S8e Jaargang. Vrijdag* 3 Augustus ftUlL LET Cm No. 181. 1900 f UW «ft ■•a-f "•••'»-- Prijs per drie maanden 1.30. Franco per poat 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by allo Boe i handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, X. 187. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiker; regei meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing deraolfde advertentie wordt de pijjs slechts tweemaal berek- nd. Orootc letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- cn feestdagen. Telephoonnummer IO. Sohending van het volkenrecht. Eenige dagen geleden meldde Reuter dat het personeel der Tweede Nedert. Roode Kruis-ambulance door de Engel- schen in Zuid-Afrika krijgsgevangen naar Cevlon was gezonden, omdat zy brieven voor de Boeren hadden bezorgd. Elk was toen benieuwd of onze regeering in zulk een sterksprekend geval, niet eens een woord van verweer zou doen hooren, nu het ambulance-personeel voor zulk een nietige reden een straf die barbaarsch mag genoemd worden, door de Britsche militaire bevelhebbers was Er volgde echter taal noch teeken dat onze minister van buitenlandsche zaken, die zoo angsvallig op het stuk van neutraliteit is, eenige moeite gedaan heeft om te protesteeren waar een vreemde mogendheid de onze schond. En als de minister bij geval aan het onderzoeken is gegaan, wordt het tyd dat hij de resultaten er van meedeelt, wil bij niet het verwijt verdienen dat de vrees voor een leelyk gezicht van den Brit grooter is dan zyn zorg voor de manneD, die in het heete Ceylon eene onvoorzichtigheid met het verlies hunner vrijheid boeten. De volgende vragen zijn in verband met het stilzwijgen onzer regeering door een inzender in het „Vaderland" gesteld. „Waarom heelt de Regeering niet de redenen tot gevangenneming het wisselen van brieven kan toch niet een voldoende reden ztjn gevraagd, en eerst laten onderzoeken, of die wel geldig waren? En indien dit zoo was, wat sterk betwijfeld mag worden, aangezien dr. Koster te sterk doordrongen is van de onzijdigheid van het „Roode Kruis", waarom dan niet gezorgd, dat zij naar Nederland terug werden gebracht, in plaats van als gevangenen naar een eiland in den Indischen Oceaan te worden gezonden Is dat de belooning voor al bun opofferingen en de ellende, die zij hebben doorstaan? Wij hebben een oorlogsschip in de Afrikaansehe wateren tot handhaving der Nederlandsche be langen maar wanneer er nu niet met kracht wordt opgetreden, wanneer dan Eu heeft de Regeering haar plicht gedaan, waarom het Nederlandsche volk dan niet bekend gemaakt met al wat zij in heze zaak gedaan heeft foor de eer van minister de Beaufort 13 het te hopen dat spoedig licht over deze zaak za! opgaan en duidelijk maken om welke redenen Nederland zijn burgers door een volk, met hetwelk wy niöt in AM O. 38.) •Zijn er soms nog brieven voor mij tornen?" vroeg zij aan de kamenier, ul> een toon dien zij voor onverschillig e doen doorgaanhare oogen ver- echter hare belangstelling in het woord dat volgen zou. Met eeu onderdrukten zucht keerde b zmh om, toen zij vernam dat er niets was. oorlog zyn, lijdelijk moet zien wegvoeren als krijgsgevangenen", zegt de Haagsche Ct. terecht. De troepen tij zomerhitte. Hoe men in Duitschland bij buiten gewone hitte met de troepen doet, blijkt o.a. hieruit dat de generaals, die in Elzas-Lotharingen bevel voeren over het 16e en het 16e legerkorps in deze Rijks- gewesten, wegens de buitengewone hitte de manoeuvres en verplaatsing der troe pen verboden hebben. De oefeniDgen met de voorposten en ailossingen mogen de 15 kilometer per 24 uur niet te boven gaan en moeten geëindigd zijn vóór 8 uur 's morgens. Bovendien moeten de autoriteiten van de gemeenten welke door de troepen gedurende de warmte worden doorge trokken, voor elk huis emmers water plaatsen voor de militairen om hun dorst te lesschen. Die