Gemengd N ieuws. een afdruk van het request door dien Bond van de Tweede Kamer gezonden betrekkelijk een ontwerp-herziening van de tariefwet der inkomende rechten in Nederland, waarin het bestuur tot zijn grootste verwondering het feit moet constateeren dat dit ontwerp in het geheel geen rekening houdt met de be kende grieven der boeren, noch met de belangen der landbouw- of zuivelproduc- tie. In dat adres wordt de wensch uit gesproken dat de billijke en rechtvaardige eischen der landbouwers niet ter zijde gelegd maar ernstig in overweging zullen genomen worden. Besloten werd dit adres aan te nemen voor kennisgeving. Van het Twentsche kolensyndicaat was ingekomen een verzoek tot instem ming met een door die vereeniging aan den Minister van Waterstaat gezonden adres, waarin verzocht wordt dat met het oog op de zeer bijzondere omstan digheden waarin de steenkolenindustrie verkeert, de steenkolenbedden in Limburg die 330 K.M.! beslaan en kolen bevatten voor stoomketels der fabrieken, met meer kracht worden ontgonnen. Tot nog toe is slechts een zeer klein deel, niet meer dan 3 mijnen in exploitatie terwijl er 3 in aanbouw zijn. Zij bevinden zich in handen van Duitschers en nog niet '/s deel der productie blijft in Nederland. Adressanten verzoeken nu dat de oor zaken voordie vertraging der beschikking op concessie-aanvrage zoo spoedig mogelijk worden uit den weg geruimd en reeds nu in afwachting der nadere regeling voor het overige deel en de in te voeren rechtswijziging, te be schikken op de oudste door Nederlanders gedane concessieaanvragen. De Voorzitter wijst er op dat dit adres niet in een Kamer van koophandel thuis behoort en bovendien reeds een commissie is benoemd. Hij meent dat men dit adres best kan laten rusten tot andere Kamers zich daarover uitgelaten hebben. De heer Wilkens is het wel eens met den Voorzitter, doch vindt het adres belangrijk genoeg om het te onder steunen. Ook de heer Polak meent dat het geen kwaad kan hette ondersteunen, wijl het wenschelijk is dat deze zaak zooveel mogelijk bespoedigd wordt. Nadat op een opmerking van den Voorzitter de heer Wilkens nogmaals op bet gewicht van de zaak had gewezen, werd met algemeene stemmen, behalve die van den Voorzitter, besloten het verzoek te ondersteunen. Ter tafel kwam vervolgens het Verslag der Kamer over 1899. Hieruit blijkt dat over bet algemeen de toestand waarin handel en nijver heid in 1899 verkeerden, zeer bevredi gend mag worden genoemd. De groot handel breidt zich wel is waar niet uit, toch bestonden er op dat gebied reden van tevredenheid. Voor den kleinhandel en de nering doenden was het jaar weer niet minder voordeelig. De toenemende sterkte der bevolking die in den loop des jaars weder toenam en van 18381 tot 19036 zielen steeg, oetende voortdurend een belangrijken invloed uit op het algemeen vertier en verspreidde daarmede in zekere mate een niet te miskennen welvaart. De scheepvaart leverde wat de zeevaart betreft, niet veel verschil met het vorig jaar. Wat de binnenvaart aangaat deze zich af. „Schreit zij, omdat ik van Fedor geen afstand kan doen Of gaat zij gebukt onder eigen leed „Gemma, schrei je vroeg zij fluis terend, terwijl zij in bed ging opzitten. Het bleef stil, maar het snikken hield op. Een poosje bleef zij nog zitten luiste ren en legde zich toen weer neder. „Ik zal mij vergist hebben," dacht zij. De eerste zonnestralen gleden over het veld, toen Gemma naar buiten trad. Het was een heldere, warme morgen. Hoog in de lucht vloog een zwerm vogels voorbijoverigens was het stil. Gemma keek de vogels na, totdat zij achter de boomen van het boscbje ver dwenen waren. «Zou het werkelijk reeds lente wor den dacht zjj. „Die vogels waren er althans de voorboden van. Lente!" Zij legde de hand op de borst. „En hierbinnen is het zoo koud, de wereld schynt mij zoo ledig." Bjjna onbewust was zij naar de weide gegaan. De boomen en struiken die was ruim zoo levendig en overtrof die in 1898, zoowel wat het aantal schepen als wat den tonneninhoud