Kerk- en Schoolnieuws. Reclitszak en. Gemengd Nieuws. BuitealE hopelooze gevallen zijn er mede genezen. De zuster schrijft „Wij bereiden het drankje door vier Engelsche onsen geranium-wortel twintig minuten te koken in een pint melk. Van een tot twee eetlepels vol worden om de twee uur gegeven tot de ver schijnselen der ziekte ophouden. In den regel geschiedt dit binnen 36 of hoog stens 48 ureD. In niet een enkel geval bleef de goede uitwerking uit 1" Nu moet men weten dat dit genees middel sinds onheugelijke tijden bekend was bij Kaffers en Zoeloes, die bij een aanval van dysenterie eenvoudig den geranium wortel kauwen en droog zuigen Bij referendum is door de leden van den „Bond van Nederlandscbe Onder wijzers" beslist, dat in het herstellings oord voor onderwijzers en onderwijze ressen te Lunteren geen lijders aan tuberculose (tering) mogen worden toe gelaten. De Shah van Perzië wordt tegen den Öen Augustus in ons lacd verwacht. Vlissingen, SO Juli. Gisteren was zooals wij reeds vroeger aankondigden, het 25 jaar geleden dat de stoomvaartmaatschappij Zeeland den dienst Vlissingen Queenboro opende, een feit dat zeker elk VlissiDger tot dankbaar aandenken stemt omdat deze lijn een der eersten geworden is tusschen bet vasteland en Engeland en zoovee' heeft bijgedragen en nog bijdraagt tot de welvaart der gemeente. Op dienzelfden dag werd de Maatsch. door een zelfde ramp getroffen als 18 jaar geleden, toen de pier te Queenboro afbrandde en de dienst gedurende ge- ruimen tijd via Dover gedaan werd. Des namiddags té half twee brak weder brand uit aan den herbouwden pier nabij het spoorwegstation, waar de booten der Maatschappij aanleggen, die zoö snel toenam, dat de kolossale pier binnen een uur met alles wat er zich op bevond afgebrand was. Gelukkig kon de mailboot Koningin Regentes zich met eigen kracht, na het kappen der trossen redden. De vreeselijke rookwolken die van den brandenden pier opgingen, maakten dit werk niet gemakkelijk. De „Regentes* vertrok daarop naar Port Victoria tot opname van passagiers en mail, waardoor zij hedenmorgen met eene vertraging van een uur alhier aankwam. Uit Sheerness werd door de marine en het garnizoen krachtig hulp geboden tot blussching van den brand, die om tien uur 's avonds zoo goed als geëindigd was. Het paalwerk van den pier is tot aan de waterlijn afgebrand. Omtrent het bedrag der schade kan voorloopig niets gemeld worden. De booten zullen nu voorloopig Port Vicioria aandoen, terwijl voor het ont schepen en laden der goederen door gestoomd zal worden naar de Tilbury Docks. De dagboot Nederland is na hare goe deren te hebben gelost, naar de Tilbury Docks gestoomd. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. „Jammer dat zij zoo met heel haar hart aan dien pronker zonder hersens hangt. De vrouwen laten zich toch allen misleiden door een mooi uiterlijk," dacht hy. „Waarom hy niet bij u geweest is Hm Ik denk, dat zijne moeder daarachter steekt," zeide hij om Angelina te troosten. „Zij weet in huis zeer krach tig haar wil door te zetten. Fedor zou goed handelen, als hij het voorbeeld van zijn zuster volgde zij bezat moed genoeg om de gevangeniskooi van het ouderlijk huis te ontvluchten." Angelina sloeg dankbaar de oogen naar hem op en reikte hem de hand. „Vaarwel, mijnheer Stwolinsky 1 —En als ge Fedor ontmoet, vergeet dan niet hem van mij te groeten, veel duizend malen.* De stem begaf haar zij keerde zich snel om en ijlde weg, terwijl Stwolinsky voortreed. Te Beriyn gelukte het Ferrari zeer goed, zich voor te doen als een voorheen Bij kon. besluit van 10 Juli 11. is de afd. Vlissingen der Nationaal Christen Geheelonthoudersvereeniging erkend als rechtspersoon. J.l. Maandag bevalen wij in ons verslag over de opvoering van Marie-Antoinette een bezoek aan de schouwburgzaal van den heer Stofkoper aan. De verwachting, die wij koesterden over de opvoeringen in den loop dezer week, zijn tot heden niet beschaamd geworden. Het gezelschap van het Paleis voor Volksvlijt beschikt over zeer goede