30 Juni ederen I a I a Zaterdag a openioa fler SZAAK Na. 152. 38e Jaargang. 1900. Dienstbode FEMfiLLETQH. en get D D DE UITGEVER. aanbeveling, EEKMAN. 152. jaar. AdresDok gen. M D I E N S T a ülDDSLBÜBO V. M: vm 4 50 5 Van Zeilmarktvna urn 12 30 2 15. 15 2 45 4 15 5 55 r Zeilmarlct Vliêsitt' «uil op werkdagen) 1 20 2 50 4 20 1 35 3 35 515 23 53 16 7 33 8 1 8 47 '10 1 '1021 8 112 |*11 13 le en 2e kl. 24 6 16 125 63 310 7 25 3 50 85 44 8 21 4 22 8 38 YLISSIHSfIE COURANT. Prjjs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij don Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. BQ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelflks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarlen. Zij, die seicli met het volgend kwartaal aan- vangende 1 .lull nanst., op de „VlittHlngacke Courant" abonnee- ren, ontvangen tie van lieden af lot genoemden datum verschij nende nummers gratis. Men Kan zich. ooK abon- neeren tegen betaling -van iO cents per weeK. VENDIENST. 6— 6 20 7 7 50 i 10— 1020 10 40 1 10 1 30 2 220 4 20 5 520 0. m 6 10 6 30 7 10 9 50 10 10 10 30 10 u 1 20 1 40 0 3 50 4 10 4 30 0 8 8 30. s.Maldegkein. ij'l.) 8.25, 10.37, 1,18, 5,31, 6.9, 7.36, 5.33, 8.24. 9.25 10.—, 1.38, 4.32, 5.51, 6,29, 8,10 .3,9.5. 9.45. 3 15 6 205) 3 50 6 50 5a) 4 45 5 05 30 6 20b)f) 0 6 4Gf) ar Breakena en aar Boraaaie en p.iQfWdgatatinn Tweede Kamer. Het Handelsblad zegt in zijn overzicht van da debatten, die in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling der progressie bij de plaatselijke belastingen zijn gevoerd, dat onder de zeven tegen stemmers zich bevonden de heeren Troelstra c. s., die met de voorgestelde matige progressie geen genoegen namen. Naast dezen stonden de heeren Van Dedem en Van Karnebeek, die tegen standers zijn van elke progressie er. dus de ongeschonden toepassing der wet- Van Houten verlangen. Waarom de heeren Pyttersen en Staalman tegen stemden, is niet met zekerheid te zeggen. In elk geval kan niet getuigd wordeD, dat da kleine lijst der tegenstemmers lijdt aan eentonigheid van kleur. In tegendeel, de rijkdom van kleureffecten in zoo'n klein bestek is inderdaad ver rassend. Verder zegt het overzicht dat minister Pierson vrij uitvoerig een amendement van den heer Kuyper bestreden heeft om inkomsten uit vermogens boven de 13,000 zwaarder te belasten dan in komsten uit nog kleinere vermogens of uit arbeid. De regeering verloor het pleit. De Kuyperianen stemden vóór het amendement omdat de heer Kuyper de voorsteller was, en daarbij voegden zich socialisten, heele en halve radicalen enz., een en ander een zeer gemengd gezelschap. Intusschen zal er van de toepassing van het amendement wel niets komen om de eenvoudige reden dat de meeste zoo niet alle gemeente besturen de noodzakelijke gegevens missen om het beginsel in toepassing te brengen. De afgevaardigde uit Sliedrecht ging bij zijn amendement blijkbaar uil van de gedachte om zich zoo na mogelijk aan te sluiten aan de wetten op de vermogens- en bedrijfsbelasting. Het percentage bij eerstgenoemde rijksbelas ting is, gelijk bekend is, hooger dan bij Vrij bewerkt A M O. 6.) Het leek wel o/ Angelina nog even wilde omkeeren, doch het volgende oogenblik was zij reeds in.de huisdeur verdwenen zonder Fedor nog een laat- aten blik te schenken. „Wat moet dat beteekenen vroeg Sulkowsky. „Niets anders dan dat Gemma ja- ioersch is. Zij bemerkt zeer goed, dat Angelina op mij verliefd is, en de tweede, doch die verhooging geldt alleen voor vermogens boven de 13,000 aangezien de kleinere vermogens buiten de vermogensbelasting vallen. De in komsten daaruit nog verkregen, worden bij de bedrijfsbelasting in rekening ge bracht, en slechts door het tarief dier belasting getroffen. Nu staat de wet op de vermogens belasting, in het belang van een geleide lijken overgang van de belaste tot de niet-belaste vermogens, steeds een. aftrek toe van 10,000. Maar deze overgang