Gemengd Nieuws. lo. dat onder particuliere exploitatie de vrachten veel hooger zijn dan zij behoorden te zijn met het oog op de bewezen diensten en de tarieven in het buitenland 2o. dat onder eenheid van beheer grooter bezuiniging op de uitgaven mogelijk is en dat die besparing onder staatsbeheer vermoedelijk aanzienlijker zal wezen dan onder particulier beheer 3o. dat thans de nijverjieid hooge vrach ten moet dragen tot dekking van het verlies op het personenvervoer4o. dat de maatschappijen het in hare macht hebben de fabrikanten en kooplieden te plagen door grillige en buitensporige lasten er. uit de verslagen der spoorweg commissie blijkt dat die macht nog al eens wordt uitgeoefend üo. dat gegrond uitzicht bestaat dat onder staatsbeheer de tarieven en lasten allengs, en wel licht aanzienlijk, zullen worden verlaagd in het belang van de nijverheid, waar aan, met het oog op de mededingers van andere Europeesche landen en van Amerika, in de naaste toekomst meer behoefte zal bestaan dan tot dusver het geval was. Voor de Boeren. Van den heer B. H. de Waal, consul- generaal der Nederlanden te Kaapstad, is naar het Handelsblad meldt, een brief ontvangen, meldende de goede ontvangst der boeken voor de Boeren. Een zestal kisten is reeds einde April naar St.Helena gezonden. De rest wordt te Kaapstad verdeeld en zoowel door de krijgsgevangenen in de kampen als in de hospitalen zeer op prijs gesteld. De heer de Waal heeft zich daarvan herhaaldelijk persoonlijk overtuigd en menige zieke ziet men met genoegen in een deel van de Aarde en haar Volken, Eigen Haard enz. bladeren. Voorloopig is er voldoende voorraad. Omtrent het a.s. bezoek van onze Koninginnen aan Utrecht deelt het V. D. nog het volgende mede Het diner, dat de Provinciale Staten aan H.H. M.M. aanbieden, zal plaats hebben Dinsdag 3 Juli, den dag der opening van de zomervergadering der Staten. H.H. M.M. zullen des namiddags in de stad aankomen. Van wege de Staten zullen het provinciaal gouvernementsgebonw, het Gebouw voor Kunsten enAVetenschappen, waar het diner plaats heeft, en de Maliebaan, waarlangs H.H. M.M. de gemeente weder zullen verlaten, des avonds geïllumineerd worden. Omdat het bezoek niet het karakter draagt van een bezoek aan de gemeente, heeft H. M. de Koningin den wensch te kennen gegeven, dat door de ingezetenen niet zal worden geïllumineerd. Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij te Amsterdam. Uit de rekeningen der maatschappij over het afgeloopen jaar, welke in de jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhou ders op 30 Juni a. s. ter tafel zullen worden gebracht blijkt, dat een bruto winst is gemaakt van 13,516,0X6 met een klein saldo van het vorige jaar. Vllssingen, 20 Juni. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering van 19 Juni. Afwezig de heeren Van Kaalte en Kloppers (1 vacature.) zich niet wachten. „Tegen den avond scheep ik weer in, maar blijf in de nabijheid kruisen. Om middernacht wacht u mijn sloep, de brengster weet waar." „Wij zullen van avond als gewoonlijk lezen," fluisterde zij, „maar wat vroeger ophouden. Neem niet veel bagage mee, alleen maar het noodwendigste. Als het tijd is, haal ik je." Niemand scheen eenigen argwaan te koesteren. Toen de schemering inviel en de vreemdelingen het eiland verlaten hadden, trok de wacht af. Koert bracht in zonderlinge ontroering de laatste uren met zijne onbaatzuchtige vriendin door, en vond ook den slaap niet, hoe wel hij voorzichtig het licht had uit gedaan en zich gekleed te bed had ge legd. Dus was hij dadelijk gereed, toen kort voor m'ddernacht een licht kloppen hem opriep. Zonder gedruisch en onopgemerkt opende Gjrta da huisdeur. In zijn mantel gehuld, de lichte reis- tasch in de linkerhand, schreed