betreft. Voor de nijverheid gaf het afgeloopen jaar stof tot tevredenheid. Vooral de ambachtsnijverheid bloeide door de aan houdende uitbreiding van de kom der gemeente en het bouwen van nieuwe buizen, alsmede door verbouwen en verfraaien van het reeds bestaande. Alleen door de gemeente werd voor ruim 34000 aan bouwgrond verkocht. De hierdoor veroorzaakte bedrijvigheid was dan ook oorzaak, dat voor ieder die werken kon en wilde, daartoe gelegenheid bestond en gedwongen werkeloosheid niet voorkwam. Dit verslag werd onder dankbetuiging aan den secretaris goedgekeurd en zal worden gedrukt. Niets meer te behandelen zijnde werd hierna de vergadering gesloten. Heden werd het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd der te stichten school F op het Raadhuis alhier in tegenwoordigheid van Burg. en Weth. en eenige leden van den gemeenteraad voortgezet. In de laatstgehouden vergadering van de barbiers- en kappersvereeniging, „Eensgezindheid" alhier, is besloten gedurende de maanden Juli en Augustus hunne salons des Maandagsavonds te 9 uur te sluiten. Van de gisterenmiddag om 6 uur uit Middelburg vertrokken stoomtram is op den Pottenbakkerssingel de locomotief gederailleerd. Met een groot half uur vertraging kon de reis naar Vlissiugen worden voortgezet. De kohieren van de plaatselijke directe belastingen op de inkomsten (hoofdelijke omslag) hebben te Middelbuig in 1899 zuiver opgebracht f 99,683,14. De onin bare posten beliepen te zamen f 1559,50. De hondenbelasting bedroeg 1414,50 en het vergunningsrecht 3812,50, of 137,50 minder dan in 1898. Door de gemeente Veere is onlangs de bekende Kampveersche toren ver kocht, doch deze verkoop werd door Ged. Staten niet goedgekeurd. Van deze beslissing is de gemeente Veere in hooger beroep gegaan. Ia de vorige week is door den vicepreaident en eenige leden van den raad van State een plaatselijk onderzoek inzake den vei koop van den toren ingesteld, waarbij voorlichting werd verstrekt door den heer J. A. Frederiks, te Middelburg, Men meldt ons uit Overslag: Een der laatste dagen van de vorige week plaagde de 12jarige zoon van den timmerman van den Br. zijne jongere zuster, terwijl deze bezig was met het knippen van randen voor behangselpapier. Bij ongeluk kwetste hij de hand aan de punt der schaar, waarmee zijne zuster haar werk verrichtte. In het eerst werd op dit onbeduidende wondje niet gelet, doch al spoedig zwol de hand en later de geheele arm zoo onrustbarend op dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De dokter constateerde bloed vergiftiging, maar was toch nog in staat om het kwaad in zijn begin te stuiten. daar stonden, begonnen uit te botten, het was in de eerste dagen van April hier en daar zag men een groen gras sprietje opschieten uit het verdorde kruid dat den bodem bedekte. Aan den voet van een berkel oom stonden zelfs drie, vier blauwe bloempjes. „Viooltjes," fluisterde Gemma en bukte doch onmiddellijk stond zij weer rechtop. „Waarom zou ik die bloempjes afbrekenik heb toch niemand, aan wien ik ze geven kan," dacht zij en ging in vluggen stap verder. Zij werkte dien .dag met verdubbelden ijver. Maar er kwamen toch minuten, waarin haar vlijtige handen geen bezig heid hadden, en dan stond zjj stil te luisteren, als verwachte zij geroepen te worden, totdat zij er besef van kreeg dat dit louter inbeelding was. In den namiddag hield er een rijtuig voor de herberg stil. Zij snelde naar het vensterdoch toen zij zag dat Bariatinsky uit het rijtuig stapte en door haar vader en Angelina begroet De patiënt is thans buiten gevaar. Men zij voorzichtig met behangselpapier, vooral met het groeue, dat meestal vergiftigd is. Hooibroeien. De Commissaris der Koningin in Fries land heeft de Burgemeesters in die pro vincie gewaarschuwd tegen hooibroeien. Er wordt dit jaar niet alleen hooi ge wonnen, zwaar door qualiteit, tengevolge waarvan bijzondere vrees voor broeien bestaat, maar dat kwaad wordt mede niet weinig in de hand gewerkt door de natte weersgesteldheid. De