Dinsdag 31 Juli 1900. jSo. 178. S8e Jaargang. T NOOIT LOS VERKOCHT «nrrrir AR PETER JAVA RIJST ;NIX PRIMA JAVA RIJST A 3PHUIJS' SPIJZERMEEL e zeker ijo wil, de Echte Cacao e ontvangentesamen- .Br. 'ikcl-Caeao [)llwerek'sche orstbonbons tlLSTQK. Vraag- overal A ste der wereld, a 30 cent het i/„ A per karton van kilo of per bus IV« kilo, vsoo nood ij; direct verkrijg. aan het adres voor enirios A.MPIIUIJS, Zaandam, ecu bus ék kilo a 1 1.50 Iran o huis. I cent. per karton van Va kilo. 'ksmerk „Czaar Peter" cent per karton, een fabrikaat dat h vereenigt het beste voor de voe- van kinderen en zieken, en tevens ^k ntcnd geschikt ter bereiding der s puddingen, gebakken,soepen en a volgens gratis verkrijgbaar ge- Kamphuijs' receptenboek, enstaande artikelen zijn alleen n de origineele verpakking voor aan het gedeponeerd fabrieks- zij worden nooit Ijs verkocht. n na vele proefnemingen in den I tomen onder den naam des uitvinders 1 haelis, vervaardigd op do beste in het wereldberoemde étabblisse- f Gabr^ Stollwerck te Keulen, ite bussen. likel-Cacao is met melk gekookt •ename gezonde drank voor dage- braik, (een a 2 theelepel1» van 't >r een kop Chocolade) Als genees drank bij geval van diarrhee slechts to gebruiken, tar bij dt voornaamste H. H. Apo- enz. Ko. lU Ko. proeflmsjes f. 180, c. 0,90, c. 0.35 ertegenwoordiger voor Nederland Julius Mattenklodt, sterdam, Kal verstraat 103 >r& na voorschrift van den kon. ;its-Prof. Gehm. Hofrad Dr. Harle8S, Bonn, hebben sedert 50 jaren :htend middel tegen hoesten, heesch- aandoening der ademings - organen I ide diensten bewezen, oedige afwisseling van warme en cht is 't bijzonder aanbevelens- ;n bonbon te gebruiken, kking: Geele pakjes a 25 cent. Alom verkrijgbaar. Prfls por drie mixandon 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderiyko nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Rook handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den fJ i t g e v o r F. VAN DE VELDS Jr., Kleine Markt, I. 187. - ï-n ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slochis tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschat dagaigks, uitgezonderd op Zou- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonaemontn-Advertentiën op zeer voordeelIge voorwaarden. Een tolverbond met Duitschland. Eenigen tijd geleden werd van Duitsche, maar ook van Nederlandsche zyde het denkbeeld bepleit om ons op economisch ojbied nader aan Duitschland te sluiten door het stichten van een tolverbond. Hen zegt bat in Duitschland enkelen voor zulk een verbond waren, in ons kleine landje wilde men echter algemeen van zulk een broederschap niets hooren en dit werd zoo duidelijk te verstaan ge geven, dat men dacht dat men in Duitschland nu wel genoeg er van zou hebben. Het is echter gebleken dat dit denk beeld nog in Duitschland niet ingeslui merd is, maar zelfs nog krachtige voor standers vindt, die er voor pleiten alsof Xederland door een tolverbond met Duitschland de gebraden appelen in den schoot zullen vliegen. Een Duitsch hoogleeraar in de staats huishoudkunde te Straatsburg, dr. A. Sartorius, die zich tevens Freiherr von Waltershausen mag noemen, heeft zich tot taak gesteld de groote voordeelen van zulk een tolverhond én voor Neder land èn voor Duitschland aan te toonen. En die zijn voor den hoogleeraar Freiherr groot genoeg en komen door zijn betoog helder genoeg uit. Wat zullen wij, zwakke