IVENHUIS week VOORT!! erde Kamers Vrijdag 17 Augustus Jgpr /%- tmenlaDWe berichten. L£i<m ►•♦•♦•♦I 1900. op de No. 193. md Meisje ferkmeid, Istbode It on X;E3)BLBTOG <r.v hmtcss&ss. 1900. Gemeentebestuur. hoofdelijke omslag. 88e Jaargang. of later een ge le Kamer en kt pension, op Lrkt C 63. [GEBODEN, voor twee bureau Vlissingsche lorkamers, 1.90 per p2. Te bevragen Sint (boven.) een net Bellamykade G. 1. terstond Vlissingsche Courant September een flinke bureau „Vlissingsche A M D 1 K W 8 T IRemise - vra 4 SO ft 55 Jt-n) Van Zeilmarlctvra ';li 45 niu 1280 10 15. 1 15 2 45 4 15 5 55 naar Zaimarht Vlieein Ifallaen cwerkdagen) I nm 1 20 2 60 4 20 lo 11 12 35 2 5 3 35 5 15 ik»us-aSul<l«KI>«iin. Iwichtijd.j 1.23, 8.26, 10.37, 1.18, l-Slais 5,31, 0.9, 7.35, 1.35, 5.33, 3.24. 9.25 7.42, 10.—, 1.38, 4.32, brug 5.51, 6,29. 8.10 1.6, 8.3,9.5,9.45. HAVENDIENST. lm. 6— 6 20 7—7 50 lü 10— 10 20 10 40 im 1 10 1 30 2 220 4 4 20 5 5 20 8 20. [javm 6 10 6 30 7 10 ]20 9 50 10 10 10 30 12 10 nm 1 20 1 40 3.30 3 50 4 10 4 30 7 40 8— 8 30. I) am 3 15 6 20b) 3 50 6 50 lm 1 55a) 4 45 I» 2 15a) 5 05 la 3 30 6 205)f) 3 50 G4GQ 8 10 8 40 20 naar Breakens e" lea naar Borsaele «0 l'egd- pet spoor weqatatia*5 VLISSINGSCHE COURAKT. Prjjs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich b|) allo Boek imndelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij don Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, X. 187. Ve.rschflnt 'dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. O ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - B|J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr|Js slechts tweemaal berekend. Groote letters on cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Telephoonnuminer Abonnenmuts-AdvertoutiBn op zeer voordeellge voorwaarden. Aanzuivering hoofdelijke omslag. De Gemeente-Ontvanger van Vlis- singen herinnert belanghebbenden aan hunne verplichting tot aanzuivering van het verschuldigde wegens Hoofdelijken Om slag, ter voorkoming van vervolging. Vlissingen, den 15 Aug. 1900. De Gemeente-Ontvanger, T. C. DOMMISSE. EINfi EfiWST. Verkenen van vergunning tot het uit breiden van een briquette/ifabriek. "\Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet brengen ter algemeene kennis dat bij' hun besluit van heden ver gunning is verleend aan de firma VAN HOUTE en VAN VERRE te Vlissingen tot het uitbreiden van de briquettenfa- taiek, aan den Singelweg, door het daaraan verbinden van een stoomkoren- en verfmalerjj benevens houtzagerij. Vlissingen, den 16 Augustus 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Een politiek souvenir. Art. 80 van de Grondwet eischt dat de leden van de Tweede Kamer recht streeks zullen gekozen worden door de mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers, die door de Kieswet te bepalen kanttekenen van geschiktheid en maat- j schappelijken welstand bezitten. Bij de verdediging van zijne kieswet I in de Tweede Kamar nam mr. Van Houten het zeer kwalijk dat som migen art. 80 van de Grondwet onuit voerbaar noemden en beweerden dat men er zich daarom niet zoo angstvallig san behoefde te houden. Diezelfde mr. Van Houten schreef I echter in 1893 in de Vragen des Tijds °ver art. 80 het volgende „Men kan naar mijn oordeel van art. allerlei kwaads zeggen. Het verbiedt vrouwenkiesrecht en belemmert even redige vertegenwoordiging. Het geeft veel nutteloos getwist aanleiding. is een caoutchouc-bepaling, die