Dinsdag 3 Juli No. 154. 38e Jaargang. 1900 vussmescBE courant Prfla per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAN DE VEIDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dorzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettors en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentlën op zeer voordeellge voorwaarden Economische politiok. Een Engelsch staatsman heeft eens gezegd dat het woord aan den mensch gegeven is om zijne gedachten te ver bergen. De staatslieden van onzen tijd, die sedert dat woord gesproken werd, naar het luidt, met reuzenschreden op den weg der beschaving is vooruit ge gaan, maken de uitspraak van den Engelschen staatsman zeker niet tot schande. Met onbeschaamd cynisme, zonder blikken of blozen worden aanslagen op de vrijheid der volken, zelfs van hen wier vrijheid door traetaten gewaarborgd scheen, de nnverzadelijke zucht om zich niet de rijkdommen van andere natiën vet te mesten, met den naam van economische politiek aangeduid, terwijl die naam meer waar zou luiden roofpolitiek, de Mammon onder een schijnheilig masker. Zie maar eens de Boeren. Zij willen hunne onafhankelijkheid handhaven en leven zooals zij dat verkiezen. Die dwazen, zij willen maar niet begrijpen welke economische voordeelen er voor hen zouden voortvloeien als ze de eer hadden bij het groote Britsche rijk inge lijfd te worden. Seeds 8 maanden is Enge land bezig hun die waarheid op eigen aardige wijze in te prenten. Ze moeten dus wel hardleersch zijn om die leer niet in zoo langen tijd te vatten. De ChineezeD zijn in dit opzicht al niet slimmer, ze begrijpen ook niet de zegeningen der economische politiek. Ze en in hun eigen land heer en meester "ijn en verstaan nietdatEuropeesche kapi- alisten de schatten, die hun grond ver bergt, exploiteeren en begrijpen weer evenmin als de Boeren welk een zegen hun land een inval der Barbaren zou ijn. Verzetten de Chineezen zich tegen de ebzuchtige politiek der "Westersche olken, de negers aan Afrika's heete 'ust zijn ook in opstand gekomen tegen e brave blanken die hun hun ivoor en aoutchouc komen ontrooven en hen tot en arbeid drijven met zweepslagen, laar die negers zijn natuurlijk te een- "oudig om te begrijpen dat die slagen jiin ten goede moeten gedijen. 't Is voor staatslieden als Chamberlain n consorten om uit hun vel te springen at er van die kleine volken zijn, die unne economische bedoelingen niet 'illen vatten en er nog zulke ouder- etsche begrippen op na houden dat ze unne onafhankelijkheid hooger stellen op te gaan in een rijk met de daaruit FEUILLETON. Vrij bewerkt nooB A M O. 8.) tiik'''0eD keeu'e bij zich plotseling om en ging naaf buiten. Daar zag hij ■ngelina bij zijn paard staan. Met Heggen stap ging hij op haar toe. ®»£eg aan uw zuster, dat zij mij Hiecht heeft gedaan," sprak hij bleek ontroerd, en daarbij verried zjjn stem- £6 uid zijne aandoening. „Als zij wist... M6'" genoegZij wil niets van mij Weten. Vaarwel ■Hij sprong in den zadel, drukte Ange- voortvloeiende economische voordeelen. Liefde tot vrijheid en onafhankelijk heid werd de eeuwen door, door alle volken van welke kleur ook, als een deugd beschouwd en heeft tot wonderen van moed en zelfopoffering geleid. Voortaan volgens de leer van sommige den toon aangevende staatslieden is vaderlandsliefde eene groote dwaasheid als daartegenover de voordeelen der economische politiek gesteld worden. Waren de volken zoo wijs geweest dit in te zien, aldus redeneeren deze soort van staatslui, dan zouden vele volken in plaats van ten bloede toe voor hunne onafhankelijkheid te strijden, de armen wijd geopend hebben voor den overwel diger en zich ontzaglijk veel leed hebben bespaard. Volgens die leer zou dus in Afrika geen bloedige strjjd behoeven gestreden te worden, zou China de komst der inter nationale troepen moeten begroeten als de voorbode van economische zegeningen, zouden de negers zich vreedzaam neer