i Omtrent de oorzaak van de werk staking te Ter Neuzen meldt de Ter- Neuzensche Ct. het volgende Sedert de invoering der loonlijst van de „Vereenigde Bootwerkers" zijn telken male moeilijkheden gerezen voor het verwerken van alhier door de firma Gebr. Everaert te Leuven geïmporteerde boomen ten dienste van klompenmakers. Naar men ons mededeelde, was on langs een boot met boomen gelost tegen het vastgesteld tarief, doch door de grootte der boomen (welke per stuk be rekend worden] konden de werklieden slechts f 2,48 per dag verdienen, terwijl de loonljjst op een basis van f3. per dag berekend is. Toen later een boot met meerendeels kleinete boomen arriveerde, was de firma ongenegen om 't zelfde loon per stuk uit te betalen, maar stelde voor dat be drag te betalen per 7 M. lengte. De werklieden waren daartoe niet te vinden> waarop men het ten slotte eens werd het stukgeld te berekenen per 5 M. Nadat die boot gelost was bleken de werklieden te hebben verdiend f 3,97 per dag. De vorige week kwam wederom een boot met boomen. De vertegenwoordiger der firma gaf thans te kennen dat hij de boot niet door Ter Neuzensche werk lieden zou laten lossen wanneer men geen genoegen nam met het aanbod der firma om de boomen te lossen be rekend op 7 M. per stuk. De bootwerkers wilden daarin niet treden, doch deden een tusschen voorstel om 6 M. als het gemiddelde aan te nemen, als wanneer de verdiensten dan op circa f 3,15 per dag zouden komen. De firma gaf echter niet toe, ook niet toen de voorzitter van den bond naar Leuven gereisd was om met de hoofden der firma persoonlijk te onderhandelen. Daar de firma had te kennen gegeven dat zy bij weigering om voor den door- haar geboden prys te lossen, dit werk zou laten verrichten door mannen uit hare houtzageiij te Leuven, werd be proefd dezen te bewerken om te weige ren naar hier te komen. Deze poging had geeu resultaat, daar die mannen het verliezen van hunnen werkkring te Leuven er niet op wilden wagen. Men meldt ons uit Zuiddorpe Voor den invoer in België betaalt men voor ongedorschen haver 3 franks per 100 K.G. rechten, terwijl ongedorschen haver, komende rechtstreeks van het veld, vrij van invoerrechten is. Van deze laatste bepaling weten de Belgische landbouwers en graankoopers te profiteered. Zij koopen van onze landbouwers tegen tamelijk goeden prijs groote en vele partyen haver te velde. Dit is voor dezen geen te versmaden gelegenheid om „duiten te slaan", maar ongelukkiglijk wordt de Nederlandsche arbeider weder het kind van de rekening. De Belgische koopers komen met wagens en karren hun arbeiders, voorzien van den noodigeu mondkost voor den gan- schen dag, brengen en halen. Niet dat thans hier niet allen volop werk hebben, maai' daardoor zullen de oogstwerkzaamheden toch veel vroeger dan gewoonlijk afgeloopen zijn. kalmte. Hij was den vijanden ontkomen, hij hoorde, slechts weinig schreden van hem af, hoe zij onder godslasterijk ge vloek naar hem zochten, zonder hem te kunnen vinden, hoe zy eindelyk ge ducht onder elkander twistten, wijl ieder eene andere meening over de plaats, waar de vluchteling zich bevond, voor stond, en hoe zij einuelijk scheidden, om afzonderlijk strand en dijk af te zoeken. Lars gaf toe aan de weldadige afgematheid, die zijne leden had bevan gen. Hij liet het hoofd op de borst zinken, en meer en meer zoog het wad hem naar beneden, zonder dat het hem mogelijk was, daaiaan eenigen weerstand te bieden. „Als Geesje bij my was, zou dit zaligheid zijn," was zijne laatste ge dachte, waarop een tyd van volslagen duisternis, van diepe stilte volgde. Lars werd uit zijne verdooving gewekt door een bliksemslag, gevolgd door kra kenden donder. Een oogenblik opende hij de zware oogleden en zag