Concertzaal, Stoftopor. een enkele buitengewone VOORSTELLING, jta ajlooji Groot Bol, TE HUUR. B. A. JANSEN, 's-Bosch. Laatste berichten. Burgerlijke Stand Advertentiën. Dienstbode licht in de verlichte straten herhaald. De illuminatie slaagde uitstekend. Het zal warm worden. Er is een groote vlek op de zon gezien, en de aanwezigheid van zonnevlekken is altijd een teeken van wartnte. De geleerden voorzien nieuwe vlekken in Juli, Augustus en September, wat groote warmte voorspelt. Professor Falb heeft voorspeld dat wj) dezen zomer niet over veel hitte, maar over veel regen zullen te klagen hebben. Voor Juli voorspelt hij groote onbe stendigheid in de eerste helft koel weder, in de tweede normale warmte, in de 3e en 4de weken veel regen geen week achtereen geheel droog. In Augustus zal het bijna altijd min der warm zijn dan de gemiddelde tem peratuur voor die maandde eerste dagen regenachtig en de tweede helft zeer nat, zelfs met sneeuw in hooge streken. En men denke niet dat Sep tember dat alles goed zal maken al weder luidt de voorspellingnat en koud, slechts enkele mooie dagen. Geen mooi weerprogramma dus Uit „Ulk.' DagbladuitgeverHet papier wordt voortdurend duurder. Ik weet niet meer, waar ik het vandaan zal halen. Bankier Bestel 't eens bij mij. Gelds waardig papier is tegenwoordig 't goed koopste. Welverdiend. De faculteit der wijsbegeerde van de hoogeschool te Weenen heeft het doctorsdiploma toe gekend aan Constant Harna, die sedert vier jaar des nachts bij een bakker werkte en over dag de klassieke wijs begeerte bestudeerde. Aan onze kunstschilders Mesdag, Breitner, Blommers en Weissenbruch is door de jury voor schilderkunst der tentoonstelling te Parijs elk een gouden medaille toegekend. De Khedive van Egypte is giste renavond te 6.42 van Keulen te Ant werpen aangekomen. Hij was geheel op zijn Europeesch gekleed en onderscheidde zich in niets van zyn gevolg. Het volgende is een schoone trek van den onlangs overleden groothertog Peter van Oldenburg. Een arme drommel was in hechtenis genomen onder beschuldiging van den souverein beleedigd te hebben.Deze vroeg het rapport over de zaak en schreef aan den kant „Laat hem loopen, hy kan mij niet beleedigen. Indien het regeering- stelsel in het land hem niet bevalt, moet hij maar naar een ander ver buizen." Een schip van den Hamburgschen reeder Woermann heeft onlangs met toestemming van de Duitsche regeering Engelsche troepen overgebracht van de Walvischbaai naar Kaapstad. De Kongo- leesche mailboot Albertville is nu door Engeland gecharterd om Engelsche troe pen en dragers over te brengen van Sierra Leone naar Cape Coast Castle. Het schip is daar al aangekomen. Keizer Wilhelm zal een d3el van zijn populari teit in Engeland aan koning Leopold moeten afstaan. En Don Carlos van Portugal is der Dricte im Bunde. N. R. Ct. Het is in deze dagen overvol op de Parijsche tentoonstelling. In de hotels kan men, als men te voren geen plaats heeft niet onder dak komen. Vele hotel houders beweren zelfs dat zij voor Sept. of October geen plaats meer hebben. Maar dit is dikwijls slechts eene uit- noodiging om hooge prijzen te verwachten Overste Picquart heeft, gelyk hij vroeger bij den Senaat gedaan had, thans bij de Kamer-commissie voor het amnes tie-ontwerp een protest ingediend. Rupsen verdelgen. Uit Amerika komt het volgende vermake lijke middel, om de rupsen kwyt te raken. Wil slechts luisteren hoe men dat in Amerika, het land der wonderen, doet. Of het hier ook zou helpen Een herderinnetje stond eens onder een boom haar morgenlied te zingen, toen zy bemerkte, dat het rupsen op haar regende. Zij hield natuurlijk op met zingen, en zie het regende geen rupsen meer. Naar aanleiding van deze zeer toeval lige ontdekking liet men in een door rupsen aangetasten boomgaard Duitsche reizende muzikanten spelen, en jawel, daar kwamen de muzikale rupsen