de De voorzitter, de heer Verkuijl Quakkelaar, opent de vergadering. Ingekomen zijn Een brief van B. en W. kennisgevende dat tot lid der Kamer is gekozen de heer C. Dommisse C.Mz., die deze be noeming heeft aangenomen,en de tot deze benoeming vereischte geloofsbrieven. Na onderzoek dezer stukkeu wordt besloten den heer C. Dommisse C.Mz. als lid der Kamer toe te laten en wordt deze, na door den secretaris binnenge leid te zijn, door den voorzitter welkom geheeten op de plaats, vroeger door zijn vader ingenomen, en de overtuiging uit gesproken dat hij die plaats waardig zal vervullen door zijne krachten te wijden aan de belangen van handel en nijverheid. De heer Dommisse dankte de leden voor zjjn benoeming, vooral omdat zijne aan beveling van de leden der Kamer zeiven is uitgegaan. Hij wenscht gaarne mede te werken tot bevordering der belangen van handel en nijverheid en beveelt zich aan in de voorlichting en ondersteuning der overige leden. Verder kwamen in onderscheiden be richten en verslagen, die voor notificatie werden aangenomeneen adres van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen betrffende de reorganisatie van ons con sulaatwezen id. van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, betreffende het wetsontwerp op de arbeids- en rusttijden. (Deze beide adressen worden als notificatie aangenomen, aangezien aan dergelijke adressen door de Kamer reeds steun verleend is)id. van de Kamer van Koophandel te Utrecht om verlaagd tarief voor briefkaarten in plaatselijk verkeer (waaraan adhaesie verleend werd)id. van den Algemeenen Bond van industriëelen en handelslieden betrekkelijk de fabrieken- en handels merken id. van de Kamer van Koop handel te Zwolle, behelzende een ver zoek om meer muntbiljetten van 10 en uitgifte van id. a 5. Deze beide laatste adressen weiden voor notificatie aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Te Domburg wordt naar de N.R.Ct, meldt, voor het badseizoen een rykste- legraafkantoor geopend. Het koninklijk Engelsche jacht „Os borne," dat hier terreede lag geankerd, is hedenmiddag te ongeveer 2 ure op de haven gekomen. Met den Duitschen mailtrein arriveerden gisterenavond Graaf Herbert von Bismarck met groot gevolg, die hun intrek namen in het hotel Zeeland en hedenmorgen per dagboot „Nederland" hunne reis naar Londen vervolgden. Met ingang van 1 Juli a. s. zijn bij het BelgischLoo is wezen alhier bevorderd: tot loodsleeflii.g de matrozen van het lichtschip „Wie lingen" P. L. Velghe, P. L. Vanleke en J. G. Block, de matroos van den mail dienst te Ostende L. A. Minnecre en de matrozen C. Monteny en A. T. A. Ardaen van een der schepen belast met het toezicht op de visscherijen, eveneens te Ostende. Tot matroos aan boord van het licht schip „Wielingen de sloeproeier L. F. Mycke van den loodsdienst der standplaats Ter Neuzen, en de matrozen A. E. Vanneuville en J. H. De Bode v.in voornoemden mail dienst. vluchteling zwijgend nevens zijne ge leidster op het strand toe. De nacht was tamelijk helder. Maar nog eer zij de duinen hadden be reikt, klonk hun plotseling een „halt" tegemoet en versperde een hooge, breed geschouderde gedaante hun den weg. Ofschoon ongewapend en zwakker, zou Koert den ongel ijken strijd heboen ge waagd, maar Gerta maakte dien over bodig, terwijl zij met Edzard fluisterde. «Wilt gij dan de mijne worden?" vroeg de arme jongen vol vertwijfeling. «Ik zou je beloften kunnen doen, die ik niet meen," zeide zij bedaard, bp droevigen toon, „maar daarvoor zijn wij beiden te goed. Neen, noch de uwe, noch die van iemand anders. Maar wij blijven goede vrienden, zooals wij altijd geweest zijn. En maak nu mijn last niet zwaarder dan hij reeds is. Laat geschieden wat geschieden moet. Laat ons