be- Htsmd is om als slagboom tegen het itneen stemrecht te dienen, maar die mderdaad den wetgever alleen aan een aalden vorm van behandeling bindt, l'o nagenoeg tegen geene enkele ver- Plttj Je zult eens zien hoe zij opfleuren en toe zij in de mode zal komen, pgendorff had gelijk. - De majoor interesseerde zich blijkbaar |il?n?er ï00r Nella elke gelegenheid I 2Ü bij «lkaar waren bewees dat |™euw- En dat hij, juist hij, de door I 3 al'en veronachtzaamde voor het Iselj bracht, en hoe Z« werd plot- l|i'T eene door ieder gevierde cava- J4Jej men maakte haar het hof, men I 'aadde haar met opmerkzaamheden ICh*43 "mo('e" geworden. Doch daarin "iigendorff gelijk gehad zij bloeide keerdbeid op electoraal gebied waarborgen geeft. Eene nieuwe bijdrage dus tot des heeren Van Houtens beginselvastheid Niet stil gestaan Onze tijd zet op bijna alles zijn zegel en zeker niet het minst op het boeren bedrijf, dat moge het in eenige streken der aarde nog op eene wijze uitgeoefend worden, die aan den tijd der aartsvaders herinnert, in de beschaafde landen waar men met zjjn tijd is meegegaan, geheel van gedaante is veranderd. Als een landbouwer uit den ouden tijd eens in het leven kon geroepen worden, hij zou zich verbazen over de geheel andere wijze waarop landbouw zaken worden opgevat en als hij tot het ras dergenen behoorde, die meenen de wijsheid in pacht te hebben, zou hij zich zeer waarschijnlijk vreeselijk ergeren over het verlaten van de oude wegen door het thans levende geslacht. Ofschoon nog lang niet algemeen, verdwijnt vooral onder het jongere ge slacht, het denkbeeld dat op het gebied van den landbouw niets meer te leeren valt, dat een akker niet beter kan be bouwd worden dan hij door de voor vaderen in cultuur werd gebracht. Men heeft geleerd de bakens te verzetten, nieuwe cultures zjjn beproefd, waarbij men zich wel bevindt en nog steeds blijft de vraag welk gewas zal het best de kosten en moeite van het verbouwen loonen Over bemesting, dat gewichtige punt in den landbouw, is men tegenwoordig ook een geheel ander gevoelen toegedaan. Men zweert niet meer alleen bij stal mest, maar ondervindt dat met kunst meststoffen nog geheel andere en betere resultaten te verkrijgen zijn. Dat alles leert de wetenschap op de practijk gegrond, den landbouwer, die leeren wil, maar bovendien bezit hij voorrechten, die de boer enkele tientallen jaren geleden niet bezat. De slijkwegen, waar in den winter de wielen tot de assen inzakten en de wagen meer dan dubbele bespanning vereischte, zijn ge lukkig zeer zeldzaam geworden en ver vangen door goed berijdbare en veel minder van de trekdieren eiachende rijwegen. De trams en spoorwegen, die reeds als een net over het land gespannen zijn er is vóór zij kwamen nog al eens van boerenzijde tegen gemord welk ontwikkeld landbouwer zou ze tegenwoordig willen ruilen voor de meer dan primitieve wegen van voorheen, nu die trammen en spoorwegen hem ver gunnen zijn producten overal heen te zenden en dat wel op eigen gelegenheid, en fleurde werkelijk op.'t "Was alsoi een nieuw voorjaar over haar was opgegaan. Zij bleef, als vroeger, kalm, terugge trokken, bescheiden maar hare oogen wonnen aan diepte en warmte van uit drukking, er waren ooganblikken dat haar smal, fijn gezichtje oplichtte in stil geluk, en dan was zij werkelijk mooi. En zij was ook spraakzamer geworden dan vroeger naar het scheen of was zij het misschien altijd geweest en kwam