vlijen onder de zweep die hunne lendenen striemt, en zouden ook de Finnen moeten begrijpen hoe heilrijk hun lot zou zijn als hun land ingeslokt was door Rusland. Eene leer waarmede zeker de kleine staten niet instemmen en wel nooit zullen meegaan zoolang vaderlandsliefde en gehechtheid aan een eigen bestaan geen ijdele klanken zijn geworden. Voor zulke staten is het te hopen dat de leer der economische politiek, die reeds tot zulke bedenkelijke gevolgen heeft geleid, zich niet meer uitbreide en een kracht verkrijge, die niet te weerstaan is. Mogen de oogen steeds wjjd geopend zjjn voor het gevaar dat hen bedreigt. Eene nuttige stichting geopend. Vrijdag is te Lunteren in tegenwoor- nigheid van den minister van binn. zaken, het herstellingsoord voor onder wijzers geopend. Die plechtigheid, waaraan honderden deelnamen, werd ingeleid door den heer L. J. Steenbergen met eene toespraak, waarin hij een hartelijk welkom toeriep aan den minister van binn. zaken, den inspecteur in de 1ste inspectie, den schoolopziener in 't arrond. Wageningen, aan alle belangstellenden, gemeentenaren van Lunteren en alle collega's, „'t Her stellingsoord, aldus vervolgde de spreker, is gesticht door de armsten der arme onderwijzers, geholpen door milde gevers, wien wij niet genoeg dankbaar kunnen zijn voor hun steun. Eendrachtig is er gewerkt, door onderwijzers en particu lieren, 't Was een schoone gedachte van Cramerus (de vader van 't Sanatorium), hij heeft goed gezien. Velen meenen, lina krampachtig de hand en reed in draf weg. „Vaarwel" fluisterde Angelina, terwijl zij den ruiter nakeek, die weldra in een stofwolk verdween. Zij hoorde een oogenblik later, hoe haar vader in de huiskamer schreeuwde. „Wat moet dat beteekenen riep hjj. „Zoo kan het niet langer gaanJij jaagt mijn beste klanten weg. Met Angelina zou ik wel klaarkomen, als jij haar niet opstooktet. Maar dit zeg ik je: het is nu uit met jouw koningin spelen. Ik zal je wel klein krijgen, voor den duivel Angelina hoorde een deur opengaan en vluchtte daarom achter het huis. Daar stond zij een geruime poos. De wind speelde met hare lokken en droeg de geluiden van bijlslagen en op elkaar vallende spoorstaven, vermengd met bevelen en toeroepen uit de verte, tot haar over. Langzamerhand werd het daarginds stiller, doch voor en in de herberg begon een bijna onuitstaanbare dat de jongen of het meisje, dat te zwak is om te werken, maar schoolmeester moet worden en zoo komt menig zwak meisje en dito jongen op normaal- en kweekschool, om als zij 13 jaar zijn, dus onvolwassen, de zware taak van 't onderwijs op zich te nemen. Want die taak is zwaar, te zwaarder naarmate men meer serieus zijn betrekking waar neemt. En als dan die moede onder wijzers 's avonds op thuis komen, moeten zij aan het studeeren voor acte- examens, rangexamens enz. Is 't daarom te verwonderen dat er zoo veel zenuw lijders onder de onderwijzer 7,(jn Daarom is er gewild dat een Sanatorium kwam, en 't is er het staat hier krachtens den wil van onze 6000 leden. Wij hebben ook steun gehad van hoofden van scholen, ook hun onzen dank. 't H. O, is niet alleen voor de leden 't neemt allen op, die bij onderwijs werkzaam zijn. 't Is een stichting des vredes, staande buiten den strijd. En al zijn wij arm, toch zyn wij be reid nog meer te offeren. Morgen begint de strijd van den Bond weer, voor kleinere klassen, de strijd voor onze leerlingen, de strijd voor ons allen. Dat wij in dien strijd eendrachtig zijn 1 Leve 't Herstellingsoord, leve de een dracht en de Bond." De heer Cramerus wees er op dat er bij de oprichters wel eens oogenblikken van moedeloosheid bestaan hadden, doch dat de vele sympathie moed gaf in den strijd en het daardoor mogelijk was gewor den dit herstellingsoord aan de onder wijzers, die het noodig hadden, aan te bieden. Daarna kwam de minister van binn. zaken aan 't woord, die het volgende zeide „Ik ben gaarne gekomen,om een