„Indien de voor onze indn3trie en landbouw, voor onze arbeidersbevolking zoo uiterst noodzakelijke bescherming meer en meer wordt doorgevoerd, dan willen zij gaarne voor lief nemen, dat het geschiedt onder den naam van Fiscaal Tarief! ,Het ontwerp van den min. Pierson wordt door hen, die den vrijhandel heel mooi vinden, maar dat stelsel voor ons land in de tegenwoordige omstandigheden verderfelijk achten, aanvaard als een gunstig teeken. „Nog niet veel. Maar ook: niet alles op eeus 1" Onder de protectionisten heeft dus het ontwerp van den minister de hoop opgewekt dat een bescheiden stap is afgelegd op dun weg die naar eene volledige invoering van beschermende rechten moet leiden. De „Nederlander" is het daarmede etuis, waar ze zegt dat de voorgestelde verhooging van hivoerrech- lechten den strijd over vrijhandel of protectie heropenen zal. Wel slooft de minister van Financiën zich iu de memorie van toelichting int, om te betoogeu, dat hier heuach geen pluteetie bedoeld wordt, dat liet. tarief fiscaal ia eü fiscaal blijft, maar ontkennen kan hij niet, dat de herziening eeniga- zins «beschermend" zal werken. Satisfactie. Het Utr. Dbl. vraagt naar aanleiding van het gevangennemen en overbrengen naar Ceylon van eenige leden eener Ned. ambulance, wat de regeeriug doen zal ais het blijkt dat Nederlandsche onder danen door Engelsche militaire overheden omechtvaardig zijn behandeld of in dat geval aan de Engelsche regeering satisfactie zal gevraagd worden en wat wij zullen doen indien het antwoord niet eeus of niet voldoende wordt gegeven. Het blad zou gaarne een antwoord op deze vraag hebben bij voorkeur van hen die steeds Nederlands neutraliteit hebben verdedigd en die thans zeker niet in gebreke zullen blijven om proefonder vindelijk aan te toonen, hoeveel kracht uit dit isolement der neutraliteit ont spruit. De Koningin zal zich op Woensdag 22 dezer van Soestdijk naar Deveuter per extra trein begeven. Zij zal te 12,25 's morgens te Deventer aankomen en te 6,28 avonds vertrekken. Het vertrek van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland naar Oost-Indiê, op 20 deztr bepaald, zal volgens het Handelsblad uitgesteld moeten worden, daai het schip wier iu de vin heeft gekregen, waardoor het nog moet dokken. De inzending van Chemische bereide bronwateren van de Nederlandsche Bron- waterfabiiek Bosch Co. te Amsterdam is op de Wereldtentoonstelling te Parijs met een zilveren medaille bekroond. Wij wenschen deze firma geluk met dezen schitterenden uitslag en twijfelen niet dat haar debiet daardoor aanzienlijk zal stijgen en zoo den gewonen vooroor- deelen in ons land, waar het producten van Nederlandschen bodem betreft, tegen over zulk eene erkenning van het bui tenland het zwijgen zal worden opgelegd. dacht hij echter niet. Het brandde hem op de ziel«Dat is uw schuld. Gy hebt den jongen hard behandeld Heere God, als hij eens stierf. Dan hadt gij geen gerust uur meer in uw leven." Zijne zinnen werden verwardhij zonk aan den voet van een boom neder en bemerkte daardoor niet, dat de dokter en de meid hem voorbijgingen en op zijn huis aanliepen. Hoe lang hij zoo gezeten had, wist hij zelf niet, toen hy den dokter van zijn huis zag terugkomen. Hjj stond op en ijlde op hem toe, maar zijne stem beefde, toen hij vroeg Hebt u den jongen onderzocht, dok ier? Hoe is het met hem?" „O, dat zal wel gaan hij zal het wel te boven komen. Maar het is een teere jongen, dien gij geen zwaar werk moogt laten doen. Hij heeft zich over spannen en koude geleden en er zullen wel