19 Juli Donderdag iiMilaiÉcie liericten. No. 168. 38e Jaargang. 1900. Van week tot week VLISSIHSfHE M11RA1IIT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich b(J alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bU den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dsgclQka, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonuummer IO. Abonnement»-AdvertentiiSn op zeer voordeelige voorwaarden. Met zeer gemengde gevoelens zetten wlj ona voor heden aan onzen gewonen terugblik op de geschiedenis der jongste dagen. Eerst nu toch ts er zekerheid ver kregen, dat in de hoofdstad van het Henielsche Rijk, waaraan men voortaan ien naam van het Duivelsche Rijk geve; de gruwel heeft plaats gehad, waaraan men niet kon en niet mocht gelooven vóór die zekerheid verkregen was. Wij weten nu ten minste dat wij voortaan alles mogen gelooven en dat de afgrijselijkste tooneelen, waarvan de oude geschiedenis gewaagt, zich in het nieuwste der nieuwe kunnen herhalen Deze heidensche barbaren of barbaar sche heidenen, zooals men ze noemen wil, hebben dan toch werkelijk de be schaafde wereld getart. Terwijl hun gezanten met aartsdomme, leuke gezich ten in alle hoofdsteden der wereld rond wandelen (ja, werkelijk, ze zyn er nog hebben zij zeiven al wat er aan vreem delingen in hun eigen hoofdstad ver zameld was aan den wreedsten dood prijs gegeven en moord gepleegd op alle beschaafde mogendheden in deD persoon hunner gezanten. En nu moge het waar wezen, dat men dit per slot van rekening toch verwachten kon van een volk dat zijn ter dood veroordeelde misdadigers levend laat villen en zijn gevangenen laat uit hongeren om ze als de wilde beesten door het volk te laten voeren, voor het volkenrecht is China een misdadiger, op wien men zich niet wreekt, maar die dan toch in het algemeen wereld belang gestraft moet worden. Het is eene onmogelijkheid, dat China in zijn tegenwoordigen vorm langer in de rij der volken geduld worde. Maar juist deze waarheid is het, die een onuitputtelijke bron van moeilijkheden voor de beschaafde mogendheden kan worden. Dat China ze allen te zarnen verpletteren kan is een sprookje maar dat het zeer veel moeite kan kosten, dezen grooten losgebroken duivel te vangen en te ketenen en in het vervolg zoo vast te houden dat een fatsoenlijk menscli in zijn nabijheid kan komen, dat begrijpt ieder. Hoe dat moet worden aangepakt weet op dit oogenblik niemand. Maar één ding durven wij wel zeggen de hemel geve dat het goed worde aangepakt en goed ten uitvoer worde gebracht, want anders is de ellende niet te overzien. Het spijt ons natuurlijk dat Z. M. Wilhelm II zoo goedkoop van de zaak afkomt en heelemaal niet in de gelegen l. L E T Q) Vrij bewerkt DOOR A M O. 22.) Dien avond, by het ontkleeden om aar bed te gaan, zeide Angelina: „Roman blijft erg lang weg." Ook zij begon reeds te twijfelen aan en terugkeer van Sulkowakyzelfs Lenedetto dacht in den laatsten tijd jeer dan eens: „Die komt niet terug." I Gemma alleen twijfelde niet. En dat haar vertrouwen niet had gesteld in fD onwaardige, bewees de plotselinge mat van haar verloofde die, zonder heid zal worden gesteld om zijn keizer lijk woord gestand te doen. In dubbelen zin moet het een griezelig gevoel voor den monarch geweest zijn, toen hy vernam hoe zijn eigen gezant de druppel is geweest die ten slotte den beker heeft doen overloopen, en hoe men den vrien- delijken ambassadeur zijn stokslagen heelt ingepeperd. Maar de treurige waarheid bij dit alles is maar, dat er van het bedreven kwaad niets kan worden goedgemaakt, en dat waarschijnlijk nog duizenden aan den grooten moord zuilen worden toegevoegd. Neen, dan ziet het er in Zuid-Afrika heel wat beter uitwel te verstaan wanneer we ons niet op een Engelsch standpunt plaatsen. Het licht staat er wel onder de korenmaat, maar werpt van tijd tot tijd toch een bundeltje door naden en spleten