Dinsdag' 10 Juli No. 160. 88e Jaargang. 1000. Kamer van Koophandel en FaMto tlïLLITOK. Aan alle Ouders. VLISSINGSCflE COURANT Prtja per drie maanden 1.30. Franco per poet 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by don Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel moor 10 cent. - BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing dorzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentlën op zeer voordeellge voorwaarden. TE VLISSINGEN. VERGADERING op Maandag den 9 Juli, des namiddags te 8 ure. Te behandelen zaken: 1. Adres Twenlsche Kolen syndicaat, over ontginning kolenmijnen. 2. Noord-Brabantsche Christelijke Boe renbond over invoerrechten. 3. Jaarverslag. De Secretaris, T. C. DOMMISSE. Er is tegenwoordig niemand tot zelfs kleine kinderen, die niet met levendige belangstelling den in wreedheid toe- nemenden oorlog in Zuid-Afrika volgt, en heeft hij bet hart op de rechte plaats, niet trilt van verontwaardiging en af schuw als hij leest welke gruwelen onder een schijnheilig masker, door een volk dat zich het monopolie in zake christe lijkheid toeeigent, bedreven worden. Als eenmaal de geschiedenis van dezen oorlog zal beschreven worden zal het niet alleen het verhaal zijn van het lijden van een vertrapt volk en van de beestachtigheden welke door een zich noemend beschaafd volk werden noodig geacht om een klein, maar moedig voor zijn rechten strijdend volk te vernietigen, naai zij zal ook aan te teekenen hebben tot welke verontzedelijkiog, verdieriyking en verwildering de oorlog aanleiding gaf hoe waar de vrede de volken steeds nauwer bond, die banden ruw van een werden gescheurd, hoe haat de vroegere welwillendheid verving en het ideaal van de broederschap der volken voor wie weet hoe langen tjjd achteruitzette. Ziet het aan de jeugd hoe daar de verwildering werkt. Het soldaatje spelen, vroeger een spel dat we gaarne mochten zien als mannelijkheid bevorderende, het wordt tegenwoordig door kinderen, die ook van den oorlog lezen en hooren, met een hartstocht gespeeld, die niets goeds voorspelt voor de karaktervorming. Men ziet zelfs kinderen die hunne, zij het houten, lansen scherpen om elkander Pijnlijke stooten toe te brengen om zoo een meer aanschouwelijk idee van den oorlog te geven. Ze hebben immers wel eens gehoord hoe de Engelsche lan- ciers -met de Boeren omsprongen en kleine apen die ze zijn, volgen zjj die on- nrenschen dan op hun manier na. En zoo wordt nu het kind door wat nog als een onschuldig spel beschouwd wordt maar het niet is, voorbereid om als het eenmaal ten oorlog geroepen wordt, alle gevoelens van menschelijk- Vrjj bewerkt DOOK A M O. 13.) Daar hurkte zij neer tot het rijtuig voorbij was, en toen snelde zij met in spanning van al hare krachten weer verder. „Wie is daar?" riep Prechor, toen er omstreeks middernacht herhaalde malen rumoerig op de poort werd geklopt. „Mevrouw Bariatinsky," antwoordde een harde stem. Het hoofd schuddende, maakte Prochor de poort open en het rijtuig reed het, heid en welwillendheid van zich af te schudden, en vooral zij, bij wie een aanleg tot wreedheid en onmenscheiyk- heid aanwezig is, zullen daarin uitblinken. En als het u, ouders, ernst is uwe zonen voor het leven te vormen, waarin zachtmoedigheid en welwillendheid tegen over anderen zoovele heerlijke bloemen op het levenspad strooien, begint dan met uw kinderen tot verdraagzaam heid jegens elkander te stemmen. Duldt niet dat zij eiken twist met een klop partij besluiten wekt geen oorlogszuch tige neigingen bij hen op door hen soldaatje te laten spelen, waar de ruwste hartstochten ontketend woiden. Uw zonen zullen eenmaal als de tijd daarvoor aangebroken is, ook invloed op de regeering des lands uitoefenen en het hangt dan vaD hen af in welke richting zij gedreven wordt, maar uw dochters kunnen nog veel meer dan uw zonen, zij kunnen haar invloed uitoefenen op