Donderdag 26 Juli 174. 1900. 88e Jaargang. Dienstbode 11900. D Van week tot week. in verkoop en ter bezichtiging i zeer fiaaie partij |iende Planten. SMITS, Boekb., Middelburg. ren geven het niet op a Robert's op zijn kop Ihy in Pretoria, i nog ver van hip hoera jding BOTER ontvangen, lek- T, 40 en 45 cent per 5 ons bij H. L O O I S. ben MOTTO HUIS. per Courant. I fires Petroleumterrein Z. 193 TRAMDIENST {3IU3EK aa üiDDHLEOM v.v fcgen Remise.- vm 4 50 5 55 rkdagan) Pon Zeilmarkt.- vw i 11 45 nm 12 30 2 8 30 10 15. lis: nm 1 15 2 45 4 15 5 55 burg naar Zeilmarkt Vlissin- 16 28 (alleen op werkdagen) Tl 50 um 1 20 2 50 4 20 10 20 11 lis: iim 12 35 2 5 3 35 5 15 JCHE HAVENDIENST. gen :vm. 66 20 77 50 10 9 40 10— li) 20 10 40 nm 1 10 1 30 2 220 3 40 4 4 20 5 5 20 7 50 8 20. enaluiavrö 6 10 6 30 7 10 II— 9 20 9 50 10 10 10 30 |l 50 12 10 nm 120 140 3 10 3.30 3 50 4 10 4 30 7 2(1 7 40 8— 8 30. treakeua-Haldegbeui. theenwichtijd.) L 6.23, 8.25, 10.37, 1.18, rug—Sluis 5,31, 6.9, 7.25, 51, 2.35, 5.33, 8.24. 9.25 hem 7.42, 10.—, 1.38, 4.32, Draaibrug 5.51, 6,29, 8.10 110, 5.6, 8.3, 9.5, 9.45. iYSMCSl&aa. |JD 55a) um 3 15 6 20b) t 20a) 3 50 6 50 P5 nul 1 55a) 4 15 2 15a) 5 05 55a) 3 30 6 20b)f) ■5a) 3!0 6 40f) VW 8 10 t 8 40 pa 6,20 uaar tireskaua eü aiiigen uaar Bornaeie au aangelegd. |eu het spoorwegstation 2 25 12 40 6 53 7 53 6 20 6 46 5 29 611 7 20 7 45 8 33 914 *6 23 6 53 8 16 9 47 7 33 81 8 47 •10 1 9 28 9 55 0 7 0 28 lo 36 *10 48 112 10 21 i reizigers le eu 2e kl. 10 36 24 616 10 28 125 63 1140 310 7 25 1222 3 50 85 12 38 44 8 21 12 55 4 22 8 38 VLISSINGSCHE COURANT. Pr(js per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VEJJDE Ji., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Qroote lettere en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. Dat de treurige staat van zaken in China niet maar zoo plotseling uit de lucht is komen vallen, is duidelijk genoeg en het blijkt dan nu ook wel, dat er mser waarschuwingen gekomen waren, (iau men vrij algemeen dacht. Met onverholen tegenzin hebben de Chineezen de vaste vestigiDg der vreem delingen in de onder den titel van pacht afgestane streken zien plaats hebben en de uitbreiding der Russische spoor wegen door liet land, waardoor zij lang zamerhand hun isolement geheel ver loren, was hun een gruwel. Een gruwel vooral was de spoorweg door Mant- sjoeiije. Op de Russische arbeiders aan dat groote werk werden reeds maanden geleden herhaaldelijk aanvallen gedaan en de Chineesche overheid deed er natuurlijk niets aan. Verschillende moorden werden toegeschreven aan roovers en ander gespuis, waarvan het daar wemelten deze werden dan door kozakken vervolgd en gedood, zoodat de Russen feitelijk deden alsof ze thuis waren. Het eene is een gevolg van het andere. Zeker is het dat de Chi neezen niets ontzagen om de uitvoering van liet werk tegen te houden, b.v. door de lijken van aan pest gestorven men- achen op te graven en bij de stations te leggen. Nooit wellicht is een vreesehjker strijd gevoerd tusschen de duisternis en de be schaving; maar men moet toegeven dat de beschaving zich hier juist niet in hare vriendelijkste vormen heeft voor gedaan. Bij de concessie van den spoorweg door Mantsjoerije, is bepaald dat de Bussen de lijn door eene politiemacht mogen bewakenmaar de Chineezen zorgden er voor, dat zij hoe langer hoe meer troepen in die landstreek