zoo humane maatregelen hebben uitnemende resultaten opgeleverd. Het 15e en het 16e legerkorps tellen meer dan 100,000 man. Sedert den 15en Juli werden slechts vier soldaten door zonnesteek getroffen. In Duitschland, het militaire land bij uitnemendheid, blijkt dus niet de vrees te bestaan, dat de soldaten door deze maatregelen iets van hunne krijgshaf tigheid zullen verliezen of verwyfd worden. De Atjeh. in de laatste maanden te Atjeh voorgevallen gebeurtenissen wijzen wel niet op een ongunstigen toestand, maar zijn toch van genoeg belang, om van den waan te genezen, dat we daar ginds het pleit geheel en al gewonnen hebben en op het terrein van meer dan vijf en twintig jaren feilen, onafgebroken strijd tegenwoordig in een soort van Arcadië verkeeren. De herhaalde ontmoetingen van den laatsten tijd voor het meerendeel met ook voor ons bloedige gevolgen, geven den indruk dat de tegenzin tegen het Nederlandsch gezag nog geenszins on derdrukt is en dat de tegenwoordige be zetting aan veld- en garnizoensinfanterie nog vele, vele jaren za) noodig zyn, al vorens aan vermindering zal kunnen worden gedacht. De ondervinding leert alweer, dat lang durige oorlogen veel meer verbittering zaaien dan kortstondige krijgvoeringen. Op Lombok waren de slagen kort en en krachtigde gansche geschiedenis was in pi. m. 6 maanden afgeloopen en het aankomend geslacht zal over enkele jaren geheel met onze heerschappij Zij ging aan het venster zitten en keek naar buiten. De wind blies fluitend door de kale boomen, de lucht was onbewolkt. „Misschien doet het mij goed, als ik eens in de frische lucht ga", dacht zy en stond op. Toen zy bleek en lijdend door de gang liep en Benedetto voorbtjwandelde, waagde hij te zeggen, dat de wind zeer scherp was en zij beter zou doen met thuis te blijven. Hij kreeg geen antwoord, en toen zij hem aankeek, stonden hare oogen zoo wezenloos, dat hij er van schrikte. Angelina had wel gehoord dat iemand tot haar sprak, maar de woorden had zij niet verstaan. Buiten gekomen, sloeg de wind haar in het gelaat. Gewillig liet zij zich door hem meevoeren. Zoo kwam zij in de nabijheid van de Brandenburgerpoort. Met de oogen naar den grond gericht, had zij tot daar nergens acht op gesla gen nu sloeg zij de oogen op en Abonnemunts-Adrertontlën op Meer vooriit-elige voorwaarden. verzoend en de ellende van 1894 ver geten zijn. Te Atjeh staan mannen te genover ons, van wie een zeer groot aantal na de eerste expeditie van 1873 geboren zyn, die met de moedermelk haat tegen de kompenie hebben ingezo- ■gen en wier onwelwillende gevoelens voortdurend door de gebeurtenissen van de laatste kwarteeuw zyn versterkt en geprikkeld. Die nog jonge mannan heb ben ook al weder kinderen, die binnen weinige jaren het zwaard zullen kunnen aangorden en wien thans al ijverig ver zet en wraak worden ingeprent. Generaal Van Heutz is een groot, zeer groot maneen troepenaanvoerder en leider zooals ze maar dun gezaaid zijn hij is IJzersterk, veerkrachtig, opgewekt en tiendubbel voor zijn taak berekend maar toch Atjeh geheel bevredigen, zal misschien pas voor zijn kleinkinderen weggelegd zijn. (Bat. Nbl) De Drankwet. Naar B. in het Volk" mededeelt zal de „Ned. Ónderw. Prop. ülub' (voor drankbestrijding) een agitatie onder de paedagogen van beroep (lager, middel baar en hooger onderwijs) en zoo mogelyk onder de ouders op touw zetten, om te komen tot een krachtigen aandrang naar meerdere en verder strekkende wettelijke bescherming der jeugd en der rijpere jeugd. Ze wil verhooging der leeftijds grens van 16 tot minstens 18 jaar en tevens verbod van bierschenken aan jeugdige personen, evenals van het zonder geleide bezoeken van bier- en drankhuizen en het venten en bedienen door kinderen. Zeewezententoonstslling. De vijftig zilveren gedenkpenningen door H. M. de Koningin beschikbaar gesteld voor de meest