1000. Zaterdag 23 Juni No. 146, 88e Jaargang. r maat aleer d. anden Het hoofd der school voor heen en thans. D W DE UITGEVER. Geineent ebestuur si 0,25 per 5 SCHARREN, velend, DER PAS. ENST EDEL BUB3 v.v vra 4 50 5 55 Zeilmarktvm im 12 30 2 2 45 4 15 6 55 flmarkt Vlisam. op werkdagen) 20 2 50 4 20 2 5 335 5 15 INDIEN ST. 6 20 7— 7 50 - 10 20 10 40 1 30 2 220 4 20 5 5 20 10 6 30 7 10 0 1010 10 30 nm 1 20 1 40 8 50 4 10 4 30 80. Ealdegheui. 10.37, 1.18, ,31, 6.9, 7.35, 3, 8.24. 9.25 1.38, 4.32, >1, 6,29. 8,10 9.5, 9.45. 15 6 20b) 50 6 50 4 15 5 05 6 20h)f) 6 40f) Breikeus en r Borssele en norwsgetation 7 33 8 1 8 47 10 1 •1012 i) 112 f»ll 18 Le en 2e bl. 24 616 125 63 310 725 3 50 85 44 8 21 4 22 8 38 HISSIN8SCBE COURANT. Prys per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich b(J alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bjj den Uitgever F. VAN DE VELDE Ji., Kleine Markt, I. 187. WÊ ADVERTEN1TËN van 1—4 regels 0.40. Voer eiken regel meer 10 cent. - By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Verschuilt dsgeiQks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IO. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Zij, die zich mei het volgend kwartaal aan vangende 1 J n 1 i aanst,, op de „Vlissingsche Courant" abonnee- ren, ontvangen de van heden af tot genoemden datum versohij. 1 tiende nummers gratis. Men kan zich ook ahon- neeren tegen Ibetaling van lO cents per week. H&TIOHAtS MiUTIE. j Oproeping verlofgangers tot den wer kelijker. dienst. De Burgemeester van Vlissingen; gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 25 April 1900, A no. 1415 3e afdeeling N.M., (Prov. blad no. 54) roept bij dezen op tot den werke- lijken dienst de ondervolgénde in deze gemeente wonende Verlofgangers van de lichtingen 1896 en 1897: VAN HET 3e REGIMENT INFANTERIE. Sterzenbach, Lambertus Hendrikus; Luijten, Dirk; Jacobs, Izaak Gerardus; Brasse, Willeboord; Scheepers, Willem Cornelia Anthonius; Hendrikse, Engel- bertus; Gillissen, Albertus PieterChris- tiaans, HendrikVlekke, Franciscus Frederik; lotelingen der gemeente Vlis singen Jacobs, Jan Anthonie, plaats vervanger der gemeente Aagtekerke Louwerse, Willem, idem der gemeente NeuzenMeijer, Johannes Franciscus, loteling der gemeente AxelLievense, Gerrit en Louwerse, Adriaan, lotelingen der gemeente WestkapelleMarsiile, Jannis Marinus, nummerverwisselaar der gemeente St. Kruis, lichting 1896. Dag en plaats van opkomst 20 Augustus 1900 Vlissingen. Schot, Marijnes, loteling der gemeente Middelburg Dierikx, Johannes Marinus Petrus, loteiing der gemeente Middelburg. Dag en plaats van opkomst 20 Augustus 1900 Middelburg. VAN HET 3e REGIMENT INFANTERIE- Poschman, Philippus-Loenen, Johannes; liaquelin, Alexander Cornelia Kooman, NicolaasJacobse, JacobVan Wijk, Rokus Braun, Johannes Cornelia Sorel, Josephus Philippus Jacobus Johannes Looyse, Joost; Schenk, Antonius Robertus Jacobus; Siegers, Hendrik; Gijzeis, Cor nelia Johannes Buurman, DaniëlMilot, Matthiis Frank, BernardScheers, Jaco bus MarinusVersluijs, Adriaan Jan, lotelingen der gemeente Vlissingen Dieleman, Petrus, idem der gemeente NeuzenGriep, Jacobus Pieter, num merverwisselaar der gemeente Oud-Vos meer, lichting 1897. Dag en plaats van opkomst 20 Augustus 1900 Vlissingen. Sanderse, Levinus, plaatsverv. der gemeente Breskens; Roelse, Jan, loteling der gemeente KoudekerkeLouwerse, Cornells, plaatsverv. voor de gemeente Zierikzee, lichting 1897. Dag en plaats 'an opkomst 20 Augustus 1900 Mid delburg. VAN HET 6e REGIMENT INFANTERIE. Essers, Johannes, Jacobus, loteling der gemeente Helmond, lichting 1897. Dag en plaats van opkomst 13 Augustus 1900 Breda. Gelastde voormelde verlofgangers, zich te dien einde, voorzien van hunne Heeding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van hun, voor vertrek afgetee- ienden verlofpas, elk op den voor hem bepaalden datum, vóór des namiddags 4 uur, in bovengemelde plaatsen van opkomst, rechtstreeks by hun korps aan melden en geeft kennis dat, voor het geval zy door ziekte of andere redenen buiten staat mochten