werd in het voorstel-Kuyper totaal ge mist. Een vermogen van 13,000 zou ten volle in rekening worden gebracht, een vermogen van 12,000 slechts voor 9000. Dit gaat toch inderdaad niet aan. Het geheele amendement zal echter wel als paradepaard bij de ver kiezingen dienst moeten doen, doch daarna dood aan een boom gebonden, worden terug gevonden. Hoe zullen de gemeentebesturen de moeilijke vragen die zich bij de vermogensbelasting heb ben voorgedaan, tot oplossing brengen En dat o.a. zonder den schat van gegevens die het Rijk bezit door den voortduren- den arbeid van de ambtenaren der indirecte belastingen Wij zouden zeg gen het is onmogelijk tenzij het Rijk zijn gegevens voor de gemeenten beschikbaar stelt. Doch daarover werd bij dit debat niet gesproken. De heer Kuyper heeft alle bedenkin gen tegen zijn amendement bestreden met de opmerking dat de gemeentebe sturen zelf maar moeten weten hoe zij aan de vereischte gegevens komen. Wanneer zij die niet kunnen krijgen, dan zouden zij van het amendement eenvoudig niet kunnen profiteeren. Dit scheen ons toch wel een zonderlinge wijze van strijdvoeren. Wat hebben de gemeenten aan eene bevoegdheid, indien de voorsteller, zelfs in groote trekken, niet kon aantoonen op welke wijze van de bevoegdheid gebruik zou kunnen worden gemaakt De gemeenten zullen nu hun best moeten doen den steen der wijzen te vinden. De heer Kuyper is echter geheel en al in gebreke gebleven hen daarbij den weg te wijzen, dien hij trouwens zelf ook niet weet, hetgeen overigens zeer natuurlijk is. In het algemeen is het financieele talent aan de rechterzijde der Kamer niet zeer sterk ontwikkeld. Tijdelijke hulp in huisgezinnen. Gaarne verleenen wij aan onderstaand stuk plaats. Voor eenigen tijd werd door een Hol- landsche jongedame het voorstel gedaan tot oprichting eener Vereeniging voor tijdelijke hulp in huisgezinnen. ,En denkt ge, dat Gemma ook op u verliefd is?" viel Sulkowsky vroolijk in. „Of ik het geloof!» antwoordde de mooie Fedor met een vertrouwelijk be haagziek lachje. „Ge scherst!" zei de prins, doch ditmaal ernstig, bijna barsch, en hij richtte zijne schreden naar de herberg, waarheen Bariatinsky hem in vroolijke stemming volgde. «Komaan, die is ook al jaloersch," dacht hij. „Ik kan niet helpen, dat hy minder in haar smaak valt dan ik." „Wat is er voorgevallen, heeren riep Ferrari den jongelieden toe. „U gaat zoo plotseling heen „Eenmaal wordt het toch tijd om heen te gaan," antwoordde Sulkowsky en hij stapte in het rijtuig. O jamaarik hoop, dat mijn dochters „Mijn beleefde groeten aan uw doch ters." viel Sulkowsky in en daarop reed het rijtuig snel weg. Zij schreefEr zijn tal van gezinnen, waar door tijdelijke ongesteldheid der moeder, de huishouding in de war loopt. Is die ongesteldheid van langduri ger aard en kan het bekostigd worden, dan komt er hulpmaar in gevallen van tijdeiyken aard wacht men af en men kan ook zoo moeielijk meestal iemand voor een paar maanden krijgen. Toch zijn er, dunkt me, genoeg meisjes, die zich zoo'n paar maanden heel nuttig konden maken door te komen helpen in een dergelijk gezin. - Vooral voor meisjes, die niet altijd in betrek king willen zijn, of die wel eens een verandering noodig hebben in plaats van altijd thuis te zijn, zou zoo'n tijde lijke werkkring heilzaam wezen. Voor vermoeide huismoeders, die wel gaarne eens een paar weken zouden uit willen, maar voor dien korten tijd geen hulp kunnen krijgen, zou 't in veel ge vallen een zegen zijn. Ik had zoo'n idee, schreef ze verder, dat wij, Hollandsche meisjes, op deze manier heel wat zouden kunnen bij brengen om in verschillende gezinnen orde te houden en dus den vrede er te Jaten heersehen. En dan, hoeveel rust zal het dikwijls niet geven aan de arme zieke moeder, als ze weet dat haar man en kinderen niet verwaarloosd zullen worden. Of, zoo de vader ziek is en de moeder verplicht bij hem te wezen, de kinderen