Kerk- en Schoolnieuws. Nieuws. den geacht buitengewoon verlof te heb ben zonder behoud van salaris. Teneinde den on vrij willigen verlof gangers te gemoet te komen in hun le vensonderhoud, zal de Maatschappij hun tot nader order maandelijks toekennen Gehuwden m. Ongeh. ofgeh. gezin. zond. gezin. A. Ambten, in Afrika een salaris genietende beneden 1540. van Jt 15—20f 90.— 60.— voor ieder Jt een salariB boven 20 2.1.25 met een maximum van 250.150. B. Beambten in Afrika een salaris genietende 12 'a maands of L penny per uur en daar beneden 40.30. per 1 's maands of 1 penny per uur meer 2.1.50 met een maximum van 65.48. ,Het staat," zegt de directie verder, „den verlofgangers vr(j om gedurende hun verlofcyd tydeiyke werkzaamheden voor anderen te verrichten. Van de daar voor genoten verdiensten komt 'n mindering van bovenbedoelde toelage. Zoodra de directie hunne diensten in Zuid-Afrika weder noodig heeft, moeten de verlofgangers zich op het door de directie te bepalen tydslip weder te Pre toria aanmelden. De reiskosten naar Pretoria zullen, wat de ambtenaren en beambten betreft, ten laste der Maatschappij komen, vol gens de daaromtrent bestaande bepa lingen. Hy die tijdens het gedwongen verlof eene vaste betrekking aanvaardt, moet daarvan onmiddellijk aan de directie kennis geven.' (N. G. Ct.) Aan het Nederlandsche Volk. Aan het volgende veriaenen wij gaarne eeu plaats .Wanneer gij alles gedaan hebt wat gij vermocht, en gij slaagdet niet, waar ia dan uw schuld Deze vraag wordt gesteld in een boek van oude Indische wijsheid. En het antwoord moet lui Jen .Dan is die schuld nergens." Hebt gij, Nederlanders, alles gedaan om steun te bieden aan Uwe benarde broederen in Zuid-Afrika? Pier moogt gij antwoorden „Zonen van ons volk stortten ginds hun bloedonze beste mannen en vrouwen gaven zich met woord en daad. Nog meer deden wij." En toch kunt gij nog iets doen. Ver neemt het en handelt. In Frankrijk is een machtige beweging voor de Boeren ontstaan. Te Parijs is opgericht onder de bekwame leiding van senator Pauliat het Comité pour lTndé- pendance des Boers. Dagelijks groeit het in ledentalen invloed aan. Naar Duitseh- land plantte de beweging zich over. Nederland is wel het laatste land, dat zich onzydig mag houden. Het Algemeen Nederlandsch Verbond ging reeds vóór. Het neemt de leiding op zich. In het laatst der vorige maand richtten de heeren Dr. H. P. Jonkman, Jbr. Mr. J. E. Huijdecoper van Maarse- veen en Nigte vecht, Mr. C. de Wilde, te Utrecht, Dr. H. J. Kiewiet de Jonge en hr. P. Haje, te Dordrecht, een rond schrijven aan degenen die hun naam geleend hadden aan het beroep op de Natiën, in de eerste helft van dit jaar met zooveel arbeid en inspanning ont worpen en voorbereid, doch onvoltooid gebleven, doordat de onmisbare eenheid van handelen niet voor geheel Europa kon verkregen worden. dellijk, dat hij volstrekt geen theoreticus, geen man van de groene tafel was, maar integendeel iemand, die met de practyk van den dienst duchtig op de hoogte was gebleven. Karig in zijn woorden, beslist in zijn optreden, tame lijk hoog tegenover zyne meerderen, vriendelijk en welwillend tegenover zijne ondergeschikten. Einde November was ons eerste casi- nobal. De heer Von Selgen, de eenige ongehuwde stafofficier onder ons, toonde zich een ijverig danser. Juffrouw Huiler bleef weer veel zitten. Ik had met Selgen in de eerste qua drille gestaan. Plotseling wij hadden juist onze dames naar hare plaats ge leid voelde ik zyne hand op mijn arm en hij vroeg zacht„Och wees zoo goed wie is die jonge dame daar? Wilt u my eens even voorstellen Tot mijn leedwezen heb ik dat nog verzuimd Natuuriyk hield ik dit voor eene een voudige beleefdheid. Ook dat hy, nadat hy eenigen tyd met juffrouw Nella had In genoemd rondschryven werden deze onderteekenaars opgewekt tot een nieuwe, krachtige poging, nu in vereeni- ging met Frankrijk. Verreweg de mees ten gaven hieraan met voikomen