B IJ VOEG E L, maat! leerd. van Maandag 25 Juni 1000 l\o. 1417. Vervolg Binnenland. Gemengd Nieu ws. «-.*•-» Kerk- en Schoolnieuws. BEHOORENDE BIJ DE 3 35 5 15 f) YMiSSIMIStlE ('II KAKT (Telephoonnummer 10) 616 63 725 85 8 21 8 38 Motie Van Kol. „De Standaard" zegt het volgende omtrent de debatten in zake de bespre king van het von nis-Troelstra in de Tweede Kamer: „De stelling kon en mocht niet aan vaard worden, dat de Kamer als rechter j-n hoogste instantie, hetzij het rechter lijk vonnis, hetzij de beschikking der Kroon in zake gratie, had te beoor- deelen en dus ook kon veroordeelen; en de interpellant bleef ten eenenmale in gebreke aan te toonen, dat er óf onregelmatigheid óf misbruik van macht had plaats gegrepen, die als zoodanig alleen de tusschenkomst der Kamer hadden kunnen wettigen. Alles bleef neerkomen op het ééne erkende feit, dat Mr. Troelstra misdreef met goede bedoeling. Doch dit was niets nieuws, en reeds bij het vonnis in aanmerking genomen. Gratie uit dien hoofde zou derhalve neer zjjn gekomen op een officieel ijken van den regel, dat als, wie ook een misdaad begaat in het algemeen belang, gelijk hij zelf dit inziet, hij, naar de theorie „dat het doel de middelen heiligt," aanspraak heeft op straffeloosheid. Deze theorie is niet vreemd. Dat het overhoop steken van een tyran een goede, een geoorloofde daad is, gold een tijdlang zelfs als communis opinio onder de moralisten. Maar nieuw was het, dat men nu dit niet alleen cedelijk goedpraatte, maar het ook in rechten als vrijwaring tegen straf wilde doen gelden. De enkele stemmen, die de motie nog van andere zijden kreeg, schenen dan ook meer aan gevoelswerking, dan aan instemming met deze theorie haar kleur te ontleenen. De eenige jurist die er voor sprak, was de heer Rink, wiens onhoudbaar betoog geheel buiten de theorie omging, en wat de heer Pijttersen tengunste van de motie sprak, weerlegde zichzelf door de constitutioneels ketterij, alsof de Kroon en niet de Minister voor gratie beschikking verantwoordelijk was. Zelfs de heer Mr. Drucker, die voor stemde, lichtte zyn stem met geen woord toe." Regeling schooltijden. Teneinde, zegt de Haagsche Courant, de leerlingen derHoogere Burgerschool te 's Hage zoowel meisjes als jongens in de gelegenheid te stellen godsdienst onderwijs te ontvangen,zal ter voldoening aan een door den minister van Binnenl. Zaken kenbaar gemaakten wensch, met ingang van September een andere regeling der schooltijden op die scholen worden ingevoerd. Dinsdag, Donderdag en Zaterdagmiddag zal er geen school zijn, maar zullen de lessen in den regel des morgens om 9 uur beginnen en tegen 1 uur eindigen. Maandag, Woensdag en Vrijdag zullen de lessen duren van 9 uur tot kwart voor 12 en van halt 2 tot 4 uur. Tegenover den nieuwen vrijen Dinsdag en Donderdagmiddag staat dus de afgeschafte vrije Woensdagmiddag. De invoering dezer regeling voor het gymnasium rrfoet bezwaar ontmoet hebben bij curatoren, die vooraf de ouders of voogden der leerlingen over den maatregel hadden gehoord. Naar het Dagblad verneemt zal bovenbedoelde regeling op alle Rijks Middelbare scholen worden ingevoerd. Examens. Voor het examen voor machinistleer ling bij de marine hebben 79 jongelieden zich aangemeld. Gisteren had de geneeskundige keuring plaats. Aan den dijk zetten. Uit Amsterdam meldt men het vol gende Aan 1400 ambtenaren der Ned. Zuid Afrik. SpoorwegMij. is door generaal Roberts aangezegd, het grondgebied der Zuidafr. Republiek te verlaten. De directie der Nederl. Zuidafr. Spoor, weg Mij. te Amsterdam deelt mee dat z(j het eerste bericht betreffende de uitwij zing ontving door een telegram van den Nederlandschen consul te Johannesburg aan den consulgeneraal te Kaapstad. Door de militaire autoriteiten werd last gegeven, dat de ambtenaren met gezinnen naar East-Londen overgebracht moesten worden, waar zij passage zouden krijgen naar Europa. Een tweede telegram van den Nederl. consul te Lourenfo Marques luidt, dat volgens vertrouwbare inlichtingen, by