verdienstelijke inzendingen op de Geschiedkundige ten toonstelling van het Nederl. Zei wezen te 's Gravenhage, zijn thans toegekend. Aan de volgende inzenders is eene medaille uitgereikt J. A. Frederiks en het Zeeuwtih ge nootschap der Wetenschappen, beidon te Middelburg het gemeentebestuur te Sluishet gemeentebestuur to Ziorikzeo. Onder de bekroonden in het buitenland komt ook voor de koningin van Enge land. De Visschersvlootschonw. De Koningin zal aan boord gaar; van de botters van T. Wouda, te Lemmer, K. Kos, te Huizen, J. Metselaar, te Wieringen, G. Peereboom, te Marken, en H. Tuyp, te Volendam. Het laatste bezoek is bij Tuyp, en aan richtte ze naar een rijtuig, dat in vlug gen draf de straat langs kwam naar de poort. Was het mogelijk Hare ademhaling dreigde stil te staan, de grond scheen onder hare voeten weg te zinken. Die slanke, bleeke heer, die in een kostbare pelsjas gehuld in het rijtuig lag zou dat werkelijk Fedor wezen? Zy wilde op het rijtuig toesnellen, doch de voeten weigerden haar den dienst. Daar reed het span haar op een afstand van ongeveer tien schreden voorbij en verdween buiten de Branden burgerpoort. De kreet, dien zij had geuit, was in het gedruisch op straat ongehoord verloren gegaan. Een eenvoudig gekleede vrouw, die zag dat Angelina wankelde en naar een steun zocht, kwam op haar toe om haar hulp te verleenen. „Zijt ge niet wel?" vroeg zij deelne mend. „O, zeer wel zeer wel," stamelde Angelina. de Koninginnen worden daar bouquetten aangeboden door twee lieve Volendam - mer meisjes, Aaltje Buljs Jacobs dochter en Ant:e Mol Jans dochter, die beiden 23 jaar zjjn en op denzelfden dag zyn geboren. Uit Volendam gaan byna alle gezinnen mee. Op uitdrukkelijk verlangen van H. M. za! de ontvangst aan het station te Weesp volstrekt geen officieel karakter dragen. De Koninginnen zullen recht streeks van daar naar Muiden rijden. Kiesrecht voer vrouwen. De alg. synode van het Ned. Herv. Genootschap heeft eergisteren beslist over de verleden jaar voorloopig aangenomen wijziging van art. 3 van het algemeen reglement, waardoor het stemrecht tot de vrouwelijke lidmaten uitgebreid zou worden. De commissie der synode, die daarover rapport had uitgebracht, had tegen de vaststelling geadviseerd, vooral op grond van de slechte ontvangst van het voorstel bij de provinciale kerk besturen en de classicale vergaderingen, ofschoon door haar erkend werd „dat het adres der 5000 vrouwen, dat op vaststelling van de wijziging aandrong, op zeer waardigen toon was gesteld en argumenten had gebruikt, welke niet van waarde ontbloot waren". Meer dan één woord werd tegen deze conclusie gesproken, waarbij men zich, onder meer, beriep „op het Christelijk beginsel van gelijkheid van man en vrouw op het gebied van den godsdienst." Hiertegen over werd weer heel wat aangevoerd. De conclusie van de commissie, om de verandering niet vast te stellen, werd met 10 stemmen tegen 7 aangenomen, Zwemmen, Een slechte gewoonte die bij vee] zwemmers nog wel doorgaat als bewijs van uitstekende zwemkunst, is het te water gaan met het hoofd naar beneden, de zg. kopsprong, zegt het Volk. Loop niet met het hoofd tegen den muur; want iedere zwemmer kan weten, dat het wateroppervlak een veel tegen stand biedende wand is. Zij, die wel eens onder het stoeien in het water zijn geduwd en daarbij plat op rug of buik zijn terecht gekomen, weten hoe pijnlijk en gevaarlijk dit isniet zelden heeft het bewusteloosheid en beschadiging van het lichaam tengevolge. De kopsprong is vooral gevaarlijk voor de ooren. Er ontstaat een plotselinge samenpersing van lucht in het buitenste gehoororgaan, die naar buiten geen uit weg kunnende maken, het trommelvlies verscheurt of het oor op andere wijze De vrouw week ontsteld terug. De glimlach op dat bleeke, betraande gelaat joeg haar schrik aan, „Een krankzinnige", mompelde zij, terwijl zij met