bij het blauwe licht van den bliksemstraal op niet te grooten afstand in het zwarte wad een reusachtig voorwerp, waaraan hÖ geen naam wist te geven, met een boom er op. „Dat moet ook zinken," dacht hij, mst een vermoeiden lach. Kwamen vorige jaren de Belgische kikkervangers alleen in het voorjaar onze slooten en plassen opzoeken, om de arme kikvorschen levend of dood te vangen, thans zijn ze voor de tweede maal alhier gearriveerd. Menig jong kikkertje, want op deze hebben ze het vooral gemunt, wordt gevangen en gedood. Worden tegen deze wreede jacht geen maatregelen genomen, dan zullen de kikvorschen, die voor den landbouw toch hoogst nuttig zijn, hier zoo al niet uit sterven, dan toch zeer zeldzaam worden. Gemengd Nieuws. De kermisvreugde te Haarlem heeft niet aan eiken Haarlemmer stof tot vreugde gegeven. Bij verschillende per sonen is by hunne afwezigheid geld gerooid van 8.— tot 300. In het hyppodröme waren personen, die zeer gedienstig de dames te paard hielpen en ze dan van hare portemonnaies be roofden. Een dier hulpvaardige heeren werd echter ingerekend en daarmede was het zakkenrollen uit. Op de drukste punten der stad werden nu mannen geplaatst met borden, waarop stond „Past op voor de zakkenrollers!" Eene ongehuwde vrouw te Wij- denes heeft bekend haar pasgeboren kind van het leven te heboen beroofd. Te Rijswijk is gisteren morgen een 15jarige knaap bij het water putten voorover in een put gevallen en ver dronken. Wederom is gisterennacht te Rot terdam een kade ingezakt en wel een deel der Oostmaaskade, waaraan de zoogenaamde nachtbooten der firma Van der Schuyt ligplaats hebben. De ver zakking strekt zich over een 30 M. lengte uit. De Oostmaaskade behoort niet meer tot de jongere kaden, doch werd nog geen jaar geleden ten koste van een niet onbelangrijk bedrag op dezelfde plaats gerepareerd. In staat van beleg. Ieder lezer van „de Telegraaf", zegt dit blad, herinnert zich nog de bange dagen, die de bewoners van de „Rue Chabrol" te Parijs hebben doorgebracht, toen Guérin zijn huis in staat van verdediging had gebracht, om zich te verzetten tegen de autoriteiten. Dat is allemaal nog maar kinderwerk bij hetgeen de bewoners van de Zoutsteeg beleven in de laatste dagen Ondenkbaar zenuwachtig van angst, zijn de dametjes iD de buurt. Eigenaressen van bars of cafés schenken bier als er limonade door de bezoekers wordt be geerd kruideniers tappen in de azynflescb petroleum of omgekeerd bakkerinnetjes vergeten haar klanten brood op tijd te brengen. Kortom, het is een verwarde toestand. De aanleiding daartoe is dan ook wel geschikt, om iemandvanstreektebrengen. Sedert onheuglijke jaren woonde in perceel 4 aldaar, een vermaard wapen smid, iemand, die deed denken aan de oude zwaardvegers. Al wat geweren, sabels, pistolen, dolken noodig had in onze stad of in d6 provinciën, kwam bij hem. De schutterij vertrouwde hem jaren lang voor een groot deel, de vroegere snaphanen en later de meer juist tref fende klein kaliber beaumonts toe, ja, zelfs de lieve jeugd wist tegen oude jaarsavond of tegen den beruchten Hart jesdag, dien wij ook nu spoedig weer zullen beleven, Zoutsteeg 4 op te zoeken, Op hetzelfde oogenblik vlamde aan de spits van den boom een helder licht op, dat zijn schijnsel rondom over de slijkerige woestenij wierp en in Lars' afgematte en verstompte ziel de laatste vonk van geestkracht opwekte. Dat was immers zijne boot en het licht moest eene terpentijnvlam zijn, die zijne mak kers hadden ontstoken om hem den weg naar de sloep gemakkelijker te maken. Dit erkennende, kwam Lars ook tot volkomen bewustzijn van zijn verschrik - kelen toestand. Tot aan de heupen was hij reeds in zijn alijkerig graf verzonken, nog een' kwartier later en hy