Buiteolanisck berichteü. zonlicht glinsterende zwavelkristallen naast dikke kolommen van met zwavel bezwangerde dampen, (waardoor al onze metalen dof worden.) kokend heete waterplassen. En voortdurend een geluid als van schuimende watermassa's ver mengd met zuchten en loeien als van voortgedreven hoornvee. Steekt men op sommige plaatsen zijn stok in den weeken bodem, die als verfstof aange wend kan worden, dan hoort men eerst een sterk gesis, daarna puffende en stooteude geluiden als van een locomo tief. De bodem vertoont eene mengeling van allerlei grillige kleuren. Rechts en en links wandelt men tusschen kokende plassen, afgewisseld tusschen bruin en gr(js en blauwgrj]ze modderkolken, die groote dikbeschuiinde bellen in de hoog te werpen. De uiterste voorzichtigheid is op deze wandeling geboden men zou telkens in de kokend heete moddermassa kunnen veizinken, indien men een verkeerden stap deed. Het meest interessante is een groote modderkolk, wier middellijn ongeveer tien meter bedraagt. Dichte massa's dampkolommen stijgen hieruit op, zoo dicht, dat zij nu en dan de omgeving verduisteren. Op dit bassin volgen terras- gewijze een aantal kleine kokend heete bekkens omgeven door brokkelige ver weerde rotswanden. De gids had ons gezegd dat de krater zeer oniustig was, en dat het hem niet zou verwonderen, zoo wij eerstdaags eene aanheving kregen. En zie maar al te spoedig werd zijne profecy vervuld. Nog dienzelfdeu nacht toen we doodmoede in een vasten slaap lagen, werden wij op eens met alle hötelbewoners opgeschrik t door een schokkende beweging en een donderend geraas, alsof het dak boven ons instortte. In een paar seconden wae alles gedaan, maar de aardsehui- vingen, die er op de omliggende land bouwondernemingen het gevolg van waren, zullen den nacht van 12 op 18 April tot een belangrijke schadepost maken. Mensehen en dieren bleven echter gespaard. ADRIANO. Vlissiagen, 24 Juli. Heden is alhier ter reede ten anker gekomen Hr. Ms. pantserdekschip Noord- Brabant, comm. kapt. ter zee van Woerden. Het blijft eenige dagen alhier. Van hier wordt aan de N. R. Ct. bericht dat hel stoomschip Arundel Castle dat den 9en dezer met 762 pas sagiers van Kaapstad vertrok, den 29en bier wordt verwachthet ss. German, dat den 11 en dezer met 294 passagiers van Simonsbaai vertrok, kan 1 Aug. hier zijn. Dat van de zeebaden te Vlissingen een groot gebruik wordt gemaakt, blijkt wel uit het aantal personen dat in de week van 16 tot en met 22 Juli een bad namen,n.l. 545 heeren en 214 dames, te zamen dus 759. Men schrijft ons uit Oostburg Te Oostburg is jl. Zondag eene ver gadering gehouden van brievenbestellers en postboden, waarin besloten werd tot het oprichten van eene afdeeling van den bond der Post- en Telegraafbe- ambten onder den naam van „Vrien denkring.'' Voorloopig zijn 12 leden toegetreden. Men meldt ons uit Overslag Bij de vechtpartij die hier Zondag plaats had, (zie ons bericht van gister) is door een onzer ingezetenen, die over een herculeskracht beschikt, van een der Moerbeeksche rustverstoorders een dolkmes afgenomen, juist toen deze gereedstond zjjn tegenpaitij daarmede te treffen. Gebrek aan politietoezicht op het Belgische gedeelte van het dorp is de oorzaak van al die troebelen, welke hier van tijd tot tyd voorkomen. De verhou ding tusschen de bewoners van beide gedeelten van het dorp is uitstekend; het zijn dan ook altijd vreemdelingen, vooral Moerbekenaars, die hier de rust komen verstoren. Het hoofdbestuur der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen heeft het plan zijn zetel van Bergen op Zoom naar Zierikzee over te brengen. Gemengd Nieu ws. Uit den Haag zijn 200 losse werklieden naar Rotterdam vertrokken om daar, nu de staking geëindigd is, bootwerkersarbeid te verrichten. De huzaren van het 3e reg. en het bataljon infanterie uit Amsterdam hebben Rotterdam verlaten. De mariniers vertrekken Donderdag, terwijl wat de marine betreft, nog geene beslissing is genomen. Door een groot aantal bootwerkers