mogendheid, kunnen doen om op den duur onze koloniën te behouden, als niet een groote en krachtige mogendheid ons zijn steun geeft, en ook wat zullen wij doen als het Duitschland eens in het hoofd komt onze Rijnscheepvaart te vernietigen, wat het gemakkelijk kan doen De professor laat dan ook niet na de aandacht hierop te vestigen,maar ook op de meer rechtstreek- jsche voordeelen die uit een tolverbond [zullen voortvloeien, n.l. dat onze industiie dan even als de Duitsche de voor kleden (ook niet de nadeelen van het protectionisme zal genieten, vermindering !van werkeloosheid, onafhankelijkheid an het Engelsche zeekabelverkeer, ge- enschappelijke spoorwegtarieven met mitschland, eene Duitsch-Nederlandsche 'ost-unie, enz. Wat Duitschland met een tolverbond vinnen zou, de schrijver geeft er zulk 'en fraaie schilderij van, dat geen recht waarde Duilseher voor zulk een enorme vinst ongevoelig kan blijven. Verbeeld Duitschland zou de afzetmarkt voor (ine producten in Europa met uiillioen consumenten vergroot krijgen, 'aarbij nog de vele millioenen uit de ederlandsche koloniën komen. (Dat aar de Nederlanders misschien ver- pongen zouden worden, ten minste r Vrij bewerkt DOOR A M O. 32.) Sulkowsky wierp hem een blik vol 'achting toe en begaf zich weer naar ®a, die hij met den uitslag van 1 o' gesprek bekend maakte. !6®®a streed een zwaren strijd ide '00s^e ZÜ een diepen zucht en ilie moeten zUn weusch ver- 'la had juist haar fraai gezel- i* o verwisseld niet een eenvou- «'sjapon, toen Gemma hij haar bin- I eene zeer zware concurrentie zouden te verduren hebben, zal toch zeker niet door den schrjjver als eene winst van het tolverbond voor ons aangemerkt worden.) Vorder zegt de schrijver dat de lage Invoerrechten in Nederland zouden moe ten wegvallen, maar dit is weder in het voordeel van Duitschland, dat dan tegenover zijne Engelsche, Belgische en Fransche concurrenten dan zooveel ster ker komt te staan. En dan de Neder landsche koloniën, een onmetelijk arbeids veld voor Duitsche onderr.omers en technici, voor landbouwondernemingen en fabrieken, waarvan het natuurlijk gevolg zou zijn eene toenemende bloei voor de Duitsche havens. Rest nog het voordeel voor Duitsch land, maar ook voor Nederland dat de veehandel minder belemmering zou ge nieten. De vrees, dat wij als een tolverbond tot stand kwam, een deel van onze politieke vrijheid zouden moeten missen, deelt de schrijver niet, die met zulk een vrees den spot drijft en er deze verkla ring voor vindt dat de heeren, die tegenwoordig aan het roer zitten, vreezen gedwongen te worden zich in stilte terug te trekken. En bovendien er behoeft geen vrees voor een baasspelen van Duitschland te bestaan, want men kan het tolverbond voor een bepaalden tjjd aangaan. Bevalt het niet, dan zegt men de overeenkomst op. De schrijver acht dat er eigenlijk niets tegen zulk een tolverbond kan gezegd worden en dat men in Duitschland en Nederland er eigenlijk te weinig de waarde er van inziet. Wij gelooven echter dat er nog heel wat water naar de zee zal vloeien alvorens het plan van den professor gestalte zal hebben gekre gen en Nederland een groot deel van zijne natuurlijke voordeelen zal willen missen om die Duitschland in handen te spelen. In den tegenwoordigen tijd leeren ons de gebeurtenissen van welke waaide volkomen zelfstandigheid voor een kleinen staat is. Drankwet. Hoe de geheelonthouders zich