift van den Idie u wil plunderen, ontbreekt. L.ls dus nog geen afgedane zaak, wil I 'de, niet! Maar de zaak is toch in !si w&Dneer ik mij voor Maandag en Viet UUr niet anders verklaar. 'Sn h nst be8l°ten mij de geschiedenis !to...en. ba'3 'e schuiven. Ik kan de niet langer dragen; ik ga er del of protectie van den Staat in ge- loofszaken of clericalisme." Kath, Democratische Volkspartij. Deze vereeniging heeft eergisteren haar eerste partijvergadering gehouden. Be sloten werd een partij-programma op te stellen met het oog de Kamerver kiezingen van 1901, dat evenals het politiek programma aan den aartsbis schop zal worden aangeboden, met de bedoeling te schrappen wat rechtstreeks tegen den katholieken godsdienst is. Verder bleek dat door de partij alleen gesteund zullen worden die de begin selen der democratie zijn toegedaan, ook al zijn ze niet Roomsch-Katholiek. De volgende motie werd ten slotte aangenomen „De K. Dem. Volkspartij in Nederland overwegende dat velen, waaronder niet weinige katholieke medebroeders, de vol gelingen van bovengenoemde partij uit maken voor Daensisten of scheurmakers, daarmede blijkbaar niet anders bedoelende dan bovengenoemde partij verdacht te maken, als zij elke houding van abbe Daens tegenover zjjn bisschop goed keurde „overwegende, dat het ter wille van de waarheid meer dan tijd is, dezen aantijgingen den kop in te drukken „betreurt het ontstane geschil tusschen abbé Daens en zjjn bisschop, zoowel als den onchristelijker! toon door vele katho lieken tegenover abbé Daens geuit, en spreekt de hoop uit, dat het abbé Daens gegeven zij, onder volledige gehoor zaamheid aan zijn kerkelijke overheid, nog vele jaren werkzaam te zijn ter eere Gods en tot heil van het volk." De Shah. Uit een „Haagsche brief" in 't „N. v, d. D." Het garnizoen, maar vooral het voetvolk, is rampzalig gemaakt door de aanschrijving van hoogerhand, dat alle militairen in de volgende week dage lijks in groot tenue op straat moeten loopen ter eere van den shah van Perzië. Men moet zich herinneren, dat Hr. Ms. gardekoips bij uitsluiting nog het twijfelachtig voorrecht geniet, in groot tenue met hoogen hoed getooid te zijn, en weten, dat een modelschako het eerbiedwaardige gewicht van 0,6 K.G. heeft, om ten volle te beseffen, met hoeveel geestdrift het regiment gren. en jagers tengevolge van die aanschrijving voor den gebieder van den Leeuw en de /on is bezield. Inderdaad, de handhaving van de schako, die voor al de andere infante - onder te gronde. Beter een slecht einde, dan geheel geen." „God zjj dank, meneer, dat gij nog niet geheel in de hand van dien schurk zijt, of liever, dat gij zijne banden nog kunt verscheuren.» „Ik ik ik ben machteloos mijne middelen zijn uitgeput. Geef hier, ik teeken dadelijk en heb dan rust." „Nooit en te nimmer!" riep Jensen luid en beslist, terwijl hij heb contract in zijn lessenaar sloot en den sleutel in zijn zak stak. „Ik ben in uwen dienst, mijnheer, uw belang acht ik het mijne. Laat mij beproeven een uitweg te vin den. „Gij gij Wat zoudt gij doen kunnen Geef het contract hierIk beveel u „Maar ik gehoorzaam niet i Neen, voor ditmaal nietWant ik meen helderder te zien dan u, waarde heer U hebben de zorgen overmand. Ik bid, ik bezweer u, laat mij beproeven een anderen weg te vinden. Van avond is n8ten voor goed is afgeschaft, is op zich zelve niet goed te praten. Maar die schako voor den Shah, misschien ette lijke dagen achtereen, is al te dwaas. Alsof 't al niet genoeg was, dat de jongens in dezen zomertijd, door het oproepen van twee lichtingen, man aan man liggen op de slaapzalen, nu nog een week schakohittel Inderdaad 't is te hopen, dat deze culmitatie van onzin* nigen overlast tot geheele afschaffing van dat belachelijk hoofddeksel uit het jaar '30 zal luiden. Het Boerengezantsohap op reis. Het gezantschap der'Z. A. republieken zal deze week naar Berlijn gaan. Zeker om daar dezelfde ondervinding op te doen als aan de andere hoven van Europa: een gesloten deur. Wat kunnen wij doen? Het Engelsch Schrikbewind in Z.