proclamatie bekend is gemaakt, dat de ambtenaren der Zuidafrikaansche spoor wegmij, die weigeren te werken voor de Britsche militaire transporten, naar Europa zullen gezonden worden via East Londen. Nadere berichten zal de directie te Amsterdam dadelijk bekend maken. Leger en Marine. Bij Kon. besluit is benoemd by het wapen der artillerie, tot eerste luitenant bij het le regiment vesting-artillerie, de tweede luitenant B. J. A. Polvliet, van het korps. Vlissingen, 23 Juni. Tot commies der posterijen van de 3e kl. is o.a. benoemd mej. R. S. van Gigch, thans commies der posterijen 4e klasse. De Rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de zaak tegen Augustus Carolus Misseghers, oud 39 jaar, beklaagd van den afschuwelijken moord te Koewacht gepleegd op Pruden- tia Vervaet, huisvrouw van Seraphinus Haeck. De Rechtbank nam aan dat uit de verklaringen van getuigen en ook uit die der deskundigen is aangetoond dat beklaagde de dader in dezen moord is, ook in verband met vroegere uitlatingen van beklaagde tegenover de vermoorde vrouw evenwel achtte de Rechtbank de voorbedachte rade niet aanwezig en veroordeelde beklaagde tot 15 jaren gevangenisstraf. Beklaagde zeide dat hy deze straf niet wilde aannemen daar hij gansch onschuldig was de president zeide, dat de wet hem, indien hij zich bezwaard gevoelt, de gelegenheid openstelt van het vonnis in hooger beroep te komen. Een talrijk publiek was in de rechtzaal en ook achter het hek tegenwoordig. Hedenmiddag is brand ontstaan in de woning van den heer v.d. S. aan de Lepelstraat. Liet zich de brand in het eerst dreigend aanzien, hij was echter spoedig gobluscht met eenige emmers water. De tot hulp gekomen spuit der politie behoefde geen water te geven. Men wijt de oorzaak aan het spelen van kinderen met lucifers, waardoor gordijnen in brand geraakten,die het vuur in het vertrek verder verspreidden. De schade is gering. Dezer dagen werd door het Middel - burgsch comité ruim f 300 naar Kaap stad verzonden voor Cionjé en zyn medegevangenen. De verzending der goederen gaat steeds voort. Mejuff. van der Beke Callenfels zal alles voor Vlis singen dankbaar in ontvangst nemen. Men meldt ons uit Nisse Vrijdagmiddag reed de veekoopman F. van T. van Nisse naar Kwadedamme. Even buiten eerstgenoemde gemeente struikelde zijn paard. Door den schok viel Van T. uit de tilbury over het paard op den grintweg en brak zyn been. Geneeskundige hulp was spoedig bij de hand. Denzelfden dag werd de man naar zyne woonplaats Kwadedamme vervoerd. De gemeenteraad van Goes heeft be sloten zijn leden voortaan vry te stellen van het vervullen van diensten by de brandweer. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht is na afgelegd examen, van het 3e tot het 4e studiejaar toegelaten de heer M. F. Plankeel, te Oostburg. Men meldt ons uit Zuiddorpe Gisteren zyn door de Belgische douanen en gendarmen in de schuur van den landbouwer A. Suy te Belgisch-Koewacht 9 vette vaikens in beslag genomen, waarvan men vermoedt, dat ze uit Nederland binnengesmokkeld zijn. Ge noemde landbouwer verklaarde, dat de dieren hem niet toebehoorden en hy niet wist, wie ze in zyn schuur gebracht had. Men schat de waarde der varkens op minstens 360 gulden. N.ed. Herv.Kerk. Beroepen te Gorinchem ds. H. Kwint, te Nieuw- en St. Jooslaud Op het door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te 's Hage opge maakt zestal van predikanten komt o.a. voor ds. A. S. Talma, te Arnhem. R. K. Kerk, De heer P. Aenstoots, pastoor te Heinkenszand, heeft zijn 40 jarig priesterjubileum in dezelfde ge meente herdacht. Vele biyken van belangstelling vielen den geachten jubilaris van alle zijden ten deel. Benoemd tot onderwijzer te As sendelft de heer A. van de Bilt, te Axel De barbier G. van E., wonende in den Zuidhoek in Charlois, leeft sedert eenigen tijd in onmin met zyn vrouw, die tengevolge daarvan met hare beide kinderen haar intrek nam bij hare moe der, vrouw de "W., in de Lombokstraat. Gistermiddag vervoegde de