Builenlandsche berista. worden, voor vormen of profielen, geen gietwerk zijnde, en voor ijzeren lusten; voorts voor rails, dwarsliggers, lasch- en verbindingsplaten voor spoorwegen Voor olie, waaronder katoenzaadstea- rine, wordt de vrij algemeene verhoo- ging van het recht, in verhouding van 5.6 voorgesteld. De post is aangevuld met smeer en olie voor wagens en machinerieën. De bedoeling is ook terpentijnolie te belasten. Alle middelen van vervoer te lande voor personen of goederen worden onder een post vereenigd. Locomotieven met toebebooren zijn geen voertuigen, doch krachtwerktuigen en behooren derhalve tot de van invoerrecht vrijgestelde werktuigen. Voor saccharine ensaccharinehoudeode stoffen wordt een recht voorgesteld van ƒ3 per Kg. Na rt)pe overweging heeft de Minister afgezien van het denkbeeld om tabak met 2,50 per 100 K.G. te belasten. Daarentegen bleek geen bezwaar te be staan tegen aanmerkelijke verhoogingen van het recht op sigaren en andere ver- Werkte tabak en voorgesteld wordt sigaren te belasten met 100, welk recht nagenoeg 6 pCt. zal bedragen. Ten aanzien van vruchten wordt aan het stelsel van specifieke rechten eenige uitbreiding gegeven. De Minister heeft gemeend de her ziening van het tarief te moeten doen samengaan met eene codificatie van daarmede in verband staande wettelijke bepalingen. (Hdbl.) Voor de Boeren. Bjj den secretaris van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht is ontvangen ten behoeve van de ver spreiding in Amerika van het speciaal nummer van „Hollandia" f 272. De by - diagen loopen van f 100 tot 50 cent. De deputatie del Boerenrepublieken is met den gezant en den secretaris te St. Petersburg gisteren om kwart voor drieën aangekomen. Kr was veel pu bliek en groote geestdrift. De dames Van der Pais en Croiset boden bloemruikers aan. Namens het comité heette ds. Gillot de gezanten welkom. Ook een vertegen woordiger van de Russische pers voerde het woord. Fischer antwoordde in het Hollandsch. Ken hier te lande ontvangen telegram van den heer de Bruyn, den secretaris der deputatie, luidt In het Hötel de France aangekomen. Veel sympathie. Ken prachtige, grootsche ontvangst. Examens. De minister Van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs (met uitzondering van die voor het hand- en rechtlijnig teekenen, de gymnastiek, de Engelsche en Hoogduit- sche taal, de landbouwkunde, den tuin bouw en de houtteelt) en die voor het lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onder wijs, dit jaar in de maanden November en December zullen worden gehouden. Zij, die zich aan deze examens wen- schen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 September e. k. by het departement van Binnenlandsche Zaken aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier, daarbij nauwkeurig en duidelijk opgevende naam, voornamen (voluit geschreven), woon plaats, adres en de begeerde akte, met aanwijzing tevens van letter en nummer der programma's, vastgesteld bij Konink lijke besluiten van 2 Februari 1864, (Staatsblad no. 8,) 11 October 1869 (Staatsblad no. 156) en 14 October 1884 (Staatsblad no. 216.) Bij de aanmelding voor het examen middelbaar onderwijs in de Fransche taal behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit het recht op de bij de wet ver leende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Bij de aanmelding voor het examen lager onderwijs in de wiskunde moet de akte van bekwaamheid worden over gelegd, waaruit de wettelijke bevoegd heid om aan bet examen deel te nemen, moet blijken. De onlangs in dienst