Vrijdag- 29 Juni Siroop. II S8CHIP 38e Jaargang. 1900. No. 151. o,rto. ëaten enstbode, )de DE UITGEVER. delsvaart^ RDAM.- ïeid tot plaatsing I 'om 12-16 jaar.) ng wenschen te an te melden bij Bestuur, den Heei aat 42. YLISSlKSdE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj allo Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den U i t g e v o r F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. BIJ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. VerschQnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnnmmer IO. Abonnements-AdvertentiSn op zeer voordeelige voorwaar len. •oen- en islr :en, 0,3v». nbevelend, >ER SCHAAF. Adres Dok- Groenewoud 1 E N S T EDEL BUBO v.v vm 4 r.0 5 55 Zeilmurktvm w 12 30 2 2 45 4 15 5 56 'lmarkt Vliaain- )p werkdagen) !0 2 50 4 20 2 5 335 5 15 NDIENST. 6 20 7— 7 50 - 1020 10 40 1 30 2 220 20 5 6 20 10 6 30 7 10 1010 10 30 am 1 20 1 40 50 4 10 4 30 8 30. aldegtiem. 10.37, 1.18, 31, 6.9, 7.35, 8.24. 9.25 1.38, 4.32, 1, 6,29. 8.10 1.5, 9.45. 5 6 201.) 6 50 4 45 5 05 6 20Mf) 6 40Q Breskena en Borasele on •wegatation Zij, die zicli me t liet volgend kwartaal aan vangende 1 Juli aanMt., op de „VliHMiugHelie Conrant" abonnee- ren. ontvangen de van lieden at' tot genoemden datum verschij nende nummers gratis. Men kan zich ook abon neeren tegen betaling van IO cents per week. Tweede Kamer. By de behandeling van het wetsont werp betrekkelijk progressie van gemeentebelastingen, was aan de amen dementen daarop uitgebracht het vol gende lot beschoren Het amendement Veegens (algeineene vrijheid voor gemeentebesturen behoudens toezicht van hooger bestuur) werd met 49 tegen 27 stemmen verworpen, even zoo werden verworpen het amendement Fokker c.s. (ruimere progressie), het subamendement Van Dedem op het amendement Rink (waarborg voor gelei delijke progressie) resp. met 46 tegen 31 stemmen en 47 tegen 30 stemmen. Daarentegen werden aangenomen het le amendement Kuyper (splitsing tus- scben vermogens- en arbeidsinkomsten) met 46 tegen 31, dat van den heer Rink, (vrijheid van progressie boven het zevenvoud van levensonderhoud en berekening naar den maatstaf van l'/s maal de som voor aftrek van noodzakelijk onderhoud) met 68 tegen 9 en dat van den heer Bastert (mogelijkheid bestaande veroideningen, die weinig afwijken van dit ontwerp van kracht te laten) met 50 tegen 25 stemmen. Dientengevolge vervielen de andere amendementen-Kuyper, terwijl de heeren van Dedem en Smeenge hun amendemen ten als vervallen beschouwden. Bij de behandeling van de conclusie der commissie inzake het adres van den Bond van machinisten en stokers in Nederland, houdende verzoek dat van de bedienaars van stoomtoestellen het afleggen van een examen worde geëischt en de stoomwet streng nageleefd worde, verdedigde de heer Schaper het voorstel van de minderheid, om den minister te veizoeken, te willen overwegen een eenvoudig examen voor machinisten verplicht te stellen. Ten zeerste laakte de heer Schaper de houding van het Staatsspoor, die een beambte ontsloeg toen deze weigerde FEUILLETON, Vrij bewerkt DOOR A M 5.) Toeu Bariatinsky en Sulkowsky het bosehje naderden, ontdekten zij spoedig de beide zusters achter de struiken, die nog bladerloos waren. Het was een stille, mooie Maartdag. De storm had in den nacht alle wolken verdreven en was toen bedaard. Helder glanzend stond nu de zon aan den blauwen hemel. „Het ia de prins, Bariatinsky, met een vreemdeling,» fluisterde Angelina langer te werken dan voorgeschreven is in de wet. De meerderheid van de commissie stelt voor, den min. van waterstaat te verzoeker te overwegen, of het te ver werven diploma voor bediening van stoomwerktuigen van zeer eenvoudige constructie zou dienen te worden be vorderd. De minister van waterstaat achtte voor stokers die stoomtoestellen bedienen geen voldoenden grond voor verplicht examen. De minister sloot zich echter aan bij de conclusie der meerderheid. Overhaasting. De Standaard betreurt het besluit dei- Tweede Kamer