kregen. De Russen van hun kant overwogen juist een plan om overal vaste kazernes voor geregelde bewakingstroepen te ves tigen, men de zoogenaamde opstand der Bok sere, die slechts in zooverre een opstand is, als de muiters trachten uit te voeren wat een geheel nationaal denkbeeld is, losbrak en vootloopig alle plannen en berekeningen den bodem insloeg. Verschillende provinciën van Mant sjoerije werden van troepen ontbloot ten behoeve van Tientsin en andere kustplaatsen en dit heeft het gevaar dat van de zijde der dweepzieke Mantjoes dreigt, zeer doen toenemen. Rusland schijnt thans vast besloten om Mantsjoerije te maken tot een mfiifLLEY© V r ij bewerkt POOR A M O. 28.) »'>e hebt mij een groeten dienst be- Fe^eV zeide Angelina, toen zil met lna weder in de voorkamer stond, fc^ogmaals betuig ik u daarvoor mijn fartelUken dank.» 1 Zij ïeikte hem de hand, wenschte |em goeden nacht en vetdween achter I 0 t van haar boudoil'- lii V ')r'na vertro'£ spoedig daarna. tel s n°g een poosje toe biJ het e' beeren, waaraan hij ondanks Russisch wingewest en daartoe met een ontzaglijk leger in die streek te vallen. Het schijnt bereid om toestemming te geven, dat Japan het schiereiland Korea neme, waartoe reeds vroeger plan be stond maar de naijver der Westersche mogendheden belette dit. Die twee zullen het voornaamste werk wel moeten doen en er dan ook de meeste vruchten van plukken. In China schijnt men, om den storm te bezweren, Frankrijk in den arm te willen nemen, maar wij gelooven niet dat minister Delcassé zijn verstandige houding zal laten varen. Hij zal de overige mogend heden zeker niet trachten tegen te houden en weigert zich in verbinding te stellen met de keizerlijke Chineesche regeering, zoolang er geen rechtstreeksche ver binding mogelijk is met de gezanten te Peking. De gezanten, die telkens sterven om telkens weer te herlevenKan men akeliger gevalafschuwelijker net van leugen en bedrog bedenken dan het samenraapsel van goede eft kwade tijdin gen, ons in deze zaak voorgezet Maar wij voor ons zouden ons het liefst ver- eenigen met de meening van het Nieuws van den Dag, dat men Europa nog aan houdend omtrent den waren staat van zaken tracht te bedriegen of dat men, door de gezanten nog steeds als levend voor te stellen, zachtere voorwaarden hoopt te bedingen «oor eene schikking. Dat zou anders al verbazend naïef wezen Een schikking maar dat zou dan beteekenen dat men zijn plan van alge- meene verdelging en verdrijving reeds heeft opgegeven Waarlijk, de berichten zijn eensklaps zoo gunstig geworden, dat zij wei ge schikt zijn om den argwaan te doen toenemen. Terwijl van uit Pretoria de vrouwen en kinderen der strijdende Boeren naar het oosten worden gebracht en Roberts voortgaat den Vrijstaat te verwoesten, komt de wezenlijke onmacht der Engel- schen hoe langer hoe meer uit. Men vraagt zich onwillekeurig afwat is er toch geworden van dat vervaarlijke leger, dat het thans blijkbaar niets van beteekenis meer kan uitrichten Maai de cijfers zijn te welsprekend om niet de vreeselijke juistheid in te zien dei- uitspraak van zeker Engelsch generaal, die het klimaat den vijand der Engelschen en de hospitalen hun veldslagen noemt. Overigens voor heden al weer heel weinig nieuws het „geen tijding, goede tijding" wordt in deze meestal bewaar heid. Uit wat men verneemt mag veilig worden afgeleid dat de Wet voortgaat