EuittiQlaQdsGhe ber Kerk- en Schoolnieuws. Gemengd N ieu ws, iet de bewerking van de er beroepstelling kunnen vangen. hol en de kinderen. bt gij uw kind waarlijk geen alcohol opdat uw kind niet tot navolging m nooit meeproeven uit pdat het gden smaak gaat t zeer schadelijk voor zijn e is. lil ge, dat, uw kind man de, u zal blijven achten? dat uw handelingen den vertrouwen van vroeger in haat of verachting. ge dat uw kind gelukkig lan het goede liefhebben, .ten. Maak het sterk tegen dus ook tegen den alcohol dbaar voor al het goede, zal or u eenmaal datik irlieden-examens. isie tot examineeren van r koopvaardij hield van 12 zitting te Amsterdam. Ge verden 37 candidaten. De oma's werden uitgereikt ■aart A. Tweede stuurman A. Roos en H. J. Gerritsen, an aan de heeren M. de Wagemaker. .mvaart A. Eerste-stuurman en P. W. Merkelbach, K. J. Bierman, G. J. O. Engel, veede-stuurman aan de hee- Jansen, J. B. W. Bolemey, ra, G. H. Ruhaak. Derde- i de heeren A. Roos, M. de agemaker, F. J. H. Hofman, e Vries. IJ. S. M. is voor een deel cionspersoneel, voor de Zon- r dit dienst doet, ontheffing i den dienst met dien ver- e diensttijd de zestien uren r dan het voor eiken persoon aantal minuten zal mogen ■schreden en onder voor liet bedoelde personeel een- 'eertien dagen een geheel Zondag zal genieten, zoo- gedurende den diensttyd je Zondagen een rustpoos an 1 a 2 uur. slngen, 39 Juni. r aai P. A. Cronjé is aan het i te Middelburg eenige dagen r een brief gericht, waarin 3s voor hare bemoeienissen de krijgsgevangen Boeren a dankt. alhier wekt allen op vóór voor die krijgsgevangenen rak, sigaren, boeken, blikjes, polsmoffen, sokken, flanellen i kan gebruikt worden. Alle lein ook, worden dankbaar genomen. Mej. van der ils ontving reeds 1 bouffante jmstreeks dertig jaar oud om aan, ga zitten en vertel ie je hier verzeild bent ge- Dus je logeert bij de familie zei Stwolinsky, toen zijn met weinige woorden had lm I" Hij streek met zijn d langs zyn roode knevels, m je natuurlijk uitgenoodigd ter.' ik niet.' jo, geloof my. Ik weet het bare bron," zei Stwolinsky. ;en uur geleden was Olga's ■eerder by mij, en die heeft dat prinses Anna voor haar vrijer te logeeren had ge- r ik kon natuuriyk niet den- over jou sprak,* voegde hij 1 schuddende, bij. r lachte even. vereerder misschien graaf T" 1 Korten tyd nadat ik bier- Met de train van 12 ure kwamen hedenmiddag hier van Middelburg een 200 kinderen der bijzondere school te Goes met hunne onderwijzers en het Bestuur dier school, die heden morgen met den trein te Middelburg gearriveerd waren. Het doel van de reis was het strand alhier, alwaar men eenige uren vertoefde. Het muziekgezelschap „Hozanna" van Goes was mede tegenwoordig. Ten 5 ure vertrok men naar Goes. Heden nacht, ten ongeveer 1 uur, had alhier ter reode een aanvaring, plaats tusschen het ter reede geankerd lig gende Engelsche stoomschip „Vanda" van Londen naar Brussel, en het Engelsche s.s. „Tenedos" van Bilbao naar Antwerpen bestemd. Eerstgenoemd stoomschip was met stukgoederen en laatstgenoemd met yzererts geladen. Het s.s. „Vanda" zonk binnen de 10 minuten in diep water weg, zoodat de equipage, kapitein en diens vrouw zich met moeite in de scheepsboot konden konden redden en aan land komen. Het s.s, „Tenedos" zette heden morgen de reis naar Antwerpen voort. Schade onbekend. moeilijking die de handel alhier onder vindt door de oneenigheid der alhier ex- ploiteerende