om reeds morgen de nieuwe Ongevallenwet in behandeling te nemen, omdat op den laatsten dag voor liet reces de afdeelingen gewoonlijk slecht bezocht zijn, de Kamer tot op het laatste oogenblik druk bezig is met ingewikkelde ontwerpen, die geen tijd laten voor be hoorlijk onderzoek, een memorie van toelichting, die op weg helpt, ontbreekt; de pers er niet over gehooid is, belang hebbenden nog niet van hun gevoelen hebbon kunnen doen blijken en dus alle voorbereiding nog ontbreekt. Waarom nu toch het sectie-onderzoek moest doorgezet worden verklaart het blad om twee redenen als volgt De eerste is, dat -men het nieuwe oncwerp feitelijk behandelen wil als het oude, met kleine wijzigingen, zoodat men acht dat het onderzoek uitsluitend over die wijzigingen moet loopen. En de tweede is, dat er periculum in mora is, ter wille van den werkman. Dit laatste nu bewijst te veel, en daarom niets. Is er zulk een haast bij het werk, dat onmiddellijk moet worden doorge tast, dan had men moeten voorstellen, om uiterlijk binnen veertien dagen het antwoord der Regeering te vragen, en niet later dan over drie weken moeten samenkomen, om het ontwerp af te handelen. Maar zoo doet men niet. Men gaat voor tien weken uiteen, en, zal al tevreden zijn, zoo alsdan het antwoord der Regeering gereed is. Bovendien, zoo geredeneerd, staan én Regeering én Kamer diep schuldig, dat het oorspronkelijk ontwerp, hetwelk reeds in 1897 gereed lag, eerst in 1900 bij de Eerste Kamer kwam. „Zoo mag men niet redeneeren, zegt het blad. Zeker, de werkman moet zoo spoedig als het kan geholpen worden, maar dit ontslaat de Kamer in geen enkel opzicht van den plicht, om haar eigen werk haar zuster toe, met wie zij op een laag heuveltje in het gras zat. Zij stond vlug op en kreeg een kleur. „Waarom spring je toch op?» vroeg Gemma zonder de twee naderende hee ren met een blik te verwaardigen. „Laat ons weggaan, ik bid je," drong Angelina bij haar zuster aan. „Neen, wij blijven," sprak Gemma vastberaden. „Als je dien Rus behandelt zooals ik doe, zal hij je niet lang lastig vallen. Als je voor hem op de vlucht gaat, begint hij natuurlijk te gelooven, dat je vreest hem op den duur niet te kunnen weerstaan. Behandel hem met spot en verachting, zooals hij verdient.' Intusschen waren de heeren de beide meisjes genaderd. Bariatinsky noemde den naam van zijn vriend en trad toen op Angelina toe. „Kunt'ge mij vergiffenis schenken?" vroeg hij half fluisterend, terwijl Sul kowsky, verrast door Gemma's trotsche schoonheid, trachtte met deze laatste een gesprek aan te kuoopen. ernstig op te vatten. En dat juist deed ze nu niet. Ze gaat nu onvoorbereid aan den arbeid, en het kan niet anders of die arbeid zal onvoldoende uitvallen." Wat ds Eerste Kamer zal doen met de Leerplichtwet; Voortdurend houdt deze vraag de bladen bezig. Het Vaderland denkt dat er wel kans is dat de Eerste Kamer het Leerplicht-ontwerp verwerpen zal op grond dat het door de Tweede Kamer met zoo'n kleine meerderheid is aange nomen. De Tijd voorspelt niet veel goeds uit den „nijdigen" toon tegenover de regeering, die uit het voorloopig ver slag der Tweede Kamer spreekt. En die onvriendelijke woorden, zegt zjj, kwamen niet enkel van katholieken en anti revolutionairen. De Nederlander oordeelt dat als er een referendum mocht gehouden Worden, over den leerplicht, daaruit blijken zou, dat de natie over deze „weldaad van het land» niet gunstig denkt. Dat zou blijken uit de verkiezingen als de re geering na de verwerping der wet door de Eerste Kamer de koningin eens ad viseerde de Tweede Kamer te ontbinden. Het Centrum ziet het lot der wet niet zoo donker in. Zij acht de bezwaren in het voorloopig verslag ontwikkeld, niet van dien aard, dat de Eerste Kamer zevenmijlslaarzen noodig zou hebben om er over heen te stappen. Werkstaking als „force majeure." Werkstaking wordt in 't algemeen, zooals men weet, niet als een „force majeur' beschouwd waardoor b.v. een in aanbouw zjjnd huis niet op tijd zou behoeven