krachten, de opvoeringen der welgekozen stukken getuigen van ernstige, nauwgezette studie. Ondanks de hooge temperatuur der laatste dagen is men des avonds in de frissche zaal van den heer Stofkoper recht op zijn gemak, zoodat niemand zich een gang daarheen beklaagd heeft noch beklagen zal. Men schrijft ons uit Middelburg Het was gisteren in den prachtigen tuin van het Schuttershof in alle opzich ten een zeldzaam schoone avond. Groot was het aantal van hen, onder wie de élite uit Middelburg, die genoten van het verrukkelijk spel van de Strauss- kapel. Met buitengewone aandacht werd het programma gevolgd en de lof dien dit artisten-korp9 overal is toegezwaaid, bleek meer dan verdiend. Een warm en hartelijk applaus volgde na elk nummer. De heer Strauss had de beleefdheid het concert te doen eindigen met het „Wien Neerlands Bloed." De avond van 19 Juli is er een geweest van zeldzaam kunstgenot. Dr. A. Geill, te Veere, heeft in zijn tuin een wonderschoon bloeiende klim roos (Rosa Crimson Rambler) in drie armen een lengte hebbende van ruim 4 M. 50 c. M., waaraan zich ruim 60 trossen roode rozen bevinden iedere tros bevat van 18 tot 60 rozen. Men schrijft ons uit Ierseke: Op eene vergadering van landbouw- onderwijzers, te Goes gehouden onder voorzitterschap vau den heer I. G. J. Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar voor Zeeland, werd het volgende besluit ge nomen „aan het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt te verzoeken jaarlijks een zeker bedrag uit te keeren, voor het aanleggen van een landbouw-bibliotheek, welk middel, haars inziens, beter zal werken om het bezoek der cursussen te bevorderen, dan het uitreiken van een boekwerk bij het verkrijgen van een diploma." Dit besluit valt alleszins toe te juichen en het is te hopen, dat de Mij. van Landbouw en Veeteelt het verzoek zal nwilligen. Langs dien weg kan den land bouwer goedkoop geschikte iectuur wor den bezorgd, vooral als de landbouw- onderwijzers als bibliothecarissen optre den. „Door lezen wordt men wijs," zij ook bij onze landbouwers de leuze. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen be gint zich op enkele plaatsen de gevrees de aardappelziekte te vertoonen. Menschrijft ons uit Ter Neuzen In de Donderdag alhier gehouden raadsvergadering werd overgelegd de rekening van de commissie van beheer beroemd barytonzanger, die nu rustig leefde van de rente zyner overgespaarde kapitalen. Met den breedgeranden hoed op de zorgvuldig geverfde haren, de knevels mooi opgedraaid, de gladgeschoren wan gen licht bepoederd, wandelde hij over dag door de straten der residentie, of liet hij zich in zijn fraaie equipage in de Diergaarde rondrijden des avonds kwam hij gewooulijk met eenige andere heeren byeen om een spelletje te doen. Hij had zijn intrek in een hotel ge nomen, totdat hij in de Diergaardestraat eene woning had gevonden en die met de smakelooze weelde van een parvenu had laten meubileeren. Kort voordat zij de villa in gebruik namen, ontving Angelina in het hotel een brief van Bariatinsky, die haar bittere tranen deed storten. Dat schrijven luidde „Lieve Angelina „Wees verzekerd, dat ik steeds met genoegen zal denken aan de aangename over den grintweg Terneuzen Hoek over 1890 in ontvangsten bedragende f 1071,25'/2 en in uitgaven f926,25'/s- Eveneens werd aangeboden de gemeen te-rekening over 1899 op een bedrag van f 60,87 4,11 '/2 in ontvangsten, f 55,724,79 in uitgaven en alzoo met een goed slot van f 5149,321/a- Onder dit goed slot is begrepen een bedrag van ruim f 3400, voor de gemeentekas gestort als waarborg voor de uitvoering van werken. Voornoemde rekeningen werden, met reeds vroeger ingekomene, gesteld in handen eener commissie van onderzoek. Met algemeene stemmen werd het aanvangssalaris van de agenten van politie verhoogd van f 450 tot f 500. en de 4 driejaarlijksche verhoogingen van f 25 veranderd in tweejaarlijksche vei hoogingen. Door de vele mutatiën die steeds by dat corps plaats vinden, allermeest een gevolg van te lage