uit de boomen rollen, en wachtten daar onder het spelen van „Lieb Vaterland" op den genadetrap. Dat de heeren musici het druk kregen is te begrijpen in boomgaarden, op koolvelden, overal werden zij uitgenoodigd. Althans als men gelooven wil wat deze Ainerikaansche grappenmaker ver telt. Hoe de Engelschen huishouden in het zuiden van den Vrijstaat, kan blyken uit den volgenden brief uit die streek, d.d. 8 Mei Het is hier maar treurig gesteld, nu de majoor met over de honderd Engelsche soldaten te Jagersfontein is. Er zijn weer zooveel nieuwe wetten gemaakt. Niemand mag te paard of op een bicycle rijden als de Boeren van hun vee of iets in het veld willen hebben, moeten zy een jongen te voet zenden. Is dat niet bespot telijk? Dan moeten de Boeren hun paar den, voeder, hamels enz. alles aan de Engelschen verkoopen. Dan geven deze den prijs dien zij willen, en dan krygen de Boeren slechts zoolang een papiertje, dat naderhand betaald zal worden. Nu, als de Engelschen verliezen, dan denk ik, dat de Boeren maar moeten zien, waar hun geld te krijgen. X. heeft een paar paarden aan hen verkocht, zijn prijs was 25 pd. st., maar zij geven hem niet meer dan 15 pd. st. Een zekere Y. was hier vandaag (onze diaken); zij hebben hem gezegd, zijn laatste paard te brengenzij willen hem niet eens zijn rij- of karpaarden laten houden. Een uit Transvaal teruggekeerde Mechelaar, de heer W. Michol, heeft aan den verslaggever van de Réforme gezegd dat hij president Kruger te Glencoe gezien heeft en dezen aan Joubert zijne zwakheid hoorde verwijten. Kruger zeide tot Joubert: „Als onze zaak verlorenis, is het uw schuld, die Ladysmith niet hebt kunnen nemen." Als Botha het opperbevel had gehad, zouden Ladysmith, Kimberley en Mateking thans in de han den der Boeren zyn en de Boeren de hand gereikt hebben aan de opstande lingen in de Kaapkolonie. Dat zou de overwinning geweest zijn. Joubert viel in ongenade. Eenige dagen later vond men hem dood met krom getrokken vuisten, het gelaat ontbonden. Naar men verzekert, had hij zich ver giftigd. "Volgens dezen Belg is de oorlog nog volstrekt niet geëindigd. Zoolang Botha er is, zal Transvaal zich niet overgeven. De guerilla is eindelijk georganiseerd elk uur zal zijn schermutselingen, elke slag zyn gevecht hebben. Honderddui zend man kunnen de Burgers niet onder het juk houden als de oorlog schynt op te houden, zal hij binnen tien jaar hervat worden. Noch onderwerping, noch protectoraat. De Boer is ontembaar en houdt vol. Is de beer al geschoten? De Engelschen houden zich reeds bezig met een naam uit te vinden voor Trans vaal, zooals zy er reeds een voor den Oranje-Vrijstaat vonden.In de regeerings- kringen zou men Transvaal den naam van Robertsland willen geven ter eere van den generaal, die de fouten zijner voorgangers herstellende, den tegenstand der Boeren gebroken heeft. De imperialisten en jingo's zouden daarentegen willen dat Transvaal voor taan Victorialand genoemd werd. Vooral mr. Chamberlain moetdaarop gesteld z(jn. Maar daartegen is niet zonder reden het bezwaar aangevoerd dat sedert al de jaren dat koningin Victoria op den troon zit, men haar naam reeds aan zoo wat vijftig steden, landen, bezittingen en streken gegeven heeft. De voornaamste zyn Victoria, in Kameroen Victoria, hoofdstad van Britsch Columbia Victoria- town te Hongkong; Victoria in Rho desia Victoria in de republiek Argen tinië en BraziliëVictoria-County in Texas ;Victoria-gouvernementin Australië, Victoria-Land aan de Noordpool enz. Enfiu, er is nog tijd om aan namen te denken de beer is nog niet geschoten. Lockport is in de Ver. Staten de eenige stad waarvan bijna alle huizen met stoom verwarmd worden dooreen centraal station dat tevens aan al de bewoners gas en electriciteit bezorgt. Deze winter is in driehonderd woningen van Lockport dit nieuwe stelsel van verwarming in gebruik genomen