Gemengd Nieuws. in 1899 niet achteruitgegaan ten gevolge van den aanbouw van vele huizen, de vele werkzaamheden aan de Maatschappij „De Schelde" en meer andere oorzaken. In het Gasthuis werden in 1899 onaf gebroken öf tijdelijk 184, in het Burger weeshuis 36, door het Algemeen Arm bestuur 155 personen verpleegd. Door deze instellingen isontvangen f44584,58'/2 en uitgegeven f 41484,49. Buitengewone middelen tot leniging der armoede behoefden niet aangewend te worden. Werkverschaffing bleek niet noedig te zijn. Het schoolgaan der kin deren van behoeftigen wordt steeds aan gemoedigd door het verschaffen van kos teloos onderwijs en het verstrekken van warm voedsel. N ij verheid, handel en scheepvaart. De volgende vergunningen zijn krach tens de wet van 2 Juni 1875 verleend Aan Gebrs. A. J. Klijberg, tot het plaatsen van een gaskrachtmachine in perceel wijk I nc. 191a aan de Vlaming straat, Aan I. Hakker, tot het oprichten eener slachterij in perceel wijk I 176, Korte Vrouwestraat. Aan P. de Visser, idem vetsmelterij in perceel wijk A 126, Coosje Busken- straat. Aan J. G. van Niftrik, tot uitbreiding van de gasfabriek wijk K 127, Paar denstraat. Aan A. E. Dudok van Heel, idem van een tweeden stoomketel in de bierbrou werij „De Meiboom", wijk K 187a, Hooikade. Aan J. van Berkel, idem van eene vetsmelterij en vleeschkokeiij in perceel wijk I 5, Groenewoud. Aan A. C. Limonaid, idem tot het plaatsen van een ijzeren oven in perceel wijk H no. 100, Nieuwendijk. Aan H. J. Ganderheijden, idem van eene vleeschkokery en vetsmelterij in eene loods aan de buitenhaven. Aan D. de Breuk, idem tot het ver plaatsen van een gaskrachtmachine in perceel wijk N 84, Aagje Dekenstraat. Aan M. P. Glerum, idem oprichten slachterij, vetsmelterij en vleeschkokery in perceel wijk I 164, Peperstraat. Aan I. S. Pisuise, tot het uitbreiden van de bakkerij in perceel O 15, Gla- eisstraat. Aan Gebrs. A. en J. Klijberg, tot het plaatsen van eene stoommachine in per ceel I 190, Vlamingstraat. Aan W. Swenne, tot het oprichten van eene kalkblusscherij in perceel A 147, Paardenmarkt. Wordt vervolgd). Te Leiden is tot doctor in de rechts wetenschap bevorderd, na het verdedigen van stellingen, de heer J. Van den Hoek (geboren te Vlissingen.) Men schrijft ons Een der te Vlissingen bestaande En- gelsche bookmakers-kantoren is ver plaatst naar Guernsey (Kanaal-eilanden.) In een advertentie in een bekend Engelsch sportblad wordt o.a. als reden, daarvan opgegeven „de vaderlandsliefde van den eigenaar, die niet langer meer wilde wonen in een land waar zooveel haat tegen de Engelsehen gekoesterd wordt, (sic 1) aimen. „Heb geduld met my", fluisterde zij. „Ik ben zoo oprecht en heb zulke treu rige ervaringen opgedaan. Kijk, ik kan niet begrijpen, wat hiervan komen zal." Sulkowsky glimlachte ontroerd. „Er zal een gelukkig paar verloofden van komen", zeide hij teeder, „en bin nen weinig tijds een gelukkig echtpaar." Daar knielde zij voor hem nederhet vuur van haar Zuidelijk temperament liet zich op dit oogenblik niet langer beteugelen. „Je vrouw Je vrouw Ik je vrouw juichte zy. Sulkowsky was diep ontroerd, toen hij het trotsche meisje door liefde over weldigd aan zijne voeten zag liggen. Hij sloot haar in zijn armen, richtte haar op, overstelpte haar met liefkoozin- geu. En toen gingen zij onder een pijn boom uaast elkaar zitten. Rondom ben outsproot het jonge gras en daartusschen pi ijkten een paar gele lentebloemen. Boven hunne hoofden vloog een vogeltje In het Volksbadhuis van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen te Middelburg werden in 1899 genomen 7444 regen- baden 2e kl., 6 cent per bad met zeep en handdoek. Dat deze inrichting dus volkomen beantwoordt aan de verwach ting, blijkt hieruit ten duidelijkste en mag bovendien een gelukkig verschijnsel genoemd worden. Reinheid toch is een eerste eisch voor de volksgezondheid. Te Goes zal Woensdag 18 Juli eene algemeene jaarvergadering gehouden worden van de Vereeniging tot bevor