Kerk- en Sclioolnieuws. Gemengd Nieuws. 1 I lippen, tandvle de onderwijstoestanden in het laatst der 19e eeuw recht geven tot het gebruik van den naam volksonderwijs. En al ontbreekt er nog veel aan, toch kan met het volste recht de algemeenheid van het lager onderwijs als een vrucht van de 19e eeuw genoemd worden. Die vooruitgang is vooral zichtbaar in het gehalte van het onderwijs. l)e metho diek van het lager onderwijs is verbeterd dit kan ook gezegd worden van de schoolgebouwen. De totale indruk, dien het lager onderwijs op iederen onpar- tijdigen beschouwer moet maken, is die van een aanzienlijke verhooging van het peii in velerlei opzicht. Dit is wat het verleden betreft. Maar ook nu blijven verbeteringen noodig en daarom moet aangedrongen worden op voorziening in den materieelen toestand van het korps onderwijzers, vooral in kleinere plaatsen en wel lo. Rijkszorg voor de weduwen en weezen der lagere onderwijzers en 2o. spoedige verbetering in den bijna onhoudbaren toestand der onderwijzers met laag tractement. Pen- sioenbeweging en de salavisbeweging blijven punt 1 op het programma van het Ned. Ouderw. Genootschap. Behalve deze punten achtte spreker het o.a. nog wenschelijk dat bij een herziening der wet de verbetering van de opleiding der onderwijzers op den voorgrond sta, en aangedrongen worde op regeling van de verhouding der ver schillende leerkrachten aan de school, regeling van toezicht op de school, daar in ons land bijna elke school een staatje op zich zelf is, en in de schoolcommis sie vermeerdering van het getal per sonen, die op de hoogte zijn van het lager onderwijs. Ockenburg alhier, 't Geschiedde met na genoeg alle stemmen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld het gebeele programma mede te deelen dat door het muziekkorps van de „Noord Brabant" a. s. Zondagavond in de zaal van den heer Ter Meer zal gegeven worden. Het luidt als volgt1. Etat major, marseh, G. H. J. v/d. Bogaerde 2. Un jour de Fête, ouverture, J. F Scbweinsberg3. Fleur des Antilies, Jndiën, potpourri, La Hosey 4. Grande Fantaisie Mascotte, Mosaïque d'Ed. Au dran, G. H. J. v/d. Bogaerde5. La dame du Coeur, ouverture, P. Canivez 6. Ritt zum Liebchen, Polka für 2 Trom ba's, H. Hoffmann 7. Ensuëuo Seductor, valse, J. Rosas8. Grand. Potpourri populaire, J. Renard 9. Ha 1 haha Cura<;aosche Valse, I. Zini. 10. Finale, De Drankwet. Te Amsterdam heeft een vergadering plaats gehad van besturen van Arnster- datnsche drankbestrtjdersvereenigingen, waarop besloten werd te agiteeren tegen het wetsontwerp, zooals het door de regeering is ingediend en tevens eene provinciale meeting te beleggen, kort voor bet ontwerp in behandeling komt. Alle vak- en politieke vereenigingen zullen uitgenoodigd worden. Leger en Marine. Tegen 1 November wordt volgens de N. R. Ct. een groote promotie bij het leger verwacht, vooral bij infanterie en artillerie. Vlissingren, 3~ Juli. Aan de N. R. Ct. wordt van hier bericht dat het sa. Arundle Castle in de binnenhaven komt en het terrein zal worden afgezet. Zoo spoedig mogelijk zal het stoomschip weer naar zee vertrekken. BIJ den uitgever den heer K. Le Cointre te Middelburg, zal, naar wij vernemen, uitgegeven worden eene schets uit het volksleven; „Eene Werkstaking 1 van de hand van ds. C. van Koetsveld Oz. te Goes, voorafgegaan door een „Korte be schrjjving van de ramp te Helder." De netto opbrengst dezer uitgave zal bestemd worden voor de ongelukkigen die getroffen zijn door de vreeselijke ramp op 13 Juli te Helder, bij welke ramp, zooals wij reeds meldden, 5 personen den dood voeden, 9 zwaar of minder ernstig gewond werden en verschillende