barbier van E. zich ten huize zijner schoonmoeder met verzoek of hij zijn kinderen eens mocht zien en spreken. Dit werd hem toegestaan, en de man ging naar boven waar hij zijn vrouw en kinderen en ook zijn schoonmoeder aantrof. Hij nam aan tafel plaats, er werd een en ander gebruikt en gesproken over den inboedel om op een geschikte wijze dezen tusschen man en vrouw te deelen. Inmiddels was het omstreeks 6 uur geworden, kalm zaten allen om de tafel en de schoonmoeder op een stoel bij het raam. Toen stond eensklaps de barbier op, haalde een revolver te voorschijn en loste op zijn schoonmoeder een schot. De kogel trof haar in het hoofd, ging tusschen huid en schedel door en ver brijzelde daarna de ruit waarvoor de vrouw zat. Dadelijk na het lossen van het schot verliet de barbier van E. de kamer en holde de trap af om de straat te bereiken, op zijn vlucht, in het por taal, nog een paar schoten lossende vermoedelijk om eventueele vervolgers vrees aan te jagen, of misschien ook op zich zelf gericht. Die beide kogels zyn later in dat portaal teruggevonden zonder dat iemand er door gedeerd is. De inspecteur van politie J. J. A. de Koning, die zich in de nabijheid bevond, nam terstond de noodige maatregelen, stuurde den vluchtenden barbier direct twee bereden agenten achterna en stelde de politie in Charlois met het voorge vallene in kennis. Dit had tengevolge dat de man nabij den Katendrechtschen dijk door een politieagent werd gegrepen, na de aan de bereden agenten ontkomen te zijn. Op het politiebureau aan de Nassau- kade, werd hij in verhoor genomen, en daarna in arrest gesteld. Ook de verwonde vrouw de W. werd gehoord haar toe stand bleek niet gevaarlyk te zyn. De man wierp in de vlucht zijn revolver weg. (N. R. Gt.) Gisterenmorgen is naar den krijgsraad in het 3e militaire arrondis sement te Arnhem overgebracht de sol daat de V. die in 1898 in de kazerne van het het 5e reg. inf. als schildwacht eenige schoten loste op in het waschlokaal zijnde militairen, met het noodlottig gevolg dat daardoor doodeiyk getroffen werd een milicien, en een onderofficier een schampschot kreeg. Wegens een onderzoek naar de geestvermogens van den dader kon deze zaak niet eerder naar den krijgsraad worden verwezen. De Vereeniging tot verbetering van Armenzorg te Utrecht heeft besloten de kinderen, door haar op de weesinrichting te Neerbosch geplaats, terug te nemen en elders te plaatsen. Te Sloten (Fr.) ging een jongen met eenig gevogeltje, waaronder twee jonge duiven, naar de weekmarkt te Sneek, waar hij spoedig een kooper vond. Hy vertrok per stoomboot naar huis, waar hij tot zijn verbazing, de beide verkochte duiven weer in het hok terugvond. De dieren waren aan den kooper ontsnapt en hadden den weg naar huis, een afstand van 4 uur, in minder dan een uur afgelegd. Door tusschenkomst van den burgemeester heeft de Koningin aan G. Hopmans te Hagestoin 75 doen toe komen als bydrage voor het aanschaffen van een melkkoe. Te Amsterdam is eene meeting gehouden van brouwersgezellen, die onte vreden waren over het ontslag van eenige werklieden van de Amstelbrouwerij. Be sloten werd het Amstelbier te boycotten. De vergadering werd echter door wei nigen bezocht. Door het bestuur van het Staats spoor is beslist dat de rijwielen weder onder de gewone voorwaarden ten ver voer in de goederenwagens aange nomen zijn. In de Valkenburgerstraat te Amster dam bezondigde zich een paard dat voor een vuilniskar gespannen was met een bloemkool van een groentenwagen te stooten. De lieftallige eigenares schoot daarover in zulk eene woede, dat zij het paard met een mes een snede toebracht. De gemeenteraad van Utrecht heeft beslaten den naam van het abattoir aldaar, in „algemeen slachthuis" te herdoopen. Er is opgemerkt dat de beukeboom, de berkeboom en de els niet door den bliksem getroffen worden. Daarentegen worden echter de pijnboom, de olm, de populier en de kastanjeboom bij voor keur de prooi van den bliksem. De eerstgenoemde boomsoorten moeten dus gepiant