dering van- Gereformeerde Ziekenverzor ging in Nederland. Onder de punten van 1 ehandeling komen o.a. voor van het hoofdbestuur een voorstel tot nadere regeling van de opleiding tot kranken- verzorging, de vraag of het niet wen- scheiyk is dat het hoofdbestuur zich richte tot diaconieën, kerkeraJen, corpo raties en atdeelingen om aan de Ver eeniging zusters ter opleiding te zenden, en nog het voorstel om aan het hoofd bestuur machtiging te verleenen om, zoo noodig, verpleegsters kosteloos uit te zenden. Daags te voren zal in de Geref. kerk te Goes een bidstond gehouden worden in het belang van den arbeid der Ver eeniging, waarbij ds. A. Littooy, predikant te Middelburg, zal voorgaan. De Tram-quaestie. In „de Zeeuw" voert W. H. ver schillende bezwaren aan tegen het leggen van een stoomtram van Middel burg naar Dombuig, waarvoor de subsidieaanvraag eerstdaags in de Prov. Staten zal worden behandeld. Erg nieuw kunnen de groote meerder heid de bezwaren nu juist niet genoemd worden, ze zijn een getrouwe copie van die welke voor den aanleg van elke tram door sommige behoudlievenden aangewend worden en hierop neerkomen dat huurkoetsiers en leurders in hun bedrijf worden benadeeld, de dorpelingen nu in de stad zullen gaan koopen en hunne karweien niet meer aan den ambachtsman in het dorp zullen geven. Maar zeker is bij den schrijver niet het minste bezwaar het rijden op Zondag, waarvan de werkman de dupe wordt en als ontheiliging van den Zondag kan beschouwd worden. Om al die redenen wil hij dat de Prov. Staten hunne goedkeuring aan het aangevraagde subsidie zullen onthouden, dat bovendien de hoog opgevoerde lasten nog verzwaart. Wij vreezen dat ook deze bezwaren de totstandkoming van de Middelburg Domburgsche tram niet zullen beletten, omdat er zeker wel het een en ander kan tegen aangevoerd worden en het voorstel tot subsidie ook van leden der partij, tot welke de schrijver behoort, is uitgegaan. Men meldt ons uit Zuiddorpe Daar sommige kerkgangers sedert eenigen tijd last hadden van de mieren, welke in de nabijheid hunner zitplaatsen heen en weer liepen, besloot men dezer dagen den vloer der kerk in den omtrek dier plaatsen op te breken, om te zien waar deze lastige diertjes nestelden. En wat vond men Onder den vloer prachtige lange gangen en kunstige mierennesten, welke laatste meer dan een hal ven meter in omtrek en ruim zoo diep waren. Duizenden weg het droeg een strootje in den bek. Roman maakte haar hierop opmerk zaam. „Nu zullen wij er ook spoedig aan moeten denken een nestje voor ons te bouwen", zeide hij, en daarbij streelde hij liefkozend Gemma's wangen. Een half uur later stond het jonge paar op. 0,i Sulkowsky's arm leunend, stapte Gemma naast hem voort. Eerst toen zij bij hare woning waren gekomen en de stem van haar vader haar in de ooren klonk, werd zjj weder ernstig. „Wel, is zij nu wat vriendelijker riep Ferrari, en wreef zich vergenoegd in de handen bij het vooruitzicht op ruime verteringen. „Weinige oogenblikken geleden heb ik mij met uw dochter verloofd," ant woordde Sulkowsky kortaf. Het gedrag van den Italiaan stuitte hem tegen de borst. Ferrari tuimelde bijna om en greep zich vast aan een stoel. „Verduiveld 1" bracht hy met moeite mieren krioelden in en om de nesten die met ontelbare mierenpoppen of zooals men wel eens zegt miereneieren, waren gevuld. Jammer, dat de Engelschman Sir John Lubboc die eene speciale studie van de mieren gemaakt heeft, of de bekende natuurvorschers Heimans en Thijsse uit Amsterdam hier niet eens een kijkje konden nemen. Kerk- en Sclioolnieuws. Ned. IIerv. Kerk. Aangenomen het beroep te Gorinchem door ds. H. Kwint, te Nieuw- en St. Joosland. Heden, Woensdar, herdacht de heer ds. P. F. van den Berg, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Zierikzee, den dag waarop hij vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. Van 1875 tot 1878 was de heer Van den Berg predi kant te Vleuten, daarna van 1878 tot 1888 te Bleiswljk, van 1888 tot 1892 te Stadskanaal en sinds 20 Maart van laatstgenoemd jaar te Zierikzee. Verknopingen en Aanbestedingen. Gisteren had alhier, ten overstaan van den notaris P. de Maret Tak, de ver- kooping plaats van de volgende huizen en erven, allen staande te Vlissingen 1. Het heerenhuis en erf met tuin en poort, aan de Houtkade, gemerkt L 7, kad. grootte 1 are 36 centiaren. Hoogste inschrijver dhr. I. Harder voor f 5102. Kooper dhr. J. B. Kuijpers voor f 5750. 