Woensdag- 4 Juli No. 155 38e Jaargang. 1900. FËGULLETÓN, VLISSINSSCRE COURANT Prfls per drie maanden 1.30. Franco per poet 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks b(J den Uitgever F. VAN DE VEIJ)E Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIÈNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel moer 10 cent. B(J directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr(Js slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. ^ersemjnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnumtner IO. Abonnements-Advertentlün op zeer roordeellge voorwaarden. Onafgedaan werk. Het is volstrekt niets nieuws dut de Tweede Kamer bij haar uiteengaan een berg van zaken onafgedaan laat. Dit maal is de berg echter nog aanzienlijk hooger en vult ruim één kolom onzer groote bladen. De allerbelangrijkste die nog op afdoening wachten, zijn de volgende De technische herziening der kieswet. De wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek, inzake de erkenning en wettiging van onechte kinderen en van eenige bepalin gen betreffende het vaderschap en de afstamming van wettige kinderen. Dit ontwerp behoort tot de z.g. kinderwetten, waarvan er drie werden afgehandeld. Wijziging van de wet op notarisambt. De woningwet. Regeling van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Herziening der drankwet. Arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen voor personen, op wier arbeid de Arbeidswet niet van toepas sing is. Voorstel-Pyttersen, tot het tegengaan van overmatigen arbeid in brood-, be schuit-, koek- en banketbakkerijen en broodfabrieken. Verzekering van de veiligheid van het verkeer op de openbare wegen. Verbod om phosphoilucifers te ver vaardigen en regeling van het vervoeren enz. daarvan. De leger- en schutterijwetten. De militaire pensioenwetten. En - de Ongevallenwet. (Nieuwe editie.) Om dien achterstand, die elk jaar op onrustbarende wjjze aangroeit, uit den weg te helpen, ware het misschien aan te bevelen met de wettenfabricage te stoppen tot schoon schip gemaakt is. Zoo kan het in ieder geval niet blijven, zal er niet een' tijd komen dat er voor nieuw werk in 't geheel geen tijd meer overschiet. Socialistische eenheid. De Maasbode, de samensmelting van den Socialistenbond met de Sociaal-De mocratische Arbeiderspartij besprekend, herinnert er aan, hoe eenmaal de ge matigde socialisten, toen DomelaNieuwen- huis anti-parlementair werd, zich onder mr. P. J. Troelstra van den Soc. Dem. Bond afscheidden en de Arbeiderspartij stichtten, terwijl de toenmalige party van Domela Nieuwenhuis zich in Socia listenbond herdoopte hoe Domela Nie- Vrij bewerkt DOOR A M 9.) „Kom, laat ons gaan slapen. Ik heb mijn slaapkamertje voor je in orde laten brengen." „En waar moet jij dan den nacht door brengen „Hier op de sofa. Als ik een kussen onder mijn hoofd heb en in mijn mantel gewikkeld ben, dan lig ik daar als in Abrahams schoot.» „Ik had miiischien beter gedaan als ik van daag nog naar Bariatinsky terug - wenhuis, zijn volgers steeds verder willende drijven, uit dien Bond werd gezet en in het anarchisme verzeilde, en hoe de Bond, onder halfslachtigheid lijdende, langzamerhand geheel is achter- •uitgegaan. De rijen van den Bond dunden, de rangen der Partij dikten aan. En dan schrijft het blad De Bond heeft zich moeten overgeven. Tacticus als altijd, heeft Troelstra wel gezorgd hem niet te verbitteren en daar door in de armen te drijven van Domela Nieuwenhuis. Maandenlang heelt hij hem vriendelijke woorden toegestuurd hy heeft, zeer verstandig, niet willen gloriëeren op zijne overwinning van den Bond, maar dezen de eer van de uitvaart gelaten. De Bond mocht de Partij uit- noodigen tot eene samensmelting op gemeenschappelijken grondslagen de Partij