situ gevruli Woensdag 2S Juli OÉrwijs eo Criminalileii. No. 173. 38e Jaargang. 1900. IE HELPSTER, Uit de Preanger. ienstbode, 1900. Een HEER vraagt tegen be- |gin Augustus GEMEUBI KAMERS met Pension voor veken. Br. fr. te zenden onder laan den Heer J. OSSEWAARDE, Iter te Sluis. Ike provisie, «ener verloting van 1 en Kunst, bij welke zijn 3 len. Th. V. E. EREKEL, Co. Korte St. Jozefstraat 708, TILBURG. Te Koop een flinke ZEIL BOOT met TUIG, tegen zeer |rijs. Adres Lange Delft H 22, i u r g. Gevraagd in het GASTHUIS Vlissingen: |r Vrouwenzalen, tuaschen 30 loon f 6, 's maands, met voeding en geneeskundige Men melde zich aan bjj Imoeder. jvGD terstond of tegen 1 Augns- linke |2ö jaar. Adres bureau Vlis- ourant. IMTRAÜDIKHST |I53IB3EN on a.'DDELEOSO 7.' singeu Remise: vul 4 50 5 55 verkdagen) Van Zeilmat kt.- vui 11— 1145 nut 12 3D 2 J 55 8 30 10 15. Ihuia nm 1 15 2 45 4 15 5 5b Jlelburg tiaar Zeilmarkt Vtissnf lu 6 23 (alleen op werkdagen; 1150 nm 1 20 2 60 4 20 J 20 10 20 11 Ihuia; ma 12 35 2 5 3 35 5 16 IttSCHË HAVENDIENST. Lingemvm. 66 20 7V l l'J 10 9 40 10 1020 10 40 1 12 am 1 10 1 30 2 220 1 20 3 40 4 4 20 5 5 20 |30 7 50 8 20. juiteoaluia: via 6 lu 6 30 7 9 9 20 9 50 10 10 10 t'O 11 50 12 >0 urn 1 30 1 40 50 3 10 3.30 3 50 4 10 4 30 |4<> 7 20 7 40 8 x 30, flrettkeuM-Haldeglieui. (Greeawichlijd.j Ikeua 6.23, 8.25, 10.37, 1.18, librugSluis 5,31, 6.9, 7.36, 11.51, 2.35, 5.33, 8.24. 9.25 jeghem 7.42, 10.—, 1.38, 4.32, -Draaibrug 5.51, 6,29, 8.10 2.10, 5.6, 8.3,9.5,9.45. ITIJD 11 55a) nm 3 15 G 20b) 112 20aj 3 50 6 50 RO 25 nm l 55a) 4 15 10 45 2 15a) 5 05 1 55a) 3 30 6 20blf) 15a) 3 50 6 4Gf) I O- ke vm 810 8 40 van 6,20 naar Breakaua en Jlisaiagen naar BorMele en aangelegd. ari bet apaorwegatation VL1SS1A6SCHE CMttANT. Prys per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dngelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. (Ingezonden.) Bij de behandeling van het wetsont werp op den leerplicht in de Tweede Kamer zijn de tegenstanders der openbare school weer met het oude praatje voor den dag gekomen, dat verbetering van het onderwijs de criminaliteit in het land niet heeft verminderd. En hier mede meenen zij bewezen te hebben dat het geld, voor het onderwijs uitgegeven, nutteloos weggeworpen ishiermede ook meenen zij hunne houding tegenover het openbaar onderwijs voldoende gemo tiveerd te hebben. Laten wij de zaak wat meer van nabij bezien. Het onderwijs heeft een tweeledig doel, duidelijk omschreven in art. 33 I der wet op het Lager Onderwijs het aanbrengen van gepaste en nuttige kundigheden, en het opleiden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Wordt dit doel bereikt Allerlei toe standen en omstandigheden maken, dat van het onderwijs niet die vruchteD geoogst worden, welke men er redelijker- 1 wijs van zou mogen verwachten. Maar vooruitgang is er zekerniemand, die niet vrijwillig de oogen sluit, kan dit ontkennen. Het percentage der analpha- beten is aanmerkelijk gedaald en daalt nog voortdurend bij het teekenen van stukken ziet men lieden van middelbaren leeftijd zich zei len meer met een kruisje behelpenmen ontvangt zelden brieven meer, die men niet ontcijferen kan van- I wege gebrekkige taal en stijl. Het eerste doel dat het onderwijs I beoogt is dus, zoo niet geheel, dan toch I gedeeltelijk bereikt. Maar hoe staat het met het tweede het opleiden tot alle I christelijke en maatschappelijke deugden I De tegenstanders der openbare school Leggen: resultaat nul, want de crimi- I naliteit is niet verminderd. Daartegen |voei;en wij het volgende aan Het opleiden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden is wel het noeielijkste gedeelte van de taak, den onderwijzer door art. 33 van de wet op |de schouders gelegd. Het moeielijkste [en ook het ondankbaarste gedeelte. Want noge een deel der kundigheden, welke |de kinderen op school verworven hebben, pa het verlaten der school vervliegen, pit geschiedt zonder invloeden van buiten, liitsluitend door oorzaken in den oud- perling zelve gelegen, maar de zedelijke pdrukken, welke zij in de school ont- langen hebben, worden snel uitgewischt, loor oorzaken, niet alleen in hen, maar lok buiten hen gelegen, 't Zijn de Inigang met kameraden, de slechte voor 126.) 1 Verbaasd hooide de prins den bediende Wat moest dat beduiden? Vóór hij J huis van den Italiaan betrad, had t s vreemde dingen genoeg gehoord ifcDt zijn gastheer en diens dochter, wigen vertelden dit, andere weer van Ferrari's verleden. Allen waren or eenstemmig in hun oordeel, dat vuoimalige „beroemde baryton" in "«ardspel merkwaardig gelukkig en dat zijn schoone dochter, die beelden op de straat en in werkplaatsen, en helaassoms zelfs in het huisgezin, die de vruchten der zedelijke opvoeding in de school doen te loor gaan. De school zal, om slechts tién enkel voor beeld te noemen, vruchteloos opwekken tot waarheidliefde, wanneer het kind op straat, ja zelfs in het ouderlijk huis niets ziet dan leugen en bedrog, wanneer het, wat meer dan eens gebeurt, door de ouders zelve tot leugen wordt aangezet. De huiselijke opvoeding laat in vele gezinnen veel te wenschen over, en in plaats dat het gezin met de school zou samenwerken, wordt menigmaal daar bedorven, wat hier met zorg is aange kweekt. De verworven kundigheden mogen vervliegen, er blijft in de meeste gevallen nog genoeg van hangen om te voldoen aan de eiscben van het levende zedelijke indrukken daarentegen worden bij velen totaal uitgewischt. Maar zou ook op dit gebied absoluut niets gewonnen zijn „De criminaliteit is niet verminderd", hooren wij ons toeroepen. Maar stond ons volk dan zedelijk hooger, eene eeuw geleden, toen hetonderwys nog zoo weinig beteekende Verre van daar. Ieder weet toch, dat nog in het begin dezer eeuw, de wegen in sommige deelen van ons land, zelfs op klaarlichten dag, niet veilig waren. Ons zija dorpen bekend, waar een vreem deling, een vijftig jaren geleden, niet ongemoeid door kon trekken. En nog vroeger, in de door sommigen zoo hoog geroemde middeleeuwen, toen er nog van geen volksopvoeding sprake was Ging het er toen soms niet echt bar- baarsch toe En hoe is het gesteld in de zuidelijke staten van Europa, met name Spanje en Italië, waar het onderwijs nog alles te wenschen laat? Is daar het zedelijk peil der bevolking niet veel lager dan in de noordelijke staten, waar het onderwijs meer in eere is Wij nemen gaarne aan, dat hierbij nog andere oorzaken in het spel zijn, maar het staat bij ons vast, dat deellendige toestand, waarin de bevolking dier laoden verkeert, voor een groot deel het gevolg is van het ontbreken eener wel georga niseerde volksopvoeding. Bovendien, is ons onderwijs dan reeds zoo goed geregeld, om daarvan zulke hooge verwachtingen te durven koeste ren, ais zou het onmiddellijk de gevan genissen ontvolken Pas een goede twintig jaren leven wij onder eene eenigszins dragelijke onder wijswet, welker uitwerking gedeeltelijk te niet wordt gedaan door de vrijheid, welke zij tot nu toe aan de ouders liet, om hunne kinderen al of niet van dat onderwijs te doen profiteeren. Ook vergete de rol van deugdzame maagd speelde, als lokaas moest dienen om een rijken schoonzoon te krijgen. Dit was genoeg om den prins voorzichtig en wantrou wend