eenige weken mee heengaan vóór hij beter is maar kwaad is er toch niet bij, als er maar goed op hem ge- Barbiers- en Xappersbond. Den 13en Augustus werd na een ope ningsrede door den le voorzitter van den Bond, den heer J. B. Polman Tain, de 10e jaarvergadering in het gebouw „Musis Sacrum" te Arnhem gehouden. De toestand der vereening is gunstig. Het aantal afdeelingen was het vorige jaar 11, thans is dit geklommen tot 20, Het ledental steeg van 884 op 520, ter wijl het getal abonnementen op het orgaan der vereeniging zich uitbreidde tot 255. Verworpen werd eèn verzoek van het Bureau van Sociale adviezen, om den Bond als organisatie bij dit lichaam aan te sluiten, terwijl o. a. de volgende voor stellen werden goedgekeurd: 1, Het in beginsel aannemen tot het maken van plannen, om te komeu tot een pensioen voor ouden van dagen, of 't Bondsbestuur op te dragen, daar waar het kan, mede te werken tot het ver krijgen van staatspensioueering. 2. De afdeelingen te verpliohteu aan haie leden gratis het orgaan der ver eeniging ie verschaffen. 8. Den directeur vuu het Bondsorgaan te bezoldigen, en het honorarium vau den eerste secretaris te verhoogeu. 4. In beginsel werd aangenomen om in 1901 een vakcongres te houden, waarop o. in. de vulgeude punten in behandeling zullen worden gebracht a. De redelijke zijde b. de materiëele zijde e. de technische zijde van hot vak d. onverwijlde invoering van Zon dagsruste. overal trachte men de vak kennis te verhoogeu met vakscholen op te richten, opdat het publiek zekerheid vetkrijge vau eene goede bediening, en ten slotte in 1902 het 121/» jarig be staan van den Bond feestelijk te her denken en bij die gelegenheid eene ten toonstelling le organiseeren. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Nijmegen aangewezen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. F. Benkemper, H. F. Sonnenschein, Bernard Mulder en W. lnti Onsman wer den bij acclamatie herkozen. Vlissizigen, 30 Augustus. Aan de koninklijke maatschappij „de Schelde" alhier, is op de wereldtentoon stelling te Parijs voor hare inzending scheepsmodellen en teekeningen tuege- kend de gouden medaille. De „HarwardeD Castle" wordt nu hedennacht hier verwacht en zal hoogst waarschijnlijk morgenochtend, na aan komst van de nachtmailboot aan den Zuidelijken ponton maeren. Onder de 800 passagiers bevinden zich ongeveer 550 particulieren van verschillende natiën de overigen zijn ambtenaren van de N. Z. A. S. M. De 550 particulieren zullen alhier door bemiddeling van den BritschenVice-Consul,dhr.P. L. deBruijne, van reisgeld enz. voorzien en naar hunne respectieve landen vervoerd worden. Bij de aankomst van het vaartuig zullen weder tegenwoordig zijn, de directiën en verdere bij de Ned. Zuid Afrikaausche Spoorwegmaatschappij be trokken hoogere ambtenaren. Naar men ons nader meldt, is het schip heden morgen om 12 ure St. Catherine past wordt. Nu, daar zal uwe vrouw wel voor zorgen En vooral zorgen dat hij het rustig heeftLaat alles maar aan uwe vrouw over en kom er niet tusschen. Over een paar dagen kom ik terug.» Jensen viel een steen van het hart. Hij vloeg naar huis. Zijne vrouw stond in de keuken en begroette hem met een „God zij dank." Hij drukte haai de hand en vroeg zacht en innig Hoe gaat het „Hij slaapt," was het antwoord. „De goede God zal verder helpen." Den volgenden morgen trad Jensen aan het bed van zijn zoon, die wakend nederlag, hem ernstig aankeek, doch zich daarop weenend afwendde. Met moeite en langzaam kon Adam er toe komen, om zijn vader de hand