heeft daaraan gewillig gevolg ge geven. Maar wat die samensmelting inderdaad beteekent, ziet men genoegzaam aan de omstandigheden. De vereeniging heette te geschieden „op den grondslag van den internationalen klassenstrijd", een hol nietszeggend woord, dat alleen de verdienste heeft van een formule. Socialistenbond en Sociaal-Democratische Arbeiderspartij hebben zich vereenigd, en de nieuwe partij heet„Sociaal- Democr. Arbeiderspartij". M. a. w. de Bond is door de Party opgeslokt. Wel eischten de Bondsmannen, om den schijn te redden, dat de „nieuwe" partij (sic) een nieuwen naam zou dragen, bijv. Soc. Dem. Party, maar voorloopig is hun die eisch ontzegd, en zij hebben er zich willig by neergelegd. Het orgaan der beide vereenigde groe pen zal zijn Het Volk. Recht voor Allen is eenvoudig opge doekt. Het is het eerste brandoffer geweest aan Troelstra's drievoet. „Recht voor Allen is dood, leve Het Volk» riep Bergmeyer, de aftredende redacteur, Zondag ter conferentie uit, met eene formule in den trant der oude konings herauten. Ziedaar wat er van den geduchten Socialistenbond van tien jaren hier is geworden. Er zijn geen socialisten meer. Neder land telt nog slechts sociaal-democraten en anarchisten. By dit alles dringt zich ééne gedachte op. De geschiedenis der omwentelings gezinde groepen, zoowel hier te lande als oveial elders, bestaat uit het verhaal van twisten, tweespalt en scheuringen. Zou daaraan plots een einde komen Of is het niet veeleer aannemelijk, dat Troelstra, hoe handig hij ^voor het oogenblik ook gemanoeuvreerd hebbe, met het binnenhalen eener groep van gekeerd was," zei Sulkowsky. „Nu zul je om mynentwil een slechten nacht hebben." „Zoo zou je niet spreken, als je wist - hoeveel genoegen het my doet dat ik je hier nachtverblijf kan aanbieden," viel Pieter in en hij drukte zijn vriend met warmte de hand. Daarop schoof hij Sulkowsky in het aangrenzende kamertje en trok de deur achter hem dicht. Het was een heldere nacht. Stwo- linsky maakte de knoopen van zijn uniform los, ging op de sofa liggen en staarde naar buiten. „Was het werkelijk lichtvaardig, Polenka te helpen vroeg hij zich af. Onverwacht werd hij in zyn gepeins gestoord door het binnentreden van Sulkowsky, die nog geheel gekleed in de kamer verscheen. „Wel, wat verlang je? Heeft Jefim misschien vergeten de kussens in het bed te leggen vroeg Stwolinsky, terwijl hij zich half oprichtte. „Ik.... hoor eens, Peter," begon min of meer communistisch-gezinden de kiem der tweedracht in zijne parlemen taire partij heeft gepoot Aanval op jhr. dr. Evers. Dr. Evers heeft zich door zijn geschryf over het godsdienstonderwijs op zekere namiddagen de verontwaardiging der Maasbode op den hals gehaald. Scherp laat, het blad zich aldus uit „Dat door dezen leeraar derwijs het Christendom verachtelijk in den hoek gezet wordt, zal door alle christenen in den lande als een grove beleediging hunner diepste overtuiging aangezien worden. „Nu staat het vast, dat, al prijkt men ook met zijn naam op de lijst van den Nederlandschen adel, men niettemin ten allen tijde de vrijheid behoudt om zijn brieven van adeldom eigenhandig door het slijk te sleuren. „Dat jhr. dr. Evers ditmaal van die vrijheid een zoo ruim gebruik maakte, hebbe hij voor zich te verantwoorden, maar dan veroorlove hij ons hem te zeggen, dat, zoo hij dit smaadwoord niet intrekt, hij bij allen, die nog hechten aan de superioriteit van het Christendom boven alle andere gods diensten, door zyn ruwen schimp de eere verbeurd heeft, die men in eene beschaafde maatschappij aan „jonkhee- ren" pleegt te bewijzen. Do Ongevallenwet. Het door de regeering ingediend nieuw ontwerp-Ongevallenwet kan de goedkeu ring van mr. Van Houten niet wegdragen. Hij keurt daarin af de nieuwigheid