ze t .geschreven, en, dat aangenomen, kan alleen zelfzuchtige aanstelling de drijfveer zijn. Alweer wordt de waarheid bewezen, dat er altijd menschen geweest zijn en zullen gevonden worden, die er behagen in scheppen, anderen te epa teeren door een uitstalling van onwaar schijnlijkheden en paradoxen. Wat voor onvergankelijke waarheid geldt, wordt vierkant op zijn kop gezet, met het doel om toch vooral de aandacht te trekken, al is het dan ookde aandacht van redeloos publiek. De zucht om anders te zijn dan anderen wint op nagenoeg tik gebied veld. Dit is bedreevend, want daardoor kwijnt de eerbied voor de nala tenschap onzer Geestelijke Voorvaders, en wordt het zoeken naar wat waar is t-n onomstooteiyk vervangen door een zoeken van zichzelf. Het is mj) allerminst om verheeriy- king van de constitutioneele monarchie te doenhaar kleven, als aan elke menschelljke instelling, gebreken aan maar het is mij een behoefte, lucht te geven aan de verontwaardiging, die mij vervult, door dien Ucrechtschen heererr toe te roepen „Het staat u fraai, u, ongetwijfeld allen groot van geest, te oor- deelen over een man als Umterto, een „nul" weliswaar maar een Nul, die zijn bloed veil heeft gehad voor de Benheid van Italië maar een Nul, die met een hart vol medelijden en doodsverachting de cholerabarakken bezochtwant het was z ij n V o 1 kf dat leed, en hij, immers Koning moest ti oosten „Ziet, mijne heeren, wanneer hoogst- waaischijulijk uw namen, evenals de mijne, reeds lang zullen vergeten zijn, als hadden ze nooit bestaan, dan zal de naam van dien N u 1 nog in gezegend aandenken zijn bij velen. Antwoordt mtj niet, dat dit komt voor rekening vau de omstandigheden want, gelukkig en geprezen, wie, in welken kring ook geplaatst, als ümberto er met ernst en toewijding naar streelt, aan zijn taak te beantwoorden. „Ik geloof niet, dat ik u tot andere gedachten kan brengen dat, is ook niet het doel van mijn schrijven. Maar ik acht het mijn plicht, waar uw artikel allicht tot een scheef en onrechtvaardig Goidtel over de studentenwereld kan aanleiding geven, erop te wijzen, dat er zijn, gelukkig velen zijn onder de studenten, die verafschuwen, wat in uw scheDdstuk wordt gehuldigd." Verhooging der Kolenprijzen Ook liet Engelsche tijdschrift voor kolen- en ijzerindustrie „Coal and Iron" bespreokt de hooge prijzen der steen kolen. Het schrijft daarover het volgende „Er is in de laatste twee weken een groote en steeds stijgende vraag naar kolen, zoowel voor industrieel als voor huiselijk gebruik. Ongetwijfeld hebben de alarmeerende berichten in de pers sterk tot dezen toestand bijgedragen. Dit, met het feit dat de algemeene prijzen op den lsten dezer zijn gestegen in verband met de houding van de koiencombinatie, heeft veroorzaakt dat haast alle categorieën van gebruikers zich gehaast hebben hunne bergplaatsen te vullen. Wij vernemen van huis houdens waar, uit vrees voor dure kolen, alle beschikbare ruimte is volgegooid. Vandaar nu een stijging der prijzen. gij zult het ook niet dadelijk aan de groote klok hangen." Meneer Slichting sloeg een zijstraat in om naar huis te gaan. Hij yoelde zich niet op zijn gemak. Het contract in zijn borstzak drukte hem als een steen op het harthij werd beurtelings heet en koud. „Ik heb mij toch leeiyk laten inpak ken," zeide hij in zichzelf. De zaak gaat mijne krachten te boven en kan mij den kraag kosten. Den hals zal ik er echter wel uit redden. In het ongelukkigste geval blijft mij toch min stens mijn winkelzaak over. Als het lukt, ben ik heelemaal groot koop man. Ik moet nu maar