man en kroost. Laat voorts niet na gestadig een kruis tocht te prediken tegen den oorlog, wordt het niet moede den demonischen invloed dien hij op de beschaving uitoefent, in helle kleuren voor te stellen, vervult uw kinderen met afschuw voor al wat wreed is en leert hun dat de oorlog alleen door de ware beschaving is uit te roeien. En als eenmaal de volkeren daarvan doordrongen zijn, zal het den vorsten onmogelijk zijn tegen den wil der onderdanen op te treden en aan hunne heersch- of hebzuchtige oog merken duizenden op te offeren. Het zal zeker nog lang duren voor die heerlijke tijd daar zal zijn, er zullen uog verscheidene geslachten na ons komen eer de poorten van den Janus tempel gesloten zijn en de aarde zich baadt in de stralen van de vredeszon, maar als we allen medewerken om de jeugd tot gedachten des vredes te stem men, kunnen wy ons troosten ook een steen tot den vredestempel bijgebracht en den tijd dat de oorlog een onding zal zijn, nader gebracht te hebben. Wat de oorlog aan Engeland kost. Onder dit opschrift wordt in „Van dag tot dag" in 't Handelsblad gezegd dat uit eene mededeeling van mevrouw Andrews blijkt dat op het oogenbiik 22,000 zieken in Zuid-Afrika verpleging vereischen. Gebrek aan orde, toezicht en tucht had den zoo welwillenden ver pleegsters, hoe groot hare toewijding ook was, belet het noodige te doen. Er was plein op. „Is je meester te spreken vroeg prinses Anna op bevelenden toon. „Het is wel mogelijk, want mijn meester ia nog niet naar bed gegaan. Er is bezoek." „Bezoek? Ah I" De prinses liet een snijdenden lach hooren. „Hoor je het wel, Warwara Hij heeftbezoek. Breng my bij je meester!" gebood zy Prochor, en zij volgde den man op den voet, toen deze, het hoofd schuddende, in huis ging. „Wees zoo goed hier een oogenbiik te wachten, mevrouw," zeide hij, toen hij voor de deur van de kamer stond „ik zal „jy zult hier biyven," viel de prinses hem in de rede en maakte de deur open. Het volgend oogenbiik stond zij in een gezellig gemeubileerde kamer tegen over graaf Gzernischew en Stwolin3ky. Hare blikken vlogen zoekend de kamer door en bleven toen op Gregor rusten, die verwonderd was opgestaan. er maar ééne waar er achttien behoorden te zijn. Mejuffrouw Mollet, „matrone" van het Southampton Hospitaal, deelde mede dat er „weldra een veel grooter schandaal omtrent de behandeling van zieken en gewonden in Zuid Afrika, dan eenig dat tot nu toe bekend werd, openbaar zou worden gemaakt." Hóe weet ge dit i" vroeg haar dé president. „Uit vele particuliere brieven Welke Nemesis rijst, zegt het blad, met vlammend zwaard op uit Zuid Afrika om Engeland te straffen. Geparalyseerd, verlamd is het rijk, nu het als de groote Mogendheid die het machtigste belang van allen heeft bij den handel, bij zijn prestige in China, vóór aan behoorde op te treden bij hen die de orde er willen herstellen. Het Rijk heeft geen Europeesche soldaten beschikbaar. ,ZiJn leger wordt geheel gevangen gehouden in ZuidAfrika door het verzet der vrijheidshelden en door de pestilentie die uitbrak in het kamp voor Paardenberg Boycotten der Engelsche industrie. Een voor de Boeren ijverende Amster dammer heeft in een schrijven de be woners van het vasteland opgewekt een Bond te vormen, waarvan de leden zich zouden verbinden van de Engelsche industrie niets te betrekken, zoo lang niet bij het sluiten van den vrede aan de Zuid-Afrikaansche republieken hare onafhankelijkheid is toegekend. Het zou zeker als zulk een Bond tot stand kwam, een gevoelige slag zijn voor Engelands industrie, die toch reeds zoo getroffen is door de concurrentie met Duitschland. Maar de Engelschen zijn taai, zelfs het continentale stelsel, door Napoleon ingevoerd en met ijzeren hand gehandhaafd, heeft hen niet klein gemaakt. ^Daarenboven staat bij den handel niet het sentiment op den voorgrond, maar wel het voordeel, zoodat waarschijnlijk