heen en zóó komen we langzamerhand de waarheid toch wel weer te weten Lord Roberts verkeert nu in den toestand van den man die op een andere plaats staat dan voorheen en toch niet verder is gekomen. Hij voert een groot leger van zieken aan. Behalve die tallooze zieken heeft dat leger in de acht maanden die de oorlog nu duurt, twintig duizend man verloren aan ge sneuvelden, gewonden en gevangenen Vijf en twintig duizend zijn er reeds overleden of ziek naar huis gezonden. Hoe groot het getal zieken in Zuid- Afrika zelf is, weet men nietmaar het moet ontzaglijk groot zijn. Het werkelijk strijdbare leger van gezonde menschen moet van dien aard wezen, dat van 10 tegen 1 al lang gf sprake meer is. En nu, tot overmaat van ramp, de Wet met zijn leger ont snapt Clery gedwongen op Creijlingstad terug te trekken. Pretoria van onder en van boven in de onmiddellijke nabijheid bedreigd; Roberts ongesteld, waarschijn lijk in dubbele beteekenis, en een lang repatrieeren; alweer verandering van taktiek tegenover de alom herlevende en uit alles muntslaande Boeren. Zou van Nitralsneck de victorie beginnen'? Zou een eervolle vrede in aantocht zijn We weten er niets van, maar het is dan toch zeer, zeer merkwaardig, dat The Star den raad geeft om dien nu te sluiten, wel is waar om de gelegenheid te vinden een flinke hoop naar soldaten China te zenden, maar dat is een doekje voor het bloeden, aan het radicaal blad van harte gegund. O wat gaat dat weerhaantje dei- publieke opinie in Engeland nu aardig een woord vooraf geschreven te hebben, den volgenden morgen op den schimmel van Stwolinsky voor de herberg ver scheen. Dienzelfden dag nog nam de familie Fer rari haar intrek in het nieuwgebouwde hotel aan de Markt,tegenover de apotheek. In de volgende week reeds zou het huwelijk over de grenzen op Rus sisch grondgebied worden voltrokken. De verloofden besloten om weinige uren na de huwelijksvoltrekking naar Peters burg te vertrekken, daar Gemma eerst haar nieuw tehuis wilde leeren kennen, alvorens de huwelijksreis te ondernemen. In een opwelling van grootmoedig heid wilde Ferrari de herberg, met al wat er in was, aan Benedetto ten ge schenke geven, toen hij vernam dat de prins hem een aanzienlijk jaargeld had toegelegd. Tegen alle verwachting in verkoos Benedetto echter bij zijn meester in dienst te blijven, en daarom verkocht de Italiaan zijn eigendom voor matigen prijs aan een kastelein in het dorp. aan 't draaien, 't Is een lust om te zien. Zelfs The Times, ja, het is heusch The Times, is al niet hatelijk meer en giet de fiolen van zijn toorn op andere hoofden uit. En onder al die bedrijven pakt de heer Roberts zijn koffers en neemt har teiyk afscheid van de Boeren, die hem het heilige kruis nageven. Drankverkoopers. Onlangs is door mr. Van Houten in een vergadering te Groningen gezegd, dat de strijd van de wet tegen het misbruik van sterken drank is ontaard in een stryd tegen de drankverkoopers. Door den heer jhr. mr. A. .1. Rethaan Macaré werd in de Tweede Kamer gezegd dat de drankver koopers hij zeide echter niet waarom hem niet sympathiek zijn. In het door ons reeds aangehaalde werkje „De Drankwet en hare voorge stelde wijziging", atkomstig van een anoniem schrijver die sedert 1882 de werking der Drankwet nauwkeurig naging, wordt daarop het volgende ge antwoord „Misschien zijn zij het niet in het kringetje, waarmede deze heer omgaat, doch daarop mag toch een lid vait de Rechterlijke Macht in de Tweede Kamer geene algemeene uitspraak doen. Anderen zullen uit hunne omgeving er anders over oordeelen. Voorzeker, er zijn onder hen ook soms zeer ongewenschte elemen ten, maar in welk vak of welk beroep vindt men die niet In den regel zijn het lieden, die reeds in een andere loopbaan mislukt zijn en dan nog eene voldoende soru hebben gered om eene zaak te koopen, waarvoor men niet zoo bijzonder veel verstand oi vakkennis