gestelde machi nes bij de Staatsspoor, die de reis van Bokstel tot Vllssingen zouden doen eonder water in te nemen, zijn buiten dienst gesteld, daar bleek dat zij niet genoeg stoom hielden en voortdurend de assen warm liepen bij bet vervoeren van de voor die machines aangewezen treinen. Vllssingen, 16 Augustus. Terwijl gisterennamiddag timmerlieden bezig waren in de goot van een huis op den Nieuwendijk een groot reclame bord af te breken, kwam op eens een gedeelte daarvan naar beneden en op de stoep terecht. Gelukkig passeerde daar op dat oogenblik niemand, daar anders, de valhoogte en de zwaarte van het hout in aanmerking genomen, het voorval ernstige gevolgen had kunnen hebben. Lijst van de brieven en briefkaarten, aan het postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt, gedurende de le helft der maand Augustus Mej. J. Bosman, 's Gravenhage; D. H. Everse, Kesteren 's Gravestein, Rotter dam mej. P. Derendorp, id. Briefkaart W. de Jong, Dubbeldam. Buitenland, brievenWidow of Storemans Miss Lisa, Antwerpen; Anna Rijnborg, UemMme. van Rooi), id.; mrs. Louis Helles, Hamburg. Briefkaarten August Olavier, Beverlo; Miss Frieda Bauer, Brooklyn; Mme. Lo- lubin,Parys;Auguste Baumann,Hamburg; Hesse, Te Domburg werd Zaterdagavond voor het eerst een proef genomen met het brand n van aërogeen gas, volgens het systeem Van Vriesland, die naar wensch slaagde. Het gas gaf een helder licht. De Zeeuw meldt dat de jougeling H. Geuze te Scherpeuisse van wieu bericht werd, dat hij door een paard een slag tegen het hoofd heeft gekregen, zonder j tot bewustzijn terug gekomen te zijn, Maandag is overleden. De boerenknecht Robijn, te Retran- chement (Zeeland), heeft een 6-jarig meisje, dat thans 126 halve kilo's weegt. Het wonderkind wordt dagelijks door- vreemdelingen uit de badplaatsen be zichtigd. Zy is zoo buitengewoon dik dat ze bijna niet kan loopen. De eerste twee reusachtige schoor- steenen voor de staalfabriek te Terneuzen zijn in de afgeloopen week op hoogte gekomen. Ze zijn 50 M. hoog en hebben van onder ruim 4, van boven nog 3 M. diameter binnenwerks. Daar moeten 20 groote stoomketels op uitrooken. Ze zijn op verren afstand zichtbaar. Vier stuks, iets minder groot, komen er nog bij. In enkele plaatsen van Zeeuwsch- Vlaanderen vertoont zich de gevreesde vlekziekte onder de varkens. Kerk- en Schoolnieuws. Geslaagd voor het examen Fransch L. O. te 's Gravenhage de heeren P. H. Wedts de Swart, te Middelburg, en J. H. Schreinemackers, te 's Heerenhoek. Gemengd Nieu w Te Bergen op Zoom zijn gisteren middag twee militairen die op een ver boden plaats van de Zoom een bad namen, verdronken. Een 12jarige watermolenaarszoon te Knollendam is door een wiek getroffen en gedood. Vrouw K bij Simpelveld (Limburg) was haar huis ontvluchthaar man had alle pogingen aangewend om do vrouw tot inkeer te brengen en de echtelyke woning wederom te betrekken. Dezer dagen nog, toen hij vernam waar zij zich bevond, toog hij er heen en smeekte haar tot hem weder te keeren, hy zou haar alles vergeven. Tot wanhoop ge dreven, kocht hij een revolver en na nogmaals tevergeefs alles aangewend te hebben met hem mede te gaan, loste hij vier schoten op haar, terwijl zij te bed lag in een tentwagen die op den weg stond. Een der kogels trof haar in den hals haar toestand sehynt hopeloos te zijn. Toen het bericht van dezen aanslag bij de brigade te Sittard bekend werd, stelde de wachtmeester, de heer Willems, ter stond alles in het werk om J. K. te arresteeren. Het gelukte dan ook den ongelukkige, die zich naar Pruisen wilde begeven, aan