bewijs van belangstelling te geven in een werk door particulier initiatief gesticht. Er waren particulieren, die 't hoofd schudden toen zij van de plannen vernamen, doch de poging is geslaagd. Stoere, flinke koppen die meenden dat daar, waar een wil is ook een weg moet zijD, togen aan 't werk en slaagden. De offervaardigheid heeft gezegevierd; de minimumlijder heeft zijn penningske geofferd, een bewijs dat er behoefte aan de stichting is. Deze dag is een feestdag, een opmerkelijke dag, hy drukt het zegel op een groot werk. Moge de goede verwachting niet worden teleurgesteld, mogen velen nieuwen levensmoed en levenskracht opdoen. Ja, ik weet, het ambt van onderwijzer drukte. De arbeiders hadden hun dag werk verricht en kwamen nu bij Ferrari zich een weinig verkwikken. Men hoorde schertsen, lachen, het gerinkel van glazen en daartusschen gezang dat niet altijd zuiver was te noemen. „AngelinaAngelina 1 Er zijn gasten," hoorde zij haar vader roepen. Het meisje voelde een rilling door hare leden gaan. „Als ik maar vrij was van dat be dienen der gasten," fluisterde zij, de handen wringende. „Ach, dat niet! Ik zou liever honger en kou lijden. „Angelina!" riep haar vader weer. Daar kwam Gemma vlug achter het huis naar haar zuster loopen. „Hij zoekt je. Ga door de achterdeur in ons kamertje en ga naar bed', fluis terde zij hare zuster toe. „Ik zal het van daag wel zonder je afdoen dat heb ik immers wel meer gedaan." „Maar het is van daag betaaldag," antwoorddeAngelina eveneens fluisterend. „Ga maar heen, toe 1 Ik moet van daag is zwaar en moeieiyk, temeer, naarmate men zijn taak ernstig opgevat. In het sanatorium kunnen de onderwijzers komen rusten. En als het voldoet, wat ik van harte wensch, dan zal het sana torium ook indirect het onderwijs steunen, U, mijnheer Cramerus, dien ik zoo even den vader van het sanatorium heb hooren noemen, geluk met dezen dag smaak na langen tijd de voldoening dat vele onderwijzers u in liefde gedenken zullen." Na dezen spraken nog woorden vaD sympathie de burgemeester van Ede, de inspecteur van 't Lager Onderwijs in de le inspectie jhr, mr. L. F. U. Michiels van Kessenich en anderen. Den geheelen middag, zegt de verslag gever van 't Handelsblad, was het daarna gezellig in het sanatorium, totdat te 7 uur een 70tal gasten zich aan een ge zellig collation vereenigden, waar nog menig hartelijk woord werd gesproken. De Minister wees in eenige geestige weorden op de geïmproviseerde eetzaal het collation werd bij gebrek aan een zaal op den zolder gehouden voegde er bij, dat het niet de eerste maal was dat hü op soortgelijke plaats een maal tijd gebruikte, en sprak daarna in ge voelvolle woorden zijn sympathie uit met het streven en den arbeid van den Bond, wat door de aangezetenen met evenveel enthousiasme werd beantwoord De tafel was ontbonden, de rijtuigen brachten de aanwezigen huiswaarts en zoo eindigde een der schoonste dagen in de geschiedenis van den Bond van Nederl. Onderwijzers. De Eerste Kamer en de Leerplichtwet, Het Vaderland vindt het verslag over den Leerplicht door de Eerste Kamer uitgebracht, lang niet malsch en is van oordeel dat ei blijkbaar eene groote fractie is, die er niet tegen opziet, weder een conflict uit te lokken, ja zelfs dat er sommigen zijn, die uit beginsel voor. standers van leerplicht zijn, echter verklaren tot verwerping dezer wet te willen medewerken. „Waar wij, zegt het blad, de Eerste Kamer over haar houding ten aanzien van de Ongevallenwet zeer hard zij n gevallen, stellen wij er prijs op te doen uitkomen, dat wij geen reden zien haar tegenover deze wet zulk een houding ten kwade te duiden. „Men versta ons wel,wij zijn en blijven zegt het blad, voorstanders der wet, wij gelooven dat zij een vteldaad voor het land zal zijn, dat zij een nationale wet zal kunnen worden, en wij zouden daarom een verwerping diep betreuren. Maar waar zij in de Tweede Kamer op hevig verzet veel bezigheid