een gemengd gevoel van ontsteltenis en nieuwsgierigheid Ange lina nakeek, die met onzekere schreden wegsnelde. „Hij is hier 1 Hy is hier 1 Hij is gekomen klonk het aanhoudend in Angelina's binnenste. „Hy heeft mij willen verrassen, daarom heeft hij mijn brief niet beantwoord. Ach, ach Zij snikte en lachte gelijk. „Goed, dat ik hem nu zag. Door de vreugde zou ik vanavond geen woord hebben kunnen uitbrengen, als ik onverwacht zijn geliefd gelaat onder de toeschouwers had opge merkt." Te huis gekomen, zonk zij uitgeput op den divan neer, doch na weinige minuten sprong zij weder op. „Ik kan niet wachten tot vanavond; ik moet hem spreken nog vóór mijn optreden, zoo spoedig mogelijk," dacht beschadigt. Ook hevige hoofdpijnen zijn dikwijls het gevolg van den kopsprong. Een zorgvuldig samengestelde statistiek bij het Duitsche leger geeft aan, dat van 1878 tot 1896 niet minder dan 88,183 gevallen van oorlyden voorkwamen, waarvan ongeveer 22.000 gevallen vielen over de beide badmaanden Juni en Juli. Augustus hoewel ook een badmaand, kan daar niet bijgeteld worden daar dan de manoeuvres plaats hebben en weinig gelegenheid tot zwemmen bestaat. Van de meeste dezer gevallen is geconstateerd, dat zij ontstaan zijn direct door den kopsprong. Generaal van der Orten, de eerste die kortweg den kopsproDg in zijn regiment verbood, kon met genoegen constateeren dat de trommelvliesaandoeDingen daarna zoo goed als niet meer voorkwamen. Het zou dan ook tot een goed zwem- reglement in alle aangelegenheden behooren, wanneer deze dwaze en tot niets dienende aanstellerij verboden werd. De menschen zyn nu eenmaal nog niet zoo verstandig, om het uiteigen beweging te laten. Mr. P. J. Troelstra werd gisterenochtend in vrijheid gesteld. Hij had aan zijne vrienden laten verzoeken geenerlei de monstratie te houden. Het Handelsblad voegt er aan toe „Precies te tien uur verliet hij het gebouw door een klein poortje, steeg in een rijtuig waarmede zijn vrouw hem wachtte, en reed dadelijk weg. Zoodoende werd elke betooging verhinderd. Een aantal nieuwsgierigen stond voor den hoofdingang. De heer Wolmarans en de secretaris der Zuidafrikaansche deputatie, de heer de Bruijn, vertrokken gister naar Brussel waar ook de heeren Fischer en Wessels verwacht worden of reeds zijn. B[t gelegenheid van den verjaardag der Koningin-Moeder zijn de leden der Hofhouding van Hare Majesteit door de Koningin-Moeder op een diner ten paleize te Soestdijk uitgenoodigd. Er komen te Amsterdam voor de raadsleden vijf baantjes vacant. Buig. en Weth. stellen voor uit den raad te benoemen vijf ambtenaren van den burgerlijken stand, omdat den wethouder, aan wien onder meer de afdeeling bur gerlijke stand is opgedragen, het werk te zwaar valt. Uit de stukken blijkt dat hij in het 1ste halfjaar van 1900 50,000 maal zijn handteekening heeft moeten stellen onder officieele stukken, den burgerlijken stand betreffende. Aan elk der 5 uit den raad te benoemen zij en schelde om Benedetto. De bediende verscheen. Vlug schreef zij een paar regels op een visitekaartje, sloot het in een cou vert en adresseerde het aan Fedor. „Prins Bariatinsky vertoeft te Berlijn," zeide zij gejaagd„ik heb hem zooeven gezien. Ga dadeiyk uit om te onder zoeken, in welk hotel hij verblijf houdt, en geef hem dezen brief." Aarzelend nam Benedetto het kleine couvert aan. Vol bezorgdheid rustte zijn blik op zyne geliefde meesteres. „Ga heen, Benedetto Maak voort drong zij, en Benedetto verliet de kamer. Onmiddellijk ging hij op weg naar het voornaamste hotel, on juist wilde hij den portier vragen, of hier prins Bariatinsky logeerde, toen hij Fedor uit een rijtuig stappen en het hotel binnen treden zag. In verstrooidheid keek Fedor naar den opgesmukten livreiknecht, die hem in den weg trad. „Mijne meesteres laat u dit brengen,"

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1