in stemming gehoor en stonden hun naam af. Dr. Kiewiet de Jonge, de onver moeide secretaris van het A. N. V., ver trok toen naar Parijs. Op dit oogenblik staat hij in onmiddellyke verbinding met het Fransche Comité. Hij meldt dat voorloopig noodig is het vormen van coinite's overal in den lande tot het verzamelen van handteekeningen op een kort en krachtig gesteld adres, van dezen inhoud b. v. „Wij ondergeteekendea, Nederlanders, sluiten ons aan by de nieuwe machtige vereeniging van de vrienden der Zuid- Afrikaansehe republieken in Frankrijk en Duitschiand in de verwachting, dat deze vereeniging zich weldra over ge heel de beschaafde wereld uitstrekken en door haren zedeiyken druk de En- gelsche staatkunde beletten zal, een misdaad tegen recht en menscheiijkheid ten einde toe te bedryven." Voorwaarts Iandgenooten, nogmaals op voor Transvaal. Niet verflauwen, volhoudenZiet niet laag neer op het verzamelen vau handteekeniDgen als hielpen die niets. Zy' zeggen veel, zij helpen veel, als zij zijn het begin van daden. Het Perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht, als orgaan der beweging in Nederland aan gewezen, belast zich met het geven van alie geweuscbte inlichtingen aan degenen, die comité's willen vormen. Het zal gaarne de door hen verkregen hand teekeningen ontvangen. Natuurlijk zyn ook de handteekeningen onmiddellijk aan dit Kantoor toegezonden, zeer welkom. Slachtoffers van de ramp te Helder. Tot Aug. is by den heer Staalman 1390.57 ingekomen aan giften ten behoeve van de slachtoffers der ramp te Helder. De lieer Staalman is dauk- baar, maar niet voldaau. Men bedenke, zegt hij, dat zestig menscbeu moeten geholpen worden. Vlissingen, 15 Augustus. Geslaagd voor het examen hoofdakte, mej. M. C. Schuurkamp, alhier. Te Sas van Gent is door de werk lieden die de monteurs behulpzaam zijn bij het stellen der machines, in de nieuwe suikerfabriek, Maandag het werk ge staakt, wegens te laag geacht loon, voor verschillenden 11 cent per uur. De sta kers zijn Dinsdag weer aan 't werk ge gaan, nadat de loonen met enkele centen waren verhoogd en nu van 13 tot 15 cent per uur bedragen. Dat tegenwoordig overal party van wordt getrokken, is pas weer gebleken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet zoodra was het koolzaad, dat daar wordt ver bouwd, gedorscht, ot men verscheen uit België met wagens, om de zaadpeulen op te halen. Deze, die ander over het land worden gespreid, zijn bestemd voor krankzinnigengestichten en kloosters uit Bassevelde en andere Belgische plaatsen gepraat ik had mij al weer verwij derd haar om haar balboekje vroeg. Zy had, zooals van zelf spreekt,, nog eenige dansen beschikbaar. Men ging alleen dan naar haar toe wanneer het weer al te veel in bet oog viel dat zij voor muurbloempje speelde „schim melde.' Ik zag nog dat de majoor zijn naam in het balboekje schreef en dat een vluchtig rood haar gelaat bedekte. Waar achtig dit was de eerste maal sinds ik haar kende, dat ik moest toegeven dat zij er nog al aardig uitzag en ik kende haar toch al geruimen tyd. Maar ik lette verder niet op haar, tot ik, een half uur later, haar in een anderen hoek van de balzaal terugzag, te midden van een druk babbelend, groepje, waarin ik, behalve Selgen, drie of vier onzer beste dansers herkende. Zelfs Hilgendoiff was er bij, de besie van allen, en ik kon mijne oogen byna niet gelooven, toen ik hem eenige oogenblikken later met Nella door de om daar te dienen als bedvulsel. Welis- waar vormen deze peulen niet wat men 1 noemt „een zacht bed", doch wat zin- j deiykheid en zuiverheid betreft, valt er niets tegen te zeggen. Bij gelegenheid van de Oudelandsche kermis, onder de gemeente IJzendtjke, zou men het oude barbaarsche volks vermaak „katknuppelen" opnieuw wil len' oprakelen. Reeds was in een plaat selijk blad „het vermaak" aangekondigd, en velen waren reeds nieuwsgierig om dit eens van nabij te zien. Doch de politie heelt