het alleen door onze schandelijke onacht zaamheid, dat wij dat vroeger nooit hadden opgemerkt Zij was nu volstrekt geen ja- en neen-juffertje meer; zij bab belde alleraardigst, opgewekt, geestig, en hare stem had een eigenaardig bekoor lijken klank. Er lag iets in van het klinken van een klokje uit de verte. Merkwaardig genoeg evenwel bleef zij onder de jonge kameraden het „muur bloempje" heeten. Maar thans werd het onwillekeurig op geheel anderen toon uitgesproken. Er lag iets hartelijks in alsof men van „ons muurbloempje" sprak, zondei tusschenpersonen, die natuurlijk ook betaald moesten worden. En zoo kan er nog wel meer opge noemd worden, waaruit blijkt dat de boer van den tegenwoordigen tyd over veel betere hulpmiddelen beschikt dan de landbouwer van vroeger, maar daar mede is niet gezegd dat hij mag inslapen. Wel staan thans vele markten voor hem open, waarvan hij vroeger misschien niet eens het bestaan vermoedde, maar is ook eene concurrentie geboren, waarvan men vroeger in den landbou wenden stand zelfs geen flauw begrip had, en tevens dwingt de altijd voort schrijdende wetenschap, die maar steeds verbeteringen aan de hand geelt, om, wil men weer niet ten achteren blijven, zooals dezulken die willen blijven doen als hun vaderen, met die resultaten kennis te maken. Ook de landbouwer moet vooruit gaan. Ook op zijn bedrijf is tiet „Excelsior" van toepassing. Wie dit als hun leus aannemen, zullen niet verloren gaan in den strijd om het bestaan onzer dagen maar den roem, dien Nederland met zjjne landbouwproducten op buitenland- sche markten behaalde, doen herleven. Sust voor winkelpersoneel. Het „Volk" zegt de aandacht vesti gende op de beweging onder het personeel van winkels en magazijnen om Zondagsrust en vervroegde winkelsluiting te verkrijgen, zooals die zich reeds in enkele groote steden orizeslands openbaart, dat er geen groote categorie is, die zoo zeer door overmatigen arbeidsduur heeft te lijden als het winkelpersoneel. Van 'smorgens vroeg tot 'savonds laat zijn zijn zij in de weer, en in vele winkels nog een deel van den Zondag er bij. De verschillende comité's zullen door aaneensluiting krachtiger optreden moeten beproeven. Een gemeenschappelijk pro gram van actie voor het geheele land worde opgemaakt. Met vergaderingen alleen zal onder de vele duizenden, waarvan pas een klein getal tot eenig besef van hun toestand gekomen is, voorloopig weinig worden uitgericht. Het „Volk" hoopt, dat er ditmaal weer geen dogmatisch verzet tegen het streven naar wettelijke verbetering zal opsteken. De landarbeiders daargelaten, is er geen categorie van proletariërs,die zoozeer door de wet verwaarloosd wordt als het winkelpersoneel. De arbeidswet die vrouwen en kinderen beschermt in de industrie, laat hen in den handel geheel zonder beschutting tegenover de patroons. Het wetsontwerp op de arbeids- en rusttijden sluit mannelijk en vrouwelijk personeel van winkel en kantoor geheel buiten zijn zorgen. en daaronder eene mooie, geliefde bloem verstond, die veel te lang in de schaduw van koude steenen had gestaan om nu plotseling in helder, warm zonlicht tot aller vreugde te bloeien. De winter verging, de zomer kwam. Niemand werd er door verrast, wel ver heugden zich daarentegen allen er over, toen begin Juli de opperhoutvester de verloving mededeelde van zijne eenige dochter Nella Hallei met den majoor bataljonscommandant Bernhard von Sel- gen. In opgewekte stemming begaven wij ons allen naar het kleine huisje bij de poort, om de gelukkige verloofde de hand te kussen. Het muurbloempje was voor ons, jongelieden, eene gevierde per soonlijkheid geworden. 