huisgezinnen niet alleen in rouw werden gedompeld, maar ook hunne kostgangers verloren. Van ganscher harte hopen wij dat het werkje veel aftrek zal vinden en het liefdadig doel van den uitgever met suc ces bekroond worde. Het bestuur der Schietvereeniging „Medioburgum", te Middelburg, heeft van H. M. de Koningin een zilveren en van H. M. de Koningin-Moeder een bronzen medaille ontvangen voorden bij gelegen heid van haar 20-jarig bestaan te hou den wedstrijd. Gedurende de kermis te Middelburg zullen nog een reeks voorstellingen worden gegeven in een op den Dam te plaatsen paardenspel. Nsd. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Hoedekenskerke door ds. Ger ritsen, te Calmschote. Heden slaagde te 's-Gravenhage onze stadgenoot, de heer J. C. A. Huvers, voor het notarieel Staatsexamen 2e ge deelte. Naar men ons meldt, is gisteren in eene vergadering tot voorzitter der af- deeling Vlissingen van den Nederl. Weer- baarheidsbond gekozen de heer A. J. van Zoomin als het verblijf in het paleis Angelina behaagde, zoomin beviel haar ook geheel Petersburg met zyn leven en drukte in huis en op straat. Gemma en Roman lieten geen gelegen heid voorbijgaan om Angelina afleiding te bezorgen. Zij brachten haar naar den schouwburg, naar concerten, bezochten met haar verschillende avondpartijen en ontvingen bijna dagelijks gasten in hun huis. Overal waar Angelina kwam, trok zij de blikken der aanwezigen tot zich, en spoedig was zij de lieveling van de hoogere gezelschapskringen te Petersburg, niet alleen om haar eigenaardige schoon heid, maar ook om haar vriendelijk en bescheiden optreden in die kringen. Doch ondanks al den glans die haar omstraalde, al de feesten die zij bij woonde, al de vereering die haar ten deel viel, ondanks dit alles gevoelde Angelina in haar binnenste een troos- telooze leegte. „Myne meesteres is ziek", dacht de Russische kamenier, die Angelina bedien de. „zy laat het hoofd hangen, evenals Te Dordrecht gaat het op het water spannen. Eergisteravond voer de „Anton en Irene," de door de stakende Rijn- sleepers gehuurde Rijnsleepboot, naar de sleepboot Marie. De aan boord van dit vaartuig zijnde marinier riep, dat de boot weg moest en op een afstand blijven. Nadat de Anton en Irene halverwege de sloep was afgezakt, viel er plotseling een schot op de Marie, gelukkig zonder iemand te treffen. Later in den avond liep 't erger af. Om negen uur voer de „Anton en Irene" naar de Combinatie V, van den reedei Kloos te Rotterdam. Men bevond zich ter hoogte van het Huis Te Merwede op een afstand van 20 a 25 meter van de stoomboot. De aan boord van de de bloemen, die ik uit hare kamers moest wegnemen. Die fleurden spoedig weer op, toen zij in het zonnige ver trek van den tuinman stonden. Misschien zou zij ook weer opfleuren, als er iemand kwam die haar elders heenvoerde. "Wel licht heeft zij heimwee naar haar vader land." Angelina's voorkomen trok ook de aandacht van Sulkowsky, en deze maakte er Gemma opmerkzaam op. Ter sluiks keek de prinses hare zuster onderzoekend aan. „Je hebt gelijk, zij is bieeker en ma gerder geworden," erkende zij „maar dat is toe te schrijven aan de vele feeste lijkheden. Wij zullen een kalmer leven moeten beginnen, anders wordt zij ten langen leste nog ziek." Werkelijk vermeden zij nu in den eerstvolgenden tijd zooveel mogelijk alle inspannende vermaken maar ondanks alles werden Angelina's wangen niet ronder en hare oogen stonden niet vrooiyker. Combinatie V aanwezige marinier riep den machinisten en stokers toe, dat zij van de boot moesten afblijven. De waar nemende kapitein der „Anton en Irene" vroeg „Op welken afstand „Dat