2. Het huis en erf, aan de Gravenstraat, gemerkt K 85, kad. grootte 1 are 70 centiaren. Hoogste inschrijver dhr. J. Goetheer voor f 2300. Kooper dezelfde voor f 2570. 3a. Het huis en erf met pakhuisje en plaats, aan de Palingstraat, gemerkt K 170. Hoogst» inschrijver dhr. M. P. Kieviets, voor f 2000. Kooper dhr. C. A. Carpreau, te IJzendijke, voor 't 2130. 3b. Het pakhuis en erf, aan de Fles- schenstraat, grenzende aan perceel 3a. Hoogste inschrijver en kooper dhr. A. Huilmand voor f 1005. 4. Het huis en erf met pakhuis, aan den Koudenhoek, hoek Flesschenstraat, gemerkt L 58, kad. grootte 1 are 5 centiaren. Hoogste inschrijver en kooper dhr. A. Faber voor f 2580. 5. Het huis en erf, aan de Kleine Kerkstraat, gemerkt I 51, kad. grootte 78 centiaren. Hoogste inschrijver dhr. L. J. Belderok voor f 1875. Kooper dhr. J. N. Murre voor f 2075. I>e werkstaking te Rotterdam. Gisteren ochtend zijn een paar stoom schepen van de Harwichlijn gelost en geladen door de equipage en eenige man nen uit het vaste volk, die het werk hervatten en daarna vertrokken. Verder is op verscheidene booten gewerkt. Overal geschiedt het werken met dubbele equi pages,lieden uit hetWestland en Zeeuwen. In de Boompjes en bij het haven en loodskantoor stonden eenige honder derden bootwerkers kalm te kijken naar het pantserschip Evertsen. Des morgens gelukte het aan een sterk bemande stoomboot van de Federatie de waakzaamheid der maritieme macht te verschalken en de afsluiting van de spoorhaven te forceeren en trachtte de bemanning der op de in de haven lig gende schepen werkenden tot staken over te halen. Een gewapende sloep en dito stoombootje zetten daarna de Fede- rarieboot achterna, die weder uil de haven gehaald werd, zonder dat er iets voor gevallen was. Een pakhuisknecht, dje op het Ha ringvliet een sleeperswagen wilde uit spannen, werd in hechtenis genomen. uit. „Wie zou dat gedacht hebben!" Ook Angelina stond een oogenblik als van den donder getroffen doch zoodra zij een beetje bekomen was, trad zy op het verloofde paar toe en wenschte hot van harte geluk. Nadat ook Ferrari van zijne verbazing was bekomen, begon hij zijne vreugde te luchten door heftige gebaren, luid lachen en overmatig druk spreken. Ter wijl Gemma en Roman in vertrouwelijk gesprek voor de planken hut zaten en Angelina wijn en een eenvoudig ontbijt op tafel zette, liep hij als een bezetene rond. Eindelijk was hij vermoeid en nam hij uitgeput aan de andere zijde der tafel plaats tegenovei het jonge paar. „Wanneer zal het huwelijk plaats hebben luidde de vraag, die hy na een poosje tot Sulkowsky richtte. „Nog in den loop van dit jaar, niet waar? Dezen zomer misschien reeds Ik ben ook in het huwelijksbootje gestapt toen de bloemen het schoonst bloeiden." „Als het mogelijk is, vieren wij reeds In de havens en aan de kaden lagen gisteren nog op lossing te wachten 15 zeilschepen en 137 zeestoomschepen, waaronder 32 van de firma Muller en Co., 19 van de firma Ruysch en Gu., 12 ertsbooten voor de firma Drugliorn, enz. Niet gelukt is een poging door sta kende sleepers om de koetsieis en conducteurs van de Rott. Omnibusmij. tot staken over te halen. Des middags was het in de Boompjes veel rustiger dan den vorigen dag om dien tijd. Hier en daar werd nog lijdelijk verzet ge boden en een enkele maal komt het voor dat men tracht sleeperswagens te stoppen. In eene vergadering van sleepers knechts is besloten het werk terstond te hervatten indien de patroons hunne wenschen inwilligen. Het bleek verder dat de sleepersknechts