te maken. Zwijgend hoorde hij Benedetto aan en trok zich toen peinzend in een venster nis terug. Hij was nog aan het over leggen of hij aan Angelina's wpnsch zou voldoen, toen Benedetto weder kwam en hem nog dringender verzocht bij zijne meesteres te komen. Medina werd nieuwsgierighij wilde weten, wat die kleine „geraffineerde coquette" hem te zeggen had. Hij volgde daarom den bediendemaar hij zou goed de oogen openhouden, om niet in den voor hem opgestelden val te loopen. Hij geloofde stellig, dat Angelina van plan was op de eene of andere manier een aanslag op zijne beurs te doen of zyne hulp in te roepen bij anderen zoo'n aanslag te kunnen ondernemen doch hij zou goed op zijn hoede zijn. Hij vond de jonge dame in de voor. men niet, dat de sociale toestanden en de zeer gecompliceerde inrichting onzer hedendaagsche maatschappij veel aan leiding geven tot overtredingen en mis drijven van allen aard, en dat bij dit alles het politietoezicht veel scherper is dan vroeger, zoodat veel, wat vroeger verborgen bleef, thans aan het licht komt. Kon men al deze omstandigheden uitdrukken in cyfers, dan zou ongetwij feld blijken, dat de criminaliteit in de laatste helft dezer eeuw veel vermin derd is. Men moet van het onderwys niet alles willen verwachten. Zelfs bij de meeste ideale toestanden zullen er altijd misdadigers blijven bestaan. Immers, erfelijkheid is daar, die spot met elk systeem van opvoeding. En nn die toestanden nog verre van ideaal zijn, gaat h6t niet aan een stelsel te ver werpen, omdat het niet aan alle, recht matige en onrechtmatige verwachtingen beantwoordt. Of is het Christendom, de leer der liefde, minder deugdelijk, omdat het, na een bestaan van 19 eeuwen, niet in staat gebleken is den oorlog af te schaffen, dien geesel der menschheid, die zoo rechtstreeks in- druischt tegen het beginsel der liefde Die onmacht bewijst niets tegen het Christendom, maar toont ons slechts de intensiteit der menschelijke hartstochten. Evenzoo mcgen wij fragën bewyst het iets tegen ons onderwijsstelsel, dat het, bij een bestaan van ruim 20 jaren niet bij machte gebleken is de crimina liteit uit te roeien Onze Marine. In het vooiloopig verslag der Tweede Kamer over de veihooging der Marine- begrooting voor 1900 worden eenige ernstige klachten geuit over den toestand onzer marine. Zoo o. a. dat onze oorlogschepen een veel korteren levens duur hebben dan groote stoomschepen van de koopvaardij en meer herstelling noodig hebben dan particuliere schepen niettegenstaande deze veel meer werke- 14jken dienst verrichten. Als oorzaken worden genoemd het ontbreken van voldoend bekwaam personeel en van goede werktuigen voorziene marine- inrichtingen in Oest-en West- Indiëen ook dat men bij den bouw van oorlogschepen niet genoeg rekening houdt met de adviezen van deskundigen op dit gebied. Aan den minister van marine is verzocht de oorzaken op te sporen en weg te nemen. kamer. Zij leunde tegen de tafel, waarop zij met een hand steunde. Met angstigen blik liet zij hem nader komen. „Wat is er gebeurd vroeg de prins ontsteld. Hij zag wel, dat Angelina althans op dit oogenblik niet huichelde. Snel trad hij op haar toe en greep hare rechterhand, die slap neerhing. „Hartelijk dank, dat u komt,' fluisterde Angelina op matten toon. „Waarmede kan ik u van dienst zijn vroeg de prins, toen zy verlegen op hield te spreken. „Ge waart boos op mij", zeide Ange lina. „Geloof mij, ik wilde u niet be- leedigen. Met het tweede lied wilde ik n slechts te verslaan geven, dat ik vol strekt niet wensch te streven naar hoog heid van staat. Het kwam my zoo voor, alsof u, evenals mijn