te houden. J. K. bekent alles. Men meldt aan de N. R. Ct. uit 's-Gravenhage Aan politiebureelen en op andere plaatsen in de stad zijn biljetten aange plakt, waarin vermeld wordt, dat f 50 belooning wordt uitgekeerd aan den vinder van een te Amsterdam verloren koriharig hondje, veel op een hazewind hondje geiykende, doch zwart van kleur Het is een black and tan terrier. Dit zou nu op zich zelf niet byzonder vermeldenswaard zijn, ware 't niet dat door de te Amsterdam wonende eige naars, een ouderpaar, een dringend be roep wordt gedaan op den eerlijken vinder en op 't publiek in het algemeen omdat het vinden van het diertje het leven kan redden van een kind, dat ziek is geworden na het verlies van het hondje en kwijnend blijft, nu tot dus ver zijn speelkameraadje niet terugge vonden is. Het aantal landverhuizers, die ge durende de laatste vijf jaren de provincie Friesland verlaten hebben, bedraagt ruim 8000. Bijna 70 pCt, vertrok naar Duitschland,de rest meestal naar Amerika. In den omtrek van Rotterdam is een gioot buiten, toebehoorende aan de hoogbejaarde weduwe van den heer Van Heel, dat bestemd is na haar dood ge sloopt te worden voor bouwterrein. Het buiten is geschat op eene waarde van een half millioen. Toen het vele jaren geleden aangelegd werd, was de waarde misschien nog geen halve ton. Het bewijst weer hoe de waarde van grond te Rotterdam in de laatste jaren gestegen is. De schade, door den kil-grijzen regen in dit seizoen veroorzaakt aan Arnhem en omstreken, is voor- talloos velen verbazend groot, schrijft men aan de N. Arnh. Ct. Een stalhouder te Arnhem schatte voor zich die schade op pl. m. f 100 por daghotels en restaurants, en allen die leveren aan restauraties en hotels, konden in hunne kas terdege bemerken, dat de toevloed van vreemdelingen dit jaar enorm veel minder is geweest dan in 1893. Banketbakkers, sigarenhande laars, winkeliers in luxe-artikelen, coif feurs en andereu ondervonden eveneens, welk een machtige factor voor Arnhem's bloei het vreemdelingenverkeer is. In den omtrek, waar triest gestemde vreemdelingen de pensions bevolken, is 't al niet veel beter. De boeren klagen steen en been het hooi half verrot, de haver aan 't bederven, de rogge aan 't ui.tloopen, de late aardappelen in gevaar, de eieren schaarsch, enz. enz. De oudste ingezetene van Schiedam, de heer J. van de Water, heeft gisteren zijn lOlen verjaardag herdacht. Hy moet nog flink, krachtig en levens lustig zijn en nog een beetje willen doortellen. Toen, zoo verhaalt men, de schutterij eergisterenavond met de muziek voorbij zijne woning trok, kwam hij voor het raam en stak lachende één vinger op. Daar 't herhaaldelijk voorkomt, dat reizigers aan het station Beurs te Rot terdam door de lengte van den trein niet dan met halsbrekende toeren uit of in den trein kunnen stappen, zal men nu het perron aan weerszijden aanmerkelijk verlengen en zullen voor het gemakkelijk instappen de perrons verhoogd worden, zegt de N. R. Ct. Uit een gesprek dat een der met de Arundel Castle aangekomen verdreven ambtenaren met een verslaggever van het Rotterd. Nwbld. had, ontleenen wij het volgende „In den loop van het gesprek deelde deze ambtenaar, die jarenlang in Trans vaal heeft doorgebracht, ons mede, dat de Boeren steeds, en ook nu nog, den Hollanders geen goed hart toedragen. Wel geven ze toe, dat de Hollanders, zelfs de meest onontwikkelde, heele bollen zijn, banja geleerd, maar ze kun nen het toch niet zetten, dat de Hol landers met de baantjes schuiven. Er zijn drie plagen, zei eens een oude Boer, in ons land