te worden afgeleverd. Het Dagelyksch Bestuur van Berlijn heeft bovendien eenigen tijd geleden nog uit drukkelijk geweigerd om in stedelijke bouwcontracten de stakingsclausule op te nomen als iets dat een gelijke exceptie zou opleveren als „force majeure." Nu heeft echter de Bond van Bouwers van Berlijn en omstreken zijnen leden de verplichting opgelegd om in elk door hen te sluiten contract (ook mondelinge overeenkomst) de bepaling te doen op nemen (volgens een bijgevoegde vaste formule) dat werkstaking zoowel als uit sluiting zullen worden beschouwd als „force majeure", doordien tijdens den duur van een staking of uitsluiting de ondernemer gerechtigd is om het werk te laten stilstaan en den eventueel vast- gestelden termijn van voltooiing met den duur van den stilstand te verlengen. Een conflict dus met het bestuur van de stad dat geen andere gevolgen kan hebben dan dat de stad in 't vervolg al Angelina sloeg haar donkere wimpers op en keek Bariatinsky met vochtig glanzende oogen aan. „U is dus toch teruggekomen," fluis terde zij, en daarbij speelde haar een dankbare glimlach om den mond. „Ach, spreek toch! Zijt ge niet meer boos op mij vroeg Fedor dringend. „U heeft niet goed gedaan, maar boos ben ik niet meer," verzekerde Angelina blozend. „En doet het u niet een heel klein beetje genoegen, dat ik teruggekomen ben „O ja," bekende zij. „Ik vreesde, dat u nooit weer by ons zou komen," voegde zij er bijna fluisterend bij. „Zoudt ge mij dan gemist hebben?" Zij knikte met neergeslagen oogen. Het ontging niet aan Fedors aandacht, dat haar oogen voc-htig werden. „Angelina," fluisterde hij en zijn adem vloog langs hare wangen. In verwarring deinsde zij terug en ging naast haar zuster zitten, die hare haar bouwplannen door niet-Berlijnsche ondernemers doet uitvoeren. (Hdbl.) Ambtenaren Z. A. S. M. Bij de NederlandscheZuid-Afrikaansche Spoorweg-Maatschappy is een ander tele gram ontvangen van den Nederlandschen Consul-Generaal te Kaapstad, vermeldende dat de hoofdofficier belast met de trans porten order heeft gekregen maatregelen te nemen voor het vervoer van East London van 1300 mannelijke passagiers en 1700 familieleden en daartoe aan gewezen heeft de stoomschepen Man hattan, Gerinan, Arundle Castle en Hawarden Castledat de consul te East London seint dat de militaire au toriteiten aldaar nog geen bericht ge kregen hebben op welken dag de bedoelde personen aldaar zullen aankomen dat één stoomboot gereed ligtdat door de autoriteiten voorbereidingen worden ge troffen voor hunne verpleging gedurende hun verblijf aldaar en dat de stoomsche pen Kaapstad zullen aandoen. De Consul-Generaal voegt er bij na dere telegraphische mededeelingen te zullen doen. Naar het Handeladlad verneemt, treft het hoofdbestuur der Ned. Zuid.Afr. ver. maatregelen om by terugkeer der bovenbedoelde ambtenaren en andere re- patrieerende Nederlanders uit de Zuidafr. republiek krachtig steun te verleenen en heeft genoemd hoofdbestuur zich daar toe zoowel met de afdeelingsbesturen als met verschillende particulieren en maatschappijen in verbinding gesteld. Huldeblijk-Joubert. By de commissie voor het huidebiyk aan wijlen Joubert is ingekomen of aan haar toegezegd een bedrag van 9200. Voor de krijgsgevangen Boeren op St. Helena is door de commissie 500 p. st. overgemaakt. Botergeknoei. Onze boterhandel op Londen blijkt weer niet of beter nog niet in het reine te zijn. Meer dan éene partij, uit Nederland naar de Engelsche hoofd stad ter markt gezonden, bleek bij onder - zoek margarine te bevatten. En hoe komt die boter daar Langs een omweg natuurlijk, om allen schijn ie ontgaan. Volgens een schrijven uit Londen aan een locaal Friesch blad is de boter, benoodigd voor de vermenging, Friesche natuurboter, die opgekocht wordt aan de botermijn te 's Hertogen- bosch. De mijn daar betaalt hooge prijzen, zoodat de aanvoer van Friesche boter aldaar tegenwoordig zeer groot is. Na tuurlijk want de vermenging ge- plaats nog niet had verlaten. „zy