niet overgelaten zijn aan zichzelven, of wellicht onverstandige dienstboden. In 't kortze verzocht ons aller medewerking tot oprichting eener Ver eeniging voor tijdelijke hulp in huisge zinnen. Thans heeft zich door eenige dames een dergelijke Vereeniging gevormd en biedt zich nu de gelegenheid voor huis vrouwen aan, om tijdelijk een beschaafde dame als hulp te kunnen aanvragen. We gelooven dat er dringend behoefte bestaat aan een dergelijke Vereeniging. Vroeger had ieder nog wel eens een ongetrouwde zuster, nichtje of vriendin, die tijdelijk hulp kon verleenen, maar tegenwoordig, nu vele jonge dames zich zelven een werkkring scheppen, is het getal der jonge meisjes, die eens kunnen inspringen beperkt. Toch zijn ze er wei, maar hoe ze te vinden Daarom is er behoefte aan een Cen- traalbureau, waartoe men zich in geval van nood kan wenden, dat met de dames die hulp aanbieden in betrekking staat, en van haar leeftijd, capaciteiten, enz., op de hoogte is. Huigezinnen, waar dergelijke hulp verlangd wordt en dames die lust en ijver hebben hulp te verleenen en zich „Groet Angelina van mij" riep Fedor terwijl hij zich nog eens omwendde maar Ferrari was reeds in huis ver dwenen. Toen het rijtuig den slagboom weer gepasseerd was, riep Sulkowsky den koetsier toe halt te houden, en stapte vervolgens uit. „Wel, wat is er aan de hand vroeg Fedor Bariatinsky verwonderd. „Het valt me daar juist in, dat een officier, een goed bekende van mij, een half jaar geleden naar hier verplaatst is," antwoordde Sulkowsky,, terwijl hij onderzoekend rondkeek. „Ik ben van plan Stwolinsky een bezoek te brengen. Ge zult wel zoo goed zijn mp bij de dames te verontschuldigen. Van avond of op zijn laatst morgenochtend vroeg hoop ik by u terug te zpn." „Wilt ge naar Stwolinsky Dien ken ik ook. Hij heeft bij ons zijn opwach ting gemaakt en op een avondfeest is hij ook geweest. Voor alle andere uit- noodigingen heeft hij bedankt, ook voor daartoe met deze Vereeniging in betrek king willen stellen, kunnen zich om nadere informatie wenden tot de beide Secretarissen der Vereeniging. Het Bestuur Mej. G. H. Hoekstra, Presidente, Arnhem, Frombergstraat 5b. Mevr.B.P.Plantenga-Wysman, Secretaresse Arnhem, Ëmmastraat 67. Mej. Chr. Brants, Vice-Secretaresse, Leiden, Vreeswyk 2, Mej. A. G. v. Aldringa-Wichers, Pcnning- [meesteres. Arnhem, Stationsplein 4. Mej. H. W. Tichelman, Vice-penning- meesteres te Zetten. Boterwet. In zijn antwoord op het veorloopig verslag zegt de Minister van Binnen- landsche Zaken, dat terecht door ver schillende leden een goede regeling van dit onderwerp eene zaak van nationaal belang genoemd is. Tegenover de be wering van hen, die dit voorstel niet afdoende oordeelden op grond dat de voorgestelde bepalingen niet zouden be letten, dat goede exportboter, bestemd voor de ons omringende Rijken, even vóór die waar in den vreemde wordt ingevoerd, zou worden vervalscht, voert hy aan, dat volgens het ontwerp de controle zich zal uitstrekken tot alle boter en op boter gelijkende waar welke wordt vervoerd of uitgevoerd. Geen wet is denkbaar die ook aan de overzijde van de grens van kracht zou wezen. De door bedoelde leden uitgesproken wensch, dat internationale metho den voor het boteronderzoek mochten worden vastgesteld, wordt door den Minister gedeeld en zal door hem zeker worden in de hand gewerkt. De Minister kan niet toegeven, dat het wetsontwerp „agrarisch protectionnistisch" kan zijn, zooals eenige leden beweerden. Het voorstel beoogt slechts de margarine te dwingen steeds op te treden onder haar eigen naam. Dat er uit een hygiënisch oogpunt niets tegen margarine is, geeft hij gereedelijk toe, en 't ontwerp belet daarom ook in geen enkel opzicht den verkoop van margarine onder haar waren naam. De Minister constateert voorts tegen de gemaakte bedenkingen, dat het ontwerp niet verder gaat dan strikt noodig is ter bereiking van het beoogde doel: voorkoming van bedrog in den boter handel. Postzaken. Men weet dat het Kamerlid Van Kempen zijne interpellatie om uitbreiding der Zondagsrust voor de posterijen heeft die van gisteravond. Hij is een zonder ling mensch met leelijk uiterlijk ik „Hij is mijn beste vriend," sprak Sulkowsky koel. Maar als ge Peter kent, zult ge mij ook wel kunnen zeggen, waar hij woont.» „Daarginds." Fedor wilde er nog iets aan toevoegen, doch Sulkowsky stapte reeds voort naar het gewitte huisje, waarvoor een soldaat in zeer afgedragen uniform liep te lanterfanten. „Vooruitriep Fedor op boozen toon den koetsier toe, die verschrikt de zweep door de lucht liet suizen. Daarop trok hy aan zijn knevels en mompelde „"Wat denk je wel, mijn waarde Meen je, dat ik je niet doorzie Haha, ik weet wel, dat je niet je vriend gaat opzoeken, maar naar de meisjes terug keert, zoodra mijn rytuig uit het gezicht is. Jaloersche dwaas, ga je gang maar Je zult mij toch de loef niet afsteken." Intusschen had Sulkowsky zijn doel bereikt, en vroeg aan den soldaat, of ingetrokken. „Dit was verstandig inge zien', schrijft men aan de Haagsche Courant. „Een leek kan niet over de post, zoo als die thans in mekaar zit, oordeelen, zelfs de meeste ambtenaren raken er de kluts by kwyt. Men zoekt om er iets op te vinden voor de Zondagsrust, maar het is een blind zoeken, omdat de rechte weg ver meden wordt. Dit staat vastzonder geld, en veel geld ook kan de Zondagsrust niet uitgebreid worden. Dus waarom er niet voor uitgekomen, den knoop royaal door gehakt en óf hulppersoneel in dienst ge nomen óf eenvoudig de posten afgeschaft. Dit laatste is afdoende en kost geen geld. Hoe men het ook wende en draaie, bij geld en veel hulp moet men toch te land komen." Leger en Marine. Bij Kon. besluit zijn bij de Kon. Ned. Marinereserve lo. met ingang van 6 Juli 1900 be vorderd tot luitenant ter zee 2e kl. de adelborst der 2e kl. J. M. Meerburg; 2o. met ingang van 1 Juli 1900 benoemd tot buitengewoon adelborst de heeren W. P. van Meerkerk en D. P. B. Visser. Vlootrevue. Hi M. de Koningin heeft beloofd de visschersvlootrevue op de Zuiderzee, ge organiseerd door de heeren L. C. Kolff en H. J. Calkoen, burgemeesters van Wieringen en Edam, bepaald op 3 Aug. a.s., bij te wonen. Er zyn reeds 900 schepen ingeschre ven men hoopt echter op meer en dat ook de vrouwen en de kinderen op de schepen niet zullen ontbreken. Nederlandsche Opera. Naar de i\T. Ct. verneemt, is bet thans zeker, dat de Ned. Opera, directie Van der Linden, het aanstaande seizoen weder in den Stadsschouwburg te Amster dam optreedt. De uitkomsten van het afgeloopen exploitatiejaar zijn van dien aard geweest, dat de ten vorige jare geconstitueerde commissie daarin een aansporing vond om aan de instellingen ook voor het volgend seizoen haar 3teun te verleenen. Zonder de fraude gepleegd wegens het niet verantwoorden o.m. van eenige duizenden aan verkochte couponboekjes, zou de exploitatiereke ning zonder verlies hebben gesloten. Volkstelling. Hoogstwaarschynlljk zal reeds in dit jaar het werk van de volkstelling dit de woning van graaf Stwolinsky was. De aangesprokene beantwoordde deza vraag toestemmend, en voegde er uit eigen beweging bij, dat hy de oppasser van mijnheer den graaf was. „Goed zoo," sprak de prins. „En is je heer thuis 7" „Waar zou hij anders zijn?" klonk het met eenige verwondering terug. „Hij ligt op de sofa te rooken, en drinkt zyn thee." Sulkowsky ging naar binnen: „Wie is daai, voor den duivel?" ant woordde een stem binnen op zyn aan kloppen. „Ik ben het, mijn waarde Peter," sprak Sulkowsky, terwijl hij de deur achter zich sloot. „Wat? jy Jy hier?" riep de offi cier, terwyl hy haastig opstond. „Maar ben je het werkelijk „Zooals je ziet," antwoorddeSulkowaky zijn vriend de handen drukkende. „Welkom,welkom, hartelijk welkom riep nu de lange officier, die evenals

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1