worden in het land rond wo ningen, die men voor het onweer wil beschermen om als natuuriyke bliksem afleiders te dienen. Vervolgens is nog opgemerkt dat kleigronden dikwyis getroffen worden; daarop volgen de zandige, krijtachtige en leemachtige gronden en het laatst de weilanden. In de bureaux van het stadhuis te Brussel heeischt niet algemeen zinde lijkheid. In een der bureaux van den burgerlijken stand stond onlangs in de laag stof op de muren met groots letters geschreven: „Leve de zindeiyk- heid Curieus genoeg wordt in dat bureau aan de jongelui, die trouwen, boekjes gegeven, die sedert eenigen tyd wjjze lessen bevatten ten opzichte van hygiëne en zindelijkheid. Te Brussel komen tegenwoordig veel meer Duitschers dan Engelschen. Velen doen een paar dagen op hun reis naar Parys de stad aan of bezoeken ze tusschen twee treinen, zonder veel geld te verteren. De Engelschen die meer geld besteden, ziet men liever, maar dezen bewaren hun geld voor de Parysche tentoonstelling. Te Antwerpen is gearresteerd de reiziger C. A. L., in dienst der firma Both Go., chocoladefabrikanten te Rotterdam die den 15 Februari 11. zich met een bedrag van f 500 uit de voeten maakte. De Belgische Regeering heeft zijne uitleVering toegestaan en hy is derwaarts overgebracht. Van het bedrag was nage noeg niets meer over. De arrestant stond in het Algemeen Politieblad gesignaleerd. Echt Russisch. In Rusland schijnt men nog zeer gemoedelyke op vattingen te hebben over spoorwegen. Onlangs verloor een machinist op het traject Paulinenaue Rathenow zijn pet. En wat deed de man nu Zoodra hij aangekomen was in het eerstvolgend station, haakte hij zyn machine af en ging full speed terug om zyn verloren hoofddeksel weer op te gaan zoeken. Daarna keerde de locomotief terug naar het station, waar hij met hoerage roep werd ontvangen door de reizigers, die al dien tyd kalmpjes gewacht had den. En zoo sukkelde de trein weer verder DokterLaat my uw tong eens zien. Vrouwelyke patiëntO dokter, geen tong kan u beschrijven hoe ellendig ik my voel. Uit Port Victoria wordt het volgen de berichtdr. Semon heeft een bulletin uitgevaardigd, behelzende dat de Khedive vooreerst niet in staat zal zijn zich aan zijne afspraken te houden, daar hij aan keelontsteking lijdt. De wascbinrichting van Monteuil- sous-Bois in Frankrijk is door brand vernield. De fabriek, gelegen in een veld, niet verre van het kasteel van Mon- tereau, is 200 meters lang en 15 hoog. Er werkten 50 werklieden. In een der gebouwen was een groote voorraad benzine aanwezig, benevens de machines voor het maken van dit pro duct. De brand ontstond in de nieuw- wasschery. Een kuip benzine ontplofte en 20 werklieden werden gekwetst. De anderen vluchtten langs alle kanten. Vier waren zoo vreeselijk verbrand dat zij aanhoudend rauwe kreten slaakten, die niets menschelijks meer hadden. Niettegenstaande alle genomen voor zorgen had 's avonds een nieuwe ont ploffing plaats. Een reusachtige rook kolom steeg 200 meters hoog, den schrik onder de nieuwsgierigen ver spreidend, welke op meer dan 500 meters afstand werden gehouden. Deze ontploffing maakte weer vijf slachtoffers, vier brandweermannen en een bediende. Hun toestand is zeer ernstig. Volgens de laatste berichten was er geen gevaar voor ontploffing meer. De schade bedraagt 200,000 gulden. Het record in de schoenmakerij is thans behaald door een der voor naamste schoenmakerijen in de Ver- eenigde Staten. Deze fabriek maakt met een personeel van een honderd werklieden met de machine alle goedkoops bottines voor Canada en de Westeiyke Staten. Elk paar bottines gaat alvorens afge leverd te worden, door de handen van 116 personen. Voor het maken worden slechts 29 minuten en 30 seconden gebruikt, aldus l'/i minuut voor het leer te snyden, 8 minuten om het te naaien, 2minuut om de schoenen op de leest te doen, 91/3 minuut voor de zool en eindeiyk 8 minuten voor het maken van veter gaten en het inpakken.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 5