gezorgd, dat aan het voor nemen geen gevolg is gegeven. Geslaagd voor het examen Fransch L. O. de dames J. A. Kielstra, te Mid delburg, L. de Lange, te St. Maartensdyk. Gtslaagd voor de hoofdakte de heer M. Nieuwenhuyze, te Middelburg. Te Scheveningen liep het onrust barend gerucht dat een daar tehuis behoorende bomschuit vergaan was. Een paar uur later kregen echter de reeders bericht dat de bemanning van de bom te Fécamp was aangekomen, maar het vaartuig verloren was bij eene aan varing. De bemanning van de bomschuit was op het oogenblik der aanvaring aan het kakenop de St. Jean, een Fransch schip, was al het volk be ueden, met uitzondering van een 13 jarigen jongen, die bet schip besturen moest. Onverantwoordelijk was het aan dien knaap zulk eentaak op te dragen. Er kwam nog bij dat de jongen toen hij zag dat er gevaar dreigde, door zenuw achtigheid het rad in verkeerde richting draaide. Gelukkig dat de zee een spoedig afhalen van den schipper en 9 matrozen toelietdit geschiedde met eene kleine boot. De zeelieden hebben geen tijd gehad om iets van hun eigen bagage te redden. Door de consuls te Havre en Rijssel en den burgemeester van Koozendaal zijn de vissche.,,- in staat gesteld per spoor SchevenitigeiJ te bereiken. De bomschuit had tachtig kantjes haring aan boord. Bij een uitstapje op j. I. Maandag van scholieren uit Haarlem naar Sche veningen ontbraken op bet uur van vertrek tot groole ouateltenis der onder wijzers twee 13 a lijarige knapen. Alle nasporingen der onderwijzers, kinderen en politie zijn vergeefsch ge weest. Eiken dag verneemt men tegen woordig uit Rotterdam van vechtpartijen en ongelukken met bootwerkers. Zondagavond is er weer een ernstig mishandeld, de 24-jarige A. B. Htj liep omstreeks halt 11 op den Berm weg, Kralingen, met zijn meisje te wandelen, toen hij door een viertal personen werd aangevallen, die hem vier messteken toebrachten, waardoor hij ernstig, maar niet levensgevaarlijk is gewond. Drie van de daders zijn aangehouden. Gisteren hebben op de Haarlem merstraat te Leiden opstootjes plaats gehad. Men ventte een brochure, getiteld „Het Anti-militairisme." Eenige veld artilleristen riepen „Leve de Koningin namen alle exemplaren af, verscheurden deze en sloegen den venter. De man werd voor eigen veiligheid door een po litieagent naar het bureel geleid, Tegen de daders wordt proces-verbaal opge maakt. zaal zag zweven. En onmiddelijk daarop danste de majoor weer een extra toer met haar. Ik stond toevallig naast de vrouw van onzen commandant, die nog een en ander met mij bepraatte wat de regeling van de tafel betrof. Zij keek ook eens door haar loignon naai het paar en zeide, blijkbaar verwonderd „Die kleine Nella ziet er uitstekend uit en zy danst ook heel goed." Merkwaardig Ik zelf govoelde op dat oogenblik voor de eerste maal ook lust om eens een toer met haar te wagen, en werkelijk, Nella danste uitstekend. Niet in de gewone beteekenis, maar licht als een veer. Dat ik dit nu voor het eerst ontdekte Alleen was zij erg stil. De gewone bal praatjes, spottende ol schertsende op en aanmerkingen, hoorde men van haar niet en men behoefde er blijkbaar ook niet mede bij haar aan te komen. Waar moest zij het ook geleerd hebben Daar buiten, bij haren zwijgenden stief In de strafgevangenis te Assen is I een der gedetineerden Krankzinnig ge- worden. Men vond hem' in deernis waar - I digen toestand in zijn cel liggen Hij had de ruiten van zyn venster met de vuisten vernield en daarna met een stuk glas zich den buik opengescheurd. Een der inbrekers te Haarlem is gevat, een oud-knecht. Hij had bij een vrachtrijder 150 gestolen, waarvan nog ƒ113 in zijn bezit waren. Volgens het Weekbl. voor Muziek krijgen we met het aanstaande seizoen weder eeu vokaal kwartet ii capella, bestaande uit de dames Anna Blaauw en Anna Kappel en de heeren Jos. Tijssen en Joh. Messchaert. Er wordt hard ge studeerd aan een geheel kerkelijk programma. In