Gemengd Nieuws migen prezen als voorbeeld het stelsel van weerbaarheid in Zwitserland aan, maar gewyzigd naar de toestanden hier te lande. De voorgedragen organisatie, waarbij de dienstplicht door verlenging van den duur wordt bezwaard, vond bestrijding, evenzoo het invoeren van algemeenen dienstplicht, dat tot te groote uitgaven zou leiden. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om die door het lot voor den dienst werden aangewezen, zekere voor- deelen te verleenen, b.v. de voorkeur voor sommige betrekkingen. Anderen wilden het voldoen aan den militieplicht gemakkelijker maken. De bevoorrechting van bedienaren van den godsdienst, enz., werd door sommige leden bestreden. Sommige leden verklaarden, met deze wetsontwerpen in geen geval te kunnen medegaan, wanneer niet deachtmaand- sche eerste oefeningstijd voor do onbe reden korpsen in de wet wordt vastgelegd Wat de inlijving tot korte oefening van 4 maanden betreft, meenden enkele leden, dat die ten goede behoort te komen aan hen, die in hun bedrijf iu voorjaar en zomer het slechtst kunnen worden gemist. Sommige loden waren van oordeel, dat de herhalingsoefeningen in het alge meen weinig waarde hebben. Vrij algemeen werd toegejuicht, dat de Regeering in het belang der volks weerbaarheid maatregelen heeft genomen, om het schijfschieten zooveel mogelijk te bevorderen. De voorgedragen organisatie werd in bijzonderheden besproken. Nadere inlichtingen werden gevraagd omtrent hetgeen wordt medegedeeld omtrent de bezettingstroepen. Men vroeg ook, of niet moet voorzien worden in personeel voor heliografie en voor de militaire luchtvaart. Verscheidene leden meenden, dat nood zakelijk wijziging gebracht moet worden in de organisatie van het reserve-kader. Voor aanvulling van in oorlogstijd te lijden verliezen achtten sommige leden de sterkte der aanvullings-reserve te groot. Sommige leden vreesden, dat de landweer weinig militaire waarde zal hebben. Sommige leden meenden, dat men de dienstplichtigen zal moeten kunnen verplichten zich tot graad of rang te doen opleiden, 's Ministers be rekening van de meerdere kosten, die uit zijn organisatie zullen voortvloeien, werd te optimistisch geacht. Vorstelijk bezoek. Het Hdbl. zegt dat zijn bericht over een bezoek van den Czaar aan Nederland nu uit Petersburg bevestigd wordt door het bureau „Herold." "Vlissingen, 3 Juli. Met de nachtboot „Koningin Wilhel- mina" der Maatschappij „Zeeland," kwam heden ochtend alhier van Londen aan Prins Chriatiaan van Sleeswijk-Holstein, die met den aansluitenden sneltrein zijne reis naar Wilhelmshafen voortzette. In de vorige maand zijn door het Centraal Bureau van de Telefoon 2894 aansluitingen tot stand gebracht. en staarde met gefronst voorhoofd naar buiten, op de straat, die allengs duis terder werd. Na een poos stond hij op en begon in de kamer heen en weer te stappen; doch ten slotte 'ging hij op de sofa liggen. ?Zoo, ben je er al vroeg Stwolinsky toen hij de kamer binnentrad. „En Jefim. die ezel, heeft niet eens licht aangestoken" „Dat is juist naar mijn zin,? zeide Sulkowsky halfluid, en hij bleef stil liggen. «Zoo Stwolinsky wierp een onder zoekenden blik op zjjn vriend en dacht „Er schijnt iets bij hem niet in orde te zijn.' Intusschen stak hij de lamp aan en zeide„Ik hoop, dat je er niets tegen hebt wanneer ik nu het licht aan steek. Zooals je weet, is er bijna niets waarvan ik zoo'n afkeer heb als van de schemering. Wat heeft men daaraan Er komen akelige denkbeelden in ons hoofd spoken, dat is alles. Sulkowsky stond op. Wij vernemen dat het Christelijk Volks' koffiehuis, tevens Zeomanshuis, van de afdeeling van de Nation. Geh. Onth.