gaan.» „Gij draait mij om den vinger. Gij doet met mij wat gij wilt.» In de onder voorzitterschap van Dr. A. van der Loeff, gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Zee land en westelijk Noord-Brabant is o. a. door Dr. Bruinsma het toenemen van de kanker ter sprake gebracht. Het aantal stefgevallen daaraan in ons land bedroeg van 1890 95 3500 en van 1895 tot nu 4500 per jaar. Dr. Bruinsma is bezig een statistiek daarvan te bewerken en zal daarover in een volgende vergade ring meaedeelingen doen. De voorzit ter zal deze zaak in de aanstaande inspecteursvergadering bespreken. Door de Ged. Staten wordt aan de Prov. Staten voorgesteld te besluiten aan H.M. de Koningin voor te dragen de heffing van resp. 28 en 36 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en deongebouwde eigendommen en van 21 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting over het jaar 1901. De toestand van den loodgietersbaas K. te Middelburg die Vrijdag van eene stelling is gevallen, is nog zorgelijk. De man heeft overal veel pijn en het is gebleken dat eenige ribben gebroken zijn. Donderdag 28 Juni zal te Kapelle (bij Goes) een zomerfeest worden gehouden van de Chr. Jongelingsvereenigingen op Zuid-Beveland. Als sprekers zullen o.a. optreden de heeren dr. L. Wagenaar, uit Middelburg, en ds. Chr. Hunningher, uit Vlissingen. Naar het huis van bewaring te Mid delburg is overgebracht een landbou wersknecht, wonende onder de gemeente IJzendijke, D. genaamd, beschuldigd van valschheid in geschrifte en oplichting, door het met een valsche handteekening onderteesenenvan een beetwortelcontract en het in ontvangst nemen van voorschot. Te Opeinde (Smallingerland) verliet Maandag de vrouw van den arbeider K. T. voor een korten tijd hare woning om baar zieke moeder te bezoeken.Daar de man weg was om te maaien bleven de twee kinderen, een jongetje van 7 en een meisje van 2 jaar, alleen thuis. Daar het knaapje met lucifers speelde, ontstond er brand, met het noodlottig gevolg, dat het huis een prooi der vlammen werd en ook het jongste kind daarin omkwam. Uit Haarlem meldt men aan de N. R. Ct Verschillende employés bij den reini gingsdienst verklaarden in de instructie, reeds lang geweten te hebben dat de opzichter knoeide. Zij zwegen echter, omdat hij zoo goel voor hen was. Uit Amsterdam meldt men: In de gisteren gehouden vergadering van houtbewerkers werd behandeld een bemiddelingsvoorstel der patroons om het loon des zomers vast te stellen op f 2,50 per dag, 's winters f met een gewijzigd tarief voor stukwerk. Dit voorstel werd echter door de vergadering verworpen, waarvan den patroons mededeeling gedaan is, die nu wederom een patroansvergade- ring hebben belegd. -- De D. Ct. vermeldt het volgende geval, dat Zaterdagavond voorviel in „Ditmaal tot uw eigen be3t." „Mag ik meegaan of je hier wachten „Beter van niet. Ga naar huis, eer iemand je vermist. Laat mij alleen doen en verantwoorden wat mij alleen aan gaat." Dralend gehoorzaamde hij. Zonder verder oponthoud bereikten zij het strand. De sloep wachtte reeds. En thans, weer een vrije man en los van eiken dwang, omvatte Koert plot seling het niets vermoedende meisje en zeide „Ga mee, Gerta, en wordt mijne vrouw Zij rukte zich met kracht van hem los. „Weggaan bij nacht en nevel Mij opdringen aan uwe trotsche familie Ken je mij nog nog zoo weinig Gij vergeet wat gij zelf meermalen en zoo nadrukkelijk tot mij gezegd hebt." z/Een gevangene is niet toerekenbaar. Ik heb in de laatste uren veel nage dacht. Het is mij heilige ernst. Mijn vader een wildebeestenspel op de Dordtsche kermis. De oudste dierentemster werkte met een viertal leeuwen. Twee er van zijn van een zeer gevaarlijk karakter, telkens lot aanvallen gereed. Maar ze weet ze