it Meisje m Borkum. Vrijdag 22 Juni No. 145 38e Jaargang. 1900. Hst Gele Gevaar. DE UITGEVER. Gemeent ebestuur. VLISSINIGSCHE COURANT. Prlja per drie maanden 1,30. Franco per post 1.60. Afzonderlijke nummers 6 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by den Uitgever F. VAM DB VELDE Ji„ Kleine Markt, I. 187. A.DVERTENTIËNvan 1 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. - BtJ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde auvertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Öroote letters en clichc's worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer IC Zij, die zicli met liet volgend kwartaal aan vangende 1 Juli aanst., op de „Vlisaingsclie Courant" abonnee- ren, ontvangen de van beden af lot genoemden datum verschij nende nummers gratis. lie Viissingsche Courant houdt liare lezers dagelijks oi> de hoogte van de voornaamste ge beurtenissen in het Binnen- en liiiiteuland; bevat thans schier elUeu dag telegrafische berichten over den Oorlog in Zuid-Afrika en de Troebelen in China, en kost per drie maanden sleelits f l.UOIr. per post f 1.50. Men kan zich ook abon neer en tegen betaling van JO cents per week. Opmaken der lijst van Kiesgerech tigden voor de Ramer van Koop handel en fabrieken. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen maken bekend dat door hen op de voorloopige lyst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ge bracht zijn de namen van hen, die op de laatst vastgestelde lijst van kiezers voor de Kamer voorkomen en voldoen aan de eischen, gesteld in art. 6 van het koninklijk besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76), welk artikel luidt als volgt „Om kiezer eener Kamer te zijn moet men: a. kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is ge vestigd b. aldaar bestuurder of medebestuur der zijn en gedurende ten minste twaalt achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid;" dat deze lijst van af heden tot 1 Juli e. k. voor belanghebbenden ter Gemeente- Secretarie (Bureau Bevolking), ter inzage ligt; en noodigen hen, die niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden, uit, daarvan vóór 1 Juli e. k. aangifte te doen ter Gemeente-Secretarie (Bureau Bevolking), waar modellen voor deze aangifte verstrekt worden. Vlissingen, den 14 Juni 1900. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, S. A. I. FiütLLETOIS. D O 0 E ff. FISCHER. a.) Zijn werkelijke reden was edeler. In Se hoofdzaak gerust gesteld, wilde hij van de oogenblikkelij^e opgewondenheid 'an zijn gast geen misbruik maken, om hein al te openhartige bekentenissen te Mokken. Langzaam ging de winter voorbij, 'oor Gerta des te treuriger, wijl hare üioeder ziek werd en in weerwil liefderijke verpleging in Maart stit Zoo stond het arme meisje geheel allot In deze laatste jaren is veel gesproken over het Gele Gevaar. Eenigen zagen dit in de overstrooming van de westelijke landen door de vernuftige, schrandere en zoo matige Chineezen, die zich vergenoegen met loonen, oneindig minder dan die van onze werklieden. Anderen, die verder zagen, vreesden eene over strooming van goedkoope Oostersche producten op onze markten. Amerika zag duizenden Chineezen zich in zijn staten vestigen en het loon bederven, maar het sloot zijn poorten voor hen en daar mede was voor Amerika het dreigende gevaar uit het Oosten tijdelijk afgewend. Maar een ander volk van het gele ras, de Japannees, toont ons een ernstiger zijde van het gevaar dat de beschaafde wereld bedreigt. Japan is slechts sedert eenige jaren den weg onzer beschaving ingetreden en is nu echter reeds zoover gevorderd dat het niet alleen in zijn eigen behoeften voorziet, maar reeds op ODze markten zijne producten brengt en onze artikelen verdringt, wat te verklaren is uit de groote bekwaamheid der Japan- sche werklieden en het buitengewoon laag loon dat zij voor hun handenarbeid in hun land bekomen. Voorzeker zullen die