Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemettgrd Nieuw». Nadeelen van den oorlog. in het Engelsche verzekeringsblad „The Review" van XI Juli jl. komt een korte beschouwing voor over de gevolgen, welke de Zuid-Afrikaansehe oorlog tot heden reeds voor de maat schappijen van levensverzekering gehad heeft. Het verzekeringsblad „De Voorzorg" ontleent daaraan de volgende cijfers Tot het einde van Juni waren meer dan 800 officieren gesneuveld of aan wonden overleden en 125 aan ziekten gestorven. Bijna 3000 minderen werden op het slagveld gedood of overleden ten gevolge van verwonding en 4000 ten gevolge van ziekten. Wegens invaliditeit moes ten repatrieeren pl.m. 800 officieren en meer dan 16,000 minderen. Schatman ruw weg de sterkte van de troepenmacht in Zuid-Afrika op 200,000 man en het percentage der officieren in het Britsche leger op 3 pCt., dan komt men tot de slotsom, dat het aantal der Britsche officieren, die aan de krijgsverrichtingen deelnemen, ongeveer 6000 bedraagt en van dit aantal 21 pCt. (1264) zijn ge sneuveld, gestorven of voor den dienst afgekeurd en 7'/„ pCt. (448) ten gevolge van verwonding of uitputting zijn over leden. Wanneer men nu nagaat, dat door de Engelsche maatschappijen als extra premie voor oorlogsrisico werd geheven 5 pCt. van het verzekerde kapitaal voor den tijd van een jaar, dan blijkt het, dat door haar in de eerste negen maanden reeds zware verliezen zijn geleden en de extra premie zeker tweemaal zoo groot had behooren te zyn. Onder de punten, welke op het Katho liek Congres voor sociale aangelegen heden, dat te Amsterdam op Zondag 2 en Maandag 3 September in onderzoek zullen komen, behooren o.a. de volgende 1Met alle wettige middelen van de regeering trachten te verkrijgen, de ver keerd toegepaste coöperatiè-wet met wortel bn tak uit te roeien en daarvoor een billijke wet op de coöperatie in te voeren. 2. Te trachten wetsbepalingen te verkrijgen tot bestrijding der oneerlijke concurrentie. 3. Te trachten van de regeering voldoende controle op levensmiddelen en waren te verkrijgen. 4. Bij de regeering zien te verkrijgen afschaffing van gevangenisarbeid, in zoo verre als deze de concurrentie in het leven roept, waardoor den middelstand nadeel berokkend wordt. 5. Aan te dringen bij rijk en ge meente op herziening van de voor den middelstand bezwarende belastingen. 6. Het tegengaan van gedwongen winkelnering van regeeringswege. 7. Aan te dringen bij de regeering op bescherming van den nationalen arbeid, nijverheid en industrie. 8. Wederinvoering eener octrooi-wet. 9. Trachten te verkrijgen wetswijzi ging van artikel 326 in het Wetboek van Strafrecht voor het tegengaan van flesschentrekkerij. 10. Middelen in het werk stellen bij de regeering tot herziening der Zondags wet van 1815 en wettelijke regeling voor vervroegde winkelsluiting. Verder aanwending van alle wettige middelen, die strekken kunnen tot ver betering en verheffing van den middel stand. Uit Grave wordt bericht: Nog deze maand zal uitvoering gegeven worden aan het plan om de rustige vrouwelijke patiënten van het rijkskrank zinnigengesticht alhier ter verpleging in huisgezinnen te plaatsen. Mede zal, naar men verneemt, over gegaan worden tot het opnemen in dit gesticht van de geheele vrouwelijke afdeeling, thans nog ten deele te Medem- blik. In verband daarmede ziet men voor het volgende jaar uitbreiding van de inrichting tegemoet. Vlissingen, 9 Augustus. Concert Grand Hotel. Gisteren avond