toch altijd te beheerschen met haar machtigen wil. Reeds had ze de beesten om zich heeu laten loopen en ze ook door brandende hoepels laten springen, toen een nummer volgde, waarbij fu3eeën te pas kwamen. Zoo'n fusee werd voor het hok aangestoken en der vrouw door de tralies van het hok overhandigd. Ongelukkigerwijs raakten daarbij de klee- ren v.m de dierentemster in vlam, zy laat de fusee vallen, tracht onmiddellijk het vuur te blusschen, en valt, misschien door de pijn, misschien om het vuur te blusschen. Een kritiek oogenblik. De heerschappij over de dieren is zij kwijt. Een der leeuwen, woedend, onmiddellijk ten aan val gereed, wil de dierentemster be springen. Maar de knechts vóór het hok en de dierentemmer Dompteur trachten het beest met ijzeren haken at te houden. Het gevaar voor het leven der vrouw is echter groot, klimt iedere seconde. Gelukkig staat de dierentemster oogen- blikkehjk weer op, maar doordat zich een paar leeuwen vóór den uitgang van het hok bevinden, kan zy dit niet ver laten. De dierentemmer Dompteur begeeft zich nu dadelyk, gewapend, in het hok, verdrijft de dieren, en de dierentemster kan het hok verlaten. De kleeren hangen haar langs het lijf, en de borst heeft zij een weinig gebrand. Overigens geen letsel. Dit alles is natuurlijk in eenige weinige seconden afgespeeld, en het meerendeel van het publiek begreep nog met goed wat er gebeurd was. Eerst toen de knechts de brullende leeuwen met hun ijzeren haken gingen tuchtigen, en een paar der beesten erg wilde sprongen door de hokken maakten, werd het onrustig. Een paniek werd gelukkig voorkomen. De vrouw trad in een volgende voor telling weer op. Dat de stijging der kolenprijzen invloed uitoefent op den prijs van an- bere brandstoffen, blijkt wel hieruit, dat dij de verpachting der turfvelden te Schijndel de opbrengst tweemaal zoo veel bedroeg als andere jaren. Maandag was het 50 jaar geleden, dat de heer J. H. J. Schmidt, maga zijnmeester der Marine te Hellevoetsluis, in dienst trad bij de Marine. Hij vond 'smorgens zijn bureau met groen en vlaggen versierd en by monde van den opzichter Schooff werd hem, namens het geheele magazijnpersoneel, een gou den lorgnet ic etui met inscriptie ver eerd. Van vele zijden ontving hij be wijzen van waardeering en gelukwen- schen. 'sAvonds bracht „Concordia" hem een serenade. De Duitsche gezant, die namens zijn keizer een krans aan den voet van het standbeeld van Frans Hals legde, deed dit naar men aan 't „Dbl." meldt met een korte toespraak tot de Ko ningin in de Ni derlandsche taal. In de Alkiriaarsche Crt. komt het volgende voor„Boerenarbeiders zijn haast niet meer te krijgen in „Holland's Noorderkwartier," en zij, die bij hun baas blijven, stellen hoe langer hoe hooger eischen. Een knecht van een boer onder de gemeente Schagen eischte c. a. een gulden per week opslag, een lam gratis in de weide, en het recht om zoo nu en dan met paard en kar van den baas uit rijden te mogen gaan Toen de boer vroeg of hij dan soms het gerij voor mijnheer den knecht moest inspannen, antwoordde deze zonder dralen „Asjeblieft, baas 1» Uit een verzameling brieven van den Nederlandschen diplomaat van Nieuwerkerke aan mr. J. Valckenaer, Een roep van de boot maande tot spoed. „Laat je niet wachten. Leef wel!" drong Gerta. „En ik zou je achterlaten zeide hij in bittere smart, want nu eerst ge voelde hij ten volle wat hij verloor. En weder en weder bestormde hij haar met de bede mede te gaan, maar zij bleef by haar besluit. Nog eenmaal omarmde hij haar en weerde zij hem niet afnog eenmaal kuste hij haar op voorhoofd, wang en monddaarop rukte hij, gevolg gevend aan den herhaalden roep, zich los, en spoedig dreven de riemen hem van het eiland af, van het strand, waar Gerta