't Liep tegen Augustus. De oorlog met Frankrijk was uitgebroken en in dichte scharen trokken de verdedigers van het vaderland naar de grenzen. Selg6n was Toch hebben ook in het buitenland de handels- en winkelbedienden begrepen dat zij zonder wettelijke hulp zoo goed als machteloos waren. In Duitschland wordt geijverd voor wettelijke winkel sluiting des avonds om 8 uur. In Engeland is na veel moeite verkregen, dat voor de winkeljuffrouwen stoelen in den winkel aanwezig moeten zijn. De agitatie van het winkelpersoneel richt zich daarbij geheel op de wet. Maar het kan ook inoeieltjk anders. Nergens bestaat zoo veel felle concurrentie tusschen kleine patroontjes. Veel vakopleiding is er voor winkelpersoneel niet noodig; bij staking is het dus gemakkelijk te vervangen. Vakbeweging is wegens de groote verspreidheid van het personeel moeielijk. Wettelijke regeling van arbeidsduur zou alle patroons en alle concurrentie tegelijkertijd treffen. Versterking van de inkomsten der schatkist. De minister is tot de slotsom gekomen, dat zonder vooruit te loopen op hetgeen later desgevorderd uit andere bronnen zal zijn te putten, de thans benoodigde versterking der inkomsten moet verkregen worden door een matige verhooging dei- invoerrechten. Hij ontveinst zich niet dat zelfs aan zulk eene verhooging be zwaren zijn verbonden. Men pleegt ons tarief een fiscaaltarief te noemen en dat is het ook in hoofd zaak en dat blijft het nu ook. Het ver schil tusschen een fiscaal en een protec tionistisch tarief is niet noodwendig hierin gelegen, dat uit het eerste geener lei bescherming voortvloeit. De wetgever die zich bij de regeling der invoerrechten op het standpunt van den vrijen handel plaatst, zal het tarief zoo inrichten dat de bescherming, die er uit voortvloeit zoo gering mogelijk is. Het thans aangeboden ontwerp brengt in de keus der belaste artikelen zoo goed als geen verandering. Wel wordt het hier te lande niet voortgebrachte halffabrikaat naaigaren onder de tariefs- posten opgenomen, en geschiedt hetzelf de met fabrikaten van bergsteenmaar daarentegen wordt voorgesteld de gedeel telijke vrijdommen voor werktuigen en gereedschappen in dien zin algemeen te maken, dat alleen voorwerpen van huise- lijken aard en kantoorgebruik, daartoe behoorende, belast blijven, Elke poging om aan het tarief een ander karakter te geven dan het bezit zou bij den Minister principieele bestrij ding vinden. Voor volledige fabrikaten is een recht van 6 pCt. tot regel aangenomen. Niet kort geleden bij den generalen staf terug geplaatst. Ook ik kwam als adjudant bij eene andere brigade, en onder den stroom van werkzaamheden voor de mobili seering was het ons nauwelijks opge vallen dat Selgen zijn huwelijk had gevierdtwee dagen vóór hy afmar cheerde had hij te Berlijn Nella Haller gehuwd. Met kloppende polsen, met jubelend hart ging het ten strijde, vol geestdrift, vol vertrouwen op God en eigen kracht vol hoop, zonder overmoed, zooals wij nog nimmer ten strijde waren ge trokken. Over den Rijn naar Frank rijk van overwinning tot overwinning Maar te midden van de schitterendste zegepralen trad dikwyis een ernstige, sombere begeleider ons ter zijdewij stonden aan de graven van de gevallen kameraden, wij zagen ze op