spoorweg-maatschappijen, tengevolge waarvan de wagens van beide maatschappijen niet op elk deel van het emplacement worden toegelaten. Tot verduideiyking van ons bericht van gisteren diene dat het door mej. Nelly Zantvoort, alhier, te Frankfurt a/M. behaalde diploma was in piano en zang. De afdeeling Middelburg van de Ned. Gustaaf Adolfvereeniging zal den 18 Juli 10 jaar bestaan. Er worden nog handteekeningon ver zameld op een adies van de Provinciale Staten, waarin verzocht werdt om geen subsidie te verleenen voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Middelburg naar Domburg. Gisteren is uit Middelburg vertrokken het Engelsche jacht Lady Sophie van den heer Robertson, wonende te Cowes, Isle of Wight. Dit jacht heeft enkele dagen te Middelburg gelegen en had wegens den fraaien bouw en prachtige afwerking zeer verl bekijks. De oesterteelt, welke in de Ooster- Schelde dreigt onder te gaan, is nu in de Wester Schelde aangevangen. Reedsin Januari van dit jaar is men begonnen met de voorbereidende werkzaamheden.Thans is een lading oesters van de Maatschappij „Eendracht," te Ierseke, aangekomen aan den IConinginnepolder in den Braakman, alwaar de woning van den opzichter is geplaatst. Indien de omstandigheden voor de oesterteeli blijken gunstig te zijn, dan zal reeds spoedig (-p groote schaal daar mede worden begonnen. Te Haamstede (op Schouwen) komt een geval van nona voorbij een 21 jarig meisje, dat sedert eenige dagen slaapt. Alleen vloeibaar voedsel kan haar worden toegediend. Men meldt ons uit Torneuzen In de gisteren avond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel, en Fabrieken, werd vastgesteld het jaar verslag over 1899. Besloten werd opnieuw zich te wenden tot den Minister van Waterstaat, om zijne tusschenkomst in te roepen voor de be- heen verplaatst was, heb ik hem leeren kennen en achten." „Nu, die zal wel nauwkeurig inge licht zijn," zeide Sulkowsky met over tuiging. „Dat begrijp je Olga heeft hem alles haarfijn verteld." „Dat wil ik wel gelooven.'' „Dat zijn twee harten en één ziel." „Dat geloof ik ook." Stwolinsky zuchtte. „Het doet mij werkelyk leed je te moeten zeggen, dat je bij het meisje van je keuze niet op wederliefde behoeft te hopen, mijn vriend. Het kan je mis schien tot troost strekken, dat zij in Czernischew een man krijgt, die haar waard is." „Zie ik er dan uit, of ik troost noodig heb? vroeg Sulkowsky, terwyl hy bedaard glimlachend een sigaret aanstak. „Wel, hoe is het dan Je bemint Olga toch?!« „Oho! De Hemel beware me!» „Niet? Maar zeg me dan eens, De zomervergadering der Provinciale Staten zal geopend worden Dinsdag Juli, des avonds te half acht uur. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor deze provincie voor den dienst 1901 bedraagt f 499,191,521/3, waarbij een post onvoorziene uitgaven ad f 13,167,821/2. Het prov. college van toezicht op het beheer enz. in Zeeland heeft in plaats van wijlen de heeren A. de Roo en mr. l'h. ,T. Callenfels, tot leden van het algemeen college enz. benoemd de heeren C. F. Zeeman, te Zonnemaire, als lid, en W. A. graaf van Lijnden, als secundus. Dinsdagavond om 10 uur kwam in de beruchte Wildezeesteeg te Rotter dam de 36-jarige C. Jungerius, boot werker, aangeschoten thuis. Hij kreeg ruzie met zyn vrouw, beet haar eerst geducht in den arm en wilde haar toen een slag geven, waarby hij echter de petroleumlamp stuk sloeg. In een oogen- blik stond het hokje in brand en de