nog in den bleeken maneschijn onbewegelijk stond en de sloep nastaarde. „Een meisje in het spel?" vroeg lord Elphinstone, nadat hij zijn gast in zyne prachtige kajuit welkom had geheeten. Koert knikte; hy kon nog niet spreken. „Die rnjj uw brief bracht?» «Dezelfde." aanwezig in de Leidsche universiteit^. bibliotheek, uit de jaren 1816 ig deelt de heer G. H. Betz aardige bi; zonderheden mede in „de Spectator» van 16 Juni. Men leert daaruit o. a., dat in dien i tijd de Geldersche landedelman nog middagmaalde om 2 uur en 's avonds 10 uur naar bed ging waarschijnlijk 1 echter ook toen reeds niet allen). A'oorts vertelt hij o. m., dat de Rua. sische grootvorstin Anna Paulowna, wier huwelijk met den kroonprins (Willem II) toen aanstaande was, van haar broeder Alexander een prachtigen uitzet kreeg, meer dan 20.000 stuks, waaronder eeri ameublement voor twaalf kamers, dat te Parijs en Londen was besteld. Na te hebben vermeld, dat men hier op een dag in Juli 1818 een hitte van 92 graden had gehad, verhaalt v. j;. dat het een ware woede was voor 't baden te Scheveningen. Men zag troepen van 300 a 400 menschen geheel onge kleed langs 't strand loopenen - schryft hij „papa, mama, zoons en dochters laten zich in hun karossen en calèches langs 't strand karren, om de badenden te bekyken". Voor wie oor- deelen mocht, dat dit nog een graadje erger was dan „gemengde baden» in „tenue de bain convenable", verhaalt de heer Betz uit dien brief van v. N. nog een staalje van de Haagsche zeden uit dien tijd, dat aan 't ongelooflijke grenst een dame uit de stad, die een zeebad kwam nemen, maakte zich een bad koetsje door een laken uitgespreid ta laten ophouden door haar lakei. Op warme dagen is voor hen, die werken in het open veld. in werkplaat sen en fabrieken of verre wandelingen maken, het volgende een verfrisschende onschadelijke drank en tevens voedzaam en goedkoop Neem 1/s ons fyne havermeel, meng dit aan met een weinig koud water, roer er door heen l'/j ons suiker en het sap met de fijn gesneden schil van een citroen, giet er dan 5 liters kokend water bij en laat 't afkoelen. Deze drank kost dan per liter ongeveer 5 centen. Vermeng 1 ons fyn haver en l/3 ons cacaopoeder en roer dit mengsel daarna met een weinig koud water tot een papachtig deegroer hierdoor l1/, ons suiker, giet er 5 liters kokend water op en laat 't afkoelen. Deze drank kost ongeveer 7*/2 cent per liter. Sommigen verkiezen slappe, koude koffieanderen geven de voorkeur aan karnemelk met meel gekookt en met wat stroop zoet gemaakt, of aan havergort-water. Rauwe karnemelk is zeer gevaarlijk. Achteruitgang. In 1882 telden Schiedam, Delftshaven en Delft 491 branderyen. Dit getal is thans tot 171 gedaald. Een verlies van 11 millioen gaf deze teruggang en een enorme daling in de waarde der huizen te Schiedam. Gisteren heeft de bevolking van Leiden het feest der Hoogeschool onder schoon weder gevierd. De maskerade optocht was niet zoo groot als anders en dus gauw gezien. Over rijkdom der costumes viel ditmaal ook niet te roemen Toch maakte het geheel wel indruk. Vooral de hoofdgroep hertog Aelbrecht van Beieren (de heer J. S. L. van Viersen Frantzmann met zijn Hollandsche en Zeeuwsche ridders vormden een schilderachtig geheel. In de beide andere groepen: graaf Willem van Oosterwant met de Hongaarsche en Fransche ridders en krijgsknechten, en hertog Albert, met de Duitsche edelen en krygsknechten waren fraaie kleeren en ook kostbare costumes te aanschouwen. Door de duizenden,die zich in Leidens straten be wogen, werd en de hoofdpersonen luide toegejuicht, die dit met een saluut, uit den tijd dien zij voorstelden, terug groetten. Aan hen werden hier en daar kransen aangeboden. Hertog Aelbrecht kreeg er een groot aantal