zijn om op te komen, zy daarvan kun- aea do n blijken, door, op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschreven geneeskundig getuig schrift of een ander bewys of verklaring ter gemeente-secretarie over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tyd onder de wapens ko men, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich na hunne herstelling by hun korps te vervoegen, teneinde daarby in den wapenhandel te worden geoefend, wor dende zy, voor zooveel noodig, er op gewezen, dat zoo zij in gebreke blyven aan deze oproeping te voldoen, zy vol gens art. 145 der Militiewet, als Deser teur zullen worden behandeld. Vlissingen, den 20 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vit de Friesehe Courant.) De goede oude tijd moge door allerlei huiselijke en burgerlijke deugdeD hebben uitgeblonken, het beschamende tafereel van eenvoud, eensgezindheid, welvaart en braafheid, waarmede de vrienden van weleer ons telkens lastig vallen, ten einde ons te overtuigen van de volstrekte niets-waardigheid, van den jammeriyken tyd, waarin wy leven, moge iets meer zyn dan het wezenlooze lichtbeeld hunner bedriegelijke verbeelding, zooveel is zeker, dat onze jongens zich niet te beklagen hebben dat de indrukwekkende school- voogd van weleer tot het verledene be hoort. Bilderdljk heeft met de hem eigene meesterlijke trekken den onder- wyzer, zooals hij dien in zijn jeugd gekend had, in zijn „kerk- en school leeraar', geteekend Hier zit hy In zijn stap, zijn uitgetrokken wezen, Is 't geen hij op zyn staat zich inbeeldt, klaar te lezen Verschijnt hij, in zyn blik (den aanblik van een God Leest heel het kindervolk hun onherroepelijk lot. Hij wil 't, men gaat uitéén hy wenktmen zet zich neder Hij glimlachtalles juichthij fronstmen siddert weder. Hij dreigt, beloont, kastijdt, met d' eigen toon van stem En, in zijn afzijn zelfs, is ieder bang voor hem. Hij ziet, hij hoort, hij weet, wat elders wordt misdreven Hij vindt het d' arme jeugd voor 't voorhoofd- aangeschreven, Hij raadt wie lacht, wie snapt, wie luiert en wie slaapt, Wie and'ren partjens speelt, of onder 't bidden gaapt, De berk ligt nevens hemde roe, wier vreeslijk knellen Den moedwil met een wenk, den teugel weet te stellen, Der traagheid sporen geeft, 't ont zag in werking houdt En d' ijselijke plak als naasten buur beschouwt. Zoo was het in het begin onzer eeuw. En wilt ge weten, wat een school was in een nog vroeger tijdperk Stel u dan voor een klein, bedompt, donker vertrek en in dat vertrek een katheder, versierd met een alphebet, een roskam, een plak en een roe. In dien katheder, gedoken in een onreine kamerjapon, een bejaard, suffend, norsch man, de dagen zyns ouderdoms doorbrengende te midden van het gegons en gekrioel der jeugd. Lui en ontevreden hangt hij over zijn lessenaar, terwijl hy nu en dan onwillig naar de roe grijpt. Geen wonder 1 De man heeft betere dagen gekend. Vroeger was hy lijfknecht bij den burgemeester, maar hij was niet meer te gebruiken, en nu is hij tot schoolmeester afgedaald. Of wel, vroeger mende hij als een acht baar koetsier de burgemeesterlijke karos. Nog glinsterende oogen van den suffen - den man, als hy van zijne vervlogene grootheid spreekt en u verhaalt van de ougeloofelijke korte draaien, die hy in ge- strekten draf maken kon. Maar de ledema ten werden stram, de hand begon te beven en toen achtte zyn heer en meester den tyd gekomen om af te stijgen, de ver sleten livrei te dekken met de versleten kamerjapon, de zweep met de roe te verwisselen en schoolmeester te worden. Koetsier en schoolmeester, 't waren naar het oordeel van zijn superieur na genoeg gelijke betrekkingen, aangezien men paarden en kinderen op dezelfde manier dresseertmet de zweep name lijk. Derhalve, de koetsier weid onder wijzer. Lees maar het opschrift op het uithangbord van zijn schamele woning Zie hier een hovenier van kinderlyke zielen, Die afkerft met de roe de rispen die daar krielen Hy regt het jonge rys met woorden en de daad, Want als het is volgroeit dan is het veel te laat. De eischen die