h Naai A I A i VL1SSOI8SCHE COURANT. 2, 2,-. ABB. i 21 Juli 1900. RKUS, 99. TING. 39. lagen gen^aden. enten. iSlli, Tandarts, [H v en Schetsen, fl A LRUS, Zaterdag- K<».. 170. 38e Jaargang. aateffiea» dewerfe. SST. m. lol 9 uur nrn. ag. "arm.) ƒ0,40 of per Bad 0,30 0,25 fcadsn, Zeep, f 22,50 Idzijde Dam G 99. hllKLBURG, |VRIJD AG van half een tot te VLISSINGEN, Beurs- 60, TE CONSUL- fEJN lor en achteruit, voortreffelijk 1 wordt zoo door niemand ge- J prijs, in kwaliteit, in afwer- |pt nergens vóór deze gezien met 5 jaar garantie. Prijzen 27.50 en 40.— contant. Uitsluitend F 72. GELDOF, St. Jacobstraat. I, een vlugge hand schrijvende, larne geplaatst op een Kantoor, J Magazijn van Administratie. I letter B, Boekhandel FANOY, ïkblad |)r. E. van «Ier Riemsdijk. liDERUXOESS. ituuv, - Kunst, - runde. FEUILLETON1, pi and 1.62. Naar jgbaar lijdschrift,, Eigen Haard," 1 bij eiken Boekhandelaar. 19. lewerk. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by don Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels f 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschuilt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. De herziening der drankwet. Door mr. J. Kruseman worden in het Hdbl. verschillende bezwaren tegen het onlangs ingediend ontwerp tot herziening der Drankwet ingebracht. „Principieel, zegt de schrijver, o.a. is liet bedenkelijk degenen, die geld genoeg kunnen bijeenbrengen, de vergunning te laten behouden, en haar aan hen die niet zoo gelukkig zijn te onthouden. Men kan op die wijze wel tot een schifting komen, maar niemand kan weten of die schifting het billijkheids gevoel zal bevredigen. Te minder is dit het geval omdat de wetgever het niet in zijn macht heeft het plan in alle gemeenten op eenvormige wijze te doen slagen. ïn de eene gemeente zal wellicht een combinatie van vergunninghouders optreden, die onderling de vergunning zullen verdoelen en de kleine vakgenooten er zullen uitwerken. In eene andere gemeente zal de uitslag kunnen zijn dat goed ingerichte cafés en restaurants waar van drankmisbruik geen sprake is, de vergunning zullen verliezen, terwijl schadelijke kroegen haar zullen behou den, daar voor hen een relatief hooger aaDbod is gedaan. En welken maatstaf zullen B. en W. aanleggen om te bepalen welke aanbiedingen onder de honderden, die in een groote stad ge daan worden, relatief en in onderling verband de hoogste zijn De kans voor willekeur is zoo groot, dat men, indien werkelijk rechtvaardige beslissingen zullen verlangd worden, spreken mag van eene onuitvoerbare taak, welke op het dag. bestuur der gemeenten gelegd wordt. En welke waarborg bestaat er, dat het zeer delicate onderzoek naar de geschiktheid des verzoekers en localiteit met strikte eerlijkheid en zonder aanzien des persoons zal geschieden door de ambtenaren van politie en administratie, met dit onderzoek te belasten? Zoo ergens dan geldt het hier, dat men op personen geen taak moet leggen, waar in zij naar menschelijke berekening te |kort zullen schieten. Ook de verdeeling der schadeloosstel ling zal noodzakelijk tot groote hard- leden en onevenredigheden aanleiding teven. Indien men eenmaal schadeloos telling als beginsel voorop stelt, dan roet deze in verband worden gebracht et de schade, die geleden wordt. Nu a' voor den een die een kwijnende [ffaire heeft, een uitkeering van Smaal e huurwaarde eene belangrijke som 'ertegenwoordigtn, terwijl voor de ander, e een groote som voor het verkrijgen f Vrij bewerkt DOOR A M O. Angelina, die niets liever wenschte dan fl°r Bariatinsky nog eens te ontmoe- tf'. Wlat echter haar vader over te halen B nog wat langer in E. te blijven. Biau begreep wel, waarom zijne doch- t dorp nog niet wilde verlaten, zUn geldbeurs was ruim voorzien l'n de goede luim daarover dacht hij 1Angelina nog maar eens haar |ov ontmoeten, dat hindert niemendal J ^maal het dorp verlaten hebben, der vergunning betaald heeft, de vijf voudige huurwaarde eene magere compensatie zal zijn,geenszins opwegende