eene nieuwe Drankwet denken, blijkt uit het program te Amsterdam in eene verga dering van leiders der antidrankbo weging opgesteld. De volgende punten zijn vastgesteld als leiddraad voor bevordering der aanhangige Drankwetherziening. I. Het nemen van maatregelen tot scherpere wering van clandestienen drankverkoop is een punt van zoo groot gewicht, dat de aanhangige wijziging der drankwet voor alles daaraan moet worden dienstbaar gemaakt. nentrad. „Ik heb je iets mede te deelen, dat je zeker wel bedroeven zal," begon Gemma, terwijl zij Angelina naast zich op een divan trok. Onderworpen liet Angelina het hoofd hangen. Zij was gewoon aan harde slagen van het noodlot. Er kon ook wel niets ergers komen dan er reeds ge komen was. Nauwelijks had zij echter vernomen wat er aan de hand was, of een glimlach plooide haar mond. Nu zou ten slotte toch haar innigste wensch kunnen vervuld worden nu kreeg zij weer hoop om door eigen kracht zoover te komen, dat zij Fedor tot echtgenoot zou kunnen krijgen, als zij maar veel geld verdiende. Als zij weer te Berlijn was, zou zij geen uur dralen om de noodige stappen daartoe te doen. „Gedurende den zomer had ik met den besten wil toch niets kunnen on dernemen", dacht zij. „De winter is juist de goede tijd voor schouwburgen, concerten en dergelijke vermakelijk Middelen daartoe zijn o.a.verplichte kostelooze license (vergunning) voor alle lokalen, waar andere dranken in 't klein worden verkocht; zwaardere straffen op clandestienen drankverkoop uitbreiding van het begrip kleinhandel rijksdrank wetinspectie, met bevoegdheid der daartoe aangewezen politiebeambten tot binnentreden, daar waar overtreding wordt vermoed; meer gelijkmatige verdeeling van het maximum der drank neringen over de geheele gemeente. II. Het is gewenscht op 1 Mei 1901 het wettelijk maximum van art. 2 der Drankwet niet door te voeren, doch het bereiken van het maximum tot I Mei 1905 te verschuiven, mits thans het stelsel van doorvoering vastgesteld worde in den geest als dat, aangegeven in het wetsontwerp der Ned. Ver. (art. 26bis, recht van anciënniteit), desnoods met schadevergoeding uit 's ryks kas en met de bevoegdheid voor maatschappijen en vereenigingen om vergunningen op te koopen en de dranknering dan te staken, met financieelen steun van den Staat. III. Na invoering van het wetteiijk maximum moet geen verhooging zijn geoorloofd, ook niet in den vorm van buitengewone „vergunningen." IV. Het is noodig het geldelijk be lang der gemeenten los te maken van het vergunningsrecht. V. Het beginsel neergelegd in het 4e lid van art. IX wetsontwerr der regee ring, verdient steun (nldat tappen na 's avonds 10 uur en voor 'smorgens 7 uur, Zaterdagavond, Zondag- en Maan dagmorgen abnormaal moet worden geacht.) VI. Drankverkoop op openbare middelen van vervoer (stoombooten en restauratie wagens) in wachtkamers daarvan en op de publieke straat moet niet worden toegelaten. Voorlaan moet geen vergunning voor drankverkoop worden verleend aan personen die eenig nevenberoep uitoefe nen, behalve die bedrijven, waar de drankverkoop inherent aan is (koffiehuis restauratie, stalhouderij e.d.) Vil. Actie voor „local option" en Gothenburgerstelsel is om reden van tactiek thans niet aan te bevelen. Gewenscht is den leeftijdsgrens voor het tappen van drank aan kinderen te verhoogen van 16 tot 18 jaar, kinderen beneden 18 jaar, zonder geleide van volwassenen