afwachten en het beste hopen. De soep is te vure en moet gegeten worden. Wij staan er voor en moeten er door. Het helpt nu alles niets. God moet mij heipon Mijne vrouw zal ongenadig zijn, en willen dat ik opbiecht. Wat moet ik dan zeggen Het beste is, dat ik mij zooveel mogelijk aan de waarheid houd Eén ding schijnt zeker, dit namelijk dat een toestand als deze, waarbij op zulk een ongewoon tijdperk een groote inslag van kolen plaats vindt, invloed zal hebben op den stand der markt in den aanstaanden herfst. De handelaars, aldus gaat „Coal and Iron" voort, zouden zeker liever gehad hebben, dat er niet zooveel te doen was en zij hopen voor den herfst op een vermindering van den enormen toevloed van orders. Vreemd zou het niet wezen als, door deze toestanden binnenkort de prijzen nog meer de hoogte ingingen (deze beschouwing is van 19 dezer). Uit Derby wordt van 17 Augustus gemeld dat de kolen daar in de laatste veertien dagen met 1 of 2 shilling pet ton in prijs gestegen zijn, ook al in verband met de onverwachte vraag naar voorraden, die de correspondent op zjjn beurt toeschrijft aan de alarmeerende berichten in de Londensche bladen, die een kolenschaarschte voor den aanstaanden winter meenden te mogen voorspellen. Deze correspondent ziet den toestand voor den aanstaanden winter weinig optimistisch in. Uit York komt ook al geen aange name tijding. De vraag naar kolen houdt ook daar steeds aan, als een gevolg van de persberichten en van het besluit van den Conciliation Board (Veizoeningsraad.) De prijzen stegen ook daar zeer sterk. Het „Roode Kruis" ontving den volgenden brief van Dr. Koster „Aan boord s.s. „Mohawk." 20 Juli 1900. Als vervolg op mijn korte berichten van de laatste dagen, kan ik u op dit oogenblik melden, dat we voor Durban voor anker liggen met het transpoitschip „Mohawk," met bestemming naar Ceylon. Tot het laatste oogenblik van ons ver trek uit Kaapstad werd onze bestemming voor ons geheim gehouden, en eerst na 24 uren aan boord te zijn geweest, hoorden we den naam van ons ver banningsoord. Aangezien ik dezen brief slechts onder zekere conditiën kan schrijven, kan ik hierin geen zaken behandelen in ver band met onze gevangenname een uit gebreid rapport daaromtrent moet op dit oogenblik in handen van onzen c.insul te Kaapstad zijn, indien het ten-minste niet achtergehouden is. Ik verzocht hem, aan den minister van Buitenlandsche Zaken een copy van dit rapport te zenden, en tevens per telegraaf mededeeling te doen van onze zending naar Ceylon. Het stoomschip „Mohawk" is een passagiersboot, die tusachen St. Francisco en Hongkong vaart en uitstekend is ingericht. Wij, de doktoren, reizen als 1 e klasse passagiers het andere perso neel, dat als soldaten behandeld wordt, heeft een minder benijdenswaardige positie. Ik heb diep medelijden met hen, vooral met Meuleman, die zich de zaken zeer aantrekt, vooral ook omdat zijn koffers te LourenQo-Marques zijn achter gebleven, toen hij de eerste maal naar Holland terug wilde, en zich daar, behalvo al zijn kleeren, ook zijn geld in bevindt. De reis naar Ceylon duurt pi. m. 14 dageu, zoodat we aldaar onge veer den 1 Augustus zullen aankomen. Van geld zijn we nog voldoende voor zien, alhoewel ik dit niet in handen heb af en toe wordt den doktoren zak-, of, zoo noodig, reisgeld uitbetaald We treffen voorloopig een goede reis, met uiterst gunstig weder, zoodat we voor ons tevreden zouden zijn, als we niet steeds door de meest sombere ge dachten achtervolgd werden. Intusschen is onze hoop in dezen geheel gevestigd op hetgeen van buiten