men' de3tyds den schoolmonarch stelde, waren bescheiden genoegeen volledige kennis van het alphabet, hetwelk met behulp van haze- Iaarstokken aan de jeugd moest worden ingeprent, eene deugdelyike studie van den Heidelbergsohen Catechismus, die jaar aan jaar doorgeworsteld werd, een geweldig en maatvast orgaan, om de kerkelyke gemeente met ernst en stich ting de psalmen van d'Atheen voor te zingen, eene vaste hand van schrijven en eene stevige vuist om met de roe „de rispen van het jonge rys te kunnen afkerven* ziedaar alles. Vt met den indicativus komt op zes slagen met de plak te staan, aldus stond nog in 't jaar 1835 met onheilspellende en in het oog vallende letters te lezen iu het portaal van het gymnasium, waar Hein- rich Lang zijne eerste opleiding genoot. Zyne dik opgezwollen handen en vingers overtuigden hem spoedig genoeg van de deugdelijkheid der hazelaarstokken en van den onmeedoogenden ernst, waar mee het dreigde strafwetartikel werd toegepast. De waardigheid onzer hedendaagsche onderwyzers heeft de bescherming der wet tegenover den moedwil der Neder- landsche jeugd niet noodig. Door hunne to6wydiog weten zij de kinderen aan zich te binden en door hun zedelyk overwicht zelfs den moedwifligsten guit ontzag en eerbied in te boezemen. Is dat niet het geval, is hetgeen wij onder zedelijk overwicht verstaan in school en huis, eene onwezeniyke illusie, ligt het geheim der schooltucht niet in de persooniykheid van den onderwijzer, moet hy zich nog kunnen verschansen achter het papieren bolwerk van een wetsartikel, dan is het met ons onder wijs gedaan en behooren wij aan de hedendaagsche methode van onderwijs en opvoeding ten spoedigste den rug toe te keeren en ons van de noodige hoeveelheid hazelaarstokken te voorzien. Onze methode van onderwijzen en op voeden is geheel anders geworden. De ouder wetsche, barsche school voogd van vroeger heeft plaats gemaakt voor den menschkundigen en biymoedigen kinder vriend, in wiens oog de kinderen geen gelyksoortige massa hersendeeg zyn, die naar hetzelfde model gefatsoeneerd moeten worden, maar die aan ieders individua liteit recht doet wedervaren, die met en voor de jeugd gevoelt, en begint met het kind 'e leeren begrijpen. Hy spreekt met onze kinderen, bespiedt hunne eigenaardigheden van geest en gemoed, scherpt hunne opmerkingsgaven, leidt hun oordeel, ontwikkelt hun verstand, gemoed en verbeelding en handhaaft, door aldus op de kinderwereld in te gaan, door zijne toewijding en menschen- kennis eene tucht,diedenkorporaalstok niet noodig heeft, maar eenvoudig het gevolg is van de zedelijke en verstandelijke meerderheid en de vriendelijke toewij ding, waarmede hij het kinderhart aan zich weet te binden. De Hoilandsche jongen heeft Goddank nog een rond en eerlijk hart, en indien men liefde gevoelt voor de kinderwereld, en niet slechts met een sarcastischen glimlach om de lippen, maar in vollen ernst van „de lieve jeugd" kan spreken, dan is het waarlijk geen helsch leven, genoodzaakt te zijn „den ganschen dag met die kwa jongens te moeten optrekken." Heeft men een hekel aan kinders, dan kan men wellicht een voortreffelijk schoor steenveger worden, maar is men natuur lijk ongeschikt voor onderwyzer. Geluk kig wordt niemand gedwongen eene be trekking te kiezen, waarvoor hy geen liefde gevoelt en gelukkig tevens dat in ons vaderland nog jonge menschen ge noeg worden aangetroffen, die het jonge Holland een goed hart toedragen. In Amerika bestaat de meerderheid van het onderwyzend personeel uit vrouwen, op onze openbare scholen en in Indië wordt met uitnemend succes door dames, als onderwijzeressen, aan jongens onder- wys gegeven wel een bewijs, dat de schooltucht de bescherming der wet niet noodig heeft. Wilt gij de schooltucht bevorderen, zorg dan voor een goede opleiding en bezoldiging van den onderwijzer, opdat beschaafde en veelzijdig ontwikkelde jonge menschen met een helder hoofd en een ruim hart door hunne persooniykheid van onze kinderen liefde en eerbied af dwingen. Tweede Kamer. Gisteren hield de heer Van Kol zijn interpellatie omtrent