k ii Ét li -ill I ij een blanco artikel te maken, zou er uit dien hoofde op neerkomen, dat wy de socialisten hielpen, om uit het artikel weg te nemen wat er nu in staat. Was dat doel bereikt, dan zouden socialisten en liberalen by gewone wet het «alge meen stemrecht' in de wet schryven.En stond dit eenmaal in de wet, dan zouden de socialisten de gelegenheid schoon hebben, om radicalen en liberalen beide weg te slaan van het schaakbord. ,De oplossing zou dan finaal, maar in den door ons veroordeelden zin ztjn en op dien grond komt het ons noch geraden noch geoorloofd voor de kastan jes uit het vuur te helpen halen, waar van we vooruit weten dat anderen ze zullen oppeuzelen." Ravue Visschersvloat. De Koningin heeft den wensch te kennen gegeven dat de visschers geen kosten zullen maken voor versiering hunner vaartuigen. De bedoeling is alleen de vloot te zien zooals zij wer kelijk is. Niet mooi gemaakte schepen, doch vaartuigen zooala die werkeiyk zt)n. Naar het „Dagbl." meldt, is de «Arun del Castle", met de uit Zuid-Afrika uit gezette Nederlanders,Kaapstad gepasseerd. Alles was wel aan boord. Den 23n worden de passagiers in Nederland verwacht. Vlisslngen, 9 Juli. Verslag over den toestand der gemeente Vlisslngen over liet jaar 1899. (Vervolg). Straten en pleinen. In het afgeloopen jaar werd een proet genomen met Scoria bricks voor bestra ting van ry wegen en daarvoor aange schaft en verstraat 75000 stuks tegen den inkoopprijs van f 73 per mille. De geheele oppervlakte bestiating van ge meentewege in de stad verricht, bedroeg 29706 M'. Diversen. Aan dagloon is uitbetaald f 3115,017,. Door particulieren zyn 83 nieuwe ge bouwen gezet, 27 perceelen zijn ver bouwd, terwijl 15 vergunningen ingevolge de schade en hinderwet zijn verleend. Medische politie. De toestand van de openbare wegen, wateren, riolen, goten, urinoirs en open bare gebouwen was voldoende aan de reinheid er van werd zooveel mogelijk stipt de hand gehouden. Gedurende het jaar 1899 werden 335 lijken op de begraafplaats ter aarde besteld. In het Gasthuis waren op 1 Januari 1899 tegenwoordig 13 verpleegdenhierbij kwamen in den loop van dat jaar 68, waarvan ontslagen werden ofoverleden70. Met de keuring voor het slachtvee en geslacht vee, spek, visch enz. werd ge regeld voortgegaan. Politie. De door den gemeenteraad vastge stelde algemeene verordening van politie ondervond in de uitoefening geen moei lijkheden. Tengevolge van eene werkstaking der metselaars, die een oogenblik dreigde moeder hem had bereid. ,0, die adder riep Stwolinsky ver ontwaardigd. Met bezorgdheid liet Czernischew het oog op Olga rusten. «Had ik maar niet beloofd dat ik je niet hier zou houden," sprak hij. «Och kom!" riep Stwolinsky meteen spottend lachje en een knipoogje. „Dat dacht ik wel.' „Wat? Wil je my weer wegzenden riep Olga, terwyi zij zichuit Czernischew's armen losmaakte. „Ik smeek je, laat my bij je blijven Och, toe Hy keek haar harteiyk aan. «Nu kan het nog niet, Olgamaar spoedig neem je hier voorgoed je intrek, ais myn vrouw. Maar ik zou je toch gaarne tot morgen hier gehouden heb ben, doch myne belofte aan je moeder verhindert dat.' „Dan zal je wil geschieden", zeide Olga zacht en drukte hem de hand. „Dat is alles heel mooi", merkte Stwolinsky nu op, „maar de tyd ver- ernstige rustverstoring ten gevolge te zullen hebben, werd de gemeente-politie tijdelijk