dat algemeen heeft voldaan, ofschoon men vond dat er wel wat te veel warmte geleverd werd. Sommige menschen moesten zelfs hun ramen gedurende eenige uren van den dag openhouden, wat in den winter nu niet recht als amusement kan gelden. Voor elk vertrek is gedurende het winterseizoen slechts twee dollars be taald. Men verwacht nog lagere prijzen met den aanstaanden winter. CHINA. De bestorming van Takoe j.l. Zondag heeft aan de mogendheden, die zich verbonden om China eene tuchti ging toe te dienen, voldoende geleerd dat dit nog niet zoo gemakkelijk zal gaan en de Chineezen gemeenzaam gesproken, geene katten z|jn om zonder handschoenen aan te pakken. Het be schieten der Europeesche vloten door de Chineezen schijnt eene ware verrassing geweest te zyn, waaraan het in de lucht vliegen van de Russische kanon neerboot Mandzjoerye waarschijnlijk te danken is. Voor het weerstandsvermogen der Chineezen pleit voorts het feit dat by de bestorming der forten eeret nadat honderden Chineezen aan de bajonet geregen waren, de overige zich door de vlucht naar het noorden redden, na eerst de telegraafdraden afgesneden en de dorpen op hun weg verbrand te hebben. Het gerucht dat twee Engelsche oorlogschepen gezonken zouden zyn, wordt ongegrond genoemd. Een ander staaltje van dien weerstand is, dat admiraal Seymour is moeten terugtrekken naar Tientsin, waaraan de glimp wordt gegeven dat dit te wijten zou zyn aan verdeeldheid bij deze ontzet colonne. Arme Europeanen te Peking die van deze terugtrekking weer het slacht offer zijn. Uit latere berichten blijkt dat van de Chineezen te Takoe ruim vier honderd man zijn gesneuveld en bovendien hun torpedobooten in de rivier werden buit gemaakt. Van alle zijden komt nu versterking opdagen voor de in het nauw gebrachte Europeanen. Naar het luidt, zal Japan nog 20.000 man zenden, Amerika 5000 man, Duitschland 4000 man maakt Frankrijk zich gereed om dit voorbeeld te volgen en put Engeland weer zijn koloniën verder uit om in het drama zijn rol als groote mogendheid te kunnen biyven vervullen, door de uitzending van 6 regimenten Indische troepen, eene compagnie Indische genie en eene batterij artillerie. Wij zien het nog zoo ver komen dat aan Roberts te Pretoria gevraagd zal worden of hy ook niet wat van zyn leger missen kan, al waren het maar een paar brigades. In de Chineesche wateren is Engeland echter beter vertegenwoordigd dan te land. Op de reede van Takoe bevinden zich thans niet minder dan vijf gepant serde oorlogschepen, drie kruisers, drie torpedobooten en drie kanonneerbooten. Een dezer kannonneerbooten, de Alge- rine, werd Zondag ernstig beschadigd door het vuur der Chineesche forten. Alles bijeengenomen tellen Engeland en de overige mogendheden drie en vyftig oorlogschepen op genoemde reede. Dit getal zal nog versterkt worden. Takoe is nu broederlijk bezet door Franschen, Russen, Duitschers, Italianen, Japanners, Oostenrykers, en Engelschen. Een ware staalkaart van nationaliteiten dus. Als men den correspondent der Daily Telegraph gelooven mag dan hebben de mogendheden het zichzelven te wyten dat nu in China de zaken zoo ongunstig voor hen staan. Reeds vyf weken voor de troebelen, zegt deze correspondent, heeft de Duitsche gezant te Peking ge meld dat de christenen gevaar liepen vermoord te worden en de door de mogendheden genomen maatregelen on voldoende- waren. De mogendheden zouden dus de wrange vruchten plukken van hun geringschat ting van den vyand. Daar de gemeenschap met Peking nog steeds verstoord is, heeft men nog geene vertrouwbare tyding over het lot der in deze stad opgesloten ambassades en vreest men het ergste. De eenige hoop is dat het bombardement van Takoe de Chineezen tot kalmte zal stemmen, die slechts eerbied hebben voor kracht. AFRIKA. Te Pretoria en te Johannes burg heerscht volgens Roberts kalmte, maar berichten moeten van