be woners met hun vier kinderen ontsnap ten ternauwernood.De vrouw had namelijk den sleutel van de deur in haar zak en Jungerius moest een paneel wegtrappen om te ontkomen. Boven woonde een gebrekkige man, die bijna gestikt was. Hij was echter met het hoofd uit het raam gaan liggen en werd met veel moeite en geruimen tijd nadat de brand was uitgebroken, door de laatkomende reddingsbrigade gered. Mei kwaardige ontdekkingen werden in dat krot gedaan. Op de trap vond de brandweer een revolver, geladen met 6 patronen. Uit een kast sprongen 8 katten en een aantal honden te voorschijn, om van ander levend gedierte maar niet te gewagen. Een, in meer dan één opzicht, ontroerend» rechtszitting. Tegen een berouwvol meisje, een dergenen, die op de vraag, met welk beroep zij den kost winnen, het ant woord schuldig blijven, werd gister te Amsterdam vier maanden gevangenis straf geëischt. De beklaagde had van een vrouw, met welke zij samenwoonde, eenig geld en een klokje gestolen. Toen de verdediger, mr. van Heerde, in zijn pleidooi het tafereel ophing van haal beter leven in vroeger dagen als deugd zame kostuumnaaister en haar aan de liefde harer moeder herinnerde, barstte de beklaagde in een luid gejammer los, terwijl de vrouwelijke getuige en een reeks vriendinnen op de publieke tribune medeweenden. Kon indertijd aan jhr. A. Verheijen en mej. Blanche M.R. Vilain geen toestem ming worden verleend om reeds tijdens de gevangenschap van laatstgenoemde een huwelijk aan te gaan,thans,nu mej. Vilain uit de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch is ontslagen, is dat huwelijk te den Bosch voltrokken. Te Den Helder heeft zich een comité gevormd, dat een kapitaaltje wil bijeenbrengen, om het kind van den vermoorden politieagent Cupido een goede waarom ben je dan hij de familie Baria- tinsky gekomen „De prinses heeft my herhaalde malen zoo vriendelijk uitgenoodigd, dat ik onbe leefd zou geweest zijn, wanneer ik er geen gevolg aan had gegeven „Maar dat is ...haha!" Stwolinsky barstte in luid gelach uit. „Prinses Anna ziet in jou een rijken vrijer voor haar dochter. Ah, die is mooi zoo 1" „Waar heb je Czernischew leeren kennen „Bij de familie Bariatinsky, by wie ik mijne opwachting heb gemaakt even als bij eenige andere familiën. „Dus je komt nogal veel in gezel schappen." Stwolinsky haalde de schouders op en zei „Je kent me wel, niet waar Ik loop niet gaarne het eene huis uit, het andere in. Wat heeft men er aan Men verslijt er zijn schoenen mee, dat is alles Sulkowsky lachte au klopte zijn vriend op den schouder. opvoeding te geven en hem de gelegen heid te openen op lateren leeftijd een positie te verkrijgen in de maatschappy Te Sloten (N.H.) zijn met de betrekkiDg van hoofd der school ook de volgende betrekkingen vacant gekomen nl. van voorzanger, doodgraver, en klok kenluider, tot dusver in een persoon ver eenigd. In het Volk verscheen dezer dagen eene advertentie, zegt de N. R. Gt. waarin allen, die sympathie gevoelen voor mr. Troelstra, worden uitgenoodigd, de volgende maand met hem te gaan hongerlijden. Het genoemde blad vat deze advertentie op als een mop en zegt er thans van „Uit welken hoek zij kwam, bleek reeds uit het papier, waarop zij was geschreven en dat bedrukt was met het hoofdje „Nieuwe of Litteraire Sociëteit 's-Gravenhage." Wy zouden er dan ook geen oogenblik aan gedacht hebben, het dwaze ding te plaatsen, indien er niet by geschreven stond „over een dag of vier zal 140 gezonden wórden voor advertentiekosten ingesloten vast een muntbiljet van f 10." Had onze grappenmaker van de Witte Sociëteit er 150 gulden voor over, dan, zoo meenden we, konden we hem ge rust een handje helpen, om zijn dwazen inval onder de advertentiën op te nemen. Heden ontvingen we de resteerende 140de onbekende inzender heeft dus woord gehouden, en we zyn ver plicht, zijne advertentie tot 1 Augustus te laten staan." Wat houdt u eigenlijk voor 't beste middel om snel vooruit te komen de stoom of de electriciteit Protectie is 't allerbeste, meneer ant woordt de ambtenaar met overtuiging. De houtdrager Jansen te Antwerpen kreeg een paar schoenen thuis, die door zijn vrouw betaald werden. Jansen, een onverbeterlijke dronkaard, trekt ze niet aan, maar verkoopt ze en verdrinkt het geld, waarna jhij waggelend naar huis terugkeert. Zyn vrouw hem hierover beknorrende, ontvangt tot antwoord een duchtig pak slaag. Den morgen na deze afrossing, gelast Jansen zyn vrouw een nieuw paar schoenen te gaan halen en maakte toen zijn vrouw tegenwierp dat ztj geen geld had, zich gereed om haar een nieuw pak slaag toe te dienen. Nu had hij echter te veel op de lijdzaamheid van zijn yrouw gerekend die een fieach vitriool opnam en den inhoud daarvan op haar echtgenoot wierp, Hij kreeg brandwonden in -t gezicht, de oogen zijn echter niet geraakt. De zaak komt bin nenkort voor de rechtbank. Een Amerikaan heeft te Parijs een slaapkamer in Louis XVI stijl besteld, die 4,882,000 francs zal kosten. Het bed alleen anderhalf millioen. O, republikeinsche eenvoudigheid Het aantal personen, dat Dinsdag de tentoonstelling te Parijs bezocht, bedroeg 216,508. Het heet nu, dat koning Leopold van België eerst in het laatst van Juli een officieel bezoek zal brengen aan de ten toonstelling. De „Daily News» betoogt, dat er te Aldershot, het centrale militaire punt voor Engeland, ongelooflijke toestanden heerschen. Er zijn daar 35,000 man van de verschillende wapenen bijeen, waaronder vele soldaten, die alleen nog een beetje tucht moeten leeren. Toch gebeurt er te Aldershot niets. In plaate dat er orde heerscht, is het er een wilde chaos en een opperbevelhebber ontbreekt. Toen sir Red vers Buller naar Zuid Afrika ging, nam generaal Kelly-Kenny het opperbevel. Ook deze ging naar het front en werd tijdelijk vervangen door generaal Montgomery Moore. Sinds dien zijn er maanden verloopen, maar niemand kent den opperbevelhebber. Hij vertoont „Ik zie het al, je bent nog steeds dezelfde 1" „Dacht je dan, dat ik veranderd zou zijn in het half jaar van onze scheiding? Al word ik zoo oud als Methusalem, dan blijf ik toch altijd dezelfde. Dat veizeker ik je? „Maar ik behoef je daarom nog niet te gelooven, niet waar Zie eens, mijn vriend, je verandert heelemaa\ op het oogenblik dat je verliefd wordt." „Een man als ik Zou ik Och, kom Maar nu in ernst gesproken zie ik er dan zoo onnoozel uit, dat je zoo'ndom- men streek van mij kunt verwachten Als jij je nu nog liet veilokken door een mooi gezichtje maar ik Denk je dan, dat ik niet weet, hoe ik er uitzie? Welke gevolgen zou dat voor my hebben Een gebroken hart, dat zou alles zijn. Daar dank ik voor. Laat ande ren maar een blauwtje loopen, ik heb daartoe geen lust. Doch ik zit hier te babbelen en vergeet heelemaal je iet» aan te bieden. Wil je niet wat eten of zich eenvoudig niet en niemand weet, waarom hij wegblijft. Een schooljongen heeft eenige dagen geleden den Engelschen minister van koloniën Chamberlain een brief ge schreven, waarin hij hem gelukwenschtc met het succes van het Britsche leger in Z.