-Afrika. Onder dit opschrift is door den heer A. S. v. Reesema het volgende stuk geplaatst in de „N. R. Ct." De toestand in Zuid-Afrika wordt hoe langer hoe erger. De tijden der 16e en 17e eeuw schijnen wedergekeerd. Goud dorst en rooflust verwoesten het land. De bevolking wordt weggesleept, vrou wen en kinderen overgelaten aan de willekeur der Engelsche soldaten en 'kaffers. Wat is onze taak? Mij dunkt: de vluchtingen op te nemen en te bescher men. Wij lazen echter dat onze Friesland uit Delagoabaai naar Indië vertrok. Waarom Hopen we dat zij ten spoedigste door eenige andere schepen vervangen worde. Eenige zeg ik. Want wij lazen dat te Barberton 4000 verdreven vrou wen en kinderen zijn. Wat moet van hen worden als ze niet op schepen van vrienden een toevlucht kunnen vinden? Maar wat is er verder te doen Die vluchtingen kunnen daar niet blijven en moeten naar hier overgevoerd worden. De hier gekomenen moeten gevoed en geholpen worden. 't Is een groote en grootsche taak voor ons volk. Vele gezinnen zullen een of meer vluchtingen tijdelijk willen opne men, desnoods tegen betaling, waartoe het fonds, dat de Ned. Z.- Afrik. Ver eeniging heeft verzameld, wel zal mogen worden aangesproken. Maar het ware nog beter, omdat dit fonds ook zal moeten strekken om het verwoeste in de republieken later te vernieuwen, dat onze regeering daarvoor een crediet bij de Staten-Generaal aan vroeg. Q»n betaalt ieder burger naarmate van zjjn vermogen om die ongelukkigen te helpen. Het is een geheel buiten- het te iaat, maar morgen voor beurstijd zal ik u berichten. Gij zult dan, zoo ik hoop, kunnen kiezen tusschen Horny en eerlijke menschen, die het wel met u meenen". De oude stond als verstomd. Kenne lijk was zijn strjjd zwaar. Eindelijk zeide hij „Doe, wat gij niet laten kunt, en God moge uwe schreden zegenenIk wil niet vragen, welken weg gij wilt inslaan, al vermoed ik dien ook. Verlos mij spoedig uit de onzekerheid ik kan den last, dien ik reeds zoo lang met my heb rondgesleept, niet langer dragea hij wordt mij te zwaar, ik ben hard gestraft „Ga nu naar bed, meneer, en vertrouw op de toekomst. Goede nacht 1" De makelaar Joel Levi bewoonde een statige villa aan den Buiten-Alster, ruimer en weelderiger gemeubileerd dan zijn bescheiden optreden in het publiek zou doen vormoedea. In sabbath- gewone zaak. Ik meen echter dat tijdens onze republiek zoodanige maatregel nog wel eens genomen is voor Hugenoten en Portugeesche joden. Deze ellende treft echter ook velen van ons eigen volk; reden te meer om hier krachtig en snel te heipen. Moge onze regeering daartoe besluiten. Het zal haar voorzeker in de Kamers niet aan steun voor dit goede doel ont breken. Tweede Kamer, De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat ingevolge de aanneming van een bezoldigd Staatsambt door Mr. H. Smeenge, eene verkiezing zal moeten plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Meppel, heeft bepaald, dat de verkiezing zal plaats hebben op 13 Septemberdat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Donderdag 20 September 1900, en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 27 September. Leger en Marine. Bij Kon. besluit zijn met 29 Septem ber a. s. de kapitein-luitenants ter zee P. S. R. Wolterbeek, B. Brutel de la Riviére en H. Slot, respectievelijk belast met het bevel over Hr. Ms. instructie schip Nautilus, Hr. Ms. logementschip Buffel en Hr. Ms. wachtschip te Amster dam, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven, en is het bevel over genoemde schepen met dien datum op gedragen respectievelijk aan de kapitein luitenants ter zee H. Slot, P. S. R. Woi terbeek en J. B. Snethlage. De divisie, die in 't Zuiderfrontier manoeuvreert en bestaat uit de monitors Cerberus en Reinier Ciaeszen en de ka- nonneerbooten Brak, Hadda en Hefring, vertrok Maandag morgen, onder bevel van den kap. luit. ter zee A. H. Hoek water van Hellevoetsluis naar Vlissingen. Examen. In de laatste helft van October zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspiranten naar de betrekking van klerk der post en telegraaf, om naar mate van de behoeften benoemd te worden. Aan die betrekking is verbonden een jaarwedde van 400 welke tot f 