van dien Bond wel niet veel zal terecht komen. Het lot der vergunningen na 1 Mei 1901. De „Tijd" acht het niet ondienstig, de nog nergens geopperde vraag aan de orde te stellen, of er bij invoering van den door de regeering voorgestelden maatregel wel werkeiyk 8000 drank huizen zullen gesloten worden. Er mag hieraan met reden getwijfeld worden. Immers er is nu reeds een groot ver schil tusschen het cyfer der officieel bekende drankhuizen met „vergunning" en het aantal gelegenheden, waar in werkelijkheid sterke drank in het klein «Waar is mijn dochter vroeg zij barsch. ,01ga? Is zy weg?" Gregor's gelaat toonde zóó duideiyk zijn ontsteltenis, dat de prinses onmid dellijk begreep, dat zy haar dochter hier niet behoefde te zoeken. Ontevreden over haar misslag, boet zij zich heltig op de lippen en keerde om, ten einde weer heen te gaan doch Gzernischew trad haar in den weg. „Is Olga weg vroeg hij nogmaals. De prinses had hare zelfbeheersching reeds teruggekregen. Ja," antwoordde zij, de halfgesloten oogen op Czernischew gericht, „Zy wist dat ik een hinderlaag opstelde voor haar doffer, die dezen nacht voor haar venster wilde komen kirren. Ik dacht stellig het duifje hier te vinden." Czernischew fronste het voorhoofd en in zyn oogen schitterde een onheilspel lend vuur. „Olga's voet heeft mijn drempel niet overschreden," bracht hij hortend en wordt getaptin alle streken des lands, in de steden zoowel als op het land, vloeien de borrels zonder vergunning by i stroomen. Is het nu te denken, dat bij de ophef fing van 8000 „vergunningen" zoomaar dadelijk en zelfs langzamerhand al die gelegenheden tot drankgebruik zullen ophouden te bestaan Of zullen niet veeleer verreweg de meeste kroegen een voudig worden voortgezet als frauduleuze drankwinkels en evengoed broodwin ningen blijven als zij het nu zijn Het blad denkt, waar nu reeds het politie toezicht zoo slap is, zal de opheffing van de 8000 „vergunningen» weinig bevorderiyk zijn aan den ernst, die toch altijd bij de uitvoering van wetten be hoort te worden betracht. Antwoord aan de Maasbode. Men weet dat de Maasbode sprekende over de samensmelting van den Socia- listenbond en der Sociaal-democratische partij, het voorstelde alsof tengevolge van de tactiek van mr. Troelstra de Bond door de Partij was ingeslokt. Hierop geeft „Het Volk" het volgend antwoord „De Maasbode weet natuurlijk even goed als wy, dat deze voorstelling van zaken 'door en door valsch is, dat hier geen zweem van persoonlijke inwerking heeft bestaan, doch dat de Centrale raad van den S. B. door een juist inzicht in de eischen van onzen strijd, door een goed begrip van de ware verhoudingen der beide partij groepen, geleid is om uit zich zelf, zonder door wie ook daarbuiten te zijn gelokt of te zijn aangespoord, het oogenbiik van vereeniging gekomen te achten. Het is de zaak die overwon, en personen zyn bij ons dienaren van die zaak. „De Maasbode" is wel listig I Na eerst getracht te hebben wrevel te wekken door de voorstelling alsof de samensmelting Troelstra's werk, en niet die van dringende tijdsomstandigheden is geweest, poogt hét blad ten slotte de meening ingang te doen vinden, alsof er tusschen sociaal-democraten en anar chisten nog een derde partij bestaan zou socialisten of kommunistischgezinden, en dat dit eigenlijk de mannen zouden zijn van den nu opgeheven soc. bond. En het priesterlijk blad heeft al by voorbaat pret over de verdeeldheid, waarvan het beweert de kiem reeds gelegd te zien. Welnu eens voor altijd. De soc. demokratie, de organisatie der moderne arbeidersbeweging omvat allen, die strijdend tegen den moordenden druk van het kapitalisme en het ontbindend gif van het anarchisme, tot ontvoogding stootend uit. »Ik wil u gelooven," antwoordde de prinses, die de oogen meer en meer voor Czernischew neersloeg. „Maar het is mogelijk, dat mijn dochter later bij u komt. Wilt ge