VLISSINISSCHE COURANT. f I a a 1 oop. yn. gp i1 I Vrijdag 20 Juli Só. 169. J. SMITS, 3! penendijk, Gemeentebestuur. BEKENDMAKING. 38e Jaargang. 1900. 03 «I «5 <*=a 03 fc=3 ecs I Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich 1>U allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(J don Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - Bö directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelflie advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VersehQnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. van Middelburg, Ivan wijlen Z. M. Koning Uit jaar alhier op de Kermis Jet zijn welingelicht. Wafel- [raam, alsook met Verver- lieren. Krant Tan Gebak: fafels p. st. 0,07 met vanille 0,10 0,25 met vanille 0,30 Itie of 2 dozijn O,'20 \t 2 doz. m. vanille 0,26 op den Nienwendijk, fct huis van den lieer Aanbevelend, 11. S >1 I T S. lingen worden ten spoe- laan huis bezorgd. Idat hij weder gearriveerd Kade- en Oliebollenkraaa I Gebakkraam). I Groote Markt, tegenover leshuis. Jworden aan huis bezorgd, len der ingezetenen wordt IJK niet geleurd, aanbeveleud, F. GROENENDIJK. [E ?r knie id of met 1 Augustus ge- hbeer, I. 12. 'RAMD1ENST 19EN on 21DDELBUB.& vv Remisevu 4 50 5 55 llagen) Van ZeilmarlctVB 11 45 nm 12 30 2 I 30 10 15. nm 1 15 245 415 555 Jrg naar Zeilmarlct Vlissin- 23 (alleen op werkdagen) nm 1 20 2 50 4 20 10 20 11 nm 12 35 2 5 3 35 5 15 |IE HAVENDIENST. ivin. 66 20 77 50 9 40 10— 10 20 10 40 nm 1 10 1 30 2 220 I 40 4 4 20 5 5 20 8 20. Isluiavaa 6 10 6 30 7 1" 9 20 9 50 1010 10 30 12 10 nm 1 20 1 40 i 10 3.30 3 50 410 4 30 i 20 7 40 8 8 30. •esfcens-Maldeglien». lenwichtijd.) 6.23, 8,25, 10.37, 1.18, lSluia 5,31, 6.9, 7.35, 2.35, 5.33, 8.24. 9.25 7.42, 10.—, 1.38, 4" Laibrug 5.51, 6,29. 8.10 I, 5.6, 8.3, 9.5, 9.45. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb I bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met la. September e.k. wensclien toegelaten te zien tot eene der Openbare Lagere Scholen in deze I gemeente dat van af Maandag den 15 Juli tot en met Saterdag den 13 Augustus e, k uitsluitend ter Gemeente Secretarie (Bureau Bevol king) iederen werkdag van des voor- i middags 10 tot 12 uren gelegenheid tot AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden Je kinderen, die in 1394 of vroeger 1 geboren werden, dus zij, die in den loop I van dit jaar zes jaren geworden zijn I nog worden, of wel reeds ouder zijn Vlissingen, den 13 Juli 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE De Secretaris, WITTEVEEN. [Aan welke voorwaarden moet wor den voldaan, opdat het zaai zaad goed ontkleme en hoe wordt daarmede in de praktijk rekening gehouden (In gezonde n.) Aan vier voorwaarden moet voldaan Borden, zal het zaad kunnen ontkiemen, pie kiemingsvoonvaarden zijn 1. Kiembaarheid van het zaad, 2. Opnemen van water. 3. Toetreden van lucht. 4. Warmtegraad binnen zekere grenzen. De eerstgenoemde voorwaarde n.l., lat het zaad het vermogen moet hebben lin te ontkiemen, is een eisch, dien (ij stellen aan het zaad zelvede Iverige drie zijn omstandigheden, die Iggen buiten de samenstelling althans ootendeels van het zaad. Wij lillen dan ook over de kiembaarheid jet verder uitwijden, doch deze liever (bandelen in een ander artikel, waarin Ie dan tevens de overige eigenschappen (Hen nagaan, die we stellen moeten »n goed zaaizaad. [Het water speelt bij het ontkiemen |u drieledige rol [le worden de zaadbekleedsels (vrucht en zaadhuid) er door geweekt, 'dat de ontkiemende deelen (3tengel wortel) beter naar buiten kunnen Ben. puil Feu (LIET ON. Vrij bewerkt DOOR A MI O. ■N°i had moeite om niet in luid uit ie barsten. Was zij dan Beling gek geworden, dat zij zich ■poe, dat een prins Bariatinsky wouwen met een meisje, dat den veidiende met het zingen in een cnantant. Hij bedwong zich echter eide kortaf: a' is onmogelijk!" 