noodig heeft, of wel het zijn arbeidzame werklieden, die door zuinig heid eene zekere som hebben overgelegd en die besteden om uit hunnen kring tot de neringdoende burgerij over te gaan. Velen moeten dan vaak 17 a 19 uren daags aan één stuk hard werken om dan, men moge het tegenspreken zooveel men wil, waar is het, ternauwernood rond te komen, gebukt als zij in het bijzonder gaan onder hooge huishuur en bovenmatige belastingen. Is de fortuin hun wat gunstiger, dan nemen zij vaak eene geachte positie in en worden meermalen door het vertrouwen hunner medeburgers met eereambten bekleed. Volgens eene regeeringsstatistiekin 1881 opgemaakt, waren er in ons vaderland 253 gemeenten waar door den burge Roman vertoefde bijna onophoudelijk in het gezelschap van zijn aanstaande vrouw. Op Angelina sloeg het jonge paar weinig achthet werd nauwelijks opgemerkt, dat zij stilletjes verdween en dikwijls uren lang wegbleef. Ook Ferrari keek weinig naar Angelina om. In een fatterig, nieuwmodisch kostuum wandelde hij na eiken maaltijd in het dorp rond, en pochte tegen eiken be kende op zijn „rijke" toekomst. Alleen aan de aandacht van Benedetto ontsnapte het niet, dat Angelina dagelyks tweemaal op een bepaald uur met op gewekt gelaat het hotel verliet en met beschreide oogen terugkeerde. Htj alleen wist ook, dat zij eiken avond tot laat in den nacht aan het venster leunde, aan het einde van de lange gang, en dan in het duister naar buiten staarde, naar de plek waar hij vandaan moest komen wien haar hart toebehoorde. Benedetto zag, hoe Angelina onder hare liefde leed, en hij leed met haar mee. meester, een of meer der wethouders, den gemeentesecretaris of gemeente ontvanger het beroep van tapper en slijter werd uitgeoefend. Hier is nu niet eens sprake van leden van den ge meenteraad of andere dergelijke colleges. Mag dan die haat, dien sommigen hebben niet slechts tegen het misbruik maar ook tegen het gebruik van sterke drank geheel gekoeld worden aan dien reeds zoo zeer gedrukten kleinhandelaar? Moet hij dan alleen al het gewicht van dien haat dragen? Als men dan conse quent wil zijn, ga men verder. Of weet iemand het onderscheid tusschen hem die sterken drank bij bet glaasje ver koopt en den groothandelaar Of tusschen dien klein en groothandelaar en de naamlooze vennootschap, die koffiehuizen exploiteert, of jenever en andere sterke dranken vervaardigt, en waarvan directeuren en commissarissen zijn hoogleeraren aan de academies of andere mannen van aanzien?Of tusschen hen en hoofden van handelshuizen, aan de beurs hoog aangeschreven om hun degelijkheid en ondernemingsgeest, die evenwel jenever bij massa's uitvoeren. Of die nu door Maleiers, Hottentotten, bewoners van de kust van Afrika of andere volken wordt gedronken of door landgenooten, blijft toch in den grond der zaak hetzelfde." Ook door het bestuur der Vereenigiug tot behartiging van de „belangen der huiseigenaren in Nederland", te Amster dam,- is tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin betoogd wordt dat de eigenaren van huizen, waarin lokaliteiten met vergunning zijn gevestigd, ten zeerste worden benadeeld door de nieuwe wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank. Vredesconferentie. Duitschland thans in oorlog met China, zal binnenkort de besluiten der Haag- sche Vredesconferentie onderteekenen. In Portugal en België wordt daartoe op de goedkeuring der Kamers gewacht. Zwitserland wil zeker eerst de kat uit den boom kLjken, want het heeft de goedkeuring tot December verdaagd. En als bewijs hoe vredelievend thans de groote mogendheden zijn, mag wel melding worden gemaakt dat koningin Victoria de besluiten van de Conferentie betreffende arbitrage heeft onderteekend. Zoo wordt de met zoo goede bedoeling op touw gezette conferentie meer en meer een paskwil, een hors d'oeuvre in dezen oorlogzuchtigen tijd. De staatkunde gaat er met