versterkt met eenige Ryksveld- wachters en een detachement mare chaussees. Nationale militie en schut te rij. Het aandeel der gemeente in de lichting, der nationale militie was 27. Ingeschre ven werden in de gemeente 122; inge lijfd bij de landmilitie 23, bij de zee militie 4. De sterkte der schutterij was 462. De algemeene toestand er van was zeer bevredigend. Scherpschuttersvereen iging „V 1 i s si n g e n." Deze vereeniging gaf haar gebruike- lijken jaariykschen schietwedstrijd, waar aan door de uitgenoodigde zusterver- eenigingen werd deelgenomen. Het leden tal bedroeg op 31 December 43. Schiet- en tooneel vereeni ging „Onder Ons." Deze vereeniging telde op 31 December 1899 47 leden. Den 10 en den 15 Sep tember had een tweedaagsche wedstrijd plaats, waaraan tot deelname alle zuster- vereenigingen in de provincie werden uitgenoodigd. Scholen voor lager ond6rwys De gemeente telt vijf openbare en vijf bijzondere scholen. I. Openbare scholen. School A met een hoofd en 8 onder- wyzers en 4 onderwijzeressen, werd op ultimo December bezocht door 309 man nelijke en 224 vrouwelijke leerlingen, waarvan 273 mannelijke en 210 vrou welijke leerlingen kosteloos onderwijs genoten. School B met een hoofd en 8 onder- wyzers en 3 onderwijzeressen, werd bezocht door 297 mannelijke en 240 vrouwelijke leerlingen, waarvan 237 mannelijke en 187 vrouwelijke leerlingen kosteloos. School C met een hootd en 5 onder wijzers en 1 onderwijzeres; op gezegd tijdstip kwamen daar ter school 236 mannelijke leerlingen, waarvan 10 kos teloos. School D met een hoofd en 7 onder wijzeressen op gezegd tijdstip werd die school bezocht door 250 vrouwelijke leerlingen, waarvan 3 kosteloos. School E met een hoofd en 9 onder wijzers; van deze school maakten ge bruik op gezegd tijdstip 272 mannelijke en 156 vrouwelijke leerlingen, waarvan 1 mannelijke kosteloos. Op ieder der scholen A en B waren voor het onderwijs in de nuttige hand werken werkzaam 1 onderwijzeres met 4 helpsters en 4 kweekelingen. Voor het onderwijs in het handtee- kenen op al de scholen 1 onderwijzer en voor het onderwijs in de gymnastiek op al de scholen 1 onderwyzer. Overeenkomstig art. 45, 1° der wet op het lager onderwijs werd door het Ryk over 1899 aan de Gemeente uitge keerd een bedrag van f 12492,75. II. Bijzondere scholen. 1. School voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs met eene hoofd onderwijzeres (mejuffrouw C. C. M. Ouwens) en 10 hulponderwijzeressen, werd op ultimo December bezocht door 270 meisjes. loopt en Olga moet niet alleen voor een enkelen dag, maar tot aan je huweiyk ergens onder dak gebracht worden. Heb je daaraan al wel gedaoht, Gregor „Ik weet waarlijk niet, waarheen ik je brengen zal, Olga", zei Czernischew peinzend. Zij vlijde zich aan zijne borst. „Ik ben met alles tevreden, als je mij maar niet weer naar huis terugzendt. Daar kan ik het leven niet langer ver dragen." „Hm ik mag ik eens een voorstel doen?" vroeg Stwolinsky, die een beetje verlegen aan zijn knevels trok. „Mijn nicht Polenka heeft hier in den omtrek een klein landgoed gekocht zij zou stellig en zeker Olga als huis- genoote hartelijk welkom heeten." „Hoe zal ik u danken!" riep Olga en drukte Stwolinsky de handen. „Al goed", bromde de lange officier. „Waarom danken Wat heeft men daar aan Ge vermoeit u met spreken en ik ben er mee verlegen, dat is alles." 