komt er niet op aan," riep de marinier. De waarnemende kapitien vroeg daarop een keer of vijf, zes of hij sommeerde, want dan zou hij direct afvaren. De marinier sommeerde echter niet. Langs zjj gekomen, op 8 a 9 meter afstand, hield de kapitein der Combi natie V in eens af, waardoor de .Anton en Irene plotseling met het achterschip tegen het voorschip der Combinatie V viel. Zonder de minste sommatie begon daarop de marinier te schieten eerst vuurde hij een los schot af, maar daar op bleef hij aldoor schieten. De waarnemende kapitein sprong van het roer af en verschool zich achter den schoorsteen der „Anton en Irene," maar de marinier bleefsteedsdoorschieten. De waarnemende kapitein viel op het dek, waarschuwde den machinist, dat hy vol aan vooruit moest draaien, doch toen hij op een 50 meter afstands met het hoofd boven de verschansing keek, kreeg hij een schampschot bij het schou derblad. Een ander, die daarop aan het roer wilde springen, kreeg een kogel in de dij, terwijl een ander in den hals werd getroffen. Ziehier de toedracht der zaak, zooais zij ons door een ooggetuige is medege deeld, zegt de N. R. Ct. De N. R. Ct. meldt nog het volgende Op de federatieboot waren niet meer dan 20^machinisten en stokers. Dat zij niet zoo heel dicht bij de Combinatie V zijn geweest, kan wellicht blijken uit de omstandigheid, dat alle personen, die ik sprak sléchts gewaagden van éen marinier; den anderen marinier die aan boord was, hebben zij niet gezien. Men is begonnen te schieten, naar ooggetuige mij verzekerden, toen door den kapitein der Combinatie V plotseling de boot afgehouden werd, door welke manoeuvre de Anton en Irene met het achterschip wat dichter dan 8 a 9 meter naar hét voorschip, de Columbia, liep. Het vuur dat geopend werd, zonder eenige sommatie, naar mij verzekerd werd, was werkelijk moorddadig. En dat dit laatste het geval was kan de Anton en Irene nog altijd getuigen. De gaten der schoten, waarvan dit vaartuig de sporen draagt, zijn welsprekend. Zij zyn haast allen in de nabijheid der stuurtafel. Daar de Combinatie V aan bakboordzij lag van de 'federatieboot en er een kogel in de eerste plaat van den schoorsteen der Anton en Irine zit aan stuurboordzijde, moet de Anton en Irena al minstens een halve wending zijn weggevaren, voor men haar stuurboord zijde kon treffen. De machinist verzekerde dat na vier minuten full speed gedraaid te hebben, de Anton en Irene nog altijd beschoten werd; toen zelfs kwam een kogel aan stuurboordzijde een gat in de midden plaat der machinekamer boren. Aan welk zijdè de juiste lezing van het gebeurde is, zal een nader onderzoek moeten uit maken. Gisteravond is weer een bootwerker gearresteerd, die een niet-staker heeft mishandeld. - De politie heeft haar onderzoek, naar het Maandagmorgen op de brug over de Binnenhaven te Rotterdam met den bootwerker H. K. gebeurde, gisteren gesloten en uit dit onderzoek is het vol gende geDleken K. had zich met een revolver gewapend omdat tij'dens de staking eenige stakers tegen zijn vrouw gezegd zouden hebben dat, wanneer haar man nog langer voor de Holland Amerika Lijn aan het werk bleef, zij spoedig weduwe zou zijn. Van de vier gearresteerden zijn er drie op vrije voe ten gesteld, terwijl de vierde, J. J. S. genaamd en wonende in de Pr. Alexan- derstraat no. ;r9 gisterenmiddag naar de Sulkowsky ried zijne vrouw aan, Ange lina te bewegen haar hart voor hare zuster uit te stortendoch daarvan wilde Gemma niets weten. „Natuurlijk heeft zij harteleed," zeide zij. „Maar aangezien zjj stellig niet treurt om de scheiding van papa, zou het zeer onverstandig wezen haar uit te vorschen. Daardoor