te gevendagen lang antwoordde hij op diens hartelijke toespraken geen woord. Met zijne toenemende beterschap werd ook dit beter, maar toch scheen hij het rechte vertrouwen op zijn vader Point (ten zuiden van het eiland Wight) gepasseerd. Heden komen de lichtingen 1896 en 1897 onder de wapens om aan de her halingsoefeningen en van 3 tut 15 Sep tember aan de manoeuvres deel te uemen, die in de omstreken van Bergen-op-Zoom zullen gehouden worden. Gisterenmorgen met de eerste provin ciale boot kwam het detachement, dat gediend had tot militairen bijstand in Ter Neuzen, in ons garnizoen terug. Men kon het hun aanzien dat de diensten zwaar waren geweest. Bij aankomst in de kazerne stond de luitenant-kolonel Bone- meljer hen op te wachten, sprak het detachement, in hartelijke woorden toe en prees allen voor hunne flinke hou ding gedurende de werkstaking, terwijl hij tevens de hoop uitdrukte dat der gelijke rustverstoringen voortaan tot het verledene mogen behooren. Aan onze gemeente viel gisteren een bijzonder talrijk bezoek van fietsrijders, uit Beigië ten deel. Hun getal bedroeg honderden en het was een aardig gezicht hen aan reeksen de stad te zien binnen rijden. Het stoomschip „Schelde II" bracht hiei vele passagiers van Zierikzee aan. Het een en ander gaf veel vertier in de gemeente en op de duinen. Zondagmiddag werd te Middelburg eene groote openbare vergadering in het Schuttershof gehouden, uitgeschreven door het plaatselijk comité van algemeen kies en stemrecht. De vergadering was zeer slecht bezocht. Achtereenvolgens toonden de heeren J. H. Schaper, lid van de Tweede Kamer, Herman Snijdeis, voorzitter van de liberale kiesvereeniging te Middelburg, en H. van Kol, lid varr de Tweede Kamer, hoe dringend wijziging der grondwet noodig is om zoo te kunnen geraken tot uitbreiding van het kiesrecht. Allo sprekers werden toegejuicht. Op den straatweg van Middelburg naar Goes werden gisteren wielrijder-wed strijden gehouden, over de afstanden van 50, 10 en 5 K.M., terwijl aan hem die de 50 K. M. het vlugst aflegde, het kampioenschap van Zeeland zou worden uitgereikt. Aangezien echter 2 protesten zijn ingebracht, waaromtrent Zaterdag zal worden beslist, werd het kampioen schap nog niet uitgereikt. No. 1 van de 8 deelnemers kwam aan P. Herman) te Ter Neuzen, in 91 min. 46 sec., no. 2 P. de Smidt, no. 3 J. W. A. Schilffel- bouche en no. 4 C. van der Harst, allen uit Middelburg. Voor dezen wedstrijd waren uitgeloofd een groote verg. zilveren medaille, een groote zilveren, klein zilveren en een groote bronzen. Over den afstand van 10 K.M., waar aan mochten deelnemen leden van den N. W. B. voorzien van geldig rijbewijs, waren uitgeloofd een groote zilveren medaille en 2 zilveren medailles. Winner was Jac. Smout uit Bergen op Zoom no. 2 A. Simons uit Bergen op Zoom en no. 3 M. J. Dekkers uit Steenbergen. Voor den afstand van 5 K.M. waren uitgeloofd 2 zilveren en 1 bronzen medaille. Van dezen wedstrijd werd in 2 seriën gereden, en in de beslissing waren winners Jac. Smout, A. Simons te Bergen op Zoom en P. Voerman te Ter Neuzen. verloren te hebben. Zijne moeder merkte dat minder op, maar Jensen leed er onder. Slechts met moeite hield hij zich in om zijne ergernis te onderdrukken en een tooneel te verwekken, waarvan hij vreezen moest, dat het lichtelijk een teruggang zou veroorzaken. Bij de goede verpleging en volkomen rust, die Adam genoot, kwamen de krachten van lieverlede terug en z ig hij er, na verloop van eenige weken, gezonder en sterker uit dan vooiheen. Bij Jensen