- Vereeniging alhier, den 16 Juli aanst. waarschijnlijk zal worden geopend. Het gebouw draagt den naam van „Elirn." Men verzoekt ons te melden Gisterenavond was het recht gezellig in de zaal van het Vereenigingsgebouw. Het duettistenpaar, deheer en mevrouwUitter- schout,van denVlaamschenSchouwburg te Gent, trad daar op met medewerking van de bekende daraeskapel Wilhelmina. Een aardig programma, zoowel muziek- als zangnummers, werd goed ten gehoore gebracht, terwijl de vele bijvalsbetui gingen die door menig bisnummer werden beantwoord, bewezen dat het geheel in den smaak van het publiek viel. Men schrijft ons uit Middelburg: Zondagavond werden op het stadhuis in de raadzaal door den burgemeester ontvangen do leden van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der genees kunde, welke op 2 en 3 Juli hier ter stede haar algemeens vergadering houdt. Zij werden door den burgemeester hartelijk toegesproken en hij hoopte, dat hunne werkzaamheden mogen bevor derlijk zijn aan het heil der menschheid. Met leedwezen wees hii er op, dat zich in deze provincie weer enkele gevallen van malaria hebben voorgedaan en hij vroeg of de Maatschappij bij de vele werkzaamheden, die haar wachtten, te onderzoeken of daartegen middelen te beramen zouden zijn. De heer dr. M. W. Pijnappel, Voor zitter van de Maatschappij, dankte in hartelijke woorden voor de ontvangst in dit aloude, beroemde stadhuis. Hij was zich ten slotte bewust van de groote taak, die op hen rust. Hij zeide dat het zeer moeilijk is, op het vraagstuk ter bestrijding van de malaria, dadelijk een advies te kennen gegeven en het is niet te verwachten, dat men er aanstonds van verlost zou kunnen worden. Hierna werd de eerewijn aangeboden. In den smaakvol, k giorno verlichten tuin van de sociëteit St. Joris werd een concert gegeven door het muziekkorps der d.d. schutterij, hetwelk zeer druk bezocht was. In de pauze had de receptie plaats vanwege de afdeeling Zeeland. De Voorzitter der afdeeling, de heer dr. J. P. Berdenis van Berlekom, riep den talrijk aanwezigen een hartelijk wel kom toe. Hij wees er op, dat de algemeens vergadering reeds voor de vierde maal te Middelburg gehouden wordt. Hij hoopte dat de leden naast de inspanning van den arbeid, ook gelegenheid zouden vin den voor ontspanning, waartoe o. a. be hoort een bezoek aan de aloude Abdij, een deel van Walcheren, dat zoo terecht genoemd wordt „de tuin van Zeeland," aan de vervallen stad Veere en aan de in bloei toenemende stad Vlissingen. Hij bracht een eere-saluut aan de stichters der Maatschappij, de heeren drs. Vaillant, Homoet en de Man. Deze toespraak werd weder beant woord door dr. Pijnappel, die dankte voor de gastvrije ontvangst en al wat in het uitzicht was gesteld om zich aangenaam te verpoozen. Het was hem eene groote vreugde zoovelen te zien die steeds de algemeene „Zoo is het goed," sprak Peter. „Kom hier in dezen ouden schrijfstoel zitten, dan zullen wij ons avondmaal gebruiken. O, ik heb alles in huis, je zult eens zien." Hij ging naar de deur, riep den „ezel" Jefim, en gelastte hem, de tafel gereed te maken. Een kwartier later stond er een eenvoudig avondmaal gereed. „Behalve thee kan ik je niets warms voorzetten." verklaarde Peter; „maar ik hoop, dat het je toch wel smaken zal. Kom laat ons beginnen." „Dank