wordt het kwaad niet beter, maar erger. Als de persoon naar wien zij verlangt, haar hier niet weet te vinden, dan beantwoordt hij hare toe genegenheid niet, en het best is dan, dat wij er niet naar vragen. Zij overwint het spoedigst haar leed, ais men er niet over spreekt." Roman maakte nog verschillende tegenwerpingen, maar Gemma wist hem ten slotte toch te overtuigen, dat zij gelijk had. strafgevangenis aan den Noordsingel is overgebracht. De 21-jarige dienstbode Naatje van Helder te Dordrecht, die eergisteren door het vlamvatten van een petroleumtoestel ernstige brandwonden bekwam,ia gisteren in het Ziekenhuis overleden. Het detachement mariniers te Rot' terdam is naar Willemsoord teruggekeerd Naar aanleiding van liet bericht omtrent den 27-jarigen C. B., te Utrecht die door het overmatig gebruik van sterken drank daarin gestikt zou zijn deelt het U. D. nog het volgende mede Genoemde C. B. wonende in de Note boomenlaan, was gehuwd tn vader van 3 kinderen. Door zijn maar al te vaak overmatig gebruik maken van sterken drank, zocht hij ook gewoonlijk met iedereen in de buurt ruzie, en gaf zijne vrouw te weinig geld om het huis houden goed staande te houden. Gedu rende de geheele kermisweek was hy al beschonken thuis gekomen. Zondag middag was het idem. Na eerst wat gegeten te hebben, zocht hij daarna de herberg weer op, om opnieuw zijn zucht naar drank te bevredigen. Door een kastelein daar in de buurt werd hem evenwel drank geweigerd, daar zooals deze zeide, hy al genoeg dronken had, en van hem niets meer kreeg. Eenige kameraden van hem schonken hem toen jenever uit een flesch, die zij bij zich hadden, en lieten hem daaruit bij kleine hoeveelheden drinken, hem echter niet meer gevende, dan dan dat zij dachten dat goed voor hem was. Daarop gingen zij weg, hem medenemende, doch toen hij buiten kwamj viel hij als een blok, meer dood dan levend neer. Door zijn kameraden opgenomen, werd hij naar zijn woning gebracht, waar zijne vrouw aan hen vertelde, dat hij tegen haar en anderen gezegd had „Vandaag of morgen drink ik mij toch kapot, maar gebeuren moet hetDe wensch van den ongelukkige werd spoediger bewaarheid dan hij dacht. Vijf minuten, nadat hy thuis was, gaf hij den geest. De inmiddels te hulp ge roepen geneesheer, dr. Van Walsem, constateerde dat de man gestorven was aan hartverlamming. - Hr. Ms. Wilhelmina" vertrokken. pantserdek3chip „Koningin is 26 dezer van Hongkong De jongens kregen hun zin Te Muntendam (Groningen) wilde het hoofd der school op een dezer warme dagen, hoewel de temperatuur reeds 82 gr, in de schaduw was, der jeugd geen vrijaf geven. De jongens der hoogste klasse maakten zich hierover warm, protesteerden en verlieten om 11 uur de school. Toen gingen zy naar den burgemeester en klaagden hem roerend hun nood. De burgemeester stond hun de vacantie toe. Al zingende trok men daarop naar de school, om daar den onderwijzers de tijding mede te deelen. Uit het buitenland zullen teeke naars, o.a. van de „Illustrirte Zeitung", en ook verslaggevers van Berliner en Hamburger bladen overkomen om de visschersvlootschbuw op Pampus by te wonen. Aan boord van het hospitaalschip „de Hoop» zijn, volgens bericht van 23 Juli uit Aberdeen, door den dokter 89 zieken verpleegd, waarvan 16 Duit- schers uit Vegesack en Emden. Twee patiënten worden naar het hospitaal te Lerwick gebracht, omdat zij aan boord minder spoedig zouden genezen, wegens het slingeren van het schip de een had een schot gekregen met groven hagel door met een geweer te spelen de ander had een been ge broken. Uit Vlaardingen waren 11 patiënten uit Maassluis 16, uit Scheveningen 31, uit