een brief uit Kaapstad, 22 Juli, in de Arnh. Ct. leest men De heer van Engelenburg, redacteur van de „Volksstem", is Donderdag hier aangekomen. Hy gaat, naar ik hoor, Woensdag, dus tegeiyk met dezen brief, naar Nederland. Hy zal ongetwyfeld aan de Nederlandsche pers vele zaken openbaren, die duister of geheim waren. Naar we met voldoening vernemen, heeft men in Transvaal nog geenszins den moed verloren en verklaarde my een voornaam Afrikaander na een gesprek met dr. van Engelenburg„De Engel- schen zullen de republieken nooit krijgen Op de Kermis. De redactie der „Haarl. Ct.'' heeft bij gelegenheid der Haarlemsche kermis eenige kranten nagesnuffeld en deelt nu een paar staaltjes mede van hetgeen alzoo in vroeger tijd te zien was. De volgende advertentiën kwamen toen in de „Oprechte" voor Op de kermis Ao. 1764. Gedurende de Kermis is te Haarlem buyten de Groote Houtpoort te zien Een Groote Africaansche Haan, hebbende op de Kop twee kromme Hoornen als die van een Bok, ter lengte van 4 a vyf Duimzijn Spooren zijn ook van dezelfde lengte. Het Groote Brittannische Hof en alle Vorstelijke en andere Personen, zo te Londen als in den Haag etcmoeten bekennen, dat zy tot hiertoe niets won derbaarlijker in de Natuur gezien heb ben Deselve zal op alle Kermissen in Holland in de Groene Tent te zien wezen. Op de kermis Ao. 1813. De Heer Wil lekeur de Koek heeft .de eer het Publiek aan te kondigen, dat hij alhier is aan gekomen, mede brengende een zeldzaam wonder Schepsel der Natuur, zijnde een Jongman, komende uit de School der Faculteit der Medicijnen van Parijs, alwaar voor de eerste maal door Mr. du Bois, Chirurgijn van Hare Majesteit de Keizerin en Koningin de demonstratie is gedaan geweest van zijn ligchaam op de Ainphiteater, in de presentie van Zijne Majesleit den Keyzer en Koning, en in presentie van Mr. Rousseax, directeur van de Anatomiën, van Mijn Heer Fau- croir, Directeur van het Kabinet der Natuurlijke Historie van Mijn Heer Tairet, Directeur van de Schole der Medicijnen van St. Come, van Myn Heer Boeijer, eerst Chirurgijn van Zijne Majesteit den Keizer en Koning, en in presentie van Mijn Heer Chabaire, Directeur van het Veterinaire School te Chatalon, en hebben hetzelve bezigtigd voor het grootste Wonder dat er ooit te zien is geweest. Vooreerst dezen Jongman draagt op zijnen rug een Bogchel van een extra ordinaire grootte, de Bogchel doet hij met eenen voetstamp van achter weg gaan, en van voren op zijn borst komen, drie van zijn ribben gaan van hunne plaats en laten de pasage aan de voor noemde Bogchel die nog 2 duim grooter is op de borst als hy te voren op zijnen rug was. De voornoemde Jongman is zoo regt en welgemaakt, ais den regsten manspersoon die er is. De voornoemde Jongman kondigt aan dat 25 van de sterkste manspersonen vader? Jammer, zij had, nader be keken, een alleraardigst gevormden mond en wanneer zij sprak toonde zij telkens twee rijen onberispelijk witte, welge vormde tandjes. Ook dat zag ik nu voor het eerst. Voor het veidere gedeelte van den avond verloor ik het muurbloempje bijna geheel uit het oog. Alleen by den coiillon zag ik haar nog weer en onzen nieuwen majoor naast haar. Zij had hare hand vol bloemen. Dat was haar zeker nog nooit gebeurd en ik meende dan ook te zien, dat hare oogen schitterden toen de opperhoutvester, uit de whist kamer komend, achter haar stoel kwam staan. Van avond toch kon haar ant woord op de vraag of zij zich goed had geamuseerd, heel wat beslister luiden dan gewoonlijk. Na het bal zaten wij, jongelui, door gaans nog een uurtje bij elkaar in de rookkamer te babbelen. Want daarvan houdt een luitenant over het algemeen ook nog al. niet Capabel zyn om zyn en Bogchel, te houden als hij zal stampan voet, Hij gedraagt hem ook in de Socjt,. der Doctoren, Cbirurgijnen of ai Mtesters, om zich te laten examiot. als men hem voorkomt eeu dag te v,,, (Handelsbij Officieren van de „Brennus" y, Toulon zijn aangekomen, zeggen (|a: ongeluk met de „Framée'' aldusiatr gekomeu Admiraal Fournier die et- vel wilde geven aan de „Framée" haar dicht by komen. Daar de coum.. dant van de „Framée" vond dat schip te dicht by de „Brennus" gaf hij bevel aan den man aan het r- om af te houden deze begreep het bt« verkeerd en haalde naar rechts uit, „Framée" liep toen op den voorste;, van het pantserschip en sloeg om. bemanning die beneden sliep, stierf o- gesloten. De commandant van de ,F|[ mée" bleef op zijn schip en weiggj beslist alle hulp van de „Brennus.» 