je wel," zij Sulkowsky. „Ik heb geen trek." „Die komt wel onder het eten." beweerde Stwolinsky, en hij belaadde het bord van zijn vriend met spijzen. „Wel, hoe bevalt het je hier by mij vroeg hij wat later, nadat Sulkowsky met moeite een paar hapjes naar bin nen gewerkt had. „Ik begrijp niet hoe je het in dit nest kunt uithouden, nadat je zoo lang in Peteraburg hebt gewoond." vergadering bijwonen, maar eene dub bele vreugde was het hem hier te ont moeten den nestor van Zeeland, dr. J. C. de Man, den eere-voorzitter der af deeling, wien hij voorstelde een eerbiedig eere-saluut te brengen, waaraan op geestdriftige wijze voldaan werd. Hierna besloot hij een dronk te wjjden aan den bloei der afdeeling en de ge zondheid van den voorzitter. Nader schrijft men ons Hedenmorgen werd in het Schuttershof de algemeene vergadering geopend door den voorzitter dr. Pijnappel die dank bracht aan den Commissaris der Koningin en den burgemeester voor hunne tegen woordigheid. Vervolgens opende hij met een keurige rede de 51e algemeene vergadering. Hierna werd door den secretaris verslag uitgebracht over den staat der werkzaamheden. 40 afdeelingen zijn vertegenwoordigd.Door de commissie tot onderzoek van den staat der geldmid- len werd met genoegen geconstateerd dat het ledental tot 1870 gestegen is. Besloten werd tot verhooging der subsidie tot f 150 per jaar aan de commissie tot het verkrijgen der jaarl. statistiek der oorzaken van den dood, welke bij lijkopeningen zijn vastgesteld geworden. Langdurige discussies werden gevoerd over een conceptreglement tot regeling van de werkzaamheden der bemiddelings commissie. Met 61 tegen 40 stemmen werd besloten datgeneeskundigen staande buiten de Maatschappij, niet het advies der bemiddelingscommissie inwinnen kunnen, en met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel-Amster dam daarop betrekking hebbende dat die commissie alleen zal te beslechten hebben geschillen onder de leden. Hierop werd door den heer J. J. Berdenis van Berlekom uit Middelburg een interessante voordracht gehouden betreffende zich weer voordoende gevallen van malaria. In den loop van den dag bezochten een groot aantal geneesheeren van ge noemde Maatschappij de fabriek „De Schelde." Om 6 ure zouden zij op het Badhotel dineeren. Ter eere van Mgr. G. J. M. Botte- manne, bisschop van Haarlem, die heden, alhier in de R. K. Kerk het H. Vor msel toediende, wapperde uit vele woningen van katholieken de vlag met pauselijken wimpel. Des avonds te zes uren bracht het muziekgezelschap „Ce cilia" alhier hem, ten huize van den pastoor, eene serenade. De Statenzaal te Middelburg, die we gens de restauratie enkele jaren niet gebruikt is kunnen worden, zal voor de zomervergadering der Prov. Staten in ge bruik kunnen genomen worden. Men meldt ons uit lerseke: Bij kon. besluit van 18 Juni 1900 is bepaald, dat aan de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, ter bevordering van de paardenfokkerij over 1900, boven de gewone nog eene nadere rijkssubsidie toe te kennen ten bedrage van 1100. Omtrent den brand bij den vracht rijder A. Bom, vernemen we nog nader Bij het uitbreken was niemand thuis; de vrouw was op reis, terwijl de man „Ik goef je de verzekering, dat de lucht hier veel beter is," antwoordde Stwolinsky ernstig. „Het heeft ons allen hartelijk leed ge daan, dat je overplaatsing naar hier had aangevraagd." „Ik kon nu eenmaal niet langer in Petersburg blijven. Daar is een arm officier niet