de sprinkhanen, de veepest en de Hollanders. En rare vragen dat die Boeren den spoormannen stellen kunnen Neef, vroeg er een aan onzen ambtenaar, ken jij me nie es mooi zeg, hoe laat goat die trein van 10 uur, nie Vraag die gevolgd werd door deze En boe laat ia nou En boe laat mot ik nog weg dan En waar ken ons die tickets krij Deze laatste vraag werd gesteld terwijl de man met zijn neus voor het loket stond. Maar het moppigste was wel, dat de klerk die de kaartjes uitgaf, zich tevens de vraag hoorde stellen of 't niet voor wat minder kon en of dat nou de naaste prijs was. „Ken daar niks af nie Wat is die prijs van die ding En zeg nu niet loop naar den drom mel De ambtenaar wordt dan vierkant bij zijn arm genomen, en dan wordt hem toegevoegd: nee neef, zoo is jij niet klaar, jij mot mooi voor me zijn. Voor die zwartinerrie, of te wel die enzjie, d. is (engine) of locomotief heeft de Boer een onbegrensde vereering. Hy begrijpt er niets van. Zeg neef, vroeg er een, jij mot my is mooi vertel, die enzjie trek die wa.... (de locomotief trekt de wagens). Dat is duidelijk, de os trekt ook den wagen. Maar nu andersomtrek nou die wa die enzjie Een vraag die gesteld wordt als de locomotief de wagens achteruitzet... De ambtenaar moet op al deze en der gelijke vragen antwoorden, wil htj goede vrienden blijven, onverschillig of zijn dienst hem elders roept of niet." Over de Friesland, die daar toen in reparatie lag, scnreef de correspon dent der Arnh. ct. te Kaapstad, van 22 Juli o.m.; Toen wij een paar Hollanders op het schip kwamen, vernamen wij, dat consul de Waal even te voren nog aan boord was geweest. Natuurlijk maakten wij dadelijk de gevolgtrekking, dat we heden (Zondag) een mooie kerkparade van Hollandsche Jantjes zouden hebben, evenals 't laatst in 1896, maar werden daarin teleurgesteld wel zagen we er velen door de stad loopen, en klonk een welgemeend: „goeie morgen!" maar een kerkparade is er niet geweest. Daal de bemanning van de Friesland in langer dan een jaar niet heeft kunnen passa gieren, schijnt de kommandant thans wel een beetje voorzichtig te moeten zijn. De Jantjes moeten 's avonds om 9 uur binnen wezen en naar ik hoor, wordt er geen avondpermissie gegeven. De jongens hebben thans veel geld en te Kaapstad wordt Hollandsche jenever verkocht, al kost hy dan 30 ets het glaasje, en in de bars is er weinig toe noodig om met een halfbeschonken Engelschman aan het bakkeleien te raken. Het plan moet bestaan te Antwer pen eene groote scheepstimmerwerf op te richten. Er hebben naar men zegt, zich vepscheidene personen, die met het Hof in betrekking staan, en geldmannen uit Bremen en Hamburg aan het hoofd van de zaak gesteld. Het transatlantische stoomschip „Deutschland" van de Hamburg-Amerika lijn, is Dinsdag morgen te New-York aangekomen. Het heeft den overtocht van Duitschland naar New-York in 5 dagen 11 uur en 45 minuten afgelegd en een gemiddelden spoed behouden van 23 knoop per uur. De grootste afstand in een dag door de Deutschland afgelegd, was 552 mijlen. Chamberlain en de Kynoch, Een Londensch avondblad haalt een passage aan uit eene redevoering van Chamberlain van 21 Juni 1895, waarin Chamberlain bekent dat hij betrokken is in de zaken van de Kynoch Company. Men weet dat de president van den admi nistratieven raad van dat huis de eigen broeder is van Chamberlain en eenige leden zijner familie aandeelhouders zijn. De enquête onlangs gehouden over de schandalen bij leveringen voor het Engelsche leger toont aan, dat de Kynoch Maatschappij zekere voorrechten genoten heeft bij de levering van kruit. Ook de sultan stelt belang in het lot der Boeren. Een Nederlander, die te Constantinopel woont en daar met groote kracht en toewijding voor de zaak der Boeren y vert, zond aan den sultan eenige brochures over den oorlog in Z.