2. School voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs (Roomsch Katho lieke Parochiale school), met een hoofd onderwijzer (de beer R. G.van Nieuwkuyk) en 5 hulponderwijzers, werd op gezegd tijdstip bezocht door 288 jongens. 3. School voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs met een hoofd onderwijzer, (de heer H. Merckens), en 3 hulponderwyzersdeze school werd op gezegd tijdstip bezocht door 54 jon gens en 70 meisjes. 4. School voor gewoon lager onderwijs op „gereformeerden grondslag" met een hoofd (de heer J. Baarschers) en 4 hulp onderwyzers. Deze school werd op gezegd tijdstip bezocht door 114 jongens en 92 meisjes. 5. School voor uitgebreid lager onder- wys met een hoofdonderwijzer (de heer J. H. van Linschoten) en 4 hulponder wyzers. Deze school werd op gezegd tydstip bezocht door 60 jongens en 4 meisjes. De schoollokalen en onderwyzerswo- ningen zijn in goeden staat. Aan het openbaar onderwijs is voor 1899 ten koste gelegd aan Jaarwedden der hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen f 53975,54; kosten van stichten van schoollokalen f48425,86; kosten van onderhouden, in stand hou den ofhurenderschoolgebou wen f2872,35; kosten van het aanschaffen en onder houden der schoolmeubelen, schoolboeken en school behoeften derleerlingenf9628,17; kosten van schoonhouden van, en licht en brand, benoodigd voor de schoollo kalen f 775,87 vergoeding van de hoofd onderwijzers voor het gemis van vrije woning, nihilkosten der plaatseiyke schoolcommissie f 100 andere uitgaven, als advertentiekosten, vergoeding per- soneele belasting, enz. f 368,43. Totaal f 116146,22. (Wordt vervolgd.) Wij brengen in herinnering het feit dat het den 19 Juli 25 jaar geleden is, dat de Maalschappy Zeeland opgericht werd. Hedenmiddag keerde een der alhier gestationneerde sleepbooten van Dunge- nes terug. Van de equipage waren 2 mannen gestorven en 2 zwaar gekwetst. De gekwetsten weiden onmiddellijk door dr. Duyvis verbonden. De oorzaak van dit treurig ongeval is, naar wij vernemen het volgende tn Dungeness was de equipage aan wal gegaan en vond daar een ijzeren voorwerp op straat, dat zij naar boord meenamen. Daar speelde men er mede of wel er werd op geklopt, met het gevolg dat het uiteen spatte en 2 hunner doodde en 2 zwaar kwetste. Aan het stedelijk badhuis zijn gedu rende de maand Juni genomen 483 baden 348 door mannen en 135 door vrouwen. In het Hotel Albion alhier hebben van Vrijdag tot heden met gevolg en be- diendenpersoneel, samen 8 personen, vertoefd graaf en gravin E. Lonyay. Laatstgenoemde, Prinses Stephanie van België, is gehuwd geweest met wijlen kroonprins Rudolf van Oostenryk. Zij vertrokken heden morgen van hier naar Londen. Gedurende hun verblijf werden verscheidene uitstapjes gemaakt op ons voor vreemdelingen zoo aantrek - Serafina, de kleine, kogelronde huis houdster, werd uit haar slaap opgeklopt, en nadat zy Olga zorgvuldig in een grooten omslagdoek had gehuld, zette Czernischew zijne geliefde in het rijtuig. „Ik krijg nog bericht, niet waar vroeg hij aan Peter, die naast Olga plaats nam. „Op zijn laatst ben ik over anderhalf uur hier terug", antwoordde Stwolinsky toen riep hij Prochor toe„Vooruit Ontzie de paarden nietanders neem ik je de leidsels uit de handen." Czernischew begaf zich in huis, ging aan het venster zitten in zijn schrijf vertrek en wachtte. Nu eens keek hy naar de