op zijn plaats." „Als je niet lichtvaardig je vermogen had weggeschonken, dan kon je nog bij ons zijn," mompelde Sulkowsky weer. „Noem je dat lichtvaardig met zijn geld omgaan, als men het aan iemand geeft, die het noodig heeft „Als men het zelf niet missen kan, ja." „Maar je ziet, dat dit bij mij niet het geval is. Zoo lang ik leef, heb ik brood en boter er bij. Nu leef ik van mijn traktement, later van mijn pensioen. Het meisje, aan wie ik mijn vermogen afstond, is een verre bloedverwante van mij, de eenige die ik bezit. Zij was in rijkdom opgegroeid, en bleef by den dood aan 't kermishouden was. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. Hooibroei is de vermoedelijke oorzaak. De vereenigingen worden alhier de eene na de andere opgericht. Eenige weken geleden maakten we melding van het oprichten van een schietvereeniging „Ierseke's Weerbaarheid." Deze week kregen we een derde zangvereeniging, uitgaande van den „Geheelonthouders- bond," terwijl nu plannen gemaakt wor den tot oprichten eener „flobert-schiet- vereeniging." Wel een teeken van leven, zou ik zeggen. J.l. Zaterdag namiddag heeft de voort vluchtige secretaris en ontvanger der gemeente Schore zich te Middelburg in handen der justitie gesteld, waarop hij onmiddeliyk naar 't huis van bewaring is overgebracht. Te Goes is thans ook eene afdeeling van den Nederl. Kappers- en Barbiers- bond tot stand gebracht, die den naam zal voeren „Door Eendracht verbonden." Thans zijn er in Zeeland drie afdee lingen van dien Bond. Te Tholen is uit Pretoria teruggekeerd, mej. Linthout, wier man bij Elands laagte werd gewond en die thans op St. Helena krijgsgevangene derEngelschen is. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Zondagmiddag werd de tusschenkomst der politie ingeroepen voor eenige Engel- sche matrozen, die na in een koffiehuis over het betalen hunner vertering met den kastelein ruzie te hebben gekregen, met dezen en een paar zijner familie leden aan 't vechten geraakten en een broeder van den kastelein vermoede lijk met een stok een vrij ernstige wond aan het hoofd toebrachten, waar voor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Twee der belhamels werden gearresteerd en naar het huis van be waring gebracht. Opgepast Men meldt ons uit Zuiddorpe Zaterdagnamiddag kwamen een man en eene vrouw naar den tongval te oordeelen Belgen in de herberg van J. IJ. alhier en bestelden een paar boterhammen. Toen zij hun schuld wilden betalen, haalde de vrouw, behalve eenig ander geld, o.a. een kwartje met de beeltenis onzer Koningin, een halven frank en een frank der Fransche Repu bliek, voor den dag en vroeg den herber gier of hij soms dergelijke geldstukken in zijn bezit had. Zij wilde hem op de eerste twee 7'/2 cent en op het laatste geldstuk een dubbeltje winst geven, zoo hij ze haar wilde afstaan. De herbergier ging even kijken, en toen het zoeken wat lang duurde, kwam het vrouwtje hem een handje helpen en werkelijk men vond eenige der verlangde geld stukken. Vergenoegd streek H. zijn winst op en bedankte recht hartelijk de vreemde luidjes bij hun vertrek. Toen hij een poosje later zijn kas overzag, bemerkte hij tot zijn schrik, dat er een rijksdaalder, twee guldens en S1/-, franks in Belgisch geld ontbraken. Dadolijk ging men met behulp van de politie op zoek maar de vogeltjes waren ge vlogen. van hare ouders onbemiddeld achter. Polenka zou zich nooit hebben kunnen verloven met den man harer keuze, als ik haar niet was