kwam de oude hoop weer boven hij kwam weer op zijne lieve lingsdenkbeelden terug, die hij echter nog niet waagde bij zijn zoon uit te spreken, maar waarmee hij zijne vrouw dagelijks om de ooren maalde. Zij sprak hem dan tegen en beriep zich op het zeggen van den dokter. Jensen wond zich dan gedurig op en sprak van frat sen. Als zij den huiselljken vrede niet verstoren wilde, moest zij dan wel zwijgen, maar besloot openhartig met den dokter te spreken en hem te ver- De jury bestond uit de heeren I. P. J, de Groot, Middelburg, H. Graumans, te Rozendaal, I. S. L. van Os, Middel burg, D. Engels, Vüssingen, F. Q. C. den Hollander, Goes, en H. Driedronk, Breda. Een bu.tengewoon groote belangstelling wa3 zoowel te Middelburg als te Goes waar te nemen, en uitgezonderd enkele kleine ongevallen bestaande in het vallen van een paar rijders en het omverrijden van een jongen, is alles naar wensch afgeloopen. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Alles is na de gebeurtenissen van het begin der vorige week kalm gebleven en het optreden der politie, noch der militairen, was noodig. De Leuvensche werklieden zijn Zaterdagavond met het lossen der Wilhelm Behrens gereed ge komen en vertrokken. Hoewel alles rustig blijft, heerscht er toch gisting onder werklieden, die 't maar moeielijk kunnen verkroppen dat zij 't lossen der boot door vreemdelingen niet konden beletten en nu misnoegd zijn op hen die daarvan du oorzaak waren. Zij zijn ook ten zeerste verbit terd op een kameraad, die de Leuvenaars bij het lossen behulpzaam was. Uit een en ander valt af te leiden dat het voor gevallene nog door andere gebeurtenissen kan worden gevolgd, bij de minste aan leiding. Met 1 September wordt aan het post en telegraafkantoor te Ter Neuzen werk zaam gesteld de surnumerair A. J. van Woerkum. De verplaatsing van den klerk der posterijen en telegraphie J. M. Kruithof van Ter Neuzen naar Rotterdam, is ver daagd tof 16 September. Men meldt ons uit Overslag Door de hoofden van scholen in het arrondissement Axel is vanwege den schoolopziener in dat arrondissement eene circulaire ontvangen hun verzoe kende, inlichtingen te verstrekken aan gaande het aantal leerlingen op 15 Jan. 1900 jaarwedde van elk der leden van het onderwijzend personeel bij eerste indiensttredingdatum van indienst treding in de eerste betrekking en in de tegenwoordige gemeente en dendatum, waarop de hoofdakte is verkregen. Een en ander schijnt in verband te staan, ook volgens „De Sollicitant met eene aanstaande herziening van de wet op het lager onderwijs. Donderdag 23 Augustus, hoopt de gemeente-veld wachter I. H. de Mullié, te Cadzand, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij de politie in dienst trad. Op Zaterdag 18 Augustus werd door Burgemeester en Wethouders te Cadzand aanbesteed, het bouwen van een nieuw gemeentehuis ten behoeve dier gemeenteminste insohrljver was de heer Iz. Rozier te Cadzand voor de som van 2345,25 aau wien het werk werd gegund. Gisteren is te Bath de eerste due d'alve, staande in het nauw van Bath, door een onbekend s.s. geheel stuk ge slagen. zoeken haar man eens onder handen te nemen. En zoo gebeurde het. Toen de dokter er eens weer was geweest en buiten gekomen Jensen by zijne boot zag staan, trad hij op dezen toe en sprak hem aan. „Jensen, het is ditmaal goed gegaan, waarvoor gij God moogt danken. Maar andermaal moogt gij er uw jongen niet aan wagen. Hij kan en mag geen zwaar werk doenLaat hem in plaats van met de handen met het hoofd werken. Dan zult gij vreugde aan hem