niet in drankneringen toe te laten, en het volgens het wetboek van strafrecht bestaande verbod van drankverkoop aan kinderen beneden 16 jaar uit te breiden tot bierverkoop. VIII. De aanhangige Drankwetsher ziening moet niet afhankelijk gesteld heden." Gemma, die den vluchtigen glimlach op Angelina's gelaat niet bemerkt had, geloofde dat het zwijgen van haar zuster een gevolg was van hare overgroote ontsteltenis en droefheid. „Lieveling," fluisterde zij, terwijl zij den arm om Angelina's schouder sloeg, „God weet, hoe zwaar het mij valt, je met onzen vader te laten meegaan maar mijn levensgeluk staat op het spel. Vergeef het mij, dat ik in dit ge val meer aan mij zelve dan aan jou denk.» Angelina wilde spreken, maar de stem weigerde haar den dienst. Een gemengd gevoel van weemoed en ook van vreug de deed haar het hart sneller kloppen. „Wat zal prins José wel zeggen, als hij mij zoo spoedig terugziet dacht zij. Toen Sulkowsky en Gemma den vol genden morgen van het spoorweg station teruggekeerd waren, waarheen zij Ferrari en Angelina hadden verge zeld, sloot Roman zijne sehoone vrouw worden van het instellen van eene staatscommissie. De Ambtenaren der N. 2. A. S. M. De correspondent van het N. v. d.D. meldt de volgende proclamatie van lord Roberts, uitgegeven te Pretoria, betrek king hebbende op geëmployeerden der N. Z. A. S. M., waarvan de vertaling aldus luidt „Aan alle beambten van de N. Z. A. M., die geen burgers zijn van de voor malige Zuid-Afrikaansche Republiek en die nog niet in betrekking zijn bij de Imperial Military Railway, wordt hierbij kennis gegeven, dat zij zich gereed moeten houden dit land te verlaten binnen 72 uur, nadat zij aanzegging hebben gekregen door een officier vaD Br. Ms. leger. Zij zuilen duidelijk vernemen met welken trein zij van hun tegenwoordig station kunnen vertrekken naar East- Londen. Beschikkingen omtrent hun vervoer en onderhoud zullen genomen worden onder leiding van den Directeur der Imperial Militaire spoorwegen. Alle huisraad, dat zij niet kunnen meenemen, zal onder het toezicht van den directeur voornoemd worden opge slagen, en een lijst daarvan zal worden overhandigd aan de Nederlandsche con suls, die zullen worden ingelicht en op de verdere bestemming zullen toezien. Vrouwen en kinderen van gehuwde personen kunnen rpeegaan of naar ver kiezing later volgen.» Waar is de Nederlandsche koopvaardij- vlag gebleven 'tls niet inleen onze consul te Saigon, die aantoont, dat onze eigen vrachtvaart in Engelsche handen komt. Wat onze consul te Odessa meldt is nog erger. Men oordeels „Gedurende 1899 zijn 77 booten met graan beladen (te zamen 142,201 ton) van Odessa naar Nederland vertrokken (78 naar Rotterdam en 4 naar Amster dam) tegen 119 met (213,123 tonnen inhoud) in 1898 en 155 (met 280,189 tonneninhoud) in 1897. „De met graan naar Nederland ver trokken stoombooten waren 4 Engelsche (6622 ton) naar Amsterdam, 2 Neder landsche (4916 ton), 67 Engelsche (123,984 ton), 2 Duitsche (8208 ton), 1 Griekseh (1476 ton) en 1 Oostenrijkach (1995 ton) naar Rotterdam." Mogen wij hierbij eens opmerken, aldus de Amst. Ct. dat wij door aldus onze vrachtvaart aan Engeland over te laten, Engelands weermiddelen versterken. Als Engeland niet zooveel vol innige liefde in zijne armen. „Nu komt het er op aan, met moed te stryden om de verloren positie in onze kringen te herwinnen," zeide hij teeder „Ontbreekt het je