de groene slagvelden in hun bloed badend liggen, wij zagen ze hun leed zonder klacht dragen iu de overgevulde lazarets minder dan in het bestaande tarief blijven de vrijstellingen talrijk. Het beginsel is, dat in hoofdzaak alleen fabrikaten voor belasting in aanmerking komen volledige voor het hoogere en halffabrikaten voor het lagere recht. Volgens eene raming van de flnancieele gevolgen mag een totale vermeerdering van opbrengst worden verwacht van 1,800,000. De raming is echter opge maakt naar de gegevens van 1899, en die van 1900 beloven veel gunstiger te zullen zijn. Aan de toelichting der posten in het voorgestelde tarief werd o.a. ontleend Evenals thans zullen vrij zijn de ge wone straat- en metselsteen enkel uit klei of leem gebakken, maar tevens alle overige straatsteenen, voor zoover zij geen tegels zijn. Voor deze laatsten daarentegen en voor de dakpannen zal gelden, dat zij alleen dan vrjjdom ge nieten, wanneer zij enkel uit klei of leem vervaardigd en onverglaasd zijn. Voorgesteld wordt het tarief voor creosoot, earbolzuur en dergelijke distillatieproducten van kool of houtteer van 55 cent de 100 K,G. te brengen op 40 cent. Voor naaigarens wordt een recht van 3 pCt. voorgesteld.Voorts wordt o.a. voorgesteld kurk, gesneden of ge fatsoeneerd te onderwerpen aan een recht advalorem. Het invoerrecht ia thans f 10 per 100 K.G. Vrijdom wordt voorgesteld voor de z.g. kwartiers. Ten aanzien van lederwerk wordt behoudens de verhooging van het recht van 5 tot 6 pet. bestendiging van den bestaanden toestand voorgesteld. Teneinde voor het vervolg alle twijfel weg te nemen en assimulatien onnoodig te maken, is voor alle meel- en aard- appelmeelfabrikaten een recht van 2 voorgesteld, behalve voor die, welke meer dan 10 pCt. verzoetende stoffen bevatten en evenals thans met 25 de 100 K.g. belast worden. Brood, scheepsbeschuit, stijfsel en dextrine blijven onbelast. Voor alle machinerieën, werktuigen en gereedschappen, ongeacht hunne samen stelling en bestemming,wordt vrijstelling van invoerrecht voorgesteld, echter niet voor gereedschap voor keukens en kanto ren en voor tafel-, scheer-, voorsntj- en zakmessen. In den voorgestelden tariefpost worden alle metaalwaren samengevat en met uitzondering van eenige voorwerpen gelijkelijk met 6 pet. der waarde be last. Er zal vrijdom zijn voor staven, platen, banden en draad, welke door walsen, trekken of persen verkregen Den 25en Augustus ik geloof ten minste dat ik mij in den datum niet vergis was ik nog eenmaal terug gezonden geworden, om eenigen op het slagveld achtergebleven commando's be velen over te brengen, 't Was een ver schrikkelijke rit over die met bloed ge drenkte slagvelden, door platgeschoten dorpen en boerenhoeven, terwijl ieder huis gewonden had opgenomen en onder elk nog half overgebleven dak gekwetsten lagen vriend en vijand naast elkander. Op de velden kleine troepen van de onzen, met de spade in de hand, in plaats van met de geweren overal nog wapens, tenten en helmen op akkers en weiden, hier en daar een veldgendarme, met scherpe oogen naar het gespuis rondziende dat op elk slag veldzijn afschuwelijk handwerk uitoefent, de lykberooversen lijkenschendershier en daar een arts met een paar verplegers uit het lazaret en ten slotte een aantal wagens die langzaam hun kostbaren, smartelijken last op stroobedden naar het naaste spoorwegstation voerden. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1