is zekere H. K., die bestendig aan de Holland-Amerika lijn aan 't werk was gebleven, aangepakt en mishandeld. Hij wist zich echter met eenige revolver schoten zijn aanvallers van het lijf te houden. Ongelukkig werd de 24jarige losse werkman A. N., die juist kwam aanwandelen en geheel buiten de zaak stond, door een kogel ter hoogte van de maagstreek levensgevaarlijk gewond. De politie heeft vijf personen gearresteerd en ook den schutter. Het gelal werkeloozen te Amster dam dat de vorige week 1882 bedroeg, is thans gedaald op ruim 200. Te Utrecht is een 27jarig man gestikt door het overmatig gebruik van sterke drank. Inden Haag is in 't circus Schumann bij veel buitengewoons te zien,het„bedpaaid" Good Night. Dat wonderpaard komt geheel als mensoh gekleed de arena binnen. Het dier ontdoet zich dan een voor eén van hoed ,jas, vest, pantalon en schoenen. Dan wordt zijn bed opgemaakt en het slaapkamerameublementin orde gebracht. Dit gedaan, moet hij nog even bij 't schijnsel van de (zelf ontstoken) blaker tn gezeten op den rand van 't bed, de krant inzien. Dan legt hij zich neer en dekt zich zorgvuldig toe. Doch iets hindert hem; eensklaps springt hij 't ledikant uit, een insect in zijn bek werpt 't op den grond en trapt 't plat. Dan begint hij zijn slaapje weer tot nu een dief hem komt storen, en dezen grijpt hij dan heel cordaat bij 't middel, en sjouwt hem in zijn bek, de kamer uit. De visschers, die met hun botters deel zullen nemen aan de revue op de Zuiderzee, zijn uitgenoodigd huDne vaartuigen niet op te sieren noch daar voor eenige onkosten te maken, maar hun letterteekens en nummers in orde te hebben, een Nederlandsche vlag in de top te hebben en die vlag bij het passeeren van de Koningin éen of meermalen op en neer te halen als bewijs van eerbiedigen groet. Ook is hun verzocht het meest gebruikte vischtuig in den mast te hijschen. Zoodra de Koningin voorbij is, zal de geheele vloot zeil gaan op een kanon schot van een der marinevaartuigen. De eigenlijke vlootrevue begint bij het fort Pampus en verder ongeveer in de richting naar het eiland Marken. Daar liggen dan de honderden botters gereed in eenige rijen, allen dwars naast elkander. De revue zal aanvangen des namiddags te half twee op 3 Augustus. Gisteren heeft Richard Hol zijn 75n verjaardag govierd. Natuurlijk werd dit feit door zjjne talrijke vrienden en ver- terders met warmte herdacht. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd is de gevierde componist nog kloek van geest en lichaam en getuigt zijn arbeid daarvan. Moed gehouden. Dd geleer den verzekeren dat de ervaring leert dat groote warmte zelden langer dan tien dagen duurt. Dier of m e n s c h. Te Ander- lecht (België) was een paard voor een kat gespannen en trok het voertuig bij de hevige warmte met de grootste moeite voort. Dit maakte de woede van den dronken voerman gaande, die na het uitgeputte beest op de meest onbarmhartige wijze te hebben geranseld, gestompt en ge schopt, het beet in den neus en het eindelijk een stuk van den onderlip afscheurde. De politie kwam er bij en had groote moeite den woesteling in verzekerde be waring te brengen. Zelfs moest zij hierbij door voorbijgangers gesteund worden. Te Namen is in de Maas v&rdron ken een postdirecteur. Hij was zoo on voorzichtig geweest een bad te nemen na gegeten te hebben. Hij laat eene weduwe en twee kinderen na. Een vreeselijke brand heeft te Konstantinopel gewoed. Honderdvijftig huizen, honderd maga zijnen, de Armeensche kerk, een school en een politiebureau zijn afgebrand. Talrijke personen zijn er bij om het leven gekomen, hoofdzakelijk doordat een aantal vrouwen en kinderen in hun vlucht in een geopenden welput geval len zijn. Uit New York komt het bericht, waarvan de waarheid alsnogbevestiging behoeft— dat de balion van Andree in een der Canadeesche bosschen gevonden zou zijn door Indianen. In de lente zou daar een gescheurde ballon met een aantal instrumenten zijn gevonden, in het schuitje Iwee lijken en een