hebben veel veel," zeide Gemma en duwde zacht hare zus ter naar binnen. Toen Gemma laat in den nacht te bed ging, voelde zij plotseling een hand op haar schouder leggen. „Arm zusje, ben je toch wakker ge worden zeide zij. „En bij het ont- kleeden ben ik nog wel zoo stil mogelijk „Ik heb nog heelemaal niet geslapen," antwoordde Angelina. „Er was van avond nog meer drukte in de herberg dan anders. En dan wilde ik ook wachten tot je kwam. Prins Sulkowsky heeft mij namelijk verzocht je te zeggen, dat je hem onrecht hebt gedaan." „Daar had je wel gerust om kunnen inslapen," zei Gemma stroef. „Of je die boodschap van daag of morgen of'in het geheel niet had overgebracht, is mij volkomen hetzelfde." „Je moest niet zoo hardvochtig tegen hem zijn," fluisterde Angelina. „Een meisje, wier eenige rijkdom in is gestuit en met de kleinst mogelijke meerderheid is aangenomen, erkennen wij ten volle het recht der Eerste Kamer om zich zeer ernstig de vraag te stellon, of zulk een wet wel geacht kan worden door de meerderheid der natie gewild te zyn en of het aangaat haar tegenover den mogelyken weerzin van een zeer groot deel der bevolking door te drijven. Waarom wij voor ons meenen dat de uit spraak der Tweede Kamer te dien aanzien bedriegelijk is dat werkelijk het volk de wet wil en dat de tegenzin slechts zeer gering zal zyn, hebben wij meermalen betoogd en zullen wij thans niet herha len. Maar dat de Eerste Kamer, zoo zij mocht meenen op de gestelde vragen een ander antwoord £e moeten geven, volkomen bevoegd, ja zelfs verplicht zou zijn de wet te verwerpen, ook al was haar meerderheid in beginsel voor de vooi gedragen regeling, wenschen wij niet te betwisten of te verhelen. De nieuwe drankwet. Het volgende zeer krasse oordeel wordt dobr het Ned. Dagblad geveld omtrent het lot dat den overnemers van sommige vergunningen volgens de bepalingen van het nieuwe ontwerp-drankwet boven 't hoofd hangt. Vooraf vraagt het blad waarom men rnedeiydeit zou moeten hebben met ue tappers en niet met hun slachtoffers en zegt dan „Wat baat het of de drankwet het aantal tapperijen tot een minimum terug brengt, indien dat minimum jaar in jaar uit overschieden kan worden? De over gangstijd heeft nu lang genoeg geduurd, want de drankwet is van 1881. Hot tappersbedrijf is als zoodanig reeds onherroepelijk en noodzakelijk een on eerlijk bedrijf dat niet voor eerlijke uitoefening vatbaar is, en zulke bedrijven mag de Staat verbieden. Op de vrijheid van beroep of bedrijf maakt dat verbod geen inbreuk, want vrijheid om kwaad te doen, behoeft niemand te hebben. Ge bondenheid op dat punt is het middel om tot ware vrijheid te geraken." Onze Landmacht. Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de samenstelling der landmaent blijkt o.a. dat sommige leden die zich tot nu toe verzet hadden tegen militaire uitgaven, thans bereid waren met de regeering mede te werken tot verzekering onzer weerbaarheid. Enkele andere leden wenschten .daar echter niet toe mede te werken. Over de wensohelijkheid van een volks leger waren de gevoelens verdeeld. Som- hare schoonheid bestaat, kan nooit hard genoeg zijn, onthoud dat goed», klonk het hard van Gemma's lippen. „Hij was zoo bleek en ontroerd als je hem gezien hadt, zou het je ook wel leed gedaan hebben," „Je vergist je, zusje. Het heeft me alleen leed gedaan, dat ik me in hem vergist heb; maar ik heb yie daar ook al overheen gezet. Bezigheid is het beste geneesmiddel. Maar ik ben doodmoe. Wel te rusten, zusje!" „Wel te rusten!" antwoordde Ange lina en spoedig daarna bewees haar rus tige ademhaling, dat zij in slaap was gevallen. Gemma echter bleef wakker, tot het eerste licht van den nieuwen morgen door het venster in haar ka mertje viel. HOOFDSTUK III. Toen Sulkowsky de woning van zijn vriend Stwolinsky binnentrad, vond hij dien niet thuis. De prins nam bij het venster pUats

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1