tegen het gemis van zijn bedrijf. Het is ook opmerkelijk dat alleen de houders der vergunning, niet de eigenaren der perceelen vergoeding zullen ontvangen. Gaat men eenmaal den weg uit van schadeloosstelling wat -in beginsel betwistbaar is dan zijn de eigenaren in vele gevallen de eersten, die recht matige aanspraak op vergoeding kunnen doen gelden. Onvoldoende voorbereiding voor de Normaallessen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, schrijft Het Huisgezin, dat wij er op wezen hoe op de openbare Normaallessen tot opleiding van onderwijzers maar al te vaak rijp en groen wordt aangenomen, alleen om te voorkomen, dat de school bij gebrek aan leerlingen zou worden opgeheven. Het doet ons genoegen, dat thans een bevoegde autoriteit, de heer Van Oppenraay, schoolopziener in het district Tilburg, op een onderwijzers vergadering het bedoelde euvel in de kiachtigste bewoordingen heeft gewraakt. De onderwijzers zoo zei hij o. m. moesten scherper eischen stellen bij de overgangsexamens van de eene Daal de andere klasse, doch vooral ook by het toelatingsexamen. Dan toch zou het niet kunnen gebeuren, dat meisjes, die 5, ja zelfs 6 jaren de normaalinrich ting bezochten, op 20 a 21jarigen leeftyd nog zóó'n mal figuur op het examen maakten, dat ze in nagenoeg geen enkel vak een voldoend cijfer konden behalen. Maar al te dikwijls gebeurt het, de districts-schoolopziener moest dit tot zyn leedwezen erkennen dat de onder wijzers der normaallessen bij het admis- sie-examen leerlingen toelaten, die vol strekt niet toegelaten moesten worden en waarom Omdat het voortbestaan der normaalschool anders, wegens geringe bevolking, ernstig zou bedreigd worden. Dit nu verdient ten strengste te worden afgekeurd. Van harte gunde hij den onderwijzers hun vrij lucratieve bybe- trekking aan de normaallessen, doch dit moet niet geschieden ten koste van het welzyn der leerlingen. Examens. In de laatste helft van October zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie, om naarmate van de behoefte te worden benoemd jaarwedde f 400, welke tot f 1200, resp. f 1500 kan klimmen; dit laatste alleen voor hen die bij de examina zien zij elkaar toch nooit weer. In den eersten tijd zal Angelina natuurlijk wel zuchten om dien mooien modepop en verlangen naar de lieve woordjes van dien ridder van armen huize. Maar zij zal hem spoedig genoeg vergeten, in de omgeving van honderden mannen, die even mooie knevels hebben en even lieve woordjes kunnen fluisteren als hij. Jongelui als Bariatinsky zijn er genoeg in een groote stad." Tevreden met zich zeiven en met de geheele wereld, wandelde Ferrari dag aan dag in de dorpsstraat heen en weer, gevolgd door Benedetto, die hem in livreikleeding moest volgen. Angelina zat ondertusschen in het hotel aan het venster van haar kamertje en wachtte op een levensteeken van Fedor. Doch hoe verlangend zij ook uitkeek, er kwam niets van hem, ook geen brief. „Hij is stellig aan het ziekbed van zijn bloedverwant," dacht zij. „Schreef hij mij slechts een paar regeltjes in de beide dienstvakken blijk geven daarmee voldoende vertrouwd te zijn- In dit geval geschieden ook de ver hoogingen van jaarwedde naar een gunstiger maatstaf dan voor hen, die deze examina, niet of met onvoldoenden uitslag afleggen. Zij, die zich aan dit onderzoek ver langen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 October aanmelden bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie door een op zegel geschreven rekest bevat tende de in de „St.