-A. en eenige afschriften van artikelen uit dag bladen, o.a. de verklaring van Kanne- raeijer. Eenige dagen later kreeg hij bericht, dat de sultan het hem aange bodene met belangstelling had gelezen en de keizerlijke kanselarij had opge dragen hem voortaan in kennis ce stellen met alle belangrijke beschouwingen of nrededeelingen, die mochten voorkomen in boeken of bescheiden over den oorlog, welke hem werden toegezonden. Amerikaansch Raadsbe sluit. Te Roanoke, in de Vereenigde staren heeft de Raad een besluit uitge vaardigd, waarby het aan alle jongelin gen en meisjes beneden zestien jaar ver boden is zich na 9 uur 's avonds op straat te vertoonea, tenzij onder geleide van hunne ouders of vrienden van een respectabelen leeftijd en stand. In den winter moeten zij van 8 uur 's avond af tehuis blijven. Daar in de Vereenigde Staten de jongelui aan groote vrijheid gewoon zij, zyn ze wanhopend en weten niet zulk een streng besluit heeft doen" boren worden. Het ergste van het geval is dat overtreders of overtreedsters van gebod op staanden voet in hechtenis nomen en niet losgelaten worden z™" de boete betaald te hebben. zi) zi Het I van zijn berichtgever te Pretoria (12 ju* over den incocht van Roberts aldaar" 't ontruimen van de hoofdstad dour Boerentroepen. Om half 2 hield lord Roberts, klein, schraal, grijs mannetje met sê[| tej te intelligent uiterlijk, aan het hoofd (j. zyn staf zijn intochtin Pretoria. Kitchen-- de held van Khartoem, een logge whist massa zonder eenige distinctie, reed een hoog, wit ros gezeten, aan zijn zijj.' twee Indische prinsen, wier kleurt kleedy de eentonigheid van het khat eenigermate verbrak, volgden onmiddt ïyk achter hem. Onder hetonharmoniet^ gepiep der bagpipers (doedelzakspeler,! begaf zich de stoet naar het gouvern-. mentsgebouw, waar onder de tonen vj0 het „God save the queen" de Engelsct vlag in top geheschen werd en lom Roberts op het balkon verscheen. Hei enthousiasme was uiterst gering hinder lijke tooneelon, zooals zich bij den intocht van Bloemfontein hadden voorgedaan kwamen by na niet voor. Alleen van lie „Grand Hotel", dat evenals het «Trans- vaal-Hotel" voor de Engelsche officieiep gereserveerd was, van de Natal-Banl en van eenige private huizen, door Engel schen bewoond, wapperde de Union Jack. Onder de geboren Afrikaners waren er slechts zeer weinigen, die, indien zij zich al innerlijk verblijdden over dei zegevierenden intocht van het Britsche leger, dit door uiterlijke blijken durfden toonen. De Engelsche handelaren, die op hoi smeeken bij de gratie der Transvaalste regeering in het land haddon mogen blijven, gaven, gelijk men trouwens van deze lieden niet anders had kunnen ver wachten, vrij uiting aan hun reeds zoo lang onderdrukte gevoelens. Hier en daar ook mocht een jong meisje of een oude vrijster, door het knappe voorkomen der Engelsche officieren geprikkeld, ziet tot een hoeratje of een toewuiven met den zakdoek laten verleiden, maar daartoe beperkten zich dan ook de bijvalsbetui gingen der blanke bevolking. De Kaffers, die met den intocht der Engelsche troepen zich plotseling geemancipeerd gevoelden en thans voor zich het gouden tijdperk van vrijheid en gelijkstelling met de blanken waanden aangebrokon, brachten met luide hoera's hulde aan het Britsche gezag. Hoe spoedig echter werd hun die illusie