waren zeer velen op gegaan om het solisten-concert in het Grand Hotel des Bains alhier bij te wo nen. En geen wonder, want behalve dat eene goede oude bekende van het vorige seizoen, Mej. Anna Kappel, zich zou doen hooren, was de groote attractie toch zeker wel het optreden van den jongen heer Léon Samehtini, den twaalfjarigen violist, van wien tegenwoordig in den lande veel gesproken wordt. En nu wij hem gehoord hebben, verwondert het ons niet, dat de eersten onder de eerste violis ten der wereld, zooals een Joachim en anderen, hem een schitterende toekomst als violist voorspellen. Bewonderd hebben wij de verbazende techniek reeds op zulk een jeugdigen leeftfjd verkregen. Zoowel het eerste deel uit het 7e Concert van Spohr, waarmede hij vóór de pauze optrad, als de Rondo Capri- cioso van Saint Saëns die wij na de pauze van hem hoorden, gaven hem ten volle gelegenheid te doen hooren hoever hij het reeds in de techniek gebracht heeft. Zijne staccato's waren zelfs zeer mooi te noemen. In het Andante uit het Con cert van Mendelssohn was hij het minst gelukkig. In het begin er van on zeker zelfs. Het deed ons genoegen in de gelegenheid geweest te zijn deze op komende ster te hooren. Heerlijk schoon klonk wederom de stem der Sopraan-Soliste, 't Kwam ons voor dat sedert het vorige jaar de stem zelfs nog in volheid van toon gewonnen heeft. Met zeer veel zeggenskracht en veel gevoel zong Mej. Kappel een zestal liederen, te weten„Nun schreit' ich aus dem Thore," uit Werner's Bieder im Welschland, van Henschel„Pensee d'Automne," van Massenet en „Wie du noch juug," van Rijken vóór de pauze, en in de 2e afdeeling„Du bist die Ruh," van Schubert, „der Frühling" van Grieg, en „lm Maien," van Hiller. Hoe wel alles even mooi en zielvol door haar werd gezongen, bevielen ons toch het heerlijke „Pensee d'Automne," en Grieg's „Der Frühling" het beste. Mogen wij Mej. Kappel's naam het volgend jaar wederom op eene der programma's van de solis ten-concerten zien prijken? In den heer A. Best leerden wij een fluitist van beleekenis kennen. Hij is in het bezit van een mooi klinkend in strument, speelt met fraaien toon en zon der eenig effectbejag. Er is veel muziek voor fluit geschreven en gedrukt, maar helaas meest alles in den trant van de Fantaisie pastorale Hongroise van Dop- pier, een soort van muziek, die wij haast geene muziek kunnen noemen. Derge lijke nommeis worden geschreven ter wille van het instrument, in den regel met een zinledige begeleiding er bij. De beide nommers door den heer Best in de tweede afdeeling gespeeld, namelijk eene „Nocturne" en eene „Mazurka" van den zelfden componist, hadden meer mu zikale waarde. De begeleiding was ditmaal niet zoo geacheveerd als wij gewoon zijn van den heer Schnitzler, wien dit werk uitne mend was toevertrouwd. Nog moeten wij vermelden dat den jongenheer Samehtini na zijn eerste nommer een lauwerkrans ten deel viel en dat Mej. Kappel nog Schubert,s „Hai- den Röslein" als toegift zong. Geslaagd voor adelborst bij den zee dienst, de heer R. J. Brakema, alhier. Men schrijft ons Door de kadervereeniging „Voor Koningin en Vaderland" der dd. schutterij alhier is een prov. schietwedstrijd uit geschreven, die zal gehouden worden op Zondag, Maandag en Dinsdag 19-21 Augustus a.s. en waaraan alle schiet en weerbaarheidskorpsen in Zeeland tot deelname zyn uitgenoodigd. Dit concours is samengesteld uit 8 afdeelingen en bevat o.m. een korpswedstryd, waaraan uitsluitend moet worden