loonen hooger worden naarmate de productie toeneemt, maar daar het loon in Japan geen tiende is van dat in Europa, zal onze industrie door de mededinging ten onder gebracht zijn alvorens het evenwicht in het loon hersteld is en vooral als de Chineezen zich er bijvoegen met hunne vele mil- lioenen vlugge en matige werklieden. En nu wordt de inval der Europeesche volken in het overige der wereld ver klaard door de noodzakelijkheid om nieuwe stapelplaatsen voor den handel te zoeken, nieuwe betrekkingen aan te knoopen tot bevordering van handel en industrie en tot hiertoe braakliggende rijkdommen in exploitatie te brengen, maar dit laatste punt dat het meest van belang is voor de staathuishoudkundi gen door de vermeerdering van de algemeene welvaart, die er het gevolg van schijnt te moeten zijn, heldert toch ons nog niet op of het voor ons wer kelijk een weldaad zal zijn. Van de eene zijde schept de beschaafde wereld door den Chinees uit zijn slui mering op te wekken, zich nieuwe en talrijke hulpbronnen, maar ook gevaar lijke en tallooze mededingers, te gevaar lijker omdat China altijd zijn veroveraars in zich zeiven opgenomen heeft, en niets bewyst dat wat het eeuwen lang gedaan heeft, zich ook niet zou herhalen als die veroveraars Europeanen waren. Van Koert zag of hoorde zij niets. Onder de eerste badgasten behoorde een geregeld bezoeker van het eiland, een rechter uit Aurich, die een nette, stille woning voor een ouden academie vriend zocht en zich, nadat hij verschil lende huizen gezien had, voor dat van Gerta verklaarde. Zij kon thans, behalve de vroegere vertrekken van Koert, ook nog de beide tegenover liggende kamers geveü, daar zij zelve zich met de keuken en een dakkamertje vergenoegde. De vreemden kwamen de heer Muller, een knappe man van omstreeks vijftig jaren, met twee dames, zijne zuster Klara, iets jonger dan hjj, en een mooi jong meisje, dat hem oom noemde, maar niet na aan hem verwant scheen. Dit en meer vernam Gerta door juffrouw Muller, die het stille meisje, zoo dikwerf zij kon, in een gesprek zocht te wik kelen. De jonge dame, Mathilde, was mkelyk niet zoo voorkomend, maar- Ie, als zoo veel in deze haar vreemde d, hare jonge waardin met meer Dat alles was vroeger reeds zoo ir re- zien en zelfs tot ic de laatsto da en trachtte men het stelsel van de „geope ide deur' in China ingang te doen vim en. China dus open voor alle natiën der wereld. Nu schijnt men aan te sturen oj de verbrokkeling des rijks om een eind 3 te maken aan de bestaande verdeeldhe-d in het Hemelsche Rijk. Maar, mag ren vragen, zijn al de rijkdommen van Cnina en het vooruitzicht dat ChiDa aan den maatschappelijken strijd zal deelnemen, het wel waard dat de geheele wereld in vuur en vlam gezet wordt? Voor ons land in het bijzonder dreigt een groot gevaar van de zijde van China, een veel grooter dan menigeen vermoedt. China als buit der mogendheden wordt voor onze zoo nabij liggende bezitt ngen een lastiger buurman dan het trage op eeuwenlange traditiën terende Hemelsche Rijk was. China heeft ons nooit kwaad ge daan, evenmin als Japan ze lieten met rust, die hen met rust lieten zal dat zoo zijn als altijd naar 't bezit van meerdere koloniën hakende mogendheden er den baas spelen of Japan zijn sterkte eindelijk gevoelend, door grootheidswaanzin be vangen, ook de handen uitsteekt naar het bezit van anderen Hoe zal het dan gaan met onze be zittingen, waarvan het plan van verde diging nog altijd overdacht wordt, en wat zal de Chineesche buit onzen neus voorbijgaan, waarvan wij rnissclii -n een deel hadden kunnen krijgsn, indien wij niet bij de expeditie door onze afwezig heid geschitterd hadden of zoo laat kwamen dat de verbrokkeling van China reeds een fait accompli was, verricht zonder ons. En hoe moeten wij dan onze koelies krijgen, die in onze bezittingen onont beerlijk zijn geworden. China verzette er zich niet tegen dat duizenden zijner zonen fortuin zochten