zou geheel gezonken zyn, van de aarde verdwenen. Zoo na aan het doel, had hij zich dooi den dood laten verstrikken zonder zich er tegen te verweren Zijne verstomptheid week bij den ont- wakenden zucht tot leven. Hij stiet een gillenden, ver klinkenden kreet uit om zijne makkers er op opmerkzaam te maken, dat hy hun licht gezien had. De roepstem werd van de boot beant woord en nu deed de verzon kene alles om zich uit de doodelijke omarming van het slib te bevrijden. Met zyne tanden bet postpakket vasthoudend, werkte hij om buskruit voor het Nieuwjaarsschieten te koopen of grondstoffen voor allerlei vuurwerk. Maar de beroemde wapenkoning kreeg verschil van meening met zijn huiseigenaar. Deze dreigde met uitdrijving uit de woning, waar de man ettelijke jaren had gewoond, en als middel van ver weer sloot de wapensmid zijn zaak en weigerde de sleutels van het perceel af te staan. Spoedig vernamen de buren toen allerlei verschrikkelijks. Er waren dynamiet- mijnen gelegd, geladen geweren en pistolen waren in handen van gehuurde verdedigers, om ieder, die binnen zou willen dringen, te vernietigen. Ja zelfs was er sprake van een aan tal uitgeweken anarchisten, die de in zijn oogen verongelijkte bewoner van perceel Zoutsteeg no. 4, zou hebben ter hulp geroepen. Een vesting dus, die by de bestor ming vreeselijk gevaar voor de omgeving zou opleveren. Het was vreeselijk Voor proviand zorgde rechts van no. 4 een beroemd caféhouder en links een kruidenier van naam. De politie, ja, die kon niets anders doen dan de dametjes wat kalmeeren, maar optreden in deze ging nog niet. Een onzer verzon een krijgslist en kwam binnen de vesting. Het was om van te beven. Overal geweren, sabels, revolvers; de heer des huizes (tot nu toe) tot de tan den gewapend naast zijn luitenant (een zyner bedienden), vast besloten, zich tot het uiterste te verdedigenachter den winkel een donker hol met geheimzinnige valluiken, kortom een getrouwe repro ductie, maar dan nog iets akeliger dan het bovengenoemde fort Chabrol. Zoo was do toestand, die aanleiding gaf tot de zenuwachtigheid van de buurtjes. Door den eigenaar van het huis werd ook een krijgslist toegepast. Terwijl de kapitein van de vesting even was vertrokken, om nog wat beschik kingen te maken voor zijn familieleden, die hfi met het oog op den ernst van den toestand buiten de vesting in veilig heid had gebracht, kwamen namens den eigenaar een aantal werklieden, aange voerd door een brutaal voorman binnen dringen, en werd het dak weggebroken. De luitenant, die geen „orders" had van den aanvoerder, wist dit niet te verhin deren. Nauwelijks kwam echter „de gewel dige" woer binnen de vesting, of alle werklieden verdwenen, ook denkende, dat het nu van boven geopende fort weldra door regen onhoudbaar zou worden. Werkelijk stroomde dan ook dag aan dag de regen naar binnen, maar niets bracht het garnizoen aan 't wan kelen. Een extra oorlam werd uitgereikt, de aanvoerder sprak slechts een kort „houd je kruit droog en je wapens" en bracht sterke sloten aan de vestingdeuren. Dus is nog steeds de toestand in de Zoutsteeg gespannen en waarschijnliik zal de kommandant van de vesting nu vooreerst nog niet geneigd zijn, de sleutels van zijn sterkte over te geven. Wie een goed werk wil doen, ga de bewoonsters van de Zoutsteeg wat ge rust stellen. Wanneer de vesting wordt bestookt, of men aan het parlementeeren gaat, zullen wij onze lezers op de hoogte brengen van den stand van zaken. In 1899 zijn 144.912 gouden tientjes geslagen, ruim 500.000 guldens, 200,000 kwartjes, 1.100.902 dubbeltjes en 5.101.428 centen. De afdeeling Bodegrave van de Maatschappij van Landbouw en de heeren Kwantes te Assendelft, De Boer te Edam met alle macht, zoodat hij