af voor ons gedaan zal worden want, zooals u uit het voorgaande ziet, zijn we steeds in de onzekerheid ol brieven, door ons geschreven, wel aan het juiste adres komen. Met de meeste hoogachting, Uw dienstw. dr.. Dr. J. D. Koster. „Naar ik gister van den heer Tewater, ingenieur van de Z. A. S M., (ook op weg naar Ceylon) vernam, is ook Dr. Van Dissel op dit oogenblik ge vangen te Johannesburg reden onbe kend." Een beroep op steun. De heer Staalman, lid der Tweede Kamer, doet nogmaals (zie achterstaande advertentie) een welsprekend beroep op den Nedorlandsctien weldadigheidszin ten behoeve van de slachtoffers van de ramp te Helder (granaatontploffing.) Ofschoon de door hem voor dit doel ontvangen bijdragen een som van bijna 2500 aan wijzen, is wel de nood daardoor verlicht, maar nog geenzins weggenomen voor een 60tal noodlijdenden1 is heel wat meer noodig. Wie wil den heer Staalman in zijn nobel werk vérder helpen? Zou men in deze gemeente, waar bij rampen ook zooveel hulp van buiten gewerd, ook niet genegen zijn iets af te zonderen om de ongelukkige visschersgezinnen te Helder op meer afdoende wjjze dan tot nu toe geschiedde, te helpen Moge de heer Staalman ook eens een lijstje van bijdragen uit Vlissingen kun nen overleggen. andere Nederlanders geen bericht, ver moedelijk alles wel. Van Zuylen onder scheidde zich dapper gedurende de ge vechten te Peking. Naar men verneemt heeft de politie in de laatste dagen het toezicht op de 's Hage verblijfhoudende vreemdelingen zeer verscherpt. Meer bepaaldelijk wor den aldaqr aangetroffen, vreemdelingen van wie blijkt, dat zij komen uit landen, welke als verzamel plaatsen van anarchisten bekend staan, uitge- noodigd bij de bevoegde autoriteiten hun papieren te vertoonen. Kunnen die buitenlanders daaraan voldoen, dan worden zij verder ongemoeid gelaten, maar anders worden zij, met inachtne ming der formaliteiten, het land uitgezet. en zeg, dat zaken, waarover ik niet spreken mag, mij ophielden. Dan zal zij mij niet verder vragen," Hij kwam te huis en bevond dat hij in zijn oordeel over zijne vrouw gelijk had gehad. Zij ontving hem met een stortvloed van woorden, te grooter, wijl Doortje, in wier tegenwoordigheid zij zich anders inhield, reeds naar bed was. Zij wilde weten waai om hij zoo lang was uitgebleven, maar stond daar niet verder op, toen haar man ernstig sprak over affaires, die geheim moesten blijven. Zijn slaapdronk weigerde zij hem, zeg gende „Gij hebt reeds genoeg gehad, man I Gij gloeit als een strijkbout. Wacht je voor zaken bij wijn, vader daar komt niets goeds van." Meneer Slichting sliep spoedig in, maar zijn slaap was onrustig. Het lag als 69n berg op hem hij had wel wil len schreien van angst. Hij stond laat op en voelde zich niet lekker. Na het ontbijt stak hij zijn gewone pijp aan, die hem echter niet smaakte. Daarop De verslaggever der N. Arnh. Ct. be klaagt zich in zijn blad over de weinige medewerking die de „eeuwige Pers" van de zijde van den burgemeester van Deventer ondervond. Passe-partouts wer den niet gegeven de toegang tot het stadhuis werd verbodenvoor twaalf verslaggevers werden slechts twee pers rijtuigen disponibel gesteld, terwijl de plaatsing op het perron van dien aard was, dat er zoo goed als niets kon worden gehoord. Gisteren is bij het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken ontvangen het vol gende bericht van den waarnemenden consul te Tientsin. Knobel licht gewond op 13 Aug. Mark„ Brunger, Van Zuylen alles wel omtrent ging hij naar het kantoor, waar Jensen reeds lang aan het werk was. Hij