deelgenomen met het nieuwe geweer M 95. In deze afdeeling worden medailles uitgeloofd als korpsprijzen. Tevens zijn aan den wedstrijd verbon den eene personeele baan toegankelijk voor de kaderleden en éene voor leden en genoodigden. Bovendien wordt een eerewedstrijd gehouden, waarbij als le prijs eene zilveren medaille beschikbaar is gesteld. Aan dezen kampstrijd kan alleen met het nieuwe geweer worden deelgenomen, terwijl slechts hij wordt toegelaten die in vier Sschots vrijebaan- kaarten het niet onbelangrijk aantal van minstens 32 punten ieder kan toonen. Nog zijn voor dit concours 3afdeelingen vrije baan verbonden en wel voor Rijks-, cilinder-, Beaumont-, Manlicher- en flo bertgeweer, alsmede een revolverwedstrijd op 25 M. afstand, waarvoor een zilveren couvert voor elk dertigtal verschoten kaarten wordt uitgereikt. De wedstrijden met groot geweer zullen op de 150 M. baan plaats hebben en die met cilinder en buks op een afstand van 12 M. De uitreiking der behaalde prijzen zal plaats vinden op den avond van 30/31 Augustus e.k., waarop de kadervereen. gewoon is ter gelegenheid van Harer Majesteits geboortedag een soiree te houden. Ais instructeurs voor de alhier geves- tigdeafd. „Weerbaarheid"zijn aangewezen de sergeant-majoor tit. Pasveer, de ser geants S. V. Voorne en Dikkers. Binnen kort zullen de oefeningen een aanvang nemen. De heeren Lucas en Heeröldt, beiden uit Middelburg, zijn bij de politie te Rot- teidam bevorderd tot onder-inspecteur van politie 3e klasse. De 500 gulden, door de familie Ledel te 's Gravenhage geschonken aan den gemeenteraad te Oostburg, tot het onderhouden van het gedenkteeken van wijlen kolonel Ledel op de algemeene begraafplaats aldaar, zijn aanvaard. Er zijn dit jaar op Zuid-Beveland buitengewoon veel pruimen. Daar zijn boomen, zoo vol geladen dat men de takken onderstutten moet en waarvan 40 tot 50 mandjes inhoudende 14 a 15 pond, worden geplukt. Onder de candidaten, die Zaterdag te Leeuwarden voor de hoofdonderwijzersacte slaagden, was er een, die 4jaar geleden nog bakkersknecht was. Hij legde zelfs ten bijzonder goed examen af. Geslaagd voor het examen Fransche taal L. O. de heer P. Westerhof, van Maartensdijk. De heer A. Visser, sedert 1859 hoofd der openbare school te Kapelle (bij Goes) heeft, wegens hoogen leeftijd, tegen 1 November ontslag als zoodanig aan gevraagd. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens rumoer: P. V., 1 b. s. ld. h.H. M., 3 b. s. 2d. h; loopen op een weiland in Juni: A. O., J. T. M., C. A. en C. D., ieder 1 b. s. 1 d. h.; rijden met een rijwiel op een voetpad L. v. d. S., 2 b. s. 1 d. h. een straat van den verkeerden kant in rijden: L, L., 0,50 b. s. 1 d. h zich als bezoekers eener tapperij daaruit niet verwijderen vóór het sluitingsuur K. A. d. B., G. v. O., S. J. E., H. M., en L. d. B„ ieder 3 b. s. 1 d. h; als tapper, niet zorgen dat zijn e toegankelijke lokalen voor middernacht gesloten en ontruimd zijn J. P., 5 b. s. 3 d. h; gaan zitten op een door honden getrok ken voertuig K. V., f 1 b. s. 1 d. h. Verder wegens dronkenschap W. H. J. K., J. D., M. G. v. d. R. en J. v. d. P., ieder 2 b. s. 2 d. h; J. F. B., I,. J. F. D. R. en A. G. H., ieder /3 b. s. 2 d.h; J. K., 5 b. s. 3 d. h: H.M., 15 b. s. 3 d. h.; L, L.,. 