op het punt was, zijne bezinning opnieuw te" verlie zen. Maar het vlammende licht vóór hem aan de spits van den mast, het regelmatig aanhoudende geroep van daar, on boven alles hot doffe geraas van den in de verte opkomenden vl ed gaven hem moed en kracht tot bovenmensche- lijke inspanning. Hij begreep, dat de zwaarte van het pakket zijn eigen zwaarte noodeloos vermeerderde en hem terughield hij legde het dus voor zich op het slijk en bezigde het als een breed, vast steunpunt voor zijne vrije annen. Langzaam, zeer langzaam werkte hij nu zijn onderlijf uit het slijk naar boven. Soms wilde hij vertwijfelend ophouden, om slechts een oogenblik te rusten. Maar dadelijk voelde hij weer, dat hij zonk en andermaal werkte hij, om buven te komen. Eindelijk, eindelijk! Nog een laatste ruk en hij voelde zijne voeten vrij. Wel schenen zijne beenen van lood te zyn, maar toch kwam hij met zijn 1 kostbaar pakket allengs het reddende licht nader. Nog een tiental schreden van de sloep verwijderd, stiet de doodelijk vermoeide een zwakken kreet uit en zonk ander maal ineen. Nu was echter de reddiug en Eyasen te Oosthuijzen zijn voor hunne inzendingen kaas met goud op de Pa rjjsche tentoonstelling bekroond. De Shah van Perzië zal waarschijn- iyk twee dagen in den Haag vertoeven. Zijn gevolg bestaat uit 28 personen. A 11 ij d s n e 11 e r. In 1692 legde men in eene karos ruim 1 kilometer per uur af. In 1786 was de snelheid van eene diligence 3 kilometer per uur. In 1816 legde de postwagen 6 kilom. in één uur af, in 1834 was het reeds 9 kilom. per uur. In 1867 legde een spoortrein 59 in 1887 63 en in 1900 legt een snelrein 92 kilometer per uur af. De heer Staalman deelt in Extra Tijding een nieuw geval mede van dienstweigering. Een Heldersche adventist weigerde op godsdienstige gronden Zaterdags dienst te verrichten en werd daarvoor door den krijgsraad tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. In de Haarlemsche gevangenis weigerde hij om Zaterdags werk te doen en men strafte hem dan telkens door hem des Zondags op water en brood te zetten. Een dienstmeisje kijkt door het venster. Een brandspuitgast, haar vrijer, komt en kust haar in den nek. De meesteres dit ziende, zegtHoe, Clementine laat je je kussen, zonder je zelfs om te keeren. „Neen mij niet kwalijk, mevrouw ik dacht dat het mijnheer was. Zaterdag hebben eenige Leidsche studenten mandoline-concerten in ver schillende koffiehuizen te Antwerpen gegeven, zooals men weet ten voordeele der Boeren. Zy werden overal sympathiek ontvangen. Te Brussel is hun het concertgoven verboden, waarin velen meenden eene concessie aan de Engelschen te zien. De reden, waarom de studenten geene collectes mogen houden, ia eenvoudig deze dat hun verzoek om inzamelingen voor de Boeren te mogen houden, te laat ingekomen is. Te Antwerpen zyn in den nacht van den 13en weder anarchistische plak katen op de muren verschenen. Ze luidden: „Arm volk! Je gaat gebukt onder de wetten en de tirannen. Ver niel die tirannen en die wetten. Leve de anarchie! Leve Bresci'" Een individu, netjes gekleed en met een hoogen hoed op, werd verrast door de politie terwijl hij aan het opplakken was. Het gelukte hem echter te ont komen. Jaen neen. Ten gemeentehuize van Gentilly, in Frankrijk, heeft gedu rende eene huwelyksvoltrekking een komisch voorval plaats gehad. De burgemeester had de gewone vraag neemt gy tot vrouw enz. tot den brui degom gericht, waarop deze met een krachtig „ja" geantwoord had. Maar toen aan de jonge bruid de beurt kwam om te antwoorden, kwam haar het woord „neen" van de lippen, tot elks verbazing. De bruid begon toen te weenen en zeide dat zij zich vergist had en „neen" had willen zeggen. Het was echter te laat. Aan de