Commissaris beveelt den Burge meesters aan, om, ook als hoofd der politie, krachtig op te treden waar sterk hooibroeien wordt waargenomen, en de ingezetenen te wijzen op de verschillende straffen, welke zyn gesteld tegen hem aan wiens schuld brand te wyten is. Aldus meldt De Tijd, Wyl dit Friesch ook een Zeeuwsch belang is (wel is waar in mindere mate) willen wij hier een paar middelen aan de hand doen, waardoor hooibroei in vele gevallen wordt tegengegaan, althans zeer beperkt. Voor velen is het wellicht nog de tijd ze aan te wenden. lo. Bij aanleggen plaatst men midden in den stapel (berg of schelf) een ton en maakt die met een touw op doel matige wijze aan de nok van het dak vast. Bij het stijgen van den hoop rijst men ook de ton. (Ieder kan dit voor zich op de meest practische wijze in- richton.) Men krijgt bij deze handelwijze in hot midden van den hooistapel een doorloopend kanaal, als het ware een schoorsteen, waardoor de zich bij het broeien ontwikkelende dampen kunnen ontwijken en het gevaar voor brand aanzienlijk wordt verminderd. 2o. Ook het instrooien van keuken zout is een zeer doelmatig middel. Door het zout wordt sterk brooien tegenge gaan, Wijl onze huisdieren alle meer of min zout behoeven, wordt het hooi 's winters graag door het vee gegeten en werkt het zout bovendien gunstig op de spijsvertering. Men strooie het zout laags gewijze door het hooi tot een hoeveel heid van pi. m. 4 kG. met 1000 kG. hooi. Tegenwoordig is landbouwzout van 4.— a 5. per 1000 kG. in den handel, dat voor dit doel zeer bruikbaar is. l>e werkstaking te Rotterdam. Gisterenmorgen werd een openbare vergadering van bootwerkers in de groote zaal van het Algemeen Verkoop lokaal aldaar gehoudeD. Daarin werd door een der sprekers er op gewezen dat nog nimmer eene werkstaking zoozeer den steun der andere vereenigingen in ons land en het buitenland heeft verkregen. Een tweede wees op de sympathie der Amsterdam - sche boot- en hout werkers voor deze beweging en op het feit dat eenige van Rotterdam derwaarts gekomen goederen- booten zijn gestopt. Protest werd door de vergadering ge- teekend tegen de bewoners van 's Gra- venhage, die al meer en meer onder kruipers zenden. Een ander spreker maande aan zich door geen machtsver toon, welke dan ook, van de aangenomen houding te laten afbrengen. Daarbij zal de steun der vrouw de mannen sterk maken slachtoffers zullen vallen, maar niet na den stryd vergeten worden. „En werd, loosde zij een diep smartelijken zucht. Zij zocht haar kamertje op en ging op haar bed liggen, maar de zwoele lucht in het kleine vertrek dreigde haar te verstikken. Daarom stond zij spoedig weer op en sloop door de achterdeur het huis uit, den tuin in. Lanrzaam naderde zij de plek waar zij dien morgen de viooltjes had gezien. Niet ver van daar bemerkte zij Angelina, die stralend van geluk voortliep aan den arm van Bariatinsky, wiens borst met een ruiker tje viooltjes prijkte. Gemma verborg zich vlug achter een boomstam en vervolgde haar weg eerst, toen het paar verdwenen was. Slechts weinige schreden verder stond zij bij den berkeboom de viooltjes waren er niet meer. Alleen een enkel bloempje stak nog het blauwe kopje beschroomd uit het weinige groen omhoog. „Angelina heeft de bloemen geplukt en ze aan Bariatinsky gegeven", mom pelde Gemma en een bittere lach speelde haar om de lippen. mocht er straks geschoten worden in de straten, zorgt dan gij, arbeiders, vervolgde hij, dat gij daartoe, ieder voor u zelf, geen aanleiding geeft, dan zal de wrake Gods neerkomen op ben, die daartoe het bevel gaven." Aangenomen werd eene motie waarbij de vergadering hare afkeuring uitspreekt over de broodfabrieken de Korenschoof en de Ceres, waar brood gebakken wordt voor de onderkruipers aan de Holland- Amerika-lijn en hun bedreigd dat zij voortgaande door de Rotterdamsche arbei ders zullen worden geboycot. Denzelfden morgen vergaderden de verschillende stuwadoors ter bespreking hunner belangen. De komst der troepen en bat vertoon der marine heeft