-Ct." no. 166 ver melde opgaven enz. Tweede Kamer. De benoeming van mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer voor Meppel, tot griffier bij het gerechtshof te Amsterdam, doet wederom een vacature voor dat district ontstaan in de Tweede Kamer. Bij aanneming toch houdt hij op lid der Kamer te zijn, maar is herkiesbaar. De Visschersvloot-revue. Het getal viBschersbotters, dat de revue zal bijwonen, wordt, zegt het Hdbl., steeds grooter, het blijkt dat de visschers hoogelijk waardeeren het be zoek van H. M. aan hun vloot, en haar verblijf aan boord van eenige botters. Meer dan indrukwekkend zal ook het oogenblik zijn als alle vaartuigen, op een door de Kon. Ned. Marine te.geven sein, te gelijker ty'd de ankers lichten en onder zeil gaan. Een dergelijk schouwspel is op onze Zuiderzee nog niet gezien. Verbazend groot zal zeker het aantal toeschouwers op stoombooten, jachten eu boeiers zyn. Onze boterhandel. Denemarken steekt onzen boterhandel de loef af, schrijft de Prov. Friesche Ct. Niet maar eventjes. Neen, zoo glad als het maar kan. Ziehier eenige cijfers. Waarde der uitgevoerde boter (in millioenen.) I. h. jaar. Uit Denemarken. Uit Nederland. 1896 75,000,000 13,000,000 1897 81,000,000 15,000,000 1898 88,000,000 14,000,000 Kan het erger Onze uitvoer nam in drie jaren met één millioen toe. De Deensche uitvoer met 13 mil lioen. Met een bedrag gelijk aan onzen gt- heelen boteruitvoer 1 Maar, het moet gezegd, de Deensche regeering spreidt op dit punt een acti viteit ten toon waarvan onze regeering geen kaas gegeten heeft Toen er een week verloopen was, ge lukte het Angelina ondanks hare drin gende beden en tranen niet, Ferrari tot nog langer verblijf in E. te bewegen. „Morgen vertrekken wij", zeide hij beslist. „Wees blij, dat wij'dit ellendige nest gaan verlaten. Je kent Berlijn toch vroeger hebben wij daar reeds een paar weken vertoefd, je weet dus hoe aange naam men daar kan leven. Toen moesten wy te voet gaan maar nu zul je rijden in een equipage, waarvan de wielen met gutta-percha banden zijn voorzien." Zoo babbelde hij nog een poos voort, zonder dat Angelina naar hem luisterde. Onophoudelijk klonk het haar in de ooren „Morgen vertrekken wij." De dag verliep en de avond kwam. Angelina had haar goed ingepakt en stond peinzen aan het venster. Daar zag zij plotseling Stwolinsky op zijn schimmelvos over het Marktplein rijden, in de richting naar de grens. „Misschien weet hij wel, of Fedor thuis is,» dacht zij zoodia zij hem zag Want het ligt 'm niet zoozeer aan de boter. De Hollandscho behoeft voor de Deen sche niet onder te doen in geurigheid en smaak. Gelukkig, dat wij onze fouten beginnen in te zien. Dat is de eerste schrede op den beteren weg. Nederland moet niet alleen wat Denemarken voordeed, na volgen (in zooverre het gunstig werkt), maar in vindingrijkheid op haar beurt Denemarken de loef zien af te steken. Dan pas komt onze boterhandel flink er bovenop. Vijf menschen gedood en 3 verminkt. De plaats mijner inwoning is in diepen rouw gedompeld. Vrijdagavond is een aantal onzer kloeke kustvisschers door het spriDgen van twee granaten, het slachtoffer geworden van een ramp, zóó vreeseltjk, zóó smartelijk in hare gevol gen, als nimmer te voren ons heeft getroffen. Sedert jaren hebben deze arme kust visschers een kleine bron van bestaan uit het opzoeken van kogels en granaten, die by de oefeningen der Artillerie wor den weggeschoten. Altijd was het goed gegaan. Helaas, tot Vrijdagavond. Twee niet gesprongen granaten werden door hen uit zee aangebracht, en onbe kend of te veel vertrouwd met het ont zettend gevaar dat hen dreigde, sprongen plotseling beide projectielen voor hun voeten uiteen, dood en verderf rond zich verspreidend. Lichaamsdeelen en kleedingstukken werden een eind weg en in de lucht geslingerd. Het vreeseltjk drama was afgespeeld. Akelig verminkt, de lichamen vaneen gescheurd, werden reeds dadelijk op de plaats zelve drie der mannen dood ge slagen, straks gevolgd door twee anderen, zoons uit één gezin, terwijl 9 menschen met stuk- en weggeslagen beenen en handen, overdekt met wonden, nog levend, naar het hospitaal moesten worden vervoerd. Landgenooten, ik weet, Gij zult met mij gevoelen, al het vreeselijke van deze ramp, wanneer ik U zeg, dat twee der dooden, behalve hunne weduwen, niet minder dan 15 kinderen achterlaten, en de drie anderen, ongehuwd, het brood verdienden voor hunne bejaarde ouders. De overigen, de verminkten, zij heb ben te zorgen voor vrouwen, vaders