beleven. Daar gij een verstandig man zijt.zult gij u daar naar voegen gij zijt het uw kind ver plicht. „Ik weet zelf het best wat goed voor den jongen is. Niemand behoeft zich met mijne zaken te bemoeien. Wat ben ik u schuldig, dokter „Dat zal zich wel vinden, Jensen 't heeft geen haast. Denk er over na, wat ik u zeide dat zijt gij mij in de eerste plaats verschuldigd. Ik ben over- Kerk- en School nieu^ Ger. Kerk. Beroepen te De Klim 4, M. de Boer, cand.teZierikzee. Geslaagd voor de hoofdakte mej,(, Cale, te Middelburg. («^nensrd Nuv. 'vl In de mijn Oranje-Nass*; Heerlen is in eene der gangen kolossale massa steenkolen naar beo. gestort, met het gevolg dat et® werklieden, die niet Ujdig kon vludj er gedeeltelijk onder bedolven ei rechterbeen totaal verbrijzeld weit Men meldt aan de „N. R. Cl." Amsterdam Gisterochtend omstreeks half vierl 't begon te dagen werd de brigJ van politie eerste klasse Van Silaj door een agent van politie gewj schuwd, dat zich op de BrouwersgrJ bij den Singel den ganschen nacht paar verdachte personen harden ,rl houden. Vau Straalen lette op en ,f dra trok het zijn aandacht, dat de J van peiceel 3 der Brouwersgracht stond, welk huis onbewoond doch pakhuis en kantoorlokalen van versct lende firma's ingericht is. Dat die 4] niet gesloten was, kwam hem al 4 lijk verdacht voor, en even wachta op de komst van een paar agenten, volgens het contiöle-register hier ten verschijnen, trok Van Straalen deur dicht, toen hij in de verte verwachte politie-dienaren zag aanfc men. Onmidlellijk echter werd de van de binnenzijde weder geopend ioste een persoon een pistool h i» portant op Van Straalen, die daarik in de kin getroffen werd en een gr» bloedende wond bekwam. Onder het tumult, dat hierdoor stond, vluchtten twee personen het laten huis uit inmiddels nog een pJ schoten lossende, door de Romoleusieq[ In de Langestraat, tusschen Brouwen graciit en Blauwburgwal, werd een boeven door de hem achtervolgende te hulp gesnelde agenten gepakt en nj:| het bureau aan de Oudebrug gebracl waar de waarnemende commissaris v; politie, de heer Daman, spoedig vs scheen en den booswicht in verta nam. Een porder verscheen weldra mei aldaar, die een revolver aanbracht, wt.| ke hij op de plek der arrestatie ta gevonden. De revolver was nog me drie patronen geladen. De van den moordaanslag verdacb persoon is een welbekende bij de politi en logé van Lammetje Zondag. Va Straalen begaf zich vervolgens naar Binnengasthuis, waar de kogel uit 4 wond verwijderd werd, die niet levens gevaarlijk bleek. Tijdens een korte donderbui is i, bliksem Zaterdagm iddag geslagen in ilf schoorsteen van de suikerfabriek vanii heeren Spakler (Baangr.) Amsterdam, schoorsteen is van onder tot bora gespleten, was niet verzekerd en o«l| niet van een bliksemafleider voorzien Te Roozendaal worden alle trein:! door geheime politieagenten geinspecteeii voor het ontdekken van den anarchs Grimotti, medeplichtige van Bresci. Naar men meldt, werd in jongste vergadering van de Nederlani sche Banketbakkersvereeniging, afdeeliw 's Gravenhage, een voorstel gedaan, oml met medewerking van alle afdeelingti| in Nederland, een onderlinge cacao- e> chocoladefabriek op te richten, ten eiirt een zuiver fabrikaat in den handel I: brengen, dat uitsluitend verkrijgbaai zal zijn bij h.h. banketbakkers en con- fiseurs. De gemeentebegrooting van Am sterdam voor 1901 is ingediend en h-| draagt in ontvangst en uitgaaf tuigd, dat gij daarin niet te kort zult komen. Goeden dag!" Hij keerde zich om en ging weegs. Jensen