niet samenwer ken met de federatie. Te -s Gravenhage wordt een escadron huzaren in de kazerne ter beschikking gehouden om op de eerste vraag dadelijk naar Rotter dam te kunnen vertrekken. In het West- land is op de groote veilingen zoo goed als niets verkocht, daar de kooplieden in Rotterdam geen weg met de producten weten. De Westlanders die als tijdelijke bootwerkers naar Rotterdam gaan, zullen militaire bescherming genieten. Te Amsterdam is door de bootwerkers geweigerd een gedeelte der lading te lossen van de schepen Egerest en Bivou ac, welk gedeelte eigenlijk bestemd was voor Rotterdam. In een vergadering van Rijnschippers gisterenmiddag in Frascati gehouden, is besloten de bootwerkersstaking te ondersteunen en niet te laden vóór deze geëindigd is. Des avonds was het bijzonder rustig langs kaden en havens. Onder de be scherming van politie en militaire macht werd hier en daar met dubbele equigages en met de Westlanders en Zeeuwen rustig gewerkt. Aan eene oproeping van het bestuur der Federatie tot het houden eener ver gadering, gaven 600 a 700 vrouwen van bootwerkers en van werklieden gehoor. Besloten werd in den strijd de mannen te steunen. De Zwijndrechtsche groeutehandel staat ten gevolge van de werkstaking te Rot terdam bijna geheel stil. Het tweetal stoomsloepen uit Helle- voetsluis is naar Rotterdam opgestoomd. In het pakhuis van den kruidenier Den P. te Leiden is, waarschijnlijk door broeiing brand ontstaan, met het gevolg dat de aanzienlijke voorraad winkel goederen, ter waarde van eenige duizen den guldens, geheel een prooi der vlam men werd. Huis en inboedel waren verzekerd. Naar aanleiding van het feit, dat eenige Westlandsche schippers bezwaar maakten om aardappelen voor Rotter dam te laden, met het oog op eventueele moeilijkheden, werd gisteravond op de veiling te Naaldwijk medegedeeld, dat aan een verzoek om bescherming direct zal worden voldran desnoods zullen de militairen de schippers zelfs van uit het Westland begeleiden. De ruim 72-jarige mevr. de wedu we B. aan de Biltstraat te Utrecht woonachtig, die slechts met eene dienst bode samenwoont, kreeg eergisteravond omstreeks kwart over tienen nog bezoek van een jongmensch, dat dringend had verlangd baar te spreken. Wat er in de huiskamer,waarin hij werd toegelaten, voorviel, is niet bekend, doch na een kort onderhoud kwam de be zoeker opeens de kamer uitstormen en de keuken binnenloopen, waar hij de niets kwaads vermoedende dienstbode onverwacht by de keel greep. Toen het deze gelukte zich los te rukken nam hij ijlings - met achterlating van hoed en overjas, de vlucht. Een oogenblik later kwam de dienst bode in de kamer om mevrouw naar bed te helpen, doch vond deze roerloos op den grond liggen. in Mei onze bruiloft", antwoordde de prins. „Waarom zou dat niet mogelijk ge maakt kunnen worden?" vroeg do Italiaan verwonderd. „Vandaag hebben wij „Er zijn nog vele formaliteiten te vervullen,viel de prins hem in de rede. Ferrari legde de ellebogen op de tafel, de hand onder de kin en kneep een oog dicht. „Ah, ik begrijp het al; u behoort tot de Grieksche kerk en Gemma „Ik ben een Pool van geboorte", viel Sulkowsky weder in. „Wel, dat treft bijzonder goed riep Ferrari. „Dan behoort ge beiden tot de zelfde kerk. Maar ter wille van u zou mijne dochter stellig met genoegen tot eene andere kerk zijn overgegaan als het niet noodig is, des te beter." Hij glimlachte tevreden. „Wat gaat het voortreffelijk Als van een leiendakje Met MeiZoo straks hebt ge er van gesproken, dat ge vooraf nog verschil- Hevig verschrikt liep zij daarop, luid i hulp roepende, de straat op, met het gevolg, dat weldra, behalve een genees, kundige die slechts den dood door verworgiDg kou constateeren de offi. cier van justitie en de commissaris van politie, de heer Beek, ter plaatse ver- schenen. De vermoedelyke dader, S. genaamd, moet wel eens meer mevrouw B. heb ben bezocht en bestaat er groud voor het vermoeden, dat geldverlegenheid hem gisteravond tot haar heeft gebracht en zij hem ditmaal niet heeft kunnen of willen helpen. Van diefstal is echter geen spoor te ontdekken. S. werd tot heden nog niet gevonden. Spiering, de „blikken dominé', bekend uit de Appelternsche quaestie, heeft het krankzinnigengesticht te Medemblik als hersteld verlaten. Hjj is voornemens zich te Arnhem met terwoon te vestigen. De door een rat gebeten ds. Ulffers te Rotterdam, sukkelt nog voortdureuii aan koortsen. Steenkolen nood! In de vergadering der „Ned. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid» werd een motie aangenomen, waarbjj wordt aangedrongen op het spoedig nemen eener afdoende beslissing inzake de exploitatie van kolenmijnen in Limburg, nadat de heer N. M. H. Doppel, officier der artillerie, had voorgerekend, dat het Limburgsch kolenterrein, volledig geëxploiteerd, kan opleveren 11,600 ton per dag of 7,750,000 ton per jaar. Daardoor zou Nederland, wat het steenkolenverbruik betreft, geheel onaf hankeltjk kunnen worden van het bui tenland. De bevolking van ons land bedroeg op 1 Januari 1899 5,074,632. De bevolking van Zeeland 217,329. Tiel's Mannenkoor heeft besloten op een nader te bepalen datum in den zomer van 1901 een wedstrijd veor mannen-zangvereenigingen uit te schrij ven. Slechts Nederlandsohe of Vlaamsche muziek op Nederlandschen of Vlaamschen tekst zal mogen gezongen worden. Zan gers van beroep mogen niet meedoen. In het Handelsbl. herinnert een inzender er aan, dat we binnen enkele weken, misschien dagen, hier tal van ambtenaren der N. Z. A. S. M. met vrouwen en kinderen, door de Engelsche vrienden van Christendom ter beschaving uit Zuid-Afrika gezet, verwachten, waar van velen alles verloren wat zij bezaten. „Velen zegt de schrijver, zullen hier natuurlijk bij ouders, bij familie, bij vrienden tijdelijk een onderkomen kun nen vinden. Maar waar moeten die menschen heen, die dergelijke hulp niet vinden 1 Het leven in een hotel is voor hen veel te duur, en voor hun gezin ongeschikt. Men moet iets vinden om de zoodanigen, althans gedurende de eerste dagen, een dak boven hun hoofd te geven. Wordt er een groot muziek feest gevierd, dan staan tal van perso nen gereed zangers, die in geen hotel onderkomen vinden, in den familiekring op te nemen. Nu is er leed te verzach ten. Nu is er niets te zingen, maar mede te lijden. Zouden er dan nu geen families in Nederland te vinden zijn, die dezen beschaafden, ongelukkigen landgenooten tijdelijke gastvrijheid wil len aanbieden Zou het niet op den weg der Zuid-Afrikaansche Vereeniging liggen om eene oproeping te doen tut ailen in Nederland, die bereid zijn hun gastvrije woning voor dit schoone doel open te stellen?" Te Rotterdam sprong gisterennacht de 39-jarige vrouw W. W. B., tenge volge van een huiselijken twist met J. L., in nachtgewaad uit het raam der eerste étage van haar woning. Zij went opgevangen door eenige burgers en naar het politiebureau aldaar gebracht our hulp te verzoeken, maar werd daar tot bedaren gebracht, en na zich getoiletteerd te hebben, keerde zij weer huiswaarts. De Brugsche politie heeft een 14 jarig meisje, Alice C, gearresteerd. Zij was een wees, die bij dcu dood harer ouders door een caféhouder en zijue lende zaken had te regelen. Welke zaken zijn dat, mijn waarde schoonzoon „Mijn paleis te Petersburg móet be hoorlijk in orde worden gebracht om ons te ontvangen, en dan wil ik ook mijn ontslag uit den krijgsdienst aan vragen. Ik wensch eenig en alleen voor Gemma te leven zoolang ik officier ben, kan ik dat niet doen." Hij drukte zijne verloofde innig de hand, en dankbaar glimlachte zij hem toe. Er i=| terrein der zich te vel inrichtingenl millioen tril '.het met die| vleesche. 1 'eerde de eergister »l| de sonr van I Als per relletje zii „Juist i De Belgen geval op ti ■het eens te zijde voorl F1 het Itali Hume zegt Zooals in t I Zoo krijg heeld van t Wnd. een V:ln We8gewa; Paniek, dood Uoo gekwetst. Wordt vervolgd). S o o j

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2