vader, na mijn eerste lied scheen te denken, dat ik dwaas genoeg was om daarnaar tejtrach- ten. Ja, ik meende zelfs te bemerken, dat ge in de meening waart dat ik op u het oog had, - en dat ge u daarom Examens. In de eerste helft van October zal een vergelijkend onderzoek gehouden worden voor de betrekking van telephonist, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten. Het aantal plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. Zij, die aan bet examen wenschen deel te nemen, moeten zich voor 16 September aanmelden bij den directeur- generaal der posterijen en telegraphie door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats, en onder overlegging der stukken, opgenoemd in de St ct. no. 169, die teven3 nadere bijzonderheden bevat. Te Groningen zal 29 Juli een groote openluchtmeeting gehouden worden om te spreken over „afschaffing van de Eerste Kamer en de invoering vaü algemeen kiesrecht." Als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren mr. H. Smeenge, H. van Kol, J. H. Schaper, mr. M. Hendels, uit Amsterdam, redacteur van het Volk, en mevr. Mensing uit Zwolle. Een bezoek aan (le Kawab-Manoek of Vogelkrater. De Preanger Regontschappen, de groot ste residentie van Java, is tevens een der meest vulkanische. Vain uit Bandong, de hootd plaats, en van uit Garoet, een gezondheids-etablissement, kan men zeer interessante tochten ondernemen,waarbij echter voorzichtigheid de moeder van de porceleinkast is, want overal liggen op zulk een tocht voetangels en klemmen. Een der meest interessante en roman tische tochten door de Preanger is zeker die, welke men, geleid door een goeden gids, kan ondernemen van Garoet naar de Kawah Manoek, die op een der uitloopers van den met woest bosch be dekten Poentjak-Tjai (1830 a 1840 M. hoog) ligt. Zulk een tocht neemt heen en terug een vollen dag in beslag; en het is dus raadzaam wat mondvoorraad mee te nemen, want onderweg is niet veel bijzonders te bekomen. Den weg naar Trogong volgende, en links by de con troleurswoning afslaande, komt men na anderhalf uur rijdens te Pasir-Kiamis. Vroeger was deze plaats een bloeiend dorp, maar zij is langzamerhand achter uit gegaan, naarmate de bloei van Garoet toenam. Van deze plaats is het c.a. tien paal (1 p. ruim 7000 M.) verwijderd. De weg naar Pasir-Kiamis is overrijk aan schilderachtige punten. Naarmate men het plaatsje nadert, wordt de weg steenachtig en voor de paarden moeieiijk te berijden. De weg is bezaaid met zwart-glinsterende steenen, klompjes ob vroolijk maaktet over mij," fluisterde zij nauwelijks hoorbaar, terwijl zy hevig bloosde. „En hebt gij mij alleen hier ontboden om mij dat te zeggen vroeg de prins, by wien het wantrouwen weder ont waakte. „Om u verschooning te vragen. Het lag waarlyk niet in mjjne bedoeling u bloot te stellen aan den spot der andere heeren. Ik heb alleen ten tweeden male gezongen om elke verkeerde, onjuiste gedachte omtrent mij bij u weg te nemen." Hij keek haar onderzoekend aan. „Ik wil u gelooven," zeide hij lang zaam „doch voordat ik h8enga, wilt ge mij zeker wel zeggen, welk belang u er by heeft, te weten, dat ik ver zoend ben „Ik ik Angelina keek rond alsof zy een uitweg zocht. „Een gast van mijn vader beleedigd te hebben, al was het dan ook zonder opzet zie, dat was een gedachte die ik niet kon sidiaan. Dit „vulcanisch glas» is buiten gewoon hard en daardoor moeilijk te bewerken. Deze steensoort komt alleen in Mexico en op enkele punten van Java voor. In verbinding met cement levert het een uitmuntend materieel op voor het bevloeren van huizen en werkplaatsen. Nadat wij op Pasir-Kiamis