2 d. h.;J. M., 5 d. h.; P. de W. en J. C. S., toe 10 d. h. ieder. Alle veroordeelden wonen te Vlissingen. Bij de artilleriemanoeuvres in 't Land van Altena zijn twee soldaten bij 't afsteken van seinkardoezen gewond, de een aan de hand, de ander in 't gelaat. Een straatmaker te Voorburg heeft aan zijn 4jarig kind een borrel te drinken gegeven, dat kort daarop stomdronken werd en onder geneeskun dige behandeling moest wordon gesteld. De muzikant is opgepakt. Te Goedereede breidt zich de dysenterie gestadig uit, Er zijn thans 39 lijders in behandeling en 5 gestorven. Tegenwoordig deserteeren tal van personen uit Duitschland naar Win schoten, om maar van den krijgsdienst vrij te zijn. In het holst van den nacht en dikwijls langs haast onbegaanbare wegen ontvluchten ze de Heimath. 't Ge lukt uatuurlgk niet allen, om ongemerkt over de grenzen te komen. Zoo werd nog deze week te Ihrhove een deserteur aangehouden en geboeid teruggevoerd. Pas was de gendarme met hem op weg, of hij begon vreeselijk te klagen over de boeien. De gendarme, een goed man, maakte ze los. En nauwelijks had de gearresteerde zijn handen vrij, of hij bracht den gendarme met een scherp mes een doodeltjke wonde toe, tengevolge waarvan hy kort er op overleed. De deserteur vluchtte, doch werd aange houden en geboeid naar Aurich gebracht. Een echtpaar uit Nieuwpoort was per rijtuig op weg naar Willeskop en moest ongeveer tot Montfoortvan den Damweg afkomende, was het eigenlijk te Willeskop, doch in plaats van rechtsaf de gemeente W. in te rijden, ging het linksaf naar Oudewater. Hier gekomen reed het paar straat in straat uit, tot het eindelijk, den weg vragende naar Willeskop, weer buiten de stad kwam en nu den weg naar Haastrecht insloeg. Ongeveer twintig minuten gaans bij het zoogenaamde „Vette Varken", ontmoette het iemand, wien het weer den weg naar Willeskop vroeg. Nu weer terug. Maar bij het keeren van het rytuig, liep dat ook al niet zonder ongelukken af, want in een ommezien zat het rijtuig in een sloot. Daar uit gered, kwam het paar eindelijk dan toch na al deze weder waardigheden op den goeden weg. Een Belgisch lezer verzekert aan 't „Nieuws", dat hij de muggen uit zijn slaapkamer verwijderd houdt door een stukje watten, met 1 of 2 druppels kaneelolie gedrenkt, op een theeschoteltje in het vertrek te plaatsen. Die druppels zijn voldoende voor het geheele seizoen. De Amsterdamsche diamantwer kers hebben eergister-avond besloten toe werkstaking. Met 3559 van de 5171 stemmen werd er toe besloten. De torpedobooten „Hydra" en „Seylla" zullen van uit Nieuwediep via Suez naar Indië vertrekken en van Perim af tot Colombo begeleid worden door een der booten van de Maatschappij „Nederland". De gemeenteraad van Hilversum heeft besloten tot herstel „der kermis. Meu weet welke gevolgen de afschaffing verleden jaar had. Om niet al te royaal te zijn, heeft dezelfde gemeenteraad den prijs van het 1 cent per kubieken meter verhoogd. 'Hl zich Het Handelsblad v. Antw. meldt dat te Antwerpen een 20tal anar chisten per Harwichboot zijn aange komen. De bende was echter in 't oog gehouden op deze boot door een Engel- schen detective, die bij aankomst te Antwerpen dit werk aan een anderen Engelschen collega overgaf. Het doel schijnt Parijs te zijn. Van hun verblijf te Antwerpen lieten zij een herinnering achter in den vorm van een plakkaat op den gevel van het koninkl. paleis op de Meir, waarin o.a. de moord op den koning van Italië verheerlijkt, de dader Bresci geprezen en voorspeld wordt dat zijn lijden zal gewroken worden. De plakkaten waren in 't Vlaamsch gesteld, wat doet denken dat de Ameri- kaansche anarchisten te Antwerpen kennissen