stervende, die de Indianen smeekte, hem te dooden daar hij zijn lijden niet langer kon verdragen. De Hudsoumaatschappij gelooft, dat de ballon die van Andree moet zijn. De vulkaan Asumo, bij Bendai, is sedert den 17en dezer in volle werking. Er zijn tweehonderd dooden en ge kwetsten. De Boksers. Omtrent dit gilde zijn tal van onware verhalen in omloop. De ex-marine-com missaris Francis Mury deelt daaromtrent in de Revue des Revues het een en ander mede, dat naar hij zegt op goede gronden berust. De eerste Boksers, zegt h(j, waren kleine kooplieden, ambulante kramers, zeelieden, maar weldra werden hunne gelederen versterkt met kwakzalvers, bedelaars, koelies en vooral soldaten, d. i. het schuim der bevolking. Tegen woordig worden zelfs roovers van de openbare wegen toegelaten. Hoe slechter de aangeworvenen te boek staan, hoe welkomer ze zijn. De toekomst der Ver- eeniging eischt lieden zonder gewetens bezwaren en altijd gereed om hun slag te slaan. De hoofden zijn geringe, gelet terde menschen, die het moede worden op een betrekking bij de administratie te wachten, militaire mandarijnen die het leger verlaten hebben, enz. Maar Is het onjuist te beweren dat deze Vereeniging bestuurd wordt door mandarijnen van het Hof en dat prins Toean zelf, vader van den vermoedelijken werd vastgehouden, en hoorde hare stem, die van angst beefde. „Ga toch als 't u blieft nog niet heen 1 Ach, waarom dwingt ge my u alles te,zegg6n «Wat heeft zij nu weer verzonnen dacht Medina. Zijne verdenking, dat hij te doen had met een geraffineerde coquette, begon echter weer te wankelen, toen hij voelde hoe hevig Angelina beefde, en zag hoe bleek haar gelaat was, waarop de vrees duidelijk te lezen stond. „Hebtge mij dan nog meer te zeggen vroeg h(j en geleidde haar naar een stoel, waarop hij haar deed plaats nemen. Angelina knikte. „O, God, wist ik maar, hoe ik het over mijne lippen zal brengen!" fluister de zij. „Spreek gerust en openhartig," zeide Medina ernstig, doch niet onvriendelijk, terwijl hij haar een paar malen over de scboone lokken streek om haar wat op haar gemak te brengen. „Kan ik iets voor u doen „Ja, ja," antwoordde zij, plotseling moed vattend. „Mijn vader zal zeer boos op my zijn, als u hem niet op de eene ol andere manier te verstaan geeft, dat u volstiekt niet meer vertoornd op mij is." Het hoofd schuddende, keek de prins haar aan. .Ik kan u maar niet begrijpen," zeide h(j langzaam. „Nu eens schjjnt het mij toe, alsof elk van uwe woorden waar heid bevatdan weer ïykt het, of alles wat ge zegt een bijbedoeling heeft. Ik wil openhartig met u spreken", voegde hij er zachter bij. „Weet ge, dat ik u en uw vader verdenk van mij .tot eiken prijs aan uw huis te willen verbinden, om de een of andere reden die mij onbe kend is? Een zacht gejammer was haar eenig antwoord. „Ja, dat denk ik," vervolgde Medina. «Maar als ik u zoo bleek en bevend voor mij zie, met zoo treurig gelaat, dan komt er twijfel by mij op, of ik u toch geen onrecht aandoe. Gij zijt een zonderling meisje, Angelina." «Niet zonderling, maar ongelukkig, zeer ongelukkig', fluisterde zij nauwe lijks hoorbaar. En toen begon zy hortend en stootend te vertellen, hoe zij reeds als kind onder den opbruisenden toorn van haar vader had geleden, en dat hij haar zeker wreed zou kwellen, wanneer de prins zich beleedigd toonde door de onopzettelijke krenking. „Geloof mij", voegde zy er ten slotte half zuchtend by, «ik zou gaarne mijn leven in af zondering slijten, zonder door de wereld te worden opgemerkt. Maar mijn vader is bijzonder gesteld op den omgang met hooggeplaatste personen, en tay tracht daarom my uit te huweiyken aan een man van rang. Als ge wist, hoe dit leven mij walgt, hoe verlaten ik ben ondanks al de pracht die mij omringt, hoe dikwqls ik des nachts in mtjn bed lig te schreien, dan zoudt ge zeker niet zoo hard tegen mij zyn». De prins greep laar» handen en deed I erfgenaam der kroon, hun opperhoofd is. Sommige journalisten van rijke verbeel dingskracht hebben