bezol diging, achtte de Raad algemeen ver hooging noodig, en met 't oog op de tegenwoordig hier verdiend wordende loonen billijk. Een voorstel van den heer De Jonge om het aanvangssalaris met f 100 te verhoogeu kon echter maar 4 van de 11 stemmen verwerven, de tegen stemmers achten dien sprong ineens te groot. De jaarwedde van den inspecteur werd in verband met voormelde verhoogingen op gelijke wijze verhoogd en de nieuwe salaris-regeling zal ingaan met 1 Januari aanstaande. Aan drie onderwijzers van school B werd te zamen f 100 toegekend als vergoeding voor gegeven extra lesuren gedurende de ziekte van het hoofd en den eersten onderwijzer en het bestaan eener vacature. Wegens het op verzoek verleenen van eervol ontslag aan den heer M. Ver- brugge als lid van het burgerlijk arm bestuur, werd ter vervulling der vacature met alg. stemmen benoemd de lieer P. van Strien. In geheime vergadering werd behan deld het suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag. Hierop komen voor een groot aantal werklieden, die, hoewel reeds lang in de termen vallende, buiten aan slag gebleven waren. De requestanten aan H. M. de Koningin over willekeurige handelingen van het gemeentebestuur inzake de brandweer, ontvingen van den Minister van Binnenl. Zaken daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, bericht dat blijkens ingewonnen ambtsbericht een en ander is hersteld en voor de regeering in dezen verder geen reden tot tusschen- komst is. Met ingang van 6 Augustus wordt verplaatst naar het post- en telegraaf kantoor te Ter Neuzen de heer C. J. F. Fdchs, klerk der posterijen en telegrafie, thans te Amsterdam. Woensdagavond verdronk bij het baden in de Hoeksche kreek een land bouwersknecht, die, niet kunnende zwemmen, in diep water kwam. Don derdagmiddag is het lijk opgevischt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Biggekerke door den heer A. M. den Oudsten, canii. te Streefkerk. uren die ik in je gezelschap heb door gebracht. Ook mij doet het veel leed, dat wij niet persoonlijk afscheid van elkaar konden nemen, te meer daar het niet waarschijnlijk is dat wij elkaar ooit zullen wederzien. Ik ben namelijk vast overtuigd, dat uw plan niet uitvoerbaar is, en daarom ontsla ik u ook van alle beloften, die ge mij gedaan hebt. Dat het u moge welgaan, is de wensch van Uw vriend. „P. S. Hoe ongaarne ik het ook doe, toch moet ik je verzoeken mij vooreerst niet te schrijven. Zooals je weet, woon ik in huis bij mijne moeder, en daardoor zouden je brieven gemakkelijk in hare handen kunnen komen. Ik geloof dat het geheel doelloos is, maar als je het wenscht zal ik je nu en dan iets van mij laten hooren en je ook bij gelegen heid laten weten waar je een brief voor mij kunt adresseeren." Dezen harteloozen brief droeg Ange lina voortdurend bij zich. Zy kende hem woord voor woord van buiten, maar Bij op heden door de Arrondissements Rechtbank te Middelburg gewezen von nis werd E. B. B. oud 26 jaar, werk man te Watervliet, gedetineerd te Mid delburg ter zake van poging tot moord tweemalen gepleegd, veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf met inmindering- brenging der doorgebrachte hechtenis. Door den officier van justitie was zes jaren gevangenisstraf gevorderd. I)e werkstaking te Rotterdam. Gisterenmiddag is weder eene boot werkersvergadering gehouden, waarin slechts enkele vrouwen tegenwoordig waren. De laksche houding van de ertswerkers die den arbeid hervat hebben werd streng gegispt en verklaard dat de staking zal voortgezet worden.De schuld daarvan komt neer op de patroons door hun onverzoenlijke houding. De staking schijnt desniettemin in haar laatste stadium te zijn, daar weer verscheidene bootwerkers den arbeid hebben hervat. Ook op de rivier en in de havens wordt meer gewerkt,ofschoon het krachtiger kon zijn. Door het bestuur der Federatie is een verzoek tot de reeders en cargadoors ge richt tot een gemeenschappelijke bijeenkomst teneinde te trachten de hangende geschillen op te lossen. Dit verzoek is van de