benomen, toen de stadspolitie, aar. wie door het militaire gezag de handhaving der orde in de stad bleef toevertrouwd, hun met de zweep op alles behalve zachtzinnige wijze deed gevoelen, dat het onderscheid tusschen blanken en kleurlingen nog niet was opgeheven. Reuter seinh* uit Maseroe dat de Engelscher. het gebergte eens doorzocht hebben en daar nog een groote hoeveel heid vee en paarden hebben gevouden, die de Boeren in kloven verborgen had den. Van 6000 op de Boeren buitge maakte paarden gebruiken de Eugelschen er nu 2000, die in uitnemenden staat zijn. Een Engelsch soldaat schreef on langs, volgens de Daily News, aan zijn ouders: „De Wet schijnt te spelen met het Engelsch cordon dat hem moet in sluiten hij is met 1500 maa door onze linie gebroken en zal binnenkort ongetwijfeld opnieuw onze verbinding*- lyn verstoren. Een van onze bataljons commandanten zegt dat de beste manier om hem kwijt te raken zou zijn dat men hem den stoel in de taktiek in het militaire college te Sandhurst aanbood.' Cl „vre AFRIKA. Een telegram van de Daily News uit Pretoria zegt dat kolonel Hoar»'3 colonne, waarvan gemeld was dat zij hij Elandsrivier gevangen genomen was, meI zijn convooi in veiligheid is, maar eenige verliezen geleden heeft. Dus zou de be zetting van Elandsrivier den dans out sprongen zijn. Stellig kan hier alle&r sprake zij" van Hoare's eigen convooi en niet vaa het Engelsche convooi dat tussche» Zeerust en Marico verloren ging en be stond uit 324 wagens. De Boeren hebben trouwens nooit melding gemaakt van het gevang»11 nemen der bezetting, maar wel dat zij haar aanzienlijke verliezen toebrachten- Slechts de Engelsche berichten gewaag den van het ge bezetting. Het verschil uit Roberts' lege voordeeie van gngelschen te De Boeren Alvorens deze pla; jyden-Powel er d gevangenis. Waan zuU men hier mo Botha is waar op Bothaberg gelegerd. Daar wi met zijne 3500 sterkere Engelscl achtervolgd. Both daar stand houdei en ook als hy worden, den strijd zetteD. Deze byzonderh „eB verslaggever die Botha een bez ztjn hootdkwartier verslaggever med moralisatie onder rekening,en wordt door de feiten we> wat hij verder ze niet woede de gue Ook deze corres laten de Boeren beschuldigen. Ze uegerspionnen gee De Daiiy Mail Maritzburg dat dagen door orkanei Veldbranden, gev wind, verwoestten velden en vernielde en kraals, waarbij in de vlammen goederen verloren CHINA. De verb weg zijn naar Pek te hebben van de onder velen bezw tegenstand dei- nadering dei- stellingen in den botsing met de Eu hadden en zelfs Thans zijn de 33 K.M. van de Te Canton schij verneur zich te de mogendheden geducht versterken der verdedigingswer ijver gewerkt en van nieuw geschut Deze houding reeds ten gevolge die van Hongkong gezet werden en den invloed van Rusaischeu consul KEngelschen die wildeu spelen, veroi Seymour moet dan regeering om orders De eenheid ond< die men meende da worden als het or den buit ging, blijk boven bedenking te Frankrijk reeds aa bet grootste deel v: te worden en daarv zelve, naar men zegt Frankrijk heeft n v*a graaf Walderse ber der Europeeseh bevestigd. Van Er Baande nog niets be Wij meldden ree 'siang door zijne rep klegrafisch met Onderhandelen. Of dc 'egaties te Pekii |'e' zeker, want in aan de Franscl '^tend van 9 Aug, •j" opgesloten gezan zijn met wat lervalt, doordien zi I "De 'door barrica. "digingswerken. H 'dderhandeld kunne at het diplomaten 'ug gekregen heefi «atjes ontruimd is Fransche legatie düor de kei-ze i 'dtyd schieten. 1 wo de hii

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2