Katwijk 12 en uit Schiedam 2. Met allen ging het naar wensch. Ligt de oorzaak van het groote getal In de eerstvolgende dagen meende Angelina op te merken,dat zoowel Gemma als Roman in een gedrukte stemming verkeerden. Gemma zag er met haar somber gefronst voorhoofd uit als een vertoornde godin, en Sulkowsky zat meermalen uren lang in den eenen of anderen hoek van de half duistere kamers te peinzen. Dan hielden zij weer fluiste rend lange gesprekken, en Angelina meende daarbij meermalen den naam van haar vader te hooren noemen. Er moest iets voorgevallen zijn te Berlijn. Tevergeefs overpeinsde Ange lina de vraag, wat dit toch wel zou kunnen wezen. Eens vroeg zij er Gemma naar, maar deze scheepte haar al met het ongedul dig uitgesproken antwooid „Kind, dat gaat je niet aan." Een brief van haar vader, dien zij kort daarna ontving, verschafte haar opheldering. Ferrari deelde zijne dochter daarin mede, dat hy genoodzaakt zou wezen zijn huis te verkoopen, wanneer zijn schoonzoon voortging met hem onvol doende te ondersteunen. Ten slotte ver zocht bij „zijn lieveling' voor hem by zondheidstoestand op de Noordzee?!],, ware voorbarig, dit aan te nemen, yt grootere bekendheid, die „de Hoop' allengs krijgt, waardoor de schepen in. dien zij hulp noodig hebben, naar ha beginnen te zoeken, zal daartoe stelp, ook bijdrageD. Gezagvoerder, arts, leeraar en manning bevonden zich wel. Slachtoffers der hitte Een spoelinghaler is op de Schie nabij de Breede Marktsteeg te Schiedam dot,; de warmte bevangen en bewusteloi,. ineengezakt. Te Achttienhoven is de iandbouwH W. v. B. in het hooiland door een zon nesteek getroffen en aan de gevolgd bezweken. Op de Spuistraat te Amsterdam zakte een besteller van een vrachtboot achter zijn beladen handkar, door de waring bevangen, plotseling ineen. Bewusteloos werd de man in een nabyzijnd perceel binnengedragen en vervolgens per bran card naar zijn woning vervoerd. Te Landsmeer is in het hooiland neer gevallen en bezweken een 30-jarig onge huwd werkman, P. S. Te Dussen is een kind tengevolge dei hitte ongesteld geworden en gestorven. tot 25 laatste droeg. De gevolg bezoekers wüderd 150,000 centim weken van plots de van houdt, bezoek X WVjV" twee maanden Te Berchem viel Woensdag in de wasdoekfabriek aldaar een vreeselijk on geluk voor. Eenige werklieden waren bezig een ketel wegende 28000 kilo, te verplaatsen. Zij hadden hem aan een zijde opgetild, toen de enorme massa van de onge twijfeld slecht geplaatste rollen afschoof en neerkwam op een werkman, die er later als een bloedende vormlooze massa van onder werd gehaald. Lauwers was gehuwd en vader van zes kinderen. Vorsten op jacht. In een artikel „Vorstenhals sports men» gaat een Engelsch tijdschrift ook na, hoe de verschillende hoofden van staten zich als jagers gedragen. Natuur lijk wordt hoog opgegeven over den Duitschen keizer, die een hartstochtelijke Nimrod zijn moet. De czaar van Rusland daarentegen woont slechts met tegenzin een drijfjacht bij en mist dan ook alle eigenschappen, die een goed jager ken merken, evenals koning Leopold van België, die, wanneer hij al een enkele maal een jachtpartij medemaakt, dit in een fauteuil doet, terwijl de drij vers zooveel mogelijk trachten de hazen voorbij hem heen te jagen. Het is hem echter nimmer gelukt een haas te schie ten De zwaarlijvigheid van den koning van Portugal zit hem geducht in den weg bij het springen en klauteren, dat een goed jager met de minst mogelijke moeite moet kunnen doen. Van onze Koningin heet het, dat zij een afkeer van het dooden van dieren heeft. Ook de koning van Wurtemberg jaagt liefst zoo weinig mogelijk, terwijl