Ferrari's herhaalde uit noodiging geen deel nam, en verliet vervolgens het gezelschap. In de voorkamer trof de prins Be nedetto aan. De bruine, magere bediende klemde de tanden op elkaar, toen hij den gast hielp bij het aantrekken van diens overjas. Liefst had hij Medina toegeroepen„Kom hier nooit terug, als je leven je lief is Maar hij wist zeer goed, dat een goed opgevoede hond slechts mag knorren als zijn meester het beveelt, en daarom zweeg hij. xrv. Sedert dien dag was prins José een vaste bezoeker in het huis van den Italiaan. Des avonds, als Ferrari de uit gaande heeren van Berlijn in zijne salons ontving, vertoonde Medina zich echter slechts zelden en dan nog maar korten tijd. Hij kwam liefst in het schemer uurtje soms ook kwam hij in den voor middag. het oosten van den Vrijstaat met succes aan de Engelschen te betwisten en dat een soort van opmarsch der Engelsche troepen van Pretoria te weinig krachtig is en te veel moeiiykheden ondervindt om vooreerst op veel nieuws te kunnen hopen. SwnUsclis lisrichten. Goedkooper reinigingsdienst, Hoe het vroeger met den reinigings dienst in de verschillende gemeenten van ons vaderland geschapen was en mis schien in sommige gemeenten nog is, men behoeft slechts de geschiedenis van dien dienst in onze gemeente zich in het geheugen te roepen om dankbaar te erkennen dat in dit opzicht op eene door tastende verbetering te wijzen valt. Maar heeft nu de reinigheidsdienst zijn hoogaten graad van volkomenheid bereikt? Zeker niet, want de wetenschap heeft groote vorderingen gemaakt in het benuttigen van stoffen, waaraan men vroeger in 't geheel geen of zeer weinig waarde toekende, en onwillekeurig rijst dan de vraag op of een reinigingsdienst die een jaarlijksch deficit aan de stadskas veroorzaakt, niet volgens de lessen, die de wetenschap ons aan de hand doet, zoodanig kan ingericht worden, dat het nadeelig in een batig slot verandert en dus niet alleen voor de hygiëne, maar ook voor de financiën voordeelig is. Ook met het tegenwoordige stelsel kan men stoffen, die de landbouwer als mest kan gebruiken, kwijtraken, maar de lage alsdan verkregen prijzen loonen toch de moeite en kosten van het ophalen, be waren en verwerken niet. Met de onaf zienbare massa volkomen waardeloos afval dat op de vuilnishoopen gedepo neerd wordt, gaat het van de hand zetten echter zoo grif niet, getuige o. a. dat het minder hygiënisch vaak gebruikt wordt om grachten te dempen.. Gelukkig doet de wetenschap thans het middel ons aan de hand om dat schijnbaar waardelooze eene waarde te geven, die belooft de schadepost bij den reinigingsdienst in eene winstpost te veranderen. Dit vraagstuk wordt thans ook in de Hofstad overwogen, waar b.v. in het vorige jaar de stadsreiniging in uitgaaf bedroeg 298,600, tegen eene opbrengst van 35,700, een deficit bijna f 10,000 grooter dan het vorige. Geen wonder dat daar reeds jaren laDg, zooals de Haagsche Ct. zegt, op mid delen werd gezonnen om die vuilver- wijdering èn doeltreffender èn goedkooper te doen plaats hebben. Aanvankelijk koesterde hij nog wel eenig wantrouwen tegen Angelina doch met eiken dag kwam hij meer tot de overtuiging, dat zijne verdenking allen redelijken grond miste. Weldra zag hij, dat Angeline zwaar leed onder de hui selijke verhoudingen, ofschoon zij niet eens volkomen besefte, hoe de levens wijze van haar vader haar in de