sterren en dwaalde zijn blik door den tuin, dan weer sloot hy de oogen en luisterde naar de geluiden die in den nacht duidelyker uit de natuur tot ons komen dan by dag. Zoo verliepen er uren. Het begon aan den hemel reeds te schemeren, het licht der sterren verbleekte en eindelijk zag men in het oosten reeds de plek waar de zon zou kelijk eiland. De graaf en de gravin be tuigden herhaaldelijk hunne ingenomen heid met het schoone dat deze streek oplevert. Beiden woonden gisteren in de Roomsch Katholieke kerk de mis van half 9 uur 's morgens bij. Het O. M. bij de rechtbank te Mid delburg heeft 9 maanden gevangenisstraf geëischt tegen de twee personen die op 25 April op den Koningsweg te Vlis- singen eene Engelsche dame hebben aangerand. Buig. en Weth. van Middelburg heb ben bij den Raad een voorstel ingediend tot combinatie van de scholen D en E en in verband daarmede tot oprichting van eene nieuwe openbare school J voor jongens en meisjes met zesjarigen cur sus en voorbereidende klasseop die school onderwys te doen geven in de vakken a. tot en metji en het schoolgeld te bepalen op f 50 per jaar. Zaterdag avond is te Middelburg brand ontstaan in het voddenpakhuis van den koopman F. De brand beperkte zich tot het aangetaste perceel. Verschillende autoriteiten waren ter plaatse. Door mid del van slangen op de waterleiding was men den brand in een uur geheel meester. Den 5 Augustus zal in den Theetuin te Middelburg een uitvoering gegeven worden door het muziekgezelschap Moed en volharding uit Temsche (België.) De reverge-sergeant Stenfert Kroese van het 3e reg. inf., is bevorderd tot vaandrig en ingedeeld bij het 4e bataljon van dat regiment in garnizoen te Vlis- singen. Het 19jarig meisje te Haamstede (Schouwen) dat reeds sedert eenigen tijd aan nona lijdende is, wordt thans enkele malen per dag wakker. Haar wordt dan voedsel toegediend, hetgeen zy schier onbewust nuttigt. Men meldt ons uit Ierseke Ingevolge een kon. besluit van den 21 Mei 1. 1. waarbij premiën worden uitgeloofd voor het dooden van zee honden, heeft de minister ook Ierseke als een der gemeenten aangewezen, waar de gelegenheid is opengesteld tot het vertoonen van gedoode zeehonden. In tegenwoordigheid van een daartoe aan gewezen persoon worden de voorvinnen der gedoode dieren verwijderd en de noodige verklaringen afgegeven, waarna op het gemeentehuis de uitgeloofde pre mie wordt betaald, zynde f 3 voor een wijfje en f 2,50 voor een mannetje. Uitgelokt door deze gunstige voor waarden leggen velen zich hier tegen woordig op de vangst van ditschadeiyk gedierte toe. Verleden week werden er niet minder dan 5 gedood. Voor het jaar 1857 betaalde men van regeeringswege eveneens premiën, doch sedert het afschaffen daalde het getal zeehondenvangers bijna tot nul. Wijl nu deze dieren in de Zeeuwsche stroomen tal rijk zijn vertegenwoordigd, hebben de vele visschers, die op die stroomen hun brood mooten verdienen, jaar op jaar tal van klachten geuit over de schade teweeggebracht door die v i s c h d i e- v e n. Aan hunne roepstem is gehoor verleend en gelukkig ook, want on- opkomen. Gregor was van zijn stoel opgestaan. Bleek en ontroerd drukte hy het voor hoofd tegen de vensterruiten, toen plot seling zyn gelaat verhelderde en hij naar buiten snelde. Het rijtuig rolde de poort binnen. „Welnu vroeg Gregor en hij drukte Stwolinsky krampachtig de hand. „Polenka