reikte hem het contract over en zeide: „Jensen, lees dit,en houdt het voor u. Ook .Levi mag er niets van weten. Zorg de noodige zolderruimte te huren en doe het zoo, dat niets uitlekt. Ove rigens willen wij het beste hopen en op God vertrouwen." Slichting trilde inwendig. Het scheen hem toe, alsof hij zich bij zijn bediende moest verontschuldigen. Bij nader inzien was hij toch overtuigd, dat hij zich gisteren ongehoord had laten overrom pelen, ja, dat hij in zekeren zin kop ot koning speelde. Jensen las het contract en verbleekte, toen hij den omvang ,der onderneming overwoog, waarmee zijn patroon zich had ingelaten. Nog meer verschrikte hem de naam van Horny, wiens schran derheid algemeen bekend was, maar die ook reeds den val van menig koopman op zijn geweten had. Hij erkende echter dat de uitzichten voor de speculatie, Vlissingen, 34 Augustus. Op Vrijdag, 31 Augustus 1900, des voormiddags ten 11 ure zal, onder goed keuring van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Rijks-Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het maken en inhangen van twee nieuwe buitenebdeurenhet uitnemen, herstellen en weder inhangen van de bestaande binnenebdeuren en het sloopen van twee zich in de bergplaats voor houten sluisdeuren bevindende buiten- vloeddeuren van de kleine schutsluis van het kanaal door Walcheren te Vlis singen. (Raming 6000.) Aan den burgemeester vau den Helder is 34.60 gezonden voor de nagelaten betrekkingen van de bij de granaatont ploffing omgekomen personen, als netto- opbrengst van het den 5 Augustus in het Schuttershof te Middelburg gegeven concert door het matrozen-muziekkorps van Hr. Ms. panserdekschipNoord-Brabant. Door de leerlingen van de verschil lende scholen te Middelburg, zullen in de maand September in den kinderspeeltuin aldaar wedstrijden worden gehouden, waarvoor een aantal prijzen beschikbaar worden gesteld. De tuin zal bij die ge legenheid^ giorno verlicht en een concert worden gegeven. ■Bij kon. besluit is met ingang van 1 September benoemd tot surnumerair der posterijen en telegraphie J. M. A. Schwan, te Middelburg. De schietvereeuiging „Medioburgum" te Middelburg heeft uitnoodigingen ver zonden tot deelneming aan een schiet wedstrijd bij gelegenheid van haar 20 jarig bestaan, te houden op de baan aan den Nieuwlandschen dijk op Zondag van 8 uur vm. tor 4 uur nm., Maandag en Dinsdag 8 uur vm. tot 5 uur nam. en Woensdag van 8 uur vm. tot 3 uur nm. van 2, 3, 4 en 5 September e.k. De wedstrijd zal bestaan uit: A Korpswedstrijd tusschen alle genoodigde vereenigingen, waaraan door 5 afgevaardigden wordt deelgenomen. Ie prijs zilveren medaille geschonken door HM. de Koningin, 2e pr. bronzen medaille, geschonken door de Koningin-Moeder. 3e pr. zilveren medaille. Deze wedstrijd is opengesteld tot 5 September 12 uur. B Personeel voor de leden opengesteld tot Dinsdag 4 September 4 uur. C Personeel voor genoodigden open gesteld tot Woensdag 5 Sept. 12 uur. D Personeel voor leden en genoodigden, 5 schoten, opengesteld den geheelen duur van den wedstrijd. E Personeel voor leden en genoodigden 3 schoten, opgesteld als voren. waarmee de oude heer zich had inge laten, niet ongunstig waren. „Wat zegt gij, Jensen?" vroeg Slichting. „Ik ben geheel verrast, meneer. Nu, u zult er wel uitmaken, wat er uit te maken is. God moge zijn zegen er toe geven. Overigens, dat u buiten Levi om met Horny. „Dat is mijne zaak, Jensen," zei Slichting zeer kort af. „Doe wat ik u opdroeg en bemoei je verder met niets." Adam Jensen ging om de bevelen van zijn patroon uit te voeren. Op