bijgesprongen. En dan. het was weinig genoeg, wat ik haar kon geven. Myn vermogen was niet groot." „Die bloedverwante is een zelfzuchtig schepsel van het zuiverste water. Hoe kon zij zulk een offer aannemen riep Sulkowsky misnoegd uit. „Van Polenka wil ik geen kwaad hoo- ren; zij is beter dan je denkt. Meen je dan, dat zij weet, dat ik haar alles gegeven heb? Zij gelooft, dat slechts een gedeelte van mijn vermogen in hare handen is overgegaan; dat heb ik haar zoo voorgepraat." „En nu leeft zij heerlijk en in vreugde aan de zijde van haar echtgenoot, ter wijl jij. „Polenka gaat pas trouwen in den aanstaanden herfst," viel Stwolinsky in. „Eenige weken geleden heeft zij hier in de nabijheid een landgoed gekocht." „Dan heb je geen groote reis te Kerk- en Sclioolaieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor J beroep te 's Heerjansland, door den Iu, J. M. Israël, cand. te Zalt-Bommel. Te Rotterdam is in het arrestante hok een bekende 68jarige dronkaard den drank gestikt gevonden. Hij werd, heel eigenaardig, in er drenkelingenwagen naar overgebracht. zijne wonie Te Rotterdam leefden in een perce,' in den Vogelenzang de bewoners vao tweede en derde verdieping niet in ip.' beste harmonie, maar hadden dik wij, ruzie in hun hooge verblijven. Zatenli gingen na zulk een twist man en vrom van de tweede verdieping naar de deit en trapten daar het deurpaneel in t zekere v. H., bedreigde B. W. M. v. 1 die toen afwezig was, met allerlei mooi, Toen deze later thuis kwam daagde i man der tweede verdieping A. V., v. uit om naar beneden te komen, waaraa deze gehoor gaf. Hij was nauwelijfc eenige treden de trap af geloopen, of weiden drie revolverschoten op hen gelost, waarvan een hem in de bon drong. B. v. H. zonk ineen en wei, naar zijne woning gebracht. De dadt vluchtte ijlings,zijn wapen medenemend. Hij is nog niet gevat. Een 7-jarig meisje, te Amsterdun ging 's morgens vroeg bloempjes pluk ken voor haar moeder die jarig wai Toen het kind wat lang weg bleef, gir,i men het zoeken en vond het voorové in een sloot liggende het was gestik: De toestand der ouders laat zich nu i beschrijven. Twee kantoorknechts der posterije: te Rotterdam zijn in hun betrekking! geschorst als verdacht van oneerlijk, handelingen te hebben gepleegd. Als een weinig voorkomend gevi Van ruilhandel kan gemeld worden te Middelsluis een big is verkocht 25 koolplanten 1 Er is weer eens een standje voor gevallen tusschen studenten en burger, op de Groningsche „Harmonie." Bij d, opvoering van het volksconcert „de slag bij Waterloo" is slag geleveid iu der tuin van deze sociëteit. Enkele bezoekers, studenten, vertel: de „N. G. Ct.", waren onder onder':, spelen wat al te luidruchtig. De hee van 't Kruijs had reeds driemaal afge klopt, wat door 't overige publiek luidt werd toegejuicht. De directie scheen, machteloos. Op eens roept een uit 'l| publiek: „Gooi ze d'r uit!" En op hel-' zelfde oogenblik ontvangt een der studen ten van achteren een schop. Deze studen: geeft daarop iemand in zijn nabijheid, dien hij verdenkt den schop te hebben gegeven, een slag in 't gezicht. Niet! zoodra is de slag gegeven of de student wordt vrij onzacht in een der boschjes geworpen. Dit is 't sein voor de formoele vecht party, die nu begint. Ondersoheidene per sonen dringen op de studenten in. BI wordt met vuisten en stokken geslagen. De jassen worden den studenten afge scheurd. Sommigen tuimelen over den grond. In het donker achter de muziek tent wordt de stryd