hebben. Het kan ook zijn, zegt het blad, dat heel het spel het werk is van truters. Sir Francis Plunkett, gezant van Engeland in Brussel, is benoemd tot Engelsch gezant te Weenen. Het gerucht loopt, zegt de Petit Bleu, dat Engeland zijn ontevredenheid wil doen blijken over het Sipidoproces en de door de Belgische regeering afgelegde verklaring, en daarom den gezantschaps- post te Brussel eenigen tijd onvervuld zal laten. De Shah van Perzië wordt op 11 dezer te Ostende verwacht. Zijn bezoek zal met groote feesten gevierd worden. Men verzekert dat het korps vrijwilligers dat uit België naar China gaat, bestaat uit 700 gewezen militairen en 400 die onder de wapenen zijn. Een Belgisch blad voegt aan deze mededeeling gekscheerend toe, dat het talmen der Verbondenen om naar Peking op te trekken te wyten is aan het feit, dat op het Belgisch legioen gewacht wordt. Op de Parijsche tentoonstelling zaten aan een diner een Hollander en een Engelschman, beide offlcieele ver tegenwoordigers van hun land. Hun».j sprek in het eerst hoffelijk, werd zamerhand scherper. „Ba", zeide de Engelschman veractJ telijk, „die Boeren, ze verschuilen achter rotsen." Daarop antwoordde de Hollander matiek „En de Engelschen verschuilen achter de Ieren." In 1765 reisde men van naar Lyon in vijf dagen, nu in uren 34 minuten. En terwijl men destijds 9 50 |)et f 100 KM. verreisde in de diligence, koail zulk een rit per spoor nu le klaas,. ƒ5,50 en 3e klasse 2,40. (Ongerektiu dat de waarde van 't geld in de vorige E eeuw veel grooter was.) Turksche censuur. Er is een systeem van censuur, dat wedijvert in brutale naieviteit met de berucht ge- worden Engelsche oorlogscensuur. "Weet men hoe de brave Muzelmannen den moord op den koning van Italië tt weten zijn gekomen De eerste dagen hoorden zij er in het geheel niets van, doch toen men den geschikten vorm in het paleis gevonden had, werd het volgende bericht aan d# bladen doorgelaten„De vorst van I Italië is ten gevolge van een beroerte gestorven,,. Toen president Carnot vermoord was, werd den Turkschen bladen door de Turksche regeering het volgende bericht in handen gespeeld„De president verliet per rijtuig de prefectuur. Onderweg overleed hij aan een bloeduitstorting,» Gevolg en van den oorlog, Eene aanzienlijke verhooging van den prijs van levensmiddelen van allerlei aard is sedert eene week in het Vereeirigd Koninkrijk ingetreden en zal als de winter zijn intocht doet nog grooter zijn. Hier volgen eenige cijfers die de uit gebreidheid aantoonen van de crisis van een nieuwe soort, welke Engeland thans beleeft en het natuurlijke gevolg van den oorlog is. Het vorige jaar kostte in hetzelfde tydstip een ton steenkool ruim 11, thans bijna 19. En de eigenaren der mijnen rekenen dat Londen alleen in den volgenden winter 84 millioen gulden zal bij te passen hebben aan de houders van het steenkoolmonopolie om zich als in den vorigen winter te kunnen ver warmen. Het gas volgt natuurlijk de steenkool, en zal 25 pet duurder zyn dan in den vorigen winter. Suikerwerk, confituren, thee, koffie zijn ook verduurd ten gevolge van de belasting, die er op gelegd is sedert eenigen tijd. Kleeren zijn ook plotseling in prijs gestegen. Kostte drie weken geleden een volkomen rmanscostuum 25, thans is dit 32 en zal weldra 40 zijnde prijs van eene soort dames-japon, robe tailleur, is nu van 100 tot /"140 ge stegen. Er is nu sprake van om de japonnen heel kort te dragen en de poffen geheel weg te laten. Bottines, waarvoor