huwe lijksformaliteiten moet weder voldaan worden en het huwelijk kan slechts later plaats hebben. Van de „Framée," de Fransche torpedojager, die bij Kaap Trafalgar ver gaan is, zijn slechts 10 of 15 man ge red. Zooals men weet, bestond de be manning uit 62 man, 4 officieren en 58 matrozen. De shah van Perzië zou in Parijs nabijBleik Stummen sprong over boord in het al hooger en hooger stijgende water en hielp zijn afgematten makker op de veilige planken. Over het afschrikwekkende gezicht, dat Lars opleverde, met zijn doodsbleek gelaat, waar de haren aankleefden, met zijn met bloed en slijk bedekt lichaam, verloren zij no makkers geen woord zij gavon hem een flinken slok brandewijn en schoven hem het met zooveel gevaren verkregen pakket onder het hoofd, waarop hij, trots vloed en stormwind, dadelijk insliep, om niet eer te ontwaken, vóór de kiel van de sloep over het strand van Helgoland schuurde. Weinige uren later stond Lars in een frisch en zuiver visscherspak andermaal voor het bed van den ouden Helgolander loods. Haar en baard had hy glad gekamd, maar zijn gezicht was nog bleek en ernstig en op zyn schouder droeg hij onder den wollen jekker een behoorlijk verband. „Ik ben er weer," zei Lars eenvoudig en met kalmen trots, „het postgoed is aan boord." De oude keek met zyne scherpe oogen den spreker aan Lars merkte ook wat inkoopen doen. Hy kocht tot,| voor ruim 750.000 gulden. Een buitenkansje vooi des Shah's on.I derdanen. Thans wordt door de „Daily News' het aantal ongelukken bij de begrafenij van den koning te Rome op 400 gesteld De „Times" geeft eene lagere bereken^ Lord Russel die pas te Londe» overleden is, was niet alleen een wel. sprekend redenaar, geleerd jurist, ook met een vroolijk humeur begaan Hij gaf daatvau eens het volgende bewijs] Een lid van de jury had geen om de rechtszitting bij te wonen tD had allerlei voorwendsels bij de liaud om zijn zin door te drijven. Lord Russel liet hem bij zich k onren en vroeg hem welke verontschuldiging hij aan te voeren had. De man beweer^ dat bij doof was en nooit de getuigd kon hooren. Zoo zacht mogelyk fluisterde Lord Russel hem toe „U kunt heengaan." De man vergeet dat hy doof is en wil dankend heengaan. De aanwezigen lachen om de welgelukte list, niasr Lord Russelt lacht niet, dat verbiedt hem de majesteit der justitie en herneemt koel „U kunt heengaan op uw plaats gaan zitten en doen wat uw plicht is,i Gepareerd. Graaf Rochester bekend om zijn vroolykheid, ontmoeth eens dr. Barrow, de grootste wiskunste naar van zijn dorp, die voor hem eens buiging tot den grond maakte. „Dokter, zeide de graaf den groet be antwoordende, „ik ben uw dienaar tot aan het middelpunt der zwaartekracht." „Mijnheer de graaf, ik ben de uwe tot aan de antipoden (tegenvoeters.»; „Vaarwel, dokter, ik ben de uwe tot in het diepst der hel." „Vaarwel, mylord vergun mij dat ik u daar laat.' Vrouwelijke telefonis ten. Onlangs riep te Carlsruhe een juwe lier boos omdat hij niet in verbiuding met een cliënt gebracht was, uit„Juf frouw slaap je De rechtbank veroordeelde den onge- duldigen man tot 20 mark wegens be- leediging. Het was te Sevilla, in Spanje, Zaterdag zoo heet dat de thermometer 56 in de zon en 47 graden Celsius in de schaduw wees. Heele scharen vogels vielen dood neer in de straten en op de pleinen. Vele fabrieken moesten overdag het werk staken. Bij het spoorwegongeluk in den om trek van Rome (zie - ons bericht van gisteren) heeft generaal Buffin, het hoofd van het buitengewoon gezantschap van België, zijn rechterbeen gebroken. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Buffm's schoondochter is aan het hoofd ge kwetst, twee zijner zoons waarvan er een ook deel uitmaakte van het gezant schap, hebben zich licht bezeerd een ander lid van het gezantschap, de adjudant de Beaufort, is ook licht gekwetst. De nieuwe koning van Italië heeft om de nagedachtenis zijns vaders te eeren 100,000 lires aan do armen te Rome en 50.000 aan die van Turjjn gegeven. President Kruger rookt tabak van 's morgens tot 's avonds, zonder op houden. De Koning van Italië rookt niet. De Matin deelt mede dat de shah van Perzië a.s. jaar naar Frankrijk komt. De Shah heelt de menigte te Ostemle die hoopte hem te zien teleurgesteld. Zeer vermoeid, zag hij er van af om zich naar de wedrennen te begeven en is in zijne vertrekken gebleven. d°n trek van humor in zijn gelaat niet op en antwoorde„Ik hooide het alWel, en bet loon Deze vraag kwam Lars 7.00 onver wacht, dat hij getroffen zweeg. Knoet Froden, de oude schelm, had reeds lang door gedienstige tongen het wondervolle verhaal van de postvaart vernomen, en de vieemde houding van Geesje, die nu eens schreide en dan weer lachte, bad hem het overige gezegd. Toch kon bii Diet nalaten den braven, moedigen jongen een weinig in onzekerheid te laten. Hij verkneukelde zich in do bedremmelheid van Lars en sprak hem eindelijk bijna grof toe„Een sloep door de brekers te brengen, dat is mij ook watMaar een klein, lief meisje te winnen, daar heeft hij geen moed toe, he zeg Toen echter kwam de lachende en schreiende Geesje uit haar hoek op hem toe en viel hem om den hals. Lars kuste haar en fluisterde„Mijn lieve, zoete meid, is het dan waar Dat geluk is te groot, ja, te groot EINDE. AFRIKA. De vere| (yet met De la Rey rugersdorf en PotchefJ )D feit zyn- Lor(1 Jl lorrien hebben alle ereeniging te beletten I erscbeidene malen mei ,racht hun zelfs verliep eide generaals konde oeite bun doel niet Carrington was al ej et zijne poging om en, welke poging hijl van vijftien dooden enf gewonden moest bekoel iaarop in de richtil erug om zich daar tel In het RustenburgJ Werk door Roberts ged-J laan gemaakt. Niet alT Powell Rustenburg pril looals wij gezien hebbenl jaar niet uithouden. D.l waarop de Boeren omda| middelen tot stand wel trotsch mogen schen ondervinden inl maar al te zeer tot hu| geïmproviseerde Boeren iCn weg behoeven te| je krygskunst opgeleid peren. Buller trok Zaterdal n de Boeren er uit. De Boeren zijn onder I eruggetrokken. Presidtl itjdag nog te Mach| aar men zegt, naar Bueren zouden wed houding van Machob'i hebben Lydenburg te 1 Van het praatje ove| Pretoria hoort men ander algemeen gesp| Iragen. Zonderling dat men I der belhamels en leden| ki'ügt. CHINA. De Verbod ■hun optrekken naar Pe] «groote bezwaren te gens een telegram aal Washington zijn ze vee| jte Ho-Hai-Woei. I Het is voor hen Jaatste helft ook zool •oplevert en vooral dJ hunne bestemming arrl berichten die van de l| komen, luiden weer «ezanten toch gevoeld jiehalve veilig, terwijll tot het einde vau Ju| «an de legaties had biet kon beletten dat jvoormalig onderkoning! die met versche troepe kwam, twee kanonnej de legaties en deze dagen allerhevigst bescl j De Russische regeq gezant te Peking gerna Verlaten, Of de overi dit voorbeeld gevolgd bekend. ingeland nlijkt nogl 'Ingenomen te zijn mj graat Waldersee tot China. Het zal, beweertl niet dulden dat deze zj k Shanghai vestigt on dat Waldersëe's gezag de internationale troepe] ïejili. "f Engeland nog mij »°testeeren zal nog tl 'le': een e W' het wereldtooneel, g Ingeland zal als zoo m val gekomen mogei ziin mindere rol Dö Amerikaansche "tofc tegenover de Chinei T1 te Peking op. dn' zy' tot geen vi "en zal overgaan, alvc Peking uit hun elb 'erloat te I Zoudai zijn. Chin ag is des nachts "usci! kruitinagazi |spi°ngen. De schm ëe6Ue V1'eemdelingt a toegelaten.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2