in onze koloniën, zullen de mogendheden die den schepter in China zwaaien, de Chineesche werk krachten niet ten eigen bate aanwenden Dat zijn alle vragen die de aandacht van onze regeering en het volk over- waardig zijn, en reeds veel eerder een punt van overweging hadden moeten uitmaken, want reeds lang geleden hielden mannen met vooruitzienden blik begaafd en op de teekenen des tyds lettende, den vinger waarschuwend naar het Oosten gevestigd. Zal onze regeering die in deze zaak weer zoo traag te werk ging, aan dien wensch gehoor geven Wij hopen het, maar zijn er niet zeker van. Haar begrip van neutraliteit toch schijnt geen grenzen te kennen. nieuwsgierigheid dan tegemoetkoming aan. Maar ongedacht schielijk veranderde haar gevoel in innige deelneming, zooals op den duur niemand de kalme bemin nelijkheid van Gerta weerstaan kon. De beide dames waren voor de eer ste maal aan zee en vonden veel nieuws en ongewoons. De heer Muller daaren tegen had veel door de wereld gezwor ven en veel gezien. Borkum wel is waar nog niet. Er zijn menschen, die in elk opzicht meer zijn dan zij schijnen. En een zoo opmerkzame geest, als Gerta bezat, kon het niet ontgaan, dat Muller tot hen behoorde. Hjj was goed onderricht, misschien geleerd, maar hij pronkte in het minst niet met zijn kennis, die slechts bij gelegenheid zich openbaarde. Hij beschikte blijkbaar over ruime mid delen, maar toonde geen spoor van geldtrots. Hij scheen aan bevelen, aan eene ruime omgeving gewoon te zjjn, en nam toch het bescheidene voor lief hij was beleefd en vriendelijk tegen F»nsche schrijvers over Engeland. Bij de lezing van verschillende Fran- sche tijdschriften van de laatste maan den is er niets, wat ons, zegt het Han delsblad, telkenszóótreftalsdeovertuiging, dat Engeland de toekomstige vijand zal zijn. Zoo vinden wij in „Questions diplo- matiques et coloniales" van 15 dezer deze toelichting van het „gevaar- dat dreigt" Engeland, overtuigd dat de strijd roemvol en voordeelig zal afloopen, wil den oorlog met ons, gelijk Duitsch- land in 1870 En in hetzelfde tijdschrift zegt Robert de Caix een der mannen van het «Journal des Débats* dat ten slotte het Britsche imperialisme steeds voort gaat, openlijk of bedekteljjk het zal slechts bedwongen kunnen worden door een hand, die sterker is, dat is door een gemeenschappelijk optreden van geheel continentaal Europa, om aan de algemeene bedreiging paal en perk te stellen. Maar hoeveel fouten zijn in dat opzicht begaan, hoeveel lessen gingen verloren, zelfs die van Fashoda 1 En om slechts van Frankrijk te spreken, de houding van onze staatslieden en van onze afgevaardigden veroorlooft nauwelijks te gelooven, dat onze leiders iets geleerd of iets vergeten hebben van de lessen, hun in de laatste jaron aan geboden door de geschiedenis van Zuid- Afrika." Ongevallenwet. Door het Centraal-Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond en ook door 19 afdeeiingen van dien Bond, is een adres verzonden aan den Ministerraad, waarin hulde en dank gebracht wordt aan de ministers voor hun ijverige en krachtige verdediging der Ongevallenwet en het vertrouwen uitgedrukt, dat ook in het nieuwe ontwerp de belangen der werk lieden zullen worden behartigd en de behandeling daarvan met bekwamen spoed zal geschieden, waardoor veel ellende zal worden voorkomen. Abonuements-Adrertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. 