hand gewezen omdat reeders en cargadoors oordeelen dat er reeds genoeg concessies zijn gedaan. Des morgens werden vanwege de Federatie 6 a 700 brooden uitgedeeld aan gezinnen van bootwerkers. Een aantal vrouwen beklaagden zich niets of te weinig te hebben gehad. Een bootwerker, die na herhaalde aanmaning van een cavalerieofficier zijn weg niet wilde vervolgen, is in hechte nis genomen. Het aantal stakers neemt af. Er werd gisteren op een 90tal schepen gewerkt met bootwerkers, vreemd volk en eigen bemanning. Heden zal waarschijnlijk op eenige stukgoederenbooten het werk door bootwerkers worden hervat. De heer van Kol, lid der Tweede Kamer, is te Dordrecht om klachten te onderzoeken betreffende het optreden van marine en militairen aldaar. Een paar torpedobooten liggen te Hellevoetsluis gereed om zich bij de ma rinedivisie op de Maas te voegen met bestemming tot Gorkum. Te Vlaardingen staat wegens gemis van aanvoer van graan uit Rotterdam de stoomfabriek „de Maas" stil. In den Zwaanhals te Rotterdam is een bootwerker, die niet ge staakt had, door stakers dermate mis handeld, dat hij bewusteloos neerviel en bloedende wonden bekwam. Rechtsingang is verleend tegen Kooi man, die voor eenige dagen een plank wilde kantelen, waarop een arbeider stond. Hy zal vervolgd worden wegens poging tot doodslag. De officieren der d.d. schutterij te Rotterdam zijn met den burgemeester nog niet in 't reine over het passeeren van de schutters bij het oproepen van de gewapende macht. De kapiteins compagnies-komman danten hebben eerst de hoofdofficieren er over geraadpleegd. Ook deze waren, op een enkele uitzondering na, allen voor het vragen van ophelderingen aan den burgemeester. Te Rotterdam is de locomotief van de stoomtram op Schiedam tegen een bestelwagen geloopen. De koetsier en de knecht werden van den bok geslingerd, de tuigen braken en de beide paarden sloegen op hol, terwijl de seinlantaarn van de stoomtram in den zijwand ge drukt werd en de beide achterwielen nam hem toch dagelijks meermalen in handen om hem weder te lezen. Gekweld door angst en twijfel, bracht zij de nachten in tranen door gedrukt door kommer sleet zij de dagen. Zoo verliepen er een paar weken. Angelina werd voortdurend bleeker en zwakker. Ferrari begon gasten in zijne villa te ontvangen, rijke ongehuwde heeren van middelbaren leeftijd, en jonge mannen die het leven genoten. Op verlangen van haar vader moest Angelina in fraai kostuum twee- of driemaal in den kring der gasten verschijnen maar tot dusver was het haar bespaard gebleven zich den geheelen avond aan de gasten te wijden. Voorloopig behoefde zij slechts op een bepaald uur in het salon te ver schijnen, een paar woorden met hen te wisselen, om onmiddellijk daarna als een vluchtig droombeeld te verdwijnen. Evenals Angelina gevoelde ook Bene detto het vernederende van zulke tepronk- stelling; maar hij kon haar niet helpen. van den wagen braken. De voerman werd zwaar gekwetst opgenomen. ht halve schedelbreuk werden inwendigs kneuzingen geconstateerd. De holleudt paarden, waarvan een vrij ernstig ge. kwetst was, werden tot staan gebracht door een anderen koetsier. Het ongeluk kan niet geweten worden aan den machinist der stoomtram, want deze heeft uit alle macht gebeld. In het gesticht Eudokia van den Berg weg heeft zich eene vrouw in over- spannen toestand uit een raam geworpen en is denzelfden dag overleden. Gisterenmiddag voer de torpedoboot Makjam bij het omzwaaien van de aan legplaats der Katendrechtsche boot eerst een sleepboot aan en heeft vervolgens de veerboot van zijn touwen geslagen Door den schok viel een vrouwelijke passagier over boord, doch kwam terecht in het bootje, waarin de stadswerkers bezig waren de veerbrug te repareeren, Een kloeke en gevaarvolle redding is Zondag te Scheveningen verricht door Steven Van Blankensteyn, 21 jaar oud, bankwerker uit Rotterdam, terwijl met zijn familieleden een uitstapje naai Scheveningen deed. Een knaap van 10 jaar was van de pier in het water gegleden en ziju mak ker, een