ons zelfs gezegd dat de keizerin-weduwe verschillende malen in onderhoud was geweest met de hoofden der Boksers over het uitbreken der vij andelijkheden. Men mag geen geloof hechten aan die fabels. Het is zeker dat tegenwoordig de Cbineesche regeering in verstandhouding staat tot da Boksers en onder hen zijn zendelingen heeft, maar men moet wel niet het minste begrip hebben van den oneindigen afstand die bestaat tusschen een mandarijn mot kristallen knoop en een Chinees uit het volk om aan zulk eene .verlaging te denken. Het zou voor prins Toean eene wezenlijke vernedering geweest zijn om de leiding der Boksers aan te nemen, en als hij zich aldus onteerd had, zou de keizerin hem dadelijk van het Hof gebannen hebben. Hoe zou er een andere band dan die van haat tegen de vreem deling kunnen bestaan tusschen de Ver- eenigingen, die uitsluitend uit het volk te voorschijn zijn gekomen en het aristocratische diplomatiek korps der ge letterden die het volk te meer verachten, omdat zij er voor het grootste deel zelf uit voortgesproten zijn 1 De mandarijn, dat is de geesel des volks, die alle po gingen verlamt en allen vooruitgang in dit land belet. Zoolang China geen volkomen gedaanteverwisseling heeft endergaau, zal het aan den Europeeschen invloed ontsnappen. De pogingen door eenige Chineezen gedaan om hun land op te heffen, heb ben genoegzaam bewezen hoe gehecht de Chinees aan de oude toestanden is. King-Yoe-Wei, die de keizer voor zijne hervormingsdenkbeelden gewonnen had, kondigde het, volk aan dat de keizer van China eene grondwet en parlement, zoo als in Japan, wilde schenken. Deze ver klaring stak het kruit in brand. Onder de ministers en de hooge ambtenaren wier rijk bedreigd werd, brak eer.e sa menzwering uit. De keizerin-weduwe nam de teugels der regeering op en in den nacht van 21 op 22 September werd de keizer uit zijn paleis gevoerd en opge sloten in een verblijf der keizerin op eenigen afstand van Peking. Den vol genden morgen werd al zijn gunstelingen het hoofd afgesneden, behalve Kong- Yoe-Wei die ontsnapte. Vervolgens noemt de schrijver het een fabel dat de keizerin-weduwe eene vrouw van lichte manieren, eene soort van Oostersche Messalina zou zijn en in haar liefde prinsen tot zelfs gesnedenen omvatten. Hij zegt dat de Chineezen op den troon geene vrouw zouden dulden van zulk een loszinnig levensgedrag. In dit land zijn de wetten ten uiterste ge streng voor vrouwen van losse zeden, zelfs dan als zij haar mannen verloren hebben, en is overspel een zeer zeldzame zaak. En dan zijn de Cbineesche vrouwen vrij wat minder hartstochtelijk dan hare Europeesche zusters. De „Natal Afrikaner" deelt mede dat de toelage voor onderwijs in de Hol- landsche taal in de kolonie Natal op d^ jaariijksche begrooting voor 1900-1901 niet voorkomt. „Met andere woorden, zegt „Ons Land", de regeering van Natal heeft om de eene of andere reden be sloten, de Hollandsche taal niet meer in de scholen te ondersteunen. Dit is wat de jingos en de verdrukkers van het Hollandsche Afrikaander volk overal verlangen te doen, als zij maar de ge legenheid er voor hebben. AFRIKA. Het is thans wel vermel denswaard wat ons van het oorlogs- tooneel bericht wordt. Er zijn groote dingen gebeurd, maar niet ten genoege van de Engelschen zeker, wier krijgskan sen leeiyk verkeerd zijn. De Boeren haar zacht opstaan. „Kom, Angelina," zeide hij vriende lijk, „laat ons nu eens arm in arm door de salons wandelen. Op die manier be merkt uw vader het best, dat wij vrede gesloten hebben." „Hoe zal ik u danken stamelde Angelina. „Hoe? Hm I Zoudt ge wel een wensch van mij willen vervullen „Eiken wensch ".antwoordde zy onmid dellijk. Lachend dreigde hij haar met den vinger. «Zoo onvoorzichtig moogt ge nooit weer zijn," zeide hij met nadruk. „Niet iedereen zou ongebruikt de gelegenheid om een kus van u te krygen, laten voorbijgaan." Angelina bloosde en sloeg verschrikt de oogen neer. „Ge zwijgt, ge wordt angstig," ver volgde de prins. «Wees maar niet bang