van de overname door den Staat van de bedrijfsonkosten der Rijksverzekerings bank. „Voor dat nemen van deze zeker niet geringe uitgaaf ten laste der belas tingschuldigen schrijft hij, „is het my nog niet gelukt een goeden rechtsgrond te ontdekken." Min of meer hatelijk voegt hy er aan toe dat „Eik wat wils" het wachtswoord der regeering schijnt te zijn geworden. Onze diplomatie. Onze gezant te Konstantinopel, mr. von Weckerlin, heeft het door zijn flink en krachtig optreden gedaan gekregen dat aan het voor onze Indische regeering zoo hatelijk geschryf van uit Turkye's hoofdstad een einde is gemaakt, ja dat zelfs de Porte excuus heeft verzocht en de Turksche pers,die aan dit bedrijf meedeed, in het ongelijk heeft gesteld. Misschien vindt nu wel onze minister van buitenlandsche zaken in dit geval aanleiding om op het onontbeerlijke der diplomatie te wijzen. Roman met weifelende stem, „zeg eens, geloof jij, dat ik in staat ben tot een eerlooze handeling „Maar wat scheelt je toch?' Ver wonderd richtte Peter zich geheel op. „Dat er iets is, wat je drukt, begreep ik dadelijk, toen ik je hier in het don ker op de sofa vond liggen." «Laat my je alles vertellen, Peter," zeide Roman bijna smeekend.en nu verhaalde hy hem hortend en stootend zijn eerste en ook zijn tweede ont moeting met de gezusters Ferrari. „Gemma houdt mij voor een ellende ling. Zy gelooft, dat ik van plan ben met haar hart te spelen," waren zijn laatste woorden. „Ja, ja, de vrouwen zyn allen min of meer gepantserd," bromde Stwo linsky met zijn diepe basstem. „Dat weet ik alreeds lang. Maar ik zie niet in, waarom je je dat zoo erg aan trekt van die Italiaansche herbergjuffer. Wat gaat het je aan, hoe zij over je denkt? Jelui levenspaden hebben zich Voor den Vrede. Gisteren werd aan de Koningin over handigd het album met het verzoek schrift dat door 11.793 Nederlandsche vrouwen onderteekend werd, terwyl van buitenslands, voornameiyk uit Rusland en Frankrijk,, adhaesie-telegrammen na mens duizenden vrouwen inkwamen, welke mede daarin opgenomen werden. Het album is in wit marokijn leder uitgevoerd. Op het plat staat in gouden letters het volgend opschrift„Verzoek schrift der Nederlandsche vrouwen aan H. M. de Koningin om bemiddeling voor het behoud der onafhankelijkheid van dn Z. A. Republieken." In de hoeken bevinden zich, op goud grond in kleuren geëmailleerd vier vlag gen.DeOranjevlag, deHollandschedriekeur de Transvaalsche vierkleur en de vlag van den Oranje-Vrystaat. Al de naamteekeningen en naam kaartjes zijn op vellen wit karton geplakt. Tegelijkertyd werd door de presidente van den Ned. Vrouwenbond ter Intern. Ontwapening, een begeleidend schryven aan de Koningin toegezonden, waarin de geschiedenis der petitie nader wordt uiteengezet. Het album is gefotografeerd op ruim de helft der ware grootte. Een afdruk wordt gezonden naar de Parysche tentoonstelling om geplaatst te worden in het Boerenhuis der Z.A. afdeeling. Tegelijk is door de presidente van den Ned. Vrouwenbond ter internationale ontwapening een brief aan den keizer van Rusland en een aan president Mao Kinley gericht om hun bemiddelend optreden ten gunste der Zuidafrikaan- sche republieken te verzoeken. En dat op een oogenblik dat èn Rusland èn Amerika de handen vol in China hebben Tweede Kamer. Gisterenmiddag kwam de commissie van rapporteurs voor de Drankwet reeds bijeen tot vaststelling der punten voor het Voorloopig Verslag. Tot geiyk doel vergadert heden de commissie voor herziening der Kieswet De N. Z. Afr. S. M, Blijkens het jaarverslag, uitgebracht in de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der N, Z. Afr. Spoorweg-maatschappij, bedroeg het aantal blanke ambtenaren op 81 December jl. 3075, waarvan Nederlan ders (met inbegrip van 174 volburgers en 67 genaturaliseerden) 1777 Afri- kaandersZ.