uit ons tweewieligrijtuigje, plaats biedende voor drie personen buiten den koetsier, zyu gestapt, worden ae paarden of draag stoelen (tandoe's), die wij vooraf per telefoon hebben besteld, voorgebracht. Wie niet tegen vermoeienissen opziet, kan het verdere gedeelte van den tocht ook te voet afleggen. Wij geven echter de voorkeur aan de voorzichtige Preanger- paardjes. In de naast den weg gelegen ravijnen, waar meters hooge boomvarens voorkomen, wordt het oog getroffen door een wonderlijke schakeering van licht- tot donkergroen. Af en toe geniet men een prachtig blauwend vergezicht op de vlakte van Garoet. Hier en daar trekken groote, witkelkige, langwerpige bloemen onze opmerkzaamheid: het is de Ketjoe- bang, het sieraad der bergilora van Java. Tegen den avond verspreidt deze trotsche bloem, die van een vergiftige soort is, een bedwelmenden geur. Nu leidt onze weg door de uitgestrekte tuinen van de kina-onderneming Darad- jah. De terrasgewijze aangelegde, in regelmatige rijen geplante slanke boomen met hun kostbaren, lichtgryzen bast, en hun groen-rood, sterk geschakeerd blad, bieden eene aangename afwisseling aan het oog. Na circa 20 minuten door deze tuinen gereden te hebben, komen wij aan den ingang van het oerwoud, Een pad, op last van de de regeering uitgehouwen en onderhouden, loopt tus- schen reusachtige varenboomen en lianen. Slechts enkele vogels en sjirpende insec ten breken de statige stilte. Naarmate wij echter den krater naderen, vernemen wij een toenemend ruischen en brom men, uit de diepte voortkomende. Weldra betreden wij het woeste en indruk wekkende terrein van den Kawah Manoek. Deze krater is ontstaan tijdens en na de verschrikkelijke uitbarsting van den nabijgelegen Papandajan (12 Augustus 1772.) In een betrekkeiyk klein bestek ziet men hier eene menigte verschillende vulcanische verschijnselen bijeen naast de solfatoren (zwavelbroD - nen; de heetwaterbronnen. Wij willen de warmte er van met de hand be proeven, maar trekken haar spoedig met een pijnlijken kreet terug. Een der gezellen komt op het denkbeeld om de meegebrachte eieren in dit water gaar te koken, en als zy er vyf minuten in gelegen hebben, zijn zij hard. Een ander steekt een stok in een blauwachtig modderig water, en haalt hem er grys geverfd uit. Maar wij zijn nog niet tot het belangrijkste gedeelte van den tocht gekomen. Wij moeten nog verder. En nu, bij iederen stap, dien men over de door de onderaardsche krachten ondermynde warme aardkorst doet, hoort men allerlei onbeschrijfelijke geluiden. Hier ziet men een geelbruine en grijze massa steenklompen, begroeid met de Indische variëteiten der Alpen-flora, daar verweerde lava-massa's met in het verdragen," zeide zij eindelijk halfluid, Zy wilde nog iets meer zeggen, doch de vreemde glimlach op zijn gelaat deed haar zwijgen. Medina was thans weder geheel over tuigd dat Angelina met haar vader onder één hoedje speelde. Hij geloofde niets anders dan dat dit verzoeningstooneeltje door hen beiden verzonnen was, omdat zij vreesden dat hij voortaan hun huis zou mijden, na het onaangename voorval bij haar zingen. Om Angelina te toonen dat hy haar spel doorzag, maakte hij losjes een bui ging, en terwijl zyn glimlach duidelijker zichtbaar werd, zeide hij „Als u dat kan geruststellen, dan verklaar ik u plechtig, dat ik heb ver geven en vergeten." En het hoofd trotsoh opheffende, voegde hij er koel en ernstig aan toe „Nu mag ik ons gesprek ais afgeloopen beschouwen. Ik heb de eer." Hij ging; doch hij bad de deur rmg niet bereikt, uf bij voelde, dat zijci aiin

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1