de afwijzing der gratieverzoeken betreffende den heer Troelstra. De door interpellant ingediende motie werd na langdurig debat met groote meerderheid verworpen. De motie van den heer Van Kempen betreffende de Zondagsrust, luidende „de Kamer, van oordeel dat met het oog op het groot belang van Zondags rust voor ryksambtenaren slechts ééne postbestelling op den Zondag wenschelijk is, gaat over tot de orde van den dag", werd door den voorsteller ingetrokken. Kamers van Arbeid. De Kamer van Arbeid te Amsterdam heeft gedurende het laatste half jaar geen enkel geschil tusschen patroons en werklieden behoeven te beslechten. Haar werkzaamheid bepaalde zich tot het geven van adviezen. Toch was in de hoofdstad des lands in den laatsten tyd aanleiding genoeg om de voorlichting der Kamer in te roepen. Ook op andere groote plaatsen leiden de kamers van arbeid een zeer kalm leven. Groote behoefte aan die Kamers schijnt er dus niet te bestaan. Ter bescherming van honden en nuttige vogels. Te Groningen beeft de gemeenteraad met algemeene stemmen in het belang der honden, paarden en nuttige vogels de volgende bepalingen aangenomen: Het is verboden een trekdier of tot trekken gebezigd dier te gebruiken, dat kreupel, gewond of door eenige andere uiterlijk waarneembare ziekelyke aan doening aangetast is, tenzylo. het dier in dien toestand is geraakt tijdens het gebruik, dat er van gemaakt wordt op het oogen blik, dat het feit wordt geconstateerd en het nog niet mogelijk is geweest het buiten gebruik te stellen; 2o. of de toestand van dien aard zy, dat het gebruik, dat er van wordt gemaakt op het oogenblik, dat het feit is geconstateerd, geen aibreuk aan de geneziug kan doen, of ter bevordering der genezing en ter voorkoming van afbreuk daaraan voldoende voorzorgs maatregelen zyn genomen. Het is verboden op eens anders grond of in daarop staande heggen, boomen of houtgewas, vogels te vangen of vogel nesten uit te halen of te beschadigen, of klepkooien, lokvogels al dan niet in kooien, ïymgarden, netten of vogelaars te plaatsen, zonder schriftelyke ver gunning daartoe van den rechthebbende op dien grond de vergunning op de eerste vordering van den onderzoekenden beambte aan dezen te vertoonen. Overtreding van dit artikel wordt met een boete van ten hoogste f 25 gestraft of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Uit de Nederlandsche Opera. Nu de „schatbewaarder' zonder ach terlating van een adres verdwenen is, hebben de overige leden van den raad van beheer der Ned. Opera eens krijgs raad en kasopneming over 1899/1900 gehouden alsdus het N. v. N. Men zal zich herinneren, dat de heer v. d. Linden, directeur der opera, ver leden jaar van alle financieel beheer bevrijd werd, om zich te beter aan de artistieke leiding der onderne ming te kunnen wijden. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat als gevolg van onregelmatige administratie en misplaatst vertrouwen, de leden van den raad van beheer voor een aanzien- lyk bedrag benadeeld zyn (men zegt 10,000)ondanks dit offer is de raad van beheer evenwel bereid de opera voor het nieuwe speelseizoen te blijven steunen. Reeds zyn voor 1900 1901 voorloopige contracten gesloten. De ge leden schade drukt alleen op de exploi tatie-rekening 1899 1900. Naar wy vernemen heeft de raad van beheer aan den heer W. A. van der Mandere ontslag gegeven. Botervervalsohing, Uit Friesland schryft men aan de Stand., dat tegenwoordig aan de Lon- densohe markt veel Friesehe boter wordt aangeboden, vermengd met mar garine. Het 8chynt dat deze vervalsching in het zuiden des lands geschisdt «n de natuurboter gekocht wordt te 'sHer- togenbosch, waarheen tegenwoordig veel Friesehe boter verzonden wordt, omdat de prys er hoog is. Friesehe boterhan- delaars lijden hierdoor groote schade ook hun boter wordt niet meer aan de Engelsche markten vertrouwd. Zooals men weet, bemoeide de Londensche Kamer van Koophandel zich met deze zaak, doch zonder succesde aanvoer van vervalschte boter wordt elke week grooter.

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1