Woensdag 11 Juli Se gewone Aardappelziekte. 88e Jaargang. 1900. immLiT© Mo. 101. VLISSÏMSCIE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per po3t 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji, Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. BJJ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend, öroote letters en cliché'8 worden naar plaatsruimte berekend. Verechflnt dugelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephooifiiiti.mTn.er XO. Abonnements-Advertentiën op zeer Toordeelige voorwaarden. (Ingezonden.) Ruim 150 jaren geleden werd de aard appel in ons laud een algemeen volk.- voedsel. Weinig dachten evenwel de invoerders van dit toenmaals voor een groot deel van Europa nog nieuw gewas, dat de een eeuw later optredende „aard appelziekte» zulkeonbeschrijfelijke ellende na zich zou slepen. Immers toen in het jaar 1845 de aard appelziekte op verontrustende wijze zich in Ierland openbaarde, heerschte op dit arme eiland, welks bewoners bijna geen ander voedsel dan aardappels gebruikten, een verschrikkelijke hongersnood - en nog jaren daarna. Wij vinden eigens opgegeven, dat in 1845 in Ierland 546 menschen den hongerdood stierven, ter wijl het over 1847, '48 en '49 meer dan veitienvoudigd werd. Gelukkig, door de ondervinding geleerd, vertrouwt men thans niet meer zoo op den aardappeloogst. En ook, nog geluk kiger misschien, heeft de wetenschap middelen aan de hand gedaan, waarmede wij in staat zijn het groote kwaad te voorkomen en in zijn optreden te be perken. Daar omstreeks dezen tijd (Juni Juli) de ziekte zich in het loof begint te ver- toonen, zal het misschien niet ongepast zijn een en ander te zeggen omtrent het voorkomen en bestrijden er van. De oorzaak van de aardappelziekte is een schimmelplant, die zich gewoonlijk reeds op de schijnbaar gezonde poot- aardappels bevindt en zich verbazend snel ontwikkelt, d. w. z. vermenigvuldigt tot ze later geheele vlekken vormt op loof en knollen. In droge zomers breidt de ziekte zich nooit zoo veel uit als in warme, voch tige. Dan kan ze soms zoo plotseling optreden, dat in zekere streken op één nacht de aardappelplanten geheel bruine bladeren vertoonen. Daarvandaan, dat men wel eens dacht aan „giftige nevels." Bij het begin der ziekte vertoonen zich aan de punten of randen der bla deren steeds zich uitbreidende bruine vlekken. Deze worden bij vochtige tem peratuur eenigszins zacht; bij winderig en droog weer zijn de vlekken droog en kan men ze stuk wrijven. Wil men zich overtuigen of die bruine vlekken werkelijk hun oorzaak vinden in het optreden van de ziekte veroor zakende schimmelplant, dan kan men dat op de volgende wyze doenNeem een (liefst wijdmondsche) flesch en breng daarin wat bruingevlekt loof en sluit daarna de flesch goed af. Nu zal na HOOFDSTUK VII. Teen prinses Anna na eenige uren weer thuis kwam, ontmoette zij Fedor op de veranda. Van toom bevende, deelde zij hem mede, dat het haar niet was gelukt de verblijfplaats van Olga op te sporen. Uitgeput viel zij op een stoel neer en waaide zich met haar batisten zak doek wat koelts toe. Fedor haalde de schouders op, stak verloop van eenigen tijd in de flesch zeer vochthoudende lucht aanwezig zijn. In zoo'n atmosfeer nu, vooral als de flesch op een warme plaats wordt be waard, ontwikkelen de zwammen zich verbazend snel. Was er dan ook begin van ziekte, dan zullen op de bladeren na enkele uren wollige, witte vlokken om de bruine vlekken merkbaar zijn. Die vlokken zijn niets anders dan een bekleedsel van miljoenen schimmel planten. De zieke knollen hebben aan hunne oppervlakte bruine vlekken, die lang zamerhand dieper in den aardappel drin gen. Die plekken worden niet week. De knolziekte vertoont zich na de bladziekte, d. w. z. in tijdsorde, een noodwendig gevolg er van is ze niet altijd. Men heeft wei eens ziek loof en gezonde knollen. Al bepaalt