keek hem hoonend na- „Wat heeft die kerel een groot woord mompelde hij, „en nog geen grijs ha» op den kopDaar wil ik dan nog eerst een autoriteit naar vragen. Dat ben mijzelf en mijn jongen verplicht." Hij ging naar zijne vrouw. „Moeder," zeide hij, „pak een bo# goed voor Adam en mij bijeen. Ik 11111 van plan morgen met hem op reis B gaan. Ik wil toch eens hooren de oude dokter in Lubeck zegg»" zal. Wat die zegt, doe ik. En dan t"8 ik meteen verder zorgen. Een ellenrio- der of strooplikker zal onze Adam toch niet worden. Wordt vervolgd) a4i/3 millioen guidon, d ééa millioen meer dan De eigenaar van een de kermis te Rotterdam atruinent herdoopt in: „Hoo berlain.' Een Oostenrijksch ties Tacoli, is tijdelijk ges pij om godsdienstige ovei weigerd heeft, een tweeg nemen. Majoor graaf Lede Tacoli's houding had go eveneens .geschorst. En joseph heeft beide vonnisse Lastige overv gens de Engelsche bladen taire gevangenissen in Eng dat de militaire autoriteitei honderden cellen in de b vangenissen aangevraagd Een drij vend - Een jongman van Syracus York), Frank Swan, deed e op'de Seneka-rivier, toen den stroom medegevoerd we Onder andere zaken h zich in de boot medegenoi portret van Bryan, candi presidentschap der Veree welk portret zorgvuldig ingepakt was. Swan kon niet zwwm op het punt van te verdr met eene wanhopige pog het portret van Bryan klemmen, dat op het watf Het portret (met kist stekend de iunctie van eenige meter verder S oever af. De democraten van Syr; over dit feit, hebben het Bryan gekocht en het in opgehangen. Er boven stai den: „Onze candidaatdrijf kan hem doen zinkeD." Bij eene staking vai jonge naaisters van eene in New-York was een agenten voor de fabriek de orde te handhaven. Er ontstond een twist tl en de staaksters, waarbij v twee gearresteerd werden e gehouden. Daarop hielden derd naaisters eene verga sloten zich op staanden Zy keerden naar huis ten zich allen met een groote trokkeD in gesloten geledere ten af. Het gevecht was kort e agenten werden schandelijk gedreven door deze nieur aanval. Hun gelaat em klet talrijke sporen van de haa: Tot nu toe is geen nii tenisneming gedaan en beraadslagen druk over wi doen om hetvrouwenoproer Lessen in 't Cl Frankrijk noemen de Ghini taal Fa-Kwo" wat beteek waar de wetten geëerbiec Duitschland, Te Kwo," wa liet land van alle deugden, De „Express" geeft van den weg, dien de Wet tnaand heeft afgelegd, i opsomming van zijn voornt De tocht begint metKoo nespost), 30 Maartdan burg, 4 April, en naar We einde van April van hier van Clements, Rundie en - de eerste maal, dat de loepelijk ingesloten" was noorden. Den 31 n Mei wer yeomanry bij Lindley gevang De heele maand Juni deed meesterlijke aanvallen op °P den spoorweg ten noordu fontein. Ten-slotte moest hr fr Juli was hij te Bethl hij naar Fouriesburg, Juli begon zijn tocht noori !7n was hij weer bij Bet 19n leverde hij slag aan Littl daarna verdeelde hij zijn tro< bij zelf met het eene korp zelfden dag nog met Br Nmielfontein, liet hem herscheen aan den spoorw -in een proviandtrein met viingenen, en vereenigde J°rt weer met het andere t[oep. Daarna eenige dag oosten van Reitzburg, en d de Vaal over te steken 5'aa Wj bij Venterskroon, Welverdiend, den 13n bij kens slag leverende, nu j nan met Kitchener, dan wee n'en, en eindelijk is hij kwenen. Van 80 Maartaf, berekentt "ot de Wet nagenoeg ia-llel:,')en' met zes Bl' v en eenige tienduizem 011 achter en naast zich berichtgever van Pa bij Buffer's leger

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3