blijkbaar indruk ge maakt, althans bleven oploopen langs kaden en havens achterwege en werden geene federatiebootjes gezien, zoodat van pogingen tot staken of tot bemoeiiyking van hen dia aan het werk gebleven zijn, niets gemerkt werd. By de Batavier III, de Reinfeld en de Rotterdam waar gewerkt wordt, bewaakt infanterie het terrein. Twee sleepbooten, begeleid door een sleepboot met mariniers, brachten 400 menschen van Hoek van Holland en uit den omtrek over voor de firma Wm. Muller en Co. Patrouilles huzaren, 3 en 4 man sterk, elk door een bereden agent begeleid, rijden aan den linker Maasoever- ais in de stad rond. Verder vertoonen zich patrouilles van politie en mariniers in de stad om kracht bij te zetten aan het door den burgemeester uitgevaardigd verbod van samenscholing. Voor de firma Muller hervatten des middags twee ploegen van het vaste korps ertswerkers het werk. Hier en daar wordt ongestoord met enkele ot dubbele equipages gelost. De Harwiehbooten zullen aan den Hoek van Holland gelost worden. De pantserschepen Kortenaer en Eversen kwamen den Waterweg binnen. Te Schiedam leggen 3 kolenbooten en een stoomboot met hout te lossen. De Kortenaer is aanwezig, die daar eenigen tijd zal blijven om zoowel te Rotterdam als te Schiedam assistentie te verleenen. Uit Hellevoetsluis zijn twee gewapende stoomsloepen naar Rotterdam vertrokken. Gisterenavond is nog te Rotterdam een bataljon infanterie van Amsterdam aangekomen. Het stoomschip Trier, geladen met koffie, is door de firma Muller in dienst genomen Zeeuwen gelost. Op de Wilhelmina is een officiei door een bootwerker beleedigd; de dader is gearresteerd. De tweede stuurman van het stoomschip Orconera is bij het aan wal brengen van gereedschap ernstig aan het hoofd gekwetst. Te Brielle ligt een torpedobootje onder stoom en wordt een gedeelte van het garnizoen in gereedheid gehouden om indien er te Maassluis onlusten mochten ontstaan in verband met de werkstaking, aldaar dienst te doen. Te Hellevoetsluis liggen twee stoomsloepen der Marine gereed om op de eerste waarschuwing naar Rotterdam te stoom en. Tengevolge van de werkstaking der bootwerkers te Rotterdam, staat de Westlandsche aardappelhandel op het buitenland geheel stil, wijl de bandelaars niet meer durven koopen en de ontvan gen orders niet uitvoeren. Reedsjl.Dinsdag werd op de veilingen bij grooten aan voer met moeite verkocht. Donderdag bleef het grootste gedeelte onverkocht, Vrijdag werd niets verkocht en Zater dag-avond, toen een kolossale partij in veiling zou worden gebracht, besloten de besturen der afdeeiiugen van West- land, eenvoudig niet te veilen, wijl de kooplieden verklaarden, bij dezen stand van zaken niet te kunnen koopen. Over het geval van zelfmoord van een jeugdigen bestedeling in de gemeente Wes'.stellingwerf, waarvan voor eenige dagen melding werd gemaakt, deelt de „Heerenv. Ct." het volgende mede: Uit nadere gegevens blijkt, dat kinderen, door de burgerlijke gemeen, uitbesteed, 't niet al te best hebben, t),. kan ook niet, omdat er zoo weinig v,. betaald wordtf 26, Boms f 37.50 e, heeft het kind een gebrek, f 50 p„ jaar, dus in het gunstigste geval f 1 p,, week. Het moeten wel zeer armoeiig gezinnen zyn, die daarvoor een jonge-" huis willen nemen. En aan den andeit- kant spreekt het vanzelf, dat voor paar centen de bestedeling geen gem;ij: kelijk leventje beeft. Zoo'n jongen, j,. naar school behoort te gaan, won geëxploiteerd ten bate van het gea, waarin hij is opgenomen. Dat was ook het geval met knaap, die zich heeft opgehangen, u, eenige feestdagen in Noordwolde z(jnj, marktdagen dan is 't kermis voor om en jong en ook uit de omliggende plaj-, sen trekt men dan naar Noordwolii, Die marktdagen zijn drie in getal, 0j den eersten, in Mei, mocht Hendrik Mulder, zoo heet de knaap, niet deel nemen aan het volksfeest. Als gewoon, ïyk moest hy op de koeien passen, jj plaats van op de schoolbanken te zitten, Hem werd echter voorgespiegeldu,; Pinksteren is er schoolfeest en daar moogt gij aan