43 het je dan geen meenens on- 1061 je raadgeving?» vroeg zjj 2e is het oen oplossingsmiddel van de voorraadstoffen, en 3e heeft het ook aandeel in de schei kundige werking, welke gedurende het kiemingsproces plaats grijpt in het reservevoedsel. De opgenomen hoeveelheid water is bij de verschillende plantensoorten zeer uiteenloopend. Bij sommige zaden be draagt de opgenomen hoeveelheid water 30 k SO van hun gewicht, van andere vindt men opgegeven, dat ze zelfs 400 opnemen. Even goed, als men een beweging van water naar binnen heeft waarge nomen, hebben onderzoekingen bewezen, dat er een strooming naar buiten plaats heeft. Bij deze laatste gaat er steeds een zekere hoeveelheid van het opgeloste reservevoedsel mee naar buiten. Op deze hoeveelheid schijnt evenwel de zaadhuid van invloed te zijn, zoo zelfs, dat men heeft opgemerkt, dat bij ont kiemende zaadkorrels (van erwten bijv.) dubbel zooveel reservevoedsel verloren ging zonder dan met zaadhuid. Dit verschijnsel is tevens een vingerwijzing voor hen, die erwten, boonen of lijnzaad weeken voor voedering. Men gebruike daarbij niet veel water, en vervoeder het gebezigde. De meeste zaden worden meer of minder dik met aarde bedekt, waarbij /.ij dan als het ware omringd zijn door vochthoudende aarddeeltjes waaraan het droge zaad water onttrekt. Ligt het zaad bloot, dan is het moeilijk voor de korrels zich van water te voorzien. Vandaar, dat hieruit dan ook zeer zwakke plantjes voortkomen bf er in het geheel geen ontkieming plaats heeft. De zaadhuid, wij zeiden het reeds boven, is'van grooten invloed voor het wateropnemend vermogen van het zaad. Bij sommige zaden is de samenstelling er van zoodanig, dat van wateropname niet of uiterst langzaam sprake kan zijn. Men noemt d-'rgeiijke zaden harde zaden. Zij komen veel voor in klaver zaad. Als derde kiemingsvoorwaarde hebben we genoemd voldoende toetreding van lucht of liever van zuurstof, want deze is het die van invloed is op de ontkie ming. De stikstof is van geen beteeke- nis. In een mengsel van stikstof en waterstof kan een plant niet ontkiemen, evenmin in een gasmengsel, waarin te veel koolzuur voorkomt, terwijl eveneens zuivere zuurstof bepaald ongeschikt is. Het schijnt, dat het kiemingsproces alleen kan plaats hebben in een mengsel, waarin zuurstot voorkomt in een be paalde verhouding tot de andere lucht- beatanddeelen, zooals dat werkelijk is in gewone dampkringslucht. terneergeslagen. „Toen je me de eerste maal hoordet zingen, meende je toch, dat ik genoeg talent had om met mijn kunst geld te verdienen." .Dat meen ik nu nog, maar zooals ik reeds zeide, het is onmogelijk." Nu dacht zij hem te begrijpen. „Twijfel je er dan aan,of ik geld genoeg zou verdienen om ons beiden te onder houden Door deze vraag redde zij hem uit moeilijkheden haar de waarheid te bekennen. „Ja," antwoordde hij, verheugd dat hij er zich met dit antwoord bon uit redden, „daar twijfel ik aan, en daarom kunnen wij er niet aan denken een verbintenis voor ons geheele leven te sluiten. Wij zullen ons moeten tevreden stellen met de herinnering aan de uren, die wij genoeglijk samen hebben door gebracht wij zullen „Hoe zou dat mogelijk zijn viel zij bem in de rede. „Of bemin je mij niet Spreek toch - zeg!" Was bij de oplossing het water de hoofdfactor, by de chemische omzetting is de zuurstof het voornaamste element. Bij de omzetting van zetmeel tot suiker, die gedeeltelijk gebruikt wordt voor de ademhaling, wordt een gedeelte der organische stof verbrand, waarvoor zuurstof noodig is en dus dampkrings lucht opgenomen wordt. Verder worden de vetten en oliën in lijnzaad, koolzaad enz. omgezet in veel meer zuurstof be vattende koolhydraten (zetmeel, suiker enz.,) waardoor dus weer zuurstofopname noodig is. De warmte, die noodig is, om een goede ontkieming tot stand te brengen, is vrij afwisselend. Door proeven heeft men gevonden dat de warmtegraad niet mag dalen beneden zeker punt, maar evenmin mag stijgen boven bepaalde temperatuur. Men noemt die (punten minimum- en maximum-temperatuur. Nu is het ge bleken, dat tusschen beide altijd een zeer gunstige warmtegraad ligt en wel zoo, dat de meest gewenschte steeds meer het maximum, dan het minimum nadertmen noemt deze de optimum temperatuur. Voor de verschillende gewassen loopen genoemde temperaturen nog al uiteen en wel zoo, dat meer zuidelijke soorten een hooger