zich de ziekte alleen tot het loof, toch kan de schade aanzienlijk zijn, wijl de groene bovenaardsche deelen sterven en daarmede hunne voornaamste werkzaamheid voeding der plant ophoudt. Een gevolg daarvan is natuur lijk dat de overige deelen der plant in hun groei worden gestuit en dus de knollen klein blijven. Is echter de ziekte ook op de knollen overgegaan, dan kan de schade enorm worden. Wie zich daarvan wil overtui gen, ga bij het rooien eens den akker op, die door de ziekte aangetast is ge weest. Het getal zieke aardappelen over treft soms verre dat der gezonde. De opbrengst is bijna altijd s'echt. De zieke aardappelen zien er niet slechts onooglijk uit, doch zij moeten ook wat smaak en voedzaamheid betreft voor de gezonde onderdoen. Zij die veel ziek zijn blijven op den akker achter. Wat nu de levensgeschiedenis betreft, van de parasiet der aardappelziekte mer ken we alleen op, dat die is van zeer ingewikkelden aard en om ze te begrijpen een nauwgezette studie der zwammen vereischt. Hierom en ook, omdat haar voorplantingswijze niet van direct belang is voor den landbouwer, kunnen we er gevoeglijk overheen stappen en overgaan tot de Bestrijding. Een eerste eisch is, alles aan te wenden om de ziekte zooveel mogelijk te voor komen en te beperken. De middelen daartoe zijn poten op liefst droge en lichte gronden of op zware, die goed van hun overtollig water kunnen bevrijd worden (greppelen, drai- neeren); geen terreinen tusschen bosschen of dichte kanten van hakhout, want de wind moet over de akkers kunnen heen spelen. Door bemesting, als anderzins tracht de handen in de zakken van zijn jasje, en keek fluitend naar den tuin, waar de avondschemering reeds schaduwen begon te werpen. „Zeg dan toch eens iets 1 Geef mij raad, wat ik moet doen 1" riep de prin ses ongeduldig. „Laat aan Czernischew zeggen, dat u genegen is, hem Olga tot vrouw te geven." De prinses vloog van haar stoel op. „Je schijnt van je verstand beroofd krijschle zij. „Zoo'n belofte zou „Moet men dan alles volbrengen, wat men belooft?" vroeg Fedor. „Ondanks uw belofte zal het u wel gelukken een reden te vinden om Olga niet te geven." Prinses Anna streelde liefkoozend Fedor's wangen. „Je raad is tonnen gouds waard," zeide zij. „Ik zal er op staanden voet gevolg aan geven.» Zonder zich den tgd te gunnen hoed en mantel af te doen, schreef zij ook men goed ontwikkelde, stevige, geen te weelderige planten te krijgen. Een versche stalmest of overmatige chilisalpeter-be- mesting is verkeerd. De rijen neme men in de richting van den meest heerschen- den wind en niet te dicht. Men lette ook op de „soort." De witte soorten met dunne schil zjjn gevoeliger dan de roode met dikke schil. (Wordt vervolgd). De diplomatie. De diplomatie wordt eene schoone instelling van zoo'n onbetwistbaar nut genoemd, dat de regeeringen zich met hand en tand verzetten tegen elke poging die in het werk werd gesteld om de kostbare gezantschappen op te heffen en in de plaats der diplomaten consuls aan te stellen. In de laatste dagen heeft de diplomatie echter zich zelve veroordeeld. "Vooreerst heeft zij, toen reeds de aandacht ge vestigd was op de gisting der gemoederen in China, niets voorzien van wat er gebeuren zou. Terwijl dus gewaarschuwd werd voor het vuur dat in China smeulde, maar weldra in hevige vlammen zou uitslaaD, sliep de'diplomatie en droomde ze van geen gevaar, 't Is misschien haar schuld niet, want de diplomaten worden met allerlei werk beladen waar voor zij niet geroepen zijn in sommige landen schijnt het dat de Europeesche diplomatieke agenten geen andere zaak hebben dan de kapitalisten te helpen aan concessies. En dan hebben ze nog een andere zending, n.l. elkander na te gaan en elkander tegen te werk9n. Niet de algemeene belangen en de veiligheid van Europa hebben zij voor te scaan, maar zij moeten beletten dat deze of gene