is nog veel te schuw," dacht Fedor. Maar ik zal haar wel zoo tam maken als noodig is voor mijne plannen." „Ge hebt dus uw vaderland reeds lang verlaten,» zeide Sulkowsky juist tot Gemma, toen Bariatinsky zich bij hem kwam voegen. „Sedert ongeveer vijf jaar zijn wij in Duitschland," antwoordde het meisje, en streek de dikke, zwarte lokken van haar voorhoofd weg. „Dat zulke bloemen uit het zuiden niet geschaad worden door den kouden wind van ons noordelijk klimaatEn dan in zulk een omgeving?' sprak Fedor, terwijl hij een blik wierp op de zywaarts gelegen hut. „Ik geloof echter stellig, dat zij zich nog veel schooner zouden ontwikkelen, wanneer zij in goed ingerichte plantenkassen verzorgd werden." Hij meende iets zeer geestigs gezegd te hebben, doch op Gemma's gelaat ver toonde zich een spottende glimlach. Zij schiedt op groote schaalde aanvoeren van deze vermengde boter aan de Eugel- sche markt worden elke week grooter Deze vermengde boter wordt aan die markten tegen veel lageren prys ver kocht dan de Friesche natuurboter, direct uit Friesland aangevoerd, zoodat de ver menging niet klein kan zyn. Immersle wordt te 's-Hertogen- boscb de boter op 1/{ vat I gulden meer betaald dan aan de markten in onze provincie 2e komen daar nog by de kosten van transport vaa Friesland naar Noord-Brabant3e kosten van be werking voor de vermenging. De Friesche boterkooplieden, die op Engeland handelen in natuurboter, zul len op den duur de concurrentie niet kunnen volhouden bovendien ondervin den zy den last, dat ook hunne boter niet meer als onvervalscht beschouwd wordt. De aanvoer van de vermengde boter trok reeds de aandacht van de Kamer van Koophandel te Londen, welk college meermalen bij de autoriteiten aandrong, daartegen maatregelen te nemen. Men zal zich herinneren, dat by de behandeling der boter- of margarinewet de Minister gewezen werd op dit euvel, dat knaagt aan den goeden naam der Nederlandsche boter. Er sohynt toch wel geen acht geslagen op het advies der Londensche Kamer van Koophandel, althans de aanvoer der, op die wjjza vervalschte boter, neemt gestadig toe. Een te Londen wonende boterhande- laar, vroeger in Friesland woonachtig, schryft dan o.m. ook „Een der Friesche afgevaardigden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zou de Nederlandsche zuivelindustrie in het algemeen en de Friesche in het bijzonder een grooten dienst bewijzen, wanneer hij den Minister in de Kamer eens eens vraag ging stellen omtrent dezen kanker, die onzen boterhandel aankleeft en zeker ten doode zal doemen, wanneer niet spoedig de hand aan den ploeg geslagen wordt. (Arnh. Ct.) Vlissingen, 38 Juni. Hedennamiddag werd ten raadhuize door heeren Commissarissen der Maat schappij „Zeeland," Kon. Nederl. post- vaart, in de algemeene vergadering van aandeelhouders onder voorzitterschap van den heer mr. Tak van Poortvliet ver slag uitgebracht over het vijt-en-twin- tigste boekjaar van de Stoomvaart-Maat schappij „Zeeland,' waaruit opnieuw biykt, dat de dienst der Maatschappij zich steeds uitbreidt. Voor de eerste maal werden meer wierp het hoofd in den nek en ant woordde scherp „Ook in de best ingerichte planten kassen kunnen zij te gronde gaan; niet elke tuinman heeft de noodige kennis om ze goed te verplegen." „Ja, daar hebt ge volkomen geiyk in,* stemde Sulkowsky toe, en voegde daar ernstig by „Ik hoop, dat de ruwe stor men van het leven u beiden zullen ver- schoonen en dat geen misdadige hand de schoone bloesems zal afbreken.» „Ik dank u,' sprak Gemma en haar zwaite, vurige oogen rustten een oogen blik vol warmte op Roman Sulkowgky toen verdwenen zij weer achter hun dichten sluier van wimpers. „Zooals uw vader mij gisteren ver telde, is hij een barytonzanger van be- teekenis geweest,» zeide Fedor nu, em de stilte te verbreken die op Sulkowsky's woorden gevolgd was.„Zijne dochters zyn zeker ook wel met heerlijke stemmen begaafd." „Ik kan geen enkelen toon uitbren-

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1