-A. Chamberlain antwoordde „Dank voor uw brief en uw geluk wenschen. Het doet mij genoegen te bemerken, dat ge de verdediging van uw land hebt aanvaard tegen allen, die het in de politiek aanvallen. Ik geloof, dat de criliek, waarover ge klaagt, langzamerhand zal ophouden nu onze troepen zulk een groot succes hebben behaald. Die critiek is voor het grootste gedeelte te wijten aan afgunst en onwetendheid. Gy hebt zeker gehoord, dat de Oranje- Vrijstaat door Engeland is geannexeerd en gjj kunt er zeker van zijn, dat Trans vaal het binnenkort zal zyn." Naar het heet, heeft lord Roberts tegen 1 September te Londen een gemeu beld hui3 gehuurd en heeft hij al uitnoodi- gingen voor die maand aangenomen. Als hij die maar niet moet afzeggen. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat nakomelingen van Johannes Gensfleisch Zum Gutenberg, wiens ge boorte 24 Juni j.l. juist 500 jaren achter ons ligt, en die door onze oosteiyke naburen als de uitvinder der boekdruk kunst wordt geëerd, nog altijd te 's-Her togenbosch wonen. Een dochter van Gutenberg huwde indertijd met Peter Schaeft'er, wiens kleinzoon Jan Schaeffer zich te 's-Hertogenbosch in de Kerkstiaat vestigde, alwaar hij in 1541 drukker was in „Het vergulde Missaal.» Diens nakomelingen, later den naam van Scheffer aangenomen hebbende, zijn te s-Hertogenbosch nog vertegenwoordigd. Berlijn zal nu waarschijnlijk ook een school krijgen voor de theoretische en practische opleiding van koetsiers. Zou er reeds een handboek voor zulk eene opleiding bestaan De correspondent van de Lokalan- zeiger te Copenhagen telegrafeert dat een Noorsch blad het volgende van Vadsoe bericht„Andreé is veilig." Een Amerikaansche Boeren resolutie. Tot de kloekste besluiten welke door de verschillende Transvaalcomité's in Amerika genomen zijn, mag de slotresolutie gerekend worden, die de groote vergadering der burgers van San Francisco op initiatief van het Transvaal Committee of Cali fornia spieker de heer M. F. Tarpey, in het begin van Juni aannam. Die resolutie luidde „Wij burgers van San Francisco, hier vergaderd, wenden ons bij deze tot liet Congres der Vereenigde Staten. Wij verzoeken het met aandrang, zijne verplichtingen jegens het volkenrecht te vervullen en in dezen onzaligen oorlog tusschenbeide te treden, opdat de onafhankelijkheid der beide Republiek j bewaard blijve en er een einde kot ie aan het Britsche stelsel van roof d plundering, dat door Chamberlain zelf In 1881 als een nationale misdaad werd uitgekreten, en dat, zoo het voortgezet wordt, uitloopen moet op den ondergang der edelste beginselen van volksvrijheid.' Uit Potchefstroom wordt aan de regeering bericht dat de burgers prachtig opkomen. Verscheidene moeders brachten haar jongens, die nu zestien jaar waren geworden, en sommigen nog jonger, om gewapend en naar het front gezonden te worden. Het beleg van Ladysnaith en de pogingen, om deze stad te ontzetten hebben aan dooden, gewonden en ver misten gekost 7,514 (447) waarbij de talrijke om het leven gekomen burgers en Indische dragers niet medegerekend heb je lust in een glas w|jn „De samowar staat op de tafel, geef me maar wat thee?" „Nu als je maar zooals je wilt." De vrienden spraken nog een poosje over dienstaangelegenheden, doch toen