-A. Republiek 70, Oranje- Vrijstaat 89, Kaapkolonie 60-5, Natal 13; een oogenblik gekruist en nu zet ieder alleen zijn weg voort." „De gedachte, dat Gemma my ver acht, is mij onverdraaglijk," bekende Sulkowsky halfluid, met de oogen op den grond gevestigd. „Zy is geen ge wone kellnerin, weet je. Zy is een vrouw vol verstand en geest, die elk huis elk, zeg ik je tot sieraad zou strekken.» „Zoo-oo? Hm! Nu, dat moet jy beter weten dan ik. Jij hebt haar loeren kennen, maar „Geen maar," viel Snlkowsky levendig in. „Het is zooals ik zeiik kan niet gebukt gaan onder haar verachting, bij God niet, neen! Iken plot seling op zijn vriend toetredende en de handen op diens schouders leggende, smeekte hij „Geef mij raad, Peter 1 llelp mijZeg my, wat ik doen moet 1 „Dadelijk naar bed gaan, en mor gen „Morgen Duitschers 197, Engelschen 115, Schot ten en Ieren 30, Italianen 100, Zweden en Noren 54, Franschen 11, Zwitsers 18, Russen 13, Oostenrijkers 14, Ame rikanen 9. De overigen waren over de verschillende nationaliteiten verdeeld. Bovendien waren er 3712 kleurlingen in dienst. De directeur deelde mede, dat hem omtrent het uit Zuid-Afrika verwijderen van een groot deel der ambtenaren en beambten der Maatschappij niets nader bekend was. Hoe de verhouding dier verdrevenen tot de Maatschappij zal zijn, is niet te bepalen, voordat de juiste toedracht van zaken bekend is, maar hij vleide zich, dat personen, die steeds met ijver en toewijding hun plicht hebben gedaan, geen aanleiding zullen gegeven hebben tot het verbreken van den band welke hen aan de Maatschappy bindt. De Bóeren-afgevaardigden In Frankryk loopt het gerucht dat de buitengewone afgevaardigden der Boeren republieken voornemens zijn als hunne taak in Amerika is geëindigd, de groote steden onzes lands te bezoeken. Atjeh. Onder dagteekening van 2 Juni is uit Kotaradja aan de Deli Ct. geseind In L'hong werden onze troepen, die daar patrouilleeren, onverwachts be schoten. Hierbij sneuvelde de luitenant der marechaussee Fischer. Levensgevaariyk gewond werden twee Amboineesche marechaussees, De vijand deed een mislukte poging om de brug bij Lho' Semaweu te ver nielen, doch moest afdeinzen na 18 dooden in onze handen te hebben achter gelaten. Onzerzyds werd een inlandsch fuselier licht gewond. Boteruitvoer naar België. Ondanks het invoerrecht van 10 cent op de kilogram boter, dat België heft, worden jaarlijks duizenden K.G. uit Nederland naar België vervoerd. Zoo bedroeg de invoer van boter in de maand Mei 276,955 kilogram en in de vijf eerste maanden van dit jaar 1,760,063 kilogram. De Holland. Er is bij het departement van Marine bericht ontvangen dat het pantserdek- schip „Holland" op reis naar de Ghineesche wateren te Hongkong moest binnenloopen. De commandant heeft order ontvangen zoo spoedig mogelijk naar Shanghai te vertrekken. „Morgen zal ik eens naar dat achtste wereldwonder gaan zien, en dan zal ik je zeggen, wat je doen moet. Goeden nacht, Roman 1 „Goeden nacht, Peter De deur viel achter den prins in het slot. Stwolinsky was weder alleen. HOOFDSTUK IV. Na een slapeloos doorgebrachten nacht trad Gemma vroeg in den morgen naar buiten. Een zacht windje streek door de bladerlooze boomen en de zon spie gelde zich in de dauwdroppels, die aan de nog dorre grashalmen hingen. „Wat is hy het mompelde het meisje, en met gefronst voorhoofd keek zy naar een ruiter, die vlug naar de herberg kwam aanrijden. „Die onbe schaamde 1 Weet hij nu nog niet, dat Gemma Ferrari te trotsch is om tot speelgoed voor een voornamen heer te dienen Plotseling zweeg zij, toen zy bemerkte dat zij zich vergist hal. De vreemie sprong uit dm zadel, en

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1