elders ge zonden worden omdat de telegrafische gemeenschap nog steeds niet hersteld is. In eerstgenoemde stad vonden de Engelschen eene groote hoeveelheid wapenen, die zij gaven aan de bevrijde Engelsche krijgsgevangenen ten getale van 148 officieren en 3039 minderen. Van die gevangenen zyn 12 officieren en 248 minderen in de hospitalen. De Boeren namen 900 Engelsche krijgsge vangenen mede, zeker wel niet de slechtste. Een zonderling bericht komt uit Lou- renqo-Marques, dat de rechter Van Leeu wen aan Kruger de boodschap moest overbrengen dat als hij zich aan de Engelsche autoriteiten overgaf, deze hem de verzekering gaven dat hy niet het land zou uitgezet worden. Kruger be dankte natuurlijk beleefdelijk, maar toch zijn ei te Pretoria menschen (misschien wel Engelschen) die gelooven dat Kruger niet weigeren zou, als de Engelsche regeering hem zelf dezen voorslag deed. Het schynt dus dat Engeland met het oog op China haast wil maken met den oorlog in Afrika tot een einde te brengen. De Boeren hebben de Malalanebrug op de spoorlijn bij Hectorspruit op zeven mijl afstand van de Portugeesche grens vernield. De commissie van het Congres van den Afrikaander Bond, dat dezer dagen te Paarl gehouden werd, heeft eene motie aangenomen waarin de Engelsche politiek veroordeeld wordt, die een onrechtvaar- digen oorlog heeft doen ontstaan, geene rekening gehouden heeft met de wen- schen der bevolking en de arbitrage geweigerd heeft, welke door Engeland op het Vredescongres in den Haag ver dedigd werd. De onafhankeiykheid der De Directie der Levensverzekering-Maatschappij „HOLLAND," gevestigd te Amsterdam, Raadhuisstraat 32 34, maakt bekend, dat zij als ADJUNCT INSPECTEUR voor het eiland Walcheren heeft aangesteld den Heer J. Gr. I.>E .TOIVGrE, te Vlissingen. De Directie, K. H. F. SCHOLTE-UBING. J. BAL. AGENTEN op zeer billijke voorwaarden gevraagd voor alle plaatsen op Walcheren. Zich direct te wenden tot den Adjunct-Inspecteur 185, Hooikade Vlissingen. Een SNEL BI.I WIEL is onvermijdelyk, een STERK en een lichtloopend. Op den weg zijn de YANKEE STYLE Rijwielen het SNELST o. a in het Kampioenschap van Nederland, 1ste prijs bij het verbeteren van het zes uur record (157 K.M. verbeterd met 25 K.M.) enz., enz. Fabrikant van RIJWIELEN en MOTORCYCLES. Leverancier der CAMBIER AUTOMOBIELEN, e. a. AGENT voor Vlissingen P. J. WIJTENBURG, Badhuisstraat 14. Vraag daar ook naar het klassieke merk „The Sparkbrook." Boerenrepublieken is een gebiedende eisch. „Klanken in de lucht» zal hierop de Engelschman antwoorden. Uit die „klan ken" kunnen echter wel eens „daden" groeien, Buller had weer goede berichten te melden. Generaal Hildyard kwam te Walkerstroom aan, waar vele burgers zich aan hem onderwierpen. De spoorweg wordt met kracht hersteld en de tunnel is zoo goed als in orde. ENGELAND. Chamberlain heeft in eene vergadering van unionisten te Londen weder aan de Boeren alle hoop benomen dat ooit hun zelfstandigheid door Engeland zal erkend worden. Hy zeide dat het ongetwijfeld zeer moeiiyk zal zijn den toestand in Afrika vol doende te regelen, maar dat iedere poging om eene regeling te treffen, welke eene ongewenschte vrijheid zou geven aan de twee Boerenstaten, tot zwijgen zou wor den gebracht door de overweldigende stem der openbare meening. De regeling moest finaal zijn en geen kweekplaats voor wanbedryven in de toekomst. Per Telegraaf. 