2o. de buitengewone vergunningen moeten niet meer in de wet worden gehandhaafd; 3o. de bepaling,dat door den gemeen teraad verhooging van het maximum kan worden verzocht, ie in strijd met het doel 4o. verbod van de vereeniging van het beroep van kapper of barbier met dat van tapper is noodig,evenals gelijk stelling van de wachtkamers van openbare middelen van vervoer met de lokaliteiten voor den openbaren dienst; 5o. de storting van het vergunnings - recht in de gemeentekas is niet in het belang van een goede toepassing dei- wet, daar de regeling van het openings- en sluitingsuur en Zondagsluiting nadeelig voor üe gemeentekas kunnen zijn; 6o. de wet moet voorschrijven, dat alle drankneringen 's nachts gedurende 8 uur moeten gesloten zijn; 7o, de vele gevallen van ergerlijk drankmisbruik, waartoe het tappen aan boord aanleiding geeft; go. ontkend wordt de onbevoegdheid van den wetgever om aan de militaire autoriteiten regelen voor te schrijven omtrent het drankmisbruik in het leger; 9o. de facultatieve intrekking van de vergunning by recidive moet verplicht worden gesteld. Het hoofdbestuur betwist, dat door de uitvoering derwet ongeveer 8000per3onen huu bestaan verliezen. De hardheid, die in de uitvoering der wet ligt, bestaat z.i. voor het grootste deel in de ver beelding van enkele meewarige personen. Acht men echter schadevergoeding toch gewenscht, dan meent adressant, dat waar het ontnemen van de bevoegdheid tot tappen in het algemeen belang geschiodt, de kosten ook door de alge meene kas moeten worden gedragen. Nu de drankwetgeving aan de orde is, acht het hoofdbestuur het bovendien zeer wenschelijk, dat de zg, „local option" in de wet worde ongenomen, d.i. het recht der bevolking van een gemeente om bij stemming uit te maken dat er geen drankverkoop zal worden toegelaten. Verder wordt nog aangedrongen op voorschriften, waardoor het ontduiken der wet doorsocieteiten voorkomen wordt, op wegneming van het gevaar, dat ligt in de aanwezigheid van vrouwelijke hulp in tapperyen, en op een bepaling die voorkomt dat aan andere dan na tuurlijke personen vergunning worde verleend. Wijziging der Drankwet. In het wetsontwerp tot wijziging der Drankwet vindt het hoofdbestuur der Ned. Vereen, tot afschaffing van alco holhoudende dranken, dertien punten, waarvan het wijziging verlangt. De voornaamste daarvan zijn lo. Controle ook op andere neringen, waarin dranken in 't klein worden verkocht, ter vermindering van den clandestienen drankverkoop ieder, bijzonder tegen Gerta. Tusschen verstandige menschen heerscht een soort van vrijmetselarij. By de eerste woorden kennen en waardeeren zij elkander. Zyn het, zooals gelukkig dikwijls, tevens goede menschen, dan is hunne stille verbintenis, in weerwil van uiterlijke verscheidenheid des te vaster. Gerta's leed had wel hare vroe gere vrooiykheid wat ter neer gedrukt, maar de jeugd behield haar recht, en het verkeer met den ontwikkelden en begaafden man ontlokte menige vonk aan haren geest. Mathilde kwam dik- wyis door eene verrassende opmerking van het eenvoudige meisje in bewonde ring de goede tante moest gewoonlijk eerst op de hoogte worden geholpeD, maar lachte dan vergenoegd mede. Oogenschijnlijk werd de heer Muller door de zijnen zeer geërgerd en geliefd. Dik werf stond, als zulkB ongemerkt kon geschieden, Mathilde by Gerta in de kleine keuken, om haar te helpen eenig lievelingsgerecht voor hem gereed te Leerplicht in de Eerste Earner, „Het verslag van de Eerste Kamer is maken, maar verzocht steeds «Verraad my niet hij heeft het niet gaarne." Iets was er, dat Gerta onaangenaam aandeed, als namelyk de oudere dame in hare tegenwoordigheid Eransch begon te spreken. Het jonge meisje scheen dan niet alleen te merken, dat er over haar gesproken werd, maar zelfs den zin der voor haar vreemde woorden te vatten, zoo verstandig zag zy de ande ren dan aan. De heer Muller bracht dan ook steeds het gesprek weer in het Duitsch terug. Zoo verliepen drie weken. De vreem den dachten nog niet aan vertrekken, maar wachtten integendeel nog iemand meer in hun kring eD gingen op zekeren dag naar de landingsplaats van het veer schip om hem af te halen. Gerta maakte van hunne afwezigheid gebruik, om de kamer van den heer Muller in orde te brengen. Hier bad het vorige jaar Koert gewoond, en juist heden dacht zy bijzonder levendig aan hem, zoo-lat het werk slechts langzaam vlette

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 1