jongeling van 18 jaar, daarop in zee gesprongen om te trachten den knaap te redden. Geen van beiden kon zwemmen ze hadden zich aan elkundor vastgeklemd en nu eens kwam het hoofd van den een, dan van den ander boven, Zeker zouden beiden zijn omgekomen, als niet Blankensteyn te water was ge gaan en op den rug zwemmende spoedig de drenkelingen had bereikt en ge grepen. Warmte. Uit eene oude kroniek In 1204 waren de bladeren aan de boomen verschroeid en vlogen als hooi in brand. In 1573 bedekten zich in Januari de boomen met bladeren en in Februari werden de nesten der vogels er door beschut. In 1720 stond de thermometer op 40, in 1763 op 39 en 1857 op 38 graden .Celsius. Gisteren zijn ingekomen uit St. Petersburg voor de geschiedkundige ten toonstelling van het Nederlandsch zee wezen een portret van den admiraal Cruys, die later in Russischen dienst overging, en twee zeer merkwaardige boeken met gekleurde teekeningen van schepen, omstreeks 75 vervaardigd door een Hollandsch teekenaar (Douwes?). Advertentie uit een krant te Win schoten „Ondergeteokende beveelt zich aan tot het wasschen en gladmangelen yan geheele huisgezinnen". enz. BoerHoeveel kost het trekken van een kies DorpsbarbierEen kwartje per uur. Rechterlijke welspre. k e n d h e i d. Getrokken uit het Journal des Tribunaux (België). Mijn cliënt is maar een slachter, een heel klein slachtertje zelfs hij slacht slechts één beest in de weeksoms maar een half. Telkenmale dat de verweerster alleen de echtelijke woning binnentrad, was zij door haar minnaar vergezeld. Ik wil mij niet op dat terrein, inschepen. Als de rechtbank de weegschaal gelijk houdt, moet zij onbetwistbaar naar mijn zrjde overhellen. Vreemd aan dit land, ben ik zoo gelukkig geweest mijn tong in den mond van mijn tegenstander terug te vinden. Dat de musschen in den omtrek van Brugge het hard voor 't zeggen gehad hebben bij het onweer van iï dezer, blijkt het best uit een bericht aan 't Hdbl. v. Antw., waarin gezegd werd dat honderden musschen „doodgeblik- semd" werden. De warmte. Woensdag zijn 300 gevall geconstater doodelijken ook rreese de hitte ve De beeft van tersburg 1 keizer va, eener beroi Zoover b dat het nii Non vermoorddi en ter do< woest kar; blijkt, wond derde ver op z()de, Jne w bewak Boerenrepul staat gestel De man niet lijden, hein een in Uit Neder ingeKomen meerderen Voor is op een dagen 495 Ter kelingen in een anecd den oorlog in 1860 v< Franschen en onder b Elzassers meensehapp beide Elzass ontwaakte, en vroolijk Zijn oogen aan zijnen k „Schaug s< schijnt de Schangd'l I (Ja Jan, di I luisterenden I klanken tot f en hij riep I toch verbaze 3 kennen alle; m ook al Chin Menu Haaien bon I bamboesspru ,3 waterleliën, ,/j bouillon c K noedelsgel water gekoo koeken rap AFRIKA «slag van ■schrik onder hebben ze rans, wiens liniënligt,: zijne woni "'en voor gevonden De ech.„ hardhandige niet benemen der laatste vernielen trouw stad bewijzen met Het Voor on h nii 600( d; van voortg ontploffi dit In machtelooze woede balde hij menig maal in zijn zak de vuist, om den eeuen af anderen gast niet naar de keel te vliegen, die in de voorkamer op spot- tenden toon over Angelina's bekoorlijk heid sprak. In die dagen kwamen er meermalen oogenblikkeD, waarin Angelina besloot haar vader verlof te vragen in het open baar als zangeres op te treden. Eiken keer gaf zij dit voornemen dadelijk weer op, omdat zij voelde, dat haar de krachten ontbraken om het ten uitvoer te brengen. Uren lang zat zy stil in haar leuning stoel, met loshangend haar, het hooM rustende op den arm, die op de tafel lag. „Ik ben tot niets nut in de wereld,' dacht zij. „Het best voor mij zou wezen, dat ik stierf. (Wordt, vervolgd val die kun ve nieuws ovei C getrokken het I Generaal daar Zijl verschillende hadden daar steken ze maa zorg van verbergen. Cl met hun op dietbo Uit het o bezette Bethte Vi-y staters w Plaats bereik hindley. zij cavalerie nag treffen v Engels, scherp een I q niet De

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2