men verleden jaar 10 betaalde, kosten nu f ID'/ü. "Wat de paarden betreft, die schijnen bestemd te zijn om geheel te verdwijnen. Het paard dat verleden jaar f 250 kostte, is nu niet beneden de f 400 te krijgen. Er is bijna geen artikel te noemen of het is in prijs opgeslagen. Zelfs de dood kistenmakers bieden hunne waar zeer verhoogden prijs aan. De personen die van Monza terug gekeerd zijn, spreken met aandoening over de droefheid van Koningin Marga- retha, die met hare roodgeweende oogen en het gelaat als versteend van smart, een onuitsprekelijk medelijden opwekt. Een leger van naaisters en kleermakers is aan 't werk gezet om de rouwkleeren te maken. Meer dan eens is de koningin om aan te passen in de werkplaats der jonge meisjes gekomen. Zij moedigde ze aan, terwijl ze tevens haar spijt uitdrukte dat ze 's nachts moesten we: ken. Om haar kostbaren tijd te besparen heeft de koningin verzocht dat zij bij haar komst en die van de andere vorstinnen blijven zitten. Het gebed dat de koningin daags na den moord geschreven heeft,luidt'als volgt O Heer I hij deed goed in de wereld, hij haatte niemand, hij vergaf altijd hun, die hem kwaad deden, offerde tot zijn laatsten snik zijn leven op aan zijne plichten en het welzijn des vaderlands en trachtte zijn zending te vervullen. Eeuwige en rechtvaardige God,neem hem ter wille van het kostbaar bloed dat uit dejdrie wonden vloeide, en ter wille van den arbeid voor het goede en de ge rechtigheid dien hij in zijn leven verrichtte, in uwe armen en geef hem de eeuwige belooning. „Stabat Mater", „De Profundus.» Het Italiaansche meisje Emma Quazzi is te Rome gearresteerd. Zij heeft verklaard dat met Bresci ook Launa en Quintavalli waren aangewezen om de"1 koning van Italië te vermoorden. ,N- K pe Londe Ct." schi telegr In een (Britsche) Standaard" koij r overdracht verbo, 3om gelds, we* me van perso. fen hoofdrol ges. pen soortgelij eenige dagen t jjc heb het toen omdat ik aan de felde, maar om Ik zie'thans om het zwijgen te bewaren. Ik sehen, wier geld vastgehouden wt Er. W. J- l»eyd het over, te veroveraars van bevoegdheid bez naam staande v< geus hun verklai vereffening van aldus in beslag hier weder staa talrijke rechtssc Engelschen, telke het straffeloos Zuid-Afrika hebt In het ook ove met de eerste re kieschheid, dat fontein heeft roi van de vrouw va. president AFRIKA. Waa indruk weg te n de laatste ontm Pretoria, vernem zijde dat Lord K De Wet en presi dezen bevindt, n< haald en hen n gesloten door een hunner stelli Lord Kitchenei nog uit het „net' eene zekere beb waarbij de visch Methuen scbijt raking gekomen die over de Lord Kitchener schut gehoord. „Iu het net» niet te zyn. De Engelschei steeds vernuftig middelen om hui niet met de wap op andere wijzen zulk een middel dat Engelsche Marques alle rijst opkoopen c der Boeren anderen wordt mariniers, die zouden zetten, niet van proviani Aangaande hein met dt door de Boeren Siding, vinden teekend Er zaten ook ee in. Theron stemde erin weer los te vermeesterde Petroleum voo opt zu di voei to laten wat te beg ki blussc gered we diens Boer Nadt 'leze toen deelte consul en deerd, pa ondermijnd. zakken dynaraie aanval op den tr eche troepen die 'H de j hoorden volgenden ^oo heeft zie Engel vuren, n ochtei maar i stilzwijg, dat van 's om de len over de Ame een trei misschie die bovendien t(ion Lennox W'chtige stukke Veil'g over te b %at6n hog Zü0

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1