dat al niet op vooruit. Oprechtheid en waarheid schijnen haar nog even vreemd te zijn Den dag vóór Gemma's huwelijk ont moetten Ferrari en Angelina elkaar toe vallig op de trap. Zij greep zijne hand en vroeg gejaagd „Wy blijven hier altijd in het dorp, niet waar „Je bent zeker mal geworden Fer rari lachte en streek zyn zorgvuldig ge verfde haarlokken achter het oor terug. „Wij gaan naar Berlijn, en als Gemma van haar huwelijksreis terug is, gaan wij haar te Petersburg een bezoek brengen." „Maar het is hier toch zoo mooi!" fluisterde Angelina met een vleienden blik. Ferrari keek haar spottend aan. „Mooi Zoo Zeker omdat hier zeker iemand in de buurt woont Hoor eens, Angelina, in allen ernst raad ik je aan, dien Bariatinsky te laten loopen. Htj is een gemeene kerel Angelina liet het hoofd op de borst zakken. „Ik weet wel, dat u sedert eenigen als vroeger. Men houdt elkaar met open oogen voor den mal. Marcheeren bij' zonnehitte. - 'ivr Breda is Vrydag de infanterie van 's ochtends 7 uur tot half 5 'a namid dags in het veld geweest. Het gevolg was dat AO man achterbleven, die niet verder konden en neergevallen waren langs den weg5 werden naar het hospitaal overgebracht. Op het exercitie plein, waar de manschappen wachtten op het bevel om naar de kazerne terug te marcheeren, vielen nog een tiental neer. Het Dbl. van Nbr. vraagt of dergelijke afmattende marschen op een snikheeten dag met een vracht op het lijf van 24 kilo, nu juist noodig zyn tot het aau- leeren van dienst Dat dit niet algemeen dienstig wordt geacht, bewijst het feit dat op sommige andere plaatsen de oefeningen op een koeler deel van den dag gehouden wor den. Waarom kan het daar wél en in Breda niet Examens. In de tweede helft van November zal te 's Hage een vergelijkend examen worden gehouden voor Nederlanders, minstens '20 jaar oud en die den leef tijd van 30 jaar nog niet bereikt hebben, - die genegen zijn, op de in de „St.- Ct.' no. 164 volledig vermelde voor waarden te worden aangesteld tot mili tair opzichter der genie 3e kl. by het Nederl.-Indisch leger. Ter toelating tot het examen wende men zich vóór 1 November tot het dep. van Koloniën, bij gezegeld rekest, met duidelijke opgaaf van adres en onder overlegging van de benoodigde akten. De traktementen zijn vastgesteld als volgt: opzichter le kl. f 200's maands opzichter 2e kl. f 150 's maands op zichter 3e kl. f 100 's maands. Zij genieten vrije woning; bovendien ontvangen zij een dag- of werkgeld van f 1 daags voor eiken dag dat zij te werk zijn gesteld. De expeditie naar China. De Maasbode schrijft „Nederland zond ook een schip,en een troepje. Maar die kwamen niet aau. De „Holland" ligt nog steeds te Honkong, in reparatie. De „Holland"is gebouwd op de Rijks werf te Amsterdam. Men duidt ons in ministeriëele departementen het hameren op dit aanbeeld euvelde Rijks-werf is „taboe". Alles wat van Rykswege ge schiedt is immers onverbeterlijk Bij een vorige gelegenheid verklaarde de minister van Marine in de Kamer, dat tijd niet best te spreken is over Fedor," zeide zij zacht. „Zou u me eens willen zeggen, waarom u hem plotseling zoo vijandig gezind is „Och ik heb geen reden om daarvan een geheim te maken," antwoordde Ferrari, met zijn wandelstok in de lucht zwaaiende.. „Bariatinsky is een schurk, een ellendige bedrieger, anders niets." „Fedor „Ja Fedor 1 Hij fladdert al door om je heen als een verliefde knaap, maar hy heeft geen duit in den zak. Dat heb ik je trouwens al meer gezegd.» Zij knikte. „Ja maar, ziet u, ik begrijp niet, hoe u daarom zoo boos op hem kan wezen. Heeft u geen andere reden „Och, wat reden 1» viel hij uit. „Dat hij je niet kan trouwen is, dunkt me, reden genoeg om je voor zijn mooie oogen te waarschuwen." „Gelooft u dan, dat hij zóó arm is, zóó arm?' vroeg zij verwonderd. Ferrari zeito nu een huoge borat.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1