minimum, meer noordelijke een laag minimum temperatuur hebben. Van andere liggen genoemde punten zeer vor van elkander, hennep bijv. min. 1 2 °C. en max. 45 °C. Dit wijst er op dat zulk een gewas zich goed leent om in verschillende klimaten geteeld te worden. Wij hebben nu kort de kiemingsvoor- waarden besproken; er rest ons nog na te gaan hoe daarmede in de praktijk wordt rekening gehouden dient te worden. Bij het bepalen van de diepte van zaaien heeft men vooral te letten op de natuurlijke gesteldheid van den grond en hiermede staat in nauw verband de invloed van: water, lucht en warmte. Watertoevoer en zuurstof, opname staan gewoonlijk in omgekeerde ver houding, d.w.z. hoe dieper men zaait, des te meer wordt de eerste bevorderd, de tweede belemmerd en omgekeerd bij zeer ondiep zaaien begunstige men de toetreding van dampkringslucht, doch is de watervoorraad meestal geringer. Hoe diep men moet zaaien hangt dus af hoofdzakelijk van de behoef te öf van een groote mate zuurstof, een ruimeren toevoer water, zoo bijv. behoeven koolzaad en lijnzaad veel zuur stof tot het omzetten van vet in zetmeel en dit weer in suiker. Deze gewassen zaaie men niet diep, op losse zandige grond kan lucht gemakkelijk „Wie zou ik anders beminnen mom pelde Fedor, terwijl hij haar verstrooid aankeek. Met verlicht hart haalde zij adem. .Dat wist ik wel," zeide zij zacht. „En omdat wij elkander beminnen, is er geen denken aan eene scheiding. Wij behooren bij elkaar voor geheel ons leven. Kijk, ik geloof bepaald, dat mijn plan zal gelukken nadrukkelijk verzoek ik je dus mij niet te hinderen in de uit voering er van. Dan zul je overtuigd worden, dat ik in staat ben je een tehuis te verschaffen zooals je behoort te hebben. Geloof echter niet, dat het mjj gemak kelijk valt van je te scheiden." Treurig schudde ztj het hoofd. «Alleen de gedachte, dat ik je niet op andere wijze tot mijn echtgenoot kan verwerven, geeft mjj de kracht, die ik noodig heb om eenigen tijd van je gescheiden te leven." Fedor kon zijne vreugde over Ange lina's besluit niet geheel verbergen. „Arme kleine," mompelde hij, schijn baar aangedaandoch daarbij speelde doordringen, terwijl in de bouwlaag veelal gebrek aan water ismen zaaie daar dus diep. Bij stijve, vaste klei is in de bovenlagen voldoende vocht, doch kan de dampkringslucht niet diep door dringen men zaaie daar ondiep, Ove rigens zij men er op bedacht, dat men eer te diep dan te ondiep zaait, ook wyi in het laatste geval de gewassen minder last van opvriezen en vreterij van insecten hebben, tengevolgo van een spoedig en krachtig ontwikkeld wortelnet. Met de temperatuur heeft men het meest rekening te houden met betrek king tot den zaaitijd. Bij ons zal het meest de minimum temperatuur van belang zijn. In het voorjaar brenge men het zaad niet te vroeg, in het najaar niet te laat in den grond. In beide gevallen moge de warmtegraad niet te laag zijn. Van te hooge warmte zal men hier niet te veei last hebben, tenzij in Augustus of September bij het zaaien van voeder knollen. Maar dan is de grond meestal al zoo droog, dat van ontkiemen toch geen sprake kan zijn. Handel in blanke slavinnen. Een Airisterdanisch hoogleeraar, de heer W. L. A. Collard, heeft op dezen handel, die in binnen- en buitenland in onzen tijd onbeschaamder dan ooit gedreven wordt, de aandacht gevestigd in een geschrift„De handel in blanke slavinnen." Onder meer wetenswaardige zaken vertelt de hoogleeraar hoe de souteneurs het aanleggen om meisjes of vrouwen tegen haar wil in hun macht te krijgen Twee der meest aangewende middelen zijn plaatsen van advertentiën en aan klampen aan stations, in treinen of stoombooten en steigers van vrouwelijke personen, die in de stad komen met het doel om een betrekking te zoeken. Aan meisjes die een dienst zoeken, wordt een oogenschijnlijk zeer voordeelige positie aangeboden, als gouvernante, bonne of iets anders. Zoo waarschuwde in October 1899 de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam tegen in den laatsten tijd in enkele dagbladen onder verschillende opschriften voorkomende advertenties, als: „Meisje", „Ernstig gemeend" enz., ongeveer van dezen inhoud„Gevraagd een flink burger meisje van 16 20 jaar, voor gezellig heid. Liefst wees of vrij meisje afleiding en verzorging aangeboden.Franco brieven er een tevreden lachje om zijn mond. Angelina bemerkte dit nietzij drukte haar gelaat vast tegen zijne borst. Dien nacht sloot de slaap Angelina's oogen niet. Zij had te veel- te denken aan allerlei moois. XI. Den volgenden middag werd Gemma met Roman Sulkowsky door den band des huwelijks vereenigd, in het grens stadje K., op Russischen bodem. Aan het diner, dat in het hotel werd gebruikt, zaten niet veel personen aan behalve het bruidspaar waren er Ferrari en Angelina, en verder Stwolinsky, Polenka en Gzernischew met zijn jonge vrouw. Prinses Bariatinsky was ook genoo- digd, maar niet verschenen. Zij had onder voorwendsel van ongesteldheid laten bedanken ook Fedor moest op haar bevel wegblijven. In het briefje dat hij zond, deelde hij Sulkowsky mede, dat b(j, helaas, gedwongen was oumid- met opgaaf van leeftijd en familieom standigheden onder Lr.enz. Is de straatdeur eenmaal achter het misleide meisje gesloten, dan is z(j een gevangene. De middelen die worden ge bruikt, om de eenmaal gevangene te dwingen, aan het doel te beantwoorden, waarvoor men zich van haar meester maakt, tergen den hemel om wraak. Zoo worden meisjes en vrouwen zonder haar weten en tegen haar wil gebracht tot een bestaan, zoo helsch, dat de gemiddelde levensduur niet hooger reikt dan 24 25 jaar, zoo helsch, dat een derde deel dezer ongelukkigen poging doet tot zelfmoord en het dan ook minstens een twaalfde gelukt, zich te dooden. Dat het kwaad droevig groot is, blijkt o.a. hieruit dat het aantal misleide meisjes te Weenen jaarlijks 1500 be draagt en een vrouw te Rotterdam elk jaar uit Holland meisjes vervoerde per Amerik. St. Mij. In Nederland werden nu en dan ge vallen ruchtbaar van misleide onervaren boerenmeisjes of eenvoudige burgermeis jes uit de provincie. Wie zal niet instemmen met het Nieuws van den Dag, waar het zegt dat tegen deze dingen moet opgekomen, de misleiding vervolgd worden tot in hare uiterste schuilhoeken. Wie een enkel brood steelt, wordt met den kerker gestraft, en de gewetenlooze individuen, die menschenievens verwoesten naar lichaam en ziel, ze voeren tot zelimoord, zouden vrij mogen rondwandelen Moge onze regeering zich voorspannen tot eene internationale beweging tegen dezen gruwel van onzen tijd. Het kwaad heeft reeds veel te lang geduurd. Ongevallenwet. Door het „Landelijk Comité" inzake ds Ongevallenwet, gevestigd te Amster dam is een brochure uitgegeven, waar van de strekking uit de volgende woorden genoegzaam blijkt „Arbeiders van Nederland, iaat luide uw stem klinken, roept het allerwege Wij zullen het als verraad aan ons be schouwen, indien er ook maar in één enkel opzicht wordt getornd aan onze verhouding tot de Rijksbank. Geen invloed van den patroon bij de vaststelling der rente Kamers van Arbeid. Ook te Helder blijkt die instelling weinig in den smaak te vallen. Slechts 6 patroons en 17 werklieden lieten zich daar op de kiezerslijst plaatsen en toen de Kamer dezer dagen moest worden zijn 5 patroons en 3 dellijk naar een zieken bloedverwant te reizen. In werkelijkheid bracht hij den dag thuis door in gezelschap van zijne moeder, die hem bijna onophoudelijk herhaalde, dat dit huwelijk nimmer zou hebben plaats gehad, als hjj niet zoo dom geweest was Sulkowsky in kennis te brengen met de familie Ferrari. Nu en dan moest ook Sulkowsky het nog ontgelden. Uren lang liet Fedor haar woorden stroom geduldig over zich heengaan. Hy zat aan het venster, keek in den tuin en dacht daarbij aan Angelina. „Het was werkelijk tijd mij van haar los te maken", dacht hij. „Zjj nam die vrijage verduiveld ernstig op. Als ik dat had kunnen vermoeden, zou ik mU niet met haar bemoeid hebben.' Hij wendde het gelaat van den tuin af en keek in de kamer rond. Het schemerde reeds. De woorden stroom van zjjne moeder was eindelijk tot stilstand gekomen. Uitgeput lig prinses Auna op haar sofa.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1