1200 of f 1500 kan klimmen, dit laatste alleen voor hen, die bij de examens in de beide dienstvakken blijk geven, daarmede voldoende vertrouwd te zjjn. In dit geval geschieden ook de verhoo gingen van jaarwedde naar een gunstiger maatstaf dan voor hen, die deze stemming zat hij met zijn ouden vader, een eerwaardige grijsaard van tachtig jaren, die bij hem inwoonde, aan den feestelijk gedekten disch, waarop in zilveren kandelaars waskaarsen brandden, en waarop een zilveren kan met edelen wijn stond, dien zij uit even eens zilveren bokalen dronken. Zijn gezin had zich reeds ter ruste begeven. Zoo laat in den avond scheen er nog bezoek te komen. Eenige oogenblikken daarna trad Jensen de kamer binnen, waar hij aan de deur bleef staan en bescheiden groette. Toen Levi hem zag, trad hij op hem toe, noodigde hem tot zitten en zeide tot den patriarch „Vader, het is meneer Jensen. Gjj zult u herinneren den bediende bij me neer Joachim Slichting.» „Moogt gij gezegend zjjn, vreemdeling, die onze poorten binnengaat! Welkom in de tenten der pelgrimmen naar het beloofde land „Ja, hartelijk welkom, lieve vriend, in ons tehuis op aarde. Betracht het examens niet of met onvoldoenden uitslag afleggen. Zij, die zich aan het onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 October aanmelden b|j het hoofd bestuur der post en telegraaf door een op zegel geschreven verzoek met eene nauwkeurige opgaaf Yan naam, voornaam en woonplaats. De candidaten moeten op 1 Januari jl. den leeftijd van 17 jaar bereikt en dien van 26 jaar niet overschreden hebben. (Zie verder voor de over te leggen stukken de St.ct. no. 199.) Rijkspostspaarbank In de Rijkspostspaarbank is in Juli ingelegd 3,494.776 en terugbetaald (daaronder 16,275 wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek enz.) f2,704,557. Aan het einde dier maand was ten name van de verschillende inleggers, ingeschreven f81.115,928. In den loop der maand zijn 8049 nieuwe spaarboekjes afgegeven en 2939 geheel afbetaald; aan het einde van de maand waren 804,581 boekjes in om loop. Tot 31 Juli is voor f 647,628 aan inschrijving in een Grootboek der Nat. Schuld of obligaties ten laste van den Staat ten behoeve van 836 inleggers aangekocht' Maatregelen tegen werkstakingen. In geen land ter wereld worden tegen werkstakingen zulke strenge maatregelen genomen als in Rusland. De wreede behandeling, welke in Januari van dit jaar de stakende ar beiders van eenige katoenspinnerijen in het district Petersburg ondervonden, levert hiervan het bewijs. Eenige jaren geleden waren de ar beiders er in geslaagd een korten werk tijd te verkrijgen, en het doel van de jongste werkstaking was den arbeidstijd op 10 uren daags te brengen zonder loonsvermindering Toen de werkstaking begonnen was, en de arbeiders na drie of vier dagen niet te bewegen waren het werk te hervatten, drong de politie de wonin gen der stakers binnen om de aan voerders in hechtenis te nemen. Maai de menschen boden tegenstand en wierpen de politie met steenen. Daarop liet men de politie inrukken en zond er de kozakken op af, die de woningen bestormden en de bewoners tot op de zolderverdiepingen achtervolgden, waar zij hen met zware zweepen meedoogen- loos sloegen. onze als het uwe. Gezegend zij uw ingang nu en immer," voegde de makelaar er aan toe. „En mijn uitgang eveneens," dacht Jensen in stilte. De beide Israëlieten schenen in eene feestelijke en verhevene stemming. Zij zetten hunne bokalen even aan den mond en spraken nu en dan eenige psalmwoorden, of ook wel wendden zij zich met een welwillend gezegde tot Jensen, die er tamelijk verlegen bij zat, en nauwelijks waagde, de redenen, die hem hier brachten, uit te spreken. Ein delijk vatte hij moed en begon „Zou ik wel een woord met meneer Levi in vertrouwen mogen spreken?" „Zeker, gaarne 1" antwoordde deze. „Ik sta toch mijne vrienden dag en nacht ten dienste. Voor mijn vader heb ik geen geheim. Wil dus maar beginnen. Bedenk echter, dat gij niet over zaken moogt spreken, daar wij den sabbath niet willen breken." „Dan ben ik te vergeefs gekomen,

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1