mogendheid meer invloed of gunsten verkrijgt dan een andere. Hierdoor wordt het duidelijk dat de diplomaten den tyd niet hebben gehad de zaken in China nauwkeurig te bezien, en dat de opstand der Boksers Europa verrast heeft. Wat echter de diplomatie thans uit voert is nog fraaier. Te Peking worden de Europeanen vermoord, de Chineesehe troepen ver eenigen zich met de Boksers, die zich organiseeren. Dat spelletje is reeds sedert zes weken aan den gang en toch verroeren de mogendheden zich te nauwernood. Als men bij het begin krachtig opge treden was, als men de Russen en de Japanners, die gereed waren, had laten werkelijk aan Czernischew, dat zij zich niet meer tegen zyn huwelijk met Olga wilde verzetten, wanneer hjj zorgeD wilde dat hare dochter dien dag nog bij haar in huis terugkwam. Sulkowsky was reeds teruggekeerd en zat met prinses Anna en Fedor bij den helder glinsterende samowar, toen de bode terugkwam met het antwoord van zijne meesteres. Zoodra men haar kennis had gegeven van zijn aankomst, begaf prinses Anna zich naar heur boudoir en ontving daar uit de handen van den knecht een brief. „O, dat is sterk 1" riep zy uit, toen zij de weinige regelen had gelezen, en zij belde om Warwara. Zoodra de oude vrouw op den drempel verscheen, riep hare meesteres„Hoor nu eens, wat Chernischew schrijft. Hij wil eerst rijpe lijk met Olga overleggen, of zgn ver loofde naar zijn huis zal terugkeeren of tot aan het huwelijk zal blijven onder de bescherming van degenen, die haar begaan, bad men gemakkelijk de horden rebellen, die toen nog niet door het geregelde leger ondersteund werden, tot rede kunnen brengen. De diplomaten wilden dit echter niet, omdat men niet wil dat eene mogend heid door meer dan een andere tot de fnuiking van den opstand mede te werken, aanspraak zou kunnen maken op meerdere rechten bij de verbrokkeling van het Chineesehe rijk eene ver brokkeling die echter niet zoo gemak kelijk zal bereikt worden als men geloofde. Men heeft dus de Europeanen te Peking ongestoord laten vermoorden om den Russen en den Japanners die hen onder steund en gered zouden hebben, geen te mooie kaarten in de handen te geven. En nu blijft men wachten en praten over het deel dat elke mogendheid in de interventie heeft bij te dragen, met het doel om als de buit verdeeld wordt, aan niemand de voorkeur toe te kennen. Ondertusschen organiseeren zich de Boksers, prins Toean maakt zijn plan de campagne gereed, brengt de nog rustig gebleven provinciën tot opstand en het moorden en branden gaat zijn gang. Maar de diplomaten werken en maken plannen tot verdeeling van China, Bovenstaande beschouwing vonden wij in een buitenlandsch blad. Zij kan ook van nut zijn voor Nederland, waar men ook meer en meer begint te betwijfelen of de diplomatie in dezen tyd wel het geld waard is dat men er voor uitgeeft, maar waar ook de regeering voor deze waarheid geen ooren heeft. Aanneming der Leerplichtwet. Het Centrum verheugt zich over de aanneming dezer belangrijke wet omdat de leerplicht nu zal ophouden een strijd vraag te zijn. Van kiesrechtuitbreiding en persoonlijken dienstplicht werden nog veel ernstiger gevolgen voorspeld en wat is er van al die schrikbarende profetiën geworden Zoo zal het ook met leer plicht gaan. Tegenover de bezwaren der katho lieken heeft de Regeering zich zóó toe- Bchieteljjk betoond, dat meD niet meer van bezwaren kan spreken. Dat de wet „verwaterd" is, geeft het blad niet toe: eer is ze verbeterd. Onaantastbare betee- kenis heeft het feit, dat bijna de geheele schoolwereld, katholiek en anti-revolu- tionnair, zoo goed als liberaal, zich ver klaard heeft vóór den leerplicht, die „op den duur zal blijken te zijn een niet te miskennen weldaad voor het gansche volk." De Standaard wijdt niet vele woorden aan de wet, alleen zegt zij in haar liefderijk hebben opgenomen. Roep dade lijk Fedor hier I