de vorsten van Zweden, Rumenië, Servië en Turkije zich nimmer aan deze sport wagen. De eenige vorst, die, behalve Duitschlands keizer, een hartstochtelijk jager is, is de koning van Italië, die dagen lang door de bergen ronddwaalt en tegen het vallen van den avond steeds met goed gevulde weitasch huiswaarts keert. De ouderdom verhindert den keizer van Oostenrijk eindelijk zich met de jacht- sport bezig te houden, wat hij vroeger evenwel met voorliefde deed. Te Parijs wees Donderdag om 1 uur de thermometer 62 graden (Celsius). Vele gevallen van zonnesteek gevolgd door den dood,hadden plaats. Te Londen hebben denzelfden dag vijftig menachen zonnesteek opgedaan. Ook werden zeer veel paarden getroffen, zoodat de omni- busdienst er door vertraagd wordt. Daar begint ook gebrek aan water t'e komen. In de laatste dagen is de prijs van den tentoonstellingsticket te Parijs Sulkowsky een goed woordje te doen, en hem, „den armen, gebrek lydenden vader," een kleinigheid te zenden van haar speldengeld, dat zeker wel ruim voldoende zou wezen voor hare behoeften. Angelina verscheurde den brief en wierp de stukken in het vuur. Haar gelaat werd rood van schaamte by het bedenken, hoe weinig dankbaar haar vader was jegens Sulkowsky voor de goedheid die deze hem dagelijks in rijke mate betoonde. De som, welke Angelina daags na hare komst te Petersburg van Gem ma had gekregen, om daaruit baar kleine uitgaven te bestrijden, wasbijnanog onaan geroerd. Angelina bracht dit geld zelf naar de post en zond het aan haar vaderdoch tegeiykertijd wees zij hem in een brief er op, dat hare mid delen nu geheel uitgeput waren. Er verliepen acht dagen zonder dat zij antw0UI(i ontving op dien brief. dag( prl ,yon biec centin L: nu D: dat prij milli Exp len bede de de laatste De offlcieele het Crédit bedraagt verkoopers zelfs 20 c tische warmte meer dalen wel niet, peratuur de van de 65 Bons de 1' zyn tot heden bruikt. En ling reeds I achter den rug. In Beriyc i kleermakers he li zeer kwaadaard I komen. Dit wor< I slechte gewoont 1 den mond te I te bevochtigen. I garen is dus ver Frank Holi I Dover vertrokke M over te zwem me H vier of vyf ur opgeven. De zo< 8 te Folkestone aai De Shah v R in den spoorweg schap gehouden 8 sonen van zijn g I die voortdurend ,'j hoofd beweegt. /.yn Perzische f Hy drinkt niets t Zijn eetlust is g van vieeschen rauwe augurkjes paald verzot op hem dikwijls het De shah heeft gala-costuum h sierd met twee waarvan drie op tigd, zoo groot zi Hij heelt bove. meling diamanter |een diamant, vier groot is als een 1- Tegen evingen van eene :ores. „Houd het licha ens of tweemaal Spoel na de zeep gefiltereerd water water niet zuiver af te drogen. Wasch het hooft die buiton werken, gemaakt worden, natten, maar ong een goed geventilei Draag lichte en rui ri Drink geen aico Slappe en koude k( stekende spierveratf Hang gedurende gehouden wollen d< de vensters en laar vooral waar personen zijn. Houd alle venst Vroeg of gedurenc braai houd ze gei warmde lucht kan Se 's avonds zoodra staaltje waarmede gem vermeldt ei kort vo n, ten Boeren specie gezonden. De 'd door en 1 *an. Gelukkig tengevolge van waarin hetg station af; fl -Als een beid waa ingelicht, Laffan, dat van den stad door 100.000 Wei'd gewm ongehinderd trein aan. was, ti Wagen itet vorig trein, de aan I Dr. republikeins- steld aan prc een bijzonder Er werd -eyds hr iche drii president er gehoor hun inili; {Wordt vervolgd). AFRIKA. Of lord hetfl met' zyn legel aandrang uit E rokken, zal de toeko goedig tot zijn scha m®1 slechts 40,000 weJer duizenden U°e communicatie, I

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2