is verrukt over haar logeer gast", antwoordde Peter. „Natuurlijk had zij mij zooveel te vertellen en zoo veel te vragen, dat het erg laat gewor den is. Je waart zeker al bezorgd ge worden over ons. Ja, zoo zijn de vrouwen s Als zy eenmaal beginnen te babbelen komt er geen eind aan.' „Kom gauw binnen, je moet me alles uitvoerig vertellen,' zei Czernischew maar Peter schudde het hoofd. „Neen nu niet", antwoordde de trouwe vriend. „Op een anderen keer heel gaarne. Het is tijd dat ik naar mijn garnizoen terugkeer. Prochor, zadel mijn paard 1" „Je zult toch ten minste wel thee noemelijk is de schade, die jaarljjj,® wordt aangericht. Als men bedenkt, <J op sommige uitgestrekte platen de zei. honden tot verscheidene tientallen tw'.j bij elkander liggen en vooral hun mai doen met visch, waarvan een volwasser' zeehond ongeveer 7 K. G. oppeuzelt p,: dag, kan men begrijpen, dat de klachtetB der Zeeuwsche visschers alleszins gt.' rechtvaardigd waren. Vandaar dan ook dat de jaarversUigesH der visseheirjen in de Schelde en Zeeuw 1 sche stroomen telkenjare vermeldden d,v groote schade, die werd toegebracht au de (bot-)visscherij. Naar visschers vet I halen schijnt de bot dan ook een liefkoosd voedsel van dien zeeroovw te zijn. Men meldt ons uit Zuiddorpe De heer A. van Vooren alhier is rne; ingang van 1 Augustus benoemd to; brievengaarder aan het hulppostkantooi te Zuiddorpe. Deze betrekking is reed, van 1830 door den grootvader en den vader van benoemde met eere vervuild geworden. Men meldt ons uit Overslag In het laatste tien jaren is hier Veel veranderd en verbeterd. We kregen eet nieuw schoolgebouw, het onderwijzen personeel werd uitgebreid, de kerk werd verbouwd en van een flinke klok voorzien; H een begin werd gemaakt met het leggen van den steenweg Overslag Zuiddorpr, welk werk dit jaar voltooid zal worden; onze zangmaatschappy werd gepromo- veerd tot fanfarencorps. Weldra zullen we hier niets meer te wenschen hebbrn dan. verlaging van den hoofdelijke» omslag. Gemengd Nieuws, Werkstaking te Rotterdam. Uit Rotterdam werd Zaterdag lis- rioht De staking heeft zich nu ook uit- gebreid tot de sleepers van de Rijn- en Binnenvaart. Rotterdam is Rotterdam niet meer. Overal heerscht stilte. Plaats vervangers worden aangevoerd, maat de meesten keeren, op uitnoodiging itr stakers, terug. Een sleeperspatroon reef heden zelfverschillende sleepers wer den bemoeilijkt. In een manifest ver dedigen de stakers hun houding en wenden zij zich tot de burgery. Men wil de uitgeslotenen weer in het werk laten nemen en vraagt behoorlijke ver goeding voor nachtarbeid, met afbake ning van de uren voor de dagtaak. Hier en daar had mishandeling van werkers plaats. De troepen in den Haag heeten geconsigneerd. Slechts equipage- en kantoorpersoneel ziet men op de booten werken De gezamenlijke cargadoors en andere werkgevers aldaar, hebben een rond schrijven onder de bootwerkers verspreid, waarin zij opkomen tegen de staking en tegen de bedreigingen, waarmee zij, die nog werken willen, worden overge haald, den arbeid neer te leggen. Zij i brengen een weerstandskas bijeen, om de verzekering tegen ongevallen geduren de den arbeid ook te doen gelden voor de gevolgen van aanrandingen tijdens of na de werkstaking. Dan zeggen z(j Al de eischen die gesteld zijn, werden door ons ingewilligd Afschaffing van Engelsch gewicht. Op het Zondagswerk