Hij moet op staanden voet dien onbeschaamde gaan opzoeken en hem tuchtigen 1" Fedor kwammaar hij toonde zoo weinig lust Czernischew te gaan opzoe ken, en hij wist zooveel bezwaren in te brengen, dat zijne moeder ten slotte inzag, dat zij beter deed hem niet met die taak te belasten. „Ga maar heen," zeide zij „ik zal het alleen wel klaarspelen met dien roover. Ga heen en verontschuldig mij voor vandaag bij Sulkowsky. Zeg hem, dat de ziekte van Olga erger is gewor- den en ik bij haar moet blijven." Fedor maakte vlug, dat hij wegkwam. I Nadat hij de boodschap aan Sulkowsky J had overgebracht, nam hij een boek, waarin hij oogenschijnlijk met aandacht begon te lezen, terwijl de prins lang- I zaam in het salon heen en weer wan- delde. Eindelijk wenschten zij elkaar goeden nacht. Fedor sliep weldra rustig, doch Sul- Kameroverzicht „dat deze slappe wet allerminst is wat schoolwetmannen als de heer Borgesins zoo al in hun droo- men wel als een ideaal van hun leer- dwang mogen gezien hebben." Toch con stateert zy dat we „weer een partijwet rijker" zullen zjjn als H. M. de Koningin het ontwerp heeft geteekend. Aan de N. Brab. ontlokt de aanneming der wet den uitroep: „Wij zijn dus weder een stuk onzer vrijheid kwijt en een dwangwet rijker." Herziening van de wet op het notarisambt. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer is men vrij algemeen met dit wetsontwerp ingenomen,maar volgens sommigen gaat het niet ver genoeg en worden door hen punten opgenoemd in de nieuwe wet,die voorziening behoeven. Zoo werd o. a. de aandacht gevestigd op het vooral ten plattenlande voorko mend misbruik dat de notaris zich niet tot zijn eigen werkkring bepaalt, maar tevens het bankiersbedrijf uitoefent. In enkele streken geeft het notariaat geen voldoend bestaan, wat aanleiding kan geven tot het bezigen van weinig kiesche middelen o. a. dat de notaris met zaak waarnemers van lager gehalte in con- tractueele verbinding staat. Door som migen werd de aandacht gevestigd op de veel voorkomende associatie van notarissen, waardoor de concurrentie in strijd met de bedoeling van den wet gever, beperkt wordt. Bepleit werd de wenschelykheid van invoering van het z.g. vrije netariaat, onder de noodige waarborgen, maar ook werd aangedrongen om den notaris te maken tot bezoldigd Rijksambtenaar. Nog werd in overweging gegeven den geldhandel van notarissen te verbieden en borgstelling te verbieden. Door enkele leden werd de wensche- lijkheid aangetoond om ook vrouwen tot uitoefening van het notariaat toe te laten, andere oordeelden vrouwen daartoe niet geschikt. Vllsslngen, iO Juli. Hamer van Koophandel. Zitting van 9 Juli. Voorzitter de heer J. Verkuyl Quak- kelaar, Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren Kloppers, v.Raalte, Lagaaij en Wibaut. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Van het bestuur van den „Noordbrabant- sche Christelijke Volksbond' was,met een verzoek tot ondersteuning ingekomen kowsky stond nog lang aan het open venster in zjjne slaapkamer en staarde naar buiten. Een heerlijk koeltje stroomde de kamer in. „Dat is de adem der lente", sprak hij in zich zeiven. „Zou Gemma mij toebehooren als de eerste viooltjes bloeien Hij gevoelde, dat zijn leven alle waarde zou verloren hebben, als z(j hem niet liet zeggen„Kom tot mij weder," en dat denkbeeld stemde hem somber. Midden in den nacht werd Angelina wakker. Zij meende gesmoorde snikken uit het bed van hare zuster te booren, en dit deed haar ontstellen. Gemma schreien Er. moest iets vreeseiyks ge beurd zijn zij stoitte anders niet spoedig tranen. Dien avond, bij het naar bed gaan, had AugeÜDa hare zuster omhelsd eu haar innig gesmeekt niet langer boos te zijn, en Gemma had hare liefkooziu- gen beantwoord en haar vergiffenis ge schonken. „Schreit zij om mij? vroegAugeliaa

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1