aan moed, dan zullen wij Petersburg verlaten en en ons in een andere plaats vestigen.» Met haar aangeboren trots wierp Gemma het hootd in den nek en keek Roman met hare schitterende oogen vol vertrouwen aan. „Laat ons strijden," zeide zij vast beraden. XV. Daags na hare aankomst te Berlijn schreef Angelina aan den prins: „Ik ben teruggekeerd en verwacht u," en hij kwam. Zyn verstandig gelaat straalde van vreugde, toen hij, Angelina's boudoir binnentredende, op haar toetrad en haar beide handen toestak. „Ik had niet durven hopen, dat wij elkaar zoo spoedig zouden wederzien, stoombooten had, dan zou het transport naar Zuid-Afrika (dat onder Britsche vlag moest plaats hebben) niet zoo vlug zijn gegaan als nu. Zijn rijke koopvaardijvloot is een van Engelands machtmiddelen, dat het dankt aan de lauwheid van anderen. Alleen voor de tegenwoordige behoef ten van den Nederlandschen handel, zouden een paar werven kunnen bestaan. Opvoeding van eigenzinnige kinderen. Zeg onvoorwaardelijk neen! wanneer het kinds iets verkeerds of slechts begeert. Verlang nooit van het kind iets on mogelijks of te moeilijks, en verbiedt het geen onschuldige genoegens of wenschen. Laat u door de stijfhoofdigheid of wilskracht van het kind niet over- heerschen en uw neen doen verkeeren in ja Dreig niet met iets onwaarsmaar als gij hebt gedreigd,— doe het ook. Geef niet te veel geboden, maar handhaaf de weinige. Vermijdt plagerijen en alles wat het kind grillig maken en ontstemmen kan. Voorkom verveling bij het kind door gepaste spelen en bezigheid, voorkom gepruil door opgeruimd en vroolijk te wezen. Verloving der Koningin, Het Handelsblad meldde dat ter ge legenheid van haar 20n verjaardag door de Koningin mededeeling zou worden gedaan van haar verloving. Het blad noemde den naam van den (Duitschen) prins niet, omdat het zich verplicht achtte het recht van H. M. te eerbiedigen om dien naam zelve het eerst te noemen. Intusschen heeft het Hdbl. zijn bericht reeds herroepen. Vlissingen, 39 Juli. Verslag wegens den toestand van Handel, Scheepvaart en N(jver heid te Vlissingen, over liet jaar 1899. Als de eerste en de hoogste plaats onder de inrichtingen van Nijverheid innemende, noemt het verslag deScheeps- bouw en Werktuigenfabriek van de Koninki. Maatschappij „de Schelde", die voortdurend in bloei toeneemt en in den druksten tijd 1400 tot 1500 werklieden in dienst had. Op ultimo December was dat aantal 1390. Als afgeleverde werken worden ge noemd de werktuigen en ketels van het stoomschip „Van der Parra" van de Kon. Pakketvaartmaatschappij te Amsterdam. zeide hij, terwyl zijne blikken met wel gevallen op haar sehoone gestalte rustten. «Welkom, duizendmaal welkom in Berlyn Zijne oogen schitterden en zijne stem klonk opgewekt. Ook Angelina was in verheugde stemming. „Ik geloof waarlijk, dat ik naar u verlangd heb," zeide zij peinzend, ter wijl zij hare handen uit de zijne los maakte. „Nu ik u zie, komt het me zoo voor." Zijn gelaat werd ernstig. „Dus zeker weet ge dat niet Zij schudde het hoofd. „Neen," antwoordde zij eerlyk. Toen nam hij plaats op den hem aan geboden stoel. „En wilt ge mij nu eens vertellen, waarom ge zoo spoedig naar Berlijn teruggekeerd zijt vroeg hij langzaam. „Ja, wel zeker," antwoordde zij blo zend. „Ge moet weten, ik koester een plan, dat ik te Petersburg nooit had kunnen uitvoeren."

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1