een oogenbik voort gezet, maar de overmacht van de tegen partij is te groot, de studenten moeten 't onderspit delven. Ze werden al veelt-' tende naar den uitgang gedrongen. Wit het voor de studenten opneemt, ontvang; van 't zelfde laken een pak. Toen de studenten waren verwydenL vervolgde 't orkest het programma. Nu moet er weer een Vredesconfe rentie plaats hebben. een felle brand on woning met nog v bouwen tot den gi Van de inboedels worden gered. Alle! In de afgeloo politiebeambten, toezicht op prost aangehouden elf Onder het voorgeve zoeken waren zu' meenten derwaarts onderdak gezocht e dachte bierhuizen. In een der was een onderwy het kunstig verva wielewaal. Hij hat aan den kapstok op een paar zwarte r zijn woning gekozer vyf eitjes ingelegd er thans om de bei tyd, te broeden. Te Brussel Duitschlaud gekom de kleinigheid van in bankbiljetten, obl en bestemd was bank. Men begrijpt dat eenstemming met zending was. Een Parijsch on volgende „Ik heb dom acht tot elf ja Dame (hoofdkerk) motieven, noch w nooit uit Parijs g het Boisde Vincen het land geweest het landelijk leven, een weg er daar nooit een levenden Aldus gaat het onderwyzer er dez „Ik leer dien bint der Gallische, der ving en die der Frai De Fransche chand verboden een sclien raadhuize, hei listen in dien raai wonen. De gemeenteraad de receptie uit te st woordige ministerie De regeering had zich in Afrika zeer de receptie verboden zij niet wil dat door of vergaderingen wordt Onder de En| is een nieuwe sport komen. Eenige Lond dames uit de beste het „origineele" dt zich aan te melden aan het ballet Theatre. De directeu op het voorstel in zich daarover als vo „Ik heb het plan genomen natuuriyi niet in de gebruikeli kleeren optreden, Te Gulpen is bij de wed. Clevei -• doen, als je haar eens wilt bezoeken.' Stwolinsky boog zich diep over zij«8 glas. „Ik zal haai wel eens een bezoet moeten brengen, daar zal ik moeilijk buiten kunnen," zei hij halfluid. Sulkowsky schudde het hoofd. „Dat is mij toch wat al te zonder ling,* zeide hij na eenige oogenblikken- „Ik geloof dat je ten slotte alleen vooi- J je dienstzaken zult leven en alle gezel lig verkeer zult staken.* „Best mogeiyk," antwoordde Stwo linsky. „Wat komt er uit voort? B| heb het je van daag reeds eenmaal ge zegd men versiyt er zyn schoenen? mee, dat is alles. Maar zal ik je nog wat thee inschenken?" Nadat Jefim de tafel had afgenomen zaten de vrienden nog een poos bij el kaar en haalden geschiedenissen ui; vroeger dagen op. Eindelijk stond Stwo linsky op. „Genoeg voor van daag," sprak hij costuums, promenadi enz. dragen. Haar vinden in ons nieu the Beach" (Aan he de zaak in orde g directie er echter op den dames te betale voor een bepaalden Wij kunnen de ins< stuk niet iederen a van de dames vera slechts zouden kome in hebben. Onder de sollicita naar het mysterieus uit pairsfamiliën en be uit de Society. Wie zal vallen, aan he geëngageerd te worde® loopig nog een diep Deze geschiedenis zins als een reclame directeur van het Emi zij echter waar zijn heid is mogelijk, als verheven - dan tuig een betreurenswaard! goeden smaak in Eng liet bramlen Zooals reeds gemel heeft lord Roberts boerenhoeven in de plaats waar de Boet spoorlijn of brugget vernielen. In een telegram va seint Winston Church over die barbaarsche voeren. De Boeren die nog het in zyn telegram lieden die zich niet m verbranden van hoev (Wordt vervolgd). voor de ellende

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2