meedoenPinkatermaandij was de arme knaap, gewend aan zjj vreugdeloos bestaan, opgetogen in t8 prettige vooruitzicht, dien dag eens n( mogen feestvieren. Maar men kwam ld belofte niet naHendrik moest weer als koejongen dienst doen. Toen hij zijn kameraden naar het leest zag vertrekken, overviel hem een uaamloos leed. Ei korten tijd later vond men hem leven loos hangen aan een hekkepaal. Ziedaar de droeve geschiedenis, zooals die ons wordt meegedeeld. De justitie doet thans onderzoek. Maar als de zelf. moord geconstateerd is, zal men g verder niet van hooren. Toch is dit ge val van zoo ernstigen aard, werpt zulk een schril licht op het leven der uitbe stede kinderen, dat het by een gewoai politie-onderzoek niet mag blijven. Een jonkman uit Groningen is teNieuwendam op de scheepswerf'welk te, werd geplaagd en gesard door i bru talen jongen. De werkman stotterè n. 1. en de deugniet hield niet op hem hierin na te volgen. Driftig geworden wierp de geplaagls een hamer naar den knaap, die aanki hoofd getroffen, neerzonk, bloedende uit beide ooren. Hij verkeert in gevaar. De dader die zeer gunstig bekend staat, is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Zondagmorgen werd te Gouda i de St. Janskerk de godsdienstoefenisi van 10 uur gestoord door een onheil spellend gekraak. De menigte stroomde verschrikt naar buiten, waar men til de ontdekking kwam, dat een der ateigen aan den buitenkant der kerk aangebracht was ingezakt. De dienst was ata' buitengewoon vroeg atgeloopen en men kwam er met den schrik af. Golukki? dat dit ongeval juist op Zondag plas# had, toen er dus niet werd gewerkt anders hadden zonder twijfel schrons- lijke ongelukken plaats gehad. Een vrouw te Amsterdam batiks ongeluk te vallen. Zich aan een ijzen» hek willende vasthouden, bleef zij den pinkring haken aan een scherpe pui zoodat haar de pink van de hand we* gerukt. Spoedig was er hulp by snelle vaart ging het nu naar het Gas!- huis. Een wakkere, flinke jongen ns: het afgerukte lichaamsdeel der juffro#' van het hek, wikkelde het vlug in if zakdoek en stormde er mee naar Gasthuis, waar hij veel eer aankwst dan de eigenares van de pink. Hijg* en blazend sprak hij tot den portie» „Hier is de pink van een juffrouw komt strakkies maak maar v schoon, dan kan ie.er gauw worden ai gezet." Dank zij dien vluggen jong' raakte de vrouw weer in het bezit haar pink, die volgens den knaap Toen Gemma het boschje verliet, suisde het driespan van Bariatinsky haar voorbij. Om niet gezien te worden, hurkte zij vlug achter een dicht struik gewas neder. Nauwelijks was het rijtuig uit het gezicht, of zij verliet hare schuil plaats en richtte hare schreden naar het dorp. Daar kocht zij een enveloppe, schreef er in den winkel een adres op en trad weder naar buiten. Een poos bleef zij besluiteloos voor de winkel deur staantoen richtte zij hare schre den naar een markskramerswagen,getrok ken door een paar magere paarden en bestuurd door een ouden Jood. „Goeden avond, Bloch," zeide zij, toen zij den wagen had bereikt. „Gaat ge de grenzen over?" „Ja wel, juffrouw, zaken „Zoudt ge dan dezen brief willen meenemen en zorgen dat die aan zijn adres komt „Hm," kuchte de oude en liet zijn paard stilstaan. „Waar moet die brief heen „Naar het slot van prinses Bat tin sky." „Daar kom ik niet langs, maar wil dien omweg wel maken." Tevergeefs trachtte Gemma den oud man een geldstuk in de hand te drcikfe „Waarom zou ik daarvoor iets f de juffrouw aannemen zeide hij werend. „Ik ken u immers en ook vader. Als u in den herfst van 1 ouden Bloch ganzen koopt, zal hij prijs wel zoo stellen, dat hij de- dienst betaald krijgt.» Gemma moest lachen. „Hartelijk dank, Bloch.» „Ach, wat is dank zeide hij, schouders ophalende, en dreef zijne p den aan. „Als de Christenen den arffl Jood noodig hebben, buigen ze voor als een knipmes. Hebben ze hem meer noodig, dan geven zij hem schop als een hond." „Zoo handel ik niet, Bloch dat ge zien," riep Gemma hem nog to (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2