straat schudde hij het hoofd en zei in diepe gedachten „Als dat maar goed afloopt De oude neemt te veel hooi op zijn vork. En dan met dien kerel, met Horny I Dat hij zulk een man in de handen moest vallen I Thans heet het oppassen, dat hij hem niet verder drijftHij moet uit de klauwen van Horny los!" Zijn vrees, dat Slichting zich verder met Horny zou inlaten, bleek ongegrond. De oude had er genoeg van en bleef ontoegankeiljk voor alle aanbiedingen, Tot deelneming aan de C D en E zullen uitgenodigd w«l de leden der schietvereeniging^ Zeeland. Voor de banen A B en C wordu tis een kaart verstrekt. Baan D gesteld voor leden en genoodigden fel betaling van f0,50 voor elke serie i,l schoten; baan E 0,25 voor elke van 3 schoten. De verdeeling der prijzen op ha;11. en E is als volgt 15-12-10-8-6-5-4-3-2. l'/a en l'/2 pet. Alle geweren, mits niet geven,, I ter beoordeeling aan het bestuur «o I toegelaten. Munitie wordt niet verstrekt. Bij gelijk aantal punten word|l volgorde der prijzen bepaald naarj product der ongelijke schoten. De vereeniging Médioburgum i] alleen mede in den Korpswedstrijd i de medaille, geschonken door HM. J Koningin. Als korpschutters worden alleen gelaten ztj die woonachtig zijn ii plaats waar de vereeniging gevestigd Na afloop van den wedstrijd zul] gelegenheid zijn zich te vereenigen een gemeenschappelijken maaltijd. J. 1. Zondag werd het door den A. S. J. Dekker te Goes voor de G«| formeerde kerk te Krabbendijke gelevij orgel in gebruik genomen. „De Zeeuw" zegt dat het front vr] het orgel zoowel als het geluid zeer g voldoen, en een woord van lof heer Dekker voor de flinke wijze waail hij het hem opgedragen werk ten til heeft volbracht, niet mag ontbreken,J de heer Dekker, die zijn goeden nuamiJ leverancier van kerkorgels heeft gehatl haafd, met volle vrijmoedigheid aan J dere kerken kan aanbevolen worden, aan tl Men schrijft ons uit Ter Neuzen: Bij den aanvang der Donderdag gi houden raadszitting, sprak de voorzit! zijn leedwezen uit over de gelieun nis der vorige week (de werkstakiij waarbij de vrijheid van personen we bedreigd, ja zelfs vreemdelingen, dies de kwestie geheel vreemd waren i alleen onze stad doortogen, weiden t( moeilijkt. Besloten werd aan den beambte d last met de beteekening van vervolging1! stukken der plaatselijke belastingen, ff wien de deswege ontvangen geil! worden uitgekeerd, van gemeentewei schadeloos te stellen voor de vervolging! kosten van openbare aanslagen. Uit een overgelegd rapport van i commissie, belast om een onderzoek i te stellen naar verschillende Irandspuillj blijkt, dat de commissie, wanneer I levering door den fabrikant de noodig waarborgen worden verstrekt, de voer keur geeft aan een motorbrandspuï Reeds een geruimen tijd geleden lief' de vrijwillige brandweer alhier zoo'i spuit besteld en naar gezegd wordt, ki deze iederen dag arriveeren. Voor de buurt Sluiskil werd tot vB| loskundige benoemd mej. J. E. Kami rood, te Neede. Deze functie was onvfl| vuld sedert het overlijden van mej. U| lmandt De Pauw. De rekening der gemeente over l'i werd voorloopig vastgesteld, en aa boden de begrooting voor 1901. zelfs voor die van Levie. Dat was dezen onbegrijpelijk. De eenige vewfl ring, die hij' er voor vond, was, Slichting de koude koorts moest bel ben. Hij had het in zoo verre niet®! als de zorgen voor de afwikkeling groote zaak en hoe aan zijne verf" tingen te voldoen, den ouden &eer' malen in een koortsachtigen toest®| brachten. „Wat ter wereld scheelt den toch?" vroeg Levi, toen hij eenveer"j dagen later eens alleen met Jen®" het