stond Sulkowsky op en verzocht zijn vriend Peter hem een paard te leenen. „Waarom wil je nu reeds heengaan?" vroeg Stwolinsky. „Kun je hier niet biyven soupeeren, of vrees je dan te laat bij je gastvrouw terug te komen?» „Ik ben volstrekt niet van plan daar heen te ryden,« verklaarde Sulkowsky. „Ik wil naar E., over de grenzen. Vóór zonsondergang ben ik bier terug, en als je er niets tegen hebt, blijf ik dan tot morgen je gast. „Wel, dat is heerlijk 1 Hé, Jefim Je-e-e-ftm Je-e-e-fim 1» riep de officier uit alle macht, nadat hij de kamer deur had opengedaan, „Die kerel is weer aan beide ooren doof," sprak hij tot zijn vriend. „Och, Je kunt niet begrijpen, wat een ezel die Jefim is!" (Wardt vervolgd zijn. Evonzoo z.yn bij de van Mafeking aan dooden, vermisten verloren 266 (16),t inboorlingen niet begrepen van Kimberley kostte slecl De opmarsch van lord Mi met Magersfontein kostte 1 de marsch van lord Roberts fontein in de voornaamst! 2085 (126.) Daarvan komei verdediging te Paardenberg (98.) De „overwinning* l (7 Maart) wordt aangehaald lijk is zij onder verliezen gelegenheden", die door aangegeven zijn, begrepen. Vrouwennood. ontbreken volgens de si dan 300,000 vrouwen en voortgaat, zullen ,binnen helft der Australische man nisten celibataires zyn. In New South Wales doet zie aan vrouwen het meest gei ontbreken er 98,000. De verhouding voor geheel Aus vrouwen voor duizend n regeering der kolonie heef op de jonge Engelsche dezen op te wekken de noodl nen uit hun verlegenheid t te beginnen worden lo,000 vraagd. CHINA. Seymour is handen van de Boxers, leelijk beet hadden. Het wa want reeds telde zijne kolo wonden. Hij is nu te Tier gezanten uit Peking aangek! die gezanten te Peking is of ze zelf tot hem gekomer niet opgeheldetd. TeTientsii ingenomen te zijn, wordt gevochten en hebben de Chii het arsenaal bezet. Volgens een bericht i hebben de Chineezen reeds steld aan de mogendheden, ultimatum kunnen gelijk ge; Ze eischen o.a. dat de vree schepen de Woeson- en J niet mogen naderen, in geen politie en matrozen van heden mogen paradeeren te gisting te verwekken. Bovei de vreemde oorlogschepen g havensinloopen dan die wa; zijn. De Chineezen moeten to krachten kennen om zulk durven stellen. Die oorlogszuchtige neig echter niet aan het Ch weerklank te vinden indien een bericht uit Shanghai rr volgens hetwelk de onder Naiking uit Peking bevel h de vreemde consuls mede t de legaties te Peking gered aan dat hof aan het overw vredesvoorwaarden is. Dat overigens de berichte niet zonder vootbehou aangenomen worden, blijk het door de Engelsche regi baar gemaakte bericht dezer de buitenlandsche Peking bij voortdurend als n alle bescherming van de regeering genieten. Reuter's er bij dat de gezanten der hnn paspoorten hebben gek De gezanten zouden dus laatste dagen middel gevo om zich bij Seymour te vc Van Peking nog geen ber verneur van Tsang-toeng dat hij gepoogd had met in verbinding te komen, m boden onder weg gedood w; Thans trekt echter de R neraal Stössel met 10,000 te trachten de gemeenschap Reeds stroomden op deze Boksers naar Peking om de te slaan. Peking zelf won 60,000 man verdedigd. Eene wandeling naar dus Stössels tocht niet te De nog maar gedeeltelijk van Tientsin door de Verbc slechts weinig gekost. Men een 30 tal dooden en gew verlies zal echter wel gro zyn, daar dat van de Eng dooden en 50 gewonden ge P<

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2