oogen der wereld tot nadeel strekte. Zij had het aan de voorspraak van den prins te danken, dat zij op Ferrari's ontvangavonden niet meer in de salons behoefde te verschijnen. Toen Medina den Italiaan verzocht zijne dochter niet meer in aanraking te brengen met de bezoekers van zijn huis, klopte Ferrari den prins vertrouwelijk op den schouder, en knipoogend fluister de hij hem toe„Te allen tyde voeg ik mij gaarne naar uwe wenschen, en mijne dochter zal dat ook doen." Peinzend keerde de prins wedei naar Angelina terug. „Haar geraued ligt voor mij open als Het buitenland geeft ons het voorbeeld. Daar wordt in een aantal steden het vuil verbrand. De voordeelen daarvan, zegt het blad zijn velerlei. „In de eerste plaats is men heel den stadsafval onmiddellijk kwijt, zonder de kosten en den omhaal van 't bewaren, met de daaraan verbonden hygiënische nadeelen. Ten tweede is 't de voordeeligste wijze van handelen, omdat de veroorzaakte warmte kan worden benuttigd en in machinale kracht omgezet, die alleen reeds bijna al de kosten der verbranding goedmaakt, terwijl bovendien het residu een niet onbelangrijke handelswaarde heeft en gemakkelijk aan den man kan worden gebracht (als cement of in den vorm van straattegels, scoria-briks enz.) En eindelijk zijn de verbrandingsovens ook daarom voordeelig, omdat men ze in allerlei deelen der stad kan plaatsen, waardoor de vervoerkosten van 't opge haalde vuil tot het kleinst mogelyke bedrag dalen De voordeelen door verbranding van het vuil verkregen, zijn hier slechts kort aangestipt, maar springen dunkt ons, genoegzaam in het oog om aanleiding te geven tot een onderzoek of werkelijk verbrandingsovens zulke in het oog loo pende gunstige resultaten opleveren, ook aan een kleine gemeente als deze. Loopt dit'onderzoek gunstig af dan valt voor zeker deze gemeente wel in de termen om zich een dergelijke inrichting aan te schaffen. De kosten aan den reinigings dienst verbonden, rechtvaardigen o. i. een onderzoek ten volle. Met bekwamen spoed. De nieuwe Ongevallenwet schijnt niet met den „bekwamen spoed" waarmede zij ingediend werd, door de Tweede Kamer in behandeling te zullen worden genomen. I-Iet afdeelingsverslag althans wordt eerst tegen de helft der vorige maand verwacht. Annexatie. Het gerucht gaat dat het rijk van Broenei, in het noorden van Borneo, binnenkort de eer zal hebben door Engeland geannexeerd te worden. Ook zou de Engelsche regeering van plan zijn het bestuur van Laboean over te nemen van de bekende Chartered Company. Het Dagblad vraagt naar aanleiding van dit bericht der „Singapore Free Press" of onze regeering daar niets van weet? Revue op de Zuiderzee. Naar 't„Hbl." uit goede bron ver neemt, is er sprake van, den vissehers, een boek," dacht hij soms, wanneer hij tegenover Angelina aan het venster van haar boudoir zat. „En waar ik daarin ook blader, telkens vind ik iets schoons. Slechts éen bladzijde is er, die ik niet kan ontraadselen, omdat Ange lina daarover een sluier gespreid houdt. Wat behelst die bladzyde Waarom be merk ik bij haar een koortsachtige onrust, telkens als ik over E. spreek, waar haar vader een herberg had, naar zij mij zeide. Wat kan dit onschuldige, reine schepsel mij te verbergen hebben Welk geheim heeft Angelina te bewaren En wie heeft haar dien last opgelegd, die haar blijkbaar zoo ternederdrukt Dit vroeg de prins zich zeiven