5' ging met de „Framé9* binnen 3 minute- naar den kelder. Een ongeluksprofeet, Elk jaar verschijnt te Londen om dezej tijd de almanak van een ouden sterr. kundige, die door elk Engelschman 4, wil weten wat het volgende jaar at de wereld baren zal, gekocht wordt Het vorige jaar heefr. vader Moore, aki® heet dtze profeet, voor dit jaar een reeks vau groote oorlogen, een vorstenmoori en een hongersnood in Indië voorspt.: en zijn profetiën zyn uitgekomen. Hie volgt zijne voorspelling voor 1%; maandsgewijze. In Januari zal er een ontzettend! politieke beroering in Frankrijk zyn et de republiek een ruwen aanval te door- staan hebben. In Februari of in Maait zullen gewichtige gebeurtenissen in ht; Oosten plaats hebben en zal Indië dreigeu op te staan en men zal Ierland bet voor beeld van Indië zien volgen in Juni zullen de anarchisten weer van zich don spreken en de koning van Spanje ziet moeten wachten voor trouwelooze poli tieke vijanden. Juli zal de maand zijn van ontzettends rampen, de geheele wereld zal vol on heilen zyn. De lieden die voornemen! zijn die maand op reis te gaan, zuilen wijs doen tehuis te blijven. In September zal Indië zijn gewouet hongersnood hebben eD in October zullen de Derwisjen stellig in opstand komen De maand November zal bijzonder merkwaardig zijn; het koninkryk Holland zal naar het schijnt, een zeer gevaarlijke politieke houding aannemen en al Je behendigheid der Europeesche kanselarij zal noodig zijn om te beletten dat er een conflict uitbarst. In de maand Dec, ten slotte eenige opstanden en eenige werkstakingen. De lijst is, zooals men ziet, volledig genoeg. Mode) journalist. Onlang! is een Deensch journalist, de heerOpffer, die zich aan boord van eeu stoomboot tusscben Nyburg en Korfor bevond, in zee gesprongen, niet om zich het leven te benemen, maar om te weten of een reddingtoestel goed werkte. De heer Opffer heeft aan zijn blad geschreven dat hij na verloop van vier minuten weer aan boord was. De vrouw van Bresci. De vrouw van Bresci die te West-Hoboken in Amerika woont, heeft een bezoek van de politie gekregen, die echter geen enkel bewijs van het complot vond. Door een reporter ondervraagd, heeft mevr. Bresci, die Amerikaansche van geboorte is en een zeer goede opvoeding ontvangen heeft, verklaard, dat Bresci een uitste kend echtgenoot en vader is, dat hij zoo braaf en goed is, dat het aan zwazheil grenst, de zijnen zeer liet heeft en van licht ontvlambaar karakter is. Zij"' grootste hartstocht is lezen. Hij is van Een toeval had mij naast Hilgendorf doen terechtkomen, wiens borst meI ridderorden was bezaaid. Plotseling be gon hij over Nella Halier te spreken- Onze blonde vriend was een beetje philosophisch van alles moest bij bet hoe en waarom weten. Nu merkte bij op „De kieine Nella is vandaag ont dekt. „Hoe kom je daar zo" aan?" „Wij allen zijn haar jaar in, ja# uit voorbijgeloopen. Vandaag is e' iemand gekomen die wat flinker beft uitgekeken. „De majoor? Selgen? Och wal' medelijden en welwillendheid „Jij bent ook een menschenkennei Of je hebt vanavond je oogen in zak gehad! 't Was heel wat andersW welwillendheid, dat zeg ik je. Maar p«r slot van rekening, wat gaat het ots aan 't Merkwaardigste van de gehee'e grap is geweest, dat wy die kleine wonderbloem altijd over het hoofd heb ben gezien. (Wordt vervolgd!

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 4