mij beloven, dat ge haar geen half uur hier zult houden?" „Ik beloof het u." Dit had de prinses niet verwacht. Vol verbazing keek zij Czernischew aan daarop maakte zij een buiging en verliet de kamer, gevolgd door den man dien zy in stukken had willen laten scheuren. Nadat Prochor het vertrekkende rijtuig nog een geruime poos had nageoogd, wilde hij de poort sluiten. Daar hoorde hy zijn naam roepen en een gestalte in licht gewaad sloop hem voorbij, naar binnen. Het was Olga. Is je heer thuis?" vroeg zij, hijgend van angst. „Ja", antwoordde Prochor, die de kluts kwijtraakte, daar nog geen enkele nacht in zijn leven hem zooveel verrassingen had bezorgd. der arbeidende klasse, tot afschaffing der loonslaverny.tot vergemeenschappelijking der voortbrengingsmiddelen willen komen Een andere party dan deze die hetzelfde wil en kan, bestaat er niet. En de internationale klassestrijd een hol woord Wy hopen dat „de Maasbode" meer dan hem lief is, den wichtigen inhoud van dit woord te toonen. Grondwetherziening. De „Standaard" Ijvert tegen Grond, wetsherziening betreffende het kiesrecht en stelt de vraag: „Zal de anti-rev. partij zich nu by de agitatie (der soci alisten) voor Grondwetsherziening aan sluiten „Natuurlyk niet," luidt haar antwoord, „bij een agitatie om in art. 80 het al gemeen kiesrecht voor te schrijven, maar de vraag wordt ernstiger indien men voorstelt voor Grondwetsherziening te ijveren in dien zin, dat de keuze van het stelsel aan den gewonen wetgever zal worden overgelaten. Dan blyft de wetgever vrij. Men zou dan uitgaan op een schrappen van art. 80, en is dat gebeurd, dan kan bij de stembus ver der geworsteld worden, om te zien hoe ver het kiesrecht zal gaan. De „Stand." acht als maatregel van taktiek die ge dragsiyn geoorloofd. Voor partijen die gekant zijn tegen eenzelfde kwaad (koppeling van kiesrecht aan bezit) is 't geoorloofd, tot de wegneming van dat euvel samen te werken. Dit is zelfs bij Grondwetsherziening noodig omdat er geen partij is die uit eigen kracht over de vereischte twee derden beschikt. En verder. „Zoo echter staat het thans niet.Want wel beschikken de socialisten als zelf standige groep niet over genoegzamen invloed, om de meerderheid in de Staten Generaal te erlangen, maar de radicalen, en zelfs een deel der oudliberalen, staan inzake het kiesrecht aan hun zij. Algemeen kiesrecht was sinds lang der liberalisten eigen l6uze. Geen haute nouveauté van het socialisme, maar de vondst van 1789. Een eisch, meer dan een eeuw oud. De Liberale Unie heeft zich dan ook gehaast, deze van ouds bekende leuze nogmaals in haar banier te borduren, en zelts de groote pers, bij monde van het „Hand." deed er be lijdenis van. Het verschil tusschen hen en de socialisten is maar, dat ze beide bedoelden door het algemeen kiesrecht schaakmat te zetten en dat de liberalen bang zyn dat op dit oogenbiik zij degene zouden zyn die schaak kregen, en niet schaak gaven. „Op dit oogenbiik meegaan met Grondwetsherziening teneinde art. 80 „Goddank 1* bracht Olga nog uit; daarop volgde een gil, en zy zou neer- getuimeld zijn, als Prochor haar niet had opgevangen. Voortdurend het hoofd schuddende, droeg hij hel bezwijmde meisje het huis in. Toen Olga de oogen weer opende, bemerkte zy, dat zy op een sofa lag, en dat twee bekende gezichten op haar neerzagen. Gzernischew lachte haar toe. „Wel, hoe is het met je?" vroeg hij. „Heel goed, nu ik hier by je ben," antwoordde zy zacht. „Je hebt nog negentien minuten tijd,» waarschuwde thans Stwolinsky, die met zijn horloge in de hand stond. „Was het eigenlyk niet onverstandig van je, zulk een belofte aan de prinses te doen Enkele oogenblikken later wist Olga alles, wat er tusschen hare moeder en Czernischew was voorgevallen. Bevend vlijde zij zich in zyne armen en ver haalde hem, welk een ontvaDgat Is are

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1