af, zonder een antwoord te kunnen vinden. Om Angelina niet nog meer aan den laster bloot te stellen, vermeed hij het, zich met haar op straat te vertoonen. Tevergeefs noodigde Ferrari hem meer malen uit, in gezelschap van hem en zijne dochter, en ook wel met zijne docht, r alleen, rijtoertjes te makeu of die deelnemen aan de revue op 3 Au gustus a.s., later een herinneringsmedaille aan te bieden, Die medaille zou aan één kant voor stellen het borstbeeld van onze Konin gin aan de andere zyde een botter, waarmede gevischt wordt. Op het randschrift zou gegrift worden „Ter herinnering aan de Vlootschouw bij Pampus op 3 Augustus 1900. Ouderdomspensioen. Door de diakenen der gereformeerde kerk B te Rotterdam, gesteund door een driehonderd diaconieën en kerkeraden, is een adres gezonden aan H. M. de Koningin, waarin zij verklaren, zich door de huidige sociale verhoudingen afgevoerd te zien tot een practijk van armverzorging, die in strijd is met haar roeping tot noodvoorziening in abnor male levensomstandigheden, omdat ul. voor haar rekening er, voor die der particuliere liefdadigheid gekomen is de verzorging van een groot deel van den werkenden stand op den leeftijd van 60 a 70 jaar. Wat ztj vragen is alleen, met deze uiting der consciëntie zich te wenden tot uwe Majesteit, met de dringende bede, of het uwe Majesteit gunstiglijk behagen moge, de regeling van het ouderdomspensioen by uwer Majesteits regeering aanhangig te maken. Zij doen dit in het zeker vertrouwen, dat de belangen van den werkenden stand en de belangen van de diaconieën, die alleen zoo zy naar eigen beginsel leven, bloeien en zegenen kunnen, uwer Majesteit op het vorstelijk en zorgend hart gebonden zijn. Leger en Marine. Bij de regimenten infanterie worden de miliciens van de lichting 1899 den 14en Augustus in het genot van grooj verlof gesteld. Men bericht, dat mr. H. E. Kann, sedert 1877 subst.grifflar bij het ge rechtshof te Amsterdam, pensioen heeft aangevraagd. Omdat mr. Smeenge tot griffier is benoemd (H. Ct.) Eene voorspelling. „De politieke toestand is vol verwikkelingen en misstanden en door het plotseling uitbreken van het Azia tisch fanatisme zyn er voor de Euro- peesche mogendheden problemen ontstaan waarvan de oplossing niet alleen bergen van moeieltjkheden kan baren, maar zelfs bedroevende gevolgen na zich slepen kan Aldus lazen wij dezer dagen in een beschouwing over de politieke uitstapjes in den omtrek te ondernemen. Steeds sloeg Medina de uitnoodiging onder eenig voorwendsel af. Het verkeer met prins José oefende op Angelina een zeer gunstigen invloed. Haar gezonken levensmoed leefde lang zamerhand weder opmet eiken dag geraakte zij weer in de hoopvolle stem ming, aan haar leeftijd eigen. Zij las met den prins, besprak het gelezene met hem, en werd door hem onder wezen in de kunst van klavier spelen, waarin hij een meester was. „Weet ge wel, dat ik mijne zuster niet meer zoo erg mis, sedert ik u ken zeide zij op zekeren dag tot den prins, toen zij aan het klavier zat en hare wangen van inspanning gloeiden. „Ja, dikwijls als ge mij raadt en helpt, schynt het mij toe alsof gij beiden slechts één persoon zijt. En soms schynt het mij ook toe, alsof gij tot mij in andere betrekking staat dan Gamma misschien wel om lat ge zichtzinniger eu gedtlUiger zyt dan zij, omdat gij unj

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1