en moeders en 20 kinderen. Voor altgd of voor wie weet hoe lang, zullen zij ongeschikt zijn voor hun arbeid. Wat zal er nu van al deze stakkers worden Zij kunnen geen enkel recht op eenige ondersteuning laten gelden. en vlug snelde zij naar buiten, den officier na. „Goeden avond 1" riep zij, toen zij hem had ingehaald op de brug over het grensriviertje. Stwolinsky hield zijn paard in en beantwoordde Angelina's groet. „Ik zag u het hotel voorbijrijden, en daar wij morgen vertrekken, wilde ik de gelegenheid gebruiken om u vaarwel te zeggen", zeide zij snel, een weinig in verwarring gebracht door ztjn ver wonderden blik. „Zoo? Hm ik dank u Peter streek peinzend zijne knevels om hoog. „Dus morgen gaat u naar „Naar Berlijn," vulde Angelina aan, en snel voegde zij er bij „Weet u mis schien ook te zeggen, ot Fedor reeds van zijne reis is teruggekeerd „Aha! Zy is mij niet nageloopen om afscheid van mij te nemen, maar om iets omtrent den mooien Fedja te ver nemen," dacht Stwolinsky en hy glim lachte. „Nu, ik kan haar daaraan hei- Om iets te verdienen, waagden ztj te veel. God dank, er is nog liefde en mede- ïyden genoeg onder U. Ik ben overtuigd, Gij zult mijn bede om een offer der liefde, niet van de hand wijzen. Gy zult willen lenigen de naamlooze smart, de droefenis dezer weduwen en weezen en verminkten, wanneer ik U zeg, dat deze ongelukkige slachtoffers behooren tot de mannen, die in doods gevaar zoo menig schipbreukeling redden, die dreigde te vergaan, wanneer de woedende golven onze kusten beukten. Gij hebt zoo menigmaal gelezen van de kloeke daden dezer eenvoudige men- schen. Laat hen, hunne weduwen, weezen en gryze ouders, thans niet onverzorgd. Ze moeten zoo dringend noodig dadelijk geholpen worden. Zend mij uw gaven, en ik zal ze hartelijk dankbaar in dit blad verant woorden. STAALMAN, Lid der Tweede Kamer v. h. distr. Helder, Helder, 14 Juli 1900. De heer Staalman verzocht ons dit stuk op te nemen en gaarne voldoen wij aan zijn verzoek om te helpen zijn bede tot hulp in wyder kring te ver spreiden. Als we trouwens lezen welk een aantal kinderen, vrouwen, moeders en vaders onverzorgd zijn achtergelaten, kan de bede die tot ons komt, wel niet onverhoord blijven, en komen wy tot het besef dat er heel veel noodig is om in zoo grooten nood behooriyk te voor zien. Wij verwachten dan ook dat de heer Staalman in deze gemeente menigeen bereid zal vinden hem in zijn liefdes- arbeid te steunen. Wij .weten dat hier zulk een beroep nooit tevergeefs werd gedaan. Dat het ditmaal ook zoo zy. Middel tegen dysenterie. Het Handelsblad schrijftEen leger- zuster zooals de Engelschen treffend de verpleegsters noemen deelt mede hoe het Kaffergeneesmiddel tegen dy senterie met de voortrelfeiykgte gevolgen wordt toegepast doordeEngelschedoctoren in kamp en hospitalen. Wanneer men zich herinnert welk een hardnekkige, uitputtende ziekte de dysenterie is, zooals wij die kennen in Oost- en We3t-Indië, dan zou men ver langd hebben dat Reuter den inhoud van dezen brief onmiddeliyk geseind had naar alle oorden der wereld. Het geneesmiddel bestaat uit een afkooksel van den wortel van den ge ranium, de bloemplant, welke men tegen woordig pelargonium noemt. De meest pen." Hij antwoordde echter „Fedor is volstrekt niet op r»is ge weest." Ontsteld keek Angelina hem aan. „Wat?" riep zij. „Per telegram is hy toch van huis geroepen op den dag van Gemma's huwelijk." Stwolinsky schudde het hoofd. „Dat is een verzinsel van hem, of beter gezegd, van zyne moeder." Angelina voelde een stekende pyn in haar hart. „Ts Fedor dan misschien ziek kwam het krampachtig van hare lippen. „Hij is minstens zóó gezond, dat hy alle dagen op zijn paard een rijtoer kan maken," antwoordde Stwolinsky. „Ik zie hem dikwijls in K. of in den omtrek rijden." „Maar waarom is hij dan na Gemma's huwelijk nog niet eens bij ons geweest vroeg zy smartelyk. Stwolinsky haalde de schouders op. Hij luJ uisdelijdeu met het meisje.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1