's-GRAVENHAGE. De afdeelingen der tweede kamer hebben benoemd tot rapporteurs van het wetsontwerp tot wyziging der kieswet de heeren de Waal Malefljt, Pynappel, Mutsaers, van Alphen en Meesters. Oorlog in Zuid-Afrika. In den Vrystaat, wordt uit HAMMON1A dd. 18 dezer door R, O. gemeld, is een groote Boerenmacht bijeen tegenover Rundle's troepen met de bedoeling om naar het zuiden door te breken. Zij staat onder bevel van de Villiers en Hermanus Steyn, een broeder van den president, die op het oogenblik ook te Bethlehem is, nu de hoofdstad van den Vrijstaat. Het hoofdlager werd verlegd vijf mijlen dichter naar Ficksburg. De Boeren beschoten het kamp te Ficksburg heden met kanonnen. De Yeomanry was op den linkervleugel en in het front den heelen dag met tusschen- poozen in het vuur. Eene macht Transvalere die voor Buller terugtrekt, vereenigt zich met de Vry- staters. De Crisis in China. LONDEN, 20 Juni. R. O. Er wordt bericht dat de Britsche vlag gisteren woei van de Zuiderpoort van Peking, hetgeen de aankomst van admiraal Seymour zou beteekenen. De Times verneemt uit Hongkong dat de Boksersbeweging zich uitbreidt aan de Westrivier. Te Kanton is het rustig. YOKOHAMA, 20 Juni. Het gerucht dat de mogendheden aan Japan zouden hebben gevraagd troepen te zenden, wordt niet bevestigd. Drie groote kruisers hebben bevel gekregen naar China te gaan. Er worden toebereidselen gemaakt om een sterke macht te zenden, voor de legaties te Peking. SHANG-HAI, 20 Juni. Berichten uit Chineesche bron, die door de plaatse lijke Europeesche autoriteiten geloof waardig worden geacht, melden dat de vreemde legaties in Peking den 17den nog ongedeerd waren en dat Seymour met de Europeesche troepen Peking heeft bereikt. Z e e t ij d i n g e n. Hedenmorgen alhier binnengekomen de Russische bark „Mercur," kapt. Troberg van Dariën, met een lading pitchpine- balken voor Middelburg. Marktbericht en. Oostburg, 20 Juni 1900. Tarwe 6,15 a 6,55, Rogge ƒ5,80 a 5,90. Boonen f 0.a f 0, Erwten 0,— a 0,— Kanariezaad 0. a 0. Koolzaad/10, a /O, Bruine boonen ƒ0, a f 0, per H.L. Wintergerst 7,60 a f 7,90, Zomergerst ƒ7,- A 7,26,Haver ƒ7,50 i. f 7,65, per 100 K.G. Aanvoer middelmatig. Handel terug houdend. Van Vlissingen. Van 16- 20 Juni 1900. ONDERTROUWD: J. Janse, jm. 39 j. en C. P. de Vroome, wed. 47 j. GETROUWD A. J. van Ockenburg, jm. 26 j. en W. P.van der Harst, jd.23 j. BEVALLEN J. de Veij, geb. Antheu- nissen, z. M. E. Bukkens, geb. Koevoet, z. M. van der Staal, geb. Groenenberg, d.— W. Beekman, geb. deBree, d.— M. van den Broeke, geb. Jasperse, d. OVERLEDENG. C. de Jonge, z. 4 j.— A. Leijnse, d. 5 m. -■m Aanstaanden Zaterdag 23 Juni hopen onze geliefde Ouders J. BERTIJN ft en S. SIMONSE hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Vlissingen, 20 Juni 1900. Getrouwd GERARDUS J. STROO en SIJKE S. BOOGAARD, die, namens wederzydsche familiebe trekkingen, hunnen harteiyken dank be tuigen voor de vele blyken van belang stelling, by die gelegenheid ondervonden. Vlissingen, 20 Juni 1900. By dezen betuigen wij onzen dank aan allen, van wie wy blyken van deel neming ontvingen by het overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwdmoeder. R. G. VAN NIEUWKUYK P. W. H. VAN NIEUWKUYK- Gasille. Vlissingen, 19 Juni 1900. Ondergeteekenden betuigen by deze hunnen hartelijken dank voor de vele blyken van deelneming, by het over- lyden van zijne Echtgenoote en hunne Moeder, Behuwd- en Grootmoeder on dervonden. P. G. GILLISSEN en Familie. Vlissingen, 20 Juni 1900. ZONDAG 34 JUNI ACHT UUR, door bet beroemde Duettisten- en Soliitenpau- de Heer en Mevrouw U1TERSCHOUT—MECON van den Vlaamschen Schouwburg te Gent. Het laatst met groot succes werkzaam in het Casino te Rotterdam. Nieuwste Duetten en Solo's, in verschillende costumes Zie verder de strooibiljetten. waarbij de nieuwste dansen kunnen ge danst worden, zooalsLa Charmeuse, Lanciers-Valse, Arcadian, Wilhelmina- Schots, Mignon, enz. Bij gunstig weder zal van den Tuin gebruik gemaakt kunnen worden, welke alsdan a giorno verlicht zal zyn. Entrée voor een Heer 0,50 een Dame - 0,30 Plaatsen te bespreken Zondag van af 11 uur. BENEDENWONING Vlamingstraat, f2- per week. HUIS Koningsweg, 350 per jaar. Adres „Hotel Goes." Mejuffrouw SWENNEN, Oude Markt, vraagt tegen 1 Juli eene fatsoeniyke

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 3