ik zal u nooit om iets verzoeken, dat ge mij niet kunt geven." I hebben weder op een reeks van zege- j pralen te wijzen, die begon met het doen ontsporen van een trein tusschen Krugersdorp en Potchefstroom, waarin zich twee officieren en een en twintig zieke soldaten van de Engelschen be vonden. Dit kleine succes werd gevolgd duot een veel grooter, n.l. dat de spoorweg^,, bij Honingspruit vernield en een trein met levensmiddelen met Hooglanders door de Boeren vermeesterd werd. Wij kunnen aan dat verhaal wel geloot hechten, daar het door generaal Kelly. Kenny uit Bloemfontein geseind werd, Dat dit feit eene noodlottige beteekenis heeft voor de Engelschen blijkt hieruit dat elke gemeenschap niet Pretoria thans geheel is afgesneden en Roberts dus voorloopig geen voorraad kan krijgen. En dat de Boeren van plan zyn hem minstens eenigen tyd in dien pyniyken toestand te laten, bewijst weer hun oprukken met groote macht naar Honingspruit. Generaal de Wet is ook maar altyd a prendre. Hij is door de Engelsche liniën heengehroken en richt zich naar het noorden. In verhand met deze gebeurtenissen klinkt het niet zoo geheel onwaar schijnlijk dat Lord Roberts voornemens is zijn ontslag te vragen. De oude opperbevelhebber moet geheel uitgeput zijn door de vermoeienissen aan den Afrikaanschen veldtocht verbonden. Volgens ouder gewoonte volgen nu weder berichten met de strekking om het Engelsche publiek te doen gelooven dat het succes der Boeren van geen betee kenis is.Daartoe moeten o.a. dienst doen verschillende ontmoetingen raetde Boeren, waarin dezen geregeld werden terugge slagen door de Engelschen. O.a. had generaal Broadwood de Boeren te Pal- mietfontein bijna te pakken, maar onge lukkig genoeg viel de nacht in en konden de Boeren ontkomen. Vaalkrans werd ook door Broadwood aangevallen, maat weer begunstigde de nacht de vlucht der Boeren. Broadwood seinde verder dat hij den volgenden dag (20 Juli) op Roo- devai-station zou aantrekken, maar hij verzocht daarbij eene versterking van 3000 manen evenveel paarden, alsook in lichtingen omtrent de bewegingen van den vijand. En dat alles om wat vluchtende Boeren te vervolgen, naar Broadwood's gissing 2000 man sterk. Methuen, de bekende ongeluksvogel, moet ditmaal wezenlijke lauweren hebben geplukt. Hij jaagde, altijd volgens Engelsche berichten, de Boeren te Oliphantsnek volledig uit elkaar met zware verliezen (die weer niet worden opgegeven), ontzette Rustenburg en ver eenigde zich met Baden Powell. Wie zal zeggen of hy na zooveel schitterende daden gedaan te hebben,niet bestemd is om eenmaal in de schoenen van Roberts te treden. Eere aan den moed der Boeren, die niettegenstaande men hun hoeven ver brandt of verwoest en hun vrouwen en kinderen dwingt hunne hoeven te ver laten en naar de lagers te gaan, waar dus zoovele meer mondente voeden zijn, toch niet versagen in den ongelijken strijd tegen den overmachtigen vijand, De Engelschen hebben door hun onmen- schelijk optreden den weg tot verzoening voor altijd afgesloten. De Boer zal nooit wat het einde van dezen oorlog ook zij, Een beschroomde dankbare blik trof zijn oog. .Och, zeg mij nu uw wensch." „Voorloopig koester ik geen enkelen wensch, Angelina," zeide hij vriendelijk. „Ge ziet, ik ben een tevreden meuscti. Mocht er eens een wensch by mij op komen, waarvan de vervulling in uw macht is, dan zal ik urij tot n wenden.' Peinzend schudde Angelina het hoofd. „Dan zal ik nooit veilig .voor u zijn." «Veilig? O ja, heelemaal veilig," ver zekerde hij op vasten toon. „Maar kom, neem nu myn arm." Halfluid met elkaar pratende, gingen zij langzaam door de helder verlichte salons. Lachend en met elkaar fluisterend keken de gasten, die juist naar het speel- salon gingen, het paar na. Niemand waagde het echter, luid een opmerking te maken. Ferrari bemerkte niemendal van het gefluister verheugd rustte zij11 blik op Angelina en den prins, terwijl hij reeds van gouden bergen droomde- Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2