als bewijs van hulde en eerbied van Leidens burgerij. De optocht werd des avonds bij fakkel- „Dan hoop ik van harte, dat haar geen onrecht is aangedaan zeide de lord levendig. „Ik ben geen held in de deugdzaamheid, maar haar zou ik niet gaarne op mijne ziel hebben." Koert gloeide. „Het is het beste, lief ste, edelste meisje, dat ik ooit heb leeren kennen, en het ligt niet aan mij, dat zij thans niet hier en binnen vier weken mijne vrouw is." „Dat verheugt mij. Ik heb haar slechts twee maal, en dat voor een oogenblik gezien, maar elk woord, elke beweging sprak voor baar en heeft een blij venden indruk op my gemaakt. Vreemd, dat op zulk eene eenzame plek zulk een wezen zich ontwikkelen kon Maar wy willen er niet meer over spreken, het windt u op. Ik verzoek reeds vor- schooning. dat ik er over begonnen ben." „Gy zult alles hooren," zeide Koert. „Maar thans niet, gij hebt rust noodig." (Slot volgt.) licht in de verlichte straten illuminatie slaagde uitsteke w i z zon i nii Se] Het zal warm is een groote vlek op de de aanwezigheid van altyd een teeken van wart De geleerden voorzien in Juli, Augustus en groote warmte voorspelt. Professor Falb heeft wij dezen zomer niet ov maar over veel regen zuil hebben. Voor Juli voorspelt hij stendigheidin de eersti weder, in de tweede norn in de 3e en 4de weken geen week achtereen gehee In Augustus zal het bijt der warm zijn dan de gen: peratuur voor die maand dagen regenachtig en de zeer nat, zelfs met snee streken. En men denke tember dat alles goed zal weder luidt de voorspelli koud, slechts enkele mooie Geen mooi weerprogrami Uit „Ulk." DagbladuitgeverHet voortdurend duurder. Ik ws waar ik het vandaan zal Bankier Bestel 't eens 1 waardig papier is tegenwoc koopste. Welverdiend, der wijsbegeerde van de h( Weenen heeft het doctorsc gekend aan Constant Harm vier jaar des nachts bi werkte en over dag de kl begeerte bestudeerde. Aan onze kunstschil Breitner, Blommers en We door de jury voor schili tentoonstelling te Parijs elk medaille toegekend. De Khedive van Egi renavond te 6.42 van Ke werpen aangekomen. Hij v zijn Europeeseh gekleed en zich in niets van zijn gevs Het volgende is een van den onlangs overleden Peter van Oldenburg. Een arme drommel was genomen onder beschuldig souverein beleedigd te hebbs het rapport over de zaak ei den kant „Laat hem loopen niet beleedigen. Indien stelsel in het land hem moet hij maar naar een huizen." Een schip van den H reeder Woermann heeft toestemming van de Duitse Engelsche troepen overgebi Walvischbaai naar Kaapstad leesche mailboot Albertvill Engeland gecharterd om En pen en dragers over te Sierra Leone naar Cape Het schip is daar al aangekc Wilhelm zal een deel van teit in Engeland aan kor moeten afstaan. En Don Portugal is der Dritte im Het is in deze dagen Parijsche tentoonstelling. In men, als men te voren gee niet onder dak komen, houders beweren zelfs dat of October geen plaats Maar dit is dikwijls slech noodiging om hooge prijzen ts Overste Picquart hes vroeger bij den Senaat gedai bij de Kamer-commissie vos tie-ontwerp een protest ing Rupsen verdi Amerika komt het volgen lijke middel, om de rups- raken. Wil slechts luistere dat in Amerika, het land doet. Of het hier ook zou Een herderinnetje stond een boom haar morgenlie- toen zy bemerkte, dat he haar regende. Zij hield i met zingen, en zie het rupsen meer. Naar aanleiding van dez lige ontdekking liet men rupsen aangetasten boomg; reizende muzikanten spele daar kwamen de muzikal de boomen rollen, en onder het spelen van „Lie op den genadetrap. Dat de het druk kregen is te boomgaarden, op koolvel werden zij uitgenoodigd. Althans als men geloo' deze Amerikaansche grapp telt. Ho» de Engelschen

Vlissingse Courant | 1900 | | pagina 2