is een prijs ge steld gelyk aan een geheel weekloon, waardoor dit zoo goed als onmogelijk is gemaakt. Hel naar en van boord gaan op vastgestelde uren. bij mij drinken?" vroeg Gregor en' daarbij trachtte hij ztjn vriend naar binnen te trekken. „Neen, neen, ik kom wel terug en dan drink ik thee bij je. Ben je nu ta vreden „Ik moet wel", antwoordde Czerni- J schew„maar kom dan spoedig, en ontvang mijn hartelijken dank voor „Al goed, al goed," zei Stwolinsky afwerend. „Maar alles wat er in Je laatste uren is voorgevallen kun je ook nog van iemand anders vernemen," I voegde hij er glimlachend bij. „Olga verwacht je met ongeduld en ook Polenka laat je verzoeken spoedig te komen. Zij is nieuwsgierig als alle vrouwen - en verlangt kennis te maken met den held van dit familiedrama." Hij sprong vlug in den zadel, knikte Czernischew nog eens toe en reed in draf weg. (Wordt vervolgd). Het werken na avonds moet met betaald worden. Een zeer breedvoe houdende protest te§ gadoors verzonden eene vergadering vai gelezen. Nader lezen wy Zondagavond is gekomen uit Amster van het 7e reg. inf officieren en manscl van den majoor A. Uit Schiedam arri een tweede eskadrc 100 man en 5 offici is met 300 marinier; Nieuwendiep versterl rainakade is een det; sterk 56 onderofficier! gedetacheerd. De Spoor- en Binr boomen afgesloten. Spoorhaven ligt de 1 en voor dien der Kat de kanonneerboot surveilleeren eenige sloepen der marine. Het militair bew bavens en kaden patrouilles infanterie daar langs bewegen haar gewone surveili Heden wordt eei Rotterdam verwacht. Des middags was e het gebouw Diligen van de Rotterd. V vereeniging gehouden H. Spiekman op het dat niettegenstaande werden ingewilligd, d werkers toch verbei spreker stelde voorop alleen geldt een stryc maar zich uitstrekt betrokken by het tra geheele strijd is ui om betereievensvoorw De vergadering loonstandaard vast, woon expeditiewerk tot 's avonds 7 uur, tijd, een daggeld werd. Vóór en na 7 voor overwerk en te uur en f 3 extra van gens. Deze lyst zal boden worden. Van afhangen of men zi aansluiten by de staki: De vergadering wa; De voerlieden van en Loos hebben ook f De sleepers hebber de buitenwijken wach noodig te beletten dat persdiensten verricht De Mij. tot Expl, wegen en de H. IJ. gedeeld dat wegens s vrachtgoederen arabtsl haald en besteld. Een op de Maas tijdelijk ingericht als I werken willende boot rivierzyde in den stakers aangevallen, 150 man en twee sle te overrompelen. Die door het optreden d hulp der mariniers in Te Schiedam is by Rotterdamsche bootwei van het stoomschip Di het tot een treffen met De politie maakte van gebruik. Niemand is - - Omtrent den toes van het gezin in de te 's Gravenhage, bi gebruik van varkensv len van vergiftiging vo uien, dat de toestand bedenkelijk, die van daarentegen bevredigei Ook bij andere gezi gebruikten, bij denzelf kocht, hebben zich de selen vertoond. - Onze Kou dwalen. De Frankfi telt of 't waar is dat toen onze Koi Schwarzburg was, zij c do kloosterruïne Paulin verkeerc\ reed, hetgee heette aan den koetsie legen. De F. Z. bewe het niet aan den koel he generale-stafkaart Ei staat niet bij of 1 van onzen generalen Duitschen. Het zou overigens zijn geweest. Toon eenige jaren geleden van Haarlem de bloe taakten zij bij Leidu weg ten gevolge van kaart. Ee vryspraak

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2