kantoor was. „Hij is dezelfde^' meer van vroeger zijne gemoedelij' is naar den drommel. Wil hij j geen zaak, hoe goed ook, ingaan.' „Gij zult het vroeg genoeg1 meneer LeviMij is de mond geb( ik mag niet uit de school Wordt Besloten werd aan de Koningi te dragen dat van den hoofd, mag geïnd worden de verhoogi f 18,000 tot f 20,000, daar de vol slagen het maximum overtreffen genieente-flnanciën versterking hebben. Rechtszaken. Bij bevelschrift der Arrondisse Rechtbank te Middelburg zijn r openbare terechtzitting dier Ree yerwezen lo. J. B. W., oud 60 jaar, sj man en 2o. P. B., oud 32 jaar, nrau, beiden te Middelburg gedet ter zake dat zij te Vlissingen, te en in vereeniging, op verschillen stippen in de maanden Juni en Ju) 0.a. in den nacht van 20 op 1900, met het oogmerk van rechtelijke toeëigening hebben wi men een groot aantal stukken i staal, waaronder een ijzeren wiel ijzeren ramen en een ijzeren toebehoorende aan de maatschap] Schelde," althans aan een andere hen beklaagden, en op laatstgenc datum tevens, nabij de brug Keersluis, eenige stukken Ijzer, hoorende aan het Rijk der Neder althans aan een ander dan a; beklaagden. Aan de beklaagden is Mr. F. Deinse, advocaat te Middelburg, halve als verdediger toegevoegd. Bij bevelschrift der Arrondisse Rechtbank te Middelburg is n; openbare terechtzitting dier Ree verwezen W. J. v. D., oud 51 jaar, sei en ontvanger der gemeente geboren te Goes, wonende te gedetineerd te Middelburg, ter z; hij als ontvanger der gemeente heeft verduisterd f 2565,04 als ontvanger der kerkelijke fonc Hervormde gemeente teKapelle f3 als administrateur van Generaal f3212,60 als administrateur van General van Wissenkerke f 834,43 als admininistrateur van de Casper Houben f 1072,55s. Aan den beklaagde is Mr. J. Hamer J.Gz., advocaat te Goes, halve als verdediger toegevoegd. Gwiieiigd Nieu Van Ramerden, de kastele den Koepel bij Blaricum, wien en inboedel Zondagavond doo bende dronken inwoners van zoo schandelijk vernield zijn, is loopig op vrije voeten gesteld, de officier van justitie hem ve bad. Het Hbl. deelt nader mede, niet de infanteristen uit R waren, die do woeste bende Koepel verdreven, maar een chement van 30 man onder luitenant Van de Roemer, betu lot de grenadiers en jagers die Laren bevinden om de legerplaat bun regiment in orde te maken. Te Achterham rik, gemeentf aterwold, zijn twee Duitsche hand lieden, die naar Groningen wilden op ergerlijke wijze mishandeld do< boerenknechts zonder dat daartoe aanleiding bestond. Een der Duit werd zoo zwaar met messteke: wond, dat hij per as moest vervoerd naar de kazerne der chaussées te Finsterwold, waai geneeskundige hulp werd verleer 13 den maréchaussees gelukt de op te sporen. Zij hebben ret bekentenis afgelegd. Bij een werd een vlijmscherp mes, met bevlekt, gevonden. In het kamp van Laren, wt de jongelui onder luitenant Polvl: egerd zijn, heeft men Dinsdag volop van het on weder genoten. Kort na elkaar sloeg de bliksei nialen in het kamp in eerst Ve'dkeuken waar de koks door gegooid werden, maar zich niet geerden daarna in een tent, 116 Seniesoldaten lagen en waar werd geslagen, maar ook hie echts lichte kneuzingen tot geve e derde maal in een ledige tent u 6 wolkbreuk was zoo hevig, letterlijk blank stond, de rn„,„ en a' vol liep en tentv 'ouddreven. In «en boerderij onder Sluis ogen, is de bliksem Dinsdagavt toe s^huur geslagen, die tot den t,.pandde, terwijl vijf paarde 1 der vlammen werden. ijj- Tilburg wordt sedert eei n het elfjarig dochtertje

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1